Welkom Toerisme 'Laissez les bon temps rouler!' zaterdag 18 maart1995 =3M ei n weg-voetre i s De VW Limburg heeft van 20 april tot 31 oktober een vierdaags wandelarrangement in de aanbieding: de Meinweg-voetreis. Wandelend kan de deelnemer kennis ma- I ken met het bosrijke nationaalpark Mein- jweg in midden-Limburg. Gelogeerd wordt i iin middenklassehotels te Roermond, Maal- ibroek en Vlodrop. Met inbegrip van logies 1(2 persoons kamer met bad/douche), ont- 5(bijt, diners, lunchpakketten, kopje koffie :met vlaai, rugzakje, thermosfles voor koffie lof thee, routebeschrijving en de treinreis jRoermond-Swalmen moet 435 gulden wor- den betaald. Toeslag voor 1 -persoonskamer fis 85 gulden. Info en boekingen: VW Limburg, tel. 04406 - 173 73. 5 Landloper /\1 wandelend over de Utrechtse Heuvelrug jcunnen belangstellenden op zondag 26 jmaart informatie krijgen over het program- ma van Landloper Wandelreizen. Van sta- pon Driebergen-Zeist wandelen de deelne- mers naar station Maarn, ongeveer 14 km. 3 pandloper organiseert wandelweekends en Wandelreizen naar 17 bestemmingen in Ne derland, België, Duitsland en Noord-Frank- f rijk. De duur varieert van 2 tot 5 dagen. Er wordt gewandeld in groepen van maximaal t 15 deelnemers, onder begeleiding van een j gids die thuis is in de natuurgebieden die worden doorkruist. De wandelaars over nachten in kleine hotels. Landloper organi seert ook langere wandelreizen, onder meer fiaar Engeland en Polen, nfo: tel. 033 - 655 200. Keizerlijk fietsen Een speciaal fiets-arrangement is voor de periode van 16 mei tot en met 30 juni sa mengesteld om te herdenken dat het 15 mei 75 jaar geleden is dat de gevluchte Duitse ex-keizer Wilhelm II verhuisde van eijn tijdelijke logeeradres kasteel Ameron- gen naar kasteel Huis Doorn. De keizer Wordt op dit Heuvelrug-traject als het ware achterna gefietst. Er is keuze uit drie ver trekpunten: het Dorpshuis 'De twee Mar ken' aan de Tromplaan in Maarn, kasteel Huis Doorn of kasteel Amerongen. Het ar rangement (10 gulden) bestaat uit routebe schrijving, toegangskaarten voor beide kas telen, kortingcoupons voor fietshuur, enke le consumpties en een lunch. Info: VW Zeist-Utrechtse Heuvelrug: tel. - 19 16 4. Buren en Oranje Het Betuwse Buren herdenkt dit jaar dat het zeshonderd jaar geleden stadsrechten kreeg. Ter gelegenheid daarvan is in het énuseum Buren en Oranje ondergebracht |n het voormalige raadhuis aan de Markt jde tentoonstelling '600 jaar Nassau en Oranje' ingericht. Maakt het museum de 3 band zichtbaar tussen het Huis van Oranje- Nassau en het stadje; de tentoonstelling toont het levenswerk van beeldend kunste naar Piet Kooman, dat 140 minutieuze te keningen omvat van alle leden van ons vor- ^tenhuis, in fraaie kostuums en vanaf 1370 tot heden. Een 200 pagina's dikke, in kleur geïllustreerde Kooman-catalogus verschijnt jn de loop van april. Het museum is in de fnaanden april, mei, juni en oktober ge- ppend van 13-16 uur en in de maanden juli, augustus en september van 10-16.30 uur. pondags gesloten. nfo: tijdens kantooruren: tel. 03447 - 1389. laravan-rally's )ok dit jaar organiseert de ACSI in het roor- en naseizoen caravanrally's door Eu- opa. Gekozen kan worden uit 22 bestem- ningen. De tochten zijn grondig voorbe- eid. Elke route is voorgereden, campings lijn geboekt en voor excursies zijn afspra- ;en gemaakt. Ook gaan ervaren 'captains' nee. De deelnemers kunnen groepsgewijs if individueel rijden en kampe'ren. Haast 11e Europese landen worden aangedaan. Jitgebreide informatie staat in de reisgids laravan Rally's '95, die telefonisch is aan te ragen onder telefoonnummer 08880 - 20 55. loommarter )p een expositie in bezoekerscentrum Ve- Liwezoom steelt een van de meest bijzon- ere zoogdieren van ons land de show: de oommarter. Het diertje, dat een uiterst erborgen leven leidt in oude bomen, wordt foto's, sporen en een boommarter-diora- na ten tonele gevoerd. De expositie is inge- icht door de Werkgroep Boommarter Ne erland, die onder meer onderzoek verricht laar deze diersoort, door de marters te oorzien van een radiozendertje. Het be- - oekerscentrum Veluwezoom van Natuur- ïonumenten, Heuvenseweg 5a in Rheden geopend van dinsdag tot en met zondag in 10 tot 17 uur. De toegang is gratis. De xpositie duurt tot en met 14 mei. nfo: 08309 - 5 10 23. iftAajangpoppen 'eer dan 250 unieke Oostjavaanse wajang lit poppen zijn tot en met 26 mei te zien het Nijmeegs Volkenkundig Museum. De 'ajang kulit de bekende platte beschil- |erde poppen gemaakt uit de huid van een fuffel of geit worden gebruikt bij de oud- jte vorm van wajang, het schimmentoneel, vaarbij schaduwen op een verlicht scherm korden geprojecteerd. Volgens traditie be- fint de zogeheten dalang (speler) zijn voor telling kort na zonsondergang en eindigt pj pas bij het krieken van de dag. Het Vol- jenkundig Museum aan de Thomas van jquinostraat 1 in Nijmegen is geopend van haandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 Oir. De toegang is gratis. nfo: 080 - 61 55 77. Trein met sternen Wagon-Lits heeft een bedrag van 13,5 mil joen gulden uitgetrokken om de komende jaren nieuwe slaaprijtuigen te laten bou wen, waarin het comfort op een hoger peil staat dan voorheen. Gesproken wordt van 'een doorbraak' en lijdende drie sterren hotels'. De nieuwe rijtuigen, waarvan de eersten in 1996 klaar moeten zijn, worden ontworpen door de Franse architect Jean- Michel Wilmotte, bekend van projecten als de renovatie van de Ghamps Elysées en het Grand Louvre in Parijs. Ze zullen worden ingericht voor maximaal 29 reizigers in tien compartimenten die bestaan uit een zit- slaapgedeelte voor gebruik van een, twee of drie bedden. Elk compartiment beschikt over een inge bouwde wasgelegenheid, video, PC-aan- sluiting en intercomverbinding met de ste ward. De rijtuigen worden tevens voorzien van twee luxueuze suites met een groot bed en een eigen douche, toilet en wasgelegen heid. De suites zijn ook geschikt voor fami lies, omdat een derde bed uit de wand kan worden geklapt. Nieuw wordt ook een 'ser vice corner', volgens Wagon Lits te vergelij ken met de lounge van een hotel. De corner zal dienst doen als receptie en als huisbar voor de avonduren. De hoteltreinen zullen onder meer worden ingezet voor vervoer door de Kanaaltunnel, vanuit Amsterdam. Ontevredenheid over Britse hotels Meer dan 20 miljoen toeristen hebben vorig jaar een vakantie doorgebracht in Groot- Brittannië. Van de gasten was 38 procent niet tevreden over de hotels in de lagere prijsklasse. Dat heeft het Brits Nationaal Toeristenbureau medegedeeld. Van de 10,7 miljoen toeristen die Londen bezochten was 30 procent teleurgesteld over hun ho telaccommodatie. De Britse toerisme-auto- riteiten kondigden scherper kwaliteitson derzoek aan in de hotels. Ook zullen de be zoekers verder worden ondervraagd over hun wensen en verwachtingen. Bij de rege ring zal worden aangedrongen op verlaging van de btw, die nu 17,5 procent bedraagt, om de cohcurrentie beter het hoofd te bie den. In 1992 lag het prijsniveau van Britse hotels met een of twee sterren 41 procent hoger dan het gemiddelde in Europa. On danks alle kritiek bezochten vorig jaar, in vergelijking met 1993, vijf procent meer buitenlandse bezoekers de Britse eilanden. Ze besteedden er rond 26 miljard gulden, 4 procent meer dan het jaar ervoor. Nieuwe veerdienst vanuit Vlissingen Op de route Vlissingen-Sheerness zal met ingang van 2 april weer een autoveerdienst gaan varen. Vorig jaar haalde Olau Line de ze dienst uit de vaart, vanwege tegenvallen de resultaten. De Britse maatschappij Euro- link ziet er echter wel brood in. Twee keer per etmaal kan straks de översteek worden gemaakt, met de dagboot in 7,5 uur of met de nachtboot in 9 uur. Een enkele reis voor 1 persoon komt in het hoogseizoen op 78,-- (dag- of nachtboot), 2 personen met auto betalen in het hoogseizoen 275,-- p.p. op de dagboot en 56,- p.p. op de nachtboot. Info: tel. 01140 - 16 188. Wijs op reis De tiende editie van de brochure 'Wijs op reis', uitgegeven door het ministerie van buitenlandse zaken, is uit. De reiziger vindt er tal van tips, adviezen en waarschuwingen in. De brochure is gratis verkrijgbaar bij ANVR/SGR-reisbureaus, Grenswisselkanto ren, Gemeentelijke Gezondheidsdiensten, Gemeentehuizen en via de 06-0143 infolijn van Buitenlandse Zaken. Leeuwekoning in Disneyland Paris Euro Disney, sinds kort ook bekend onder de naam Disneyland Paris, presenteert dit voorjaar een aantal nieuwe characters. Naast de aloude Mickey, Minie, Goofy en Donald gaan nu ook de figuren uit de film Lion King het pretpark bevolken. In juni wordt overigens de nieuwste attractie ge opend, Space Mountain. In deze overdekte, stikdonkere achtbaan worden passagiers eerst via een aan de katapult van een vlieg- dekschip ontleend 'kanon' naar boven ge schoten waarna ze een bloedstollende trip maken waarbij verschillende 'loops' worden gemaakt. De entreeprijzen zullen in het hoogseizoen iets lager zijn dan vorig jaar: volwassenen betalen 65 gulden voor een dagkaart; kinderen 50. 06-lijn toeristen Op 21 maart gaat de Nationale Evenemen- tenlijn (NEL) van start. Door deze toeristi sche 06-lijn te bellen, kan informatie wor den verkregen over alles wat zich in Neder land op het gebied van toerisme en recrea tie afspeelt. Antwoorden op vragen worden in dit geval niet verschaft via een computer systeem, maar door medewerkers van de NEL, die gedurende de hele week twaalf uur per dag de telefoon bedienen. De Nationale Evenementenlijn is bereikbaar van 10.00 tot 22.00 uur, het nummer is 06 - 910 9i0 08 en de kosten bedragen 1 gulden per minuut. VVV Amsterdam samen met RABO De VW van Amsterdam is een samenwer kingsverband aangegaan met de RABO- bank in de hoofdstad. De toeristenorganisa tie heeft er daardoor in één klap 25 ver kooppunten bijgekregen. Dat meldt het blad de NBT-koerier. Vooralsnog zullen er 'in de vestigingen van de bank alleen WV- produkten worden verkocht. Maar het ligt in de bedoeling dat in de toekomst ook in formatie zal worden gegeven door middel van de uitgifte van de folders en dergejijke. Kan ik veilig op vakantie naar Israël en Egypte? Nu in de Nederlandse huis kamers de reisfolders weer op tafel liggen, krijg ik die vraag nogal eens te horen. Mijn antwoord is simpel: wegblijvers doen zichzelf tekort. Zolang u niet met uw Israëlische huurauto de bezette gebieden in gaat en in Egypte alleen per vliegtuig van Cairo naar Luxor reist, bent u veiliger uit dan thuis. Bezoekers van Egypte en Israël zijn hartelijker welkom dan ooit tevoren. Om geen enkele goede reden hebben de Egyptenaren het aantal buiten landse toeristen zien teruglopen van 3,2 miljoen in 1992 naar 2,6 miljoen vorig jaar. Israël heeft minder te lijden van de terreur-hysterie, maar het aantal van twee miljoen bezoekers waarop minister van toerisme Uzi Ba- ram zijn zinnen heeft gezet, kon ook vorig jaar niet worden gehaald. Het centrale bureau voor de statistiek telde in 1994 niet meer dan 1,8 mil joen toeristen. Het weerhield Baram er niet van om eind november toch naar het vliegveld Ben Gurion te gaan om met veel vertoon 'de twee mil joenste toerist van 1994' af te halen. Voor de gelegenheid had hij besloten de 300.000 opvarenden van cruiseschepen die een paar uur Israël aandoen mee te tellen. Volgens de officiële cijfers maken christenen ruwweg twee derde deel uit van de bezoekers aan Israël, een kwart is joqd en de rest moslim. Er zal ook wel eens een agnosticus of een atheïst het land bin nenglippen, maar op hen krijgen de statistieken geen vat. Zal met de voortschrijding van het vredesproces het aantal moslim-toeris ten toenemen? Optimisten doen er goed aan hun verwachtingen te mati gen. Terwijl Israëliërs in drommen naar Egypte en Jordanië trekken, is er in de andere richting nauwelijks beweging te bespeuren. Dat heeft politieke zovyel als praktische oorzaken. Wat hebben de doorgaans arme Egyptena ren en Jordaniërs te zoeken in het peperdure Israël? Zon en zee hebben ze thuis ook én moslims die zich na lang sparen een pelgrimage kunnen ver oorloven, gaan naar Mekka. Daar komt bij: een Israëlische toerist kan zich tamelijk anoniem vertonen bij de piramides, terwijl een Arabiër in Tel Aviv zich tien keer per dag zal moeten legitimeren. Nu het reizen tussen Egypte, Jordanië en Israël eenvoudiger is geworden, persen steeds meer toeristen twee of drie landen binnen één vakantie. Veel van die 'pakketreizigers' zijn Japanners en Koreanen. Het valt me tenmin ste op dat de vliegtuigen tussen Tel Aviv en Cairo sóms voor meer dan de helft zijn gevuld met groepsreizigers uit het Verre Oosten. Ze logeren in vijfsterren hotels, laten zich rondleiden door erkende gidsen en kopen de duurste souvenirs. Het Israëlische ministerie van toerisme publiceerde onlangs een lijst, waaruit blijkt dat toeristen uit Zuidoost-Azië het meeste geld uitgeven: gemiddeld 320 gulden per persoon per dag. Ze worden op de voet gevolgd door de Amerikanen, met 285 gulden. Dat zijn de 'big spenders'. Maar, vraag ik u nu, welk land staat met 125 gul den per toerist per dag helemaal onderaan de Israëlische lijst? Wie spende ren er het aller-, allerminst tijdens hun vakantie in het Heilig Land? Lezers met weinig zelfkennis geef ik twee hints: in Duitsland staat de afkorting NL voor 'Nur Limonade' en op Oriëntaalse markten worden vertegenwoordi gers van de gevraagde natie sinds jaar en dag nageroepen met de kreet 'kij- kekijkeniekope!' Het spreekt vanzelf dat goede oplossers van mij geen prijs kunnen verwachten. Daniël is 79. Zijn weinige haar is al lang grijs. Hij mist een tand en loopt niet meer helemaal rechtop. Maar dansen kan-ie als de beste. Hij is nu al toe aan zijn derde optreden. Met "een kind van hooguit twaalf, dat wit te sokjes draagt en een kanten kraag je. Voor de ochtend voorbij is zal Da niël een tiental andere jonge meiden hebben 'versleten'. MAMOU HANS DE BRUUN Ochtend? Ja, want als hij aan zijn vierde danspartner begint, wijst de klok pas kwart over negen aan. Het ontbijt zit er net in, maar in Fred's Lounge wordt al over de dansvloer gezwierd dat het een lieve lust is. Nou ja, dansvloer... Het is niet meer dan een paar vierkante meter, die de vele ande re gasten ondanks het vroege uur met een biertje in de hand hebben vrijgela ten. Het was duwen om binnen te komen, want Fred's Lounge is niet veel groter dan een huiskamer. En daar staat dan ook nog een band plus de apparatuur voor de recht streekse radio-uitzending. De gasten zijn ouders met hun kinderen, tieners in T- shirts, oude mannen in geruite hémden en jeans. En toeristen. Zij komen van heinde en verre elke zaterdagmorgen naar Mamou, een onooglijk gat in de diepe binnenlanden van Louisiana, USA. Om te dansen, om naar muziëk te luisteren en om te kletsen. Wie niet kan komen, stemt zijn radio af op KVPI, 1250 meter, en is er toch een beetje bij. De muziek is opzwepend, soms melan choliek. Viool, harmonica, gitaar, bas, trian gel. Alles akoestisch. Aan de muur hangt een bord: 'Please, niet dansen op de tafels, de bar of de juke box'. En een poster zegt: 'Laissez les bon temps rouler', neem het er maar van. Dat doen ze hier dan ook, al achtentwintig jaar lang, elke week. Dit is The Deep South van de Verenigde Staten. Het land van planta ges. Van de 'bayou', de Cajun-country. Een stukje buitenland in Amerika. Trots Eten. Drinken. Dansen. Als je op de popu laire verhalen moet afgaan, is dat het enige waarmee de Cajuns, de van oorsprong Franstalige bewoners van dit gebied, zich zijn nog rechtstreekse afstammelingen van de 'Acadiens'. Op het oude kerkhof van Lafayette is geen Engelse naam te vinden, maar nog slechts weinigen spreken dage lijks Frans. Het gebruik leek langzamerhand uit te sterven. Tot James Domengeaux, een leraar, in actie kwam. „Als je de taal redt, red je de cultuur. Als je de taal verliest, ver lies je <Je cultuur", zei hij. Maar van de Amerikaanse overheid hadden de Cajuns niets te verwachten. En daarom klopte Do mengeaux in 1968 aan bij de toenmalige Franse president Georges Pompidou. Die stelde geld beschikbaar en stuurde honder den Franse leraren naar Louisiana. Quebec en België volgden. Nog steeds zijn er zo'n honderdvijftig buitenlandse leraren, die de Cajuns Frans leren, het moderne Frans. Jamsession En verder is er altijd die muziek. Trent An gers mag zich dan boos maken over de Ca- jun-stereotypen; een feit is dat de Cajuns elke kans aangrijpen om de bezoeker uit hun muzikale bron te laten drinken. Als we die zaterdagmorgen van Mamou naar het even verderop gelegen Eunice rijden, wordt de aandacht getrokken door een lange rij auto's die geparkeerd staan voor een ver vallen houten bouwsel aan een stille weg. Het is de muziekwinkel van Mark Savoy, voor de Cajun-liefhebbers net zo'n heilig dom als Fred's Lounge. Alleen kom je hier nauwelijks een toerist tegen. En wordt niet gedanst. Binnen speelt zich elke zaterdag morgen een 'jamsession' af. Wie maar een muziekinstrument kan vasthouden mag meedoen. Er zijn ouwe opa's met een viool, jonge knapen met een gitaar, en dikbuikige vijftigers met accordeon. En daartussen door loopt de goedmoedige Bernice, die op de triangel slaat. Binnen een half uur swingt iedereen in de donkerbruine winkel. Hier beleven mensen hun roots. Wie geen zin meer heeft, stopt zijn viool in de koffer en gaat naar huis. Zijn plaats wordt meteen door een ander inge nomen. De toewijding, maar ook het plezier stralen van de gezichten. Zowaar zien we ook Daniël weer. Nog even krom en grijs, maar andermaal met een jonge blom aan zijn arm. Toeristische info over de Verenigde Staten van Amerika: Verkeersbureau/Consulaat, Museumplein 19, 1017 DJ Amsterdam. Al leen schriftelijk. bezighouden. Het moerasachtige gebied ten westen van New Orleans is vooral be kend om de Cajun-muziek en het gepeper de eten: gumbo, jambalaya, garnalen. Maar dat zijn stereotypen waar de Cajuns van af willen. „De mensen zien de Cajuns als een volk dat een overmatig belang hecht aan eten, drinken en dansen", zegt Trent An gers, de auteur van een boos boekje, dat niet voor niets 'De Waarheid over de Ca juns' heet. „Maar wij zijn meer. We hebben een cultuur om trots op te zijn. We hebben onze etnische, identiteit meer weten te be houden dan menige andere groep in Ame rika". De Cajuns zijn afstammelingen van een groep Franse immigranten die in de acht tiende eeuw door de Engelsen uit Acadia, een streek in het oosten van Canada wer den verdreven. Zij vluchtten per boot langs de Amerikaanse oost- en zuidkust, en be landden uiteindelijk in wat later Lousiana ging heten. Daar vestigden zij zich in het beschutte, want moerasachtige, kustgebied. Acadia werd verbasterd tot Acajin en Ca jun. Maar terwijl Amerika door Engelstali gen werd gekoloniseerd, behielden de Ca juns hun Franstalige achtergrond. En hun isolement achter de moerassen van de 'bayou' zorgde ervoor dat zij ongestoord konden leven. Het werden boeren, vissers. Eenvoudige mensen, die jarenlang de mo derne ontwikkelingen aan zich voorbij za gen gaan. Daar hebben zij hun imago van 'achtergebleven gebied' aan te danken. In het openluchtdorp 'Vermillionville' in Lafayette wordt gepoogd een beeld te schetsen van het leven in die tijd. „We wor den nog te vaak afgeschilderd als een soort derde-wereldgebied", moppert Angers. Twee eeuwen lang was dat misschien ook wel zo en zagen de Amerikanen hun vreem de medeburgers als onderontwikkelde, rui ge, onbeschaafde moerasbewoners. Populair Maar het beeld van Cajun-country is dras tisch veranderd. De Cajuns zijn ineens ra zend populair geworden. Bands die Cajun- muziek en zydeco, een variantdaarvan, spe len, treden op over de hele wereld. Ook het specifieke Cajun-voedsel verovert de aard kloot. Amerika's beroemdste kok, Paul Prudhomme uit New Orleans, is een echte Cajun, en toonde enkele weken geleden nog zijn kookkunsten in Nederland. Er zijn ruim 1,2 miljoen Cajuns, maar slechts enkele honderdduizenden van hen Dansen in Cajun-country. Niet alleen op het podium, maar ook in de gangpaden. Op de bovenste foto de moerassen van de 'Bayou', die eeuwenlang zorgden voor een isolement van de Cajuns. foto'sgpd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25