Jill, racende amilieman Mansell terug bij oude liefde r Springpaard Milton geliefd als een rockster 7 Sport Start Formule 1 seizoen TT iTERDAG 18 MAART 1995 If igelsman wars van glitter en glamour CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 1 IDEN IVO OP DEN CAMP [-VERSLAGGEVER I helikopter van het Roth- pis/Williams-team zet koers Wiping Akropolis. Het is nog ja- beari, maar aan de boorden van hapgeïsche Zee straalt de zon :anj)elemmerd als op een fraaie wijtedag in Nederland. Aan prd van de wentelwiek ïskikjon Hill. De Engelsman, vo- - jaar net geen wereldkam- hei|en, lacht vriendelijk naar zijn ian[eleiders. Hill, altijd beleefd, por sponsor Rothmans bezig i een twee weken durende I langs plaatsen waar de for- ile 1 nog geen kind aan huis j\thene is na Hongkong, Pe en Moskou de vierde halte- its. Voor de boeg staat nog jai. Ofschoon het hem niet ^an te zien, moet de tournee kwelling voor de 34-jarige jelsman zijn. Familieman als is, zijn veertien dagen van geen pretje. „Feit is dat reurs vaak gescheiden leven hun familie. Dat is inherent 1 hun job," legt de altijd jndelijke Hill uit. Hij woont Is enkele maanden met iw Georgie en zijn beide ns Joshua en Oliver in kshire, een uurtje rijden ten ten van Londen. „Ofschoon ij de Grand Prix' alleen maar racen denk, is mijn gezin zeer belangrijk deel in het eel. In een harmonieus le de familie vind je de beste ivatie voor je werk. Je wilt 2 hers graag dat het je naasten |d gaat en daarvoor zet ik 1 n beste beentje voor." lamon is de zoon van de le- JS^darische Graham Hill, die in 2 en 1968 de wereldtitel in rformule 1 greep. Veel profijt I vaders loopbaan heeft hij Al gehad. Op 29 november ^5, Hill junior was toen net ;ien jaar, verongelukte ham met zijn vliegtuig in de i ptfite mist boven het Engelse teland. Als koerier in Lon- ^eml verdiende Damon Hill wat in* krcentjes om zijn grote hob- motorracen - te bekostigen. I de formule 1 dacht hij geen seconde. Dat hij uiteindelijk toch in de autosport terecht kwam, lag vooral aan het feit dat er voor Damon op twee wie len geen droog brood viel te verdienen. Bijna vijftien jaar geleden leerde Damon Hill zijn huidige vrouw kennen. Zij trouwden en in 1989 werd hun eerste zoon geboren. Een ingrijpende ge beurtenis, vooral omdat Oliver bleek te lijden aan het syn droom van Down. „Op dat mo ment verandert je leven volko men. Het was duidelijk dat we er alles aan zouden moeten doen om Oliver een zo fraai mogelijk bestaan te schenken. Alles staat dan in het teken van zo'n jongen. Daar hoef je ook niet over na te denken, want je verkoopt er desnoods je huis voor." In een notedop samengevat is de carrière van Hill die van een explosieve laatbloeier. Pas op 31-jarige leeftijd rijdt hij zijn eerste Grand Prix in een totaal verouderde Brabham. Hij is dan echter ook al testrijder bij Willi ams en in 1993 mag hij aan de zijde van Alain Prost zijn eerste complete formule 1-seizoen rij den. Op 15 augustus wint hij in Hongarije zijn eerste Grand Prix. Er volgen nog overwinnin gen in België en Italië, waarna hij in het WK-klassement als derde eindigt achter de groot heden Prost en Senna. Aan de zijde van Ayrton Sen na mag hij in 1994 proberen op te rukken naar de tweede plaats in het wereldkampioenschap. Dat lukt, maar wel anders dan iedereen verwacht had. Senna rijdt zich al bij de derde race van het jaar in Imola te pletter, waarna Hill van het ene op het andere moment de rol van kop man bij Williams-Renault moet overnemen. „Aanvankelijk ge loofde Frank Williams niet in mij. Hij wist niet hoe hij een coureur die pas een seizoen for mule 1-ervaring had, moest in schatten. Pas toen ik bewees ook onder grote druk te kunnen presteren, stond het team voor de volle honderd procent achter Het 'dreamteam' van de vier M's me." De inhaalrace van Hill richting wereldtitel, mede tot stand gekomen door schorsin gen en diskwalificaties van zijn grote rivaal Schumacher, ein digde in Adelaide met een his torische botsing tussen het strij dende tweetal. Hill heeft de ac tie van Schumacher nooit ver oordeeld, ofschoon de manoeu vre van de Duitser rook naar opzet. Dit jaar zal Hill van meet af aan onder druk staan. Er wordt min of meer van hem geëist de wereldtitel te grijpen, maar hij zal een aantal lastige klanten vinden op zijn weg naar eeuwi ge roem. Die concurrentie komt niet alleen van andere teams, maar eerst en vooral zal Hill moeten afrekenen met zijn teammaat David Coulthard. De jonge Schot wordt gezien als de opvolger van de legendarische drievoudig wereldkampioen Jackie Stewart. „Ik besef dat het een hard jaar zal worden. David is een van de snelste jongens in dit wereldje, maar ik kan me natuurlijk nergens meer achter verschuilen. In 1993 was ik der de in het WK, vorig jaar tweede. Want kan ik anders dan voluit voorde titel gaan?" LONDEN IVO OP DEN CAMP GPD-VERSLAGGEVER Mansell (bijgenaamd 'De Leeuw') is back en dat zal de wereld weten. De formule 1-fa milie omarmt de Brit als gold het een weerzien met een oude liefde. McLaren-teambaas Ron Dennis en miljoenen dollars van Marlboro en Mercedes heb ben de coup doen slagen. De formule 1 heeft weer een cou reur met charisma in zijn mid den. Na de dood van Ayrton Senna op 1 mei 1994 was het snelle orkest van dirigent Bernie Ecclestone toe aan iemand die de eerste viool wilde spelen. De incidentele optredens van Nigel Mansell vorig jaar gaven al aan dat de Brit het wat fletse formule 1-wereldje weer kleur kan geven. De wereldkampioen van 1992, die daarna met afgrij zen de meest geldverslindende sport vaarwel had gezegd, werd in '94 vier keer uitgenodigd voor een gastoptreden. Vier keer liep het storm om de charismatische vader van drie kinderen, in een Williams-Renault aan het werk te zien. In Adelaide, waar Mi chael Schumacher en Damon Hill op buigen of barsten voor de titel streden, liet Mansell zien het vak nog niet verleerd te zijn. Hij boekte er zijn 31ste Grand Prix-overwinning. Alleen Alain Prost en Ayrton Senna stonden vaker op de hoogste Het nieuwe formule 1-seizoen gaat volgende week zondag van start met de Grand Prix van Brazilië op het circuit van Interlagos in Sao Paulo. Insiders ver wachten in 1995 een ongemeen spannende titel strijd. In het jaar dat van Jos Verstappen in een Simtek-Ford eerder een wat bescheiden rol wordt verwacht staan er velen coureurs te dringen om Mi chael Schumacher te onttronen. De twee voor naamste concurrenten van de Duitser komen uit Engeland: Damon Hill, vorig jaar al tweede in de ti telstrijd, en good-old Nigel Mansell, de wereldkam pioen van 1992. Op deze pagina portretten van het Britse duo. _'gendarisch paard neemt tijdens toernee afscheid van zijn fans Icon, beroemd springpaard, is een te karige omschrij- bij het afscheid van dit hip- he fenomeen. Het witte ros de Britse ruiter John Whita- ontsteeg het alledaagse. Zo- het paard de ring werd inge- Zprd, kwam er een artiest in boven. Dan vermaakte hij publiek, nam hij minzaam zoveelste ovatie in ont- ;st. Everest Milton, inmid- 18 jaar, krijgt derhalve een u dat bij een ster van zijn iaat past. Zijn vaarwel-reis ïgt hem op vijf grote Eu- :se concoursen, waar onder :on )0r Brabant. En mogelijk ikt hij nog een flinke vlieg richting het Canadese Cal- De ongekend populairi on laat zich tijdens die wed- :t v' Jen nog eenmaal uitbundig iterl- - Ier nietjjdens Indoor Brabant werd on driemaal voor een huldi- uit zijn box gehaald voor ereronde. Er kwam geen ernis aan te pas, want ïgen is ei; niet meer bij voor iude baas. Op de toepasse- klanken van 'You are sim- the best', uitgevoerd door ter Tina Turner, liet John :aker zijn paard nog een- door de ring draven. itrast enigszins'summiere eerbe- in Den Bosch staat in il contrast met de wijze 'op het Duitse publiek vori- /eek Milton bedankte voor vaak fabelachtige optre- Tijdens het concours in tmund, waar Whitaker met schimmel in 1990 de finale de Wereldbeker voor ïgruiters op zijn naam eef, werden de zaken lom Milton groots aange- De organisatie had er eer yen oproep gedaan aan ie- 1 en met een op Milton gelij- ros. De paarden en pony's iet evenbeeld van het be lde springkanon benader- kreeg een uitnodiging om Dortmund te komen. De :ie vanuit hippisch Duits- was overweldigend, meer vierhonderd rs/amazones wilden met eigen witte viervoeter het inleid van Milton luistèr bij Afgelopen vrijdagavond lèerde Milton in de Westfa- allen uiteindelijk in het ge- •hap var 125 paarden. eedli ii S Milton was een paard met een enorme uitstraling. Je zou er verliefd op kunnen worden. Bij de tweede presentatie in Dortmund kreeg Milton in de ring bezoek van drie wereldbe roemde Duitse paarden. Aller eerst Fire, waarmee Norbert Koof in 1990 de wereldtitel bij de springruiters veroverde. Daarnaast Deister, het paard dat Paul Schockemöhle ver schillende Europese titels be zorgde. En tenslotte Walzerkö- ning, die de huidige wereld kampioen Franke Sloothaak tal van successen bracht. Milton, ooit lyrisch het paard van de eeuw genoemd, zette hen allemaal in de schaduw. „Ik weet zeker dat ik nooit meer zo'n goed paard krijg", meent John Whitaker dan ook stellig. „Hij was een ster in de ring. Hij was de beste. En Milton besefte dat zelf als geen ander. Hij hield ook van de show, van de weds- tijden. Hij hield van alle mensen aan de kant. Van de sfeer op de wedstrijden. Zelfs de flitslichten van de talloze fotocamera's van de fans deerden hem niet. Dat maakte hem tot zo'n bijzonder paard." „Milton is een legende", vindt Nederlands beste ruiter Jos Lan- sink. „De mensen raakten in vervoering zodra hij zijn op wachting maakte. Wat hem zo bijzonder maakt? Zijn reputatie van paard dat geen fouten maakt. En dan zijn manier van springen in combinatie met zijn kleur. Milton was een paard met een enorme uitstraling. Je zou er verliefd op kunnen wor den. Al was Milton niet onklop- baar. Ik heb 'm met Libero H zelfs tweemaal een Grote Prijs afgesnoept. Beide malen tijdens Jumping Maastricht." Milton is een hippische held, een absolute vedette. In de ring alles behalve een gewoon paard. Met Milton werd John Whitaker in 1989 Europees kampioen. Hij won tweemaal de finale van de Volvo World Cup (1990 en 1991). Daarnaast werd de combinatie onvoorstel baar vaak gehuldigd na het win nen van de zoveelste Grand Prix-wedstrijd. De Ln 1977 geboren Milton heeft zijn enorme talent echter niet van een vreemde. Zijn va der, de Nederlandse hengst Ma- rius, kostte het ook al geen moeite over akelig hoge hek werken *te springen. Marius werd destijds uitgebracht door de op jonge leeftijd overleden Caroline Bradley. Zij leek ooit uitverkoren om met Milton op foto archief de Olympische Spelen te star ten. Haar ouders, Doreen en Tom, zijn nog altijd de trotse bezitters van Milton. Zij vertrouwden het paard aan de goede zorgen van John Whitaker toe, nadat hun dochter was gestorven. De afge lopen jaren werd de carrière van Milton, zoals het een echte topatleet betaamt, rustig afge bouwd. Door blessures meldde hij zich zelfs maandenlang ge heel niet meer op de wedstrij den. Het afscheid is nu defini tief. Milton is met pensioen. John Whitaker heeft de afgelo pen tijd aan de gedachte moe ten wennen om voortaan zon der Milton stad en land af te re'i- zen: „Al weet ik dat Milton het hele circus rondom de wedstrij den zal missen. Milton was toch een publieksspeler. trede van het ereschavot in de 45-jarige formule 1-geschiede nis. Dat Nigel Mansell dit seizoen uitgerekend achter het stuur van een Marlboro /McLaren- Mercedes kruipt om op jacht te gaan naar zijn tweede wereldti tel, is een verrassing. Ron Den nis schreeuwde van de daken dat een huwelijk McLaren- Mansell uitgesloten was omdat de besnorde coureur in zijn ogen vooral een showman is. „Wat ik vroeger allemaal heb gezegd over Mansell meende ik," aldus Dennis. „Maar als je mensen beter leert kennen, kom je wel eens tot de ontdek king dat er ook nog een andere kant bestaat. Ik weet nu dat er twee Nigel Mansells zijn: één met een oprecht karakter die keihard wil werken en één die als showman door het leven gaat. Mijn voorkeur gaat uit naar de eerste. De tweede moet ik maar voor lief nemen." De topcoureur fronst zijn im mense wenkbrauwen als het heikele thema ter sprake komt. „Nu ik bij Dennis heb getekend, ben ik de enige coureur die zo wel voor Lotus, Ferrari, Willi ams als McLaren heeft gere den." Dan, to the point: „We zijn niet de beste vrienden, maar dat hoeft ook niet. We hebben dezelfde motivatie en hetzelfde doel voor ogen. Dat is wat telt." Een snel rijzende ster aan de formule 1-hemel was Mansell niet. Hij debuteerde in 1980 in een Lotus-Ford bij de Grand Prix van Oostenrijk. Pas vijf jaar later, in een Williams-Honda op het thuiscircuit van Brands- Hatch, boekte hij zijn eerste Grand Prix-zege. Weer een jaar later was hij zelfs favoriet voor de wereldtitel, maar een klap band in de laatste race deed de kroon'bij Alain Prost belanden. Zijn tweespaltige karakter en zijn controversiële levenswijze stonden borg voor knetterende ruzies. Mansell lag in de clinch met zowat alle groten der for mule 1-aarde: met coureurs als Senna, Piquet en Prost, maar ook met een teambaas als Frank Williams. Toen de aan de rol- Nigel Mansell: „Ik twijfel er niet aan dat ik dit jaar races win. Vraag is of het er negen of tien zullen zijn." foto archief stoel gekluisterde chef in de na zomer van 1992 - Mansell had net de wereldtitel op zak - het in zijn hoofd haalde om Alain Prost te contracteren, keerde Mansell de formule 1 teleurge steld de rug toe. Hij zocht zijn heil bij de IndyCars, won daar prompt de titel, maar het bloed kruipt waar het niet gaan karf. „Ik wil in de geschiedenisboe ken komen als de eerste cou reur die na een titel in de Indy Cars opnieuw wereldkampioen formule 1 wordt." De verbintenis tussen McLa ren en Mansell mag gerust on der de noemer verstandshuwe lijk gerangschikt worden. De prestigieuze renstal is na een kommervol jaar zonder Grand Prix-overwinning - voor het laatst gebeurde dat eerder in 1980 - hard toe aan nieuwe suc cessen. Omdat Michael Schumacher besloot bij Benetton te blijven en de pogingen om de talent volle David Coulthard bij Willi ams los te weken tot mislukken gedoemd waren, zag Dennis zich voor een dilemma ge plaatst: de enige nog beschikba re topcoureur heette Nigel Mansell. Schoorvoetend, beiden gaven elkaar aanvankelijk geen duimbreed toe, kwam uiteinde lijk het kapitale huwelijk tot stand. Voor een slordige vijftien miljoen gulden drukt Mansell dit jaar met zijn beste beentje het gaspedaal van de McLaren- Mercedes in. Mansell gelooft rotsvast in een prima seizoen. „Ik twijfel er niet aan dat ik dit jaar races win. Vraag is of het er negen of tien zullen zijn." Mansell ten voeten uit, bruisend van en thousiasme. Maar ook als hij se rieus de kansen onder de loep neemt, blijft hij optimist. Het 'Dreamteam' van de 4 M's moet garant staan voor succes: Marl boro, McLaren, Mercedes en, last but not least, Mansell. door: Gert-Jan Onvlee CHTERLIJN Ik heb begrepen dat de le den van De Merenwijk vanaf 1 april gewoon mo gen tennissen op hun nog niet zo lang geleden zo fraai gereno veerde park aan de Leidse Me- rendonk. De gemeente is toch maar begonnen met het speel- klaar maken van de gravelba- nen. Een pak van rhn hart. Het door de Raad van State nietig verkla ren van de'door de gemeente Leiden verstrekte milieuvergun ning, betekent immers eigenlijk dat er officiéél nog geen gehakt bal mag worden geslagen en ze ker niet mag worden geser veerd, daar in en op de Meren wijk. En als ik woordvoerder Muller van de omwonenden goed heb begrepen, bevalt dat idee hen wel. De gedachten van hem en gelijkgestemden gaan nog altijd wel eens in de rich ting van het helemaal laten slui ten van dat tennispark. Je zal als tennisvereniging maar aan de goedertierenheid van dat soort omwonenden zijn overgeleverd. In de aap gelo geerd, ben je. En: overgeleverd aan de goden ook nog. Terwijl dat eigenlijk andersom behoort te zijn. Het zal wel gek zijn, maar ik zie werkelijk niet in op welk been die omwonenden nu precies volgens de Raad van State kunnen steunen als ze in derdaad onderling besluiten dat die tennisclub maar weg moet. Het is toch te gek voor woorden dat een al jaren bestaand ten nispark moet worden opge doekt door toedoen van wat huizenbezitters die, toen ze óm- wonend werden, wisten dat er een tennispark als buur fun- Of zouden de omwonenden toen hun plan al getrokken heb ben? Gewoon even wachten tot dat De Merenwijk met toestem ming van de gemeente voor 40.000 gulden investeert in meer dan perfect afgestelde lichtmasten (één meter naast de baan vind je avonds geen bal meer terug, daar is het veel te donker voor!) en dan zo hard aan de bel gaan hangen dat de hele milieuvergunning en het complete bestaansrecht van de club op de tocht komt te staan? Aan de andere kant: ook zij (die omwonenden dus) konden op dat moment nog niet vermoe den dat het met de milieuwet geving in Nederland zo gigan tisch uit de hand zou lopen. Een' nieuwé regelgeving die je als een beetje omwonende in staat stelt om een leuke, gezellige en gezonde club via de Raad van State de nek om te draaien. Dat kan natuurlijk ook alleen maar in Nederland. ans Kraay senior I hield het er zondag tijdens Studio Sport op dat het niet zo slim was zoals arbiter Luinge zich voor de ca mera had gepresenteerd. Zo zou Kraay, de man die er in slaagde bij alle drie de Neder landse topclubs te mislukken, het zelf nooit hebben gedaan. Mike Obiku sprak later zelfs £n' belachelijk uit, nadat hij had ge hoord dat Luinge zijn fout (Het was wel een geldig doelpunt) had toegegeven. Maar gelukkig werden er ook wijze woorden gesproken. Door Willem van Hanegem, bijvoor beeld. De Feyenoorder in hart en nieren, niet direct een vriend van Luinge, stelde dat fouten maken menselijk is. Wellicht bedacht de Kromme zich daar bij dat Feyenoord het tegen FC Utrecht nooit op die ene afge keurde goal had mogen laten aankomen. Hoewel iets minder grif dan Van Hanegem, liet ook de Rotter- damse voorzitter Jorien van den Herik weten dat scheidsrechters het af en toe niet goed mogen zien. Hij verbond daaraan de conclusie dat nu toch wel eens besloten mag worden om per duel twee scheidsrechters aan te wijzen. De belangen van de betrokken clubs worden ge woon te groot, fouten kunnen te veel geld kosten. Daarbij pleitte Van den Herik in het Algemeen Dagblad ook nog voor camerds die beide strafschopgebieden negentig minuten lang in het (elektronische) oog houden. Een man naar rhn hart, die Van den Herik. Al maakt-ie het alle maal moeilijker dan het eigen lijk is. Het aanstellen vdn twee scheidsrechters per wedstrijd is immers helemaal niet nodig. Met één goede arbiter en twee capabele grensrechters aan de kant valt een wedstrijd best te leiden. En die op de strafschop gebieden gerichte camerds, zijn die er eigenlijk niet al? Een beetje wedstrijd wordt tegen woordig door minims, tl twee, vaak veel meer camerds ge volgd. Het moet gek lopen wil een incident een van die falgeré ontgaan. Nee, de enige regel die de KNVB, UEFA en FIFA nu maar snel moeten invoeren, is dat een scheidsrechter bij twijfel de gelegenheid krijgt (en ook neemt) om aan de kant even de replay af te draaien. Iets dat desnoods ook door de waarne mer kan gebeuren. Een beslis sing kan dan direct worden te ruggenomen of bijgestuurd. Waardoor het wedstrijdverloop enige vertraging ondervindt, maar wel zuiver blijft. Voor het zo ver is, zal er naar ik vrees, echter nog heel wat water door de Oude Rijn moeten stro men. En dat stroomt al zo langzaam. M es in de Leidse regio j spelende voetballers zijn geselecteerd voor het Nederlands amateurteam dat op 11 april in Aalsmeer te gen Engeland aantreedt. Geil Aandewiel, Jan Jeroen Schaap en Kenneth Braaf dienden daar voor twee dinsdagavonden naar Zeist te trekken, Rob Vermin, Patrick Scheurwater en Pim •Langeveld hadden aan de eerste dinsdag genoeg om bondscoach Ron Groenewoud van hun kwa liteiten te overtuigen. Dat zal vooral die laatste speler enigszins hebben verrast. Per slot van rekening speelde het Katwijkse slangenmens maar één helftje mee en om nu te zeggen dat-ie dat met inzet van alle krachten deed, nou nee. Tn dit soort wedstrijden speelt ie dereen voor zichzelf. Ik vind dat helemaal niké, liet hij na 45 mi nuten ongeïnspireerd meehob- belen weten. Voor Groenewoud was zijn komst alleen echter al voldoen de. Die weet al lang wat I.ange- veld kan, hij ziet hem in het weekeinde vaak genoeg voet ballen. Langeveld stond derhal ve reeds op het lijstje met, pak' m beet, zestien zekere speleré dat Groenewoud voor aanvang van beide selectie-sessies vast al had opgesteld. Dus kan-ie voortaan dus maar beter direct de selectie van het Nederlands amateurteam be kend maken. Dat scheelt Lange veld ook weer een irritant potje op een doordeweekse dinsdag avond.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23