Leidsch Dagblad Kok haalt fel uit naar coalitiepartner VVD 36. 89.98 Deur met 20ste eeuw bleef open tijdens leven in de ijzertijd °^r' VANROYC.S. De bevrijding Verkeer en scheepvaart lebben last van storm ■MpiÉr ie 72 GOED NIEUWS SATERDAG 18 MAART 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40726 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ADVOCATEN Rapenburg 55. 2311 GH Leiden Tel. (071) 122362 Ziektekosten 3 Het kabinet houdt vast aan een eigen risico van 200 gulden voor zowel ziekenfonds als particulier verzekerden. Rustiger 5 Bij house-party's in Zwitserland moet het rustiger toe gaan. Een on derzoek toonde schade aan ogen en oren aan. Verstappen Jos Verstappen I heeft nog geen me ter gereden in zijn nieuwe Simtek Ford. Toch start hij volgende week in Brazilië. 'Liberalen lopen verkeerde kant op, het bos in Minister-president Kok heeft gisteren in harde bewoor- uit, maar een andere kant op. Hingen uitgehaald naar coalitiegenoot WD. Hij beticht Het bos in." De premier zei zich de liberale fractie ervan in te spelen op het 'onderbuikge- ni.et .tbui.s te voele",byAe^n aan" .I .,..u «nr,-?, tal uitlatingen van de WD. en te bid ,,Het lijkt erop dat er naar de mening van de WD te vermoeden dat de partij het feel buitenlanders zijn." Kok reageerde op een idee van doet omdat het goed ligt bij '-fractiespecialist Rijpstra nieuwkomers via het in- mensen, burgeringscontract beter over het land te spreiden. Overigens worden asielzoe kers op dit moment al gespreid jen haag cpd Grondwet gepleit om zo'n ver- over het land, via de huisves- plichte spreiding mogelijk te tingswet. Asielzoekers die in maken. Rijpstra zwakte dat Nederland mogen blijven, krij- standpunt donderdag sterk af gen volgens een verdeelsleutel en repte over vrijwillige afspra- verspreid over geheel Neder- Kok zei gisteren na afloop van ie ministerraad dat hij het on aanvaardbaar vindt als mensen jedwongen worden zich ergens e vestigen. ,,Je kan niet zeggen: Baar is je hok." Verplichte sprei- iing van mensen is bovendien ti strijd met de Grondwet. WD- fcider Bolkestein had vorige Iveek nog voor wijziging van de ken in het inburgeringscontract. Het feit dat de WD voortdu rend ballonnetjes oplaat over nog hardere maatregelen tegen asielzoekers en buitenlanders, stoort Kok in hoge mate. ,,De WD loopt niet voor de troepen land een woning. WD-minister Dijkstal zei gisteren voor de ra dio dat daar ook een zeker ele ment van dwang in zit, omdat mensen die woningen toegewe zen krijgen. Kok is de vijfde PvdA'er die zich deze week hard uitlaat over de WD en diens fractieleider Frits Bolkestein. Eerder deden Europarlementariër D'Ancona, burgemeester Patijn van Am sterdam, voorzitter Rottenberg, die de WD-leider vergeleek met de Britse ex-premier Thatcher, en fractievoorzitter Wallage dat. Vice-voorzitter Korthals van de WD-fractie liet in een reac tie weten, dat de WD de grote verwarring die is ontstaan over haar standpunt over asielzoe kers zeer betreurt. De indruk die nu is ontstaan, dat de WD voor een verplicht spreidingsbeleid zou zijn, is niet gewenst en is ook nooit de bedoeling geweest, aldus Korthals. Op 5 mei 1945 vierde Neder land een van de meest belang rijke historische gebeurtenis sen van deze eeuw. Een be richt uit het hoofdkwartier van de Britse opperbevelhebber Montgomery: 'De Duitsche ge volmachtigden hebben zoojuist een document geteek- end waarbij de Duitsche troe pen zich overgeven'. Neder land was, na vijf jaar onder drukking, bevrijd! Die gebeurtenis staat dit jaar in het teken van een jubileumgetal: 50 jaar. Bij de viering van die vijftigste bevrijdingsdag is het Zaterdags Bijvoegsel van deze krant op 29 april geheel gewijd aan dit onderwerp. In die bijlage zal het regionale aspect een belangrijke plaats innemen. Lezers kunnen daaraan een bijdrage leveren met foto's uit hun album en 'oude doos'. De op name mag de bevrijding in de breedste zin van het woord weergeven: van de intocht van de be vrijders tot de feesten daarna. De inzending moet vergezeld gaan van kort beschreven per soonlijke herinneringen aan die bevrijdingsfoto. Uit de binnengekomen reactfes zal een selec tie worden gemaakt. Beschikbaar gesteld materiaal wordt uiteraard geretourneerd. FOTO ARCHIEF UNITED PHOTOS DE BOER CEES DE BOER Voor inzending gelden de volgende punten: Uw reactie moet uiterlijk maandag 3 april in ons bezit zijn. De foto dient betrekking te hebben op de be vrijding, en moet genomen zijn in deze regio. Achterop de fotofs) uw naam en adres. In enkele regels (maximaal 25) uw persoonlijke herinnering aan het moment dat op de foto is weergegeven. Onderaan uw brief: naam, adres, en eventueel telefoonnummer. Uw inzending richten aan: Redactie-secretari aat Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Een postzegel plakken is niet nodig. In de linker bovenhoek van de enveloppe de aanduiding: Bijlage Bevrijding. lok in regio de nodige problemen riebergen/regio 'et verkeer op de Nederlandse egen heeft nogal wat hinder, ndervonden van de zware die gistermiddag is opge- itoken. Volgens de verkeerscen- rale in Driebergen zijn op di- erse plaatsen aanhangwagens an de weg geblazen. Drieber- gn adviseerde niet met een ca- avan op weg te gaan. Ook voor _Jief scheepvaartverkeer ging een vaarschuwinguit. Op de Moerdijkbrug is een Tachtwagen omver geblazen vaardoor een botsing ontstond, 'oor zover bekend is daarbij ;en gewonde gevallen. Qp de A2 ontstond gister- ivond rond tien over half zeven lissen Utrecht en Breukèlen :en file van tien kilometer nadat :en aanhangwagen met boten loor de harde wind kantelde. )e politie heeft een rijstrook af- ;esloten. De zuidwesterstorm is aan iet eind van de middag opge doken en kende felle windsto- en. De storm hoorde bij een ;ort maar fel buienfront. Vol lens een woordvoerder van het (NMI trok het front vanuit het vesten over het land. Rond acht lur namen de windstoten in Tacht af. Rond middernacht trok een tweede front over het land met wederom felle windstoten. Ook voor vandaag worden enkele korte buienfronten voorzien. Een slingerende aanhangwa gen zorgde voor een botsing tussen twee auto's op de pro vinciale weg 7 tussen Alphen aan den Rijn en Leimuiden. Daarbij raakte een 44-jarige au tomobiliste uit Alphen gewond. De 23-jarige uit Amsterdam af komstige bestuurder van de au to die het aanhangwagentje trok, raakte door het geslinger de macht over het stuur kwijt en kwam met zijn auto op de verkeerde weghelft. De auto van de 44-jarige vrouw schoof na de botsing in de berm. Zij moest met nog onbekend letsel naar het ziekenhuis worden ver voerd. Door de storm raakten drie zeiljachten van de kant los aan het Weteringpad in Woubrugge. De boten kapseisden en moes ten door de waterpolitie naar de wal worden gesleept. Een om gevallen boom op de provincia le weg 5 tussen Leiderdorp en Roelofarendsveen stremde voor enige tijd het verkeer. De deelnemers aan het experiment werden massaal ontvangen bij hun terugkeer in de 20ste eeuw. FOTO ANP VINCENT BOON Staatssecretaris Linschoten kan zich de WAO-pijn goed voorstellen. 'Maar we moeten het niet terugdraaien.' Flirten met de dood. De jeugd op zoek naar extreme vormen van sensatie. Voetbaltrainer Ruud Krol heeft het naar zijn zin op het slagveld in Egypte. Een kwestie van geduld. De christen zakenmensen. 'Materialisme kan nooit bevredigen'. Crisis rond het Nederlands astma centrum in Davos. Woede bij de directie. 'Het is bijna misdadig'. Denkwijzen Hoeveel alcohol? De TV-weekendcrèche 'Telekids'. In gesprek met de nationale kinderjuf Irene Moors. Onze Taal: Op rij. Aanbod Jeltsin: tijdens parade geen militairen washington ap Een aanbod van de Russische president Boris Jeltsin om geen wapens en militairen op te ne men in de parade in Moskou ter gelegenheid van het einde van de Tweede Wereldoorlog vijftig jaar geleden in Europa verhoogt de kansen dat de parade zal worden bijgewoond door presi dent Bill Clinton. Dat heeft een Amerikaanse regeringszegsman gisteren verklaard. Onderdeel van het bezoek zou een topconferentie zijn waar een aantal gevoelige kwes ties zou worden besproken, zoals de Russische hulp aan Iran bij de ontwikkeling van een kernreactor en het hoge aantal burgerslachtoffers tijdens de Tsjetsjeense invasie. Jeltsin zal overigens herden kingen in Parijs, Londen en Ber lijn niet zelfbijwonen. Daar zul len wel de Franse president Mitterand, de Britse premier Major en de Amerikaanse vice- president Gore acte de présence geven. De Duitse bondskanse lier Kohl heeft nog niet besloten of hij een dag later naar Moskou zal gaan. eindhoven. gpd Wordt u de Controller Commerciële Units bij Pharmachemie? Kijk op pagina 24 Neonlicht in de verte, landende vliegtuigen, voorbijrazende au to's, gillende sirenes, brullende kettingzagen en bezoek van een rijksvleeskeurmeester met een bedwelmpistool. De deur met de 20ste eeuw bleef tijdens het twee maanden durende experi ment 'leven in de ijzertijd' wijd openstaan. Gistermiddag klokslag twaalf uur eindigde het experiment op het terrein van het prehistorisch openluchtmuseum aan de rand van het centrum van Eindhoven met tromgeroffel. De vijf 'overlevenden' stapten vanach ter een metershoge houten wal weer de verlichte tijd binnen. Recht in de armen van familie en het hypermoderne mediacir cus met satellietverbinding en al. Ze hadden eigenlijk met z'n zevenen moeten zijn, maar twee expeditieleden, een Belg (oernaam Hor) en een Frans man (Tio), bleken er tussenuit geknepen. Familie-omstandig heden en communicatieproble men heette het in de officiële verklaring van de 52-jarige mu seum-directrice Anneke Boon stra die zichzelf ook voor twee maanden in een berevelletje had gehesen. Vier vrouwen en een man bleven over. Het zwart van vuil heeft zich diep in de groeven van de huid en onder de nagels geworteld. Eén keer in de week wassen bleek voor hen voldoen de. Zeep was er niet 700 voor Christus. Rond de vermoeide gezichten hangen de haren als vlastouw, om de schouders dra gen ze lappen en vellen in vele lagen. Daaronder een lendelap. Ze hebben veel meegemaakt in hun zelfverkozen isolement. Regen, veel regen. Geen over stroming. Wel natte voeten. Ook sneeuw.hagel, storm, onweer en weer regen. De stemming was goed, merkt Anneke Boon stra op. Wel waren er menings verschillen over de verdeling LEEN GOED LEEN GOEDKOOP LEEN GKB De Gemeentelijke Kredietbank helpt u graag aan geld. Dat betekent: vlotte en vriendelijke afwikkeling keuze uit persoonlijke lening of doorlopend krediet opvallend lage rente Kom maar langs. Openingstijden: werkdagen van 9.00-12.30 uur, donderdagavond van 17.30-19.30 uur. fNK GOED VOOR UW LENING van het dagelijkse werk. En over de tijdens het experiment gebo ren geitjes. De vijf geitjes dron ken alle melk van de moeder op. 'Verorberen die dieren', vonden sommigen. Het moder ne geweten won en de geitjes werden als betaalmiddel met de 'rondreizende' smid Theys meegegeven die langs kwam om het ijzer te smeden. De avonden waren koud, lang en donker in de houten boerde rij waar een vuurtje het nóg enigszins behaaglijk maakte. Overdag waren ze veel tijd kwijt aan het bereiden van de maal tijden. Daarnaast werd een oven gebouwd, wonnen ze olie uit lijnzaad en hielden ze de poep- put schoon. Het eten was vooral eenzijdig. Bonen, erwten, gierst of graan met groente en vlees. Vlees dat was meegenomen van de slager om de hoek en van het schaap dat alleen onder super visie van de moderne wetgeving mocht worden geslacht. Daar hadden actiegroepen wel voor it opdef Onroert GO HET WOORD IS AAN Cicero Niets is te moeilijk voor degene die bemint. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info- Harry Mulisch ereburger van Haarlem haarlem gpd Harry Mulisch mag zich sinds gisteren ereburger van Haarlem noemen. Burgemeester Pop overhandigde hem in het stad huis een speciale oorkonde en een kopergravure met het por tret van Mulisch, gemaakt door PieterWetselaar. Dit jaar is het 750 jaar geleden dat graaf Willem II aan Haarlem stadsrechten verleende. In het kader van de viering van dit ju bileum heeft het Haarlemse ge meentebestuur besloten tot de instelling van een ereburger schap 'voor Haarlemmers die zich ten minste op landelijk ni veau onderscheiden hebben'. Mulisch mag zich de eerste fre- burgervan Haarlem noemen. In zijn dankwoord zei Mu lisch, die tot zijn dertigste in Haarlem heeft gewoond, dat hij zijn ereburgerschap waarschijn lijk mede heeft te danken aan zijn roman De Aanslag die voor een groot deel in Haarlem speelt. „Het is vertaald in 23 ta len, tot en met het Chinees. Niet dat alle Chinezen het heb ben gekocht in dat geval was ik hier vanmiddag in een harnas van puUr goud verschenen maar een paar duizend weten nu in elk geval van het bestaan van Haarlem af en een aantal van hen komt misschien eens kijken en geld uitgeven bij de plaatselijke middenstand. Die roman blijkt dus Haarlem Pro motion, om even in het jargon te vervallen, al is dat nooit mijn bedoeling geweest." actuele yrjT Sport21,22,23 VANDAAG OOK TOERISME HET WEER Weersverwachting van het KNMI Wisselvallig weer Wisselend bewolkt en enkele bui en, mogelijk met hagel en onweer Middagtemperatuur ongeveer 8 graden Wind uit zuidwest tot west, krachtig, 6, aan de kust en op het IJsselmeer stormachtig, 8, in het kustgebied mogelijk eerst nog storm, 9. In de loop van de dag geleidelijk afnemende wind. HOUTWERF KEUKENS Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax 071-167158 DNV ISO 9002 GAS0LIE AUTODIESELOLIE prijzen v.a.; excl. btw KRUIJFF BUNKER SERVICE Tel.: 02230 - 34567 02945-3795 02550 - 34567 Ondanks de beperkingen van het experiment vinden de vijf ijzertijders dat ze meer dan een illusie hebben gekoesterd. Ria Dekker (Ray) moet maandag weer aan het werk in het tuin centrum in De Lier. „Ik heb nie mand gemist in de afgelopen twee maanden. Het is me mee gevallen. Ik was bang voor de kou, maar ook dat viel mee. Het was eigenlijk helemaal niet zo zwaar". Ook Jeroen Berben (Si- guns) spreekt van een succes. „We hebben veel geleerd, maar het is de eerste en laatste keer dat ik in een bewoond gebied zo'n experiment doe, te veel herrie." Voor Franka Poels geldt dat ook, maar zij gaat een stap ver der. „Eigenlijk moet je met je totale leven terug naar vroeger, voor altijd. Het lijkt me wel wat, het is menselijker, je benr niet bezig met het materiële. Ik heb eigenlijk niks gemist." Voor di rectrice Anneke was het eens maar nooit weer. Lanimenschansweg 130 Leiden Geen aflossing blauwhelmen in Srebenica new vork hans de bruijn correspondent VN-secretaris-generaal Butros Butros-Ghali heeft nog geen land bereid gevonden om troe pen te leveren die de belegerde Nederlandse VN-soldaten in het Bosnische Srebenica willen af lossen. „Op dit moment is nog geen land beschikbaar zei mi nister van defensie Voorhoeve gisteren na een onderhoud in New York met de VN-topman. Butros-Ghali heeft Voorhoeve beloofd de komende maanden te blijven zoeken naar mogelijke aflossers. „Niemand staat te popelen om onze positie in Srebenica over te nemen", zei Voorhoeve. „Andere landen weten immers ook hoe moeilijk de situatie daar is". Butros Ghali heeft Voorhoeve gezegd het Neder landse verzoek 'redelijk en be grijpelijk' te vinden. De VN-se cretaris-generaal sprak grote waardering uit voor de Neder landse rol in Srebenica en el ders in Bosnië-Herzegovina. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bar^k/giro: I Handtekening:. -X Deze bon in een envelop, zonder posizegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1