Globetrotten vanuit de leunstoel 'Cello staat ze minder mooi' Cultuur&Kunst Harmonie Katwijk: perfecte klankbalans Conrado ontroert met mooie composities Keuls, Campert en De Winter in de regio 8 IzATERDAG 18 MAART 1995 Blues in De Gewoonste Zaak LissEThe Crippled Walter Blues Session Band speelt zondag 19 maart in De Gewoonste Zaak in Lisse. Het trio komt met onder meer nummers van Muddy Waters en Little Water uit de roem ruchte jaren vijftig en zestig. Het optreden aan de Schoolstraat 11 begint om 16.30 uur. Expositie 'Aardkloten hemelsferenin Leids museum Boerhaave Franse liederen in Taffehzaal Leiden De Franse taal en klank staan centraal op het concert dat het Nederlands Kamerkoor dinsdag 21 maart geeft in de Taffehzaal van het Rijksmuseum van Oud heden in Leiden. De uitvoering is de vijfde en laatste uit de reeks Leidse Koorserie, een ini tiatief van het Nederlands Ka merkoor, het William Byrd Vo caal Ensemble, het Leids Vocaal Ensemble en Collegium Musi- cum. Het gezelschap onder leiding van Uwe Gronostay begint met 'Ciel, air et vents' van Rudolf Escher. Hij zette drie gedichten van Pierre de Ronsard op mu ziek. Van Francois Poulenc is 'Sept chansons' te horen die voor deze compositie uitging van de gedichten van Apollinai- re en Eluard. Denkend aan de massale bewapening en het toe nemend geweld in deze eeuw schreef Ton de Leeuw vorig jaar 'Elégie pour les villes détruites'. Van André Jolivet tenslotte wordt 'Ephitalame pour or- chestre vocal' uitgevoerd. Hij maakte het ter gelegenheid van zijn 20-jarig huewelijk en liet zich inspireren door Griekse bruiloftsliederen. Het conert in de Taffehzaal aan het Rapen burg begint om 20.15 uur. Kaar ten zijn telefonisch te reserve ren op nummer 020-6625199. recensie li dy van der spek Voorjaarsconcert van de Harmonie Kat wijk o I v Jaap Bol Gehoord 17 maart in Tripodia' te Katwijk aan Zee In het traditionele voorjaars concert van de Harmonie Kat wijk lopen twee thema's als eem rode draad door het pro gramma: filmmuziek en 50 jaar bevrijding, soms zelfs gecombi neerd zoals in de filmmuziek van 'Schindlers List' en 'Soldaat van Oranje'. Het programma door de diri gent Jaap Bol opgesteld is als al tijd weer met grote zorg geko zen. Over zorg gesproken, bij Bol is elk detail gewikt en gewo gen: de snelle bijna geruisloze binnenkomst van tientallen harmonieleden, het perfecte simpele tenue, de korte maar waardevolle informatie over de diverse programma onderdelen, niet door zo'n keurige 'representatieve' juffrouw die van het blad leest en eigenlijk niet weet waar ze het over heeft, maar door Bol helder gepresen teerd en waar het vooral om gaat, de zeer gedisciplineerde vitale uitvoering. Bol laat niets aan het toeval over. Alle secties weten waar ze voor gaan. De klankbalans is perfect, zelfs op de voorste rij word je niet overdonderd door het grote koper, dat komt niet vaak voor bij de doorsnee har monie. Steeds wordt de aan dacht getrokken door een mooie instrumentengroep, groot of klein in getal. De fraaie omfloerste klank van de trom bonisten is al te horen in de In- trada. In de 'Mayden's Song' uit de William Byrd Suite (arrange ment) komen steeds de twee hobo's even voor het voetlicht in kleine grappige omspelingen van de melodie. De warme na sale homogene klank van de klarinetten viert hoogtij in 'Land of hope and glory' uit het gloed nieuwe 'V for Victory', geinspi- reerd op Radio Oranje, Beetho ven en Elgar. Zelfs de kleinste piccolo heeft je wat te vertellen. Bol blijft ten allen tijde hon derd procent maatvast, dirigeert ritmisch ijzersterk, ook als de trompetten zich een enkele keer verslikken, dwarsfluiten eventjes onzuiver de bocht uit vliegen. De inzetten van de ver schillende blazersecties zijn steeds haarscherp; Bol brengt in elk nummer een aangename bijzondere sfeer. Russische hemelglobe uit de ja ren vijftig toont het manco ra zend duidelijk: een klein schijfje van de maan ontbreekt. Dat konden de Russen nog niet fo tograferen. Even later waren de Amerikanen hen voor en kon de hele maan in kaart worden ge zet. Behalve 'serieuze' globes, ver zamelt Schmidt ook grappige voorwerpen: globes als puzzel tje, een karaf in de vorm van een globe met glaasjes erom heen, een 18de eeuwse zakglo- be, waarvan de aardbol zat ver pakt in de hemelkaart. En om dat de Dierenriem alles met de toekomst te maken heeft, is er voor degenen die dat weten wil len een 'waarzeggersautomaat' ingericht. Daarin kun je alles te weten komen over wat de toe komst te bieden heeft. 'Aardkloten hemelsferen', globes uit de collectie Ruldolf Schmidt, Wenen; te zien tot 25/9, di t/m za 10-17 uur, zon en feestdagen 12-17 uur, mu seum Boerhaave, Lange St. Agnietenstraat 10, Leiden. Ca talogus: 'The world in our hands', 40,--. De Weense hoogleraar Rudolf Schmidt met een deel van zijn troetelkinderen. Weinig meisjes op achtste Scheveningen Muziek Concours den haag gpd Op het achtste Scheveningen Internationaal Mu ziek Concours dat op 21 maart begint, zullen 45 cellisten elkaar de loef afsteken. Als 'stiefkind' van de concourswereld komt de cello in Schevenin gen vaker voor het voetlicht. „Bij orkestdirecteu ren en dirigenten was het instrument altijd min der geliefd als solo-instrument. Maar door be roemdheden als Maiski merken zij nu dat het pu bliek de cello juist heerlijk vindt. De cello is daar door in opgang", vertelt jury-voorzitter Manus Willemsen. Meisjes zijn onder de jonge cellisten veruit in de minderheid. Het zijn er twaalf. Willemsen ver moedt dat ze het instrument uit ijdelheid laten staan. „Jonge meisjes die op de elegance-tour gaan, vinden waarschijnlijk dat een fluit of viool mooier staat. Mijn gevoel zegt ook dat zij meer op hoge tonen gericht zijn", zegt hij. Toch gingen twee vrouwelijke cellisten er de vorige keer met de eerste en tweede prijs vandoor: de Franse An ne Gastinel en de Nederlandse Quirine Viersen. Beiden zijn hard op weg internationaal naam te maken. Vooral Frankrijk, Rusland en Duitsland zijn dit maal met respectievelijk acht, zeven en vier deel nemers flink vertegenwoordigd. Nieuw is dat vanuit Nieuw-Zeeland ook een kandidaat komt. Nederland komt tweemaal voor op de deelne merslijst. De uit Rusland afkomstige Anton Isto- min is de oudste (29) die meedingt naar een prijs. Met zijn 17 jaar is de Armeniër Alexander Chau- sian de jongste. In de eerste ronde kiezen de cellisten muziek van J.S. Bach, M. Reger, H. Dutilleux en B. Britten. De halve finale biedt meer ruimte voor persoon lijke voorkeuren. Wie in de prijzen valt, gaat naar huis met een bedrag dat varieert van 2500 tot 25.000 gulden. Ook zijn er al optredens geregeld voor prijswinnaars bij de TROS, het Noordhol lands Philarmonisch Orkest en in de Rotterdamse Doelen. De voorrondes en halve finales zijn in het Haagse Diligentia. De finales vinden plaats in het Kurhaus Hotel in Scheveningen. Inlichtingen over kaartverkoop en program ma: tel. 070 -3525100 De wereld in schijfjes. De aarde in de vorm van een puzzeltje. Het werd omstreeks 1860 in Duitsland vervaardigd, foto pr/museum boerhaave Of je nu een huismus of een globetrotter bent, op de tentoonstelling 'Aardkloten hemelsferen' die vanaf vandaag in het Leidse museum Boerhaave is te zien, kun je je hart op halen. Globes uit de collec tie van de Weense profes sor Rudolf Schmidt staan - in alle soorten en maten - in twee zalen opgesteld en ze vertellen het verhaal van ontdekkingsreizigers, van handelsschepen en van rij ke handelaren die thuis, gezellig met een glas port bij het open haardvuur, op hun globe konden bekijken of hun schepen op weg naar de Oost een beetje opschoten. leiden annemiek ruygrok De tentoonstelling is met Chris tie's in Londen, waar de verza meling de laatste tijd te zien was, samengesteld. Het ver maarde veilinghuis verzorgde ook de catalogus 'The world in our hands' die een schat aan in formatie en (kleuren)foto's be vat. „Het is alsof professor Schmidt, die al op jaren is, zijn collectie op deze wijze wilde veiligstellen. Opdat er niet één exemplaar na zijn dood uit zou verdwijnen en de collectie van ruim 180 voorwerpen in haar geheel zou blijven bestaan", vermoedt dts. Kees Grooss, die de tentoonstelling in Leiden sa men met collega's Huisman en Couprie en in nauwe samen spraak met prof. Schmidt heeft ingericht. 'Aardkloten hemelsferen' is duidelijk ook bedoeld voor de hoogste groepen van het basis onderwijs. Daartoe zijn wat aanschouwelijke grappen tus sen de toch al niet streng opge stelde globes gestrooid. Zoals het stukje aardkloot dat je een kijkje 'Down under' gunt: aan de andere kant van de aardbol, in Australië, waar een Aborigi nal de grond in tuurt en je recht in de ogen kijkt. De collectie is opgesplitst in tweeën: in de ene zaal zijn de aardbollen te zien, de andere toont de hemelglobes en plane taria. „Een ongewone keuze", aldus Grooss, „want aard- en hemelglobes die horen bij el kaar. Die kocht je als stel. Op deze manier krijg je twee totaal andese sferen." Zeemonsters De globes tonen niet alleen de wereldkaart, er staan vaak hele verhalen op. Vooral de Italianen hadden er een handje van om op de vrije plekken, voorname lijk de oceanen dus, zeemon sters, zeilschepen en complete zeeslagen te graveren. Zodat je behalve te studeren ook nog wat te fantaseren had. Want daar gaat het bij een dergelijke romantisch instrument natuur lijk ook om: in gedachten reis je de wereld over en komt op je weg in aanraking met vreemde wezens en onbekende volkeren. Wie een globe bekijkt, zoekt veelal eerst zijn eigen woon plaats op. vervolgens draait men met de ogen dicht en prikt de volgende vakantiebestem ming. Tien tegen één dat die er gens midden in een van de oce anen terecht komt. „En dan is er nog het verhaal van een glo be in een Londens oorlogsmu seum, waar de mensen gewoon aan mogen zitten. Je zou den ken dat de meest aangeraakte plek Londen is, maar nee, Nor- mandië in Frankrijk is door de vele aanrakingen bijna wegge vaagd. Alle oorlogsveteranen die er komen, laten hun familie na tuurlijk de plek zien waar zij in de oorlog zijn geland." Dat Columbus ooit in de Ver enigde Staten terecht kwam in plaats van in de Oost, zou, vol gens 19de-eeuwse wetenschap pers, komen omdat mensen toentertijd dachten dat de aarde plat was. Een fabeltje, in beide opzichten. „Hij kwam in de West in plaats van in de Oost te recht, omdat volgens de logica van die tijd daar in die buurt nog een enorm stuk land moest liggen. De Poolkap in het noor den moest een evenwicht heb ben in het zuiden, vond men. Vandaar ook dat er een groot onbekend 'Zuidland' op de eer ste globes getekend staat. Dat bleek veel later dus Australië, Nieuw-Zeeland en Antarctica te zijn", aldus Grooss. Wie de ontwikkelingen in de globes ziet, constateert dat na elke ontdekkingsreis de kaarten werden aangepast. Dat was een dure aangelegenheid. „Maar vooral Blaeu, de befaamde Hol landse cartograaf, paste zijn kaarten telkens weer aan. Niet om er aan te kunnen verdienen, want je moest wel 80 globes zien te verkopen om de kosten emit te halen, maar om te laten zien dat hij het goed kon." Later waren het vooral de politieke ontwikkelingen van het negen- tiende-eeuwse Europa, die de wereldkaart veranderden. Ook de hemelglobes moesten steeds worden aangepast. Die van de vorige eeuw tonen slechts het 'halve gezicht' van de maan. De achterkant was nog niet in kaart gebracht. Een muziek recensie dick hermsen Concert Ana Maria Conrado Y Grupo. Gehoord. 17/3, Schouwburg, Leiden Haar wieg stond in Argentinië. Ze groeide er ook op. Ruim twintig jaar geleden koos ze er voor zich met wat vrienden in Nederland te vestigen. Ze hield van het land en ging niet meer weg. Ana Maria Conrado bracht een stukje van haar cultuur mee. Sinds 1988 treedt ze op in Nederland en in 1991 verscheen haar muziek voor het eerst op cd. Als afsluiting van een succes volle tournee deed ze gister avond de Schouwburg aan. Een grote schare fans reisde speciaal naar Leiden om dit feest nog een keer mee te maken. Conrado heeft een prachtig stemgeluid. Zingen doet ze recht uit het hart. Met een over dosis aan emotie kan ze met haar stem ontroeren maar op een volgend moment ook diep snijden. Het knappe is dat de liedjes, waarvan ze het meren deel zelf schreef, feilloos bij haar stem passen. De composi ties zijn mooi en spreken direct aan. Ze zijn geschreven in de traditie van de Zuidamerikaan- se volksmuziek: soms met een traan, vaak met uitbundige feestri tmes. De begeleidingsband, voorna melijk percussie, gitaar en ac cordeon, komt als geheel wat moeizaam op gang. De opwar- mperiode loopt ongeveer tot aan de pauze. De muzikanten zitten tot op dat moment erg vast aan de bladmuziek op de standaarden, hetgeen de spon taniteit van de muziek bepaald niet ten goede komt. Na de kof fie wordt er beduidend losser gespeeld. De muziek begint uit eindelijk de fraaie nuances van het kleurrijke decor aan te ne men. De timing wordt scherper waardoor details beter tot hun recht komen. De groep gaat steeds hechter spelen. De cli max zit natuurlijk in de staart van het concert. Een spetteren de finale zet het publiek stevig in beweging. Dansend verlaat de enthousiaste menigte de zaal. Met de warme zuidelijke klanken nog in het hoofd loopt een ieder de gure kou weer in. Tilburg krijgt nieuwe popzaal riburg anp lilburg laat een centrum voor bopmuziek bouwen met daarin feen grote zaal met een podium roor 2200 bezoekers. Verder ko pten er in het door de Amster damse architect M. Crouwel bntworpen transparant^ ge bouw een kleine zaal voor expe- jimentele pop met 240 plaat- jen, oefen- en lesruimten en ben cafézaal die geschikt is voor bptredens voor maximaal 400 wensen. De exploitatie van het pop- tentrum komt in handen van Ie stichting Noorderligt die nu ten landelijk bekende popzaal jlders in Tilburg exploiteert. D'e bieuwe zaal wordt twee keer zo poot als Noorderligt en is vol lens voorzitter H. Opbroek van lit centrum de enige popzaal jan zo'n een dergelijke omvang p Nederland. I De capaciteit wordt bijna bvee keer zo groot als die van fet bekende Paradiso in Am- Ferdam. Met het initiatief is |3,5 miljoen gulden gemoeid. Pe gemeente Tilburg draagt 7,5 piljoen bij. De rest wordt door loorderligt in de vorm van |uur (4 miljoen) en sponsors (2 biljoen) ingebracht. Naar ver pachting begint de bouw in baart 1996. Medio 1997 moet je de opening zijn. Jazz op zondag regio Bob Rigter speelt zondag 19 maart vanaf 15.30 uur in café De Jongejuffer aan de Grent 4 in Noordwijk. Het Rob Agerbeek doet The Elephant Club aan in Warmond. Vanaf 15.30 uur is hij te horen met zijn trio en speciale gast zangeres Daisy Bell vanaf de Veerpolder 14. Robert Rico and his Fabulous Bands strijkt vanaf 15.30 uur neer in café de Hanepoel aan de Huigsloterdijk 257 in Abbenes. Stones schrappen tournee Azië Hongkong De Rolling Stones hebben optredens in Hongkong, Manilla en Singapore uit hun tournee geschrapt. De regering van Hongkong kan niet garanderen dat het stadion voor hen be schikbaar zou zijn omdat omwonenden al langere tijd campag ne voeren tegen geluidsoverlast. De shows in Azië waren ge pland voor de periode van 20 tot 28 april. Volgens tourmanager Rennie zijn door het wegvallen van Hongkong de concerten in Singapore en Manilla niet langer financieel haalbaar. Dagboeken en schilderijen regio De schildersgroep exposeert tot en met 2 april in Artopa aan de Grevelingstraat 50 in Lisse. De openingstijden zijn do, za en zo van 13.30 tot 16.30 uur. Schilderijen en tekeningen van Bema Bruijn zijn tot 21 mei te zien in hotel Den Hollander in Rijnsburg aan de Sandtlaan 21. In de Alphense bibliotheek aan de Thorbeckestraat exposeert tot 26 maart Kees de Jong met schilderijen, tekeningen en beelden. De vitrines van de biblio theek aan de Nieuwstraat in Leiden zijn tot eind van de maand gevuld met de collectie dagboeken van Pink Meltzer en kera miek van Lia Veltkamp. Mondriaanlezing in Den Haag den haag Marek Wieczorek houdt op maandag 20 maart een le zing over Mondriaan in het Haags Gemeentemuseum. Volgens hem zijn de abstracte schilderijen van de kunstenaar nog steeds actueel. Wieczorek begint zijn lezing om 19.30 uur aan de Stad houderslaan 41. lTmprévu in The Duke leiden LTmprévu staat zondag 19 maart op het podium van jazz café The Duke in Leiden. Het saxofoonkwartet speelt reper- I toire dat varieert van Handel tot hedendaagse avant-garde mu ziek. Het optreden begint om 15.00 uur op de hoek Beesten markt en Oude Singel. Kaarten Angelo Branduardi leiden Bij het Uitbureau van K&O in Leiden zijn kaarten ver krijgbaar voor het concert van Angelo Branduardi op 30 maart in de Dr. Anton Philipszaal in Den Haag. De Italiaanse troubadour zingt onder meer ballads, volksliedjes, blues en op muziek ge zette gedichten. Branduardi begeleidt zichzelf op gitaar. Zanger/componist/arrangéur/tekstschrijverBranduardi. foto pr Yvonne Keuls vertelt dinsdag 21 maart het verhaal 'Daniël Maandag' in theater Warenar in Wassenaar. Het gaat over een jongen in de oorlog en zijn relatie met zijn muziekmin- nende, wat naiëve joodse va der. De terugblik van Keuls op die spannende, soms bizarre en vaak angstaanjagende tijd is goeddeels autobiografisch. De voorstelling begint om 20.15 uur aan de Kerkstraat 75. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij Wa renar en bij het Wassenaars weekblad. Ook in Wassenaar maar dan in de bibliotheek is diezelfde avond Remco Campert te gast. Hij schrijft proza, poëzie en co lumns met een mengeling van melancholie en een fijn gevoel voor humor. De auteur begint zijn voordracht uit eigen werk om 20.00 uur aan de Van Hoogendorpstraat. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de biblio theek en bij 't Boeckhuys aan de Langestraat. De bibliotheek in Voorscho ten richt zich op de toekomst. Na eerder de digitale markt te hebben verkend, vraagt de in stelling zich nu af wat de toe komst van de Nederlandse taal is. De Groningse publicist Driek van Wissen is uitgeno digd om op 22 maart een le zing hieraan te wijden. Hij be schrijft dit onderwerp lichtvoe tig in zijn boeken 'De taal is het voertuig van de geest' en 'De dikke Van Dale is mijn bes te vriend'. De lezing begint om 20.00 uur. Bij de bibliotheek en boekhandel De Kier zijn kaart jes te koop. In Hillegom vertelt op dins dag 21 maart Peter Hoefnagels' over zijn boek 'De onbekende bevrijding' in de bibliotheek. De voormalig hooglefaar cri minologie en familierecht aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam publiceerde al eerder romans en boeken op zijn vak gebied. Hoefnagels vertelt over Thomas, zijn jonge hoofdper soon en hoe zijn ervaringen in de oorlog hem een persoonlij ke kijk op het leven geven. De lezing begint om 20.00 uur en kaarten zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek. Filmer/auteur Leon de Win ter is op donderdag 23 maart te gast in het Literair Café in Alphen aan den Rijn. Hij schreef 'Serenade', het boe kenweekgeschenk van dit jaar. Onder meer 'Kaplan', 'Hoff man's honger' en 'La Place de la Bastille' zijn ook van zijn hand. De Winter vertelt over en leest voor uit zijn werk van af 20.30 uur in het Parktheater aan de Cornelis Geellaan 2. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Expressie 70, de bibliotheek en boekhandel Haasbeek.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19