Ga De pitbull verdwijnt uit het straatbeeld Kappen nou met die kaarten naar Craig Speurtocht naar bijzondere buren 'Het is een scheet van een beest' Het Gesprek van de Dag re /e« 8*. £<ri Tweelingbroer ZATERDAG 18 MAART 1995 Boodschap blijft alsmaar rondzingen over de aardbol Zijn grootste wens was het ooit om in het Guiness Book of Records te komen. Dat bleek niet zo moeilijk. Toen het grote publiek in 1989 hoorde van het 7-jarige En gelse kankerpatientje Craig Shergold en zijn laatste droomwens reageerde het grote publiek spontaan op zijn vraag hem een wens- kaartje te sturen. Liefst 33 miljoen ontving hij er, we reldwijd verstuurd. Alleen, daarmee hield het niet op. Nu 6 jaar later lijkt wat eens als een droomwens begon uit te draaien op een regel rechte nachtmerrie voor alle betrokkenen. Want hoewel Craig in 1991 met succes is geopereerd en genezen verklaard, is de stroom van kaarten nooit meer gestopt. De berg is in tussen aangegroeid tot bijna 80 miljoen kaarten en nog altijd komen er wekelijks duizenden binnen. Ook uit Leiden, want toen Harry de Wit van een zakenrelatie uit Niekerk een kettingbrief kreeg toegestuurd, reageer de de ondernemer in mode aan het Vijf Meiplein zoals vrijwel elke oprechte onwe tende in zijn plaats zou doen. Getroffen als hij was over hetgeen het arme kind was overkomen, kocht hij stante pede een postzegel en stuurde zijn visitekaartje naar de volgens de brief nu 16-jarige Graig Sherhold in Atlanta, Georgia en dat alles via de Make A Wish Foundation. Daarna stuur de hij, zoals gevraagd, op zijn beurt een kopie van de brief door naar tien relaties, ondermeer naar het Leidsch Dagblad. De ketting mag immers niet verbroken wor den. Ophouden „Maar die ketting moet juist wél verbroken worden", kreunt Henriëtte van der Geer. Die alleen al bij het refereren aan 'n brief on- mid-del-lijk weet waar het over gaat. „Nu weer in Leiden opgedoken, hè. Het is dan hier, dan daar. Komt er dan nooit een einde aan. Het moet toch echt een keer op- houden nou. We worden er onder- r hand gek van." Henriëtte van r an f der Geer is medewerker van de Doe Een Wens Stichting uit Voor hout, de zusteror ganisa tie van ,.ya de O toenaam abusievelijk wordt ge noemd den tot Graig en zijn achter naam is verbasterd van Shergold naar Sherhold. Verder valt te lezen dat de nu 16-jarige jongen aan ter minale kanker lijdt, terwijl hij in werkelijk- 95 °ts «tf. °°^c a"l, e1 «er «i 0"tv 6c°V Un/At Se *-*7? n r, t JoOp Ai, Aic ?Se0 fier >1a St*°rs <6 Tr\ 0°»/L ?03. °m y iJdt At "et Ail, "s. "er'fast A tfAjA bff t tie„ Jst iet Ad, °nz, i 1, Wish Jke i Foundation in Amerika. Deze instel ling heeft zich tot doel ge steld om de droomwens van kinderen met een levensbe dreigende ziekte in de ver vulling te doen gaan. „Maar heeft", benadrukt Henriëtte van der Geer met grote stel ligheid, „absoluut nooit iets met dit initiatief van doen gehad of met die brief te maken. Dat was een andere stichting. Ja, ik weet dat de Foundation met naam en stu °Sf- Uea: in de bewuste kettingbrief." Maar daar stonden dus wel meer fouten in. Dat heb je blijkbaar met boodschap pen die jarenlang over de aardbol rondsuizen. Die gaan een geheel eigen leven leiden. Zo is Craig verwor *- heid pas 13 is en al weer ja ren kwiek en vief rondhup pelt. Wonen doet hij klaarblijkelijk niet meer in Londen maar in Atlanta, Georgia, en tenslotte wordt niet langer meer gevraagd om een wenskaart, maar om een visitekaartje. „En die heb ik dan ook per om gaande post gestuurd", zegt Harry de Wit, nu wat sip. De Leidse ondernemer is zo juist op de hoogte gesteld van het feit dat hij zes jaar achter de feiten aanhobbelt en ongewild meehelpt aan het ophogen van een enorme pa pierberg waar nie mand nog weg mee weet en die geen doel meer dient. „Tja, als ik dat had ge weten, had ik dat ding gewoon weg gegooid. Net als die kettingbrieven waar in ze om geld vragen. Maar ja, ik verkeerde in de veronderstelling dat het voor het goede doel was. Dat ik die doodzieke jongen er een plezier mee deed." Gelukkig voor Harry staat hij in deze niet alleen. Wat heet. Het leger briefver- stuurders van over de hele wereld is klaarblijkelijk schier onuitputtelijk, want de post blijft maar binnen stromen in Atlanta, de plaats waar volgend jaar de Olympische Spelen worden gehouden. Daar, in stad waar de Coca Cola vandaan komt, zullen dan ongetwij feld de nodige records op sportgebied gebroken wor den. Het record wens- en visitekaartjes sturen daaren tegen zal nimmer meer ge broken'worden. Dat alleen al is een vermelding in het Guiness Book of Records waard. AD VAN KAAM Theo Bakker Even proberen. Even kijken of de zon mijn standbeeldsteen al heeft verwarmd. Gaan zit ten en voelen hoe de warmte optrekt en de onrust uit het lijf jaagt. Leunen tegen Van der Werff en kijken naar de Lodewijkskerk, waar je berispt werd als je lachte. God diende je ernstig te nemen. Nu is de zon mijn God. Ik lach naar hem en hij naar mij, we heb ben het goed zo samen. Zo goed als wie weet hoelang ge leden al niet. Toen ik ook al de komst van de zoete zomer zon vierde, gezeten in het park van mijn heldhaftige oud-burgemeester. Alleen heeft de beugelfles bier plaats gemaakt voor een bekertje kame. En toen was-ie er weer. U moet hem kennen, altijd struint-ie rond in de buurt van plaatsen waar van zalig niets doen wordt genoten. Hij zou uw tweelingbroer kunnen zijn. Al ziet-ie er jonger uit. Hoe dan ook, ik weet niet of u hem kent, maar ik dommelde net weg in het park, toen-ie me zachtjes in het oor fluis terde: 'Hé hallo, ik ben er weer.' 'Oh God, jij weer.' 'Ja, ik weer. Ik geef niet op, ik blijf geloof in je houden. Maar je maakt het me wel moeilijk, hoor. Kijk, hoe je hier zit. Waartoe dienen die gootjes in je pijpen? Wat wil je daarmee bewijzen? En gaatjes in je schoenen. Zijn dat niet de at tributen van mannen die je ooit verachtte? En dan die le ren jas, toemaar, toch nog een beetje wild. Zijden sjaaltje, merkbril, dat iedereen kan zien dat je je tegenwoordig wat kunt permitteren. Je ziet er potsierlijk uit, mijnheer Bakker. Met je bekertje karne.' 'Ga nou weg, joh. Ik ken jouw verhaal. Ik word zo moe van je.' 'Van mij? Dat meen je niet. Nee Koekebakker, jij vermoeit jezelf met al die rare bezighe den van je. Je vliegt van links naar rechts om enthousiast verslag te doen van iets mar ginaals als sport. De mens heeft vrije tijd, slaat daarin een bal over een net, bouwt er een circus omheen, maakt het tot iets van belang en jij rept daarover. 'Oh jee, daar gaat Richard Krajicek door zijn knie, als dat maar niet ernstig is, eind van de maand moeten we tegen de Duitsers.' Waar om speel je dat spel mee, zit je dagen in vliegtuigen, verkas je je karkas maanden per jaar? Zou je niet eens gaan doen wat je moet doen. Schrijven, muziek maken, vissen, niets doen.' 'En nu ik, o.k? Nu houd jij even je puberale kiezen op el kaar en luister je. Ik vind jou een uitvreter, hoor je dat. Draag jij geen bril, kijk jij niet naar je favoriete Ajax op t.v., drink jij niet gepasteuriseerde melk, slik jij geen aspirine als je weer eens een kater hebt, maak ook jij niet grootschalig gebruik van alle verworvenhe den van deze maatschappij. Jij, met je egoïstische stenen tijdperk-Filosofietjes. Wel vre ten uit de ruif, maar niet mee helpen hem te vullen. Medite ren, de vrede in jezelf zoeken, met dat soort apekool wil jij je bezig houden. Dat noem ik nou een spel spelen. Navel staarder.' 'En dan nog dit. Doe je de he le dag waar je zin in hebt. Heb je de meeste tijd voor jezelf. Heb je het daarmee gewon nen? Nooit gehoord zeker dat ledigheid des duivels oor kus sen is. In mijn jeugd heb ik jouw weg wel uitgeprobeerd, wat bracht het?, verstikkende hersenspinsels. Je denkt, dus je weet dat je nooit zult be grijpen en dan moet je verder. Dan moeten de dagen nog wel een leven lang worden ge vuld. Met kinderen krijgen en daarvoor zorgen, om maar eens wat te noemen. Ik weet ook niet of we voor- of achter uit moeten. Maar wel dat we bestaan en dat we blijven be staan als we er geen rubbertje omheen doen. Ik doe niks meer, dan me niet verweren tegen de natuurlijk gang. En dan kom jij mij, als ik eens rustig zit, lastig vallen met je naief gelonk.' 'Die ruif en die kinderen van jou zijn alleen maar een alibi, dat weet jij ook.' "Nee, mijn kinderen zijn geen alibi, slapjanus. Misschien kom jij daar ooit nog wel eeps achter, dat je je geluk uitein delijk niet in jezelf vindt, maar in anderen, in je eigen apies. Dan sta ik daar langs de kant van het voetbalveld en zie 'm met zijn spillepootjes uitgela ten rennen en dan kijk ik naar de snuit van mijn meissie dat de koning te rijk is met haar nieuwe pon met lieveheers beestjes en dan weet ik waar voor ik het spel meespeel, be grijp je. En nu opgelatafeld, laat me met rust, je staat in mijn zon.' Hoofdschuddend loopt mijn evenbeeld weg, maar aan de voet van het standbeeld blijft- ie staan, keert zich om en zegt: 'Kinderen vragen geen luxe. Alleen maar dat je er bent en dat je schik hebt. Dat ze zich later een vader herin neren die het naar zijn zin had. Wij spreken elkaar nog.' De pitbull sterft uit in Neder land. Het anti-pitbullbeleid van de voormalig staatssecretaris Gabor van landbouw lijkt suc cesvol. De omstreden hond, die vanwege zijn onvoorspelbare gedrag en ongeremde agressip sinds 1993 niet meer mag wor den gefokt, verdwijnt uit het straatbeeld. In de grote steden doen zich steeds minder incidenten voor. „We horen er nooit meer iets van", aldus politiewoordvoerder Wilting in Amsterdam. Uit eigen waarneming voegt hij eraan toe dat „het er behoorlijk wat min der zijn geworden". Over het voortbestaan van hondenge vechten in het criminele milieu houdt Wilting een slag onder de arm. „Dat wij er niets van ho ren, betekent niet dat ze nooit meer worden gehouden". Minder incidenten j Ook in Rotterdam en Den Haag hoeven wandelaars minder j vaak uit te wijken naar de ande- I re kant van de straat om niet I met een pitbull te worden ge- confronteerd. „We komen er steeds minder tegen", aldus A. Geelof van de politie in Rotter dam. Het aantal incidenten hier I is fors verminderd. Hoeveel l honden in beslag zijn genomen sinds de maatregelen van kracht zijn geworden is niet duidelijk. De politie noch het openbaar ministerie zijn in staat cijfers te produceren. Ook de Dierenbescherming sig naleert tevreden dat er bij de asielen nauwelijks nog.pitbulls i worden aangeboden. Er zitten alleen nog dieren die in beslag zijn genomen en die worden uiteindelijk in opdracht van de rechter allemaal afgemaakt. Bij de stichting Registratie Ge zelschapsdieren in Apeldoorn staan nog ongeveer 2500 pit bulls in de boeken. „Maar ik denk niet dat elke hond die dood gaat bij ons wordt afge meld". Hoeveel er in het verle den zijn geweest is onbekend. „Als iemand nu zegt dat ze uit sterven, zal ik hem niet tegen spreken", aldus de woordvoer der. Niet geregistreerd J. van Ginneke van de Animal Research Foundation Europe, die zich de afgelopen jaren me nigmaal heefj opgeworpen als vertegenwoordiger van de Ne derlandse pitbull-bezitters, er kent dat de meeste eigenaren er de brui aan hebben gegeven en hun hond hebben weggedaan. Hij meent dat er de laatste twee jaar zo'n 10.000 pitbulls in Ne derlandzijn afgemaakt. Er zou den er nog ongeveer 5.000 over zijn, waarvan de helft niet is ge registreerd. Van Ginneke is principieel te genstander van het verbod om de hond te fokken. Hij is nog steeds in gevecht met de over heid omdat hij het niet eens is met haar uitgangspunt dat de ongeremde aanvallen van agressie van de honden, die ver schillende kinderen het leven hebben gekost, te wijten zijn aan een aangeboren defect. On langs nog moest hij zich bij het gerechtshof in Den Bosch ver antwoorden omdat hij met zijn inmiddels twaalf jaar oude pit bull Happy aan het wandelen was zonder dat het dier was aangelijnd of een muilkorf droeg. Dat ook in Leiden en omge ving het aantal pitbulls aan het afnemen is, staat voor Ed van Tol als een paal boven water. „Je ziet ze steeds minder, dat is duidelijk", zegt de man die zijn Bob koesteft als een schoothondje. „En Bob is ge woon een scheet van een beest", zo typeert hij zijn 6-ja- rige pitbull. LeidenaarVan Tol, eigenaar van Bouvier Bewakingsdienst Holland, heeft kijk op honden. Begrijpt het fokverbod dat staatssecretaris Gabor destijds over de pitbull afvaardigde ab soluut niet. „Omdat er een paar rotte appels onder zaten, wil dat toch niet meteen zeg gen dat het hele ras niet deug de", vraagt hij zich hardop af. „En nou is die Gabor weg - hoor je trouwens ook nooit meer wat van - maar zit de liefhebber wél met de gebak ken peren. Typisch het CDA. Enfin, dat nemen van impo pulaire maatregelen heeft die partij de afgelopen jaren zat stemmen gekost, daar ben ik van overtuigd." Hoeveel pitbulls er in Leiden en omgeving nog rondlopen, daarover durft Van Tol geen uitspraak te doen. „Want nie mand weet precies hoeveel er waren. Dat het er intussen knap wat minder zijn is zeker. Ik zie ze gewoon niet meer. Veel mensen hebben hun hond destijds een spuitje laten geven, want de asiels namen ze niet op. Toch gek, want,bij mijn weten heeft er in Leiden nog nooit een pitbull voor overlast gezorgd of gebeten." Zijn Bob loopt op zijn erf aan de Rijndijk gewoon vrij rond. Dus niet aangelijnd of voor zien van een muilkorf. „Hoeft ook niet, hoor, op eigen ter rein. Maar dan nog, dat dier doet geen mens kwaad. Hart stikke lieve hond. Wat ik zo net al zei: een scheet van een beest." Dat de lacune die de pitbull heeft achtergelaten wordt op gevuld door andere typen vechthonden, dat weet van Tol wel zeker. „Ik kan effe niet op de naam komen, maar dat ras is de laatste tijd populair aan het worden. Moeilijke naam, Stafford of zo. Een grote hond (vermoedelijk bedoelt hij hier de Staffordshire terrier - red) dat wel. En dan heb je die Ar gentine's nog, hé. Die zijn he lemaal link, tenminste als ze verkeerd zijn opgevoed. Bijten in één hap je arm er af, zo sterk zijn de kaken van dat beest. Maar het is, laten we wel wezen, bijna nooit de schuld van een hond als die hapt. Dat ligt in 99 procent van de gevallen aan zijn baas. Als die, bewust of onbewust, zijn hond niet goed opvoedt of slecht behandelt, dan pas zijn zulke beesten een probleem. En dat is met de pitbull pre cies zo." AD VAN KAAM Wat meestal de media haalt, als het gaat over buren, dat zijn de ruzies. De polemieken, de ja renlange vete's zoals onlangs nog eens mooi uitgebeeld op de buis bij Jambers, de Belg die zo veel humor in zijn mini-dra ma's weet te stoppen. Twee Vlaamse families voerde hij ten tonele die elkaar net zolang trei terden en pestten totdat ze er bijna letterlijk bij neervielen. Dit dan zonder nog echt goed te weten waarom 'het' nu eigenlijk allemaal begonnen was. Nou, dat soort mensen heeft Huma- nitas dus typisch niet op het oog in zijn speurtocht naar 'bij zondere buren'. Deze organisatie, een landelijke vereniging voor maatschappe lijke dienstverlening met 21.000 leden en ruim 7000 vrijwilligers, bestaat binnenkort 50 jaar. Ter gelegenheid daarvan heeft Hu- manitas de 31ste mei uitgeroe pen tot 'Nationale Burendag' en is uit oogpunt daarvan op zoek naar de 'Beste Buren van Ne derland'. Iedereen die een spre kend voorbeeld kan leveren, mag schrijven naar Humanitas. De meest bijzondere voorbeel den worden voorgelegd aan een jury van bekende Nederlanders. Die kiezen dan de 'Beste Buren'. Tijdens een feestelijke bijeen komst wordt de uitslag bekend gemaakt. Wie komen nu precies in aan merking voor dat predikaat, aan welke criteria moeten deze 'su per-buren' voldoen in de ogen van Humanitas? Dat zich als or ganisatie ondermeer bezig houdt met vrijwillige thuiszorg, hulp- en dienstverlening, rouw verwerking, kinderopvang, jeugd welzijn, vluchtelingenwerk en nog een veelvoud aan hulp- verlende taken in de sociale sec tor. „Een heel breed scala van mensen komt in aanmerking", zegt Erik Stibbe van Humanitas. „Iedereen die wat voor zijn naaste betekent. Iemand die zijn buren helpt bij ziekte, bij opvang, bij overlijden, met de kinderen en noem maar op. Naar die mensen zijn we op zoek." Humanitas, dat 90 plaatselijke afdelingen telt, verricht zijn werkzaamheden bij voorkeur 'om de hoek'. In de straat, in de wijk, in de stad. „Inderdaad, dicht bij huis. Natuurlijk is het goed dat er brede steun komt als zich grote rampen voltrek ken zoals in Ruanaa of Bosnië Maar wij vinden het net zo be langrijk dat er ook aandacht is voor de kleine ramp die zich twee huizen verderop afspeelt. Vandaar onze actie Beste Buren. In een tijd van individualisering willen wij, bij ons jubileum, weer eens het zoeklicht op ge wone mensen zetten die wat voor een ander betekenen. Of er daar nog veel van zijn? Jazeker, daar ben ik heilig van overtuigd. En laten we hopen dat dat ook uit de hoeveelheid brieven blijkt", aldus woordvoorder Stibbe. Brieven kunnen worden gezon den aan: Humanitas - Sarphati- straat 4, 1017 WS Amsterdam, onder het motto 'Buren'. AD VAN KAAM Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een codeaubon van 25 gulden. Oegstgeestse wint droomreis Voor Martine Glaser gaat deze zomer een droom in vervulling. De 45-jarige Oegstgeestse won één van de vier hoofdprijzen in een door Philips uitgeschreven actie rond zijn batterijen. In de catego rie Adventure koos de jury haar verhaal op band over Peru als beste inzending. Als beloning mag de beleidsmedewerker bij een wo ningbouwvereniging samen met haar partner een 26-daagse rondreis maken langs de bezienswaardigheden van dat Zuidameri- kaanse land. Die brengt haar ondermeer bij het diepste canyon, het Titicacameer en de beroemde rotstekeningen van Nasca.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17