alpartijen op gladde ennisbaan Meerburg Dit werk heeft M tl leven verrijkt aansprakelijk voor dijkdoorbraak 'Dat beest komt nu net aanlopen' Rijn Veenstreek Afscheid van de bakfiets in Zoeterwoude 'Spuitgieterij Ter Aar niet brandgevaarlijk' Waterschap stelt twee bedrijven Nieuw onderzoek in zaak rond Alphense peuter Kimberly ATERDAG 18 MAART 1995 CHEF HENNYVAN ECMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 zoeterwoude mark beekhuis Dc gemeente Zoeterwoude schrijft bin nenkort de laatste gemeentelijke bakfiets af. De bakfiets en een trekker zouden ver vangen moeten worden door twee nieuwe pickup auto's. De WD vindt dat te veel luxe, en denkt dat het met één pickup ook wel kan. Ook het CDA neigt in die richting. De bakfiets is milieuvriendelijker, maar 'volgens D. van de Maat van de Buiten dienst, valt er niet meer mee te werken. „Zo'n bakfiets is wel mooi," valt wethou der A. Ringersma hem bij, „maar alleen als de zon schijnt. Niet met tegenwind, zwaar beladen tegen dat schuine bruggetje op." M. Geerling (hoofd sector grondgebied) ziet mensen wel eens meewarig kijken naar 'die gemeente met die bakfiets': „Het gaat hier nog zoals in de tijd van Swieber- tje." De vervanging van de bakfiets moet de arbeidsomstandigheden van de ambtena ren verbeteren, evenals de vervanging van de trekker. Die voldoet nu al niet meer aan de milieunormen, maakt veel te veel la waai. „Overal staan computers, alles is modern. En dan zouden wij nog moeten rijden op die trekker?" vraagt O. Stepha- nus, van de Plantsoenendienst. „Er zit nog een echte oude stoel in, met een veer. Ik heb al een paar keer mijn rug eruit geram meld." De bakfiets gaat er nu sowieso uit. Maar als er één in plaats van twee pickups komen, zal de trekker in dienst blijven. ,,En als het ons om het rustieke beeld gaat," denkt A. de Lange (PZ), „dan kun nen we mischien wel een vrijwilliger vin den, die nog eens met de bakfiets door het dorp rijdt." yintal leden overweegt lidmaatschap op te zeggen ij tennisvereniging Meerburg komen geregeld valpartij- n voor omdat de banen te glad zijn. Een aantal leden is gestopt met de winterladder-competitie. Voorzitter H. an Rossum zelf speelt zelf ook niet meer: ,,Ik vind het te nk. Als je valt maak je een harde smak op dat beton." )eterwoude mark beekhuis Dt nu toe zijn er geen ernstige ïgelukken gebeurd, maar mmige leden overwegen hun Imaatschap op te zeggen als volg van de toestand van de inen. Voorzitter van Rossum: ir is nog niets concreet, maar geruchten doen wel de ron- Ook zou de vereniging in de problemen kunnen komen wanneer de competitie op 1 april weer van start gaat. „Als er dan iemand van een andere vereniging ongelukkig valt, en een been breekt, dan zou dat voor de tennisbond reden kun nen zijn om te zeggen dat hier geen competitie meer gespeeld mag worden," aldus Van Ros sum. Volgens Ton de Rooij van het gelijknamige bedrijf dat de top laag op de banen de afgelopen zomer heeft opgespoten, wordt de gladheid veroorzaakt door dat 'de stroefmaker' te snel af slijt op die plekken waar veel gelopen wordt. Voor hem is het een compleet raadsel wat er is mis gegaan: „Daar wordt nu on derzoek naar gedaan. We heb ben op duizenden banen zo'n laag gespoten, dus we weten echt wel waar we mee bezig zijn. Onder droge omstandighe den is er niets aan de hand, dan is het een uitstekende baan, dat wijst elke test ook uit. Maar als er 's morgens bijvoorbeld dauw op staat, of het heeft geregend, dan wordt het glad. Net als as falt." Bij andere tennisbanen zou dezelfde laag geen proble men opleveren. Ton de Rooij heeft overigens toegezegd de baan opnieuw te spuiten. Daarvoor moet de baan wel eerst goed droog zijn, 'dus dat kan nog wel een maandje duren'. Het resultaat van het onder zoek, dat wordt uitgevoerd door Sigma Coatings dat de toplaag leverde, wordt volgende week verwacht. Bij Sigma was nie mand bereid commentaar te geven. Inwoners van Rijnwoude krijgen dezer dagen bezoek van een hondenbelastingcontroleur. runwoude. ruud sep Nieuwe burgemeester Abcoude iieuwkoopWethouder A.A. van der Most-de Ridder van Nieuw- coop wordt op 1 april burgemeester van de Utrechtse gemeente tbcoude. De gemeente telt ongeveer 8000 inwoners. De WD'er 'an der Most is sinds 1973 lid van de Nieuwkoopse gemeente- aad. Van 1976 tot 1990 was zij wethouder en vorig jaar kwam zij ipnieuw in het college. Zij beheerde, onder meer de portefeuilles inanciën, personeel en welzijn. Op vrijdag 31 maart wordt in iet gemeentehuis van Nieuwkoop een afscheidsreceptie voor ïaar gehouden. Rijnland geeft cheque voor idee alphen aan den run* Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft rerknemer K. van Doorn een cheque van 8000 gulden uitgereikt ior een door hem ingediend idee. Dat idee leverde een bezui niging op van 81.000 gulden. Rijnland had eerder besloten het ozingspunt van gezuiverd afvalwater van de Kromme Aar te ver- ilaatsen naar de Oude Rijn. Daartoe diende een nieuwe leiding :e worden aangelegd en zouden tijdelijk twee pompen nodig :ijn om het water naar het nieuwe lozingspunt te stuwen. Van )oom, beheerder van de zuiveringsinstallatie Alphen-Noord, telde echter dat de aanschaf van de pompen niet nodig was. Hij ïad geconstateerd dat de zuiveringsinstallatie in Alphen hoger igt dan het lozingspunt in de Oude Rijn. En water stroomt auto- natisch naar een lager gelegen punt, zo betoogde hij. ter aar liesbeth buitink De spuitgieterij aan de Korte- raarseweg in Ter Aar is 'niet bij zonder brandgevaarlijk'. Dat constateert het Bureau Adviseur Beroepen Milieubeheer. Het bureau onderzocht de risico's van het bedrijf, omdat een buurman bij de Raad van State bezwaar heeft aangetekend te gen de uitbreidingsplannen. Het bedrijf, waar kunststof- produkten worden gemaakt, wil anderhalf keer zo groot worden, met een oppervlakte van zo'n 900 vierkante meter. 1-Iet aantal spuitgietmachines kan daar door worden verdubbeld tot acht. De buurman, die precies tegenover de onderneming woont, vreest brandgevaar en is bang dat bij brand gevaarlijke stoffen kunnen ontsnappen. Volgens het adviesbureau is die vrees echter niet gegrond. „Bij een brand komen geen stoffen vrij in een dusdanige concentratie dat zij gevaar ople veren voor de omgeving. Wel kan roetvorming optreden", al dus G. Menken van het bureau in het advies aan de Raad van State. „De inrichting is mijns in ziens dan ook geen brandge vaarlijk bedrijf." De Raad van State behandelt het bezwaar op donderdag 23 Rijnwoude had weinig hon den. Negenhonderdentien om precies te zijn, op een bevol king van bijna 20.000 zielen. Weinig, als je op de statistieken afgaat. Ervan uitgaande dat Rijnwoude niet extreem afwijkt van omliggende plattelandsge meenten, moesten het er ei genlijk een paai- honderd meer zijn. Vreemd, dus. Maar: Rijnwoude controleer de al jaren niet meer op het bezit van honden. Voor de her indeling wilde de controleur uit Benthuizen nog weieens de deuren langs gaan. Maar wan neer de laatste functionaris de straten van Hazerswoude had afgeschuimd - niemand op het gemeentehuis die daar een zinnig woord over durfde te zeggen. Gaf iemand het bezit van een hond op bij de gemeente, dan was dat mooi. Dat werd beloond met een jaarlijkse be lastingaanslag. Wie niets van zich liet horen, kreeg geen aanslag want hij had geen hond. Toch besloot de gemeente vorig jaar om maar eens te gaan controleren. Het kon im- Hondenbelastingcontroleur in Rijnwoude mers gebeuren dat een enkele hardwerkende burger nog geen tijd had gehad om zijn hond aan te melden. En mis schien waren er zelfs wel men sen ver buiten de bebouwde kom die nog niet wisten dat ze belasting moesten betalen voor het bezit van een hond. Controleren is belangrijk werk, en belangrijk werk wordt gewoonlijk uitbesteed. Het Rotterdamse bedrijf Holland Ruiter is gespecialiseerd in dit soort controles. Dus was het Rotterdamse Juan, een bijklus sende hts-student, die vorige week in Rijnwoude aan de slag ging. „Goedemiddag, ik kom namens de gemeente voor de controle van de hondenbelas ting. Hebt u honden?" „Nee, maar wel een man. Moet je daar ook belasting over beta len?" De humor ligt op straat. Juan in Hazerswoude-Rijn- dijk. Een man is in zijn voor tuin aan het werk terwijl zijn keffertje toe kijkt. „Ik zie dat u een hond hebt..." „Nee, hoor, die is nel aan komen lopen." Even is het stil. Dan wordt de man een beetje boos. „Waar is dat nou voor nodig? Dat weten jullie toch: ik betaal toch ieder jaar belasting. Jullie kennen me toch?" Maar Juan kent niemand. Zijn opdracht is het om bij 2400 van de 7000 Rijnwoudse voordeuren aan te bellen (de andere deuren komen een an der jaar aan de beurt). Op de lijst die de controleur met zich mee torst, staat niet aangege ven wie wel en wie geen hon denbelasting betaalt. Maar als Juan zijn werk goed doet, krijgt FOTO HOLVAST/MARK LAMERS iedere hondebezitter een kruisje achter hun naam. Zo controleert de gemeente meteen de controleur. De sticker op de voordeur toont een hapgrage hond met de tekst 'Hier waak ik'. Maar na het aanbellen blijft het stil. Niemand thuis. En die sticker is vaak gewoon bedoeld om dieven af te schrikken. „Een twijfelgeval", besluit Juan. Tot hij aanbelt bij de buren. „Nee, wij hebben geen hond. Maar hiernaast hebben ze er wel één. Die mogen ze van mij zo meenemen." Achter elke deur waar het blaft, wordt braaf hondenbe lasting betaald. „Ja, vorig jaar al", meldt de heer des huizes breed grijnzend. Maar is die hond niet erg groot voor één jaar? „Ja, maar hij komt uit het asiel." Sinds de eerste aankondi ging van de controle stromen de aanmeldingsformulieren voor de hondenbelasting bin nen op het gemeentehuis. Bij zoektochten zijn tot nu toe driehonderdenzes honden te voorschijn gekomen. En zo lang Juan blijft controleren, worden er nog dagelijks nieu we honden ontdekt. lie Hogenes weg als voorzitter van De Ridderhof iudekerkaan den run aarlanperveen/leiderdorp herman joustra Ingenieursbureau Oranjewoud en aannemingsbedrijf Hertog Gemalen uit Moerkapelle zijn door Waterschap de Oude Rijn stromen aansprakelijk gesteld voor de schade aan een van de boezemkaden van de molen viergang in Aarlanderveen. De kade zakte op 27 februari van dit jaar in, waardoor het boe zemwater de polder inliep. Oranjewoud pleegde vorig jaar herstelwerkzaamheden aan de dijk die iets werd opgehoogd. Hertog Gemalen plaatste enkele hulpgemalen ter vergroting van de capaciteit van de molenvier gang. De twee bedrijven zijn opval lend genoeg aansprakelijk ge steld nog voordat het officiële onderzoek naar de oorzaak van de dijkverzakking is afgerond. Dijkgraaf D. Kemp wil daarop echter geen toelichting geven. Hij zegt wel te hopen dat het' onderzoek binnenkort wordt af gerond. „Ruw geschat" be draagt de schade „een ton of vier". Over de duur van de her stelwerkzaamheden bestaat nog onduidelijkheid, maar Kemp verwacht dat het in elk geval wel enkele maanden zal kosten om de kade in zijn geheel te herstellen. Bij de verzakking deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en liepen gebouwen en landerijen in de polder geen waterschade op. Het waterpeil steeg na de doorbraak slechts één centimeter. alphen aan den rijn» Arie Hogenes: „Nooit voor de verantwoordelijkheid weggelopen." „Mijn taak was te kijken hoe we aan de financiën moesten komen. Niet gemakkelijk. Want. het was niet duidelijk of we in aanmerking kwamen voor sub sidie van het toenmalige minis terie van CRM. Gelukkig was dat wel het geval. Zodat er uit eindelijk gebouwd kon worden. Voor zo'n 600.000 gulden werd er een centrum neergezet", al dus Hogenes. Opmerkelijk is dat het cen trum al die jaren door een groot aantal vrijwilligers wordt ge rund. „Er zijn enkele fulltime krachten en voor het overige draait de hal op de medewer kers, die daarvoor geen gulden krijgen. Daardoor hebben we de prijzen vriendelijk kunnen hou den voor de clubs. Ook is er al tijd alles aan gedaan om de ruimte zoveel mogelijk te be nutten om de exploitatie rond te krijgen. Dus zelf de boer op om activiteiten binnen te halen. Dat is altijd goed gelukt. Zeven dagen per week is er wel wat te doen.1' Soms ging het daarbij om ac tiviteiten die overlast gaven. „Dan werd ik door de omgeving aangesproken. Zeer terecht. Het is niet leuk als je auto wordt be schadigd of als je wakker wordt geschreeuwd in de nacht. Voor die klachten ben ik ook nooit weggelopen. Ook niet als het FOTO BEN DE BRUYN buiten gebeurde. Onze verant woordelijkheid houdt niet op bij de deur", beseft Hogenes. „Dat heeft veel extra vrije tijd gekost. Na afloop van of tijdens een ac tiviteit liet ik altijd mijn neus even zien. Soms had dat invloed en kon je voorkomen dat het uit de hand liep. Dat lukte niet al tijd en dan kwamen er weieens vervelende incidenten voor. Dat blijft lang hangen. Niet alleen bij mij, maar bij iedereen." caroline van overbeeke Aanvullend onderzoek van een deskundige moet uit sluitsel geven over de juist heid van de handelwijze van de kinderbescherming om de Alphense peuter Kimberly onder voorlopig toezicht te plaatsen. Dit blijkt uit het antwoord van staatssecreta ris E. Schmitz (justitie) op kamervragen van de WD- ffactie in de Tweede Kamer. WD-Kamerlid M. de Vries wilde weten of de kinderbe scherming zorgvuldig is ge weest bij de beslissing het 1- jarige meisje voorlopig in een pleeggezin te plaatsen. De kinderbescherming be sloot het kind dat aan adem halingstoornissen leed, bij de ouders weg te halen op verdenking van kindermis handeling. De moeder zou volgens artsen van het AZL aan een zeldzame psychia trische stoornis lijden waar bij ze haar kind iets aandoet om aandacht te krijgen. Sinds januari verblijft Kim berly in een pleeggezin. Het Haagse gerechtshof bepaalde deze week dat het kind daar voorlopig moet blijven. De ouders van Kim berly hadden beroep aange tekend tegen het besluit het kind onder voorlopig toe zicht te plaatsen. Onderzoek moet volgens het gerechts hofduidelijkheid verschaffen over de mogelijkheid dat het meisje mishandeld wordt. Als blijkt dat er onvoldoende redenen zijn voor de uithuis plaatsing, dan moet de kin derrechter die onmiddellijk opheffen. In ,de tussentijd moet de bezoekregeling worden verbeterd, zo vindt het hof. De moeder van Kimberly is sinds de uithuisplaatsing van het kind door verschil lende psychiaters onder zocht. Geen van hen heeft tot nu toe een psychiatrische stoornis vastgesteld. „Onze dochter is op oneigenlijke gronden uit ons gezin weg gehaald. Alle psychiaters die ik heb gesproken hebben mij gezegd dat er met mij niets aan de hand is. Nu moet ik op last van de kinderbe scherming opnieuw worden onderzocht. Ditmaal door een kinderpsychiater. Ik zal aan dit nieuwe onderzoek meewerken want ik heb he lemaal niets te verbergen." „Maar ik vraag me in alle ernst af waarom een kinder psychiater een volwassen vrouw moet onderzoeken. Het lijkt mij logischer dat /ij Kimberly in het onderzoek zullen betrekken. Wij zijn bovendien bang dat een der gelijk onderzoek maanden gaat duren. En dat is abso luut niet in het belang van onze dochter." De kinderbescherming kan geen mededelingen doen over de duur van het onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15