Leiden Wall City krijgt contract billboards 'Wezijn een bijzondere vereniging' Zeven maanden volstaat voor zwendel vliegtickets Buurtnetwerk voor opvoedadviezen in de Mors en Transvaal opgekrikt Duikerspakken hangen te drogen Onbegrip belangrijkste reden van klachten over huisarts Ministerie betreurt arrestatie journaliste 'ZATERDAG 18 MAART 1995 ieuwe mensen op nieuwe lekken. Het Buurtnetwerk leugdhulpverlening in de Mors- j/Transvaal heeft een aantal euwe gezichten gekregen. ,,Op die manier willen we het iuurtnetwerk nieuw leven in- ilazen", zegt buurtwerker Tony Van der Haar. „Het was de laatste tijd een beetje wegge- :akt, onder andere door de re- irganisatie bij de Leidse Wel- :ijnsorganisatie." h De nieuwe ploeg staat nu paar om ouders in de Mors en JjTransvaal te helpen bij vragen problemen met de op voeding van hun kinderen. De ouders komen vaak weliswaar vaak afzonderlijk met de diverse instanties in aanraking maar volgens de deelnemers aan het buurtnetwerk kunnen de hulp vragers doordat er nauw wordt samengewerkt, vollediger ant woorden op hun vragen ver wachten. Het buurtnetwerk komt eens in de zes weken bij elkaar en bestaat uit Hetty Jansen van Kinderdagverblijf Nooit Ge noeg, schoolarts Maria Everts, Gerdy Rijnbeek van Peuter speelzaal Duimelot, Ery Koning van wijkverpleging, Maria Erfte- meyer van maatschappelijk werk, Sjenny van Ark van peu terspeelzaal Dribbel en buurt werker Tony van der Haar. Tijdens bijeenkomsten wor den de binnengekomen vragen en verzoeken - over bijvoor beeld treiteren, niet naar school willen, bedplassen, agressief ge drag maar ook slecht praten - doorgesproken. De mogelijk heid bestaat om een vraag ano niem bij een van de deelnemers aan het buurtnetwerk neer te leggen. Aan de hulpverlening zijn geen kosten verbonden. Het Buurtnetwerk jeugdhulp verlening is telefonisch bereik baar via het nummer 765656. eiden geeft voorkeur aan Arnhems bedrijf Oorlogsmonument O Het oorlogsmonument in I J Voorschoten is onlangs der mate zwaar beschadigd dat reinigen vrijwel onmogelijk lijkt. Twee bedrij ven krijgen nog een kans. Te glad 1 K Leden van de ten- I D nisvereniging Meer burg willen hun lidmaat schap opzeggen omdat de banen te glad zijn. Meer ruimte voor Intercultureel Vrouvvenfeest Surinaamse dans, Turkse en Marokkaanse muziek en veel Nederlandse en exotische hap jes zijn de ingrediënten voor het Intercultureel Vrouwenfeest, morgenmiddag in het gebouw van de Louise de Coligny Scho lengemeenschap aan de Kager- straat. Het van oorsprong voor Leiden-Noord bedoelde feest bleek vorig jaar zo'n succes dat de organisatie naar een grotere ruimte op zoek is gegaan. Het feest is nu bedoeld voor vrou wen uit de hele stad. Er is een apart programma gemaakt voor kinderen tot zes jaar en voor ba by's is er een slaapruimte inge richt. De feestmiddag begint om één uur. Om half twee, half drie en half vier zijn er optredens van achtereenvolgens Afimo (een Surinaamse vrouwendans groep), Topkapi (Turkse mu ziek) en Al lawab (Marokkaanse muziek). De toegangsprijs is drie gulden voor volwassenen en een gulden voor kinderen tot zes jaar. Veel kandidaten Rijnland-bestuur tVall City Design mag vanaf juni de billboards in Leiden Exploiteren. Burgemeester en wethouders gaven uitein- - lelijk de voorkeur aan het Arnhemse bedrijf. Het con- l ract met Publex Stadsmeubilair, het bedrijf dat in de r(;tad ook de abri's en de mupi's exploiteert, wordt niet yerlengd. De zaak is op een advies van de raadscommis- ie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening na ilet de beslissing van het colle- ;e om in zee te gaan met Wall i lity Design komt er een einde :l ian maandenlang getouwtrek >m de billboards. Het Arnhem- je bedrijf dreigde vorige maand jjog met een schadeclaim naar Je rechter te stappen omdat de gemeente maar niet over de rprug kwam met een contract. "Alleenstaande Van de offertes van Publex en Wall City Design was die van het laatste bedrijf als beste uit de bus komen rollen. De direc tie van Wall City Design zou daarom vorig jaar de toezegging hebben gekregen dat de ge meente met-dit bedrijf in zee wilde gaan. Ook Publex verweerde zich tegen de gang van zaken. In een brief aan de gemeenteraad ouders zoeken eiden paulien koopmans Verken, kinderen opvoeden en irije tijdsbesteding zijn moeilijk _e combineren, ervaren alleen- n taanden. Om hierover met el- it ;aar van gedachten te wisselen e s in Leiden het 'Vriendschaps- letwerk' voor alleenstaande ou ters opgericht. Het initiatief is ,a jekomen van het Fiom, het bu- ;ieau dat hulp verleent aan al- eenstaande zwangeren en al- i5 ïenstaande ouders. Vorig jaar heeft het Fiom twee 11 lema-avonden gehouden voor loeders die hun kinderen al- ;en opvoeden. Op deze avon- 1 len bleek er een grote behoefte ie e bestaan om contacten te leg- en met vrouwen die in hetzelf- fo Ie schuitje zitten. Zeven aanwe- igen wilden graag meewerken lij het opzetten van het vriend- rhapsnetwerk. S. Sotthewes, één van de ze en medewerkers, wijst erop dat et netwerk óók voor alleen- 'j taande vaders is. „Zeker nu - en steeds groter aantal ge- cheiden paren voor het co-ou derschap kiezen, zijn er ook kUeeds meer mannen die een laar dagen in de week alleen- i_|taand vader zijn", zegt ze. t) Maar het is absoluut niet de jj edoeling dat het netwerk een oort relatie-bureau wordt. Die 8. ijn er namelijk al genoeg. Het ~aat erom dat mensen zich bij L et netwerk kunnen vermaken, -liet dat ze voortdurend beke- 10 en en gekeurd worden." gl Uit eigen ervaring weet Sot- al ïewes dat het alleenstaand ou- t c erschap soms behoorlijk zwaar 42'. „Werk en opvoeding zijn t aak moeilijk te combineren. )aarom heb ik heel weing tijd oor mezelf. Verder kan ik mijn elevenisssen of problemen aan 12 iemand kwijt wanneer ik thuis om." Binnen het vriend- vE :hapsnetwerk kunnen mensen w un problemen kwijt aan men- ?n die in hetzelfde schuitje zit- fn. Maar behalve het uitwisselen ai an ervaringen staat gezellig- hl eid bij het netwerk voorop. De r( even medewerkers willen daar na de komende maanden gere geld gezellige avonden voor ou- 1 ers, en uitstapjes voor ouders i hun kinderen gaan organise- rf n" gjDe eerste avond van het Igirienschapsnetwerk wordt ge- ydouden op wijdag 24 maart om 2y 00 uur in het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk. ïlkaar op Voor het nieuwe bestuur van het Hoogheemraadschap van Rijnland hebben zich in totaal 155 kandidaten beschikbaar ge steld. Alle kandidaten dingen in mei maand, tijdens schriftelijke verkiezingen, mée naar een ze tel in het algemeen bestuur van Rijnland. Na 26 april valt bij alle kiezers in het Rijnland-gebied het verkiezingspakket in de bus. Vooralsnog mogen alleen eige naren van onroerend goed hun stem uitbrengen. Vanaf 1999 mogen ook huurders meedoen aan de verkiezingen. Nu wor den zij nog vertegenwoordigd door gemeenteraden, die be sluiten wie er zitting neemt in het nieuwe bestuur. Repetitie van de jubilerende drumfanfare Fransiscusband. Franciscusband Leiden bestaat halve eeuw leiden «kees van kuilenburg Twee jaar heeft de jubileum commissie aan het feestpro gramma gewerkt. Komende za terdag begint voor de drumfan fare Franciscusband Leiden de viering van het 50-jarig bestaan met een jubileumconcert. Daar na volgen er in de komende maanden nog tal van activitei ten. Zo is er op 20 mei een reü nie waarop zo'n 230 oud-leden aanwezig zijn, komt er een her inneringsboekje en op 29 sep tember staat het galaconcert op het programma. De drumfanfare is in de be- wijdingsdagen van 1945 op bij zondere wijze opgericht. Ver kenners van de Franciscusgroep vonden onder het podium van het St. Antonius Clubhuis drie klaroenen en enige trommels. Onder leiding van Frans Klein gingen de verkenners prompt aan de slag en al snel waren zij van de partij bij tal van feestelij ke gelegenheden. „Met de oubaas (leider van de voortrekkers, red.) voorop wa ren zij aanwezig bij een fakkel tocht ter gelegenheid van de huldiging van kardinaal De Jong in Utrecht. Ook bij de herope ning van het vliegveld Ypenburg en de intocht van de toenmalige Leidse burgemeester Van Kin schot ontbrak de band niet", weet huidig secretaris Sjaak van Haastrecht uit de met de hand geschreven jaarverslagen. Gratis De padvindersband is een echte rooms-katholieke vereniging. Onderdeel van het jeugdwerk van de parochie Hartebrugkerk. In het Antonius Clubhuis - door de parochie in 1926 gekocht uit de failliete boedel van tricotage- en breifabriek Van Egmond aan de Lange Mare - kreeg de band het repetitielokaal. „Daar ma ken wij nog steeds gebruik van. Zonder daarvoor een cent ver goeding aan het parochiebe stuur te betalen. Wat dat betreft zijn we een uitzonderlijke ver eniging", merkt Van Haastrecht op. Begin jaren zestig veranderde er veel binnen de drumfare. „Het aantal padvinders liep te rug. Vandaar'dat werd besloten dat ook anderen lid van de ver eniging konden worden. Ook het padvindersuniform werd vervangen door een ander", herinnert erelid Lucas van Strien zich. De Leidenaar speel de vanaf 1946 tot 1983 in de drumfanfare. „Vanaf die tijd konden ook dames lid worden en een jaar of wat later kwamen er ook majorettes. Daar was destijds veel vraag na bij optre dens. Dus ook wij konden niet achterblijven. Die majorettes zijn inmiddels al weer verdwe nen. Het was te kostbaar. In tien jaar tijd hebben we vier keer een set nieuwe jurken moeten kopen." Gezelligheid staat voorop bij de jubilerende band. Van Haastrecht: „Niet voor niets zijn we bij veel evenementen in bin nen- en buitenland van de par tij. Zoals het bloemencorso in Hamburg, een festival in het Franse Rouaan en uiteraard bij het carnaval. We hebben jaren gehad dat we drie dagen achter een naar Duitsland reden om bij een optocht van de partij te zijn. Na aloop was iedereen to taal versleten, maar dan hadden we wel veel plezier beleefd." Jaarlijks verzorgt de Franciscus band zo'n 25 tot 30 optredens} Al zijn die verre reizen wel wat teruggelopen. Promotie Ook op muzikaal gebied heeft de Leidse drumfanfare veel in huis. In 1978 werden zij Zuid hollands kampioen in de twee de divisie van de Federatie Ka tholieke Muziekgezelschappen en een jaar later behaalde de vereniging zelfs de Nederlandse titej. In datzelfde jaar promo veerde de fanfare naar de eerste divisie en ook daar werden zij Nederlands kampioen. Behaald dankzij de inbreng van de in structeurs, waarvan enkele zelfs uit eigen kring. Nu spelen zij weer in de tweede divisie. „Ho gerop komen heeft niet onze prioriteit, liever manifesteren we ons goed in Leiden." Ook was de drumfanfare in de zeventiger jaren van de partij in het Amsterdamse Concertge bouw in het kader van het Hol land Festival. „Daar deden wij mee met de première van Mu ziek van Morgen van de hand van Ruud van Maurik. Aan het gezicht van Lucas van Strien is nu nog te zien dat het wat hem betreft destijds geen onverdeeld genoegen was. „Eens in de zo veel tijd mocht je iets blazen of slaan. Dat was het. Het werd zelfs rechtstreeks door de radio uitgezonden. Maar wel leuk om mee te maken." leiden erna straatsma Na een vijf maanden durende psychiatrische behandeling hoeft een 26-jarige Leidse vrouw waarschijnlijk niet meer terug naar de gevangenis. Pro cureur-generaal C. Flint zei gis teren dat de 217 in voorarrest doorgebrachte dagen 'volstaan' voor de grootscheepse oplich tingszaak met vliegtickets die de vrouw op haar naam heeft staan. Tientallen Leidenaars zijn de afgelopen jaren de dupe geworden van haar nephandel in naam van de KLM. De door de rechtbank opge legde gevangenisstraf van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk, is sinds novem ber 1994 geschorst. Het ge rechtshof heeft in schorsing toe gestemd om psychiatrische be handeling in een Utrechtse kli niek mogelijk te maken. Een maand eerder dan gepland is deze behandeling stopgezet, ondermeer omdat de vrouw een nieuwe baan heeft gevonden in een meubelzaak. Om tenuitvoerlegging van de rest van de gevangenisstraf te voorkomen, stond de Leidse gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof. Daar werd de zaak opnieuw uitvoerig be handeld. Advocaat A.M.M. Orie stelde dat zijn cliënt weliswaar fout was geweest, maar dat de belangrijkste getuigenverklaring geen overtuigend bewijs voor 'oplichting' opleverde. Deze verklaring is van een 30-jarige Leidse, die een aantal tickets niet rechtstreeks, maar via haar moeder van de KLM-mede- werkster heeft gekocht. De nephandel in goedkope 'vouchers' voor vliegreizen over de hele wereld begon eind jaren tachtig. De Leidse, toen werk zaam bij de afdeling reserverin gen van de KLM, verkocht deze vouchers in eerste instantie al leen aan haar familieleden, voor de prijs van om en nabij de 800 gulden. Ze vertelde de kopers dat het een actie van de KLM betrof om het, door de Golfoor log in het slop geraakte vliegver keer, te stimuleren. De vouchers konden op willekeurige tijdstip pen ingeruild worden voor vliegtickets. Het aanbod was zo aantrek kelijk dat vrienden en kennissen van de familie zich daarna in groten getale melden. In een paar jaar tijd verkocht de KLM- medewerkster ongeveer 1.400 vouchers. Slechts een klein deel v/erd daadwerkelijk omgezet in tickets. Een jaar geleden werd de vrouw door de Leidse politie aangehouden op verdenking van oplichting. De schattingen over de totale omzet van de na- maaktickets liepen ver uiteen. De politie houdt er rekening mee dat de omzet in de miljoe nen guldens liep. Wegens ge brek aan bewijs daarvoor wordt in de tenlastelegging echter ge sproken over 250.000 gulden. De vrouw zou de namaak- vouchers hebben verkocht om zich, aldus haar advocaat, 'po pulair' te maken bij haar vrien den. Om het geld zou ze het niet hebben gedaan, omdat ze daar in het geheel geen gebrek aan had. De Leidse komt uit een zeer bemiddelde familie, die zich inmiddels bereid heeft ver klaard de gedupeerden schade loos te Willen stellen. De handel in vliegtickets was van het begin af aan gedoemd te mislukken omdat de 'goedko pe' tickets werden betaald van de opbrengst van de verkochte vouchers. Voor het kopen van één vliegticket naar Japan moest de Leidse vier vouchers verhandelen, want in werkelijk heid betaalde ze voor die tickets het volle pand. „Het was een volstrekt absurde onderne ming," zei advocaat Orie. „Zo onzakelijk als wat," zei presi dent van het gerechtshof P. Lu- teyn. Orie meende dat de vele ge dupeerden ook het een en an der valt te verwijten. „Als je een goedkope fiets op de kop tikt wordt je veroordeeld wegens heling." Het gerechtshof doet uit spraak op 31 maart. leiden marieke mittelmeuer Onbegrip is vaak de belangrijk ste oorzaak van klachten die pa tiënten hebben over de huisarts. Meestal is het geven van uitleg aan de patiënt voldoende om hel probleem uit de wereld te helpen. Dat zegt de Leidse huis arts B. Crul, voorzitter van de Districts Huisartsenvereniging en bestuurslid van de Landelij ke Huisartsen Vereniging. Het verbeteren van de voor lichting aan de patiënt kan vol gens hem een hoop problemen voorkomen. Ook komt er aan het einde van dit jaar een aparte klachtenregeling voor het dis trict waaronder de regio loeiden valt. Zowel de Landelijke Huisart sen Vereniging als het Patiënten Platform Zuid Holland kijken niet op van de stijging van het aantal klachten die mensen in dienen over hun huisarts. Uit onderzoek is gebleken dat het aantal klachten bij het Medisch Tuchtcollege de laatste tien jaar met vijftien procent is gestegen. „Het verbaast ons niets", zegt Crul, „Mensen worden tenslotte steeds mondiger. Met het verbeteren van de communicatie tussen huisarts en patiënt kunnen een hoop problemen uit de wereld gehol pen worden. „Patiënten hebben vaak een ander idee van een spoedgeval dan de dokter", zegt Crul, „Daarom moeten wij de patiënten beter voorlichten over wanneer er sprake is van een spoedgeval en wanneer niet." Q. van Woerdekom van het Patiënten Platform Zuid Hol land zegt dat de klachten over waarnemende artsen over het algemeen het moeilijkst zijn om te beoordelen. „Vaak zijn dit minder ervaren artsen die het patiëntenbestand niet kennen. Die weten daardoor minder goed hoe serieus ze een bepaal de patiënt moeten nemen." Terugdringen van het aantal klachten is voor Crul niet hel belangrijkste doel. „Ons doel is goede zorg te verlenen. De ko mende klachtenregeling is een vorm van kwaliteitscontrole." Wethouder R. Hillebrand (ruimtelijke ordening) is inmid dels gemachtigd om het con tract met Wall City Design af te ronden. Volgens de afspraken die de gemeente met dat bedrijf heeft gemaakt, komen er in Lei den minder billboards op beter zichtbare plaatsen. Op dit mo ment staan er zo'n zestig, waar van een aantal voor adverteer ders op oninteressante plaat sen. De billboards zijn daar naast qua vormgeving toe aan vernieuwing. Het ministerie van binnenland se zaken betreurt de arrestatie van een 31-jarige journaliste van het Leidsch Dagblad, vorig jaar oktober. Gezien verschil lende initiatieven om de ver houding tussen pers en politie te verbeteren verwacht het mi nisterie echter niet dat een der gelijk incident nog een keer zal voorkomen. De ministeriële hoofdafdeling 'veiligheidsbeleid en juridische zaken van de directie politie' schrijft dat in antwoord op een klacht van de Socialistische Par tij. De SP schreef in november een brief aan de minister uit on vrede over het gedrag van de Leidse politie. De partij meende dat de korpsleiding, die zei het incident te betreuren, haar ex cuses moest aanbieden voor aanhouding van de journaliste. De verslaggeefster werd 11 oktober opgepakt tijdens de ontruiming van een kraakpand aan de Havenkade. Ondanks vertoon van haar politiepers- kaart werd ze vijf uur vastge houden op het politiebureau. Naar aanleiding van enkele soortgelijke incidenten is de Stichting Landelijke Politiepers kaart inmiddels een voorlich tingcampagne onder politieper soneel begonnen. De korpslei ding van het district Hollands Midden, waaronder Leiden valt, heeft de functie van de poli- tieperskaart eveneens intern aan de orde gesteld. schreef het Amsterdamse be drijf dat de gemeente in augus tus van het vorig jaar al zou hebben toegezegd dat de sa menwerking met Publex zou worden voortgezet. leiden Soms wordt het drukke en hectische stadsbeeld verstoord door bijna lieflijk landelijke tafereeltjes. Zoals bij de bouwput op het Stationsplein, waar hard wordt gewerkt aan de lange verkeerstunnel. Die tunnel staat op sommige plekken meters onder water en dan moeten duikers eraan te pas komen. En als het schafttijd is, worden de pakken te drogen gehangen in het helaas nog schaars schijnende zon netje. Bouwhekken voldoen uitstekend als waslijn. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11