1 Glamour voor filmdiva' s bij Go vers doet mee aan Europees onderzoek wiegedood Nederland Trends Gezondheid Virussen alternatief voor antibiotica WOENSDAG 15 MAART 1995 DINGEN Henriëtte van der Hoeven LEZEN IN HET BAD Lekker lui onderuit gezakt lezen in het bad met een glaasje wijn erbij. Dat kan probleemloos als je voor 19,95 de Biblos van Tiger koopt. De Biblos is een badbrug, die past op allestan- daard-baden. Als de boekensteun is neerge klapt kan de badbrug worden gebruikt om zeep en shampooflessen op te bergen. Meer informatie: tel: 040-809803. VOOR KINDERKAMER Vrolijke clowns, knuffelberen, panda's en Klaas Vaak kom je tegen op de vrolijke vloerkle den die Desso voor de kinder kamer heeft ontworpen. Ook het formaat is op de wat klei nere kinderkamer afgestemd (90x159). Prijs van de vloer kleden, die ook als wandkleed kunnen worden gebruikt: 200. Meer informatie: tel: 04120-89551. BROODBUS De BROOD-trommel met een zeefdruk van Herman Brood is de winkels uitgevlogen. Voor Brabantia reden om de samenwerking met de kunstenaar voort te zetten. Er is nu ook een voorraadbus, gedecoreerd met een detail van de broodtrommel. Voor 14.95 heb je nu een echte 'Brood' op de plank. Meer informatie: 04904-82222. Ze hadden eigenlijk op de eerste rij moeten zitten: Marlène Dietrich, Rita Hayworth, Marilyn Monroe. Kim Novak en Audrey Hepburn. Wat zouden ze hebben genoten van de weelde die couturier Frank Govers zijn publiek voorschotelde. Pure glamour, met - ui teraard - een pittige dosis glitter. Kle'- ding, die schijnbaar regelrecht was ont worpen voor de filmdiva's van weleer. Maar niet alleen zij zouden hun ogen hebben uitgekeken. Ook Govers' illuste re voorgangers Christian Dior, Jacques Fath en Balenciaga hadden ongetwijfeld op het puntje van hun stoel gezeten, overweldigd door gevoelens van herken ning. Want wat Govers bij de presentatie van zijn lente- en zomercollectie liet zien, lag helemaal in de lijn van zijn legendari sche ex-collegae: couture in z'n klassieke vorm, niet onderhevig aan trendy in vloeden, maar tijdloze elegantie, uitge drukt in een geraffineerde coupe, een perfecte afwerking en een supervrouwe- lijke belijning. De godinnen-van-het-witte-doek ont braken, evenals de modekoningen, maar het publiek dat de zaal van het Hilton Hotel tot de laatste plaats vulde, beloon de Govers na afloop wel met een ovatio neel applaus. En niet ten onrechte, want de show was in feite een opeenstapeling van verrassingen geweest, met maar zeer sporadisch een wat minder aange- Superkort Govers gaf met z'n nieuwe collectie aan zijwegen in te willen slaan op het pad dat hij doorgaans bewandelt. Pas tegen het einde van de show keerden enkele van zijn bekende pakjes met zwierige rokken in diverse lagen terug. De overige ontwerpen oogden nieuw, al waren de mode-invloeden uit de glorietijd van de cinema, de jaren vijftig, er wel duidelijk in vertegenwoordigd. Doordat hij echter geen concessies had gedaan aan de voor hem zo kenmerkende manier van afwer ken (met contrasterende biesjes of ge schubde randen) en aan de perfecte snit, draagt de collectie toch sterk Govers' handtekening en vormt deze een uitge balanceerd geheel. Opvallend is zijn voorliefde voor een su perkort silhouet. Reikten de rokken tot nog toe meestal tot een handbreedte bo ven de knie, ditmaal bedekten veel strakke minirokjes amper de dijbenen. Met uitzondering dan van enkele typi sche jaren '50-creaties: pakjes in antra- cietgrijze tweed of blauw met witte pol- ka-dots, met een strakke rok tot net over de knieën en een getailleerd jasje met een spierwitte kraag en gestyleerde witte manchetten of een bijpassende witte plastron. Zelfs de grote witte corsage en de witte handschoenen ontbraken niet. Dubbele jasjes Zo consequent als hij had gekozen voor het korte silhouet, was Govers niet te werk gegaan bij zijn keuze van stoffen en modellen. Vooral z'n jasjes vertoon den een grote variatie: van korte rechte modellen en getailleerde met plooien vanaf de taille aan de achterzijde of met een afgerond, verlengd achterpand tot jasjes in de A-lijn met extra ruimte in de rug. Apart waren vooral de 'dubbele jas jes', korte exemplaren met een revers- kraag, gedragen over een mouwloos lang gilet van dezelfde stof. Het stevige tweed en leer, dat hij in veel jasjes verwerkte, combineerde hij verrassend met haast 'vluchtige' materialen als voile en kant in wijde of strakke korte rokjes. Dat de kleding er voor overdag niet uit zag als de ideale dracht voor een mid dagje winkelen, kwam vooral door het ontbreken van blouses. Alleen een paar ruime lange broeken liet Govers verge zeld gaan van een blouse, maar onder zijn tailleurs worden plastrons, corset- vormige strapless tops of tops met fijne spaghettibandjes dan wel kleine aanslui tende jurkjes gedragen, schitterend ge borduurd met pailletten en kralen in in genieuze motieven, waardoor'ze meer op hun plaats lijken op een cocktailparty dan in een winkelstraat. Monroe Ook met zijn kleurenkeuze week Govers af van zijn eerdere collecties; geen the atrale kleuren paars, robijnrood en sma ragdgroen ditmaal, maar lente-achtige tinten lindegroen, helder geel, zacht ro ze, champagne, vlammend rood en ko baltblauw, naast veel zilver, goud, brons, zwart en diep donkerblauw. Opvallende dessins ontbraken veelal, behalve dan in enkele gebloemde namiddagjaponnen met geplooide rokken. En in de typische Monroe-creatie, een jurkje met plastron- vormige bovenlijfje en een geplisseerde rok, die op de klassieke manier opwaai de toen de mannequin - helemaal in stijl getooid met een platinablonde pruik - boven een luchtrooster ging staan, ter wijl uit de luidsprekers de zwoele vertol king van 'Diamonds are a girl's best friend' klonk. Marilyn Monroe leek daardoor haast lij felijk aanwezig. Maar dat gold ook voor de andere filmsterren toen de avond japonnen voor het voetlicht verschenen: japonnen die regelrecht uit de droomfa- briek van de filmwereld leken te komen. Satijnen creaties met rokken als ruisen de wolken van tule, exotische gedrapeer- Pakjes in de stijl van de klassieke couturiers. de rokken met korte geborduurde tops, die de navel vrijlaten, zwarte kanten pakjes, ingenieuze rokken die aan de voorzijde strak zijn en achter wijd uitlo pen in een sleep of japonnen met enor me strikken en gepailletteerde bovenlijf jes. Met de bruidsjapon leek Govers een hommage te brengen aan Marlène Diet rich. Verscholen achter een tulen sluier, I verscheen 'de bruid' in een goudkleurige j zijden organza creatie. Een echte Frank i Govers, die noch Dior, noch Fath, noch j Balenciaga hem hadden kunnen verbe- Alle Nederlandse drtsen is om gegevens gevraagd Nederland neemt deel aan een Europees onderzoek naar wiegedood. Alle gevallen die zich vanaf woensdag 1 maart gedurende een jaar in ons land voordoen, worden, als de getroffen ouders toestemmen, op dezelfde wijze medisch-wetenschappelijk onderzocht. Hetzelfde ge beurt in de elf andere lid-staten van de Europese Unie, in Noorwegen en in enkele Oosteuropese gebieden. DEN HAAG GPD Vergelijking van de onderzoeks resultaten moet meer inzicht verschaffen in de omstandighe den waaronder zuigelingen on verwacht overlijden. De EU, die opzet en uitwerking van het on derzoek financiert, hoopt meer helderheid te krijgen over mo gelijke oorzaken en gefundeer de aanbevelingen tot preventie. Vanuit het Utrechtse Wilhelmi- na Kinderziekenhuis, dat het onderzoek in ons land coördi neert, is alle Nederlandse huis artsen, kinderartsen, patholo gen en consultatiebureau-art sen om medewerking gevraagd. Verwacht wordt dat in de perio de van een jaar tegen de zeven tig baby's onverwacht en ogen schijnlijk zonder oorzaak zullen sterven. Voor het welslagen van het onderzoek is van belang, dat alle gevallen worden aangemeld en dat zoveel mogelijk ouders eraan meewerken. Ouders, die uiteraard door de onverwachte dood van hun kind zwaar geschokt zijn, moe ten in zeer korte tijd inzien dat post-mortaal onderzoek waar devolle gegevens kan opleveren. Soms wordt alsnog een verkla ring gevonden of een aanwij zing die wegens erfelijjcheid voor een volgend kind van be lang kan zijn. Aan het project meewerkende artsen zullen de ouders op be gripvolle wijze om toestemming vragen en uitleggen dat met grote zorgvuldigheid te werk wordt gegaan. Hoe meer ouders meewerken, hoe betrouwbaar der uitkomsten het onderzoek kan opleveren. Verschillen Het initiatief tot de internatio nale aanpak is genomen door Espid, de Europese vereniging (van medici) voor studie en pre ventie van zuigelingensterfte, die in 1991 in Rouen is opge richt. Internationale vergelijking is tot nog toe een probleem, omdat definities van wiegedood en onderzoeksmethoden ver schilden. De verwerking van alle onder zoeksprojecten wordt gefinan cierd door de Europese Unie. Het Nederlandse aandeel wordt met twee ton gesubsidieerd door het Praeventiefonds in Den Haag. De Nederlandse on derzoekscoördinator, de emeri tus hoogleraar kinderpathologie aan de Utrechtse Rijksuniversi teit prof. J. Huber, maakt ook deel uit van het vierkoppige team dat in Londen alle uit komsten zal verwerken. De mate waarin wiegedood zich voordoet, is volgens voorhan den zijnde cijfers niet in alle Eu ropese landen gelijk. In Neder land loopt het verschijnsel te rug, de verklaringen daarvoor lopen uiteen. In 1988 werden 108 gevallen geregistreerd, in 1991 93, in 1993 nog 68. Voor 1994 kan dat nog een fractie la ger uitkomen. Van de deelnemende lidstaten van de EU beperken de grote landen (Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje) het onderzoek tot een of meer re gio's. De overige, ook Neder land, doen op nationale schaal mee. Aangemeld hebben zich tevens landen en regio's uit Oost-Europa, waarvan Slovenië, Hongarije en Polen door EU in het project zijn opgenomen. Sleutel Volgens prof. Huber zal na af sluiting van het onderzoeksjaar zeker nog een jaar nodig zijn om alle gegevens te verwerken. Hij verwacht dat reeds gebezig de preventieve aanbevelingen een betere onderbouwing zul len krijgen, maar hoopt tevens dat de onverklaarbaarheid van wiegedood verder wordt terug gedrongen. In dat verband wijst hij op het grote belang van post-mortaal onderzoek. „Dergelijk onder zoek is een onmisbare sleutel tot meer kennis. Ik begrijp heel goed hoe moeilijk en pijnlijk het voor ouders kan zijn om kort na het overlijden van hun kind te moeten beslissen. In sommige landen is het vanzelfsprekend dat er na een onverwacht en plotseling overlijden een post mortaal onderzoek volgt. In Ne derland besluit lang niet ieder een ertoe, maar ik hoop dat meer ouders zullen inzien hoe belangrijk het is. En ik kan ie dereen verzekeren dat het altijd met de grootst mogelijke zorg vuldigheid en piëteit gebeurt Zoektocht naar AIDS-vaccin bemoeilijkt door hybriden NEW YORK AP Hybriden (bastaardvormen) van het AIDS-virus komen vaker voor dan gedacht en zij bemoeilijken de zoektocht naar een vaccin tegen de im- muunziekte, aldus weten schappers in het blad Natu re. Onderzoekers van de univer siteit van Nottingham in En geland en Birmingham in Alabama namen genen van 114 draden van hel HIV-1 vi rus onder de loep en ontdek ten dat zeker tien draden hy briden waren, waarin gene tisch materiaal van verschil lende subtypes van het virus gemengd was. HIV-1 wordt onderverdeeld in acht tot ne gen subtypen, plus een apar te groep die in West-Affika wordt aangetroffen. Het onderzoek werpt de vraag op of een vaccin dat te gen het oorspronkelijke virus zal werken, ook effect zal hebben op hybriden. Hoewel men wist dat hybriden van het H1V zich in het lichaam kunnen vormen, .gebeurt dat mogelijk op een veel grotere schaal dan we dachten', al dus een van de onderzoe kers. Wetenschappers en deskundigen vrezen, dat de tijd niet ver meer is dat van ouds bekende aandoeningen en ziekten niet meer met antibiotica kunnen worden bedwongen. Het aantal gevallen van tuberculose, bijvoorbeeld, stijgt al fors. De foto werd enige tijd geleden genomen in Venlo, waar een uitgebreid onderzoek op tuberculose onder discogangers werd ge daan. FOTO. ANP Een van die methodes is de in de jaren twintig ontwikkelde techniek om virussen op de bacteriën af te sturen. Levin iso leerde twee virussen uit het rio leringssysteem van Atlanta en ontdekte dat die 'akelig effec tief bleken tegen bacterie-in fecties bij muizen. De bevindin gen werden onlangs bekend ge maakt op een bijeenkomst van de American Association for the Advancement of Science in At lanta. Een andere mogelijkheid is de zogeheten microbiale interven tie. Mensen krijgen dan met op zet een enorme dosis onschul dige bacteriën toegediend die, zo is de bedoeling, de kwaad aardige bacteriën verdringen. Dit is al toegepast op mensen die geen 'onschuldige' bacte riën meer bij zich droegen we gens antibiotica-behandelin gen. Een derde methode uit de tijd dat antibiotica nog niet beston den is de serumtherapie: het toedienen van antistoffen uit het bloed van andere mensen of dieren, om de strjd tegen de bacteriën van de zieke te hel pen. „Ik ben ervan overtuigd dat we door gezamenlijke in spanning effectieve alternatie ven voor de traditionele anti biotica kunnen ontwikkelen", aldus Levin. Terwijl antibiotica steeds min der in staat blijken bacteriën uit te schakelen, rijst er hoop dat bepaalde bacterie-etende virus sen een oplossing kunnen bie den voor het post-antibiotica- tijdperk. De medische stand doet een greep in de historie op zoek naar een alternatief voor de antibiotica. De mens heeft sinds de jaren veertig lange tijd de overhand gehad in de strijd met bacte riën. Inmiddels zijn het steeds vaker de bacteriën die de strijd winnen. Er komen steeds meer resistente soorten bij, die met geen medicijn meer zijn te do den. Deskundigen spreken al enige tijd over een naderend tijdperk waarin antibiotica geen rol meer kunnen spelen. Een angstaanjagend beeld van nieu we ziekten en ware epidemieën van oude bekende aandoenin gen doemt op. Het aantal geval len van tuberculose is al fors stijgende. „Er zijn nieuwe strategieën no dig", waarschuwde de arts Ro bert Tauxe van de Amerikaanse GG en GD. De medicus Bruce Levin van de Emory University heeft voorgesteld om de ooit veelbelovende ideeën van voor de ontdekking van antibiotica weer op te rakelen. BLAUW Blauw is een van de nieuwe kleuren in huis. Maar dat betekent niet datje nu alles halsoverkop blauw moet gaan maken. Hier en daar een accent is vol doende. Een blauwe schaal of een waterkan met glazen in blauw en je bent weer helemaal bij. En dacht je er toch over eens wat servies voor een vismaaltijd aan te schaffen, deze stukken serviesgoed zijn allemaal apart te koop. Om een idee van de prijs te geven: het visbord kost 26,50; een glas 5,50. Meer informatie: Inspiration, Kat wijk, tel: 01718-23334.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8