Ook regionale en lokale omroepen commercieel HANTOM zl/T OPERA, Verrassing! Binnenland NRoete geëist tegen CD Nieuwe damesslip wordt concurrent voor inlegkruisje Utrecht wil advies over lanpak extreem-rechts Een etmaal hongeren om geld in te zamelen Speurtocht naar slachtoffers van Bende van Venlo nog in volle gang FNV klaagt bij Nuis over STER en IP roermond The VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGF.N Dagelijks 20.00 uur (behalve up maundagi: zondags nuk matinee 14.00 uur Kaartverkoop, diner- en hotelreserveringen: PHANTOM-PHONE 06-300.100 (7 dagen per week 10-22 uur: 40 cl per min.) [De kaartverkoop voor He zomer is begonnen. I Entreeprijzen nu lager dan ooit! OENSDAG 15 MAART 1995 DNA-test ontmaskert aanrander maassluis De politie van Maassluis heeft door middel van DNA- J onderzoek een aanrander ontmaskerd. Op 10 maart vorig jaar werd een 28-jarige inwoonster van Maassluis bedreigd met een mes en aangerand- Tijdens de worsteling verloor de dader bloed. In juli 1994 arresteerde de politie een 19-jarige man uit Maas- n sluis. Uit een DNA-test, waarvoor de verdachte toestemming 1 had gegeven, bleek dat zijn bloed overeenkwam met het bloed """'dat op het slachtoffer terecht was gekomen. De man heeft in- 0ct middels bekend. Glasinzameling op kleur neemt toe den haag De aparte inzameling van wit, groen en bruin glas via de glasbakken nam vorig jaar sterk toe. Van alle glas dat naar de bakken ging, was 40 procent op kleur gesorteerd. Een jaar eerder ||was dat nog 21 procent. De totale inzameling van glas via de tglasbakken nam iets toe van 76 tot 77,5 procent. Dat meldt de stichting Promotie Glasbak. Van de bijna 20.500 glasbakken in MNederland zijn er intussen bijna 9.000 geschikt voor inzameling I op kleur. Zes jaar cel voor incest met kinderen zwolle De rechtbank in Zwolle heeft gisteren een 36-jarige man uit Amsterdam conform de eis veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf wegens incest met zijn kinderen en een buurjon gen. Hij misbruikte de kinderen in de periode van juli 1990 tot en met mei 1993. De jongste was pas één jaar toen de incest be gon. De man dwong de kinderen op hardhandige wijze tot seksuele daden. Ook nodigde hij andere mannen uit om hen misbruiken. Hiervan zouden video-opnamen zijn gemaakt. Gehandicaptenpark in Zierikzee zierikzee De gemeente Zierikzee krijgt komende zomer een park met verschillende voorzieningen voor gehandicapten. Zo komt er onder meer een 'blindenpad', een volkstuin op rolstoelhoogte en een voor gehandicapten aangepaste speelplaats, picknick- m ruimte en vissteiger. Volgens de gemeente krijgt het gebied lan- delijke betekenis, omdat Nederland nog vrijwel geen parken kent met dergelijke voorzieningen. Vanaf 1 april verlaagt Disneyland Parijs zijn toegangsprijzen: 65, - voor volwas senen en 50, - voor kinderen.* Bovendien zijn onze arrangementsprij- zen omlaag gegaan: u kunt nu 2 dagen doorbrengen in het park en een nacht in een van onze hotels (inclusief ontbi jt) vanaf slechts 160, - p.p.** Voor meer informatie over onze nieuwe prijzen, de gratis brochure en reserveringen, neem contact op met uw reishuro of bel gratis: 0 6-0789 kdvoc: Jieeft g Hof in boete, mr. B. Myjer gisteren voor het gerechts- Den Haag 10.000 gulden waarvan 2.500 voorwaar delijk, geëist tegen de extreem rechtse partij Centrumdemo craten (CD). De CD wordt be schuldigd van het uiten van on toelaatbare teksten over buiten landers. Het gaat om uitspraken —die in de periode 1989 tot 1991 ijn gedaan op radio en TV. CD- 'ider Janmaat zou nog eens .000 gulden waarvan 3.000 'oorwaardelijk moeten betalen, "ijn medewerkster Schuurman, iok lid van de Tweede Kamer, ■erdient volgens Myjer een boe te van 1.500 gulden 500 voorwaardelijk. Janmaat en de zijnen werden in mei vorig jaar al door de rechtbank in Den Haag veroor deeld, maar gingen in hoger be roep. Janmaat noemde die ver oordeling gisteren 'volstrekt on terecht'. Hij heeft volgens eigen zeggen nooit onderscheid ge maakt naar ras of kleur. Hij kri tiseert slechts 'falend overheids beleid'. „We zouden evenveel bezwaar hebben als er zoveel mensen uit België of Frankrijk naar Nederland zouden komen. Die zouden de samenleving net zo. ontwrichten." Uitspraak is op 28 maart. Universitair onderzoeksteam ingeschakeld Allochtonen staan boven discriminatie Allochtone jongeren hebben al lemaal te maken met discrimi natie en vooroordelen. Zij erva ren dat als bedreigend. Het maakt ze kwaad of verdrietig maar het fenomeen heeft nau welijks invloed op hun identi teit. De jongeren blijven op zichzelf vertrouwen. Ze staan er boven, weten beter dan die 'domme' Nederlanders. Onderzoek onder allochtone jongeren van twaalf jaar en ou der in de provincie Zuid-Hol land heeft dit uitgewezen. Bij het onderzoek zijn bewust geen allochtone jongeren uit de grote steden betrokken. Het 'allochtoon zijn' is een wezenlijk onderdeel van de identiteit van de jongeren. Zij zijn zich bewust van hun af komst en zijn daar trots op. Hun eigen cultuur en taal biedt hen houvast. Tegelijk richten de jongeren zich op integratie in de Nederlandse samenleving. Zij zien hun toekomst hier. Slechts een klein deel van de al lochtone jongeren trekt zich te- rug in eigen kring. De integratie van de jongeren verloopt meestal succesvol, on danks allerlei belemmeringen. Voornaamste struikelblok bij de integratie zijn vaak de ouders. Gezeten op een lege bakkerskar gaf minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking gisteren het startsein voor de actie '24 uur Hongerkuur'. Zo'n tienduizend jongeren heb- Die zijn behoudender en bang ben zich opgegeven om gesponsord een etmaal lang niette eten. De opbrengst gaat via World Vision Nederland naar de Derde Wereld. foto anp ed oudenaarden dat het kind vernederlandst. geesteren gpd Ten Cate in Geesteren ontwik kelt als eerste ondergoedfabri kant een damesslip mei een verhoogd kruis van dubbele stof. Fysiotherapeute M. Borg huis uit Malden, al jaren voor vechtster van zo'n type onder broek, wordt nauw bij de pro- duktontwikkeling betrokken. Volgens haar kan met de nieu we slip het gebruik van inleg- kruisjes met de helft worden te ruggebracht. „Ik ben heel blij met de voornemens van Ten Cate en beschouw die als een overwinning in de strijd tegen het overbodige gebruik van in- legkruisjes", meldt de fysiothe rapeute. Zij pleit al geruime tijd voor een damesslip met een naar voren geplaatst kruis van dubbele stof. Met zo'n slip wordt het uiteinde van de urinebuis bedekt en ko men de laatste druppels na het plassen op een dubbele laag stof, zoals bij veel mannensïips. In de huidige onderbroeken zit het kruis volgens Borghuis te laag waardoor de piasbuis en vagina op enkele stof uitkomen. Om 'ongelukjes' op te vangen, gebruiken veel vrouwen met een lichte vorm van incontinen tie inlegkruisjes, zo meent zij. Het bezwaar van inlegkruisjes is echter dat die broeierig zijn en daardoor ontstekingen kunnen veroorzaken. Ontstekingen be vorderen afscheiding, waardoor belanden en inlegkruisjes blij ven gebruiken. 1 luisartsen, seksuologen, gynaecologen en verpleegkundigen zijn het met Borghuis eens. Ook veel vrou wen lieten weten haar 'kruis tocht' tegen het overbodig ge bruik van inlegkruisjes te steu- lurgemeester Opstelten Itrecht heeft e -onderzoeksteam gevraagd mg van zaken bij het poli- ï-optreden in Utrecht op 4 ïaart te analyseren. Toen pakte politie rond twee verboden lemonstraties 161 mensen op, sommigen urenlang in stadion Galgenwaard werden 'astgehouden. Het onder zoeksteam onder leiding van 'professor Rosenthal zal advise ren hoe het best kan worden opgetreden bij demonstraties en activiteiten van extreem rechts. Opstelten erkende gisteren tijdens een vergadering van de (raadscommissie algemeen be stuurlijke zaken dat het politie optreden niet erg flexibel is ge- jweest. Toen bleek dat de de monstratie van de anti-fascis tische beweging KURF niet uit ide hand liep en demonstranten van de extreem-rechtse CP'86 nauwelijks waren te bekennen, bleef de politie toch aan de lo pende band mensen oppakken. Opstelten: „We wilden koste wat kost voorkomen dat de zaak uit de hand zou lopen. Maar het was beter geweest wanneer we draaiboeken hadden opgesteld. Bijstellen op de dag zelf zou de politie in verwarring hebben ge bracht, daarom werd dat niet gedaan." Eerder had de burgemeester al in een brief aan de raad toe gegeven dat op drie andere punten ook fouten waren ge maakt: het toepassen van het anti-NSB-artikel 435a, op grond waarvan mensen op uiterlijke kenmerken mochten worden opgepakt; het langdurig vast houden van arrestanten in het daarvoor ongeschikte stadion Galgenwaard en* de missers bij de registratie van arrestanten. Staatssecretaris Nuis wil omroepen niet verplichten tot fusie Regionale en lokale omroepen mogen binnenkort com mercieel worden. Staatssecretaris Nuis (cultuur) stuurt hierover binnenkort een voorstel naar de Tweede kamer. Dat zei hij gisteren in de Senaat bij het debat over de be groting van zijn ministerie. Hij wil op deze manier een einde maken aan de ongelijkheid ten opzichte van de wel toegestane landelijke commerciële zentiers. Tot '97 geen mensen weg bij Spoorwegen den haag anp Bij NSR, het reizigersbedrijf van de Nederlandse Spoorwegen, zullen tot 1997 werknemers in de uitvoerende dienst hun baan niet verliezen. Formeel moeten de vakbonden nog met de di recties van de drie netwerken (Noordoost, Randstad en Zuid) overleggen over het uitblijven van zogenoemde overcompleet- verklaringen tot 1 januari 1997. NSR-directeur De Jong heeft volgens bestuurder Korteweg van de Vervoersbond FNV giste ren echter een harde toezegging gedaan. Volgens Korteweg verwacht de NSR-directie in ruil voor het behoud van werkgelegenheid wel „de nodige soepelheid" van de werknemers. Daarbij gaat het om de bereidheid om ander werk te verrichten of werk op andere plaatsen. Korteweg: „Als dat binnen de perken blijft, is dat voor ons geen probleem." Nuis reageerde nog niet op het actieplan dat de publieke om roep vrijdag heeft gepresen teerd voor de situatie die in sep tember ontstaat als Veronica commercieel is geworden. Wel maakte hij enkele hoofdlijnen bekend aan de hand waarvan hij dat plan wil beoordelen. De bewindsman gaf aan dat verdere samenwerking op de drie televisienetten noodzake lijk is, maar hij is niet van plan de omroepen per net te ver plichten om te gaan fuseren. Ook is Nuis bereid te accepte ren dat de samenwerking op het ene net niet even snel verbetert als op een ander net. Dat geldt ook voor de radio en vooral voor Radio 1, de nieuws- en ac tualiteitenzender, waar volgens de bewindsman nu snel een ge zamenlijke piekurenredactie tot stand moet komen. Volgens de bewindsman volgt het kabinet de ontwikkeling van het commerciële media-aanbod met argusogen. Hij waarschuw de tegen het gevaar dat de onaf hankelijkheid de veelvormig heid en de kwaliteit van het in formatieaanbod schaadt. Hij herhaalde dat hij zal bezien of het nieuwe samenwerkingsver band tussen RTL en Veronica niet in strijd is met nationale en internationale concurrentiewet- geving. Ook gaat hij na of er an ti-concentratieregelingen voor radio, televisie en andere elec- tronische dienstverlening mo gelijk zijn. De publieke omroep zal met een cultuurpolitieke opdracht moeten kunnen concurreren met de commerciële zenders, aldus Nuis. Daarvoor moeten er voldoende zenders en geld zijn. Het aantal zenders kan niet kleiner, omdat dan de reclame inkomsten achteruit kunnen gaan. Nuis blijft voorstander van gemengde Financiering uit omroepbijdragen, reclamegel den en eigen inkomsten. Dat biedt het beste uitzicht op onaf hankelijkheid en continuïteit, zo vindt hij. Duitsers lusten Nederlandse tomaten weer zoetermeer anp De Duitse consument krijgt stil aan weer vertrouwen in groen ten en fruit uit Nederland. In de Duitse pers verschijnen gere geld positieve berichten over de teelt van de Hollandse produk- ten. Dit is een belangrijke om mekeer. aangezien Duitsland de grootste afnemer is van de pro- dukten van de Nederlandse tuinders. Dat stelde het Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen (CBT) gisteren tijdens een bijeenkomst in Zoetermeer over marketingaanpak. De tuinbouw incasseerde de afgelopen jaren zware klappen doordat de Duitser weinig trek meer had in de Hollandse waar. Hij kwalificeerde groenten en fruit uit Nederland als massa- produkten, op kunstmatige wij ze geproduceerd met een over matig gebruik van gewasbe schermingsmiddelen. Vooral de 'smakeloze' tomaat moest het ontgelden. Nu zijn meer ver schillende soorten tomaten op de markt. Ze onderscheiden zich van elkaar in smaak en ste vigheid. Zo is de Duitser nogal gecharmeerd geraakt van de tros-tomaat. Het CBT blijft in Duitsland campagne voeren voor het Ne derlandse produkt. De nadruk komt dit jaar te liggen op groen ten en fruit die milieubewust is geteeld. Onderzoek moet voor mega-proces in augustus zijn afgerond Met 'ouderwetse' lijkenhonden en futuristische apparatuur wordt in de Limburgse bossen dag in, dag uit gezocht naar de dode lichamen en stukken van lichamen die de 'Bende van Venlo' daar verborgen zou heb ben. Op meer dan zeven lijken komt het speciale politie/justitieteam dat de gru welijke moorden op Nederlan ders en Turken onderzoekt nog niet. Persofficier van justitie mr. D. van Delft is er echter van overtuigd dat nog meer licha men worden gevonden. Gisteren diende in Roer mond, voor de tweede keer, de pro-forma-behandeling van de zaak tegen een aantal verdach ten van de zogeheten Bende van Venlo. Deze groep zou de afgelopen jaren, volgens verkla ringen van bendeleden, talloze mensen op gruwelijke wijze hebben afgeslacht. Het aantal verdachten ligt inmiddels op twintig: 19 mannen, van wie twee ldnderen van 14 en 16 jaar en een vrouw. Meer arrestaties zijn te verwachten. Vorige maand verklaarde een aantal verdachten dat er buiten de vijf slachtoffers waarvan de lichamen tot nu toe zijn gevon den, nog veel meer mensen door de bende zijn omgebracht. Met schoppen en vleeshaken zouden groepjes bendeleden in steeds wisselende samenstelling te werk zijn gegaan. Vooral ille gaal in Nederland verblijvende Turken zouden het slachtoffer zijn geworden. Op door ver dachten aangewezen plekken werd vervolgens nog een totaal verminkt lichaam gevonden. In augustus waarschijnlijk de 21-ste heeft een 'mega proces' tegen alle verdachten tegelijk plaats. Voor die tijd moet het omvangrijke onder zoek naar de zaak zijn afgerond. Zo moet een speciale commis sie in Turkije op zoek naar in formatie over mogelijke slacht offers en moet een Poolse ver dachte nog worden uitgeleverd. Daarna moeten de meeste ver dachten nog psychiatrisch on derzocht worden.. Ook logistiek moet er voor de zaak in het splinternieuwe gerechtsgebouw in Roermond nog veel worden geregeld. Verdachten, politie, pers, tolken, advocaten en vele bewakers moeten een plekje krijgen in het gebouw, dat nu nog volstrekt niet is afgestemd op dergelijke grote processen. met een spotje over de WAO. De aanleiding voor de brief is de weigering eind vorig jaar van een spotje over een klachtenlijn, een gezamenlijk project van de Vervoersbond FNV en de werk gevers in het beroepsgoederen- Het CNV en de FNV-ambte- narenbond AbvaKabo, Indus triebond FNV en de Bouw- en Houtbond FNV maken wel zon der bezwaar gebruik van recla mezendtijd, maar Stekelenburg stoort zich aan de politieke toet sing die STER en IP hanteren. De FNV kan bij de dag- en weekbladen wel zonder proble men adverteren. Het omroep bestel biedt die ruimte niet. Po litieke partijen en tal van instel lingen kunnen terecht bij door de regering ter beschikking ge stelde zendtijd of Socutera, maar voor de vakbeweging be staan die alternatieven niet. Ste kelenburg wil dat Nuis „een einde maakt aan die incongru- FNV-voorzitter Johan Stekelen burg heeft in een brief aan staatssecretaris Nuis (omroep) zijn ongenoegen geuit over de STER, die de reclame verzorgt voor de publieke omroep, en IP, die dat doet voor de commer ciële omroep. Hij vindt dat de vakbeweging op een willekeuri ge manier wordt beknot in het uiten van politiek gevoelige boodschappen en vraagt de staatssecretaris daar iets aan te doen. In 1986 werd een recla mespotje geweigerd over tand artshulp, die van de FNV niet uit het ziekenfondspakket mocht. In 1991 ving de FNV bot

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5