Leidsch Dagblad Miljoenentekort universiteit MS! Boeren stellen Kamer compromisregeling voor Auto's op weg in Japan D A terug in ollege van hiid-Holland Bouwstaking breidt zich in hele land uit Vader Beau vraagt om maximale straf Leidse bouwvakkers houden het wel even vol Aantal asielzoekers weer verder gedaald Fokker grijpt naast grote order SAS Jordan weer basketballer Kat week vast achter muur GOED NIEUWS 1/OENSDAG 15 MAART 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40723 LOSSE NUMMERS 1,65 Eigen risico 3 Het eigen risico in de zorg lijkt definitief van de baan nu een Kamer meerderheid tegen is. Vredesgesprek 7 Eindelijk hebben de Amerikanen het voor eikaar: Israël en Syrië gaan op zeer korte termijn weer over vrede praten. Nieuwjaar 400 Leden van I A. Baha'i-gemeen- schappen uit Noord- en Zuid-Holland vieren hun nieuwjaarsfeest in Leiden. Vera Beths A "7 Vera Beths probeert I met haar vioolspel I de geest van de musicus uit de fles te strijken. Fusie A O De korfbalclubs Fi- I 1/ des Pacta en De Al- I gemene gaan fuseren. De club heet straks Sporting Trigon. Vacature- en bestedingsstop voor alle faculteiten en diensten De Leidse Rijksuniversiteit heeft met onmiddellijke in gang een totale vacature- en bestedingsstop afgekondigd voor alle faculteiten en diensten. De universiteit komt dit jaar 5 miljoen gulden te kort op haar begroting en de ko mende vier jaar zal dit bedrag oplopen tot 40 miljoen gulden. Alle lopende benoemingsprocedures moeten di rect worden afgebroken. Een uitzondering kan worden gemaakt voor vacatures voor assistenten in opleiding: ai o's. De maatregelen gelden in elk geval tot 1 januari 1996. leiden caroline /an overbeeke vooral in de hoge personeels kosten. De Leidse universiteit de tekorten ligt heeft ruim 5000 medewerkers in dienst: 2600 wetenschappers en 2500 medewerkers met ambte lijke en ondersteunende taken. Daarnaast kampt de universiteit met teruglopende studenten aantallen en bezuinigingen van het rijk. Ondanks de al forse bezuini gingen van de afgelopen jaren, moet de universiteit de broek riem nog strakker aanhalen. Jaarlijks moet minstens 10 mil joen gulden worden bezuinigd: zo'n 2,5 procent van de totale begroting. De acht faculteiten mogen voorlopig geen investeringen meer doen en geen nieuw materiaal kopen. Alleen onvermijdelijke uitgaven die noodzakelijk zijn om het werk te kunnen blijven doen, zijn toegestaan. Het college van bestuur spreekt in een persoonlijke brief aan alle personeelsleden van een 'bedreigende situatie'. De universiteit zou meer uitgeven dan haar inkomsten toelaten en haar financiële reserves zouden flink uitgeput raken. Het college wil de mens versneld betekent minder wetenschap pers met een vast dienstver band en meer tijdelijke contrac ten. Ook moeten vakgroepen een aantal onderzoekstaken af stoten en krijgen wetenschap pers meer onderwijstaken. In overleg met de verschillen de faculteiten en diensten wil het college bekijken of de vaca ture- en bestedingsstop ook na 1 januari van kracht blijft. monica wesseling juid-Holland is zijn paarse lestuur kwijt. WD, CDA en •vdA het r college van Gedeputeerde D66 valt uit de boot. WD levert drie gedepu teerden, de PvdA twee en CDA Daarmee gaat de provin- van zeven naar zes gede- uteerden. Dat heeft T. Jansen, lijsttrek- van de WD vanmorgen, |og geen week na de staten- prkiezingen, bekendgemaakt. Zuid-Holland had als enige rovincie sinds 1991 een paars De reden om D66 nu iten te sluiten, heeft volgens niets te maken met de 'aliteit van de gedeputeer- die partij, L. Blok en J. tooi, ,,Zij hebben bij de ver kiezing gigantisch verloren en Jij wilden die uitslag laten loorwerken." Hoewel fractievoorzitter J. 'olf van de PvdA nooit onder toelen of banken heeft gesto- :n een voorkeur voor 'paars' hebben, is hij toch tevreden. Dit is beter dan oppositie leren." Ook voor J. Heijkoop IDA) was dat reden om in het ollege zitting te nemen. ,,A1 inden wij één gedeputeerde weinig." Voor het eind van week worden de namen de gedeputeerden bekend, ir de PvdA keren G. Brou- en J. Wolf naar verwach- ng terug. Ook Jansen (WD) jkt verzekerd van een plaats. ieuwe college zal ove- igens maar kort zitten, want anderhalf jaar gaat Rot- erdam als afzonderlijke pro- verder en worden op- verkiezingen gehouden, i heeft dan ook gezocht en wat hij noemt 'slag- aardig' bestuur dat wel op irede steun in Provinciale Sta- kan rekenen. Dat verklaart nede waarom er geen vier, drie partijen in GS zitten. De bouwstaking breidt zich ver der uit. Honderden bouwvak kers verlieten vanmorgen hun werk na een oproep van de bouwbonden van FNV en CNV en de vakvereniging Het Zwarte Corps. Vier- tot vijfhonderd bouwwerken zijn inmiddels bij de staking betrokken, zo heeft het actiecentrum laten weten. De actiebereidheid is op de tweede stakingsdag onvermin derd groot. Tachtig bouwvak kers legden het werk neer bij Ajax-stadion in Am sterdam-Zuidoost. Ook bij Schiphol kostte het kaderleden van de bonden weinig moeite om bouwvakkers te inspireren tot actie voor een betere collec tieve arbeidsovereenkomst. De staking heeft niet alleen betrekking op bouwplaatsen, maar ook op het aanleggen van wegen. Zo gingen arbeiders die zijn betrokken bij de bouw van kunstwerken over de A73 en de nieuwe brug bij Zaltbommel vanmorgen eveneens in staking. Actievoerende bouwvakkers bijeen op het Vrouwenkerkpl leiden annet van aarsen Lang hoefden ze er niet over na te denken, de werknemers van Heembouw. Vanaf zeven uur 's ochtends keken ze vanaf de steigers bij het bouwproject aan het Leidse Vrouwenkerkplein al uit naar een delegatie van de vakbonden. Toen de bonds- mensen rond half één in zicht kwamen, met onder hun armen tassen vol fonnulieren, maakten de werklieden direct hun spe- ciekuipen schoon. De vraag of ze bereid waren actie te voeren beantwoordden zij met een vol mondig 'ja'. Zonder uitzonde ring vulden ze de stakingsfor mulieren in. De eerste actiedag van de >en haag gpd let aantal asielzoekers dat naar Nederland komt, blijft dalen. De pen maand werden 2.241 'erzoeken ingediend, het laag- aantal sinds mei 1993. Om- ruim 450 verzoeken direct verden afgewezen, hoefden slechts' 1.789 vreemdelingen te den opgevangen in asiel- :entra. Over de eerste twee naanden van dit jaar zijn 5.285 'erzoeken ingediend, waarvan ]ir ruim 4.200 werden ingewil- igd. In dezelfde periode van het 'orig jaar vroegen ruim 9.500 Teemdelingen asiel aan, van vie vrijwel iedereen opvang ffeeg. Als de huidige trend zich 'oortzet, zullen dit jaar zo'n 000 verzoeken worden inge- liend. Veiligheidshalve gaat het cabinet vooralsnog uit van S5.000. Afgelopen jaar kwamen ruim 52.000 asielzoekers. De dalende trend is in no vember vorig jaar ingezet, nadat »P n Zevenaar en Rijsbergen aan- E rieldcentra in gebruik waren genomen. Het belangrijkste ge volg daarvan is dat asielzoekers voortaan binnen 24 uur te ho ren krijgen of zij kansloos zijn en moeten vertrekken, of dat ze hun aanvraag in een opvang centrum mogen afwachten. Vroeger werd zo'n vroege schif ting niet gemaakt en werd vrij wel iedereen opvang geboden in afwachting van een vaak langdurige procedure. Justitie verwacht een verdere daling als het binnenkort moge lijk wordt asielzoekers die via een veilig land naar Nederland zijn gekomen, buiten de asiel procedure te houden. De wet die dit regelt, is al door het par- Bouw- en Houtbond FNV, Hout- en Bouwbond CNV en de vakvereniging Het Zwarte Corps waarin de kraanmachinisten zijn georganiseerdis in de Leidse regio een succes. De bondsmensen hebben geen en kele moeite om het werk op de bouwplekken stil te leggen. Gisteren stonden grote bouw projecten in Alphen en Leiden op het programma. De bouw vakkers bij de gevangenis in aanbouw in Alphen aan den Rijn, die van een woningbouw project aan de Van den Brande- lerkade/Du Rieustraat in Leiden en die van het project aan het Vrouwenkerkplein kregen- een stakingsoproep. Vandaag volgt de Duin- en Bollenstreek met stockholm bill meyer projecten in Hillegom, Sassen- heim en Lisse. „Eerst zoveel mogelijk de grote projecten en daarna gaan we 'stofzuigen', langs de kleine werken", zegt een man van de Bouw- en Houtbond FNV. Werkgever Heembouw komt de staking bijzonder slecht uit. Over twee weken moeten de re novatiepanden aan de zijde van de Haarlemmerstraat worden opgeleverd, anders loopt de aannemer een subsidie van het ministerie van VROM mis. „In die regelingen zitten ontsnap pingsclausules", zegt FNV-be- stuurder Dick Mollema beslist. „Voor de aannemer is dit over macht." Mollema, die de acties in de Leidse regio coördineert, bereidt zich voor op een lange staking. „We gaan door zolang het no dig is", zegt een van de werkne mers van Heembouw. Hij heeft, net als zijn collega's, het meeste moeite met het plan van de werkgevers om de vakantiebon nen af te schaffen en over te gaan op het betalen van vakan tiegelden. „Dat moet echt van tafel", zegt de man. „Die vakan tiebonnen zijn nu juist het aan trekkelijke van werken in de bouw." Een collega: „Als de bonnen worden kunnen we net zo goed bij tuinbouwbedrijf gaan werken. „Ik eis mijn maximale straf', zei de verdachte gisteren bij de Haarlemse rechtbank. De 33-ja- rige Haarlemmer die terecht stond wegens moord op zijn dochter Beau wil zijn straf in een normale cel ondergaan en koste wat kost ontkomen aan TBS met dwangverpleging. Vol gens het Pieter Baan Centrum is de man ernstig gestoord en be staat gevaar voor herhaling. Na tal van warrige en tegen strijdige verklaringen gaf de va der gisteren voor het eerst dui- chicago »ppa Michael Jordan speelt vrijdag weer als basketballer voor de Chicago Bucks. De 32-jarige su perster gaf zeventien maanden geleden zijn basketballoopbaan op. Hij stapte over naar honk bal. Die carrière leverde hem weinig succes op. delijk toe zijn driejarige dochter vorig jaar bewust te hebben ge dood. „Ze was mijn gevoelens aan het verstrakken", zei de Haarlemmer gisteren. „Met veel verdriet en pijn heb ik haar om het leven gebracht." De vader haalde zijn dochter op 7 augustus vorig jaar in het kader van een bezoekregeling op bij de moeder, van wie hij is gescheiden. Na een lange wan deling doodde hij Beau in het duingebied tussen Bloemendaal en Zandvoort. Officier van justi tie mevrouw mr. H.H. Beune eiste gisteren bij de Haarlemse rechtbank acht jaar en TBS met dwangverpleging. Fokker heeft de slag om een miljardenorder van Scandina vian Airline Systems (SAS) ver loren. SAS maakte gisteren be kend 35 toestellen van het type Boeing 737-600 te bestellen ter vervanging van de oude DC-9 en Fokker F28-toestellen. Voor Fokker was de order van SAS van groot strategisch be lang, zo is meerdere malen door Foldcer-topman B. van Schaik gezegd. De toekomst van de noodlijdende vliegtuigbouwer ziet er nu zo mogelijk nog som berder uit. Het verlies van de order heeft lement aangenomen. Invoering volgens Fokker geen gevolgen denh Het actiecomité Honderd Pro cent en de boerenfederatie LTO Nederland hebben de Kamer compromis- be- wacht op nader overleg met de advocatuur en de rechterlijke macht, dat deze week plaats heeft. Verder treedt eind deze maand het verdrag van Schen- gen in werking. Dat verdrag maakt het Nederland gemakke lijker asielzoekers die via Duits land en België zijn gekomen, daadwerkelijk aan die landen over te dragen. het pruduktietempo de Fokker 70 en Fokker 100 of voor de werkgelegenheid. „Wij hebben nog meer potjes op het vuur staan", aldus Fokker woordvoerder L. Steijn. McDonnell wilde met de or der van SAS haar nieuwe MD- 95 lanceren. Fokker hoopte op de verkoop van een mix van 35 Fokkers 70 en Fokkers 100. vanmorgen eei voorstel gedaan tere waterschaderegeling te ko Het informele overleg tussen de boeren en de vaste kamer commissie van landbouw ging vooraf aan het debat van de ka merleden met landbouwminis ter Van Aartsen. De boeren houden vast aan hun eis voor volledige schadevergoeding. Dat kan echter ook worden be reikt door de huidige schadere geling op hoofdlijnen intact te laten. Het kabinet biedt een schadevergoeding van 65 pro cent en Hanteert een eigen risi co voor de gedupeerde agrariërs van 35 procent. De boeren willen dat eigen ri sico van 35 procent binden aan een maximumbedrag van vijf duizend gulden. Verder willen ze onder meer een vergoeding van de eigen arbeid bij schade preventie, schoonmaak en eva cuatie. Tot dusver is dat niet in de regeling opgenomen. Daar naast moet de overheid rente subsidie verstrekken aan bedrij ven die als gevolg van de wa tersnood extra geld moeten le- Actieleider Van den Brink zei vanmorgen iets hoopvoller te zijn gestemd over de goede af loop van het conflict. Ook LTO- voorzitter Doornbos toonde zich voorzichtig optimistisch. „Ik heb de indruk dat de politici zich steeds meer beginnen te realiseren dat de gevoelens van onrechtvaardigheid die bij ons leven terecht zijn." De land bouworganisaties schatten de totale schade voor de agrarische sector als gevolg van de evacua tie door de hoge waterstand in februari op 65 miljoen gulden. Eerder werd de schade nog ge raamd op ruim 100 miljoen. Het verkeer in de Haagse bin nenstad ondervond gistermid dag geen enkele hinder van het boerenprotest voor het ministe rie van landbouw. De opkomst viel een beetje tegen, hoewel het actiecomité zelf daar niets van wilde weten. „We zijn met duizend, misschien wel twee duizend", aldus één van hen. De Tweede Kamer debatteert vandaag over de kwestie en neemt morgen een besluit. De actieleiding riep de boeren en tuinders gisteren op vooral 'be schaafd' te blijven. Een band zorgde voor het enige vertier. „Honderd procent, honderd procent", klonk het aanhou dend op de wijs van Heja Jan Bols. Pogingen om tot een ge zellige polonaise te komen, strandden echter in een vroeg tijdig stadium. Pagina 3: 'Geen 100 procent? Dan gaan ze er onderdoor1. LEEN GOED LEEN GOEDKOOP LEEN GKB De Gemeentelijke Kredietbank helpt u graag aan geld. Dat betekent: vlotte en vriendelijke afwikkeling keuze uit persoonlijke lening of doorlopend krediet opvallend lage rente Kom maar langs. Openingstijden: werkdagen van 9.00-12.30 uur, donderdagavond van 17.30-19.30 uur. ^~NK GOED VOOR kJTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax071-167158 HET WOORD IS AAN Paul Bannink sr. Wie nooit naar een ander luistert, kan geen eigen mening hebben. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Religie - Sport VANDAAG OOK OMBUDSMAN EUROPACUP OP TV 18.30-20.45 RTL Anpfiff Extra: met o.a. een rechtstreeks verslag van IFK Göteborg-Bayern München. 18.35-20.40 Ned 2 Studio Sport Champions League voetbal, recht streeks Ajax-Hadjuk Split. 18.40-23.35 BRT 2 Champions League voetbal, verslagen van de returnwedstrij den in de kwartfinales. 20.53-23.05 Ned 2 Studio Sport: Champions League voetbal, recht- Paris St. Germain-FC Barcelona en Benfica Lissabon-AC Milan. 23.05-23.55 Ned 2 Studio Sport: Champions League voetbal, samenvat tingen. HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Opklaringen en regen In de ochtend een enkele bui, daarna opklaringen. In de avond regen. Middagtemperatuur 8 gra den. Wind zuidwest, matig, 4, aan de kust en op het IJsselmeer krach tig, 6, in de avond toenemend tot hard, 7. De brandweer heeft gisteravond een kat bevrijd die een week ge vangen had gezeten achter een muur. De kat was aan de wan del gegaan, nadat de eigenaar een week geleden zijn huis aan de Hogewoerd was uitgezet. Het beest was sterk vermagerd en uitgedroogd en is opgenomen in een asiel. Uur der waarheid voor kabinet-Dini ROME ANP-Rtr-AFP De Italiaanse premier Dini heeft vanochtend in de Kamer van Afgevaardigden de vertrou wenskwestie gesteld. Het Itali aanse kabinet was eerder van ochtend in spoedzitting bijeen om te bespreken hóe de geplan de bezuinigingen van 19 miljard gulden door het parlement kun nen worden geloodst. Dini moet aftreden als hij geen meerderheid haalt bij de stemming over de vertrouwens kwestie. De centrum-rechtse bondgenoten van Dini's voor ganger Berlusconi stemmen te gen om vervroegde verkiezin gen af te dwingen. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ia, dat Is goed nieuws. Dus ti proefabonnement. Nr. baak/giro: I Handtekening: :1 OF BEL 071-12 80 30

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1