Vraagtekens bij bezuinigingsplan DE BESTE Alarmering vervuild zwemwater onvoldoende 'We klimmen nu uit het dal' Rijn Veenstreek Buitenbaden Tweesprong blijven nog een jaar open De grootste verrassingen zitten tegenwoordig in de grond [OENSDAG 15 MAART 1995 /ideo en horloge ontvreemd iphen aan den run» Uit een flat aan de Argostraat in Alphen zijn isteren een videorecorder en -camera gestolen. De waarde van e apparatuur bedraagt 4300 gulden. Ook werd een horloge ter -aarde van 450 gulden en een portemonnee met een inhoud an 500 gulden ontvreemd. Tevens verdwenen enkele bankpas- :s uit de woning. De inbrekers hebben een bovenlicht openge- roken om binnen te komen. icouting bezorgt tuinaarde oeterwoudeDe Zoeterwoudse scouting bezorgt op zaterdag 1 pril zakken tuinaarde aan huis. De opbrengst van de verkoop is estemd voor de viering in september van het 50-jarig bestaan an de scouting-afdeling. Zestig padvinders proberen op de za- >rdag zoveel mogelijkzakken tuinaarde aan de man te brengen, en zak bevat 45 liter en kost 7,50 gulden. De aarde kan ook iorden besteld via telefoonnummer 01715-1810. CHEF HENNYVAN ECMOND, 071-356414, PL V.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 den haag/regio monica wesselinc De provincie Zuid-Holland faalt bij het waarschu wen voor vervuild en onveilig zwemwater. De waarschuwingen zijn te globaal, leiden tot onno dig veel paniek en zijn onduidelijk. Het advies om niet te zwemmen, wordt door iedereen opgevat als een verbod. Bovendien is de informatie naar het publiek onvoldoende. De provincie waar schuwt, maar is vervolgens voor verontruste bur gers volledig onbereikbaar. Dat blijkt uit een onderzoek naar de manier waarop de provincie afgelopen zomer heeft ge opereerd toen bleek dat het zwemwater niet lan ger veilig was. Het onderzoek is in opdracht van de provincie uitgevoerd door onder meer het Hoogheemraadschap van Rijnland, zuiverings schappen en de provincie zelf. De zomer van afgelopen jaar was lang en heet. Daardoor raakte stilstaand zwemwater langzaam maar zeker verontreinigd. Met name de blauw- wieren en algen leidden tot klachten, zoals diarree, misselijkheid, oog- en oorontstekingen en huidaandoeningen. Op 2 augustus ontraadde de provincie via een persbericht zwemmen in oppervlaktewater. Veer tien dagen later werd dit verbod genuanceerd door de uitgifte van een lijst van besmette wate ren. Een verbod dat eigenlijk nog steeds geldt, want formeel is het nooit ingetrokken. (Overigens kan zwemmen nu geen kwaad meer; het is hoog stens koud. Toen het weer omsloeg in een slechte nazomer was elk gevaar weer geweken). Het publiek is destijds via de media geïnfor meerd. De provincie heeft een speciale zwemvva- ter(telefoon)lijn, maar omdat deze maar door één man bemand werd. was de lijn door overbelas ting steeds bezet. Uit het onderzoek naar het rei len en zeilen blijkt dan ook dat vele burgers en in stellingen ten einde raad maar andere provincies hebben gebeld om inlichtingen te krijgen over het zwemwater. Angst Niet alleen de voorlichting aan het publiek is ern stig tekort geschoten, ook het advies over al dan niet zwemmen moet worden verbeterd. De waar schuwing is zó onduidelijk geweest dat velen dachten dat er sprake was van ernstig gevaar. En dat terwijl de gezondheidsklachten vervelend, maar vrijwel altijd ongevaarlijk waren. Bovendien bleek niet duidelijk waar het gevaarlijk was en waar niet. Ook het nemen van monsters moet beter, con stateren de onderzoekers. Het zwemwater wordt nu elke veertien dagen bemonsterd en dit moet wellicht elke week. Ook moeten er afspraken ko men over het gehalte aan blauwwieren waarbij zwemmen wordt afgeraden. Nu wordt, op grond van het aantal gezondheidsklachten, aangeno men dat het gehalte aan blauwwieren wel te hoog zal zijn. De provincie heeft een projectgroep ingesteld die alle aanbevelingen van de onderzoekers (waarin onder anderen kenners van het water, de recretie en gezondheid) uitwerkt. Komend bad seizoen moet het al beter gaan. De provinciale adviescommissie voor milieu buigt zich woens dag 22 maart over het onderzoek naar de alarme ring. We leveren een goed produkt voor een lage prijs' I Paarom wij? Dat is de vraag waarover C. Nobels van Ex- \-essie '70 en J. Breek van de stichting Alphense kinder- berderijen zich het hoofd breken. Het creativiteitscen- um en de kinderbperderijen staan met vele andere in- jellingen op de lijst van bezuinigingsvoorstellen die bur en wethouders deze week presenteerden. Ex- ^•essie '70 wordt volgens de plannen met ruim tien pro lsent op haar subsidie gekort, terwijl de beheerders van e kinderboerderijen worden geacht het onderkomen in et Bospark te sluiten. ien .phen aan den rijn ruud sep IWL reek is zo kort na het bekend 'orden van het nieuws vooral srbaasd, omdat hij niet weet •A'aarom het gemeentebestuur kinderboerderij in het Bos- ark zou willen opdoeken. „Wij ijn ervan overtuigd dat we een joped produkt leveren aan de Al- ^jhense bevolking. De kinder is de enige instelling ie nog geen toegangsprijs raagt. En wij beheren een root gebied voor een prijs die rnper afwijkt van de prijs van swoon groenbeheer", vertelt •j- De stichting beheert twee kin derboerderijen en krijgt daar voor een jaarlijkse subsidie van 150.000 gulden. „Dat is een koopje. We hebben uitgerekend dat professioneel beheer tussen de drieënhalf en vier ton zou kosten. We besparen de ge meente dus al een hoop geld", aldus Breek. Profijtbeginsel Ook Expressie '70 levert, vol gens Nobel, een goed produkt voor een lage prijs. Een half jaar geleden bleek nog dat het Al phense creativiteitscentrum in vergelijking met andere centra erg veel doet voor relatief wei nig geld. Expressie '70 kreeg weliswaar wat meer subsidie dan centra in vergelijkbare ge meenten, maar daar stond te genover dat er in Alphen twee ënhalf keer zo veel cursisten zijn dan gemiddeld in andere steden. In verhouding tot de subsidie is de eigen bijdrage van de cursisten erg hoog. „Wat dat betreft denk ik dat we al een flinke bijdrage leveren aan het door de gemeente gepropageer de profijtbeginsel", aldus Nobel. Een andere culturele instel ling waar burgemeester en wet houders flink op willen bezuini gen, is de muziekschool. De jaarlijkse subsidie van 700.000 gulden zou met 60.000 gulden moeten worden verlaagd. Hoe wel hij niet gelukkig is met het bezuinigingsvoorstel, kan direc teur L. Peijs wel begrip opbren gen voor de plannen. „Als er overal moet worden bezuinigd, is het natuurlijk onzin om te zeggen: hier kan het niet." Peijs is al zo zeer aan het bezuini- gings-idee gewend dat hij in middels druk nadenkt over de invulling ervan. „Maar hoe we het moeten opvangen weet ik nog niet. We zullen proberen dat zonder verlies van werkgele genheid te doen en zonder de toegankelijkheid van de mu ziekschool aan te tasten." Zo ver als Peijs zijn Breek en Nobel nog lang niet. „Ik wil eerst eens horen wat de motiva tie is om een kinderboerderij te sluiten. Daarover kunnen we cursisten in verhouding tot de cultuur uitgeeft. Als Alphen nog dan discussiëren", meent subsidie al een hoge bijdrage en de status willen ophouden van Breek. Nobel is al munitie aan ten tweede is uit een eerder on- een stad met enige beschaving, het verzamelen voor zo'n dis- derzoek gebleken dat Alphen moet er juist meer geld komen cussie. „Ten eerste betalen de over de hele linie erg weinig aan voor cultuur." Files door reparatie Leimuiderbrug leimuiden liesbeth buitink Bij de Leimuiderbrug over de Ringvaart van de Haarlem mermeerpolder worden van zondag 19 maart tot en met vrijdag 14 april flinke files verwacht. In die tijd worden werkzaamheden aan de brug verricht. Hoewel de brug be trekkelijk nieuw is, moeten de bewegingswerken en de zogeheten vooroplegpunten worden gerepareerd. „Het zijn kinderziektes die te ma ken hebben met de naweeën van de nieuwbouw", ver klaart een woordvoerder van de provincie Noord-Holland. Tussen zondag 19 maart om 19.00 uur en maandag 27 maart om 5.00 uur gaat het middelste deel van de brug omhoog. Alleen de busbaan blijft dan toegankelijk voor het verkeer in de richting Amsterdam. Naar verwach ting zal dat met name in de ochtendspits voor files zor gen. Van zondag 2 april tot maandag 10 april staat het buitenste brugdeel van de rijbaan naar Amsterdam open. Voor het verkeer zijn dan nog twee rijstroken be schikbaar. Het verkeer in de richting Jacobswoude en Al phen zal tijdens de werk zaamheden vrijwel geen overlast van de werkzaamhe den ondervinden, verwacht de zegsman van de provin cie. roelofarendsveen De inwoners van Alkemade kunnen de komende zomer bij goed weer nog één sei zoen terecht in de buitehba- den van zwembad De Twee sprong. De Stichting Sport fondsen Alkemade heeft be sloten alle drie de open- luchtbaden weer open te I stellen. Vorig jaar overwoog de stichting nog het 50-me- terbad en het peuterbad te sluiten in verband met de I hoge kosten. Dat nu alle drie de baden nog een seizoen openblijven, is een gevolg van de langza- 1 me besluitvorming bij de gë- meente Alkemade. Daar zou eind vorig jaar een beslissing worden genomen over de toekomst van de buitenba den. Nu dat niet is gebeurd, kan De Tweesprong alle ba den weer met water vullen. „Als je ze niet meer ge bruikt, moet je die baden ook weghalen en vervangen door bijvoorbeeld een lig- weide. Een bad gewoon leeg laten staan, is een beetje maf', aldus manager Dick de Kuijer. Tot voor een paar maan den was er nog sprake van dat de buitenbaden alledrie gesloten zouden moeten worden. De baden voldeden niet aan de nieuwste wette lijke eisen voor veiligheid en hygiëne. De provincie ver leende echter een ontheffing voor vijf jaar. Maar. zo lang zullen de baden in ieder ge val niet openblijven, omdat de bassins en de installaties sterk verouderd zijn en op hun laatste benen lopen. De openluchtbaden zijn in de maanden mei, juni, juli en augustus alleen bij mooi weer toegankelijk. Bij slecht weer zijn de baden dicht, onder andere omdat het wa ter dan toch te koud is om in te zwemmen. De buitenba den worden sinds twee jaar niet meer verwarmd. En zelden is iemand er blij mee. Wie een kaveltje maagdelijke grond krijgt aangeboden is dus gewaarschuwd. Voor u het weet groeien milieuproblemen u boven het hoofd. De materie is zo complex en nog zo in beweging dat bij alles wat u doet vooraf advies inwinnen een "must" is. Op het gebied van milieuwetgeving heeft Teekens Advokaten veel expertise in huis. TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolusgulden 32-38, poslbus 118, 2350 AC, tel. 071 -41 30 21, fax 071 - 41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, lel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 Het Woubrugse verenigingsgebouw De Wijk krijgt een opknapbeurt. Beheerder Albert Reumerman hoopt vooral door het nieuwe podium meer publiek te trekken. foto ben de bruyn Woubrugse verenigingsgebouw De Wijk wordt verbouwd VRIJE TIJD woubrugge liesbeth buitink Toen Albert Reumerman vijf jaar geleden het beheer van het Woubrugse verenigings gebouw De Wijk overnam, kon hij met moeite de eindjes aan elkaar knopen. De clubs moesten flink wennen aan het gepri vatiseerde beheer van het gebouw achter de Batehof. Inmiddels ziet Reumerman een voorzichtige winst. „We klimmen nu uit het dal", constateert hij tevreden. Een verbouwing moet het onderkomen nog aantrekkelijker maken. Het houtwerk krijgt een frisse witte kleur en met het door breken van een muur is een echt podium gemaakt. „We hadden zware panelen die als podium dienden, maar die besloegen de helft van de zaal. Die ruimte besparen we nu", aldus Reumerman. De beheerder hoopt meer klanten binnen te halen door het gloednieuwe podium. „Nu is er twee keer per jaar een toneeluitvoering, maar dat willen we uitbreiden. We hebben dat podi um niet voor niets gebouwd. We denken ook aan uitvoeringen van country-muziek. En hier oefenen regelmatig bandjes, die zouden ook kunnen optreden." Toch hoeft Reumerman over de bezetting van de zaal niet te klagen. Op werkdagen gebruiken verschillende verenigingen de ruimte. „Judo, toneel, tafeltennis, de bejaar- densoos, de harmonie, ouderengymnastiek, de plattelandsvrouwen", somt Reumerman op. „Op vrijdag en zaterdag heb ik het hier voor mezelf, dan is er een disco of klaverjas- avond, verjaardagen en zo nu en dan een bruiloft. Dan versieren we het hier als een balzaal." Vooral de maandelijkse disco-avond heeft in het dorp wel eens stof doen opwaaien. „Het bezoek loopt steeds verder op, de laatste, keer waren hier 450 mensen. Die avonden worden georganiseerd door jon gens van het Ashramlyceum, die verkopen kaartjes op school. We krijgen daardoor kinderen uit Alphen, Leiden en Oud Ade binnen." Reumerman heeft voor de disco avonden strikte regels gesteld. „Housemu ziek is taboe hier, want die muziek wekt een bepaalde agressie op en ik tolereer hier geen rotzooi. En we zijn ook erg streng op het meebrengen van eigen dranken. We kunnen niet voorkomen dat de ouderen voor de jongeren drank halen, maar als we dat merken, zetten we zo iemand er met zachte hand uit. Ga je roes maar uitslapen, zeg ik dan." Toch klaagt de buurt nog regelmatig over geluidsoverlast. „Ik heb een dure decibel meter gekocht en daarmee ga ik acht keer per avond naar buiten. Als ik merk dat de muziek te hard staat, moet het volume naar beneden. Ik heb een vergunning tot twee uur, maar als het één uur is gaat de tent dicht en stuur ik mensen druppelsgewijs naar buiten. Niet allemaal in één keer, want dat geeft gegarandeerd problemen. Ik wil gewoon geen gedonder. Ik voldoe aan de regels van de vergunning, maar de buren blijven klagen." Reumerman hoopt zijn werkzaamheden buiten De Wijk uit te brei den. „IkTieb vroeger bij Martinair Partyser vice gewerkt en dat wil ik in het klein gaan doen. Het organiseren van festiviteiten is voor mij peanuts." ALPHEN AAN DEN RUN Doe-markt. De drum- en showband Con Brio houdt op zaterdag 18 maart een doe-markt op het speelterrein achter de VSO-school aan de Paradijslaan. Vanaf 9.00 uur zijn er allerlei spelletjes, een rommel markt en een koopjesmarkt voor sport- en kam peerartikelen. De op brengst gaat naar nieuwe instrumenten. Film. 'We zijn terug!' is de titel van de tekenfilm die op zaterdag 18 maart om 14.00 uur te zien is bij de speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord aan de Vorselenburgstraat. De film 'Home Alone II' is 's avonds vanaf 19.00 uur te zien. De toegang kost twee gulden voor leden en drie gulden voor niet-leden. Concert. De Rijnlandse Orkest Vereniging houdt op zondag 19 maart een voorjaarsconcert. Gespeeld wordt: Suite Pelléas et Me- lisande, Opus 80 van G. Fauré, Vioolconcert in g klein, Opus 26 van M. Bruch en Symfonie nr.2 in b klein van A. Borodin. Het concert begint om 14.15 uur in Centrum De Bron aan de Troubadourweg. KOUDEKERK Orgelconcert. Jan van den Berg, organist uit Delft, geeft op zaterdag 18 maart een concert in de Hervormde Kerk in Koudekerk. Van den Berg speelt A.C. Schuurman, J.S. Bach, C.M. Widor, A. Guilmant, Ja cob Bijster en werk van hemzelf. Het concert begint om 20.00 uur. Toegang is gratis. ZOETERWOUDE Muziek. Samba, Rumba, Calypso, Flamenco, Salsa, Afro en Cu baanse muziek. De stichting Wouw geeft op zondag 19 maart een swingende voorstelling in 'Ons Huis' aan het Kosterspad. De theater groep Samba Salad treedt vanaf 15.00 uur op. De entree kost 3 gul den. De kinderboerderij in het Bospark die met sluiting wordt bedreigd. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15