Voorschoten berust in duurdere Kimshoeve Rijnsburg neemt diefstal paspoortprinter ernstig op j prrc^r; meubelplein rhinktank helpt ondernemende academici op weg Strengere eisen aan eendenbakker 4 Milieuvergunning bedrijf Achthovenerweg blijft grotendeels overeind LEIDERDORPS) Niet alleen borstvergrotingen en facelifts Leiden Regio (e Voorschotense fracties accepteren dat de bouw van nieuwe Kimshoeve ruim een miljoen gaat kosten, ree ton meer dan vorig jaar was beraamd. Bovendien itchlgde een meerderheid van de commissie financiën zich iar isteravond neer bij de bijna drie ton extra die B en W akkfiHen besteden aan de infrastructuur rondom de nieuwe 8 kimshoeve. op de hoek Frans Halsplant soen/Van Leeuwenhoekkade. De tegenvallende prijs van 1.030.445 gulden valt deels te verklaren uit de snel gestegen kosten in de bouw, een feno meen waarover menig raadslid zich onaangenaam verrast toonde. Belangrijkere oorzaken zijn de aanpassingen in het ge bouw voor de gehandicap tenscouts de Mauritsgroep en de Harmonie Voorschoten en de daarmee samenhangende omvang van het gebouw (540 in oude, vervallen Kimshoe- moet dringend plaats maken or het grootschalige woning- iuwproject Laurentiushof. Nu !t onderkomen van scouting imball 'O Hara en de Maurits- ;oep deze maand wordt ge- lopt, wil de gemeente de •outs en de Harmonie Voor floten zo snel mogelijk onder engen in een nieuwe Kims- die zal worden gebouwd plaats van de geplande 515 vier kante meter). Bovendien zagen de raadsle den zich geconfronteerd met de dure gevolgen van hun op aan dringen van bewoners geno men besluit om de locatie van de Kimshoeve te wijzigen: zo bleek de nieuwe ligging extra geluidisolatie te vereisen. „Mijn fractie is toch blij dat er een multifunctioneel gebouw komt", relativeerde PvdA-frac- tievoorzitter M. Breunesse de tegenvallende prijs. Ze prees het besluit van de gemeente om voor de Mauritsgroep de extra ruimte te bekostigen. Op de bij na drie ton voor infrastructuur probeerde Breunesse wat te be knibbelen. Ze wees op de nade len van de voorgenomen ver harding van de huidige parkeer plaats. „Zo'n parkeerplaats zal aantrekkelijk zijn voor dagjes mensen en zo wellicht eerder overlast veroorzaken dan weg nemen", stelde het raadslid. Wethouder Ten Have zei dat de door plassen en modder ge teisterde parkeerplaats al een aantrekkende werking heeft op automobilisten uit de verre om trek. „Op zomerse dagen wordt er schots en scheef geparkeerd, vandaar dat de omwonenden de gemeente hebben gevraagd de parkeerplaats te fatsoene ren", aldus de wethouder. De Stichting Scouting zal toezien op de bouw van de nieuwe Kimshoeve, maar is niet langer de opdrachtgever. Dat wordt de gemeente, die met een BTW- constructie zo'n 80.000 gulden hoopt te kunnen besparen. De prijsafspraken tussen de Stich ting Scouting en de aannemer blijven gehandhaafd. LEIDERDORP JUDY NIHOF „Voor een deel heb ik mijn zin gekregen. Maar toch heb ik het idee dat er bij de Raad van State niet goed naar me is geluisterd. Daar heb ik een onbevredigd gevoel over." J. Gerritsen woont in het oudste pand van Leider dorp, een monumentale boer derij aan de Achthovenerweg. Ze protesteerde bij de Raad van State tegen het feit dat het naastgelegen bedrijf van B. Hoogendoorn - dat overigens nog niet van start is gegaan - een milieuvergunning van de gemeente heeft gekregen. Ze werd gedeeltelijk in het gelijk gesteld. De vergunning wordt nu enigszins aangepast. Sinds de komst van een groot pand op 17 meter afstand van haar woning, heeft Gerritsen argwaan. In plaats van de aan gekondigde hooischuur, liet Hoogendoorn een compleet be- drijfspand met stalling voor acht tractoren en twee vracht wagens neerzetten. De bewoon ster vreesde geluids- en stank overlast door het af- en aanrij den met bedrijfswagens. Verder was ze bang dat haar oude wo ning niet bestand is tegen de trillingen van de wagens. De oudste delen van de boerderij dateren uit de vijftiende eeuw. De Raad van State heeft nu bepaald dat de gemeente de milieuvergunning niet hoeft in te trekken. Wel moet de ge meente de vergunning enigszins aanpassen. Zo mag Hoogendoorn tussen 19.00 en 7.00 uur niet met bedrijfswa gens langs de boerderij rijden. Ook laden en lossen is dan uit den boze. Hiervan mag twaalf keer per jaar worden afgewe ken. Over deze aanpassing is Gerritsen wel tevreden. De Raad van State heeft ech ter niet meegewogen of de toe komstige werkzaamheden van haar buurman wel passen in het bestemmingsplan. Dat is een 'planologische' zaak en kan vol gens de Raad van State niet bij een protest tegen een milieu vergunning worden betrokken. Alles bij elkaar genomen is Gerritsen niet tevreden over de afhandeling door de Raad van State. Zo heeft de raad volgens haar niet gekeken naar enkele belangrijke stukken die ze had ingeleverd, zoals een brief van Monumentenzorg over de kwetsbaarheid van de boerderij. Omdat verder protesteren te gen de milieuvergunning geen zin heeft, beschouwt Gerritsen deze kwestie als afgedaan. Maar ze blijft alert. Want als blijkt dat Hoogendoorn inderdaad ope reert in strijd met het bestem mingsplan, dan zal zij weer aan de bel trekken. Tot dusverre kon dit niet worden aangetoond, simpelweg omdat Hoogen doorn nog niet steeds niet is be gonnen met zijn bedrijf. In af wachting van de uitspraak van de Raad van State, was de milieuvergunning van Hoogen doorn immers geschorst. Maar nu kan hij beginnen. „Ik hou het heel goed in de gaten", al dus de bewoonster. „Vernielingen Un een huis aan de Achter- poelen in Warmond is giste ren nogal wat vernield. Er werd een schilderij ruw uit C,een lijst gehaald en een inge bouwde magnetron met kracht losgebroken. De da nders werden daarbij vermoe- delijk gestoord want zij lieten zowel het schilderij als ruk magnetron achter. Om het Jkhuis binnen te komen werd ^aan de achterzijde een raam opengebroken. De inbreker die zondagnacht het Rijnsburgse gemeentehuis bezocht, was duidelijk uit op de printer waarmee je paspoorten en andere documenten kunt maken. Hij maakte verder niet zoveel rotzooi en wist zich, mèt de printer, uit te voeten te ma ken voordat de politie reageerde op het stille alarm. Dat meldde burgemeester F. Jonkman gisteravond in de raadscommissie voor bestuurlij ke en economische zaken. Het gemeentebestuur neemt de zaak 'zeer ernstig' op, ook om dat drie weken geleden in Al melo ruim zestig lege paspoor ten zijn gestolen: „We hebben, na de aangifte, de beveiligings maatregelen dan ook nog eens goed bekeken." Precies zoals de Paspoortwet dat voorschrijft, heeft de gemeente een beveili gingsplan voor printers en an dere 'randapparatuur'. Details over dat plan en de eventuele gebreken ervan, wilde Jonkman gisteren niet geven. Wel bena drukte hij dat er geen paspoor ten zijn gestolen in Rijnsburg: „De voorschriften over het op bergen van reisdocumenten waren correct nageleefd", ant woordde hij op vragen van CDA-raadslid G. Verheij. Op Verheij's vraag of pas poorten en printer in één hand terecht gekomen kunnen zijn, moest de burgemeester het ant woord schuldig blijven. „Die mogelijkheid bestaat echter wel. En ook daarom moet je als ge meente uiterst zorgvuldig zijn." Volgens het ministerie van binnenlandse zaken ben je er nog niet als je een printer en paspoorten in handen hebt. Persoonsgegevens zouden pas uit de printer rollen als die wordt aangesloten op het bevol kingsarchief, terwijl ook foto's niet langer vastgeprikt mogen worden in paspoort. Er is ook nog een apparaat nodig dat persoonsgegevens, die leesbaar op de pagina's staan, in een code omzet die al leen voor machines leesbaar is. De code moet onderaan de pa gina's komen, onder een ge plastificeerde strook. „En het apparaat dat dat kan, is nog niet gestolen", aldus een woord voerder van het ministerie. Rijnsburgers die een paspoort nodig hebben, moeten voorlo pig een beetje geduld hebben. Door de diefstal van de printer, dient burgerzaken de paspoor ten handmatig te maken. En daar kun je niet op wachten. Nog nooit op 't Meubelplein geweest? Geen paniek! Eens moet de eerste keer zijn. Wie niet bang is voor kwaliteit en variëteit in meubelen, j noet snel eens langskomen. Meubelplein Leiderdorp ligt pal aan Q nformatie: 071-416585. Seismisch onderzoek Wassenaars strand De Technische Universiteit Delft verricht in de week van 20 tot en met 24 maart twee dagen lang een seismisch onderzoek op het Wassenaarse strand. De keuze van de dagen hangt af van het weer. Het onderzoek vindt plaats tussen de strandpalen 90 en 94. Het onderzoek, dat elk jaar wordt uitgevoerd, bestaat uit het on dergronds tot ontploffing brengen van kleinen dynamietladingen. Ter plekke wordt daarvoor het strand afgezet. Omwonenden zullen weinig of niets merken van de ontploffingen. leiderdorp» Al van ver kijken allerlei mismaakte gezichten de bezoeker van de tentoonstelling over plastische chirurgie aan. De foto's zijn vaak schokkend. Maar als de eerste schrik overwonnen is, blijkt de expositie in het St. Elisabethziekenhuis in Leiderdorp zeer veel over de ver schillende onderdelen van de plastische chirurgie duidelijk te maken. Want ook de vaak fraaie resultaten van de operaties zijn te zien. Zo han gen er foto's van een jongetje dat werd geboren met een hazelip. Na de operatie blijkt hij een ontzettend leuk koppie te hebben. Eind vorig jaar kreeg het Rijnlandziekenhuis, waarvan het St. Elisiabethziekenhuis een locatie is, een polikliniek plastische chirurgie. Dat was aanleiding om de expositie over dit onderwerp naar Leiderdorp te halen. Veel mensen denken bij plastische chirurgie direct aan borstvergrotingen en facelifts van de filmsterren uit Hollywood. Maar dat is slechts een klein onderdeel van dit specialisme. De herstellende en vormgevende chirurgie horen er ook bij, maar zijn veel minder bekend. Zo kan de plastisch chirurg vaak wonderen verrichten na een ongeval of na verwijdering van een gezwel. De arts kan huid transplanteren en zeis spieren en botten verplaatsen. Ook wanneer een vinger of ledemaat is afgerukt kan de chirurg hele stukken weefsel, met bloedvaatjes en al, verplaat sen van het ene deel van het lichaam naar het andere. Door allerlei revolutionaire verbeteringen op het gebied van de chirurgie kunnen tegen woordig bij baby's al vroeg mankementen hersteld worden. Zo wordt voorkomen dat deze kinderen later geestelijke en lichamelijke problemen krijgen. Verder kan de plastisch chirurg na een borstamputatie een borst reconstrueren, net als oorschelpen (bijvoorbeeld bij flaporen), neus, oogleden en mond. Al deze verschillende facetten van de plastische chirurgie komen op de tentoonstelling aan bod. Dokter Esser was de eerste plastisch chirurg in Nederland. Op de foto, gemaakt in de jaren twintig, zit hij temidden van zijn patiënten. foto ben de bruyn HANDELEN WANDEL VRIJ TIJD Organisatie opent eigen kantoor in Leiden Rubriek voor zakelijk nieuws fax 071-321921 Irote plannen heeft hij. Jörgen assen wil zijn eigen bedrijfje 3 eginnen en knalgele schuim- lastic petjes verkopen. „Het ijn prima relatiegeschenken oor de kaasverwerkende indu- trie," vertelt de rechtenstudent nthousiast. Maar een eigen be- rijf beginnen is niet eenvoudig n daarom zit hij in het bestuur 2 [an Thinktank, een organisatie lie academici op weg helpt bij iet opstarten van een eigen on- erneming. inds een maand heeft 'hinktank een kantoortje in het icademisch Bedrijvencentrum an de Niels Bohrweg in Leiden, "wee ochtenden in de week is iet kantoor door vrijwilligers iemand en kunnen mensen net vragen terecht. Groot is het liet, maar als er straks ook een omputer en een fax staan, verkt het een stuk prettiger dan iet studentenkamertje van Sas- en, verwachten de bestuurders, 'hinktank is een landelijke non-' irofit organisatie die in alle stu- lentensteden aanwezig is. Ze irengt jonge academici die voor lichzelf willen beginnen, in :ontact met bestaande onder- lemers. „Zo leer je veel over indernemingen en je kunt op :en informele manier contacten ipdoen voor later," weet Con- :hita Schulkes, een van de an- lere drie bestuursleden. Zakelijke kruisbestuiving," loemt Sassen het principe van g6 Thinktank. Op symposia, bor- 336 els en workshops kunnen stu- lenten en oud-studenten met ilannen veel leren van ondèr- ïemers die al wat langer bezig '.ijn. Ook kunnen beginnende Jndernemers via de 'helpdesk' jratis advies krijgen van ac- lil!' i:h Eigen bedrijf' Onder de noemer 'Van uitke ring naar eigen bedrijf houden de Stichting Werkgelegenheid Leiden en de gemeente Alphen aan den Rijn op dinsdag 21 maart weer een thema-avond. Daar worden de spelregels uit gelegd die gelden wanneer ie mand die een uitkering heeft voor zichzelf wil beginnen. Aan de orde komen onderwerpen als: is het mogelijk te starten met behoud van uitkering, het volgen van cursussen, sollicita tieplicht en financiering. De avond wordt verzorgd door me dewerkers van het GAK en van de Alphense sociale dienst. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het Alphense Stadskan toor. Deelname kost 20 gulden. Aanmelding verplicht, via 071- 146878. LEIDEN Wandelen. De Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging houdt op zondag 19 maart de Thijssewandeling. Vertrek om 14.00 uur bij de fietsbrug in het park Cronesteijn. De tocht duurt on geveer anderhalf uur. Thema van de wandeling: hommels. Opgave voor 15 maart. Informatie: 02522-12469. Fantasie. Het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare vormt zondag 19 maart het decor voor een zogeheten 'Fantasy-dag'. Be langstellenden kunnen daar terecht voor informatie over tal van spellen waarin figuren uit een fantasiewereld de hoofdrol spelen. Dit kunnen rollenspellen zijn, maar ook kaart- en bordspellen. Meedoen kan ook. De Nederlandse Tolkienvereniging is bovendien aanwezig met een stand. De zaal is van 10.30 tot 18.00 uur open. Inlichtingen: Eelco Parrel. 070-3368078. Trimloop. De trimclub N.L....M.L. houdt op zondag 19 maart een trimloop in het park Cronesteijn. De start is om 10.30. De afstanden die gelopen kunnen worden zijn:3,7,10,L4,21 km. Informatie:071- 212574. Na aanhoudende klachten en overtredingen Veiligheid Conchita Schulkes en Jörgen Sassen van Thinktank helpen academici bij het opstarten van een eigen ondememeing. countants, banken en juristen. „Voor een accountant zijn die contacten ook heel handig", zegt Sassen, „het is toch weer een stukje naamsbekendheid." In de vijfjaar dat Thinktank be staat, hebben al vele oud-stu denten een florerend bedrijf op poten gezet. Een oud-voorzitter verkoopt puzzels en reist de he le wereld over en een ander oud-lid organiseert 'pc-dump- dagen' - waar tweedehands computers worden verhandeld - door het hele land. „Een an dere jongen verhuurt snow boards en heeft zelfs zijn afstu deerscriptie over zijn bedrijf ge schreven", vertelt Sassen. De laatste tijd zit Thinktank in de lift. Volgeps Schulkes is het duidelijk een trend onder aca demici om een eigen bedrijf te beginnen. „Het is toch steeds moeilijker om een vaste baan te vinden", licht ze toe. Sassen denkt ook dat een belangrijk deel van de groei van Thinktank door een soort sneeuwbaleffect komt. „Als je veel leden hebt, foto henk bouwman kun je een forum bekende spre kers uitnodigen. En op bekende namen komen weer veel men sen af." Thinktank, Niels Bohrweg 11- 13, telefoon 071-233361. Bij jachtbouw Tijssen in Zoeter- woude wordt zaterdag 18 maart een voorlichtingsdag over vei ligheid gehouden. Op het pro gramma staan demonstraties van brandblusapparatuur en hoe te handelen als er brand uitbreekt aan boord. Daarnaast zijn er controles van gasappara- tuur en gasinstallaties aan boord van de boten, presenta ties van watersportkleding en demonstraties met een red dingsvlot. Iedere bezoeker krijgt een nautisch cadeau. Het be drijf is gevestigd aan de Hoge Rijndijk 143 in Zoeterwoude. leiderdorp judy nihof De gemeente Leiderdorp wil dat het bedrijf Kai Far East Food Production snel maatregelen treft om de overlast te beper ken. In een brief aan eigenaar K.L. Chow laat de gemeente er geen gras over groeien nu de klachten van een paar omwo nenden over stank aanhouden. Bovendien is bij controles ge bleken dat het bedrijf aan de Doeslaan, waar dagelijks 800 eenden worden gebakken, be paalde regels aan zijn laars lapt. Zo loost het bedrijf via het afval water volgens het Hoogheem raadschap van Rijnland 'boven matige hoeveelheden vet' op het riool. De gemeente eist nu dat de 'vetafscheider' wordt aangepast. Ook moet er een 'controleputje' achter de vetaf scheider worden geplaatst. Verder moet Chow van de ge meente maar eens aantonen dat zijn bedrijf geen milieuhin der veroorzaakt. Daarvoor moet hij een onafhankelijk milieuk undig adviesbureau in de arm nemen. „De resultaten van dit onderzoek dienen te worden vastgelegd in een rapport", al dus de gemeente. En wordt het lozen van vet op het riool niet minder, dan legt de gemeente een dwangsom op van 1500 gulden per dag. Ook moet het bedrijf aangeven hoeveel vrachtwagens het bedrijf nu precies bezoeken. De gemeente vermoedt dat dit er wel eens meer zijn dan volgens de milieuvergunning is toegestaan. 'OENSDAG 15 MAART 1995

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13