Verzoening grondslag voor jarig Pax Christi Kerk Samenleving Baha'is vieren Nieuwjaar in Leiden Endegeest heeft nieuw Bezinningscentrum Niemand buitensluiten Kerkbode WOENSDAG 15 MAART 1995 BUITENLAND KORT Sancties De vice-premier van Irak, Aziz, heeft donderdag een ontmoeting met paus Johan nes Paitlus II op het Vati- caan. Aziz zoekt buitenland se steun voor opheffing van de sancties die de Verenigde Naties het land in augustus 1990 hebben opgelegd, na de invasie in Koeweit. De paus heeft zich herhaaldelijk kri tisch uitgelaten over han delsembargo's, zoals die te gen Irak, omdat gewone mensen hiervan het slachtof fer worden. Vorig jaar juni had de christen Aziz ook een ontmoeting met de paus. Toen gaf hel Vaticaan een verklaring uit waarin het uit sprak dat het embargo regel matig moet worden herover wogen, om 'schadelijke ef fecten op de bevolldng te voorkomen'. Aziz heeft don derdag waarschijnlijk ook een ontmoeting met kardi naal-staatssecretaris Angelo Sodano. Tolerantie De Zuidafrikaanse anglicaan se aartsbisschop Desmond Tutu heeft in Londen gepleit voor tolerantie en voor een heid tussen de verschillende rassen en religies. Hij deed dat tijdens een eucharistie viering ter gelegenheid van de ontmoeting van angli caanse leiders uit de hele we reld van 10 tot 20 maart. Tutu stelde dat niemand slachtoffer van discriminatie mag worden op grond van zijn geloof, zijn bevolkings groep, zijn cultuur, zijn sekse of zijn seksuele geaardheid. De aartsbisschop van Kaap stad nam het ook op voor de slachtoffers van aids;„Laten wij diegenen helpen en lief hebben die anders zeker me laatsen worden, degenen die lijden aan aids", aldus Tutu. Sociale Top Het Vaticaan is tevreden over het verloop van de Sociale Top in Kopenhagen van de Verenigde Naties. Veel voor stellen van de Heilige Stoel hebben volgens woordvoer der Joaquin Navarro-Valls een plaats gekregen in de slotdocumenten. „Onze stem is gehoord, en veel landen hebben over onze voorstel len nagedacht", aldus de woordvoerder voor Radio Vaticaan. Hij verwees onder meer naar het voorstel van het Vaticaan om de uitgaven voor bewapening te vermin deren ten gunste van ontwik kelingssamenwerking. Ook noemde hij het idee voor een gedeeltelijke kwijtschelding van de schulden van de arm ste ontwikkelingslanden Ongeveer 400 leden van Baha'f- gemeenschappen uit Noord- en Zuid-Holland vieren op dinsdag 21 maart hun nieuwjaarsfeest in het Antonius Zalencentrum in Leiden. Op deze dag loopt te vens hun negentiendaagse vas tenperiode af. De grondlegger van het Baha'i-geloof, de profeet Baha'u'llah, heeft ruim 150 jaar geleden een nieuwe kalender ingesteld, gebaseerd op 19 maanden van elk 19 dagen. De eerste dag van dit kalenderjaar valt op 21 maart en is tevens het begin van de lente. De Baha'is gaan er in hun ge loof vanuit dat de mensheid een eenheid vormt. Een dergelijke erkenning vereist volgens hen onder meer het loslaten van alle heersende vooroordelen, geba seerd op ras, klasse, sekse en godsdienst. In de optiek van de Baha'is is wereldvrede op den duur onvermijdelijk. De ge meenschap maakt in concrete richtlijnen duidelijk hoe de mensheid aan die uiteindelijke wereldvrede kan bijdragen. Andere centrale uitgangspun ten zijn onder meer de erken ning dat alle religies hun oor sprong vinden in dezelfde bron en de persoonlijke verantwoor delijkheid van elk mens om on afhankelijk naar de waarheid te zoeken. Over de exacte datum bestaat onenigheid, maar de ar chieven van Pax Christi wijzen uit dat de Franse bisschop Pierre-Marie Théas en de Franse lerares Dortel-Claudot op 11 maart 1945 het omstreden initiatief namen waaruit de vredesbeweging werd geboren. Hun ontmoeting mondde uit in een 'kruistocht van gebed' voor verzoe ning tussen Fransen en Duitsers, die de naam Pax Christi meekreeg. den haag anp Het eerste wapenfeit van de nieuwe vredesbeweging was een 'kruistocht van gebed voor de naties' naar het Franse Vé- zelay in juli 1946. Deelnemers uit veertien landen namen evenzoveel kruizen van verzoe ning mee en plaatsten die daar in de zijbeuken van de kerk. In 1952 riep paus Pius XII Pax Christi tot officiële rooms-ka- tholieke vredesbeweging uit. Duitsland en Nederland kregen in 1949 eigen afdelingen. In de jaren zestig en zeventig breidde Pax Christi zich geleide- Vijftig jaar later is Pax Christi een wereldwijde rooms-katho- lieke vredesbeweging met twin tig afdelingen in alle continen ten. Gebed, studie en actie voor vrede zijn nog steeds de drie pijlers van de organisatie. „Met een hart verruimd door een lief de die ook de vijanden omvat en die beledigingen vergeeft, willen we het Duitse volk gene zen en behoeden voor het ver dere kwaad dat het bedreigt", schreef Théas in 1945. lijk over de wereld uit. In 1963, onder het internationale voor zitterschap van kardinaal Alfrink, werd de pauselijke en cycliek 'Pacem in terris' het handvest van de beweging. Vre de werd vanaf toen als vrucht van gerechtigheid en eerbiedi ging van de mensenrechten ge- Sinds het einde van de Koude Oorlog probeert Pax Christi te bemiddelen in brandhaarden als het voormalige Joegoslavië en Sudan. Missies van de huidi ge internationale voorzitter, de Belgische kardinaal Danneels, naar het voormalige Joegoslavië hebben kritiek uitgelokt wegens diens milde houding - althans in het openbaar - ten opzichte van de Servisch-Orthodoxe Kerk. Pax Christi viert het vijf tigjarig bestaan van 26 tot 28 mei in het Italiaanse Assisi. BEROEPINGSWERK Oriëntatiedag priesteropleiding NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te IJmuiden-West: J.B. Al- blas te Hazerswoude; te Haren (Gr H.G. Teeuwen te Sittard; te 't Harde (BW Poshuis). W.j. Hament te Nieuw-Amsterdam; te Arnhem tot gastpredikant ten dienste van de ge meenschap van Indonesische christe nen (P.E.R.K.I.) mevr. I A. Riaurika, predikant van de G.P.I.B. (Gereja Protestan di Indonesia Barat). leiden/voorburg Vronesteyn, het priesteropleiding in het Bisdom Rotterdam, houdt op zaterdag 18 maart een oriëntatiedag voor jonge mannen die belangstel ling hebben voor het priester schap. Geïnteresseerden van 17 jaar of ouder zijn op deze dag van 11.00 tot 16.00 uur welkom in het centrum aan het Park Vro nesteyn 14, maar moeten vooraf wel eerst even contact opne men met rector H. Flohr (070- 3873804) of met de studenten (070-3876633). Het algemeen psychiatrisch ziekenhuis Ende geest in Oegstgeest beschikt over een nieuw Be zinningscentrum. In het onderkomen hebben de aan het ziekenhuis verbonden pastores Friede- rich en Van den Borne een eigen kamer en verder is er een ontmoetingsruimte voor liturgische bij eenkomsten en andere groepsactiviteiten. De overtuigihg leeft dat vooral psychisch gekwetste mensen recht hebben op een plek waar ze tot zichzelf kunnen komen en hun religieuze verha len met anderen kunnen delen. Het Bezinningscentrum is ondergebracht in een gebouw dat vroeger dienst deed als gymzaal. Het verbouwde onderkomen ligt centraal op het Endegeest-complex, niet ver van de hoofdingang en de klokkestoel die elke zondagmorgen bewo ners van Endegeest en bezoekers uit de omgeving oproept tot de gemeenschappelijke kerkdienst. Het interieur van de kerkzaal is verfraaid met een wand- en glasschildering van kunstenares Anke Mensink. Door de week is het Bezinningscentrum zoveel mogelijk toegankelijk voor stilte, meditatie en ontmoeting. Om de drempel tussen het psychia trisch ziekenhuis en bewoners uit de (wijde) om geving te verlagen, zijn ook 'buitenstaanders' welkom. DE KERKBLADEN Er gaat een verhaal over een Zwitserse vrouw die bij een bezoek aan de bisschop voor zichtig ter sprake brengt dat zij zich niet aangesproken voelt door zijn 'mannen-broeder teksten'. De bisschop verze kert haar dat zij hiermee van zelfsprekend ook bedoeld wordt. Maar als zij bij het weg gaan afscheid neemt van de bisschop met de woorden: 'Tot ziens, zuster', kijkt hij toch wat verward. „Voelt u zich dan niet aangesproken?", wil de Orgaandonatie Het plan om iedereen die niet nadrukkelijk bezwaar aante kent maar te bestempelen tot 'orgaandonor' stuit dominee P.J. van Midden uit Lisse (vrij willig drager van het donorco dicil) tegen de borst. „Je wrijft je bij zo'n voorstel je ogen ge woon even uit: wil men dat echt? Dus als ik niet hardop zeg 'ik wil niet', dan wil ik op- goeie probleem ligt. Voor mannen moet het Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING "KerkJpCacC^ Mg petrus iNForpa ü&iïïl'OWSSi i'icaiLKJlLAlJ de gewaar wording zijn te worden aangesproken met zuster of dochter. Dat zijn ze niet gewend en gelukkig hoe ven ze er niet aan te wennen. Langzaamaan begint het door te dringen dat de gewaarwor ding van vrouwen precies de zelfde is: zij voelen zich niet (meer) aangesproken wanneer zij uitgenodigd worden om zo nen van God te worden, ook al weten zij dat hiermee zowel mannen als vrouwen worden bedoeld." Mens Talrijker zijn de liederen waar in gesproken wordt over de mens, vervolgt Rusman. „Het is goed Nederlands om te spreken over 'de mens, hij gaat...', maar vrouwvriendelijk is het niet. Het gaat erom dat mensen zichtbaar gemaakt worden. Wanneer vrouwen en mannen bedoeld worden, dan moet dat te zien en te horen zijn. Veel mensen zijn in onze parochie op één of andere ma nier betrokken bij de liturgie. Maar daarvoor moet iedereen zich wel aangesproken voelen. Daarom is het jammer wan neer in liedteksten niet altijd tot uitdrukking komt. Maar moet je dan al die liederen maar niet meer zingen? Of zingt straks iedereen spontaan 'kind' als in de tekst het woord 'zoon' staat, en wisselen we 'de mens, hij moet...' gewoon af door 'de mens, zij moet...'? machine vast." Prijsvraag Voorzitter L.C. Verhagen van de hervormde kerkeraad van Koudekerk aan den Rijn/Ha- zerswoude-Rijndijk las on langs in een huis-aan-huisblad over een prijsvraag onder de titel 'Leve de kerk'. „Er worden praktische suggesties voor ver anderingen in de kerk ge vraagd", schrijft hij in de Sa men op Weg-maandbrief. „De prijsvraag kent weinig beper kingen. Iedereen mag mee doen. Er werden al enkele schoten voor de boeg gedaan, waaronder: een kerkdienst zonder preek, maar met veel muziek en zang. Prachtig, denk ik dan, maar waar gaat het nu eigenlijk om in de kerk? Zijn we al zover dat we prijs vragen moeten gaan uitschrij ven om te weten wat we doen moeten? En dan de jury: met onder anderen een bekend pianist en een oud-hoogleraar public relations. Met alle res pect, maar dan hoop ik maar dat in die jury ook de kerk zelf vertegenwoordigd is. Want creatieve ideeën zullen er ge noeg zijn, maar als het alleen nog gaat om het 'leuk te hou den' dan konden we weieens bedrogen uitkomen. PUZZEL 1 23456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. huisdier, diploma; 2. genot middel; 4. franco, smeer, rivier i Italië; 5. losplaats, overschot; 6. voegwoord, oosterlengte; 7. spijskaart, eikeschiller; 8. mu zieknoot, vermoeid, Chinese maat; 10. aanlegplaats; 11. broeibak, vogel. Verticaal: 1. afstamming; 2. spil, radium, voedsel, Franse vennootschap; 3. metaal, boom, kunstwerk; 4. pla neet; 5. larve, verbond; 6. speel kaart; 7. vrucht, ieder, telwoord; 8. grondtoon, naschrift, oude lengtemaat, reeks; 9. openbaar ambtenaar. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. bromelia; 2. roffelen; 3. affec tie; 4. duimstok; 5. excursie; 6. reiswieg; 7. ideefixe; 8. eerzucht. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: BRADE RIE en OFFICIER Het sleutel woord luidt: FORMIDABEL. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck DE. OPBRENGST VAM MUM BANJ KOV/E RvVAU-EXI ZAT BOES Ml HET WEER Onstuimig De weerkaart vertoonde gistermid dag een opvallend winterse lucht drukverdeling. Vanuit een zeer krachtig Russisch hogedrukgebied stroomde zeer koude, uit Siberië afkomstige lucht, over een groot deel van Centraal-Europa uit. De vorstgrens reikte zelfs tot Dene marken en Midden-Duitsland, waar het op verschillende plaatsen sneeuwde. De schaatsliefhebber, die afgelopen winter bepaald niet aan zijn trekken is gekomen, zou deze oostcirculatie liever in januari gezien hebben. Nu waren de scher pe kantjes er duidelijk af, al voelde het belangrijk kouder aan dan in de In het noorden en oosten van het land bleef de thermometer staan op 2 tot 3 graden. In onze regio was er nog enige tijd een waterig zonnetje te zien, maar ook hier wa ren de voorjaarsachtige trekjes van de laatste tijd wel verdwenen. Het kwik reikte hier nog tot 8 graden, een normale waarde voor midden maart. De voorste begrenzing van een andere partij koude lucht - van maritieme oorsprong - passeerde de afgelopen nacht met regen en natte sneeuw. Het wazige aanzien van de he mel heeft vandaag plaatsgemaal voor scherpe, sterk wisselende luchten met felle opklaringen e dreigende stapelwolken. De tem ratuur daalt op 5 kilometer hooi tijdelijk tot onder -35 graden, eej indicatie voor sterke onstabilitei! Er kunnen flinke buien onstaanj, met hagel, onweer en natte Komende nacht daalt het k tot dicht bij het vriespunt en dan' kan de neerslag voor plaatselijke gladheid zorgen. Morgen wordt q» buiigheid onderdrukt. Ons land dan op een vluchtheuveltje tussle twee slechtweergebieden in. Ini^, loop van de dag zwelt de zuidwei ter echter flink aan als een uitdiff pende depressie koers zet naar lis noorden van de Noordzee. In del; avond volgt regen; aan zee wakk(. de wind aan tot stormachtig, 8 aufort. Ook na morgen blijft de deprep sie voor tamelijk onstuimig weerj zorgen. Achter de regenzone ko-j men nog tal van maartse buien d zetten en de wind neemt maar 1 langzaam in kracht af. De temp? tuur schommelt tot en met het kP' mende weekeinde tussen 5 en IP graden. p HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, en geruime tijd regen. In Engeland eerst af en toe zon. Later op de dag op nieuw enkele bui met onweer. Middag peratuur van het noorden tot 11 in het België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Vandaag en morgen nu en dan zon dagtemperatuur ongeveer 9 graden, in de Ardennen Vrij zonnig en droog. In het noorden mogelijke enkel velden. Middagtemperatuur en 20 graden. Madeira: Wolkenvelden en enkele buien, mogelijk met onweer. Morgen vrijwel de gehele dag droog en meer zon. Middagtempera tuur rond 17 graden. Spanje: Vandaag in het noorden enkele wolken velden en af en toe regen. Elders vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. In Andalusië plaatselijk 24 Canarische Eilanden: Wolkenvelden en vandaag nog enkele peratuur rond 21 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden en enkele bui en. Vooral in het zuiden ook zon. Mid dagtemperatuur tussen 18 en 22 gra- Vandaag zonnige perioden en vrijwel overal droog. Morgen meer bewolking en toenemende kans op regen- en onweers buien. Middagtemperatuur aan zee rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag van het noordwesten uit regen, in de Alpen boven 800 meter sneeuw. Morgen in de Alpen eerst nog plaatselijk sneeuw, m de dalen regen. Verder zon nige perioden en vrijwel overal droog, maar later in het westen toenemende bewolking, plaatselijk gevolgd door re gen. Middagtemperatuur tussen 10 en 14 graden. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Pyreneeën 's middags rond het vriespunt; in de Franse Alpen om streeks -3 graden. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur rond 18 graden Italië: Vandaag perioden met zon en droog, in het zuidoosten eerst nog kans op een re gen- of onweersbui. Morgen in het noor den wolkenvelden en plaatselijk regen, in de bergen boven 1000 meter sneeuw. In het zuiden droog en perioden met zon. Middagtemperatuur tussen 10 en 14 graden, op Sicilië circa 16. Morgen overal wat hogere temperaturen. Tempe ratuur op 2000 meter hoogte in de Al pen en Dolomieten rond -3 graden. Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur tussen 14 en 17 graden. Malta: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag half tot zwaar bewolkt en en nog enkele regen- of Morgen geleidelijk meer zon er Middagtemperatuur tussen 10 Turkije en Cyprus: DONDERDAG 16 MAART 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.53 Zon onder 18 Maan op 18.26 Maanonder06 Waterstanden Katwijk Hoogwater02.44 14.54 Laag water 10.55 23.16 Weerrapporten 1 half bew ozo 4 Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Zwitserland: Vandaag eerst nog opklaringen, later meer bewolking en op veel plaatsen af en toe regen, boven 800 meter sneeuw. Morgen wolkenvelden en afnemende neerslagkansen. Maxima in de dalen tussen 5 en 10 graden. Temperatuur op 2000 meter rond -5 graden. Oostenrijk: Af en toe wat zon, ook tamelijk veel wol kenvelden en nu en dan sneeuw, in de dalen geleidelijk overgaand in regen. Maxima in de dalen tussen 3 en 8 gra den. Temperatuur op 2000 meter hoog- Stockholm Wenen Casablanca t half bew ono 5/ 11 COLOFON dIrectie^ m8e GP A HOOFDREDACTIE J, Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag 9 31 11 30 uur 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Fam benchten 023-317337 Redactie 071-321921 -

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12