Leidsch Dagblad Leiden mag buren inlijven Massale staking in bouw an Acties boeren nog zonder blokkades Nieuwe verdachten in dubbele moord Doelman Hans Segers opgepakt Weduwe Hergé beschuldigt striptekenaar van plagiaat Het extraatje van Friki. GOED NIEUWS 4 DINSDAG 14 MAART 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40722 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Uitstel hoger beroep tegen Leidenaar ANNETVAN AARSEN De zaak in hoger beroep te gen een 30-jarige Leidenaar, die vorig jaar maart in de Jan Pieterszoon Coenhof zijn 56- jarige ex-schoonmoeder doodschoot en zijn 30-jarige vriendin levensgevaarlijk ver wondde, is gisteren opnieuw uitgesteld. De politie heeft twee nieuwe verdachten aan gehouden. Een 25-jarige man uit Leiden en een 24-jarige man uit Leiderdorp zouden op de hoogte zijn geweest van de plannen van de hoofdver dachte en hem het wapen hebben geleverd. Zij zijn in middels voorgeleid aan de of ficier van justitie. De advocaat van de Leide naar maakte gisteren bezwaar tegen het door de procureur- generaal Feber gevraagde uit stel. „Een storm in een glas water", oordeelde hij over de aanhouding van een mede plichtige. „De arrestatie is ge daan naar aanleiding van een aantal verhalen dat in Leiden hardnekkig de ronde doet. Ik vind het buitengewoon on aangenaam dat een jaar na dato op deze manier op dit soort geruchten wordt inge gaan en dat we nu moeten wachten op behandeling door het Hof." Volgens procureur- generaal Feber zijn de Leidse politie en het Openbaar Mi nisterie bij de aanhouding van de nieuwe verdachten echter „niet over een nacht ijs gegaan". In december werd het ho ger beroep in de geruchtma kende zaak overigens al een keer uitgesteld, toen op ver zoek van de advocaat van de Leidenaar. De zaak komt nu opnieuw voor op 26 april. Istanbul 7 Na de rellen waarbij de afgelopen dagen in Is tanbul zestien doden vie len, is het afgelopen nacht tamelijk rustig gebleven. Tegen kerkfusie A O ^eer c'an I V van de leden van de Hervormde Kerk is tegen een fusie met gerefor meerden en lutheranen. Schaamteloos mooi yI gr Ook op hun tweede I D plaat maakt Belly songs met schaamteloos mooie melodieën. Kabinet reikt met notitie centrumgemeenten de hand Het kabinet geeft steden als Leiden zo nodig de mogelijk heid om buurgemeenten in te lijven. De centrumge meente kan hierdoor problemen zoals verpaupering en woningnood beter oplossen. Dit staat in de notitie 'Ver nieuwing bestuurlijke organisatie', die staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnenlandse Zaken) vanmorgen heeft gepresenteerd. WIM KOEVOET De voorwaarden voor zo'n ge meentelijke herindeling zijn nog niet bekend. Provinciebe sturen zullen het voortouw moeten nemen. Wanneer pro vincies niet slagvaardig genoeg handelen, zal het rijk zelf tot ac- De Leidse D66-wethouder P. Langenberg (met regiovorming in zijn portefeuille), stelt voorop dat hij de nota, die hij overigens nog niet heeft gelezen, niet als een geschenk uit de hemel be schouwt. „Leiden heeft welis waar herhaaldelijk gezegd dat de slagkracht groter moet om de talrijke problemen op het ge bied van woningbouw, milieu, verkeer en recreatie te lijf te kunnen, maar gemeentelijke herindeling is de meest ver gaande ingreep. De Leidse voorkeur is effectiever samen werken met de kleinere buurge meenten." De wethouder voegt daaraan toe dat de bereidheid van Leiden tot een herindeling groter wordt als er geen schot komt in de samenwerking met buurgemeenten. Tot dusverre hebben de ge meenten in de Leidse regio meer onderlinge problemen dan dat ze samenwerken. De perikelen rondom de Oegst- geester Broek- en Simontjespol- der zijn tekenend in dit ver band. Langenberg laat zich niet in die zin uit, maar merkt wel op dat het tempo te laag is. „Het is net als een processie in Echtemach: twee stappen voor uit, een achteruit." Het Oegstgeester college van B en W wacht met een reactie totdat het kennis van de nota heeft kunnen nemen. De Val- kenburgse gemeentesecretaris S. Dijs reageert geschokt op de nota. „Wij zijn hier hoogst on gelukkig mee. Zo gaan we in Nederland niet meer met elkaar om." Valkenburg is voor Leiden een aantrekkelijk dorp vanwege de plannen tot woningbouw op het vliegkamp. De politie van Hampshire in Zuid-Engeland heeft vanoch tend Hans Segers voor verhoor Vanavond bespreking ver\>olgacties De keeper van het Londense Wimbledon, dat in Engeland in de hoogste klasse uitkomt, zou mogelijk betrokken zijn bij een 1 omkoopaffaire. Eerder op de ochtend hield de politie ook 15] Bruce Grobbelaar aan. Tegeri de (Zimbabwaanse doelman wer den al eerder beschuldigingen aangaande omkoping geuit. Grobbelaar zou als keeper van Liverpool wedstrijden hebben verkocht. Een woordvoerder Van de politie verklaarde dat Grobbelaar niet in staat van be- m schuldiging is gesteld. Van Hanegem stuurt NOS weg ROTTERDAM CPD Feyenoord-trainer Willem van Hanegem heeft gisteren-tijdens de ochtendtraining een camera ploeg van de NOS verwijderd van het trainingscomplex bij de Kuip. De coach van de Rotter dammers stoorde zich in hevige mate aan de 'sensatie-zucht' van de verslaggevers van het programma NOVA. De journalisten interviewden tijdens de training supporters van Feyenoord over de kwet sende taal, die een deel van de fans woensdagavond bij de be kerwedstrijd tegen Ajax tegen Louis van Gaal had geuit. Van Hanegem liep middenin de training van het veld en maakte de camera-mensen en verslaggevers in woord en ge baar duidelijk dat hij niet was gediend van nog meer ophef over de misplaatste spreekko ren. Van Hanegem: „Het verve lende is dat een aantal media hier voortdurend naar toe komt om zich met randzaken bezig te houden en geen oog heeft voor wat er zich in een Europa Cup- week op sportief gebied alle maal afspeelt. Dan kunnen ze wat mij betreft ophoepelen." Typemachine 'James Bond' wordt geveild De typemachine is maar door weinig mensen gezien, maar de' verfilming van de boeken die er in de jaren vijftig en zestig op werden getikt des te meer. Het veilinghuis Christie's verwacht dan ook veel belangstelling wanneer op 5 mei de sjieke ver gulde typemachine van lan Fle ming, de geestelijk vader van Ja mes Bond alias geheim agent 007, onder de hamer gaat. De typemachine, in 1952 speciaal voor Fleming gemaakt door Royal Typewriter in New York, kostte destijds 174 dollar (zo'n 600 gulden). Hij moet nu tussen de 10.000 en 20.000 gulden op brengen. Fleming, die in 1964 overleed, was zelf overigens niet erg on der de indruk van zijn succes. Met onder meer twee speciale treinen zijn vanmorgen duizen den boeren naar Den Haag ver trokken om daar voor het mi nisterie van landbouw minister Van Aartsen en het kabinet nog eens onder de neus te wrijven dat ze geen genoegen nemen met de schadevergoeding van 65 procent voor de evacuatie eind januari. Op 25 strategische punten in Gelderland staan tractoren klaar om het verkeer te blokkeren, maar vandaag zouden de acties (nog) geen grimmig karakter krijgen, zo verklaarden de boerenleiders gisteren. Minister Van Aartsen liet gis teren de Kamer nog eens weten dat het kabinet 65 procent mooi genoeg vindt en alleen een uit zondering wil maken voor agra riërs die echt in de knel komen. In de Kamer, die waarschijnlijk morgen over de zaak debatteert, leek gisteren een compromis voorstel van het RPF-kamerlid Stellingwerf terrein te winnen, waarbij het eigen risico aan een maximum wordt gebonden. De directe evacuatie-schade krijgen de agrariërs helemaal vergoed, alleen de vervolgschade (zieke dieren, minder melkopbrengst) moeten ze voor 35 procent zelf betalen. PvdA, VVD en CDA blij ven echter vooralsnog achter het kabinet staan. De boerenleiders zetten giste ren nog eens de hakken in het zand. Doornbos eiste namens de Federatie van Boeren en Tuinders 'honderd procent'. Tazelaar, oud-PvdA-kamerlid en nu voorziter van de produkt- schappen Vee, Vlees en Eieren, beschuldigde premier Kok zelfs van 'randstedelijke arrogantie'. Kok zei vrijdag dat het totale be drijfsleven genoegen moet ne men met 65 procent schadever goeding en hij ziet niet in waar om de land- en tuinbouw daar op een uitzondering moet vor men. Volgens Tazelaar „nemen de boeren wel degelijk een uit zonderingspositie in. Het is wat anders wanneer je levende have moet evacueren dan wanneer je verfblikken en toiletpapier tijde lijk elders moet onderbrengen. In het laatste geval hervat je na terugkeer gewoon de verkoop. Maar bij dieren word je gecon fronteerd met tal van proble men en ziektes". Actieleider Van den Brink noemde Kok gis teravond 'geen premier meer van het hele volk'. Inmiddels heeft ook het ove rige door de evacuatie getroffen zakenleven nog een duit in het zakje gedaan. MKB-Nederland, de organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, stuurde gisteren minister Wijers van economische zaken een brief met daarin de vraag om 'een ruimhartiger schadever goeding'. MKB-Nederland stelt Wijers voor het bedrijvenfonds in te schakelen. De ondernemer die zich bij dit fonds meldt, kan schade vergoed krijgen op basis van een verklaring van een ac countant van dit fonds. De boeren komen vanavond opnieuw bijeen om vervolgac ties te bespreken. De kans dat daarbij de honderden tractors die al klaar staan worden inge zet is groot, aldus actievoerder Wijnands. De waarschuwing van Van Aartsen dat acties het imago van de boeren schaden, maakte gisteravond in Tiel niet veel indruk. „Wat nu aan de or de is, is het imago van het kabi net", aldus Doornbos. Pagina 2: Boeren vragen te veel; schaderegeling is goed. Column Pim Fortuyn: Van Aartsen trek uw waffel eens echt open. Ook op aantal plaatsen in Leiden en Alphen ligt werk stil DEN HAAG RUDOLF KLEUN Een bouwvakker luistert op de vroege d morgen op een bouwterrein in Zeist naar vak bondsman Kees Eindhoven. foto anp Tussen de zes- en zevenduizend bouw vakkers hebben vanochtend het werk neergelegd. Op meer dan honderd gro te en kleine bouwplaatsen ligt het werk voor onbepaalde tijd stil. De stakers willen de werkgevers dwingen de VUT- leeftijd te handhaven op 57 jaar en de lonen te verhogen met krap drie pro cent. De gezamenlijke vakbonden had den geen enkele moeite om hun leden te overreden het werk neer te leggen. De bonden zijn voorbereid op langdu rige stakingen. Ook op bouwplaatsen in Leiden en Alphen aan den Rijn is vandaag het werk neergelegd. Vanmorgen gebeurde dat al bij de gevangenis in aanbouw in Alphen aan den Rijn en bij een wo ningbouwproject aan de Van den Bran- delerkade in Leiden. Later vandaag hebben de bonden stakingsoproepen gedaan in de Leidse binnenstad: in de Haarlemmerstraat en op het Vrouwen- kerkplein. Morgen volgen projecten in de Duin- en Bollenstreek. Het is de bedoeling dat de staking zich de komende dagen als een inkt vlek uitbreidt. „Iedere dag gaan we naar projecten toe en vragen we of de mensen zich bij de staking willen aan sluiten", aldus bestuurder Dick Molle- ma van de Bouw- en Houtbond FNV. „In onze branche is het om praktische redenen niet te doen om in een keer een algemene staking uit te roepen. Maar je hebt nu ook het effect van een dagelijks groeiende staking. Dat is ook een drukmiddel." De stakingen worden steeds voor on bepaalde tijd uitgeroepen. Bij de vorige staking in de bouw, in 1990, werd een soortgelijke methode gevolgd. Toen meldden zich in de eerste week dui zend stakers. Dat aantal liep in drie we ken op tot vierduizend. De belangrijkste knelpunten zijn het loon en de VUT. De bonden willen een loonsverhoging van 2,25 procent om de prijsstijgingen te compenseren. Daar bovenop willen ze nog één pro cent extra waarvan overigens een deel kan worden gebruikt voor het be houd van een goede VUT-regeling. De Winston Bogarde A Q Winston Bogarde, I 27 een mix tussen een Ajax- en Feyenoordspeler. „Ik heb een fantastische leerschool gehad." Reggae-festival in LJmuiden MY Productions uit Haarlem wil op zondag 2 juli een groots reg gae-festival houden op het Ken- nemerstrand bij IJmuiden. De organisatie heeft onlangs een vergunning aangevraagd bij de gemeente Velsen. Het festival wordt gehouden aan de oost kant van het binnenmeer op het strand en zal naar verwachting vijftigduizend betalende bezoe kers trekken. Over het program ma is nog niets bekend. Wel zijn op Jamaica onderhandelingen met een aantal bands gestart. Als het doorgaat, wordt het muziekevenement toegevoegd aan een rijtje topattracties op en nabij het strand de komende zomer, zoals Sail '95 in augustus en de Hiswa te Water in sep tember. BUSINESS T0 BUSINESS BEDRIJVEN K0NTAKT BEURS Info: 071-730663 HET WOORD IS AAN Sir Bulwer Lytton De mens is aanmatigend naar evenredigheid van zijn domheid. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Info HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst regen, later buien In de nacht af en toe regen. Over dag half tot zwaar bewolkt en en kele buien, mogelijk met hagel, sneeuw en onweer. Middagtem- peratuur 7 graden. Wind west, matig, aan de kust en op het IJssel- meer krachtig. EUROPACUP OP TV HEEMSTEDE HOMME SIEBENGA De Heemsteedse striptekenaar Joost Veerkamp is wegens pla giaat voor de rechter gedaagd door de weduwe van Kuifje-te kenaar Hergé. Vorig jaar ver scheen in het weekblad Vrij Ne derland een serie politiek gela den tekeningen, die in stijl en vormgeving sterk doen denken aan de omslagen van de be roemde Kuifje-albums. Van Veerkamp wordt een bedrag van 86.000 gulden geëist. De zaak komt morgen over een week voor bij de Amsterdamse rechtbank. Veerkamp is zeer verbaasd over de rechtszaak, omdat hij naar zijn weten het schenden van de auteursrechten altijd zorgvuldig vermijdt. „Er zit co pyright op de hoofden van de Kuifje-figuren. Daarom sugge reer ik ze alleen maar, en zal ik er nooit van zijn leven één teke nen. Bovendien zet ik keurig onder elke tekening 'Naar Her gé' en onderteken ik overduide lijk met mijn eigen naam. Het is dus zeker geen jatwerk. Ik teken nooit iets over, ik verzin alles zelf." Veerkamp is ook verbijsterd over de plotselinge claim, om dat hij al jarenlang soortgelijke Hergé-parodieën maakt en nog nooit een bezwaar heeft verno men van Casterman, de uitge ver van de Hergé-albums. „Ze hebben nooit iets van zich laten horen. Tijdens de Stripdagen in Haarlem heb ik bij wijze van spreken naast de stand van Cas terman gezeten. De directeur heeft alle gelegenheid gehad om contact op te nemen, maar dat is niet gebeurd. Waar slaat dat dan ineens op? Ik vind het geen stijl!" Actievoerende boeren hebben op een aantal plaatsen in Nederland hun tractors in gereedheid gebracht. De mogelijkheid van blokkades sluiten zij niet uit. foto anp ruud hoff Gemarineerde kalkoen-kotelet kalkoen- nasl/bamlvlees, kalkoensaucijs, kalkoengehakt, kalkoenhamburger en kalkoenvink van FrlkL allemaal even mals en even lekker en in 10 minuutjes klaar Nu bovendien allemaal 2 gulden per kilo voordeliger. Het kalkoen- gehakt kunt u zelfs heleméól cadeau krijgen. Hoe, leest u op de verpakking. Drie gulden terug op uw bankrekening! Kijk op de verpakking van Friki- g» kalkoengehakt. werkgevers willen de VUT-leeftijd ver hogen en willen niet van loonsverho gingen weten. Onder het motto 'samen staken voor een goede CAO' willen de bonden de werkgevers alsnog tot concessies dwin gen. Het gevaar dat de bonden onder ling verdeeld raken, zoals in het streek vervoer gebeurde, is erg klein. „Zoiets is in de bouw nog nooit gebeurd", al dus een woordvoerder van de Bouw en Houtbond FNV. In Rotterdam wordt gestaakt op de Kop van Zuid. In Den Haag is het Laak havenkwartier gekozen als doelwit, in Utrecht het Centraal Station, in Gro ningen het provinciehuis, in Leeuwar den het kantoor Arbonet en in Assen het gerechtsgebouw. Als op korte ter mijn geen resultaten worden geboekt, gaan ook 'strategische' objecten plat, zoals Schiphol, de brug bij Zaltbom- mel, het Ajax-stadion en het stadskan toor in Den Haag. Uit tal van vergaderingen vorige week bleek al dat de actiebereidheid behoorlijk groot is. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 maart a.s.. Deze week alleen bij Albert Heijn. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. '""i» dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement.""] Nr. bank/giro: Handtekening:. :X r 10050, 2300 VB Lei OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1