Werklozen in Alphen moeten zich nuttig maken Historici kiezen graven voor monumentenlijst Voedseldroppers in Valkenburg Het betere voetenwerk in de kaasmakerij Leiden Regio Noroez-feest in Vlietwijk Aangiftedag Winkels in Alkemade op 5 mei toch dicht WlAANDAG 13 MAART 1995 chef henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 y/OUBRUGGE LIESBETH BUITINK mramatisch, curieus of een echte ïciorpsfiguur zijn de trefwoorden ^als de amateur-historicus Hans an der Wereld over de begraaf- laats in Woubrugge loopt. Als 'oorzitter van de historische 'erenigingen van Jacobswoude [doet Van der Wereld daar een 1 {eerste verkenning van de graven lie de moeite waard zijn om op Ide gemeentelijke monumen tenlijst te worden bijgeschre ven. „De gemeente heeft ons ^gevraagd tien tot vijftien graven Jper begraafplaats aan te wijzen. jJDat is heel moeilijk, want ieder- ejeen vindt andere graven be- langrijk." De historische verenigingen kijken alleen op de algemene begraafplaatsen in Woubrugge, bij de Hervormde Kerk in Lei- muiden en bij de Woudse Dom in Rijnsaterwoude. Op de open bare begraafplaats aan de Kerk- weg in Woubrugge loopt Van der Wereld rechtstreeks naar het graf van de amateur-histori cus en veldwachter O.C. van Hemessen. „Onze grote vriend Otto komt hoe dan ook op de lijst. Maar dit graf is al gemeen telijk eigendom. De steen is door de burgerij geschonken na een collecte." Vlakbij ligt de 21-jarige F. Woodman. „Dat is één van de twee Engelse vliegers uit de jachtbommenwerper die in 1944 hier vlakbij is aangescho ten. Het vliegtuig zit nog altijd in de grond, zo'n tien meter diep. Die jongens zijn eruit ge haald. De ander is in Engeland herbegraven." Van der Wereld speurt langs de graven op zoek naar het eer ste graf dat aan de Kerkweg ge dolven is. „Deze begraafplaats is in 1934 geopend. De allereer ste die hier begraven is, kan wat mij betreft ook op het lijstje. Dan gaat het me er niet eens om wie dat is, want dat is op zich al curieus." Na enig zoeken treft hij het graf van de in 1930 overleden Gijsbert Verploeg, met een gehavende steen die door de tijd vrijwel onleesbaar Moreel verantwoordelijk' voor verrichten vrijwilligerswerk Alphense werklozen worden in de nabije toekomst 'mo reel verantwoordelijk' gesteld voor het verrichten van -♦vrijwilligerswerk. De gemeente zal werklozen die geen vrijwilligerswerk doen niet direct korten op hun uitke- -)ring, maar er wordt wel verwacht dat uitkeringsgerechtig den met de bijstandsambtenaar afspraken maken over de manier waarop zij zich nuttig kunnen maken voor de samenleving. Onder de nieuwe bijstandswet, die volgend jaar van kracht Dat staat te lezen in het concept wordt, wil de gemeente van al- beleidsvisie op de bijstandsver- les doen om het aantal mensen lening in Alphen aan den Rijn. met een uitkering zo klein mo- alphen aan den run ruud sep gelijk te krijgen. De gemeente kondigt aan straks 'streng aan de poort' en 'actief aan de uit gang' te zijn. Bovendien komt er een strengere controle op het doelmatig gebruik van uitke- ringsgelden, omdat mensen soms „graag onterecht op de gemeenschap willen leunen." Onder de nieuwe bijstands wet krijgen de gemeenten, die met de uitvoering van de wet belast zijn, een grotere beleids vrijheid. Alphen vertaalt die vrij heid ondermeer in het vragen Bromfietser knalt tegen lichtmast koudekerk aan den run Drank was de oorzaak van een ongeval gisteravond op de Hondsdijk in Koudekerk. Een inwoner van het dorp reed met zijn bromfiets tegen een lichtmast. Met onbekend letsel werd de man overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. Volgens een woordvoerder van de politie had de man teveel alcohol gedronken en was zijn brommer opgevoerd. Buitenlands geld ontvreemd wassenaar Ruim 17.500 gulden aan buitenlandse valuta is vrij dagavond gestolen uit een huis aan de Storm van 's Gravensan- delaan in Wassenaar. Het geld lag in een-kast in een kamer van het pand. De daders hebben een raam van de woning openge broken. Sanitair gestolen oegstgeest Uit een juist opgeleverd maar nog niet bewoond huis aan de Arie Bijlhof in Oegstgeest zijn de afgelopen week di verse sanitaire voorzieningen weggenomen. De dieven gingen er vandoor met onder andere kranen en douchekoppen. Zij kon den binnen komen doordat de voordeur niet goed was afgeslo- Man beademd na brand in cv-ketel voorschoten Een 46-jarige Voorschotenaar is gistermiddag in een toegesnelde ambulance beademd nadat hij rook had inge ademd van een in brand gevlogen cv-ketel. De ketel in zijn wo ning aan de Joke Smidaan had door onbekende oorzaak vlam gevat en brandde uit. Kievitsei geraapt in Rijpwetering rijpwetering» Voorzitter H. Akerboom van de Weidevogel wacht Rijpwetering heeft zondag het eerste kievitsei in Zuid-Holland gevonden. Het was niet het eerste ei van Nederland, want dat is donderdag 9 maart al in Noord-Brabant geraapt. Akerboom haalde het ei uit een nest in de Veender en Lijkerpolder. Voor de voorzitter was het een primeur, hij was nog nooit de eerste ge weest. 12 maart blijkt een goede dag voor de weidevogelwach- ters, want vorig jaar werd ook al op deze datum het eerste kie vitsei geraapt. Tot 8 april mogen de liefhebbers nog broedsel ra pen. daarna is het verboden. voorschoten Buurthuis Vlietwijk en de Stich ting Vluchtelingenwerk Voor schoten tekenen op woensdag 22 maart voor de oragnisatie van het Noroez-feest, oftewel het Perzisch Nieuwjaar. Dit feest wordt in Afghanistan, Pakistan, Iran, Irak en Syrië ge vierd. Het doel van het feest is om de Voorschotenaren kennis te laten maken met in Voorscho ten verblijvende vluchtelingen, in dit geval de Afghanen, de Ira- niërs en de Iraki. Op het pro gramma staat live-muziek, ge maakt door mensen uit Iran, er is een traditionele Haft-Sin-ta- fel, er zijn lekkere hapjes en er worden heel veel kaarsen opge stoken, een Perzische traditie. De entree is gratis en het feest in buurthuis Vlietwijk, aan de Prof. Eykmanhof 19b, begint om 19.30 uur. Buurthuis Vlietwijk en Vluchtelingenwerk organiseren regelmatig dit soort bijeenkomsten om de integratie tussen bewoners en vluchtelin gen te bevorderen. is geworden. „Als je het gemid delde neemt van de grafstenen die hier staan, is dit een opval lende. Misschien is deze man wel herbegraven toen deze be graafplaats werd geopend." Als het aan Hans van der We reld ligt, komen ook de graven van de slachtoffers van een ver keersongeluk in 1990 op de mo numentenlijst. „Een vrouw met twee kinderen die op slag dood waren. Heel dramatisch. Dat maakte echt in het hele dorp diepe indruk." Op het katholie ke gedeelte vindt hij het graf van deze 34-jarige Irene Nooter en haar zoons Maarten Paul en Jan Floris, beiden 7 jaar oud. „Echt heel aangrijpend", vindt Van der Wereld. Een wandeling met Van der Wereld over de begraafplaats betekent een snelle kennisma king met een eeuw bekende Woubruggenaren. Een verzets strijder, een plaatselijke corres pondent, scheepswerf-eigena ren, dominees, een dorpsdich teres, een oud-brandweercom mandant en een politie agent. „Dat zijn mensen die tot de ver beelding spreken." Ook de bekende Nederlandse acteur Marie van Warmelo ligt op de begraafplaats. „Die man zat bij de Nederlandse Comedie en is bij zijn pensioen kort voor de oorlog hier komen wonen. Hij is bijna 100 jaar geworden en was zo actief dat hij een ech te Woubruggenaar werd. Een schilderachtige figuur." Bij schoolhoofd Sijtze Couperus staat Van der Wereld ook even stil. „Couperus heeft generaties Woubruggenaartjes opgevoed. Hem zou ik zeker op de lijst zet- Op één versgedolven graf staat nog geen steen. „Dit graf is van pater R. van Sasse van Ys- selt. die op nieuwjaarsdag is overleden. Hij schreef liedjes en kinderhoorspelen en was leraar op het Bonaventura College. Hij werd door iedereen 'de pater' genoemd. Een man met een zware stem en een schallende lach. Een mooie vent." van een tegenprestatie van de mensen die zijn aangewezen op een uitkering. Om die tegen prestatie mogelijk te maken, zal de geneente gaan samenwerken met organisaties die kunnen bemiddelen tussen vrijwilligers en vrijwilligersorganisaties. Door plaatsing van werklozen in het vrijwilligerswerk hoopt de gemeente te bereiken dat er aan de ene kant werk wordt gedaan dat anders blijft liggen, en dat aan de andere kant de kansen van de werkloze op de arbeids markt vergroot. De Geallieerden wierpen aan het eind van de Tweede Wereldoorlog grote hoeveelheden voedsel af boven Nederland, zoals deze Amerikaanse bommenwerper boven vliegveld Valkenburg. Bemanningen van toen worden in mei opnieuw feestelijk onthaald in de regio. archieffoto anp valkenburg aty de vries Op 29 april 1945 vlogen de eer ste squadrons boven bezet Ne derland om voedsel te droppen voor de hongerende bevolking. Op enkele dagen na precies vijf tig jaar later keert een grote groep van de toenmalige pilo ten terug. De ongeveer 100 En gelsen, 86 Amerikanen, 14 Po len, 4 Australiërs, 4 Nieuwzee- landers en 6 Canadezen worden op 1 mei feestelijk ingehaald in het Valkenburg. De eerste dropping vond plaats op 29 april 1945 en werd door Engelse squadrons uitge voerd. Daaronder bevonden zich piloten uit Engeland maar ook uit Australië, Canada en Nieuw-Zeeland. Ook Poolse pi loten voegden zich bij deze operatie en vanaf 1 mei nam ook de Amerikaanse lucht macht deel aan deze omvangrij ke voedseldroppings. Voorafgaand aan de drop pings werden pamfletten ver spreid met aanwijzingen voor het afleveren van voedselpak ketten. Zo zouden de toestellen laag vliegen bij het afwerpen van hun last zodat ze gemakke lijk door de bevolking konden worden verzameld. Ook kon niet beloofd worden dat in ieder gebied het juiste aandeel van de pakketten kon worden afgewor pen en verzocht werd om een 'eerlijke' verdeling. De Stichting 'Voedsel en Vrij heid' heeft altijd nauwe contac ten met deze oud-vliegers on derhouden. Dat leidde ertoe dat de droppers in 1985 en in 1990 naar Nederland konden worden gehaald. In het eerste jaar maakten ze een rondrit met koetsen door Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg en werden op het Marine Vliegveld Valken burg met veel eerbetoon ont vangen. Met de 50-jarige her denking van de bevrijding komt een groep van 215 man van ge middeld 70 jaar oud opnieuw naar Nederland waarbij weer een bezoek aan Valkenburg en Katwijk op 1 mei op het pro gramma staat. Een dag eerder zijn ze onder andere in Wasse naar. Op 4 mei worden ze waar schijnlijk ontvangen op Soest- dijk. De droppers komen 's morgens om half elf in Valken burg aan. Daar worden ze ver welkomd in schooljeugd en Val kenburgers terwijl een helikop ter van de Marine Vliegdienst speciale welkomstpamfletten uitstrooit. De groep wandelt naar De T erp voor een officieel programma. Daarna volgt een bezoek aan het Marine Vlieg kamp waar de plek van de drop pings wordt getoond en een vliegdemonstratie plaats heeft, 's Middags gaan de droppers met 70 koetsen naar Katwijk waar opnieuw een ontvangst is. Vervolgens gaan de oud-vliegers terug naar Valkenburg waar in de wintertuin van Rijnweide een borrel is. Daar kunnen Val kenburgers rustig een praatje maken met de oud-strijders. leiden De afdeling belastingen van de Leidse Rechtswinkel houdt op zaterdag 18 maart een landelij ke aangiftedag voor de regio Leiden. Gezinnen waarvan het inkomen onder de ziekefonds- grens ligt kunnen gratis hun aangiftebiljetten laten invullen van 10.00 tot 15.30 uur in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk. Van tevoren dient een afspraak gemaakt te wor den. Tel: 071-141516. V oorkeurstemmen helpen 'Leidse' VVD'ers niet in provinciebestuur den haag monica wesseling Het is geen enkele kandidaat uit Leiden en de regio gelukt om via voorkeurstemmen in Pro vinciale Staten te komen. Afge lopen weekeinde zijn de voor keurstemmen geteld en voor vrijwel alle partijen blijkt de voorlopige verkiezingsuitslag ook de definitieve te zijn. Alleen de uiteindelijke samenstelling van de WD-fractie is iets gewij- zigd. De WD komt met 28 leden in de Staten. De eerste 25 perso nen op de kieslijst komen auto matisch in hef provinciaal be stuur: alleen om de drie laatste plekken kon met voorkeurstem men worden gevochten. Iedere WD'er had ten minste 7000 voorkeurstemmen nodig om in de Staten te komen. Leidenaar A.C. Geertsema, fractievoorzit ter in de Leidse gemeenteraad, haalde 2484 stemmen binnen. Oud-burgemeester van Noord- wijk J.M. Hoffmann, wist 1256 mensen op zich te laten stem men en A.C.H. Kuntze uit Oegstgeest kreeg 601 voorkeurs stemmen. Het bleek voor geen van drieën voldoende. De WD- fractie wordt 'aangevuld' door S.F. Fekkes (Den Haag), P.H. Woudenberg (Rotterdam) en E. Fpenslra fSniikpni.sspl VRIJE TIJD LEIDEN Antropologie. De Stichting Audiovisuele Antropologie Nederlands houdt op woensdag 15 maart een thema-avond 'Antropologie en te levisie'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkerenkunde aan de Steenstraat. De TV-producent Ton Ok- kerse zal naar aanleiding van de film 'Sundanese popular culture ali ve!!!' spreken over de mogelijkheden van antropologische films bin nen massamedia. Spoorwegen. De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen houdt op 15 maart een lezing over de spoorwegen van Marokko. Als een van de weinige Afrikaanse landen beschikt Marokko over een vrij modern spoornet. Huib den Duik maakte diverse reizen in Marokko en toont dia's van allerlei Marok- kaaanse treinen tegen de achtergrond van vaak adembenemende landschappen. De lezing wordt gehouden in de ZWN-zaal aan de Rijnsburgerweg. Kinderkledingbeurs. In het buurthuis Comelis Joppensz is woens dag 15 maart een zomerkinderkledingbeurs. De beurs wordt gehou den van 13.30 tot 16.00 uur aan de Opperheimstraat. Op dinsdag 14 maart kan oude kleding (schoon en heel) van 13.30 tot 16.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur ingeleverd worden. Twintig procent van de opbrengst is voor het buurthuis. ALPHEN AAN DEN RUN Dumpdag. De computerclub CGG houdt op zaterdag 18 maart een dumpdag in buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst. Gebruikte computers en materialen kunnen tussen 12.00 en 16.00 uur worden verkocht. De huur van een tafel kost 10 gulden. Reserveren kan via 01720-25169. De toegang tot de dumpdag is gratis. alkemade WD-raadslid H. van Duijkeren 'zal zich de volgende keer beter moeten laten informeren'. Dat schrijft de Roelofarendsveens winkeliersvereniging RAAK in reactie op uitlatingen van de libe raal, die zich erover verbaasde dat de winkels in de Veen op 5 mei aanstaande open zouden zijn. Maar de winkeliers die zijn aangesloten bij RAAK zijn op bevrijdingsdag helemaal niet open. Op 20 februari hebben de winkeliers gezamenlijk besloten op 5 mei de deuren gesloten te houden. Waar haalde Van Duijkeren zijn informatie dan vandaan? „Uit de winkelsluitingswet. Daarin las ik dat er voor de gemeente geen reden is om op 5 mei de winkels te sluiten. Terwijl ik toch dacht dat dat dit jaar een nationale feestdag was. En er lag een notitie dat op verzoek van de marktkooplieden de weekmarkt gewoon door gaat." Maar hoe zit het dan met de traditioneel zo goede relatie tussen de WD en de plaatselijke middenstand? „Ik ben vrijdagavond meteen gebeld door de voorzitter en door de secretaris van RAAK. Met die relatie zit het dus wel goed." Leiclse kaas centraal in tentoonstelling Oud Alkemade Al meer dan honderd jaar ma ken boeren in Oud Ade en Rijp wetering Leidse kaas. Magere kaas met komijn. Oorspronke lijk was dat allemaal handen- en voetenwerk. Met de hand roer den de boeren in grote houten bakken de wrongel van twee keer afgeroomde melk. Nadat de boer zijn voeten had gewas sen met wei of ondermelk, trap te hij de komijn door de wron gel. Het betere voetenwerk was in die tijd allesbehalve het al leenrecht van de Franse wijn boeren. Afgelopen zaterdag werd in het kleine museum van de stichting Oud Alkemade in Ou de Wetering een tentoonstelling geopend over het boerenleven in het Alkemade van rond 1900. De kaasmakerij in Oud Ade en Rijpwetering speelt daarin een grote rol. Op de tentoonstelling zijn naast foto's van de traditio nele kaasbereiding ook de hulp middelen te zien waar de zelf kazende boeren zich in de loop der jaren van bedienden. Een pronkstuk van de ten toonstelling is ongetwijfeld de kaasroermachine die rond 1920 door de Rijpweteringse fietsen maker Claas Boeren werd ont wikkeld. Het is volgens zeggen de eerste elektrische kaasroer machine ooit gemaakt. Dat het apparaat het werk is van de plaatselijke fietsenmaker, is goed te zien. Via een indruk wekkend mechaniek van fietstandwielen en -kettingen drijft de elektromotor de hek ken aan die door de kuip heen draaien. Boeren verkocht de roermachine aan boer Hein Straathof, wiens schoonzoon het apparaat nog tot 1965 in ge bruik heeft gehad. De expositie is het resultaat van jarenlang speurwerk op vele Alkemadese zolders. „We zijn er eigenlijk al mee bezig sinds de opening van de vorige tentoon De kaasmakerij in de expositieruimte van de stichting Oud Alkemade in vol bedrijf. stelling, drie jaar geleden", ver telt Jos van 't Hart. Samen met twee collega's heeft Van 't Hart het leeuwedeel van de tentoon stelling bij elkaar gebracht. Met het daadwerkelijk opbouwen van de expositie zijn zij in no vember vorig jaar begonnen. In de achterliggende maanden werd de oude tentoonstelling over de tuinbouw in Alkemade ontmanteld en werden naast de kaasmakerij een boerenhuiska mer, een spoelstoep en een ge- reedschapsschuur nagebouwd. In de huiskamer houden opa en oma vanaf een oude foto het hele huishouden streng in de gaten. De beelden van Maria met kind en van Jezus worden door glazen stolpen beschermd tegen het stof. In de hoek van de kamer staan een spinnewiel en een oude trap-naaimachine. De schouw is een verhaal apart. Van 't Hart: „Die hebben we een jaar geleden uit de oude grutterij van Poeldijk in Rijpwe tering gehaald, omdat de grut terij werd gesloopt. Hoe verder we de schouw ontmantelden, hoe rotter die bleek te zijn. Maar uiteindelijk hebben we hem met heel veel uren werk weer helemaal opgeknapt. Van het oude schilderij op de schouw was niets meer over, maar Jaap Oomen heeft hem opnieuw beschilderd." Boven de gietijzeren kachel („Toen we die kregen was het één bonk roest, je zou hem zo op schroot hoop hebben gegooid.") prijkt nu weer een idyllisch Hollands landschap: een boerenhof waar de kippen scharrelen en de schouw in het riet ligt afge meerd. Voor wie even lekker wil grie zelen, staat er nog een kast waarin de hulpmiddelen van een oude dierenarts zijn ten toongesteld: een volledige set voor het aborteren van kalven, foto holvast/mark lamers een tang waarmee bij varkens een kram door de neus heen ge knepen werd en een dun tange tje om bij koeien een vernauw de speen op te rekken. „Die werd daar dan zo ingestoken. Daar vond een koe ook niet al les." De tentoonstelling over het boerenleven in Alkemade van rond 1900 is te bezichtigen ie dere dinsdag van 13.30 tot 16.00 uur en iedere zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Daarnaast kun nen groepen ook op afspraak terecht. Het museum is geves tigd aan de Saskia van Uylen- burghlaan 22 in Oude Wetering.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9