Leiden Sleutelpas alleen nog voor minima Publiek Leidse stripdag is vooral uit op koopjes Rode Kruis gaat voor asielzoekers speuren naar familie Marokkaanse jongeren willen eigen sportzaal Leiden moet wennen aan stand up comedy Kleuter steekt huis in brand MAAN DAG 13 MAART 1995 14PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Man betrapt bij afzagen pijpen leiden» Koperen pijpen met een totale lengte van negen meter stonden al klaar in een zak om te worden meegenomen uit een pand in aanbouw aan de Zernikedreef in Leiden. Dat ging niet door omdat de politie de dief, een 26-jarige Leidenaar, op heter daad betrapte bij het afzagen van nog meer pijpen. De politie trof de man aan tijdens een surveillance. Vernielingen aan auto's leiden Ruiten en spiegels van in totaal acht geparkeerde auto's in de Doezastraat, Herenstraat en Vijf Meilaan in Leiden moes ten het in de nacht van vrijdag op zaterdag ontgelden. In de Doezastraat probeerden de vandalen ook nog met een stoepte gel de versterkte ruit van een restaurant in te slaan. Dat misluk te. Serie overvallen opgelost leiden» Met de aanhouding van een 22-jarige man uit Deventer denkt de politie vijf berovingen van de afgelopen weken te kun nen oplossen. De man werd aangehouden nadat hij zaterdag avond op de Morsstraat een 20-jarige Leiderdorper had beroofd. De Deventenaar wendde voor een trainingspak te willen verko pen, en ging er met het geld van zijn slachtoffer vandoor op het moment dat deze zijn centen toonde. Op grond van zijn signale ment kon de overvaller na een korte achtervolging worden aan gehouden in het station. Automobilisten blijken nuchter leiden/voorschoten Tijdens alcoholcontroles in de nacht van zaterdag op zondag in Leiden en Voorschoten heeft de politie geen automobilisten gevonden die te diep in het glaasje hadden gekeken. Op het Schuttersveld in Leiden en op de Veurseweg en de Papelaan-west in Voorschoten werden in totaal 200 automo bilisten gecontroleerd, waarvan er 100 moesten blazen. leiden paulien koopmans Het Rode Kruis in Leiden gaat i proberen familie en vrienden van asielzoekers en vluchtelin gen op te sporen. Daartoe is een trcicingtecim van zeven vrijwilli gers opgezet. Ook mensen die tijdens de Tweede Wereldoorlog familie of vrienden uit het oog verloren hebben, of adoptiekin- i deren die hun eigen ouders wil len opsporen, kunnen het tra- 1 cingteam benaderen. Het aantal zoekvragen van asielzoekers en vluchtelingen is de laatste jaren enorm toegeno men. „Vooral omdat in Leiden het opvangcentrum voor asiel zoekers wordt geopend, is Lei den een zeer geschikte plaats voor het tracingteam", zegt P. Hooijmans van het Rode Btinis. In de regio zijn bovendien twee i asielzoekerscentra gevestigd, namelijk in Wassenaar en Leidschendam. Het tracingteam i is dus gemakkelijk bereikbaar I voor de aanvragers. De gezochte vrienden of fa- i milie bevinden zich vaak nog in I het land van herkomst. Soms worden ze ergens in een oor- logsgebied gevangen gehouden leiden dorith ligtvoet Marokkaanse jongeren hebben plannen voor een eigen sport zaal in Leiden-Noord. Ze willen die zaal zelf beheren. De jonge ren hebben te weinig geld om lid te worden van officiële sportscholen. Als ze een eigen ruimte hebben zullen ze na schooltijd minder buiten rond hangen. Dit moet leiden tot een betere relatie met buurtbewo ners. Om steun voor deze plannen te krijgen van de gemeente, heeft de Werkgroep Eigen Ini tiatief (WEI) een rapport aan de gemeente overhandigd. De werkgroep bestaat uit enkele Marokkaanse jongens, een be geleider van de Leidse Welzijns organisatie (LWO) en een afge vaardigde van de politie. Het initiatief voor het opzetten van een sportzaal komt echter van jongens die worden begeleid door Agadir. Dit is een project dat wil voorkomen dat Marok kaanse jongeren die meermalen met de politie in aanraking zijn geweest, afglijden naar de cri minaliteit. De werkgroep heeft een vi deofilm om het initiatief kracht bij te zetten. De film geeft een beeld van op straat rondhan gende jongeren die zich verve len. Ook buurtbewoners geven in de film aan dat er voor de jeugd bar weinig is te doen. „Marokkaanse jongeren heb ben weinig geld om te sporten, zeker als ze ouder worden en ze meer contributie moeten beta len", zegt D. Boukhalfa van de werkgroep. „Hun ouders maken vaak veel geld over naar Marok ko. Ze hebben weinig geld over om hun kinderen te laten spor ten." De werkgroep wil dat de 50 lot 60 jongeren om wie het gaat na schooltijd zo kunnen bin nenlopen. Waar de zaal moet komen is nog niet bekend. Hoe de plannen betaald moeten worden is ook nog niet duide lijk. „We hopen dat de gemeen te ons zal steunen. En verder hopen we geld te krijgen uit ver schillende landelijke fondsen", aldus M. van der Vliet, namens de werkgroep. Marokkaanse jongeren zijn straks zelf verantwoordelijk voor het runnen van de sport hal. In eerste instantie zullen volwassenen de trainingen ge ven, later zullen de jongeren zelf diploma's moeten halen om EHBO en trainingen te kunnen geven. „Ook zullen ze moeten leren geld te beheren", aldus Van der Vliet. De Marokkanen benadrukken dat ook Nederlandse jongeren straks welkom zijn. En geheel gratis wordt de zaal waarschijn lijk niet. „We rekenen er op dat de jongeren ook een bijdrage moeten betalen. Alleen mag die niet te hoog zijn", aldus Van der Vliet. De Sleutelpas wordt per 1 juni een 'minima-pas'. Burge meester en wethouders stellen voor om de kortingspas alleen nog te verstrekken aan mensen met een inkomen tot 15 procent boven het minimuminkomen (ongeveer 1485 gulden voor alleenstaanden en 2185 gulden voor echtparen). Zij zouden de pas gratis kunnen aanschaffen. of zijn naar een veiliger land ge vlucht. Door de neutraliteit van het Rode Kruis kunnen Rode Kruis werkers op plaatsen ko men die voor anderen onbe reikbaar zijn. De asielzoeker of vluchteling moet voordat het tracingteam een zoekactie begint, eerst zelf met zoveel mogelijk gegevens komen. Daarna kan met behulp van een opsporingsverzoek de zoekactie beginnen. De beide coördinatoren van het tracingteam, Iris van der Blij en Dirk Schild, hebben jaren lang ervaring opgedaan in Afri ka en het Midden-Oosten, ge bieden waar veel vluchtelingen en asielzoekers vandaan ko men. Schild is sinds 1,5 jaar weer terug in Nederland. „Soms heb ik het gevoel dat ik in Ne derland op bezoek ben. Ik voel een grote verwantschap met de mensen uit de gebieden waar ik lange tijd als tuinbouwkundige werkzaam ben geweest." Ook Van der Blij heeft tijdens haar werk voor het ministerie van buitenlandse zaken in allerlei landen veel contact te hebben gehad met de lokale bevolking. leiden annet van aarsen Met de ingreep blijft de Sleutel pas, die vanaf het eerste mo ment leed aan een geringe po pulariteit, bestaan. Bij de intro ductie in 1993 was juist beslo ten om van de Sleutelpas geen minima-pas te maken maar een kortingskaart voor iedereen, met drie verschillende aan kooptarieven al naar gelang het inkomen van de koper. De ani mo voor de Sleutelpas bleek echter gering. Waar werd ge hoopt op een verkoop van 5.000 passen, gingen er vorig jaar slechts 646 over de toonbank. Eind vorig jaar werd daarom overwogen om de kaart, die on der meer recht geeft op kortin gen bij museumbezoeken, cur sussen en aankopen in een flink aantal Leidse winkels, helemaal af te schaffen. Volgens Willem van der Poel, coördinator van de Sleutelpas, komt er bij de nieuwe Sleutel pas een limiet voor het aantal gratis te verstrekken kaarten. „We hebben de grens bij 4.000 stuks getrokken. Anders zou er sprake zijn van een open einde regeling", aldus de ambtenaar. Het budget moet overigens on danks de limiet worden ver hoogd, van 90.000 naar 180.000 gulden per jaar. Mensen, die recht hebben op de* kaart in nieuwe vorm, wor den wellicht via de sociale dienst aangeschreven met de mededeling dat ze een aanvraag kunnen indienen. „Daarnaast willen we de bekendheid verho gen door publikaties", aldus Van der Poel Oud-wethouder H. de la Mar, die de Sleutelpas in 1993 intro duceerde, gaf eind vorig jaar nog aan dat de geringe popula riteit te wijten zou zijn aan een slechte promotie. Toch genoot de Sleutelpas volgens Van der Poel een relatief grote naamsbe kendheid. „In de praktijk bleek echter dat de Sleutelpas voor mensen, die hem voor het hoogste tarief van 75 gulden moesten aanschaffen, te duur was. Vorig jaar zijn er in die prijscategorie iets meer dan honderd verkocht." Inmiddels heeft de gemeente met de Leidse firma Linkanto gesproken, die nog niet zo lang geleden aanbood de pas te red den van de ondergang. Het be drijf zegt te beschikken óver' 1001 mogelijkheden om op pro- dukten als meubels, hobby-arti kelen, huishoudelijke en hifi-apparatuur kortingen te krijgen van vijf tot tien procent. Gebruikers van de organisatie moeten een lijst opgeven van de gewenste artikelen en Linkanto zou vervolgens zorgen voor de aankoop met korting. „Met di recteur Plomp van Linkanto is nu afgesproken dat mensen met een Sléutelpas straks gratis lid zijn van zijn organisatie", zegt Van der Poel. Woensdag 15 maart buigt de raadscommissie voor werk en sociale zaken zich over de Sleu telpas. FOTO HENK BOUWMAN Ron de Vries op het podium in het theehuis dat speciaal lijkt te zijn gemaakt voor stand up comedy. Publiek te bescheiden tijdens eerste voorstelling in theehuis Leidse Hout leiden «ruud sep Vraag. Wat hebben Tom Stigting, Saskia Huybrechtse, Ron de Vries, Eddy Murphy en Whoopy Goldberg met elkaar gemeen? Antwoord: ze zijn allemaal begonnen als stand up comedians, oftewel rappe babbe laars op kleine podia in rokerige zaaltjes. De laatste twee verdienen tegenwoordig mil joenen als acteurs in grote Hollywood-pro- dukties, de eerste drie komen nog altijd voor een paar geeltjes opdagen om in een hoekje van de laoeg hun kunsten te verto nen. Op verzoek komen ze zelfs naar Lei den. Gisteren was het dan zover. Het eerste avondje stand up comedy ooit in Leiden ge presenteerd. Op het podium van theehuis De Leidse Hout, dat met zijn afmeting van twee bij twee meter speciaal voor de gele genheid leek te zijn gemaakt. Georgani seerd door de voormalige kroegbaas en ex- raadslid van Leiden Weer Gezellig Bernard Stöxen. Bezocht door, tsja, een vol theehuis. Wie weieens opnamen heeft gezien van Eddy Murphy in de tijd dat hij nog op van die kleine podia stond, weet ongeveer hoe het er uit moet zien. Op het podium een rap van de tongriem gesneden man of vrouw en in de zaal een publiek dat de mond maar niet wil houden. De persoon op het podium reageert vreselijk ad rem op al les wat er in de zaal wordt gebruld. Stand up is interactief. Nu de praktijk. Stöxen had voor de gele genheid drie beginnende stand up come dians van de Amsterdams groep Comedy Explosion uitgenodigd. Daarnaast had hij Leidenaar Johan Polvliet, die vroeger in Stöxens kroeg speelde om zijn drankreke ning te betalen, gevraagd om wat te praten en te zingen. Ten slotte had hij een Finse straatmuzikant van de Haarlemmerstraat geplukt om te laten zien hoe je simultaan een synthesiser, een trompet en een bekken bespeelt. Het publiek keek er naar en luisterde, het klapte en lachte op zijn tijd, maar zomaar iets door de zaal brullen - daarvoor is het Leidse publiek toch nog wat te bescheiden. „Het duurt maanden voor ze iets zeggen", weet Stigting, die de afgelopen tweeënhalve maand drie tot vier keer in de week op de hoofdstedelijke podia te vinden is. De jonge econoom gaf met de jaarwisseling zijn ei gen bedrijfje op om als stand up comedian de wereld te veroveren, en tot nu toe niet geheel zonder succes. Volgens Huybrechtse, een actrice die de laatste maanden eigenlijk alleen nog maar haar eigen teksten wil uitspreken, is stand up comedy 'echt van deze tijd'. „Het is als zappen, steeds weer een nieuw onder werp." Feit is in ieder geval dat stand up in Amsterdam sinds een klein jaar sterk in op komst is met drie plaatsen waar een paar keer per week voor volle zalen wordt opge treden. En Leiden volgt het voorbeeld van de hoofdstad. In De Leidse Hout moet stand up een wekelijks evenement worden, iedere zondagmiddag vanaf vijf uur, en De Droomfabriek organiseert in april op alle dinsdagavonden 'stand up comedy nights'. Voor potentiële Eddy Murphy's dus vol doende mogelijkheid om hun talent op de proef te stellen. Kapotte bril Burgemeester Goekoop bekijkt de zaken tegenwoordig met een schuin oog. Of het nu de uitsla gen van de statenverkiezingen zijn, een voetbalwedstrijdje op tv, of een moeilijk rapport, van een rechte blik is geen sprake. Voor hem bevindt de wereld zich op een hellend vlak. Dat zijn humeur daar niet onder lijdt is prijzenswaardig. De ge middelde brildrager zou al snel zijn glaasjes hebben afgezet, om zo niet langer naar al die narig heid te hoeven kijken. Maar dat is het 'm nu juist bij Goekoop, hij zet zijn bril niet af, terwijl dat juist in zijn geval zo nodig is. De rechterpoot ont breekt namelijk, waardoor het apparaat zo scheef staat. „Afge broken", legt hij uit ria de uitrei kingvan het rapport over de Zeeheldenbuurt. Gelukkig heeft hij de afgebroken poot wel in zijn binnenzak. Heeft hij dan geen reservebril? „Ja, maar die ben ik vergeten." En niet voor de eerste keer blijkt uit foto's van de afgelopen da gen. Regeren is schuin zien! Koos Alberts De FC Rijnland doet niet alleen in voetbal. De club uit De Morsch, voortgekomen uit een fusie tussen ZLC en Oranje Groen, is tevens gespecialiseerd in het geven van feestavonden voor zijn kleine 2Ö0 leden. De muzikale omlijsting daarvan is als altijd tot in de puntjes ver zorgd. Zo traden in de kantine a! artiesten op als Rob Zorn ('Meisjes zijn lief) en Dries Roelvink, alsook de in den lande snel aan populariteit winnende band Timeless. Maar met het binnenhalen van Koos Alberts afgelopen zaterdag zette de feestcommissie voorlopig de kroon op het werk. Veel moeite om de bekende zanger van het Nederlandse (le venslied, na een zwaar auto ongeluk gekluisterd aan een rol stoel, voor een optreden bij Rijnland te strikken, kostte dat overigens niet. Ras-Am ster dam mer Alberts, die tegenwoordig ergens fn het oosten van het land domicilie houdt, is name lijk een goede vriend van Jan Oudshoorn. Deze voormalige uitbater van koffietent Kanaalzicht - om zijn kale schedel in de uitgaanswe- reld ook wel bekend als de Leid se Kojak- is behalve bestuurslid externe zaken van de FC gedu- rende drie weken per jaar ook de vaste klaverjaspartner van Koos. De twee frequenteren na melijk in de zomer de Spaanse badplaats Carihuela en daar ontstond op de terrassen een hechte vriendschap. Op het 25- jarig huwelijk van Alberts, nog niet zo lang geleden, ontbrak Een 4-jarige Leidse jongen heeft gistermorgen in de ouderlijke woning aan de Anna van Buren- hof zijn bed in brand gestoken. De jongen had vermoedelijk lu cifers bemachtigd en daarmee de brand veroorzaakt. Na het stichten van de brand ging hij zonder iets te melden naar de slaapkamer van zijn ouders. Toen zijn 27-jarige vader na enige tijd poolshoogte ging ne men, had het vuur al flink om zich heen gegrepen. Samen met zijn zoontje wist hij de bran dende kamer via het raam te verlaten. De 24-jarige moeder werd gered via de brandweer ladder. Omdat zij rook hadden ingeademd zijn de drie naar het AZL gebracht. De woning liep flinke schade op. Burgemeester Cees Goekoop, hier in gesprek met Enny Gibbels van de stichting tot behoud van het Konink lijk Militair Invalidenhuis, loopt al een tijdje rond met een kapotte bril. Oudshoorn dan ook niet. De link was, toen door Rijnland naar een muzikale 'klapper' werd gezocht, snel gelegd. Hoe wel Koos Alberts ('Ik verscheur de je foto') al jaren niet meer voor dergelijke kleine gezel schappen optredens verzorgt - eerder drie avonden achtereen voor een uitverkocht Concert gebouw zingt - wilde hij voor zijn kaartmaat best een uitzon dering maken. De 160 toe gangskaarten bij Rijnland waren binnen een murq van tijd uit verkocht. Bukman De Sbdaan in Voorschoten is uiteengevallen in twee strijden de partijen. Aan de ene kant zijn er de bewoners die de kruising van de Sixlaan met de Papelaan met paaltjes afgesloten wensen hadden zich te zien. Dit vanwege de gevaar lijke situatie op de T-kruising. Aan de andere kant blijken er ineens omstreeks 40 bewoners te zijn die de paaltjes helemaal niet willen, omdat de verkeers afwikkeling dan zo moeizaam wordt. Onder die 40 bewoners bevindt zich niemand minder dan ex- CDA-landbouwminister Pieter Bukman. Bukman struikelde ooit over de visserij-affaire en voert tegenwoordig met de christen-democraten als ge woon Kamerlid oppositie tegen het paarse kabinet. En in Voor schoten voert hij dus vanuit zijn riante woning aan de Sbdaan oppositie tegen de paaltjes aan het eind van de straat. Helaas, de opposanten zijn te laat. De gemeente besloot vori ge week de straat af te sluiten. De voorstanders van paaltjes veel eerder FOTO LOEK ZUYDERDUIN gemeld. Op een bewonersavond werd geen enkel geluid tegen afsluiting van de straat gehoord, nadat eerder veel bewoners hun handtekening hadden gezet on der een pro-paaltjespetitie. Pas vorige week kwamen ineens bezwaren van de rest van de straat los. Wethouder Van der Poel voelde zich op het verkeer de been gezet, maar volhardde uiteindelijk in afsluiting. Buk man en de zijnen, die overigens niet eens de moeite hadden ge nomen om de commissieverga dering te bezoeken en hun standpunt toe te lichten, waren gewoon veel te laat. Eri dan kan zelfs het volledige gewicht van een ex-minister en Kamerlid geen gewicht meer iti de schaal Ergernis bij standhouders leiden caroline buddingh' Vooral mensen die een goedkoop stripboek zoeken, bezochten gisteren de tiende Leidse stripdag in de openbare bibliotheek. Onder de 1400 bezoekers bevonden zich bedroevend wei nig zogeheten commerciële verzamelaars, fana ten die bereid zijn goed geld neer te tellen voor een stripalbum. Een morrende standhouder Al- bers: „De mensen die niet verzamelen zien de waarde van orginelen uit de beginperiode van een striptekenaar niet. En ik heb vandaag alleen maar unieke, kostbare exemplaren meegeno men." Ondertussen vraagt een jongen hoeveel een oud exemplaar kost. Hij legt het album snel weg als hij de prijs hoort, honderd gulden. „Zie je nu. Dat gebeurt al de hele dag. Een echte ken ner zou zien dat het echt een koopje is. Maar ook al zou ik er een geeltje afhalen, zou deze jongen 'm nog laten liggdn", moppert Albers. Ook standhouder Matla had weinig verkocht. „Ik dacht ook dat er vandaag kenners zouden komen, maar de meesten komen op Haagse Harry af." Organisator Hans Edink, eigenaar van de Leidse Stripshop, vindt deze houding van de verkopers onbegrijpelijk en vertelt dat het juist de bedoeling van de stripmarkl is om een groter publiek te laten zien dat strips leuk zijn, „Juist die collectors-houding maakt dat strips voor een selecte groep toegankelijk zijn. Hel gaat mij erom dat mensen voor een paar gulden een leuk stripboekje kunnen kopen, gewoon om te lezen." Zijn kraam had het dan ook goed gedaan. Ook geeft hij aan dat verzamelaars op zo'n dag voor een redelijke prijs hun eigen collectie moeten kunnen aanvullen en zelf boeken en at tributen kunnen ruilen. Hij stoort zich er aan dat in de stripwereld hoge bedragen worden ge vraagd. „Strips moeten niet in de exclusiviteit worden getrokken. Dan gaat juist het leuke er van af. Het gaat om de verzameling en niet om de business. Geld is bijzaak." De striptekenaars Marnix Rueb ('Haagse Har- rie') en Rudy Maton ('Bezette Stad') signeerden tijden de stripdag onder grote belangstelling hun werken. Ook tekenden ze op verzoek op een vel papier de bekende stripheiden met wis selende teksten, gratis. In de middag werden bovendien Suske en Wiske-veilingen gehouden. Uiteindelijk werd bijna de helft van de 240 ka vels afgehamerd, maar de geschatte waarde van de meeste exemplaren (tot zeshonderd gulden), werd niet gehaald.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7