Oranje telt niet mee op WK Gouden finish voor Chen Lu Jalabert kan meer dan alleen maar sprinten Sport Springen geeft kleur Bij oermens Rintje Ritsma is de pijp nu helemaal leeg MAANDAG 13 MAART 1995 Nieuwe opzet wereldbeker-schaatsen hamar De wereldbeker-wedstrijden worden met ingang van volgend seizoen in twee groepen verreden. De technische com missie van de internationale schaatsunie (ISU) ging zaterdag avond in Hamar akkoord met het voorstel van de ploegleiders. De beste zestien schaatsers per afstand komen in de eerste cate gorie. Tussen de A- en B-groep wordt een promotie- en degrada tieregeling van kracht. Na elke wereldbeker-wedstrijd kunnen rijders promoveren dan wel degraderen. De eindstanden van de wereldbeker-klassementen zijn bepalend voor deelneming aan de WK afstanden. Straf dreigt voor schoppende Sikking Groningen Basketbalcoach Jan Sikking hangt een straf boven het hoofd. De coach van De Schiestreek maakte zaterdag in de uitwedstrijd tegen Donar (84-73) een schoppende beweging naar scheidsrechter Jan Chris Herweijer. Sikking kreeg in de tweede helft achtereenvolgens een technische en een diskwalifi cerende fout (uitsluiting). De aanleiding vormde een beslissing van de arbiter, die een actie van een Schiestreek-verdediger be strafte met een persoonlijke fout. Rik Smits topscorer bij Indiana Pacers phoenix Met 22 punten was Rik Smits vrijdagavond in Phoenix weer topscorer bij de Indiana Pacers. De Pacers haalden een stunt uit door de Phoenix Suns in de West America Arena te ver slaan met 112-97. Het was de derde uitoverwinning op rij voor de profclub van Smits. Rini van Bracht winnaar WB-toernooi mondorf-les-bains» Rini van Bracht heeft het wereldbekertoer nooi driebanden, onder auspiciën van de Europese- en wereld biljartbond, in de Luxemburgse plaats Mondorf-les-Bains ge wonnen. In de finale versloeg de Brabander gisteren de Duitser Christian Rudolph met 3-2. Van Bracht incasseerde een bedrag van ruim 10.000 gulden, Rudolph ontving ruim 2000 gulden minder. Handballers voorlaatste in Lotto-Cup oslo» Het Nederlands handbalteam is in de Lotto-Cup als voor laatste geëindigd. Gisteren verloor het team van bondscoach Harrie Weerman in Oslo de laatste wedstrijd tegen Roemenië met 27-29 (13-16). Oranje bleef tot twee minuten voor tijd op gelijke hoogte met de Oosteuropeanen. De enige zege (24-21) boekte Nederland zaterdag op Oostenrijk, dat puntloos onder aan eindigde. Brenda Schultz geblesseerd delray beach Brenda Schultz laat hoogstwaarschijnlijk het t> Key Biscayne, dat vrijdag begint, lopen. Een definitief be sluit neemt ze in de loop van de week na overleg met haar coach Glenn Schaap. Schultz trok zich zaterdag in de halve finale van het toernooi in Delray Beach geblesseerd terug. De partij tegen de Spaanse Conchita Martinez was pas zes minuten bezig. Schultz stond met 1-0 achter toen de pijn in het linker dijbeen verder spelen onmogelijk maakte. Graf boekt 88ste toernooizege i Steffi Graf heeft gisteren in Delray Beach voor de 88ste keer in haar rijke tennisloopbaan de hoofd prijs van een toernooi veroverd. De 25-jarige Duitse won in de eenzijdige finale met 6-2 6-4 van de Spaanse Conchita Martinez. Martin Sinner behaalde gisteren zijn eerste eindzege in een ATP-toemooi. De ongeplaatste Duitser won in Kopenhagen van de evenmin 'beschermde' Olhovski. De Rus had het toernooi van de laatste geplaatste speler ontdaan. Dat was de Slowaak Kucera, die in de kwartfinale verantwoordelijk was voor de uit schakeling van Rijnsburger Jan Siemerink. 'The Last Emperor' als inspiratiebron birmingham» anp/rtr De kristallen bol, waarin de Amerikaanse kunstrijdster Ni cole Bobek zichzelf goud zag winnen bij het WK in Birming ham, is aan gruzelementen ge gaan. Ze viel -in de finale, tot twee maal toe. Twee drievoudi ge sprongen eindigden op de billen in plaats van op een schaats. Chen Lu kon daardoor opvallen. De 18-jarige Chinese bleef wel overeind en werd de eerste wereldkampioene kunst schaatsen van haar land. Op de muziek van Bertolucci's film The Last Emperor. Ook de vijfvoudig Europees titelhoudster Surya Bonaly ging Bobek in de eindrangschikking nog voorbij. Haar programma was technisch moeilijker dan dat van Chen, maar in artistiek opzicht stond ze in minder hoog aanzien bij de juryleden. Het eerste mondiale goud glipte de Frangaise derhalve ander maal door de vingers. Chen, die zich vorig jaar in Ja pan op het allerlaatste moment terugtrok voor het WK wegens een beenblessure, kwam van ver. In Birmingham was de start vals, maar de finish glaszuiver. Maandag, bij de kwalificatie, was ze nog niet meer dan 'ta- Vijfde plaats voor Jongmans op 800 meter als beste resultaat barcelona anp De blik verstarde, de benen verzuurden. Stella Jongmans ging kapot in de WK-finale 800 meter. Haar sprankelende levenslust en onvoorwaardelijke strijdlust leverden de nog jonge en betrekkelijk onervaren aüete de vijfde plaats en een persoonlijk record (2.01,14) op. De Haagse werd en passant 'gevierd' als beste Nederlandse. Armoe troef dus in het Nederlandse kamp. aan tegen negatieve stem metjes. Met succes. ,,Ik ben de afgelopen maanden vrolijker geworden." De schijnbaar on tembare energie werd ge stroomlijnd en omgezet in pres taties. Tijdens de loodzware trainingen van Haico Scharn en in wedstrijden. In Barcelona, v\ met weemoed terugdacht de voor haar mislukte Spelen, kende ze zwakke momenten. ,,Ik heb nauwelijks dicht gedaan. Ik had diarree de buikspieren deden pijn door voortdurende hoestaanvallen." Ze liep zich warm als een lam geslagen vogeltje. „Loop recht op, kijk de tegenstanders in de ogen en spuug ze desnoods in het gezicht." De peptalk viseur Henk Kraaijenhof miste zijn uitwerking niet. Jongmans liep zich uit de naad. Voorbeeldig In de finale hield Jongmans zich opnieuw voorbeeldig overeind. Ze knokte, maar werd geklopt op pure snelheid. Geen schan de. „Meer zit er op dit moment niet in." Twee EK-finales en nu de WK-eindstrijd hebben het gedeukte vertrouwen echter weer helemaal opgevijzeld. „Hier kan ik verder op bouwen Het blijmoedige optreden van Jongmans week af van de matte verrichtingen van de andere Nederlandse deelnemers. Alleen Yvonne- van der Kolk kon zich nog enigszins aan de malaise onttrekken. De Hilversumse, twee jaar uit roulatie door achil lespeesproblemen en een voet operatie, finishte als zevende op de 1500 meter (4.17,00). „Ik miste de felheid, maar zie dit WK als een begin van wat een mooi buitenseizoen moet wor den." Corrie de Bruin hulde zich in stilzwijgen na een weinig ver heffend optreden met de kogel. De 18-jarige zus van Erik de Bruin strandde in de kwalifica ties. Met 16,90 meter bleef ze gpd-verslaggever In een eindstrijd, die gedomi neerd werd door de Mozambi- caanse Maria Mutola (1.57.62), bemachtigde Letitia Vriesde brons. De Surinaamse uit Rot terdam evenaarde met 2.00,36 het Nederlands record, dat on langs werd aangescherpt door Ellen van Langen. Het was te vens een verbetering van de Zuidamerikaanse toptijd. De kille cijfers en de derde plaats lieten echter weinig ruimte voor uitbundigheid. „Het was alles of niets. Het werd brons, nou ja", zei Vriesde bescheiden als altijd. „Er had heel wat meer ingeze- Vriesde liep een gewaagde fi nale. Ze toonde durf, door het straffe tempo en de demarrages van Mutola te volgen, maar be kocht haar vermetelheid met een inzinking op de laatste me ters. „Zonder lef kom je nergens en kun je Mutola nooit ver slaan", aldus Vriesde, die na een pechjaar (blessures, privé- problemen) resoluut heeft afge rekend met het verleden. Ook Jongmans heeft een me tamorfose ondergaan. Heel lang kon de ze weelde van haar plot selinge doorbraak in het olym pische jaar 1992 niet dragen. Flierefluiten en dagdromen. „AÜetiek en disco, dat moet kunnen." De prestaties bleven logischerwijs uit. „Ik ben men taal met mezelf aan het rotzooi en geweest", erkent ze nu. Inkeer Vorig jaar bij het EK in Helsinki kwam ze tot inkeer. Ze vlinder de over de baan en prompt werd haar de toegang tot de fi nale ontzegd. „Ik had geen zin meer om te verzuren en dacht er telkens aan een blessure voor te wenden om uit te kunnen stappen. Ik had vantevoren al excuses klaar." In de Finse hoofdstad trof ze ook Kraaijenhof. Hij bood haar een soort 'haptonomische' hulp In het Palau Sant Jordi op de Montjuic in Barcelona kreeg het WK indoor nog enig cachet door de prestaties op de spring- nummers. In Barcelona sneu velde slechts één wereldrecord. De Russin Jolanda Tsjen hinkte, stapte en sprong 15,03 meter. Het nummer is echter nog volop in ontwikkeling. Dat geldt niet voor het hoogspringen van de mannen. Javier Sotomayor wilde zijn derde wereldtitel in door extra luister bijzetten met een wereldrecord. De 27-jarige Cubaan, wereldrecordhouder in de open lucht met 2,45 m en in door hoogvlieger met 2,43 m, liet nadat hij gewonnen had (2,38 m) de lat op 2,44 meter leggen. Fanatiek gesteund door het ritmisch klappende Spaanse publiek slaagde hij net niet. Brian Wellman had bij het hinkstapspringen slechts één geldige poging. Het was zijn tweede, maar die was met 17,72 meter, slechts vijf centimeter van het wereldrecord van de Rus Leonid Volosjin, meteen goed voor de wereldtitel. Irina Privalova, het Russische sprintkanon, liet in Barcelona bewust vrijwel zekere titels op de 60 en 200 meter lopen. De Moskouse koos voor de 400 me ter. Zij achtte zich in staat het wereldrecord te breken. Zij beet zich echter stuk op de 49,59 se conden die de Tsjechische Jar- mila Kratochvilova dertien jaar geleden in Milaan liep. Privalo va won wel met overmacht in 50,23. Zaterdagavond waren het ver springen mannen en hoog springen vrouwen de hoogte punten. De 22-jarige Cubaan Ivan Pedroso haalde in zijn der de poging 8,51 meter. Alleen Carl Lewis, sedert januari 1988 wereldrecordhouder met 8,79 ruim een meter verwijderd van twaalfde en laatste plaats in de meer tijd en energie in steken." haar beste seizoenprestatie finale 1500 meter (3.48,39). Vroemen doet aan de Universi- „Hier hoor ik nog niet thuis. Als teit van Utrecht onderzoek naar je wilt scoren, dan moet je er het uithoudingsvermogen van leurstelling reëel duiden na zijn ook veel sprinkhanen. baan. Sergej Boebka komt niet graag naar wedstrijden waar hij voor zijn kunsten bij het pols stokhoogspringen geen vorste lijke beloning krijgt. De Oekraï ner kwam in Barcelona na Parijs (1985), Indianapolis (1987) en Sevilla (1991) zijn vierde we reldtitel ophalen. Hij had slechts drie sprongen nodig om de wedstrijd te winnen. De tsaar van de polsstok begon de wed strijd op 5,70 m. Voor de 5,90 m moest Boebka twee maal aanlo pen. lentvolle beginnelinge'. Maar uiteindelijk kon de 50 kilo zwa re, 1,61 meter lange kunstrijd ster uit Jilin (in de noordelijke provincie Changchun) toch haar grote mogelijkheden to nen. Die had ze in 1992 als 15- jarige in Californië al laten doorschemeren. Na alle derde plaatsen van de voorbije jaren, ook bij de Olym pische Spelen, beklom Chen nu de hoogste trede van het ere- platform. „Nu ben ik blij, de eerste titel voor mijn land", luchtte Chen haar gemoed. Ze liet 'slechts' vier drievoudige sprongen zien, de vijfde werd een tweevoudige, maar was ar tistiek en expressief genoeg om Bonaly achter zich te houden. Protest De donkere Frangaise, die vorig jaar op het ereschavot een daad van protest stelde tegen de 'on terechte' winst van de Japanse Yuka Sato, was andermaal slecht te spreken. „Ik ben er aan gewend zo te worden beoor deeld. Ik kan er niet meer boos om worden." Zeven drievoudi ge sprongen leverden zes keer het cijfer 5,9 op voor techniek. Qua artisticiteit, aanmerkelijk subjectiever te beoordelen, leg de ze het weer af. Fransman wint Parijs-Nice i het goud, Chen Lu (rechts), wordt gezoend door Nicole Bobek. Op de achtergrond kijkt Su rya Bonaly n Bobek gleed als een hoopje ellende naar het poortje in de ring en viel neer op het bankje, in bange afwachting van haar cijfers. Haar trillende lip verried al genoeg. De 17-jarige Ameri kaanse kampioene voelde zich letterlijk en figuurlijk een geval len ster. Tot halverwege ging de kür van de favoriete nog naar wens. Ze bracht drie moeilijke combinaties tot een goed einde en begon vol goede moed aan de drievoudige 'toe loop'. Die liep uit de hand. Voor ze het wist zat Bobek op het ijs. Een minuut later, na een drievoudi ge Salchow, opnieuw. Weg droom. „Ik was stomverbaasd dat ik onderuit ging", zei Bobek, de teleurstelling knap verbijtend. foto epa „Het voelde zo goed aan in de lucht. Ik kon me niet voorstellen dat ik niet goed zou landen. No- tabene bij twee zulke gemakke lijke sprongen voor mij. Ik was ook niet zenuwachtig, maar juist vol zelfvertrouwen. Het was dan wel niet mijn beste ver toning, ik ben toch blij met deze medaille en de wijze waarop ik die heb verdiend." De 62ste Parijs-Nice is in handen gevallen van Laurent Jalabert. Met hem won een sprinter de eerste belangrijke etappekoers van het seizoen. De witte leiderstrui gaf hem zo veel kracht dat hij in de afsluitende klimtijdrit op de Col-d'Eze slechts twaalf seconden toegaf op de Russische klimmer Vladislav Bobrik. Jalabert haalde optimaal rendement uit de monstervlucht van de tweede etappe, toen vijf tien renners een kwartier voorsprong op het pelo ton namen. De eindwinnaar moest toen wel uit die groep komen. Jalabert, in topvorm, liet zich de kans op de eerste overwinning in een etappe wedstrijd niet meer ontnemen. Zaterdag ma noeuvreerde hij behendig langs de voornaamste hindernis voor zijn eindzege. In de zevende etappe tussen Brignoles en Man- delieu liep zijn positie gevaar op het geacciden teerde parcours, waarop de renners onder meer de Gand Due moesten beklimmen. Jalabert on dervond steun van zijn ONCE-ploegmakkers Stephens, Garcia en zelfs Zülle, de winnaar in 1993. Zij knapten het vuile werk graag voor hem op. Jalabert had in 1994 veel pech. Hij viel op zijn gezicht in de vreselijke valpartij in de massasprint van de Touretappe in Armentieres. Hij brak onder meer kaak- en jukbeen. Zijn herstel vergde maan den. Op de Col-d'Eze schudde hij alle malheur van zich af. „Ik ben teruggekomen met een ande re instelling, al zal ik altijd blijven meesprinten", zei hij gisteren bij de huldiging in Nice. Richard De Zwitser Pascal Richard greep zaterdag de dag zege na een solo van 140 kilometer, Jalabert sprintte zelf uit een achtervolgend groepje naar de tweede plaats. Zijn achterstand bedroeg slechts 35 seconden. Gistermorgen was de Itali aanse sprinter Fabio Baldato de snelste in de achtste etappe, een rit in lijn over 94 kilometer van Mandelieu naar Nice. De Moldaviër Andrei Tsjmil finishte als tweede, de Italiaan Giovanni Fidanza als derde. Jalabert sprokkelde onderweg een paar seconden bij de tussensprints en kon daardoor met 1 minuut en 47 seconden voor sprong beginnen aan de afsluitende klimtijdrit over 12,5 kilometer. Ruim voldoende. De 26-jarige Fransman stond voor dit seizoen vijftiende op de wereldranglijst. Hij boekte bijna al zijn successen als sprinter, hoewel hij de laatste jaren zich vaker aan een solo of een vlucht in een groepje waagde. In 1992 won hij het puntenklas sement in de Tour (groene trui) op basis van één etappezege (in Brussel). In de Ronde van Spanje won hij er negen (twee in 1993, zeven in 1994). In 1992 eindigde hij ook als tweede in het wereld kampioenschap. Parijs-Nice is het grootste succes tot nu toe. Dat hij als etapperenner tot iets in staat is, liet hij in 1991 in Parijs-Nice al zien met de tweede plaats achter de Zwitser Tony Romin- ger. De Colombiaan Duban Ramirez won gisteren in Medellin de proloog van de Clasico RCN. In de tijdrit over 5,8 kilometer was hij zes seconden sneller dan zijn landgenoot Hector Palacio. We reldkampioen Lux Leblanc gaf 58 seconden toe op de winnaar. De Italiaanse wielrenner Gianluca Pierobon won gisteren de vijfde etappe van de Tirreno-Adriatico. Hij had na 175 kilometer een voorsprong van een minuut en 42 seconden op zijn landgenoot Stefano Colagé, die de leiding be hield in de algemene rangschikking. Zodra Rintje Ritsma in ademnood geraakt, loopt zijn gezicht rood aan. In Hamar kleurde hij paars. De schaatser behaalde dit seizoen de Europese titel en de mondiale. Bij de wereldbeker-finales in Hamar was de energie op. Op de 5000 meter leed hij zijn eerste neder laag, op de 1500 meter verspeelde hij de winst in het eindklassement, op de tien kilometer was hij liever niet eens gestart. Ritsma leeft in onmin met het Vikingskipet, waar hij vorig jaar nog zijn eerste .titel (EK) behaalde. „Het was weer Noors ijs", zei Bart Veldkamp, zaterdag tot zijn ei gen verbazing en vreugde winnaar op de vijf kilometer. Noors staat voor zwoegend door de bochten, voor veel weerstand op het rechte stuk, voor weinig glijden over 400 meter. Ritsma voelde het. In hoofd en benen. „Ik kan net weer staan", zei hij zaterdag. Het was bijna een half uur na zijn race. Het seizoen was lang, vooral voor Ritsma, die in no vember de beste tijden op de klokken schaatste. Na het wereldkampioenschap in Baselga di Piné wilde hij al op vakantie, in Hamar snakte hij ernaar. Twee weken op draven voor allerlei verplichtingen, daarna eenzelfde periode ontspanning op de ski's. Dat moet de inspan ningen doen slijten. Volgend seizoen is het seizoen nóg langer. Dan zijn de eerste WK afstanden medio maart, nog een week la ter dan nu bij de wereldbeker-finale in Hamar. Ritsma moet trainingen en wedstrijden anders doseren. „Mis schien hier en daar een wereldbekerwedstrijdje laten vallen." Zaterdag begon Ritsma vol goede moed aan de 5000 meter. Met een snelle opening wilde hij het wereldre cord te lijf. Het bleek een illusie. De ultieme rondje waren als in een hel: bleek, rood, paars. Vijf kilomete met een vlak schema zijn hem in Hamar niet gegund Bij de Olympische Spelen blies Ritsma zijn lijf ruir jaar geleden ook volledig op. Toen eindigde hij als der de, nu als tweede, dank zij een laatste krachtsinspan ning nog net vóór de Japanner Shirahata. De wereldbe ker, over vijf en tien kilometer, kon hem al niet mee ontgaan. Bondsraad NeVoBo: contra-expertise De bondsraadsleden van de NeVoBo hebben zaterdag tijdens een bijzondere algemene vergadering in Zeist besloten het net gepre senteerde bedrijfsplan voor de stichting Top Volleybal Nederland (TVN) nog eens tegen het licht te laten houden door een extern bu- De indieners van het voorstel zeiden niet de bedoeling te hebben de financieel-juridische afsplitsing van top- en breedtesport per 1 april binnen de volleybalbond in gevaar te brengen, maar elk risico voor de bond te willen uitsluiten. Ook aJ was die garantie in no vember vorig jaar al uitdrukkelijk gegeven. De afgevaardigden stemden er mee in de vijf personeelsleden die zich nu op het bondsbureau met de topsport bezig houden, gedu rende twee jaar 'met behoud van salaris over te doen' aan TVN, dat voor het werk 3,6 functieplaatsen denkt nodig te hebben. Het voor stel de verdeelsleutel voor de eventuele winst van de stichting (bij voorbeeld 50 procent TVN, 50 procent NeVoBo) per jaar vast te stellen of te 'verrekenen' met de bondsbijdrage van 910.000 gulden, kreeg de voorkeur boven de 'oude' claim op 20 procent van de sponsorinkomsten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23