Leidsch Dagblad Banken akkoord met vierdaagse werkweek ARC denkt over veilige route van veld naar kleedkamers brengen de trekkers in stelling 'Overheid wil boeren afschepen met een fooi' Ajax-voorzitter wil stadionverbod voor Feyenoord-fans Voorlopig geen meel van Koopmans BEL: 071-128030 Bewoners huis uit na bommelding GOED NIEUWS -AAN DAG 13 MAART 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40721 LOSSE NUMMERS 1,65 Supporter deelt klappen aan scheidsrechter uit alphen aan den run willem spierdijk Scheidsrechter P.A.M. van Dongen uit Heerhugowaard heeft na afloop van het duel ARC-Katwijk enkele klappen opgelopen van een supporter van de Alphense ploeg. De ge moederen waren in Alphen hoog opgelopen omdat de scheidsrechter in de ogen van de supporters vijf minuten voor tijd ten onrechte een strafschop gaf aan Katwijk. Het ARC-bestuur wil zelf stappen ondernemen tegen de dader. De supporter is bekend bij het bestuur. Volgens voor zitter Tjalling Terpstra gaat het om een ouder iemand. „Zeg maar een vutter", aldus Tjal ling. „We beraden ons nog over de stappen, of we hem de toegang tot ons sportpark ont zeggen weet ik nog niet. Maai er gaat zeker iets gebeuren, want wij zitten niet te wachten op deze anti-reclame voor ARC. Ik heb een aantal men sen gevraagd om uit te zoeken hoe we de route van het veld naar de kleedkamer kunnen beveiligen. Maar als mensen kwaad willen, gebeurt er toch iets. We kunnen toch moeilijk een leeuwenkooi maken voor de arbiter?" Consternatie in Alphen aan den Rijn: voorzitter Tjalling Terpstra (met bril) probeert scheidsrechter Van Dongen door een woedende menigte te leiden. foto kees van hoocdalem De scheidsrechter verklaar de verslag te zullen doen aan de KNVB van het voorval. „Het gaat mij vooral om de situatie hier op het sportpark. Op weg naar de kleedkamer moet je je een weg dwars door de sup porters banen. Het ARC-be stuur heeft nog geprobeerd een en ander te voorkomen, maar dat was niet te doen." Van Dongen, die politieman is, zei geen aangifte te zullen doen van mishandeling bij de politie. „Van mij hoeft de da der, een man van een jaar of 70, geen 200 gulden boete te krijgen. Het gaat er mij om dat scheidsrechters hier rustig de kleedkamer kunnen bereiken. Daarom doe ik verslag aan de KNVB." De scheidsrechter gaat ook aan de bond schrijven dat het gedrag van enkele spelers van ARC mogelijk mede debet is aan de agressie van het pu bliek. Vooral ARC-aanvoerder Johan Boer en doelman Marco Wins protesteerden zeer fel te gen de overigens volkomen te recht toegekende-penalty. Het rapport van de arbiter heeft geen consequenties voor de betreffende spelers. Broeikasgas 3 Planten en dieren sterven uit in het doem-scenario over het broeikaseffect van hetWereldnatuurfonds. Istanbul 5 In de Turkse stad Istanbul zijn bij ernstige rellen afgelopen nacht zeker drie doden gevallen. Nana Mouskouri y| Zangeres Nana I Z Mouskouri is sinds kort te vinden in de banken van het Euro parlement. Gielen wint 1 o Tot verrassing van I J topatleten uit binnen- en buitenland won Marco Gielen de Twintig van Alphen. CAO op valreep rond Werkweek van 36 uur utrecht gpd Vlak voor de dreiging van een staking door het bankper soneel zijn de werkgevers in de banksector zaterdag ak koord gegaan met een werkweek van 36 uur. Iedere werknemer mag in overleg met de leiding zelf de uren over de week verdelen. Dat biedt de mogelijkheid van een vierdaagse werkweek, waardoor duizenden banen kunnen worden veiliggesteld. De CAO gaat in per 1 okto ber. voor een forse loonsverhoging. De Dienstenbond FNV, de Unie BLHP, de dienstenbond CNV en de BBV wilden echter tot het ui terste gaan voor de 36-urige werkweek en hadden voor za terdagochtend in de Jaarbeurs al een actiebijeenkomst gepland om de niet aan actie gewende bankwerknemers op te porren. Tijdens die bijeenkomst werd tot grote opluchting van de aan wezige vakbondsleden meege- De onderhandelingen over de arbeidstijdverkorting van 38,4 naar 36 uur hebben zich maan den voortgesleept en leken op dood spoor te zitten. Alleen de bond voor het middelbaar- en hoger personeel (VHP) ging vrij dag akkoord met het werkge versbod, dat neerkwam op een 40-urige werkweek voor een deel van het personeel in ruil deeld dat een akkoord was be reikt. Doel van de kortere werkweek in het bankwezen is het behoud van zo veel mogelijk van de hui dige 106.000 arbeidsplaatsen. Door automatisering, fusies en een vermindering van het aan tal vestigingen vrezen de bon den een verlies van 30.000 a 35.000 arbeidsplaatsen in de banksector. In ruil voor de 36- urige werkweek moeten de werknemers flexibeler gaan werken. Alle uren tussen zeven uur 's morgens en negen uur 's avonds worden als normale uren beschouwd en de toeslag voor werken op zaterdag gaat fors omlaag. Pas op 1 oktober 1997 krijgen de bankwerkne mers een loonsverhoging van 2 procent. De bankemployés zullen de komende maanden goede af spraken over hun werktijden moeten maken in overleg met hun directe chef. Komen ze er samen niet uit, dan kan de werknemer naar personeelsza ken stappen en eventueel komt de ondernemingsraad in actie. Han Noten, vertrekkend onder handelaar voor de FNV-Dien- stenbond, stak de aanwezigen zaterdag een hart onder de riem door te zeggen dat hij van ze houdt, maar dat ze het nu zélf moeten doen, desnoods via een grote mond en een conflict. Pagina 2: Historisch karakter banken-CAO moet nog blijken. sn O boeren, verenigd ~,i het actiecomité Honderd g(rocent, werpen hun tractoren de strijd om hun eis kracht ij te zetten. Vanmiddag zou- en op 20 tot 25 'strategische jlaatsen' in het Rivierengebied factoren worden neergezet, die tolgens een woordvoerder van iet actiecomité 'zullen uitruk ten als dat nodig is'. Het starten van de tractoren J? waarschijnlijk afhankelijk van raude in Rotterdams dekenhuis (otterdam anp Het Claraziekenhuis in Rotter- aam heeft de beheerder van het jnortuarium ontslagen wegens fraude. De politie is inmiddels een onderzoek begonnen. De j>4-jarige man zou in de admini stratie te veel verblijfsdagen van bverledenen in het mortuarium fiebben opgevoerd. De kosten pijn vervolgens in rekening ge bij de uitvaartverzeke ring van de overledenen. ~j „Wij hebben de indruk dat er' mogelijk een grotere zaak ach ter deze valsheid in geschrifte jteekt", aldus een woordvoer ster van de politie. het verloop vg,n de politieke dis cussie in Den Haag. Morgen de- batteert'de Tweede Kamer over de waterschaderegeling voor boeren en tuinders. Het kabinet vergoedt 65 procent van de schade als gevolg van de wa tersnood. De Gelderse boeren en tuinders nemen daar geen genoegen mee en eisen 100 procent. Vandaag brachten delegaties van de agrariërs bezoeken aan vrijwel alle Nederlandse com missarissen der Koningin om hen om steun te vragen. De Gelderse commmissaris Ter louw heeft zich al achter de eis van de boeren geschaard, even als de burgemeesters uit het Ri vierengebied. Het actiecomité heeft ook burgemeester Havermans van Den Haag om een steunbetui ging gevraagd. De boeren en tuinders zijn van plan morgen naar Den Haag te komen. Op het terrein van het ministerie van landbouw willen ze het ka merdebat volgen op een groot videoscherm. Minister van landbouw Van Aartsen moest zaterdag in Wa- geningen door de politie in vei ligheid worden gebracht tijdens een discussiebijeenkomst met de boeren, omdat een aantal toehoorders hem te lijf wilde gaan. Volgens actieleider Van den Brink was het de bedoeling gewoon met de minister te pra ten, maar wekte zijn 'arrogante houding' de woede van de boe- leeuwarden Loodsen van opslagbedrijf Zuidema in Leeuwarden zijn gisteravond in vlammen opgegaan. In de loodsen lag 1.200 ton meel van Koopmans Koninklijke Meel fabrieken opgeslagen. Een woordvoerder van het bedrijf verwacht dat het zeker vijf we ken duurt voordat de levering van poffertjes- en broodmixen aan supermarkten weer kan worden hervat. De brandweer van Leeuwarden vermoedt dat het vuur is aangestoken. De brand ont stond omstreeks tien uur 's avonds in twee opleggers die bij het laad- en losstation van de loods stonden geparkeerd. Toen de eerste brandweerlieden arriveerden stond de loods al in lichterlaaie. foto cpd Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Jeanne Moreau Voor de man is iedere vrouw een raadsel. De oplossing zoekt hij bij de volgende. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Info Religie - HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij zonnig Vannacht weinig bewolking en mi nimumtemperatuur rond het vries punt. Overdag vrij zonnig. Later op de dag van het westen uit toe nemende bewolking en droog. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Wind uit oost tot zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3. 'Vlokkentest is gevaarlijk' londen cees van zweeden correspondent Het risico van een vlokkentest (waarbij een kleine naald in de baarmoeder wordt ingebracht) is veel groter dan tot dusverre is aangenomen, zo is gebleken uit een onderzoek door de Britse krant Sunday Times en het TV- station Channel Four. Tenminste veertig kinderen zouden in het Verenigd Konink rijk misvormd ter wereld geko men als gevolg van de test. In de documentaire Dispat ches, die Channel Four woens dag uitzendt, waarschuwt pro fessor Kypros Nicolaides van het Londense Kings College Hospital dat 'een ramp' dreigt als gevolg van het op grote schaal toepassen van deze test. Volgens professor Charles Ro- deck kan een vlokkentest wel licht ook gevolgen hebben voor de ontwikkeling van de herse nen van het kind. Steeds meer zwangere vrou wen ondergaan een vlokkentest om eventuele afwijkingen aan de foetus vast te stellen. De vlokkentest wordt door veel vrouwen verkozen boven een vruchtwaterpunctie, omdat de test in een veel vroeger stadium van de zwangerschap kan wor den gedaan. Xctieleider comité Honderd Procent kan niet tegen onrecht 'utten jan ruyne >e media hebben zich massaal op Puttenaar Wien van den Brink gestort. De varkensboer, sinds twee weken actieleider van de boze boeren, het comité Honderd Procent, is nationaal nieuws. Hij heeft helemaal geen bezwaar tegen al die aan dacht, zolang er maar één ding heel duidelijk is: het gaat er om dat er voor de boeren uit het Rivierenland ia de wateroverlast een fatsoenlijke schaderegeling uit de bus komt. Van den Brink: „De boeren hebben niet om een eva cuatie gevraagd, die evacuatie was nodig omdat er el ders fouten zijn gemaakt. Wie daar voor verantwoorde lijk is, doet er nou even niet toe. Belangrijk is dat Wim Kok heeft gezegd dat er geen enkele boer failliet hoeft te gaan als gevolg van die evacuatie. Wij zeggen dan op onze beurt; die boeren moeten ook niet in de büürt van een faillissement komen. Want wat de overheid aan de boeren wil geven, is natuurlijk een fooi." „In de 65 procent schadevergoeding is de omzetscha- de nog niet eens meegerekend. Er zijn ondernemers die daardoor nog eens voor tienduizenden guldens het schip ingaan. Ieder weldenkend mens kan zien dat de ze gang van zaken niet deugt. De overheid heeft tot dusver laten zien dat ze niet erg weldenkend is." Gevraagd naar wat hem nu eigenlijk ten diepste drijft, zegt Van den Brink dat de tegenstelling tussen het machteloze individu enerzijds en de machtige overheid anderzijds hem telkens weer tot handelen dwingt. Van den Brink: „Ik wil mensen duidelijk maken dat ze macht hebben als ze zich maar op een goede manier organiseren. Die club die zo onaantastbaar lijkt, is hele maal niet zo onaantastbaar als een verzameling indivi duen de handen ineenslaat en een goede organisatie op poten zet." Pagina 3: 'Geld mag nooit bepalen wat je zegt'. wassenaar kees van kuilenburg Zestig bewoners van de Van Hoogendorpstraat in Wassenaar moesten dit weekeinde in aller ijl hun huis verlaten, omdat op het parkeerterrein bij-de Turkse ambassade een bom zou zijn neergelegd. De politie zette de straat in een straal van hon derdvijftig meter af. De bewo ners mochten naar het politie bureau, maar geen van hen maakte van deze mogelijkheid gebruik. De Explosieven Opruimings dienst in Culemborg fotogra feerde door middel van rönt genstralen het inwendige van de koffer. Daaruit bleek dat het om loos alarm ging: in de koffer zaten geen explosieven. Na drie uur gaf de politie de straat weer vrij en konden de bewoners opgelucht naar huis. Net als de brandweerwagens en een ambulance, die op veilige afstand klaarstonden om direct in actie te kunnen komen. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. 'Kwetsende spreekkoren aan adres Van Gaal niet langer toestaan I Ja, dat is goed nieuws. Dus neem lk n I Naam:V proefabonnement. den haag gpd Ajax-voorzitter Michael van 'Praag wil een sta dionverbod voor alle supporters van Feyenoord als het bestuur van de Rotterdamse club niet on middellijk een einde maakt aan de kwetsende spreekkoren aan het adres van Louis van Gaal, de trainer van Ajax. Van Praag zei dit gisteravond in KRO's Brandpunt. Van Praag reageert daarmee op spreekkoren en 'strijdliederen' die Rotterdamse supporters vorige week woensdagavond tijdens de bekerwedstrijd Ajax-Feyenoord in het Olympisch stadion ten ge hore brachten. Zij zongen onder meer: 'Van Gaal die had een kankerwijf' en 'Louis van Gaal, die woont alleen'. Ruim een jaar geleden overleed de vrouw van Van Gaal aan kanker. Van Praag wil dat zo snel mogelijk een einde wordt gemaakt aan dit 'verachtelijk gedrag'. Hij ziet geen mogelijkheid om supporters individueel aan te pakken. „Het is om technische redenen onmogelijk hele supportersvakken te ontruimen. Anders moet je vooraf tegen supporters zeggen: jullie zijn niet langer welkom. Als club hebben wij het recht te zeggen: die supporters laten we niet meer toe." Danny Blind, aanvoerder van Ajax, noemde het optreden van de Feyenoord-fans 'walgelijk'. Voorlichter Klaas Wilting van de Amsterdamse politie zei dat het aanpakken van de supporters „geen zaak is van de politie, maar van beide clubs". In Brandpunt las Youp van 't Hek een column van zichzelf voor die zaterdag in NRC Handels blad stond afgedrukt. Daarin roept de cabaretier behalve Van Praag en aanvoerder Blind ook hoofdcommissaris Nordholt en de Amsterdamse burgemeester Patijn ter verantwoording. Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik was niet op de hoogte gesteld van de maatregelen die Ajax wil nemen. Van den Flerik zei de spreekko ren van een deel van de fans tijdens de bekerwed strijd niet te hebben gehoord. „Als ik het wel had gehoord, weet ik niet of ik er iets aan had kunnen of moeten doen", aldus de praeses. „Als de men sen zouden weten wat er allemaal naar mij wordt geschreeuwd, als ze weten hoe ik word bejegend als ik in Amsterdam het stadion binnenkom... Daar heb ik tot op heden ook nog geen woord aan vuil gemaakt:" Nr. bank/giro: Handtekening:- Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1