9 Kritiek zit SJC absoluut niet lekker Nederlandse politie is de beste van de hele wereld Sport DE VISIE VAN DE str i%\n W FFK WIE ZEI DAT MAANDAG 13 MAART 1995 >B ONDERWATER, 0 Remco Martens De beste speler van het veld speelde volgens deskundige Peter Ciere bij de verliezende ploeg: Ron van der Linden. De schoe nen gaan echter niet naar hem. Ciere legt uit: „Iemand die met 6-1 op de broek heeft gekregen kun je niet man van cle wed strijd maken. Hij was gewoon de beste van alle 22, hij heeft in zicht, speelt relaxed en is tech nisch goed onderlegd." Wie wel de nieuwe kicksen mag gaan uitzoeken is SJC-speler Remco Martens, de maker van drie doelpunten en een constante plaag voor de Roodenburg-de- fensie. „Het ging wel lekker van daag," was de ietwat onderkoel de reactie van de 22-jarige Mar tens. Hij bleef bescheiden en deelde nog wat complimentjes uit aan zijn teamgenoten en aan zijn trainer: „Onze tak tie k klop te voor 100 procent. Het was on ze beste wedstrijd tot nu toe. De centrale man binnen de selectie van SJC is trainer Ben van Leeuwen. De Haarlemmer loopt vooraan in de looptraining en schuwt een plaats in de rondootjes niet. Sterker nog, hij eist dat van zich zelf. ,,Ik moet een voor- f beeld stellen, dan kun je zowel boven als in de groep staan" luidt de uit- leg. NOORDWUK GERARD BAAS MEDEWERKER En het moet gezegd worden, ge zien de stand op de ranglijst werkt de Van-Leeuwen-manier. SJC staat vijf duels voor het ein de van de competitie op één punt van koploper VIOS. Welis waar met één wedstrijd meer gespeeld, maar toch, de Noord- wijkers draaien boven verwach ting. Twee jaar na het kam pioenschap in de derde klasse, ook onder Van Leeuwen, komt het eersteklasserschap binnen bereik. Enige lof zou op zijn plaats zijn, maar de realiteit is anders. SJC (Sint Jeroen Club) staat in het Leidse voetbalwe reldje bekend als een negatieve, defensief ingestelde, ploeg. Noordwijk-trainerRuud Bröring noemde de ploeg 'Italiaans' en Roodenburg-aanvoerder Wim Pikaar (gisteren geschorst) ver klaarde zelfs meteen te stoppen met voetballen als hij zo moest spelen als SJC. Al die kritiek zit de Noordwijkers niet lekker. Remco Martens. STC-spits én man van de wedstrijd, vraagt dan ook of er eindelijk eens een positief verhaal in de krant kan komen: „Er wordt zo overdre ven. Het enige verschil met vo rig jaar is dat Menno van Rooyen nu achter de verdedi ging speelt in plaats van ervoor. Vroeger waren we zeer kwets baar achterin, bijna iedere steekbal was dodelijk. Daar mag jp toch wel wat tegen doen. De buitenstaanders hechten te veel waarde aan het doelsaldo. Wij hadden na vijftien duels zestien keer gescoord. Ik geef toe dat het weinig is, daarom is het t tra lekker dat v keer scoren." Martens is de enige niet zijn smeekbede. Iedere Noc wijkse zwartwitter breekt lans voor zijn club, alleen Van Leeuwen houdt zich op de ach tergrond. Hij blijft stoïcijns on der de verbale vuiligheid. Waar om zou hij zich ook druk ma ken, het gelijk is dit seiz zijn zijde. Dat werd tegen Roodenburg nogmaals bewe zen. Bijvoorbeeld met het gelijk inzake spits Rob den Hollander. De 19-jarige vervanger van Stefan Hulsebosch heeft weinig ervaring in het eerste en kreeg afgelopen week op de training nog privè-les in het aannemen en vasthouden van de bal. Den Hollander betaalde gelijk zijn college-geld door in de 32-ste minuut de eerste treffer voor te bereiden en twee minuten later de tweede voor zijn rekening te nemen. Hij groeide uit tot 'de openbaring' (Van Leeuwen) en dus 'een zekerheidje' (Martens). Een ander blijk van inzicht gaf Ben van Leeuwen door Kees Brouwer de dekking op Roodenburg-spits Mark Helder over te laten nemen van Mark van Kesteren. Dat gebeurde in de 30-ste minuut en luidde het Leidse verval in. Hiervoor was Helder constant ongrijpbaar ge weest hetgeen resulteerde in de openingstreffer toen het broer tje van Glenn de diepte was in gestuurd door Ron van de Lin den. Helder was nog een paar keer gevaarlijk en scoorde in de 28-ste minuut bijna met het hoofd. Kamil Yener kon de kop bal net van de doellijn halen. Zo werd het binnen drie minuten 2-1 in plaats van 0-2. Het zou het duel een beslissende wen ding geven. Beide Noordwijkse goals waren niet geheel op ei gen kracht gescoord. De eerste van Martens werd van richting veranderd en bij de tweede eleed voorstonner Pascal Ho- man op een cruciaal moment uit. De derde goal verdiende een plaats in de ere-galerij der blunders. Vlak voor rust liet Roodenburg-doelman Marcel Vink de bal eenvoudig van zijn voet plukken door Piet Haze- noot, die 3-1 liet aantekenen. „Drie kadootjes, ongelooflijk," aldus de aangeslagen Rooden- burg-trainer Hennie de Klerk, „pas hun vierde doelpunt is op eigen kracht gemaakt." Die goal („De genadeklap", volgens De Klerk) was een mooi stukje sa menspel op slag van rust tussen Den Hollander, Hazenoot en schutter Martens. Het was zeker te veel voor de Noord-Leidse Peter Ciere „Wat triest, dit doet mijn Roodenburg-hart pijn. je kan natuurlijk altijd verliezen, maar op zo'n manier is echt ontluiste- rend. Neem nou bijvoorbeeld de instelling na rust. Ze staan met 4-1 achter en dan verwacht je dat Roodenburg va banque gaat spelen. Maar nee, de schade wordt beperkt. Dat begrijp ik niet je moet toch wat proberen. Het had er waarschijnlijk niet ingezeten, maar de intentie om meer druk te leveren moet er wel zijn. Die was er nu helemaal niet en dat kan je Roodenburg wel verwijten. Het grote pro bleet?} voor Hennie de Klerk is dat hij niet de spelers heeft om pressie-voetbal mee te spelen. Er Maurice Barends van Roodenburg speelt hoog spel. Richard Smit van SJC (rechts) houdt gepast afstand. FOTO HENK BOUWMAN ploeg, die in de tweede helft als een karikatuur van zichzelf rondliep. Geen lef en geen over tuiging. SJC bleef beheerst en counterde in alle eenvoud naar nog twee goals. Richard Smit en weer Martens rondden be kwaam af. De Klerk stond er hoofdschuddend bij: „Wat een ontgoocheling. Maar wat doe je eraan als je door persoonlijke fouten het schiD in eaat. Vertel mij maar hoe je op blunders kunt trainen. Het lijkt een open deur, maar deze wedstrijd is grotendeels bepaald door het scoreverloop. In de rust zaten ze er allemaal stilletjes bij. Ik zag toen al dat een wanhoopsoffen sief alleen maar negatief zou uitwerken. We moeten nog zes loodzware duels afwerken, dus een zeperd konden we niet ge bruiken.." SJC-Roodenburg 6-1 (4-1). 10. Helder 0-1, 32. Martens 1-1, 34. Den Hollan der 2-1, 43. Hazenoot 3-1, 45. Martens 4-1, 64. Smit 5-1, 66. Martens 6-1. Scheidsrechter: Aandewiel. Toeschou wers: 600. Geel: Brouwer (SJC). Rood: Ramon Barends (Roodenburg, 2x geel). dat ik geen lager cijfer dan een vijf heb gegeven. Over SJC ben ik meer te spre ken. De frivoliteiten vinden voorin plaats. Remco Martens en Rob den Hollander kunnen en mogen wat met de bal doen en de rest speelt in de organisa tie. Dat doen ze heel aardig en ik moet zeggen dat ze niet zo nega tief spelen als ik wel eens hoor. De drie spitsen komen dan wel terug bij balverlies, maar dat is toch geen doodzonde. Ze houden genoeg energie over voor aan vallende acties. Toen ze de wind in de zeilen kregen, waren ze le vensgevaarlijk. Ze profiteerden goed van de slippertjes et} vooral Martens was ijzersterk. Hij haal de een paar keer de achter lijn en zijn voorzetten wa- scherp. Het bove dien een lasti ge speler die altijd in bewe- m ging blijft, echt een bewerke lijk ventje. De verdediging speelt sober maakt het zijn tegenstander erg moeilijk. Ook verdedigend zijn de Leidse zaak jes goed op orde. Dat wil niet zeggen dat ik het eens ben met de taktiek van De Klerk. Ik vind dat Roodenburg met drie spitsen moet spelen al zal hij zeggen dat hij er de spelers niet voor heeft. Toch zou het beter zijn. In de eerste plaats omdat er meer aanspeelpunten voorin zijn en verder kan de tegenstander wor den vastgezet. Taktiek is mach teloos tegen de blunders van Roodenburg. Ieder strijdplan zou geheel in duigen vallen als er zulke fouten worden gemaakt met drie goals als resultaat. Daar heb je als trainer geen en kele invloed op. Feit is wel dat Roodenburg totaal instortte. Et- waren veel spelers die door de mand vielen en het is aan mijn blauwzwarte bloed te danken geldt ook voor het middenveld. De bal moet naar de spitsen en dan begint de aanval. Dat ging ze vandaag gemakkelijk af en ik kan me nu ook wel voorstellen dat het zo wel vaker in dit sei zoen is gegaan. Ben van Leeu wen heeft zijn spelers sterk neer gezet en ze kunnen ver. komen. SJC: Van de Meer (6); Van Rooyen (7), Brouwer (6) (De Ridder (-)), De Haas (7), Van Kesteren (6); Pont (7), Smit (5), Yener (7); Hazenoot (7), Den Hollander (7) (Steenvoorden (- Martens (8). Roodenburg: Vink (5): Van de Linden (7), Maurice Barends (6), Homan (5), Ouwerkerk (6); Buyn (6), Pikaar (6), Ramon Barends (6), Gottmer (6) (Hay- der (-)); Van den Burg (5), Hel der (6). Atlete Nelli Cooman in het Al gemeen Dagblad: „Ik heb zelf een colatic. Cola is mijn koffie en thee. 's Nachts staat er naast mijn bed een fles cola, ik begin de dag met cola en eindig de dag met cola. Twee li ter heb ik zo weg. Cola light dan hè, want suiker mag ik niet. En Coca Cola. Want Pepsi moet ik niet. Te zoet." Idem: „Champagne is het enige dat ik drink. Niet veel hoor. Ik leid een luxe leventje, ik denk dat veel meiden met mij zouden willen ruilen. Wel zwaar, rhaar je krijgt ook een hoop aandacht. jongens gold echt: in elk stadje een ander schatje. Johan Derksen, adjunct hoofd redacteur, in VI: „John van Loen is financieel on- afhankelijk, omdat hij dankzij zijn transfers forse tekengelden incasseerde en bij Feyenoord op de loonlijst staat voor 50.000 gulden basissalaris per maand, plus 10.000 gulden premie per gespeelde wedstrijd. Niets presteren en miljonair worden, dan kan alleen in het voetbal. Mario Basler, international van Werder Bremen, als reac tie op de be noeming van Aad de Mos in Kicker sportmaga- moet zien. Waar om? Omdat de sport die ik beoe fen al zo'ti man nelijke uitstraling heeft, Ik be steed per jaar zo'n drieduizend gulden aan loop pakjes. Ik wil er gaaf uitzien. Voetbaltrainer Fritz Korbach in het AD: „Af en toe zeg ik humoristische dingen, vind ikzelf. Als je cola met een jonge bestelt, kun je dat normaal zeggen. Ik roep dan: Gooi er maar een foute cola te genaan. En vrouwen van spelers of sponsors noem ik gebakkies. Groningen-speler Dick Kooij- man in VI: Westerhof is te aardig, vind ik. We verloren met 2-0 van Willem II, maar hij vond dat we goed hadden gewerkt. Dan zakken de spelers juist verder weg. Ik houd er wel van als een trainer fel is. Volendam-trainer Wirri Rijs- bergen in HP De Tijd: „Nu ben ik de kroonprins, maar ik vind het telkens weer verve lend als er gezegd wordt: 'Weer zo'n voetballer die gescheiden is. Hij zal wel een hoerenloper zijn geweest, die er ook nog een drie vriendinnetjes op nahield. 'Dan denk ik: ja, godverdomme. Alsof alle voetballers ach ter de wijven aan zitten, alsof alle voetballers zuipers zijn, alsof alle voetbal lers maar zeiken ov.er geld..(...) Alsof alle voetballers geen ver stand hebben. Idem: „Ik denk nog regelmatig terug aan de tijd bij de New York Cos- mos. Altijd op reis, altijd in de buurt, veel Voor sommige is. Wij heb ben eigenlijk geen trainer nodig. In pro bleemgeval len kunnen we altijd nog Otto Rehha- gel in Miin- chen bellen. Simon Taha- mata over het kauwen van pruimtabak in Elf: „Het is geen gezicht, maar ik kan niet zonder. Zo gaat dat met verslavingen. Clemens Westerhof in Elf: „Ik heb misschien makkelijk praten, want mijn schaapjes in Nederland staan op het droge. En het pikt natuurlijk ook als je, zoals ik, kunt zeggen dat je een van dezestien beste trainers van de wereld bent. Mart Smeets in Nieuwe Revu: „De sporter Louganis was een half-god in zwembroekje op een zwiepende plank. Jos Verstappen in Panorama: „Soms moet je wel eens een duwtje uitdelen. Nou geen pro bleem hoor. Als prof moet je al les meteen auto kunnen. Ermee spelen, gooien. Maar we moeten een goede auto hebben. Een auto waarin je je lekker voelt. In een slechte lukt dat niet. Louis van Gaal in Vara tv-ma gazine: Soms generaliseer ik cds ik over de journalistiek spreek. Ik ken heel goeie journalisten en heel slechte. Zoals er ook heel goeie i heel slechte trainers zijn. En i heel slechte men- De Nederlandse poli tie is het beste van de hele wereld. Maar criminelen, voordat jullie massaal de grens overtrekken, het gaat hier om voetballen. Het Nederlands politieteam werd afgelopen maand eerste op de 'World Police and Fire Games' in Melbourne, wereldkampioen dus. Laatste man van het Ne derlands politieteam is Henk Langemaat van amateur-lands kampioen Katwijk, die in Australië dus weer een succes aan zijn erelijst mocht toevoe gen. Langemaat spreekt van een van zijn mooiste ervaringen als voetballer. Het Nederlands politieteam zou volgens Langemaat gemak kelijk op topamateurniveau kunnen meedraaien. „Het zijn allemaal jongens die in de eer ste klasse zaterdag of hoofdklas se zondag spelen. Gek genoeg ben ik de enige westerling uit het gezelschap, het zijn voorna melijk jongens uit het zuiden van het land die voor dit elftal zijn geselecteerd. Marcel Linde- naar is misschien de bekendste naam uit het team. Hij heeft be taald voetbal gespeeld en zit nu bij Spakenburg." Langemaat, die op het Leidse politiebureau op de afdeling jeugd-en zedenpolitie werkt, heeft het tripje voor een deel 'in de baas z'n tijd' kunnen maken. „De regeling in ons korps is dat je voor de helft van de reis va kantiedagen opneemt. Bij ande re korpsen is dat weer anders." Het gezelschap, dat onder lei ding stond van trainer Jaap Viergever (Strijen), trainde de afgelopen maanden een keer in de week of speelde oefenwed strijden tegen betaalde clubs. „Maar we spelen al jaren met elkaar, we zijn aardig inge speeld," aldus Langemaat. De excursie naar Australië duurde in totaal twee weken. De eerste week gebruikte de merse omstandigheden. „Ik heb ook nog wel wat van het land kunnen zien, 's morgens train den we, maar 's middags had den we vrij." De 'Police Games' was vol gens Langemaat een indruk wekkend evenement. Behalve voetbal werden er nog tientallen andere takken van sport beoe fend. „Vooral de openingscere monie was prachtig. Die vond plaats ip een stadion met 60.000 toeschouwers, waarin de deel nemende landen een voor een binnen kwamen. Er werd een prachtige show opgevoerd. Dat was een geweldige belevenis." De wedstrijden werden achter elkaar afgewerkt. Dagelijks moest de Nederlandse ploeg aantreden. Vrij gemakkelijk werd de kwartfinale bereikt, door overwinningen op Austra lië en de Verenigde Staten en een gelijkspel tegen Zuid-Afrika. Vooral het spel van de laatste ploeg, die overigens geheel uit zwarte spelers bestond, heeft Langemaat verbaasd. „Er zaten vier A-internationals in. Die jongens konden dingen met een bal die ik hier in Nederland nog nooit iemand heb zien doen. Individueel staken ze er met kop een schouders boven uit, maar taktisch waren ze zwak." Landen als Verenigde Staten en Canada waren voetballend matig. „Maar die ploegen waren fysiek wel vreselijk sterk, het waren allemaal van die kleer kasten, die er als bezetenen in gingen. Maar na afloop van de wedstrijd sloeg iedereen elkaar weer vriendelijk op de schou ders; zo gaat dat in die landen." Door een wonderlijke speling van het land kwam Nederland in de kwartfinale weer uit tegen Zuid-Afrika, dat als 'beste twee de' door was gegaan naar de laatste acht. Nederland won met 3-1 en stootte vervolgens gemakkelijk door naar de eind zege. Italië werd in de halve eindstrijd geklopt en in de finale wees 'Oranje' Engeland met 2-0 terug. Langemaat hoefde geen en kele wedstrijd van zijn club Kat wijk te laten schieten. „Maar ook als ik wel een paar wedstrij den had moeten laten lopen, was ik naar Australië gegaan. Ik heb dat voor het seizoen ook al bij Katwijk aangegeven." Dit soort evenementen mag je niet missen. WILLEM SPIERDUK Na amper dertien mi nuten beëindigde scheidsrechter Flip Kok gistermiddag de amateur voetbalwedstrijd Vaesrade-FC Hoensbroek in de derde klasse B van het district Zuid II. Niet omdat er iets aan de hand was. Integendeel; het was een spor tieve derby. Kok wenste een daad te stellen. De arbiter: „Ik heb mijn medewerking aan de wedstrijd beëindigd om uiting te geven aan gevoelens van on vrede, die reeds lang heersen bij de scheidsrechters. Het probleem van de agressie binnen en buiten het veld is be kend. Agressie die zich steeds meer richt tegen de scheids rechters. Kok: „Daar wordt on voldoende tegen opgetreden. De onlangs aangekondigde lan delijke acties zijn afgeblazen nadat de KNVB beloofde stren ger op te treden tegen relschop pers en negatief acterende ver enigingen. Maar dat heb ik al vaker gehoord. Ik vind dat er iets moet gebeuren. Vandaar deze eenmansactie, die als voornaamste doel heeft een dis cussie tot leven te roepen. Jam mer dat het toevallig nu moest gebeuren bij een wedstrijd tus sen clubs die absoluut geen blaam treft." De verwarring was groot. Bin nen tien minuten was Vaesrade op een 1-0 voorsprong geko men. Kok maakte van een lichte overtreding gebruik om de bei de aanvoerders bij zich te roe pen. „Heren, ik stop ermee," was zijn mededeling. „Dit is een actie van een individuele scheidsrechter." Verbazing al om. Gemor bij een deel van de vierhonderd kijkers. Maar ook opvallend veel begrip. En vooral respect. Respect voor de 41-jari ge jurist bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds die zijn nek durfde uit te steken. De voorzitters van beide clubs had den begrip voor de actie, ook de spelers legden zich bij zijn be slissing neer. Arbiter Kok: „Ik heb dit zorg vuldig gepland. Eigenlijk zou mijn actie plaatsvinden enkele weken geleden, tijdens FC Gul- pen-Lemirsia. Maar die wed strijd werd afgelast. Ik fluit acht tien jaar, maar de omstandighe den worden steeds slechter. Agressie binnen en buiten de lijnen is gemeengoed gewor den. Natuurlijk weet ik, dat ik door mijn handelwijze de pro blemen niet oplos. Maar ik hoop wel te bewerkstelligen dat men gaat nadenken. Er zal een mentaliteitsverandering teweeg moeten worden gebracht. Ge beurt dat niet, dan gaat deze sport naar de knoppen." „Zonder scheidsrechters kan niet worden gevoetbald. Maar denk je dat je binnen enkele ja ren nog iemand zo ver krijgt, om te gaan fluiten. Het is toch te gek. Jongetjes van zeven jaar steken hun middelvinger op als de arbiter een beslissing neemt die hen niet zint. Mensen die bij het uitoefenen van hun liefheb berij geen leiding wensen te ac cepteren, moeten maar een an dere h,obby kiezen. Men hoeft echt niet de rode loper voor ons uit te leggen. Maar wij willen wel worden behandeld als men sen. En dat gebeurt helaas veel te weinig. Hoe de KNVB rea geert op mijn actie? Ik weet het niet. Ik wacht af. Maar ik hoop dat ik dinsdag weer een oefen duel mag fluiten." Piet Willems, voorzitter van district Zuid II keurt de actie van de scheidsrechter af: „Flip Kok is een man die ik hogelijk waardeer. Hij doet ontzettend veel voor de scheidsrechters. Er zijn wantoestanden. Daar ves tigt hij nu inderdaad de aan dacht op. Maar of dat op de juiste wijze is, betwijfel ik. Ik kan zijn daad echt niet begrij pen. Temeer niet, omdat de landelijke scheidsrechtersorga- nisatie en de KNVB onlangs ge zamenlijk tot een overeenkomst zijn gekomen, die een aan scherping van de regels en een daadkrachtiger optreden tegen wantoestanden inhoudt." Het omkoopschan daal rond ülympi- que Marseille wordt vanaf vandaag door de recht bank van Valenciennes behan deld. De Franse voetbalbond sprak haar veroordeling reeds uit. Marseille is de landstitel af genomen, is uitgesloten voor het Europese bekertoernooi en is teruggezet naar de tweede di- Justitie begint nu met het proces dat tien dagen zal duren en waarvoor zich 150 journalis ten hebben aangemeld. De rechter wil de waarheid over de 0-1 van Valenciennes tegen Olympique Marseille. Wie werd er omgekocht, door wie gebeur de dat en op wiens initiatief? Als eerste getuige wordt de ex- manager van Marseille, Jean- Pierre Bernes, gehoord. De vroegere rechterhand van Ber nard Tapie heeft aangekondigd enige spectacuaire uitspraken te zullen doen. Enkele dagen voor het begin van het proces hield het sport blad L'Equipe een enquête on der de 380 profvoetballers in de hoogste divisie. Nog geen 50 procent, 165 man, stuurde het formulier terug. De uitkomst was ontluisterend: 21 procent was niet geïnteresseerd in de waarheid. Iets meer dan de helft, 52 pro cent, vond dat Jacques Glas- smann, die de affaire in de openbaarheid bracht, juist han delde. Zeventien procent had geen mening en 31 procent zou het nooit hebben gedaan. Glas- smann, verdediger bij Valen ciennes, werd uitgespuugd door het Franse voetbal en vond geen club meer in zijn land. Hij speelt momenteel op het eiland La Réunion. Bernard Tapie komt onge schonden uit het proces denkt 68,5 procent van de spelers. Pla- tini had geen begrip voor de spelers. Wel voor de clubs. „Ik kan mij voorstellen dat clubs 200.000 francs bieden als er gro te belangen op het spel staan. Ik kan mij niet voorstellen dat spe lers zich laten omkopen. Zij ver dienen goed en moeten niet voor een paar penningen hun ziel verkopen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19