'Ajax staat er weer' FC Lisse dolgelukkig met 'troostprijs' vStmiT Gielen:Beetje een verrassing Messuregolf Feyenoord PSV zoekt9type Jonk9 NDAG 13 MAART 1995 EF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 «Jelli Cooman biedt excuses aan arcelqnaNelli Cooman heeft haar verontschuldingen aange- oden aan trainer Henk Kraaijenhof. De 'sprintprofessor', ge- chrokken door de felle kritiek van het emotionele donderwolk- riep Cooman telefonisch ter verantwoording. „De zaak is uit- epraat, zand erover", aldus Kraaijenhof. Cooman legde na de nale 60 meter, waarin ze zesde werd, een verband tussen haar jgenvallende prestatie en de begeleiding van Kraaijenhof. Ze nas stellig van mening dat haar coach te weinig tijd voor haar eeft. „in zekere zin klopt dat ook wel. Vroeger gingen we regel- ïatig samen winkelen of uit eten. Daar heb ik nu geen tijd meer oor. Maar in trainingstechnische zin heb ik de afgelopen weken ;een seconde minder aan haar besleed", aldus Kraaijenhof. SVLV heeft niet genoeg spelers eiden De wedstrijd Lugdiintun-SVLV in de zaterdagafdeling is fgelopen weekeinde niet gespeeld. De Voorschotenaren kon- len vanwege schorsingen en blessures niet genoeg spelers op de leen brengen. Donderdagavond probeerde het bestuur van VLV de wedstrijd nog te verzetten, maar dat stuitte op bezwa- en van Lugdunum. Eerder dit seizoen werd de wedstrijd tegen SW '70 om dezelfde reden niet gespeeld. Bestuurder Mens: Als je het mij vraagt zou het beter zijn als SVLV uit de competi- ie wordt genomen. Van competitievervalsing kan geen sprake ijn. We hebben nog geen wedstrijd gewonnen." Llaase stelt teleur met achtste plaats jdianapousKarniel Maase heeft de stijgende lijn in zijn presta- ies niet kunnen doortrekken. Bij de Amerikaanse indoorkam- lioenschappen voor studenten in Indianapolis (VS) kwam de .eidse atleet dit weekeinde niet verder dan de achtste plaats op ié 5000 meter in 14.10. De Bataven-atleet, die had gehoopt op en plaats bij de eerste vijf, liep op de enkele rondes op kop, naar bleek niet in topvorm. Een week eerder bracht de schei- unde-student nog een tijd van 13.56 op dé klokken. recht marcel van der kraan d-verslaggever :yenoord dreigt in de aanloop lar het Europa Cup-treffen et Real Zaragoza in ernstige oblemen te komen door een tre blessuregolf. In het duel jet FC Utrecht raakten gisteren pud Heus en Rob Maas zo ge- jesseerd, dat zij zich vandaag j het ziekenhuis melden voor ;iderzoek. Ulrich van Gobbel, iston Taument en Henk Fra- r ontbraken gisteren al door essures in de Galgenwaard. Omdat Bernard Schuiteman Denis Klioejev, die in de jomstad in de basis stonden, iet speelgerechtigd zijn, Rob [itschge vanwege een schor- hg niet meereist naar Spanje, hn van Loen vanmorgen naar pan is vertrokken en één van vier buitenlanders (waar- hijnlijk Glaucio) donderdag Igens de UEFA-regels niet op bank mag plaats nemen, is er otseling een schrikbarend gezelschap spelers overge- even voor de beladen return Zaragoza. Daarbij wil de technische staf Dg maar niet denken aan wat gebeurt als het als de vrouw in Ed de Goey inderdaad in de imende dagen in het kraam- 'ïd verdwijnt. Van Hanegem en éijer probeerden voorzichtig n de paniek de kop in te druk- •n, maar de coaches van Feye- )ord realiseren zich dat de si- atie verre van rooskleurig is. e Kromme, na afloop in de algenwaard: „Zorgwekkend? ou, we zitten in de buurt van iel. Misschien dat Jomanda is nog kan helpen. Ach,'we innen ons vreselijk zorgen lan maken om alle blessures, laar daar schieten we op dit ïoment niets mee op. We heerenveen. gpd Ronald Koeman niet, Wint Jonk wel. De spelverdeler van Inter Milan staat bij PSV op de lijst met potentiële aankopen. Over een rentree van Ronald Koeman wordt echter niet meer ge dacht: te oud. Sinds zijn transfer naar Barcelona heeft PSV lang'de gedach te gekoesterd dat Koeman ooit nog eens terug zou keren in Eindhoven. Die wens leeft inmiddels niet meer bij PSV. Trainer Dick Advocaat heeft geen belangstelling (meer) voor de oud international. „Vooropgesteld, ik vind Ronald nog altijd een fantastische voetballer, maar spelers van 32 jaar passen niet in het nieuwe beleid van PSV. Jongens tot ongeveer 26 jaar zijn interessant voor ons, ouder niet. Als ik Ronald was, zou ik lekker nog een paar jaar in Frankrijk gaan voetballen, bij Nice of Monaco. Werder Bremen zou ik geen verstandige keuze vinden, omdat bij die club toch weer een enorme druk op zijn schouders komt te liggen. Maar goed, hij bepaalt zelf wat hij gaat doen." Advocaat is al jaren gecharmeerd van Jonk, maar een her nieuwde samenwerking met de vormgever van Inter Milan zit er volgens de oud- bondscoach op korte termijn niet in. „Zijn contract in Milaan loopt nog door, dus het zou een kostbare zaak zijn om hem dit jaar al aan te trekken", stelde Advocaat. Penningmeester Harrie van Raaij denkt echter te weten dat PSV wel degelijk een kans maakt op Jonk. „Ik weet niet of Jonk weg mag na dit seizoen, maar ik verwacht eigenlijk van wel. En niet dat bij ons alles mogelijk is, maar onmogelijk is niets, dus ook niet het aantrekken van Jonk. Maar of we Jonk halen? We zoeken wel een type Jonk." Van Raaij en Advocaat zijn het erover eens dat er een spel verdeler moet worden gekocht, geen libero. Na de zege op Heerenveen meldde Advocaat dan ook dat PSV zeker geen top- verdediger zal aanschaffen en zeker geen speler van 30 jaar of ouder. UVS houdt moed «y Hoofdklasser UVS I houdt moed op een goede afloop van het sei zoen na het gelijkspel bij ADO '20 (2-2) Van pure ellende vielen ze bijna één voor één om, de spelers van Go Ahead Eagles. Een tijd lang dichtbij een sensatie (1-0), in blessuretijd opeens met lege handen (1- 2). Met afgunst bekeken ze de snel in massa toenemende berg van Ajax-spelers, met matchwinner Nwankwo Kanu als fundament. Afgelopen woensdag had de landskam pioen het predikaat 'lucky' even afgestaan aan Feye noord, nu kwam het per kerende post retour. Het geluk lachte de formatie van Louis van Gaal gisteren weer toe. deventer edwin struis Marco Gielen, de verrassende winnaar van de Twintig van Alphen, rent als een dartel veulen over de eindstreep. foto anp 'Beginneling' geroutineerd naar overwinning in Twintig van Alphen alphen a/d run gpd moeten de situatie van dag tot dag gaan bekijken." De komende 24 uur zijn daar bij al cruciaal. De medische staf wil Gaston Taument vandaag aan de eerste serieuze test on derwerpen. De international heeft dit jaar nog geen minuut gespeeld,"maar heeft de afgelo pen.week eindelijk grote vorde ringen gemaakt bij zijn herstel. Toch heeft hij zijn spieren nog altijd niet voor honderd procent kunnen belasten. Ook Ulrich van Gobbel is een tobber in de ziekenboeg. Bij de verdediger werd afgelopen vrijdag in het ziekenhuis nog vocht weggeno men uit zijn knie. Van Hanegem: „Ik zag een emmer met water staan en dacht meteen dat die van 'Uli' was. Maar zo erg was het geluk kig niet. Toch tast ik helemaal in het duister wat hem en Gas ton betreft. Heus is ook niet erg optimistisch, Maas heeft veel last van zijn knie. De enige over wie ik zelf optimistisch ben, is HenkFraser." Vragen over de beschikbaar heid van De Goey wekten giste ren enige irritatie op bij Van Hanegem, die vindt dat er te veel publiciteit is gegeven aan een opmerking van de doelman dat hij thuis wil blijven voor de geboorte van zijn eerste kind. Van Hanegem: „Ik heb geen en kele afspraak daarover gemaakt met De Goey. Om de simpele reden dat hij niet bij mij is ge weest om te zeggen dat hij niet meegaat. Er is nog niet één woord over vuil gemaakt. Op dit moment is het geen nieuws. We hebben pas een probleem als hij inderdaad donderdag niet in Zaragoza is. Verder verwijs ik ie dereen nu door naar de gynae- Met zijn lange pas had hij brutaal plaatsge nomen in de kopgroep, bij tempoversnel lingen was hij meegegaan en langs het Aar kanaal had hij manmoedig de kop geno men. Daar ook had zijn laatste volger hem zomaar moeten laten gaan. Zo stoof hij als een volleerd wegatleet solo op de finish af. Maar dertig, veertig meter voor de meet veranderde Marco Gielen in een dartel veu len op een fraaie, eerste lentedag. Met kod dige vreugdesprongetjes vierde hij zijn zege in de Twintig van Alphen. De hovenier uit het Limburgse Belfeld is 24 en staat nog pas aan het begin van zijn carrière als wegatleet. Een zachtmoedig mens, een beetje een stille. Iemand die de mond liever gebruikt voor een vriendelijke lach dan voor grootspraak. Dat hij over bij zondere talenten beschikt, was al langer be kend. Maai' het moment waarop hij die toonde, temidden van een sterk internatio naal veld, was zaterdag toch een aangena me verrassing. Voor zijn nieuwe trainer Mattie de Vugt bijvoorbeeld. „Buiten verwachting", oor deelde hij. En Mark Plaatjes, de wereldkam pioen van Stuttgart 1993 die met de mara thon van Los Angeles van een week geleden nog in de benen gekozen had voor een rus tige aanpak, vroeg direct na de finish of die Gielen echt de Keniaan Andrew Eyapan had verslagen. Toen hem dat werd verzekerd, zei hij: „Een verrassende overwinning." Begin januari had Marco Gielen in de halve marathon van Egmond ook al ge toond een wedstrijd over deze afstand goed aan te kunnen. Daarom was bijvoorbeeld toeschouwer Gerard Nijboer helemaal niet zo verrast. Bert van Vlaanderen (zelf vierde met een snelle tijd) ook niet: „Hij is alleen nog wat onregelmatig. De ene keer vlamt hij, het andere moment is hij nergens. Maar we weten dat hij het kan." Ook Van Vlaanderen noemde 'Egmond' als voorbeeld. Toen had de Limburger nog zijn meerdere moeten erkennen in Getaneh Tessema, die hem een paar kilometer voor het eind op het strand had losgelopen. Za terdag waren de rollen omgedraaid. Na zo'n twaalf kilometer had het duo Eyapan gelost. Op het lange rechte gedeelte langs het Aar kanaal, waar de lopers met tegenwind te maken kregen, nam Gielen de kop en deed Tessema niets meer dan volgen. Met nog zo'n twee kilometer te gaan moest de Ethio piër Gielen laten gaan. „Beetje last van mijn voet", zei Tessema naderhand. Een verrassing en toch ook weer niet. Zoals Gielen het ook zelf ervaarde: „Een beetje wel en een beetje niet." Wel, omdat hij vorige week nog wat grieperig was uitge stapt in Wassenaar waar Tessema Neder lands kampioen veldlopen was geworden. Niet, omdat hij in zijn planning voor dit voorjaar een snelle halve marathon stond. „En ik voelde deze week al dat ik hier 58.40 kon lopen." Dat had de in feite nog onerva ren Gielen dus prima voorvoeld. Hij won in 58.52 minuten. Gielen verruilde eind vorig jaar zijn coach Carel van Nisselroy voor Mattie de Vugt, de voormalige bondstrainer bij de wegatleten. Samen met zijn manager Michel Lukkien stippelt hij de weg uit die voor Gielen moet leiden naar Atlanta. Maar in de planning staat ook nog dat hij over drie weken een heel snelle halve mara thon gaat lopen. In Berlijn, waar Gielen zich niet volgens de leer van Lukkien kan ver stoppen in allerlei 'treintjes'. Het zijn de wedstrijden waarin het talent moet worden gerijpt. Precies zoals de ervaren rot Nijboer het zei: „Hij is een heel goede atleet, maar dit is nog maar een kleine wedstrijd. We kunnen wel hosanna gaan roepen, maar hoe doet hij het op internationale kampioenschap pen? En goed zijn op de halve afstand zegt dat je in potentie een hele aan kan. Maar een bewijs is het niet." Zeker na het afzeggen van Joke Kleijweg (geblesseerd) bleef de regionale vertegen woordiging beperkt tot posities in de sub top. De Bataven Jo Ferket (36ste) en Ineke Vis (20ste) waren de snelste veteranen. Tien tellen achter Ferket (1.06.45) plaatste zich Spartaan Erik Bakker, opnieuw snel na een succesvol NK cross. Ook Mare Koopman schap (Bataven, 1.08.14) en Wim van der Hoorn (AAV '36, 1.09.02 bleven binnen de 1.10. gpd-verslaggever De opluchting na afloop duurde maar kort. Daarvoor in de plaats kwam de bekende Am sterdamse branie. Van Gaal greep de benauwde zege met beide handen aan om de verza melde pers duidelijk te maken dat het leed geleden is bij Ajax. „De slechte periode hebben we in januari en februari gehad, nu staan we er weer helemaal, dat kan ik aan alles zien", zo hield Van Gaal zijn gehoor voor. Uiteraard is het belangrijk om je selectie aan de vooravond van de voorlopig belangrijkste wedstrijd van het seizoen - overmorgen tegen Hajduk Split - moed in te spreken, maar deze poging deed wat geforceerd aan. Zo repte Van Gaal de afge lopen twee maanden met geen woord over een eventuele te rugslag: gisteren werd deze met terugwerkende kracht geconsta teerd. Ook het duel van gisteren gaf nauwelijks aanleiding om het hosanna aan te heffen. Het had namelijk weinig gescheeld of de thuisploeg had het aantal over winningen dit seizoen in één klap verdubbeld. Twintig minu ten voor tijd stond er nog een 1- 0 tussenstand (fraai doelpunt Mark Schenning) op het score bord. Jari Litmanen en - in bles suretijd - Nwankwo Kanu be hoedden Ajax voor een nieuwe teleurstelling. De gelukkige zege was voor Van Gaal geen reden om een bescheiden nababbel af te ste ken. Zo had de oefenmeester in de eerste helft liefst acht open kansen voor zijn elftal gezien, terwijl de objectieve kijker tot drie opgelegde mogelijkheden kwam. Van Gaal had wel gelijk in zijn opmerking dat er 'te veel kansen worden gemist'. Jari Lit manen had in de eerste helft tot twee keer toe de openingstreffer op de voet, maar de Fin wil het steeds te mooi doen. Alsof een lobje of een mooie krul meer oplevert dan een punter of een droge knal. Litmanen haalde zijn gram een kwartier voor het einde toen hij weinig anders kon doen dan de bal achter Joop Hiele te koppen na een afgemeten voor zet van Winston Bogarde. Daar na maakte Nwankwo Kanu het Deventer drama in de allerlaats te minuut van de wedstrijd compleet. Hel slangemens uit Nigeria pikte behendig een ver re inworp van Ronald de Boer op, tolde om zijn as en schoot vanuit de draai fraai in. Een tragisch moment voor Go Ahead-keeper Joop Hiele die lange tijd de grote sta-in-de- weg was voor de Ajax-aanval- lers. „Ajax mag alleen tevreden zijn over die twee punten, ik vond ze verder niet goed spe len", bromde de routinier. „Van dat befaamde circulatie-voetbal heb ik weinig gezien. Ze lieten die bal constant een paar meter voor het strafschopgebied neer ploffen. Gemakkelijk te verdedi gen." Hiele denkt de remedie tegen het Ajax-voetbal gevonden te hebben. „Honderd procent in zet, de linies kort op elkaar en het duel niet schuwen. Dan zie je bij Ajax een x-aantal spelers dat dan niet thuisgeeft. Het is eigenlijk het spelletje dat Haj duk ook speelt." runsburg rob onderwater Kratten bier en bossen bloemen werden aangesleept. Het was feest in de kleedkamer van FC Lisse op Middelmors. Spelers incasseerden opgelucht de feli citaties met de zojuist behaalde periodetitel. Nu Katwijk onbe dreigd in de eerste klasse A op de titel afstevent, zijn de rest- prijzen voor de achtervolgers. FC Lisse was daar na de zwaar bevochten 0-1 bij Rijnsburgse Boys heel blij mee. „Voor sponsors en publiek zijn dat toch de leuke dingen", stelde Lisse-verdediger Stefan Spruyt naderhand. De laatste weken had hij de druk van het moeten winnen in Rijnsburg gevoeld. Die wedstrijd was van wege de tweede periode belang rijk. „Dan blijkt dat we de druk best aankunnen, al was het alle maal niet overtuigend." Dat was het zeker niet. Rijns burgse Boys verdiende zelfs een punt op basis van getoonde werklust en de kansen iri de eer ste helft. Rob Kiebert strooide in tegenstelling tot de voorgaande nederlaag tegen Spijkenisse na derhand met complimenten. „Goed, we hebben verloren, maar de manier waarop geeft hoop. Neem maar van mij aan dat Rijnsburgse Boys ook vol gend seizoen in de eerste klasse speelt." Rijnsburg speelt komende za terdag één van de belangrijkste wedstijden van het seizoen bij rode-lantaarndrager SHO. Het is voor Kiebert een meevaller dat de afgelopen zaterdag ge schorste Marco Klaassen en Dick Heemskerk weer van de partij kunnen zijn, hoewel de formatie tegen FC Lisse geen slechte indruk achterliet. Alleen de openingsfase speel de de thuisclub hypernerveus. De Rijnsburgers holden heel hard, maar ze vergaten dat er ook nog een bal in het spel was. FC Lisse verzuimde in die pe riode (Dennis Iliohan had de 0- 1 in de eerste minuut al op zijn schoen) de zwalkende tegen stander op de pijnbank te leg gen. Na het flitsende begin was het trouwens snel over met de bezoekers. Alleen René Ras Ajax start de voorbereiding op de wedstrijd tegen Haj duk Split met zeventien man. Trainer Van Gaal wil afwachten hoe de enkel van Patrick Kluivert zich houdt. De spits raakte twee weken geleden tijdens de eerste wedstrijd tegen de Kroaten (0-0), in de kwartfinale van de Champions League, ge blesseerd. Kluiverts meedoen is twijfelachtig. Sinds Ilajduk- uit heeft hij geen wedstrijd meer gevoetbald. Gisteren trainde hij individueel met hulptrainer Haarms. De tweede gekwetste is Mare Overmars, die na een schop tegen het bovenbeen uitviel tijdens het duel met Go Ahead Eagles. Uiteindelijk verschijnen zestien spelers op het wedstrijdformulier. Van de vaste groep mist Ajax middenvelder Davids, die vorige week is geope reerd aan een oog. De zeventien zijn: Van der Sar, Grim, Reiziger, Blind, Rijkaard, Silooy, Frank de Boer, Seedorf, Lit manen, Bogarde, Ronald de Boer, Overmars, Van Vos- kreeg nog een goede kans, ver der brachten de Lissenaars bit ter weinig. Het bood Rijnsburg de gele genheid enigszins orde op za ken te stellen. Halverwege de eerste helft kwam de thuisploeg, met een wonderbaarlijk snel herstelde Peter van Duyn in de gelederen, zelfs aan aanvallen toe. Steven Faber kreeg vanaf de rechterkant twee dotten van kansen aangereikt. De eerste kopte hij over, bij de tweede in zet voorkwam Lisse-goalie Ma- rijn Mokveld een doelpunt van Rijnsburgse Boys. De ploeg van Kiebert was be duidend minder aan de bal, maar er ging van Rijnsburg veel meer dreiging uit. Vlak voor rust mikte André Hordijk de bal uit een vrije trap op de lat. Lisse probeerde het met combinaties via Peter Wubben, de spits die van trainer Mark Wotte weer eens een kans kreeg. Wubben bleef tijdens de rust in de kleed kamer achter omdat hij nauwe lijks kon imponeren. De Haagse spits heeft met maar moeilijk bij de fusieclub. Als hij niet snel met een 'wereldpartij' op de proppen komt, wordt het boek Wubben aan het eind van het seizoen dichtgeslagen. Wotte: „Buiten staanders moeten het beter doen dan de Lissenaars. Dat is met Wubben niet het geval. Hij is trouwens niet de enige van de buitenlanders die tegenvalt." Concurrent Mark Ens was koud vijf minuten in het veld, toen FC Lisse de enige treffer van de wedstrijd scoorde. De geblokte puntspeler kwam er zelf bij het doelpunt niet aan te pas, maar Ens had de Rijns burgse hoofden inmiddels op hol gebracht met zijn 'oorlog' voeren. De treffer was er één om in te lijsten. Leon van der Zwet passte op links naar Barry Opdam, die zijn opponent Ed Roos kinderlijk eenvoudig uit kapte en met rechts magnifiek scoorde: 0-1. Pal daarop mocht Roos douchen als 'beloning' voor zijn lankmoedige verdedi gen en zijn fletse spel. In Rijns burg wacht men met smart op de eerste goede wedstrijd van de man die bij Feyenoord in het eerste heeft gespeeld. Rijnsburg gooide na de opris ping van Opdam alles op de aanval. Lisse wist zich geen raad met de daadkracht van de thuisploeg. Er ontstonden ge vaarlijke momenten voor het doel van Mokveld en Steven Fa ber en Raymond Buis kregen schietkansen. Maar tot een tref fer kwam het niet. Kiebert: „Dat geluk hebben we dan ook niet." Aan de andere kant maakte FC Lisse geen gebruik van de ruimte, die Rijnsburg de spitsen noodgedwongen liet. Jelle Vis ser was met een inzet op de lat dichtbij 0-2. „Ik baal ervan dat we het niet kunnen afmaken", mopperde Spruijt naderhand, „een topper als Katwijk speelt Rijnsburg dan helemaal van de mat. Zo ver zijn we bij Lisse nog niet. We zijn nog te wisselvallig, dat blijkt weer in een wedstrijd als vandaag. Hoe we beter kun nen worden? Niet door spelers te gaan halen. Er zit rek in deze groep, door training en ervaring moet FC Lisse evenwichtiger worden." Vooralsnog moet de amitieu- ze club zich daarom tevreden stellen met een 'troostprijs'. Rijnsburgse Boys: Schot; Vaartjes, Ar jan Heemskerk, Hordijk (De Ruiter), Den Haan; Buis, Roos (Wesselius), Ro bert van Duyn; Peter van Duyn, Faber, Van Driel. FC F.isse: Mokveld; Polman, Spruyt, Van Duyvenbode, John Vermeulen (Ar nold Vermeulen); Ras, Van der Zwet, Opdam; Iliohan, Wubben (Ens), Visser. Zwerver wint Europa Cup wenen «anp Sisley Treviso, de club van de Nederlandse volleyballer Ron Zwerver, heeft eindelijk de Eu ropa Cup voor landskampioe nen veroverd. De ploeg won gis teren in Wenen in de finale met opvallend gemak van de Itali aanse rivaal Edilcuoghi Raven na, drievoudig bekerhouder: 3- 0. Ravenna kon alleen in de der de set enige tegenstand bieden: 15-6 15-4 15-12. In de halve fi nale had de ploeg van Zwerver afgerekend met de Belgische kampioen Zellik: 15-6 15-7 15-1. Barry Opdam haalt met rechts vernietigend uit en scoort de enige treffer van FC Lisse in de streekderby tegen Rijnsburgse Boys. Links kijkt Mark Ens gespannen toe. De Rijnsburgers Den Haan (liggend) en Roos kunnen niets meer uitrichten. foto fienk bouwman

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13