Israël en PLO eens over meer Palestijns zelfbestuur Buitenland V '!<.''';rov?ï5 MÈÊÊÈBÊ Russische doema stevent af op conflict met Jeltsin Gerry Adams wil praten over ontwapening IRA Mafïïabons wil getuigen tegen ex-premier Andreotti Aardbeving in Noord-Japan Britse koningin bezoekt NoordIerland in 'sfeer van vrede' Traangas in bejaarde ogen VRIJDAG 10 MAART 1995 Peilingen bevestigen koppositie Chirac parus Opiniepeilingen hebben bevestigd dat er in Frankrijk een spectaculaire ommezwaai heeft plaatsgehad in de voorkeur van de kiezers bij de presidentsverkiezingen in april en mei. Jacques Chirac zou premier Edouard Balladur, die onder vuur is komen te liggen wegens het miljoenensalaris dat hij als directeur van een computerbedrijf verdiende, in de tweede ronde met een comfortabele meerderheid verslaan. Opvallend is, dat 47 pro cent van de Fransen zegt nog geen beslissing te hebben geno- Lijken VS-soldaten Vietnam ontdekt Hanoi» Amerikaanse en Vietnamese onderzoekers hebben in Vietnam verschillende stoffelijke overschotten gevonden die mogelijk van in de Vietnamoorlog vermist geraakte Amerikaanse soldaten zijn. Nog steeds is over het lot van 2.211 Amerikaanse militairen in Vietnam niets bekend. Amerikaans-Vietnamese on derzoeksteams speuren sinds 1988 naar stoffelijke resten van omgekomen Amerikaanse militairen en naar aanwijzingen over het lot van de vermisten. Canada entert Spaans vissersschip ottawa/brussel Canada heeft gisteren in de internationale wa teren voor de Canadese kust een Spaanse vissersboot geënterd als gevolg van de ruzie met de EU over visquota. De kapitein van het schip is gearresteerd en het schip is naar een haven gesleept. De Europese Commissie beschuldigde Canada van 'een daad van georganiseerde piraterij.' De Canadese minister Tobin (visserij), rechtvaardigde de entering als een poging het sterk te ruglopende heilbotbestand in het gebied te beschermen. VS zoeken moordenaars Pakistan Karachi De Verenigde Staten hebben een beloning uitgeloofd tot twee miljoen dollar (ruim drie miljoen gulden) voor informa tie over de daders van de aanslag in het Pakistaanse Karachi. Hierbij kwamen twee Amerikaanse diplomaten om het leven en raakte er één gewond. De Pakistaanse politie verspreidde giste ren signalementen van vier verdachten en loofde ook een prijs uit voor tips. Medewerkers van de Amerikaanse federale politie FBI, zijn in Pakistan om de autoriteiten te helpen bij het onder zoek. De daders kunnen in de VS terechtstaan. Turkse intellectuelen in actie Istanbul» Turkse intellectuelen hebben gisteren een boek gepre senteerd waarin artikelen van vervolgde schrijvers zijn opgeno men. De eerste uitgave van het boek 'Vrijheid van denken' is on derdeel van acties voor vrijheid van meningsuiting in Turkije. Deze campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid wordt door zeker 60.000 mensen gesteund. Het boek met verboden artike len is getekend door 700 intellectuelen die zich samen de uitge vers noemen. Ze leggen het boek vandaag voor aan het ge rechtshof voor staatsveiligheid in Istanbul en verklarèn zich dan 'schuldig'. Ze willen zo een proefproces uitlokken. Duits stel levenslang in Griekse cel komotiniEen Duits echtpaar is gisteren in Griekenland wegens heroïnesmokkel veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De twee, 30 en 28 jaar oud en afkomstig uit Karlsruhe, werden elf maanden geleden bij de Turks-Griekse grens gearresteerd. De Griekse douane vond 121 kilo heroïne in hun caravan. Het paar is in beroep gegaan tegen de veroordeling. De vrouw zegt niet te hebben geweten dat haar man heroïne in de caravan had ver stopt. Portugese minister treedt af uit protest lissabon De onrust in de Portugese politiek is gisteren vergroot door het aftreden van de minister Noguiera (defensie). Hij be schuldigde president Soares ervan zijn benoeming tot vice-pre mier te hebben tegengehouden. Nogueira zei meer tijd te willen besteden aan het leiderschap van de centrum-rechtse regerings partij PSD. De betrekkingen tussen de PSD van premier Anibal Cavaco Silva en Soares zijn verslechterd sinds de president maandag enkele wijzigingen in het kabinet weigerde te i den. OVSE-toezicht in Tsjetsjenië bedongen MOSKOU GPD-Rtr-DPA-AFP Het Russische parlement heeft vanmorgen het vertrouwen in minister Jerin (binnenlandse zaken) opgezegd. Aanleiding is de moord vorige week woens dag op de populaire TV-presen- tator Vladislav Listjev. Ook de hoofdofficier van justitie Iljoes- jenko moet van het parlement verdwijnen. Het parlement vindt dat Jerin en Iljoesjenko volledig gefaald hebben in het bestrijden van de misdaad. Met de moties stevent de Staatsdoema (het Lagerhuis) af op een confrontatie met presi dent Jeltsin, die tot nog toe alle kritiek op Jerin naast zich heeft neergelegd. Ook het Doema-be- sluit vanmorgen om de televisie onder controle van het parle ment te brengen zet de relaties met de president op scherp. Jeltsin heeft formeel van bei de besluiten weinig te duchten. Volgens de grondwet zijn ont slag en benoeming van zoge naamde machtsministers behouden aan de president. He Doema-besluit is daarom nie meer dan een advies. De Russische regering stem in met permamentè aanwezig heid in Tsjetsjenië van de orga nisatie voor veiligheid ei menwerking in Europa (OVSE). Dat bleek na een onderhoud van de 'troika'drie ministers van buitenlandse zaken van de Europese Unie (EU), met de Russische president Jeltsin en diens minister van buitenlandse zaken Kozyrev. De drie EU-ministers vlogen naar Moskou na het uitstel door de Unie van een handelsverdrag met Rusland. De beslissing is een reactie op de bloedige Rus sische veldtocht tegen de op standige republiek Tsjetsjenië. De EU blijft voorlopig bij het besluit nog geen verdrag an te gaan. Clinton nodigt Sinn Fein-leider uit londen gpd-p Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, wil met de Britse regering onderhandelen over het oprui men van de grote aantallen wa pens die in 25 jaar conflict tus sen katholieken en protestanten in Noord-Ierland in de Britse provincie zijn verzameld. Waar nemers leggen Adams' aanbod uit als een stap vooruit in het nog prille vredesproces. De Brit se regering toonde zich eerder deze week bereid om met Sinn Fein te praten voordat de IRA is begonnen met het inleveren van haar wapens. In Groot-Brittannië is gisteren boos gereageerd op een besluit van de Amerikaanse president Bill Clinton om Adams geld te laten inzamelen in Amerika. Eerder deze week nog had de Britse minister Sir Patrick Mayhew (Noordierse zaken), de Amerikanen nadrukkelijk ver zocht om Gerry Adams niet toe te staan fondsen te werven on der de Ierse gemeenschap in de VS. Hij wees er bij zijn bezoek aan Washington op dat de IRA waarvan Sinn Fein de politie ke arm is nog altijd enorme wapenvoorraden heeft, nieuwe leden recruteert en strafexpedi ties in de katholieke ghetto's uitvoert. Clintons besluit om Adams toe te staan geld in te zamelen was een breuk met zijn oude beleid jegens Sinn Fein. Hij no digde Adams ook uit voor een receptie op het Witte Huis ter gelegenheid van St Patrick's Day, een Ierse feestdag. Serviërs roven truck en gijzelen blauwhelmen SARAJEVO Rtr Bosnische Serviërs hebben gis teren bij een controlepost in het door Serviërs gecontroleerde deel van Sarajevo twee Franse VN-vrachtwagens met helmen en kogelvrije vesten geroofd. Dat heeft VN-woordvoerder Gary Coward meegedeeld. De blauwhelmen zijn korte tijd ge gijzeld gehouden door de Ser viërs, die de Fransen ervan be schuldigden de vracht te heb ben 'gesmokkeld'. Het Hoge Commissariaat van de VN voor de Vluchtelingen (Unhcr) heeft gisteren besloten zijn humanitaire hulp op te schorten aan die troepen, die voedseltransporten voor de Bosnische moslimenclave Bihac blokkeren. Het gaat om de Servische be zetters van de Kroatische regio Krajina en om de afvallige mos lims onder leiding van Abdic, die in een deel van Bihac strij den tegen het centrale gezag in Sarajevo. De konvooien voor Abdic en Krajina zullen weer rij den zodra de Verenigde Naties toestemming krijgen voor regel matige toegang tot de enclave Bihac. De Amerikaanse inlichtin gendienst CIA zegt dat 90 pro cent van de 'etnische zuiverin gen' in Bosnië is uitgevoerd door de Serviërs en dat belang rijke Servische politici daarbij een rol hebben gespeeld. Rabin brengt onverwacht bezoek aan koning Hussein Israël en de PLO hebben gisteren een datum vastgesteld voor de uitbreiding van Palestijns zelfbestuur over de Westelijke Jordaanoever. PLO-leider Arafat en de Israëli sche minister van buitenlandse zaken Peres, kwamen overeen voor 1 juli de voorbereidingen af te ronden. Pe res sprak van een 'doorbraak'. Arafat, wat gematigder, zei: „We verwachten dat we de vredesakkoorden zo snel mogelijk na 1 juli kunnen uitvoeren." Jordaanoever terugtrekken. Maar Israël, huiverig na enkele Palestijnse aanslagen, durfde die stap niet te zetten. Sinds 1 mei 1994 hebben de Palestijnen beperkt zelfbestuur over de Ga- zastrook en de stad Jericho. Peres maakte melding van een aantal 'vertrouwenwekken de maatregelen' die Israël zal nemen. Een daarvan is de ver hoging van het aantal werkver- Israël en de PLO beperken met deze stap de vertraging in de uitvoering van de tweede fase van het vredesakkoord tot een jaar. Aanvankelijk stelden de partijen 1 juli 1994 vast als da tum voor het houden van Pales tijnse verkiezingen. Voor dat tijdstip zou het Israëlische leger zich uit delen van de Westelijke gunningen voor Palestijnen van 18.500 tot maximaal 22.000. Verder zegde Peres een verga dering toe over de vrijlating van Palestijnse gevangenen. Peres en Arafat spraken af dat Israël voor 1 juli de Palestijnen het beheer in handen zal geven over vijf economische terreinen. Welke dat zijn werd niet be kendgemaakt. Voor 1 juli proberen de partij en de verbindingen tussen de gebieden van Palestijns zelfbe stuur en Israël te verbeteren. Daarnaast wordt gewerkt aan de instelling van negen indus triële zones, vijf op de Westelij ke Jordaanoever en vier in de Gazastrook. Arafat toonde zich blij verrast over de wijze waarop Peres hem aansprak. De minister noemde Jeruzalem viert 3000-jarig bestaan uitbundig Jeruzalem afp Volgens burgemeester Ehud Olmert van Jeruza lem moeten de feestelijkheden het soevereine recht van Israël op Jeruzalem markeren. Hij be nadrukt dat ook de historische rol van moslims en christenen in de geschiedenis van zijn stad aan de orde komt. De festiviteiten duren nog tot ver in het jaar 1996 met opera's, concerten, ten toonstellingen en congressen waarbij de rol van koning David in Jeruzalem centraal staat. Israël viert het drieduizendjarig bestaan van Jeru zalem in september uitbundig. Het feestprogram ma van vijftien maanden ter waarde van elf mil joen dollar (zestien miljoen gulden) begint met een ceremonie in het Israëlische parlement, ge volgd door een licht-en geluidshow ontworpen door de Italiaanse regisseur Franco Zeffirelli. de PLO-voorzitter 'Ra'ees', Ara bisch voor president. „Ik wil meneer Peres bedanken. Dit is de eerste keer dat hij me presi dent noemt", zei Arafat ver heugd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christopher feliciteerde beide partijen met de doorbreking van de impasse in het overleg. Christopher, op een nieuwe rondreis door het Midden-Oosten, slaagde er niet in de Egyptische president Mu barak te overtuigen in te stem men met de verlenging van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens (NPV). De Israëlische premier Yit zhak Rabin bracht gisteren on verwacht een bezoek aan de Jordaanse hoofdstad Amman voor gesprekken met koning Hussein. Rabin achtte het noodzakelijk op uitnodiging van Hussein in te gaan om te be zien, hoe de twee landen verder kunnen samenwerken om het vredesproces te bevorderen. Christopher sprak Rabin gis teren in een poging de langduri ge impasse in de besprekingen tussen Israël en Syrië te door breken. De twee landen slagen er maar niet in een akkoord te bereiken over de Hoogte van Golan. Dalai Lama eist referendum voor alle Tibetanen V DELHI DPA-AFP De Dalai Lama, de geestelijke en wereldlijke leider van de Tibetanen, heeft gisteren een referendum in het door Chi na bezette huid en bij de Ti betaanse gemeenschappen in ballingschap geëist. Hij deed deze oproep vanuit zijn toevluchtsoord in India ter gelegenheid van de herden king van de Tibetaanse op stand op 10 maart 1959. Aan het referendum moe ten alle Tibetanen in de we reld deelnemen om de ver dere richting van de Tibet aanse vrijheidsstrijd te bepa len. Hij betreurde dat China tot nu toe al zijn compromis voorstellen voor een vreedza me oplossing heeft afgewe- In de geschiedenis van Ti bet was er tussen 1914 en 1950 een periode van vrijwel volledige onafhankelijkheid van het grootste deel van het land. Na de Chinese invasie in 1951 werd het land bij de Volksrepubliek ingelijfd, waarbij regionale autonomie werd beloofd. Opstanden in 1958 en 1959 werden bloedig neergeslagen. Veel Tibetanen ook de Dalai Lama ver lieten hun land. palermo-den-haag lof was over de maffia-leider. „Wij hebben een man zoals u nodig in elke straat van Sicilië", zou Andreotti tegen Badala- menti hebben gezegd. Ook zou Badalamenti tegen Buscetta hebben gezegd dat An dreotti in 1979 de maffia heeft gevraagd de journalist Mino Pe- corelli te vermoorden. Op het moment van zijn dood was Pe- corelli bezig met onderzoek naar de ontvoering en de dood van de christen-democratische leider Aldo Moro in 1978. Vol gens Buscetta had Pecorelli veel belastend materiaal tegen An dreotti verzameld. Er zijn al lang aanwijzingen en geen bewijzen dat Andreotti de ge beurtenissen heeft gestuurd in de richting van de moord van de Rode Brigades op Moro. Die stond op het punt een 'histo risch compromis' met de com munisten te sluiten dat waar schijnlijk tot het einde van de politieke loopbaan van An dreotti zou hebben geleid. De Siciliaanse maffia-baas Gae- tano Badalamenti (74), die in de Verenigde Staten een gevange nisstraf van 45 jaar uitzit we gens zijn rol als organisator van het heroïne-netwerk Pizza Con nectionis bereid in Italië te ko men getuigen om te 'helpen' bij de strijd tegen de georganiseer de misdaad. Dat meldden Itali aanse kranten gisteren. Badala menti kan een belangrijke rol spelen in het proces tegen ex- premier Andreotti die in sep tember in Palermo terecht moet staan op beschuldiging van lid maatschap van de maffia. Badalamenti speelt een voor aanstaande rol in het relaas van de 'pentito' Tommaso Buscetta, een van de belangrijkste spijtoptanten die de Italiaanse justitie behulpzaam zijn bij haar onderzoek tegen de maffia. Vol gens Buscetta vertelde Badala menti hem van een ontmoeting met Andreotti waarbij deze vol athene Griekse demonstranten grijpen naar het hoofd nadat de oproerpolitie van Athene traangas heeft ingezet om hen uiteen te drijven. Zo'n 600 AOW'ers demonstreerden in de buurt van de ambtswoning van scheidend president Karamanlis voor een hogere uitkering. Zeven bejaarden raakten licht gewond. FOTO REUTER Noord-Japan is vandaag getroffen door een aardbeving met een moment-magnitude van 6,2. Er werd geen melding gemaakt van schade of gewonden. Het epicentrum van de beving lag in het zui delijke deel van de Zee van Ochotsk, bij het meest noordelijke Ja panse eiland I lokkaido. De Centrale Meteorologische dienst zei dat er geen gevaar be stond voor tsunami's, vloedgolven die het gevolg zijn van aardbe vingen of vulkanische activiteiten onder zee. Een aardbeving met een moment-magnitude van 6 kan aanzienlijke schade aanrichten. Eerder dit jaar werd Midden-Japan, met name de havenstad Ko be, getroffen door een aardbeving die duizenden levens eiste. Vaak belegerd Armagh krijgt ongemerkt verloren stadsrechten terug londen cees v correspondent Vlaggende kinderen, nieuwsgie rige menigtes en een minzaam lachendevorstin-in-het-rood. Slechts de grijze luchten waar uit de regen neersijpelde, kon den doen vermoeden dat dit Noord-Ierland was. Voor het eerst sinds het staakt-het-vuren brachten koningin Elizabeth en haar man gisteren een bezoek aan de provincie. Ze opende eerst een brug in Belfast, reed toen in een spe ciaal opgeknapte trein naar het station, en waagde zich vervol gens per auto vlakbij een der militantste bolwerken van de IRA. Maar het was ruim hon derd kilometer zuidwestelijker, in Armagh, waar ze geschiede nis schreef. Hier. in het hart van 'bandit country', schreed de vorstin af op haar gastheer, die het hoofd boog en sprak: „Wees welkom, wees van harte wel kom." Niet sinds de Reformatie had een Britse monarch de leider van de Ierse katholieke kerk ontmoet, maar gisteren was dat precies wat Elizabeth deed. Kar dinaal Cahal Daly zei: „Als dit bezoek een jaar geleden had plaatsgevonden, waren er span ningen geweest, waarschijnlijk protesten, en een massale poli- titionele aanwezigheid. Het is fantastisch dat de koningin hier kan komen in een sfeer van vre de en mij ontmoeten." Armagh was met zijn twee ma jestueuze kathedraals, een ka tholieke en een protestantse, al tijd de kerkelijke hoofdstad van Noord-Ierland. Maar het was ook de hoofdstad van een streek" waar geweld bijna wekelijks mensenlevens eiste. Aan tele foonpalen hingen IRA-waar- schuwingsborden met de af beelding van een gemaskerde, gewapende terrorist. Daaronder de woorden: 'scherpschutter aan het werk'. Van alle graaf schappen in Noord-Ierland werd Armagh het meest ge vreesd door het leger. De IRA- dreiging was zo groot dat kazer nes door de lucht werden be voorraad. Nu stonden onder het dak van een klein kapelletje de leiders van vrijwel elke politieke stro ming de kongingin op te wach ten. Sinn Fein, de partij van de IRA, was uiteraard afwezig. Maar naast een protestantse houwdegen als John Taylor van de Ulster Unionist Party stond daar doodgemoedereerd Seamus Mallon, de tweede man van de katholieke SDLP, de par tij die voor hereniging met de Ierse Republiek was. De vorstin was naar Armagh ge komen om de plaats haar stads rechten terug te geven. Die rechten had Armagh 150 jaar geleden verloren, zonder dat ie mand daar ooit iemand erg in had gehad. Het was een twaalf jarige schooljongen die vijftien jaar geleden eigenlijk bij toeval ontdekte dat de 'stad' waarin hij woonde, een doodgewoon dorp was. Alan McCartney bladerde door het 'Guinness Book of Answers', een boek vol feiten, om te ont dekken dat Armagh niet onder de steden in het Verenigd Ko ninkrijk stond vermeld. Hij schreef naar de uitgever om hem op de 'fout' in zijn boek te wijzen, maar deze moest hem na navraag bij het ministerie van binnenlandse zaken teleur stellen: Armagh had de status van dorp. Alan schreef vervolgens naar een plaatselijk raadslid, en zette daarmee een proces in werking dat er donderdag toe leidde dat de vorstin volgens een eeuwen oude traditie Armagh haar stadsrechten teruggaf. En terwijl ze in de kapel het ritueel vol trok, trotseerde een menigte van meer dan driehonderd mensen de striemende regen in temperaturen beneden het vriespunt. De laatste keer dat de koningin in Noord-Ierland was, in de voorzomer van 1993, waren de weergoden haar beter gezind. Maar destijds greep de IRA de gelegenheid aan een politiebu reau in Armagh met vuurwa pens aan te vallen. Wat de Noordierse Spoorwegen betreft, was dit niet het laatste bezoek van Elizabeth Philip. Vlak voordat zij de speciaal op gepoetste trein betraden, kre gen vorstin en gemaal een tweetal gouden pasjes uitgereikt waarmee zij tot aan hun dood door Noord-Ierland kunnen rei zen. Gratis.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7