Leidsch Dagblad Zeeheldenbuurt vol spanningen cn Nederland praat mee over dollar Paars bloeit in Keukenhof 17! Rijnsburg kuist raadsstukken Kamerfractie wil Maij uit leiding van CDA Anti Amerika Zaak-Beau komt dinsdag voor de rechter Vakbonden opteren voor Tigre-helikopter PRIJSTREFFE BRISTOL Dronken Britten in plaats van een schip met goud GOED NIEUWS VRIJDAG 10 MAART 1995 Draagmoeders 3 Kinderrechters willen niet meer meewerken I aan de adoptie van de draagmoederbaby's. PARUS-WASHINGTON-AMSTERDAM OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40719 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 DPA-KRF-Rtr-AFP De zeven grootste industrielan den (G-7) plus enkele andere rijke landen buigen zich volgen de week in Parijs over de onrust op de internationale geldmarkt. Nederland is volgens diploma tieke bronnen ook van de partij. De bijeenkomst staat onder leiding van de Amerikaanse on derminister van financiën Sum mers. De G-7 bestaat uit de Ver enigde Staten. Japan, Canada. Frankrijk. Groot-Brittannië, Duitsland en Italië. Ook Zweden en Zwitserland nemen deel aan het overleg. De centrale banken sturen vertegenwoordigers. De dollar blijft inmiddels de weg omhoog zoeken. Een over tuigende koersstijging zit er nog niet in, hoewel de koers van morgen een cent hoger was dan gisteren. Op de wisselmarkt in Amsterdam stond de Ameri kaanse munt om tien uur op 1,5700 gulden tegenover een slotkoers van 1,5600 gulden gis teren. Het pond sterling begon in Amsterdam op 2,5255 gul den, even veel als de slotkoers van gisteren. Binnen het Europees Mone- j tair Stelsel (EMS), waarin eigen- lijk alleen de gulden en de Duit se mark het de laatste tijd goed deden, wist de Franse franc zich op te werken van 31,485 gulden (per honderd) tot 31,510 gul- I den. De effectenbeurs van Tokyo liet het helemaal afweten. De Nikkei-index van 225 fondsen zakte met 404,70 punten tot 16.358,38, het laagste peil sinds i november 1993. lisse Terwijl rond het Haagse Binnenhof in spanning wordt afgewacht in hoeverre het politieke paars van kleur zal verschieten als gevolg de blauwe VVD-verkiezingszege van eergisteren, bloeit in de Keukenhof het paars dezer dagen op. In het tulpenveld is de rode component nog volop aanwezig. foto united photos de boer poppe de boer Elizabeth 7 De Britse vorstin, Elizabeth II, bezoekt de Noordierse stad Armagh 'in een sfeer van vrede'. Militairen A Geestelijke verzor- I Z gers in de krijgs macht moeten meer aan dacht besteden aan ethi- Kunst aan de mens 1 Directeur Connie van Driel brengt kunst aan de mens in het Centrum Beeldende Kunst. Conflicten tussen autochtonen en allochtonen op de loer In de Leidse Zeeheldenbuurt liggen conflicten op de loer tussen autochtonen en allochtonen. Zo luidt de meest opvallende conclusie in het rapport Uit de buurt van de Rijksuniversiteit Leiden (RUL), dat gisteravond is aange boden aan burgemeester Goekoop in buurthuis 't Schip pertje. de wijk de aanwezigheid van buitenlanders „als een voorbo de van een strijd, een poging de buurt op termijn over te ne men". Enkele buurtbewoners beweren in dat verband, vooral door jongeren van buitenlandse komaf, gewaarschuwd te zijn in termen van: „Pas maar op, over tien jaar zijn wij hier de baas!" Volgens het rapport zou dit idee „gevoed en gesterkt worden" door sommige allochtonen. De conclusie van de onder zoekers is onthutsend: „Een dergelijke manier van praten in termen van strijd en oorlog sluit wederzijds begrip en samen werking bijna geheel uit en kan in de toekomst tot (heftige) bot- leiden herman joustra Het rapport bevat de resultaten van een grootscheeps onder zoek dat de RUL de afgelopen periode heeft uitgevoerd naar de achtergronden van het extre me stemgedrag in de wijk, waar extreem-rechts (CD en CP'86) bij de gemeenteraadsverkiezin gen van maart 1994 meer dan twintig procent van de stem men behaalde. Bij het zoeken naar verklaringen voor de poli tieke omslag wordt onder meer een somber beeld geschetst van gespannen verhoudingen tus sen sommige migranten en Ne derlandsewijkbewoners. Zo ziet een aantal mensen in schiphol. bill meyer rijnsburg paul van der kopij Raadsstukken in Rijnsburg worden een stukje raadselach tiger, met likjes Tipp-ex op woorden die niet bestemd zijn voor pers en publiek. Die les hebben burgemeester en wet houders getrokken uit de zoge heten 'sekslijnen-affaire', zo bleek gisteravond tijdens de raadscommissie welzijn. De affaire draaide om een rekening van 107,25 gulden. Volgens ambtenaren was er tij dens de verbouwing van de plaatselijke openbare basis school voor dat bedrag gebeld met sekslijnen. Ze rapporteer den dat in een stuk aan burge meester en wethouders, die besloten om de eindafrekening aan te houden en eens met de bouwer te gaan praten. Vervolgens ging hetzelfde stuk, mèt de verwijzing naar de kosten van de sekslijnen, naar raadsleden en pers. De bouwer moest zo uit de krant lezen waarvan zijn mannen werden verdacht. Raadsleden konden zich gisteravond goed voorstellen dat hij dat niet leuk vindt. Om herhaling in de toe komst te voorkomen, wil Rijnsburg daarom gevoelige zinsneden weghalen uit open bare raadstukken. Volgens een woordvoerder van de Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft een gemeente in het algemeen het recht om woorden of zinnen te schrappen uit stukken die aan pers en publiek worden ge stuurd. „Bijvoorbeeld als an ders de persoonlijke levensfeer van mensen of zakelijke belan gen van bedrijven bedreigd worden." Hij wil geen com mentaar geven op de Rijns- burgse kwestie. „Daarvoor weet ik te weinig van deze De bij de reorganisatie van Fok ker betrokken vakbonden vra gen het kabinet te kiezen voor de Frans-Duitse Tigre helikop ter voor de Luchtmobiele Briga de. „Een keus voor de Ameri kaanse Apache is een contra- produktief signaal naar de Eu ropese industriële samenwer king in de vliegtuigbouw en schaadt de positie van Fokker", aldus de vakbonden. De Industriebonden FNV en CNV, de Unie BLHP en VHP Metalectro schrijven dat in een brief aan minister-president Kok. Volgens de bonden ontlo pen de Apache en de Tigre el kaar kwalitatief nauwelijks. De Europese fabrikanten heb ben onlangs nieuwe voorstellen gedaan over de omvang van de compensatie-orders. Die voor stellen laten wat de vakbonden betreft de keuze in de richting van de Tigre doorslaan. Het allerbelangrijkste argu- den haag gpd Maij weigerde de liberaal ex cuses aan te bieden. Zij heeft al leen de partij verontschuldigin gen aangeboden voor zover haar uiüating een 'minder goe de uitslag' heeft veroorzaakt. Volgens Heerma is Maij inder daad 'mede schuldig' aan dit re sultaat en heeft zij 'te laat' excu ses aangeboden. Heerma gaf toe haar niet tot eerdere stap pen te hebben kunnen overha len, omdat zij „een gekozen volksvertegenwoordigster is, die zelf de bal uit de lucht dient te halen". De fractie wil dit soort inci denten in de toekomst voorko men door Maij niet langer deel te laten uitmaken van de poli tieke leiding van het CDA. De partij had het 'collectief leider schap' ingesteld na de val van voormalig lijsttrekker Brinkman en de komst van Heerma als fractieleider. Volgens Heerma is alleen hij vanaf nu de politiek leider van het CDA. „Iemand moet de teu gels stevig in handen nemen en dat ben ik." Hij haalde gisteren voor de NOS-radio uit naar Bol- kestein. Volgens hem heeft de WD-leider zich in de verkie zingscampagne schuldig ge maakt aan normoverschrijding. Met opmerkingen over or gaandonatie en de A73 is Bolke- stein de perken te buiten ge gaan, aldus Heerma. De Tweede-Kamerfractie van het CDA eist dat Europarle mentariër Hanja Maij-Weggen uit de politieke leiding van de partij verdwijnt. De oud-mi nister blijft voorzitter van de CDA-fractie in het Europees Parlement, maar mag geen deel meer uitmaken van het wekelijkse politieke beraad. Bovendien moet het 'collectie ve leiderschap' van de partij vervallen. Op dit moment bestaat de lei ding van het CDA uit fractielei der Heerma, partijvoorzitter Hel gers, voorzitter Van Leeu wen van de Eerste-Kamerfractie en Maij. Heerma, die wel het volste vertrouwen van zijn frac tieleden kreeg, is vanaf nu dé politiek leider van het CDA. Dat bleek gisteren na afloop van een vergadering over de te leurstellende uitslag van de Pro- vinciale-Statenverkiezingen Het CDA won slechts twee ze tels, terwijl de verwachtingen hoger waren. De fractie wees twee 'niet geplande' gebeurte nissen tijdens de verkiezings campagne aan als de oorzaken voor het tegenvallende resul taat: de draai die de partij maakte in het debat over de or gaandonaties en de uitlatingen van Maij over WD-leider Bolke- stein. kopenhagen Anti-Amerikaanse demonstraten trokken gisteren door de straten van Kopenhagen, waar de af gelopen dagen een sociale top van de Verenigde Naties is gehouden. Kritiek op de top is dat er na veel mooie woorden niets concreets gebeurt. foto roberto schmidt haarlem arthur maandagjaar in het kader van een bezoekregeling mee voor een wandeling. De vermoedelijke stoffelijke De .33-jarige Haarlemmer die ervan wordt ver- resten van Beau werden eind september na lang- dacht vorig jaar zijn driejarige dochter Beau te durige zoekacties in de duinen teruggevonden, hebben vermoord, moet dinsdag voor de recht- Dat gebeurde op aanwijzingen van de vader, die bank verschijnen. echter geen bekentenis heeft afgelegd. De vader nam het meisje begin augustus vorig Heineken groeit vooral in Azië zoeterwoude ad van kaam Het verleggen van grenzen legt Heineken geen windeie ren. Ondanks een stagneren de markt in de traditionele afzetgebieden als Europa en Noord-Amerika zag de Zoe- terwoudse bierbrouwerij zijn winst stijgen met 16,9 pro cent tot 603 miljoen gulden. De omzet steeg van 9 miljard naar 9,9 miljard gulden. De verkoop van het belang in Bols Benelux, dat 59 miljoen opleverde, is niet in de jaar cijfers verrekend. Staat de markt in Europa en de VS onder druk, in Azië en Zuid-Amerika groeit Hei neken gestaag. Met name de export naar China, Hong Kong en Taiwan steeg spec taculair. Ook in Puerto Rico boekte de brouwer een op merkelijke vooruitgang. Het dividend is, net als een jaar eerder, bepaald op 3,50 gulden. Tussentijds is al een interim-dividend van 1,50 gulden uitbetaald. De Raad van Bestuur wil verder een bonusaandeel per vier aan delen uitgeven. Uitgaande van de cijfers is de directie van Heineken voor wat be treft de toekomst 'onvermin derd positief. Wel baart de dollar zorgen. En als altijd houdt de brouwer een slag om de arm inzake het weer. Dat kan de omzet nu een maal sterk beïnvloeden. singen leiden. Vooralsnog lijkt het gevaar weliswaar beperkt, maar een kiem van grotere pro blemen lijkt toch aanwezig." Opvallend is dat buurtbewo ners het percentage migranten geregeld te hoog schatten. Vol gens de schriftelijke vragenlijst er zijn verschillende onder zoeksmethoden gehanteerd denkt ongeveer een op de vier bewoners van de Zeehelden buurt dat het percentage bui tenlanders boven de twaalf ligt. Uit de telefonische interviews komt als een soort standaard schatting naar voren dat zij on geveer een kwart van de bevol king van de buurt uitmaken. Volgens de officiële cijfers van de gemeente Leiden ligt dat percentage echter nog onder het gemiddelde van zes procent voor de hele stad. HET WOORD IS AAN J. Einander Als onze voorouders uit vroeger eeuwen eens zouden herleven, zouden zij haastig weer dood gaan. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Denksport Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Info Religie - Sport HET WEER Verwachting tot morgen Zonnig Heldere nachten minimumtempe ratuur omstreeks 3 graden. Over dag zonnig. Later op de dag van het westen uit toenemende be wolking. Droog. Middagtempera- tuur ongeveer 12 graden. Zuid oostenwind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krach tig, 6 In de loop van de dag gelei delijk afnemende wind Keus voor Apache schaadt positie Fokker ment voor de vakbonden om voor de Tigre te kiezen, is het feit dat DASA-moeder Daimler- Benz betrokken is bij de bouw van de Tigre. Tegelijkertijd tracht DASA het noodlijdende Fokker op de been te houden. „Een keus voor de Apache kan de positie van Fokker binnen Daimler-Benz schaden. De steun van Daimler is voor Fok- ker's toekomst onontbeerlijk." Ook op langere termijn zijn er voor de Nederlandse economie voordelen bij een keuze van de Tigre. De vakbonden wijzen er tot slot op dat Fokker met Apa che-producent McDonnell Douglas in een hevige concur rentiestrijd is gewikkeld met be trekking tot toekomstige orders in de civiele vliegtuigbouw. Het verwerven van deze orders (van het Scandinavische SAS en American Eagle) is voor Fokker van levensbelang. Tegen die achtergrond is een keus voor de Apache voor de vakbonden moeilijk verteerbaar. Sport-/vrijtijdsschoen in wit/zwart/zilver/rood. Maten 30-38. Normaal 44.95 Bristolprijs 35 t/m zaterdag LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGROS) boulogne-sur-mer ap De Kanaaltunnel had meer werkgelegenheid en inkomsten voor de middenstand moeten opleveren. Voor de inwoners van het Franse Boulogne-sur- Mer zijn dronken Britten in hun straten echter het enige merk bare gevolg van de tunnel, die vorig jaar mei door koningin Elizabeth II en president Fran cois Mitterrand werd geopend. Mitterrand had de 51,5 kilo meter lange tunnel 'een nieuwe kans voor de regio' genoemd. Maar het schip met goud is nog niet binnengekomen in de 150.000 inwoners tellende ha venstad, die een werkloosheid van zo'n twintig procent kent. Marie-Sylvie Le Grand, eige naresse van een bloemenwinkel in Coquelles, in de buurt van de enorme terminal van Eurotun nel, zegt dat de tunnel de mid denstanders in de omgeving niets oplevert. Later dit jaar opent de terminal een eigen winkelcentrum met honderd vijftig winkels, restaurants en theaters. Volgens Gerard Barron, een Britse advocaat en consulair af gevaardigde in Boulogne, is de stad haar veerdiensten in drie jaar tijd vrijwel geheel kwijtge raakt, terwijl ze ooit de grootste Franse havenstad voor veerbo ten was. De neergang van de veerdiensten kostte 3.500 ba nen, terwijl het merendeel van de 13.000 arbeiders die de tun nel hebben aangelegd nu ook geen werk meer heeft. Het goedkoopste autoretour van de veerdiensten kost nu zo'n vijftig gulden, minder dan de helft van de prijs die Euro tunnel rekent. Als gevolg van de lage veerbootprijzen steken Britten massaal het Kanaal over. Inbrekers vallen in slaap in schuur Een bewoner van de Kapteynstraat in Leiden deed gisteren een op merkelijke vondst in zijn schuur. Omstreeks acht uur trof hij daar twee slapende mannen aan. Alvorens zich te ruste te leggen, had het tweetal uit de woning een stuk brood weggehaald. De politie heeft de twee Leidenaars, 30 en 18 jaar oud, opgepakt. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. la, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 laandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1