Plaatjes hongert naar nieuw succes Tuur vlamt ook buiten de ring Sport John de Wolf: Dit is een nachtmerrie Stich ruziet verder Theunisse stapt af in Tirreno-Adriatico VRIJDAG 10 MAART 1995 chef willem spierdijk. 071 356464. plv -chef rob onderwater, 071 -356463 Michael Jordan mogelijk terug chicago dpa De geruchten dat Michael Jor dan. de voormalige basketbal vedette van de Chicago Bulls, een terugkeer overweegt in de Amerikaanse profliga NBA ne men steeds meer toe. De spel bepaler trainde woensdag weer met zijn oude teamgenoten mee. maar hij noch de club wil de daarover een mededeling doen. „Ik heb officieel nog niets gehoord van een terugkeer", zei coach Phil Jackson. Michael Jordan besloot an derhalf jaar geleden zijn basket balcarrière te beëindigen en zich toe te leggen op een be staan als honkbalprof. Afgelo pen week vertrok hij uit het trai ningskamp van de Chicago White Sox, omdat hij met het oog op de spelersstaking niet wil worden ingezet als reserve. John de Wolf werd woensdagavond per brancard van het veld gedragen. Ex-Feyenoorder minimaal twee maanden uitgeschakeld rotterdam/wolverhampton marcel van der kraan „Dit is een nachtmerrie. M'n hele wereld lijkt opeens weer ingestort". John de Wolf, ker mend van de pijn, kon het gis teren allemaal maar nauwelijks onder woorden brengen. Amper 24 uur nadat hij per brancard het stadion van Wolverhamp ton Wanderers was uitgedragen, probeerde de Nederlander in Britse dienst de ravage te over zien. Zijn rechterknie in gruze lementen, zijn eerste seizoen in de Engelse eerste divisie al weer voorbij en zijn gezin (vrouw en drie kinderen) dat nu moet be sluiten of men voorlopig alleen in Engeland achterblijft. De 'Wolfman', die in het duel met Sunderland woensdag avond de binnenband van zijn rechterknie en zijn meniscus scheurde, wordt vandaag al ge opereerd in het Dijkzigt-zieken- huis door de specialist Heyboer, die hem enkele jaren geleden ook onder het mes nam. De weg naar herstel zal zo'n twee maanden duren. De Wolf wil daarbij, net als destijds met zijn andere knie, een beroep doen op de Rotterdamse fysiothera peut Dick van Toorn. Heel mis schien, als zijn ploeg in de play offs terecht komt, kan hij dan op de valreep van dit seizoen nog zijn rentree maken. „Je moet toch een doel hebben," aldus De Wolf, die gisteravond na een eerste onderzoek in Dijkzigt meteen in het gips werd gezet en na de operatie opnieuw voor een week in het gips gaat Tot het gewraakte moment speelde de ex-Feyenoorder een van zijn beste wedstrijden voor Wolverhampton Wanderers. De Wolves wonnen het duel dank zij een strafschop, die was toe gekend nadat De Wolf een van zijn aanvallers met een fraaie pass had gelanceerd. „Het ging echt geweldig. De laatste weken ging het sowieso steeds beter. Ik scoorde regelmatig en de club draaide volop mee in de strijd om promotie. Bovendien heb ben we de kwartfinales van de FA-Cup bereikt." De Wolf wist meteen dat het foute boel was bij het oplopen van de blessure. „Die Howey van Sunderland was al een paar keer vreselijk wild ingekomen. Ik wil hem niet de schuld geven van mijn blessure, maar ik kwam bij dat luchtduel door die rare manier van inkomen wel raar ten val. M'n been ging de ene kant op, m'n lichaam de andere kant. Ik hoorde het scheuren als een beddelaken," denkt De Wolf met afschuw te rug aan woensdagavond. Graham Taylor vertelde giste ren tijdens een persconferentie dat hij het verlies van De Wolf inderdaad een klap voor zijn club vond. Taylor: „Voor John en voor de supporters van Wol verhampton is dit een drama. Hij was de afgelopen maanden niet alleen een prima verdedi ger. maar ook een boegbeeld voor de club. Hij was hard op weg om hier hetzelfde te berei ken als bij Feyenoord. De men sen lopen weg met hem". Wereldkampioen marathon schaaft in Alphen aan vorm Preud'homme uit Belgisch elftal brussel» De doelman Michel Preud'homme heeft tegenover de Belgische krant La Dernière Heure verklaard zijn loopbaan als Rode Duivel te beëindigen. De 36-jarige keeper van Benfica noemde de zwakke EK-kwalificatiereeks van België als voor naamste reden voor zijn afscheid. Het team van bondscoach Pol van Himst won van de vier duels er slechts één en staat op de één na laatste plaats in groep 2. Preud'homme, die op het WK in de Verenigde Staten werd uitgeroepen tot beste doelman ter we reld, heeft 58 interlands gespeeld. Dat zijn er acht minder dan zijn voorganger Jean-Marie Pfaff, die als keeper de meeste inter lands afwerkte. Jordi verlengt contract Barcelona Jordi Cruijff heeft zijn contract bij Barcelona ver lengd tot juni 1997. Per seizoen ontvangt hij een basissalaris van 97.600 gulden. Daarmee is Jordi de minst verdienende speler bij de Spaanse landskampioen. De overeenkomst bevat een unieke paragraaf. Als enige in de se lectie behoren de rechten van de naam Jordi Cruijff niet toe aan Barcelona, maar aan de familie Cruijff. Op die manier vermijdt vader Johan, dat anderen een financieel slaatje slaan uit de fa milienaam. Te meer daar de initialen van vader en zoon dezelf de zijn: J.C. Wel mag Barcelona gebruik maken van de naam Jor di. Sterke opening Muntz in Marokko agadir Rolf Muntz is het Marokkaans Open in Agadir goed be gonnen. Hij speelde de eerste achttien holes op de privé-baan van Koning Hassan II in 71 slagen, één onder par. Deze prestatie was goed voor de 28e plaats in het eerste tussenklassement met 142 namen. De Duitser Cejka zette zich met 6ö slagen, een baanrecord, aan de kop van de ranglijst. neuss sip De Nederlandse tennissers be reiden zich gezamenlijk voor op het duel tegen Duitsland, voor de kwartfinales van de Davis Cup. Hun tegenstanders strij den gezamenlijk tegen de Duit se tennisbond, die Boris Becker rijkelijk beloont voor zijn in spanningen, maar bezuinigt op de andere Davis-Cupspelers. Michael Stich roerde zich het eerst. Hij maakte zich boos over de ongelijke behandeling. Stich ontdekte dat Becker bijna-drie miljoen gulden per jaar van de DTB ontvangt. De Duitse num mer twee moet met één miljoen minder genoegen nemen. Het verschil met Bernd Kar- bacher, Karsten Braasch, Mar kus Zoecke en Hendrik Dreek- mann is schrijnender. Het start- geld van de nummers drie tot en met zes is verlaagd tot elf duizend gulden. „Het wordt tijd dat er bij de DTB een paar men sen een schop onder de kont groningen gpd Groningen was al opgetogen op weg naar huis toen het almaar smeulende maar nooit echt op gelaaide vuur alsnog, en volko men onverwacht, ontbrandde. „Het probleem met Tony is," bekende Regilio Tuur toen hij uitdager Tony Pep de persruim te zag binnenkomen, „het "is zo'n aardige jongen, je kunt ge woon niet kwaad op hem wor den." De echo van die woorden was nog niet verstorven of de lach op het gezicht van beide boksers bevroor. Van het ene op het andere moment was de sfeer zo koud als het ijs in het aangrenzende Stadspark. De wereldkampioen ergerde zich zichtbaar aan het com mentaar van de verliezer op het verloop van het gevecht, de gro te verschillen op de punten- briefjes en de mate waarin Tuur had gedomineerd. En toen Pep het waagde te beweren, dat de titelverdediger wel erg veel lucht had verplaatst, zonder hem te raken, vond 'Reggie' het de hoogste tijd worden om van zich af te bijten. „Ik heb zeker tien van de twaalf ronden gewonnen," re kende hij zijn rivaal voor. „De negende geef ik aan jou en okay, de laatste ronde zullen we op onbeslist houden. Maar dan krijgen", sprak Stich donderdag. De 26-jarige Elmshorner wilde geen namen noemen. Stich eist een salarisverho ging, niet omdat hij het geld no dig heeft, maar gewooon omdat hij „niet bedonderd wil wor den". Hij dreigt daarom met een boycot van Nederland - Duitsland, op 31 maart, 1 en 2 april in Utrecht. „Het gaat om het principe. Becker en ik zou den hetzelfde verdienen." De twee voornaamste troeven van bondscoach Pilic hebben on derling geen problemen. „Wie denkt dat Boris en ik ruzieën over geld, snapt net zo weinig van tennis als ik van koken", al dus Stich. Hij zal zijn landge noot deze week tijdens het toer nooi van Indian Wells niet aan schieten over de contracten met de DTB. „Dit zijn van die din gen waar je niet ovef praat. We overleggen toch ook niet over welke onderbroek lekker zit, hoewel we er beiden één dra gen." kun je toch moeilijk zeggen, dat de scores geflatteerd zijn?" Op dat moment stond de trai ner van Tony Pep, de Canadees Pat Connaughton, op en liep naar voren in de richting van de tafel waarachter de boksers en hun gevolg hadden plaatsgeno men. „Je bokste als een ama teur," voegde hij de WBO-kam- pioen met een van ingehouden woede trillende stem toe, „you never looked like a world cham pion to me." Afkeurend gejoel uit de pers zaal en protesten vanachter de tafel maakten de rest van zijn •woorden onverstaanbaar. Roger J. Levitt, de heer van stand die Peps Europese zaken behartigt, greep de microfoon en haastte zich de kritiek van Connaught on te ontkrachten. „Er was er maar één die verdiende te win nen vanavond, en dat was Tuur. Alle lof en respect voor zijn prestatie, hij is een waardig we reldkampioen." Applaus in de zaal, applaus achter de tafel. Tony Pep bleef strak voor zich uitkijken, maar Regilio Tuur sprak zijn waarde ring uit voor de wijze waarop Levitt de lucht had geklaard. „U heeft zich, zolang ik u ken, als een genüeman gedragen. Alle respect daarvoor." En na nog wat vriendelijkheden over en weer ontdooide zowaar ook de Schoon aan de haak weegt Mark Plaatjes slechts 53 ki lo. Als hij zich tijdens de persconferentie voor de Twintig van Alphen laat ontvallen dat hij honger heeft, worden meteen krentenbollen en broodjes kaas aangesleept. Maar hoe graag hij ook Hollands voedsel tot zich neemt, zo bedoelt de in Amerika woonachtige wereldkam pioen op de marathon het niet. Hij hongert naar nieu we successen, die volgend jaar moeten uitmonden in een olympische titel in At lanta. alphen aan den run tim brouwer de koning Aan de vooravond van de ope- ningsklassieker van het Neder landse wegseizoen zit de gebo ren Zuidafrikaan nog niet op schema. Afgelopen zondag ein digde hij in Los Angeles teleur stellend als vijfde op de mara- üion in een tijd (2.15) waarmee hij nog niet is verzekerd van deelname aan het wereldkam pioenschap deze zomer in Gö- teborg. „Daar moet ik wel bij zijn", zegt Plaatjes met een mengelmoes van Engelse en Nederlandse woorden, „al is het alleen maar om mijn titel te ver dedigen. Ik moet in april nog maar een limietpoging wagen." Dat de 33-jarige wereldkam pioen morgen (zaterdag), zes dagen na de barre marathon van Los Angeles, in Alphen op draaft, doet vermoeden dat hij de Twintig als een tussen doortje bëschouwt. Hersteld kan hij nog niet zijn, hoe fit en ontspannen hij ook oogt. Toch is zijn doel op de twintig kilo meter een tijd binnen het uur. Bovendien heeft organisator Ad Persoons hem speciaal aange trokken voor een prestigestrijd met wereldrecordhouder Belay- neh Densamo uit Ethiopië. Plaatjes: „Wij hebben nog nooit tegen elkaar gelopen. Maar ook op de rest van het veld mogen uitdager weer en werd de vrede bezegeld met een ferme hand druk. Pep stak Tuur daarbij wel zijn 'verkeerde' hand toe, want met z'n rechtse durfde hij nog geen glas naar zijn mond te brengen. Röntgenfoto's in het naburige Martini-ziekenhuis moesten uitwijzen of het geduchte, maar niet of nauwelijks in de strijd geworpen wapen kapot was. Gekneusd of gebroken. Zeg maar dag met je handje tegen welke 'major title' ook, als je - zoals Tony Pep - telkens weer te maken krijgt met ondeugdelijk gereedschap. De revanche waar de Com- monwealth-kampioen om vroeg toen hij na de huldiging van Regilio Tuur door het en thousiaste publiek in de vrijwel uitverkochte Evenementenhal terugkeerde in zijn kleedkamer, was dan ook in meer dan één jullie trots zijn." Plaatjes is al blij als hij mor gen (zaterdag) enige specialis ten op de twintig kilometer kan verrassen. Zijn aanwezigheid op de voor hem incourante weg wedstrijd is, net als die van Densamo, alleen maar te ver klaren door beider manager Mi chel Lukkien. De manager uit Huizen bestiert een internatio nale 'stal' atleten, waarvan ook Bert van Vlaanderen deel uit maakt. Lukkien prijst zich ge lukkig met de wereldkampioen en de wereldrecordhouder, maar wil over een paar jaar nog steeds kunnen genieten van zijn opzicht geen reële optie. Een revanche moet je verdie nen, en met alle respect voor de kwaliteiten van de Canadees en diens prestaties in het verleden (vier nederlagen slechts in 35 gevechten, al vijf jaar ongesla gen), gisteravond in Groningen wekte hij geen moment de in druk te knokken voor een kans waarop hij dertien jaar had moeten wachten. Je vraagt je af hoe Tony Pep in hemelsnaam had gedacht op deze manier van Tuur te kun nen winnen. Kampioen word je niet door twaalf ronden lang tikkertje te spelen en nooit eens echt de lakens uit te delen. Wie de titel wil veroveren, moet overtuigen, de titelhouder de loef afsteken, domineren. De uitdager mocht gisteravond in Groningen geen uitdager heten. Tuur, op de vraag of hij iets had begrepen van de tactiek van zijn paradepaardjes. Vandaar dat hij hen voor de afwisseling ook kortere afstanden laat lopen dan 42,195 kilometer. Apartheid Lukkien ontmoette Plaatjes, die in 1988 vanwege de apartheid Zuid-Afrika de mg toekeerde, enkele jaren geleden toevallig tijdens een trainingssessie in diens Amerikaanse woonplaats Boulder. Daar combineerde de marathonloper zijn sport met zijn werk als fysiotherapeut. De kennismaking pakte voor beide partijen goed uit. Lukkien bleek na het WK van 1993 in Stuttgart tegenstander: „Nee, niet echt. Hij kwam naar mijn idee niet om te winnen, maar om' te overleven." Stan Hoffman, de manager van Tuur, piekert er niet over om Pep een revanche te gun nen. „Het was een goed ge vecht, hij heeft z'n best gedaan, moedig gebokst. Maar als ik hem nu een revanche zou ge ven, zou dat in mijn ogen net zoiets zijn als hertrouwen met mijn ex-vrouw - en dat ben ik beslist niet van plan. Dit dus ook niet. Tony heeft z'n kans gehad, nu is de beurt aan ande ren. De Nelsons, de Hernandez- zen, de Ruelassen, gegadigden genoeg. En er is altijd nog een verplichte titelverdediging (te gen de Portoricaan Hector Ar royo, red.) waaraan we moeten voldoen." plotseling een wereldkampioen in zijn rennersstal te hebben. Plaatjes op zijn beurt had die ti tel zonder zijn manager waar schijnlijk nooit behaald. „Ik heb Mark toen voor enkele weken uit zijn vertrouwde omgeving weggerukt", aldus Lukkien. „Hij is nogal gehecht aan zijn familie en kan moeilijk nee zeggen. Dan is het moeilijk om je opti maal voor te bereiden op een groot kampioenschap. Aan de vooravond van het WK ver trouwde hij mij toe dat hij nog nooit zo goed had getraind als in Nederland. En dat hij voor een medaille zou gaan." ferentino» anp De Italianen hebben op de tweede dag van de Tirreno - Adriatico de macht overgeno men, terwijl Gert-Jan Theunisse niet eens voldoende kracht uit zijn gebruinde benen kon per sen om de tweede tocht tot het eind te volbrengen. Op moment dat de Duitser Zabel zijn lei derstrui moest overgeven aan etappewinnaar Max Sciandri, zat het Nederlandse zorgenkind geknakt in zijn hotel. Theunisse voelde zich in Italië beroerd, wist dat hij in de Tirre no eigenlijk aan een zinloze on derneming was begonnen. Een griepje in de Ronde van Middel landse Zee had hem alle kracht ontnomen, terwijl zijn revan- chegevoelens weer eens onge kend groot zijn. Het afscheid bij TVM, na op nieuw een seizoen vol lichame lijke en geestelijke problemen en tal van ruzies, was roemloos en snel na zijn vroegtijdig af stappen in de Tour beklonken. De zoektocht naar een nieuwe werkgever leidde pas op het laatste moment tot een plaats in de bescheiden Belgisch Coll- stifop- formatie. Theunisse verzorgde zich in de winter goed, wilde zijn laatste kans niet verpesten. In zijn niet aflatende ijver het li chaam in conditie te brengen, ging hij echter te ver. In de Ron de van Middellandse Zee werd hij ziek, kreeg hij op de tweede dag een complete black-out. Na zijn machtsgreep in Stuttgart werd het stil rond Plaatjes. Het overlijden van twee broers was daaraan debet, net als de eerste serieuze bles sure die hij opliep. Plaatjes: „Tijdens een training viel ie mand voor mij. Toen ik over hem heensprong, stond hij plot seling op. Daardoor raakte hij mij vol op mijn hamstrings." Luxe Een andere oorzaak van de stil te rond Plaatjes is de betrekke lijke luxe die hij zich als wereld kampioen kan veroorloven. Daardoor hoeft hij minder te Vier dagen moest hij in Frank rijk blijven voor hij naar Neder land terug kon. Daar was hij nog eens zestien dagen aan bed gekluisterd, met hoge koorts. „Een nieuwe ploeg, een nieu we sponsor. Dan wil je na twee dagen koersen niet gelijk met een griepje opgeven. Onverant woord eigenlijk. De tweede dag ging het helemaal mis, ik kreeg nauwelijks lucht. Dom van me door te gaan", kijkt hij terug op de mislukte seizoenstart. Als een zielig hoopje bereikte hij woensdag als laatste Pompeji. Op dik tien minuten van de winnaar. Parijs-Nice Lance Armstrong" is verlost van de regenboogtrui die hij in sep tember '93 won en die twaalf maanden knelde. De Ameri kaanse wielrenner zegevierde na het wereldkampioenschap in Oslo slechts vier keer. Donder dag, in de vijfde etappe van Pa rijs - Nice, profiteerde hij van de inspanningen van Eddy Bouw- mans, die op 51 seconden van de Amerikaan als derde eindig de. Armstrong was in de sprint van de 176 km lange etappe tussen Murat en Saint-Etienne. de Fransman Bourguignon-te snel af. De witte leiderstrui van Jalabert kwam niet in gevaar. De Fransman eindigde op ruim anderhalve minuut, in het wiel van de nummer twee van de ranglijst, de MoldaviërTsjmil. werken en kan hij zijn lichaam de broodnodige rust gunnen. „Want ik merk dat ik daaraan naarmate ik ouder word steeds meer behoefte krijg." Hoewel het vertrek van Plaat jes naar de Verenigde Staten als 'overlopen' kan worden opge vat, werd de wereldkampioen in Zuid-Afrika als een held ontvan gen. Bij het eerstvolgende be zoek aan zijn geboorteland werd hij op de luchthaven op gewacht en moest hij verschij nen op speciale bijeenkomsten. „De laatste jaren heeft Zuid- Afrika een sprong in de goede richting gemaakt, maar het duurt nog een paar generaties voor de laatste sporen van de apartheid zijn uitgewist. Mijn vertrek had destijds niets te ma ken met atletiek. Ik wilde alleen niet dat mijn drie dochters on der het apartheidsregime zou den opgroeien." Doordat Plaatjes vanwege de internationale sportboycot te gen Zuid-Afrika jarenlang geïso leerd zijn sport bedreef, is hij nog altijd gretig. Internationale concurrentie tijdens wedstrij den, waar ook ter wereld, vor men zijn drijfveer voor nieuwe topprestaties. Goede tijden - Plaatjes liep in 1985 al eens 2.08.58 - zeggen hem daarbij weinig. „Pas na de Olympische Spelen ga ik mijn zinnen weer eens zetten op een snelle eind tijd. Op de grote internationale wedstrijden telt alleen de klas sering. Vergeet niet dal ik tot nu toe nog maar één groot interna tionaal heb geboekt. Dat smaakt naar meer." De wedstrijd in Alphen kent mede door toedoen van spon sor Hans Verkerk een ongekend sterke bezetting. Bij de mannen lopen onder anderen Godlieb, Gielen, Vermeule, Van Vlaande ren, Ten Kate, Goegebeur (Bel), Thackery, McCloughlin (Eng), Osana, Eyapan (Ken). Voor de vrouwen, met Toonstra, Beurs- kens, Van Hulst, Van Onna, Heeren, Wessel (Dui), Grossert (Dui), Staicu (Roe), Sorokivskaja (Kaz), Soekova (Rus), McLeod (Eng), Milo (Bel), in de gelede ren, staat 15 kilometer op het programma. Winst Schultz en Boogert delray beach anp/rtr Brenda Schultz en Kristie Boogert hebben de kwartfinales bereikt van het tennistoernooi in Delray Beach in Florida. Schultz versloeg Stephanie Rot tier in een Nederlands onder onsje, 1-6 7-6 6-4. Boogert deed het licht uit voor de als negende geplaatste Francaise Nathalie Tauziat, 6-0 7-5. In de kwartfinales speelt Boogert tegen de als tweede ge plaatste Conchita Martinez, de Spaanse Wimbledon-winnares. Schultz is in haar tweede woonplaats Delray Beach als vierde geplaatst achter Graf, Martinez en Huber. De Heem- steedse had het moeilijk tegen Rottier. De laatstgenoemde maakte indruk in de tweede ronde met haar zege op Gigi Fernandez, elfde geplaatst, 6-1 6-0. In Indian Wells nam Agassi revanche op Enqvist, 6-1 6-3. De Amerikaan plaatste zich als eerste voor de kwartfinales. In Californië doet Agassi een aan val op de eerste plaats op de wereldranglijst. Als hij het toer nooi wint en lijstaanvoerder Sampras verliest in de derde ronde van de Australiër Rafter, is Agassi de nieuwe nummer een. Pëte Sampras en Andre Agassi zullen de Verenigde Sta ten toch vertegenwoordigen in de Davis Cup. De Amerikaanse tennisploeg speelt in de tweede ronde eind maart in Palermo te gen Italië. Titel bokser niet in gevaar Tuur (rechts) voor even in de verdediging tegen Pep. De Nederlander zou zijn titel behouden. foto»anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19