'Ik begin met kijken en luisteren' Model voor een streekmuseum Cultuur Kunst Kinkel bekijkt in Moskou geroofde kunst uit Duitsland Rondtheater speelt frisse en spinglevende Ifigeneia Charlotte Kohier prijs voor jonge ontwerpers Filmaffiches voor topprijzen weg ING verkoopt Ritman-collectie VRIJDAG 10 MAART 1995 Kunstige paaseieren in Wassenaar wassenaar In het weekeinde van 18 en 19 maart vindt in Cultu reel Centrum Warenar in Wassenaar de jaarlijkse paaseieren- beurs plaats. Aan deze negende editie doen ruim vijftig ama teurkunstenaars uit binnen- en buitenland mee. Honderden „bewerkte" eieren, van struisvogel tot parkiet, zijn er te bewon deren. Ook worden er demonstraties van verschillende technie ken gehouden. Theodorakis geeft verjaardagsconcert den haag Ter gelegenheid van zijn zeventigste de Griekse musicus en componist Mikis Theodorakis op dinsdag 16 mei een concert in het Haagse Congresgebouw. Hij wordt bij gestaan door Theodorakis-vertolkster Maria Farandouri en bou- zouki-speler Lakis Karnezis. De kaartverkoop is inmiddels be gonnen. Zeven dichters op voor VSB prijs Amsterdam Zeven dichters, onder wie vier Vlaamse, zijn geno mineerd voor de VSB-Poëzieprijs. Hugo Claus kreeg vorig jaar de onderscheiding, groot 50.000 gulden, voor het eer?De jury kiest dit jaar uit: 'Aangod en de afmens' van Huub Beurskens, 'Schoolslag' van Herman de Coninck, 'Moedertaal' van Charles Ducal, 'Wat zoekraakt' van Eva Gerlach, 'Muziek voor de over tocht' van Stefan Hertmans, 'Een hemd van vlees' van Hester Knibbe en 'Honing en as' van Leonard Nolens. De jury bestaat uit W. Kusters, A. Musschoot, A. Reitsma, W. Bronzwaer en A. Morriën. De prijs wordt op 13 mei uitgereikt in Amsterdam. Bon Jovi in Feyenoord Stadion Rotterdam Het concert van Bon Jovi op 28 mei in Nijmegen is uitverkocht, maar daarom niet getreurd: de groep geeft op 6 juli een extra concert in het Rotterdamse Feyenoord-stadion. In te genstelling tot het concert in Nijmegen zal Van Halen overigens in Rotterdam niet aanwezig zijn. Naar een gelijkwaardige act wordt nog gezocht. De kaartverkoop begint zaterdag 11 maart. Glas en andere kunstwerken in regio regio Augusta Pfann exposeert met verschillende glastechnie ken in 't Huys Dever in Lisse. Van 11 maart tot 3 april zijn haar werken daar van 14-17 uur dagelijks, behalve op maandag te zien. In het Leiderdorpse verpleeghuis Leythenrode zijn tot 13 april aquarellen van Netty Beukers-van Steen te zien. Leythenro de is dagelijks van 10-22 uur geopend. De olieverfschilderijen van Jan Bazuin zijn tot 31 maart te bezichtigen in Het Oude Raadhuis in Warmond. De expositie is geopend: woe, do en zo 14-16 uur, za 11-16 uur. In Galerie De pomp, ook in Warmond, zijn tot 31 maart aquarellen van de Klinkenberggroep te zien, evenals keramische voorwerpen van verstandelijk gehandicap ten van de Hafakker te Noordwijkerhout. Openingstijden: do, za en zo 14-16 uur, di 19-21 uur, woe 10-122 en 14-16 uur. Jazz in het weekeinde regio Café-restaurant De Hanepoel, Huigsloterdijk257 in Ab- benes, heeft zondag 12 maart The Crooks uitgenodigd. Van half vier tot half zeven spelen zij muziek uit de jaren dertig en veer tig. In De Jongejuffer, De grent 4, Noordwijk aan Zee, spelen zondag 12 maart Daisy Bell het Patrick van Helsdingen Trio. Vanaf half vier zetten zij de tent met hun muzikaliteit en geesti ge presentatie op zijn kop. Naar 'Hedda Gabler' door HNT den haag/leiden Een eigentijdse Hedda Gabler van Ibsen nam Het Nationale Toneel onlangs in produktie. Ger Thijs, dit sei zoen aangetreden als artistiek leider van HNT, is er verantwoor delijk voor. Voor de voorstelling op vrijdag 31 maart in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag zijn kaarten te koop bij het Uit-bureau van K&O, Oude Vest 45. Will van Kralingen impo neert in de titelrol. MOSKOU Met een demonstratief bezoek aan het Moskouse Poesjkin- museum heeft de Duitse minis ter van buitenlandse zaken Klaus Kinkel gisteren de Duitse claims op de door Rusland ge roofde Duitse kunstwerken on derstreept. Kinkel, die in Mos kou is met een missie van de Europese Unie, bezichtigde een tentoonstelling met in totaal 59 waardevolle kunstwerken waar van de verblijfplaats 50 jaar lang door de Russische autoriteiten verzwegen was. De minister werd door de tentoonstelling rondgeleid door museumdirectrice Irina Anton- ova. De 72-jarige directrice heeft 50 jaar geleden als curator van het museum persoonlijk voor de ontvangst van de schil derijen getekend. Na de rondleiding zei Kinkel Connie van Driel nieuwe directeur van het Centrum Beeldende Kunst: De fotograaf schuift heen en weer met het beeldje van een sierlijk gestrekte dame. ,,Dat is mijn eerste zelf ge kochte kunstwerk", vertelt eigenaresse Connie van Driel. „Ik was zestien en helemaal gek van art deco. Ik ben er speciaal voor naar Brussel geweest. Het is me heel dier baar. Het staat ook op een prominente plek in de ka mer." Haar liefde voor kunst gaat Van Driel (37) per 1 mei professioneel aan de mens brengen als directeur van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Leiden. „Kunst kopen is voor de meeste mensen ver van hun bed. Ter wijl bij de kunstuitleen kunst heel bereikbaar is. Voor een vrij klein bedrag heb je iets aan de muur waarvan je kunt genieten. En dan bedoel ik niet voor een uurtje maar voor heel lang." oegstgeest letty stam „Ik ben al heel lang geïnteres seerd in kunst. Het was niet zo dat ik die advertentie van het CBK in de krant las en dacht: kom laat ik eens solliciteren. Al heel jong werd ik met mijn broers en zus meegenomen naar musea. Als we een huisje op de Veluwe hadden gehuurd, gingen we wel naar het Kröller- Müller. Nog steeds bezoek ik veel tentoonstellingen in bin nen- en buitenland. Ik lees er veel over. Ik heb zelf een tijdje aan amateurfotografie gedaan. Kunst is echt een vrij essentieel deel van mijn leven." „Beeldende kunst, toegepaste kunst, architectuur, toneel, lite ratuur: ik ben vrij breed geori ënteerd. En als je je erin ver diept, wordt het steeds leuker. Vandaar dat ik ook kunstge schiedenis ben gaan doen. Ik wilde met die studie meer ver dieping op een aantal punten. En ik wilde mijn interesse in een kader plaatsen. Kunstge schiedenis is zo'n leuke studie. Het wordt ook steeds leuker. Geen moment heb ik gehad van: o, wat saai of dat ik moest doorbijten. Ik zit nu in mijn doctoraalfase. Waarin ik ga af studeren weet ik nog niet. Ik zit in het oude programma en dat betekent dat ik niet hoef te kie zen maar alles nog kan doen." „Ik heb na de middelbare school de pedagogische acade mie gedaan. Na een tijdje les geven op Montessorischolen ben ik overgestapt naar perso neelswerk. Ik heb er een aantal studies in personeelswerk bij gedaan. Nu werk ik als hoofd personeelszaken bij de Consu mentenbond. Daar zit ik nu 7 jaar. Deze baan bij het CBK was de eerste waarvan ik dacht: dit is het, dit is voor mij geknipt. Wat me trekt is de combinatie van leiding geven en mijn pas sie voor kunst. Ik heb er echt heel veel zin in." Beeld „Ik weet dat de organisatie een geschiedenis heeft. Dat is ook steeds het eerste wat mensen zeggen als ik over het CBK praat. En daar wil ik vanaf. Het CBK moet een positieve associ atie hebben. Ik wil dat mensen denken: bij het CBK heb ik dat beeld gekocht, die mooie expo sitie gezien. Hoe ik dat ga aan pakken? Ik kan wel wat roepen maar dat heeft geen zin. Ik werk in ieder geval heel resultaat ge richt. Ik ga eerst kijken wat de stand van zaken is. Wat tref ik Connie van Driel: „Dit is geknipt voor mij. Leiding geven en mijn passie voor kunst kan ik bij het CBK uitstekend combineren.' aan? Hoe zit het met het team? Welke richting gaan we op? Wat voor capaciteiten hebben we? Welke taken hebben we? Ik wil eerst goed kijken en luisteren en het dan in een vorm gieten." „Ik wil ook weten hoe het Leidse kunstklimaat, het regio nale kunstklimaat eruit ziet. Ik weet er wel iets van, en ik ben ook wel eens galeries binnenge stapt, maar ik moet er meer over weten. Want bij het CBK heb je niet alleen met het pu bliek te maken maar ook met de kunstenaars. Voor hen zijn we ook een aanspreekpunt. Het woord 'centrum' geeft het al aan. Er gaat wat vanuit maar er komt ook iets naar toe." „Ik wil dat het CBK voor ie dereen bereikbaar is. Kunst heeft toch iets verhevens. Het schrikt mensen af. Kunst is ook iets waar je naar moet leren kij ken. Mensen nemen vaak hele maal niet bewust dingen waar, zien details niet. Dat is niet zo verwonderlijk want je wordt echt overstroomd met beelden. Op hun kijkdoos kunnen men sen ook nog eens van beeldje naar beeldje zappen." FOTO LOEK ZUYDERDUIN „Over kunst durven mensen ook niet zo snel iets te zeggen terwijl ik vind dat ze dat juist wel moeten doen. Het is een deel van je leven net zo goed als eten, drinken en sport. Kunst is een verrijking van je geestelijk leven. Het is op een andere ma nier naar dingen kunnen kijken. En daar is toch echt niets mis Amsterdams Stedelijk Museum spreekt met Couplet 4 in dialect AMSTERDAM GPD dat ook over de kwestie was ge sproken tijdens zijn onderhoud met de Russische president Bo ris Jeltsin en de Russische mi nister van buitenlandse zaken Andrej Kozyrev. Kinkel zei in het gesprek met Jeltsin de in druk te hebben gekregen dat de Russische regering van zins is de meesterwerken terug te ge- Volgens Russische kunsthis torici zijn er nog in totaal 200.000 uit Duitse musea en prive-verzamelingen geroofde meesterwerken van Rembrandt tot Duerer in Rusland. Daarbij komen dan nog de schat van Troje en 1,5 miljoen waardevol le boeken. Alhoewel over de te ruggave tussen Rusland en Duitsland een akkoord is geslo ten blijkt de praktische uitwer king daarvan bijzonder moei lijk. Al langere tijd zoekt Rudi Fuchs de nestwarmte van het indivi duele kunstwerk. Ook al ge draagt het zich formeel binnen de conventies van de belang rijkste stromingen van het mo dernisme, voor hem ligt de ei genheid, het onverwisselbare karakter ervan, in het 'streekei gen' van de kunstenaar. In 'Couplet 4' spitst de direc teur van het Stedelijk Museum in Amsterdam dit lokale karak ter toe op het onderscheiden van verschillende 'dialecten', waarbij de trage, monochrome tongval van de Duitse schilder Günther Förg (1952) de grond toon zet. Förg wordt in de bo venzalen van het Stedelijk Mu seum omringd door het werk van Jackson Pollock, Arnulf Rai- ner, Jannis Kounellis, A.R. Penck en anderen. Dit openlijk teruggrijpen naar een locale cultuurbenadering als onderscheidingsmodel voor de kunst, betekent Fuchs' meest radicale afscheid van het mo dernisme tot nog toe. Hij be schouwt de geboortestreek van de kunstenaar als de bron van zijn schilderkunstige 'dialect', met-de kleur als beslissende on derscheiding: „Zoals de 'koddigheid' bij Jan Fabre voortkomt uit het dialect van 'Suske en Wiske', zo vindt het kleurdialect van Förg zijn oor- prong bij Dürer, Grünewald en Casper David Friedrich en hun Duitse neiging naar donker en zwart", aldus Fuchs. Wel waarschuwt hij een en ander niet al te letterlijk te ne men. „Het gaat om jonge kun stenaars die aan de dwang van het moderne voorbij zijn en on bekommerd gebruikmaken van de abstractie. Als Förg al wordt vergeleken met Barnett New man, dan gebeurt dat op basis van een puur formele vergelij king. Toch is hij in staat geble ken om binnen de traditie van de abstractie buiten de abstrac te schilderkunt te treden. Voor mij is Förg dan ook één van de leidende personen van een nieuwe generatie. Dialecten De abstracte kunst is volgens Fuchs zo overheersend en in haar vormen zo specifiek ge weest, dat jongeren die ook ab stract werken, niet anders kun nen dan haar na te bootsen. Daarom werkt een formele be nadering niet langer teneinde de individuele kwaliteiten van een kunstwerk te waarderen. In zijn huidige benadering ziet hij die mogelijkheid nog wel: „Geleidelijk aan kwam ik op de gedachte dat in Couplet 4 een aantal dialecten te zien en te proeven zijn: kunstenaars die zich allemaal in de grote, stati ge, traditionele taal van de ab stractie uitdrukken, maar daar binnen bespeurt men eigenlijk ook de warmte en de ver trouwdheid van het eigen dia lect, en daardoor wordt het werk uniek." Het is een even hachelijke als beperkte visie die Fuchs hier op tafel legt. Ze bepaalt zich uit sluitend tot de conventionele schilderkunst en sculptuur, waar andere kunstenaars - en zeker niet de geringsten - deze disciplines allang de rug hebben toegekeerd. Door het wegtrek ken van een breder, nationeel of Europees verband werpt ze bo vendien het individuele kunst werk volledig terug op zijn in terne, materiële kwaliteiten en een streekgebonden dialect dat zich uitsluitend nog met zich zelf inlaat. Het is een zoveelste romanti sche verfijning van het begrip 'autonomie', die meer en meer haar toevlucht zoekt tot een geï soleerde vorm van intimiteit en folklore, waarmee de buiten staander - misschien is het woord 'vreemdeling' of 'alloch toon' hier beter op z'n plaats - zich nauwelijks nog kan ver- Met inhoudelijke betrekkin gen buiten het kunstwerk heeft Fuchs dan ook weinig op. Met individuele gevoelens en gevoe ligheden des te meer. Couplet 4, Stedelijk Museum Amsterdam. Te zien tot en met 27 maart 1995. Open di. t/m zo. 10.00 tot 17.00 uur. RECENSIE SUSANNE LAMMERS Voorstelling Rondtheater speelt Ifigeneia Naar Euripides Regie Bert Jonk. Spel: Ro me Brinks, Sabien de Bruijne, Paul van (20.15) en 12/3 (14.30). toneeldruk in de weer met hun lap topjes en de machtige goden zijn vervangen door het machti ge medium televisie. Ook de tekst is behoorlijk gemoderni seerd, de weinige klassieke frag menten worden hoofdzakelijk ingezet als vervreemdingseffect. De belangrijkste ingreep is ech ter het splitsen van het persona ge Ifigeneia in 'het kind' en 'de jonge vrouw'. Het kind, een prachtige rol van Sabien de Bruijne, beschikt over een oer- wijsheid en een feilloos gevoel. De jonge vrouw (Rosemarie Brinks) wil zo'n perfecte doch ter zijn dat ze zich popelend en onder holle retoriek naar het al taar spoedt. Alleen al het spel van die twee maakt het hele stuk geloofwaardig. Want het gegeven blijft nauwelijks te vat ten. Prachtig cynisch is het als Menelaos tegen Agememnon zegt, dat ze de hele onderne ming maar moeten vergeten; hij neemt wel een ander, daar hoeft zo'n meisje niet voor geofferd te worden. Nee, zegt haar vader, nu is het te laat, het is immers al op TV geweest (eigenlijk: Tiet was gvd op TV, eikelT) en inder daad zagen we een niet van echt te onderscheiden nieuws uitzending over de aankomst van moeder en dochter als be trof het een staatsbezoek van de Russische president. 'Ifigeneia' is tot in het kleinste détail afgewerkt en doordacht. Het resultaat is evenwichtig en boeiend. En wat een nog grote re prestatie is: fris en springle vend. Haar tante is een slet. Haar va der een lafbek. En Ifigeneia zelf is nog zo jong, dat er nog geen woord is om haar te karakterise ren. Tante Helena is er vandoor met Paris en haar man, oom Menelaos, kan op zowat heel Griekenland een beroep doen om haar terug te halen. Men is er klaar voor, 'heel' Griekenland vaart naar Troje, maar voor de kust van Aulis houdt het op met waaien. De wind komt pas terug als vader Agamemnon, broer van Menelaos, zijn dochter Ifi geneia zal offeren aan Artemis. Hij schrijft zijn vrouw haar te sturen, vertelt er natuurlijk niet bij dat ze als offerande moet dienen, maar verzint een huwe lijk. En dus komen moeder en dochter. Als Ifigeneia achter de ware reden van haar komst komt, stort ze vanzelfsprekend in maar uiteindelijk accepteert ze blijmoedig haar lot. Een va der die, na lang aarzelen maar toch, zijn dochter vermoordt en die dochter gaat akkoord. Dat bestaat niet, dat is zo gruwelijk dat je het niet kunt geloven. De overtuigende en liefdevol le bewerking van het Rondthea ter speelt in een mythische tijd, oud-Grieks met computers. De zijn strak in het pak AMSTERDAM Een tekening van Jackson Pollock gemaakt tussen 1939-1942. LONDEN AFP/DPA Bijna 500 originele film-affiches hebben giste ren 800.000 gulden opgebracht tijdens een vei ling in Londen ter gelegenheid van het 100-ja rig bestaan van de film. Liefhebbers en verza melaars uit de hele wereld telden topprijzen neer voor het stuk waar ze op vlasten, deelde het veilinghuis Christie's mee. Onder de toppers waren Humphrey Bogart en Mariene Dietrich. Hun afbeeldingen op de poster voor Shanghai express uit 1932 ging voor 25.000 naar een anonieme verzamelaar. Een Italiaanse affiche van To Have and Have not met Bogart en Lauren Bacall verruilde voor 40.000 gulden van eigenaar, drie maal de ge schatte opbrengst. Maar het hoogste bedrag, 52.000 gulden, be haalde een affiche bij de weinig bekende Walt Disney-komedie Alice's spooky adventure uit 1928, die naar een Disney-verzamelaar ging. Een kleine affiche van Casablanca met Bogart en Ingrid Bergmann werd voor 5500 gulden verkocht. Bringing up baby met Katharine Hep burn en Cary Grant werd op 25.000 gulden af gehamerd. De legendarische Charles Laughton als De gebochelde (Klokkeluider) van de Notre Dame bracht 18.000 gulden op. AMSTERDAM De collectie zestiende- en ze- ventiende-eeuwse kunst van de zakenman en kunstverzamelaar Joost Ritman is verkocht aan het veilinghuis Sotheby's in Londen. Een woordvoerder van de ING Bank heeft dit bevestigd. De bank had de kunstwerken in onderpand voor een lening aan Ritman, die een grote schuld bij ING heeft. Sotheby's verkoopt de schil derijen, etsen, tapijten, glas en zilverwerk samen met de Maastrichtse kunsthandelaar R. Noortman en de Londense kunsthandel Artemis door. De waarde van de verzameling wordt geraamd op tientallen miljoenen guldens. Schilderijen van Gerard Dou en Jacob van Ruysdael en 125 etsen van Rembrandt maken er deel van uit. Ritman was directeur van De Ster, een bedrijf dat vooral weg- werpservies maakt. Hij moest van de ING Bank uit die functie opstappen toen bleek dat het bedrijf in grote financiële pro blemen was gekomen omdat hij veel te veel geld uitgaf aan bij zondere boeken en aan kunst. De bank heeft ook de feitelij ke zeggenschap over de Biblio- theca Philosofica Hermetica, de unieke collectie van 16.000 boe ken van Ritman met een ge schatte waarde van 150 miljoen gulden. Staatsecretaris Nuis heeft deze collectie overigens op de lijst van beschermd cul tuurbezit geplaatst, waardoor zij niet in het buitenland kan wor den verkocht. De Charlotte Kohier Prijzen 1995 voor veelbelovende kun stenaars tot 35 jaar gaan naar twee decorontwerpers en vier architecten. De winnaars zijn Dorine van IJsseldijk (decor- en kostuumontwerpen), Jola Hes- selberth (decor en animatie), het duo Bjarne Mastenbroek- /Dick van Gameren (architec tuur) en René van Zuuk en Jeroen Huijsinga (architectuur). De Charlotte Kohier Prijzen gaan in de oneven jaren naar architecten en decorontwer pers. In de even jaren vallen beeldende kunstenaars in de pijzen. Aan de onderscheiding, die het Prins Bernhard Fonds sinds 1988 uitreikt, is een be drag van elk 10.000 gulden ver bonden. Mastenbroek en Van Gameren opereren doorgaans als tweetal en moeten de prijs delen. De prijsuitreiking heeft op 30 maart in Odeon in Am sterdam plaats. Dan wordt ook het juryrapport vrijgegeven. Van IJsseldijk (1966) ontwierp kostuums voor de voorstelling Vrijdag van Hugo Claus en Cambodja, Mon Amour van Mi chael Matthews. Hesselberth (1962) kreeg lof voor de anima tiefilm Dat heeft ik Weer. Het architectenduo Mastenbroek (1964) en Van Gameren (1962) trok de aandacht met hun plan nen voor de Hessenberg in Nijmegen en het Hofje voor de 21ste eeuw in Haarlem. Van Zuuk (1962) ontwierp on der meer het Modern Sculpture Museum, dat volgens de initia tiefnemers rond de eeuwwisse ling in Amsterdam verrijst. Hij ontwierp ook het opleidings centrum van Ajax, waarvan de bouw voor 1995/96 staat ge pland. Huijsings (1966) trok de aandacht met de nieuwbouw van de Academie van Bouw kunst in Groningen voor zijn ontwerp Bouwblok.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17