Peppel moet speeltuin ontruimen Touwtrekken over lekkend schooldak Jacobswoude: liever geen brandweervrouwen Einde glastuinbouw Stompwijk in zicht Rijn Veenstreek Leimuidenaar omgekomen Hoge Rijndijk krijgt rotonde Eerste veld van SJZ gerenoveerd Ten Berge verhuist Aannemer en dakbedekker schuiven elkaar de schuld toe Dorpsraad wil geen recreatieve functie den haag/rijpweterinc ruud sep Heeft de Rijswijkse dakbedekker Rakon broddelwerk geleverd met het plat dak van de Rijpwe- teringse basisschool De Kinder- brug, of zijn de lekkages te wij ten aan achterstallig onderhoud en fouten van de plaatselijke aannemer Jos Jansen? Dakbe dekker en aannemer probeer den gisteren in kort geding de Haagse rechtbank elkaar de schuld van de lekkages in de schoenen te schuiven. Jos Jan sen eiste dat Rakon de fouten, die bij het aanbrengen van het dak zijn gemaakt, nu voor eens en voor altijd herstelt. Rechter D. von Mahlzahn maakte dui delijk dat die eis op dit moment niet wordt toegewezen. De Rijpweteringse school is pas vier jaar oud en al sinds de oplevering heeft de school last van lekkages. In verschillende lokalen verschijnen met regel maat vochtplekken in het pla fond en staan de boeken in de vensterbank in het water. In de docentenkamer kwam het wa ter de afgelopen jaren tot twee maal toe met bakken naar be neden. Het schoolbestuur heeft inmiddels van de aannemer ge- eist dat er op zeer korte termijn iets aan het probleem wordt ge daan. De aannemer probeert nu de onderaannemer die het dak heeft aangebracht voor de scha de op te laten draaien. Over het feit dat de school niet honderd procent water dicht is waren beide partijen het gistefen wel zo'n beetje eens. Maar niet over de oorzaak van de wateroverlast stonden aan nemer en dakbedekker lijnrecht tegenover elkaar. Advocaat J. Sturm betoogde namens Jos Jansen dat het platte dak dat door Rakon is aangebracht de bron van alle ellende is. Hij toonde de rechter een serie fo to's waarop te zien was dat de stukken dakbedeklcing niet overal naadloos op elkaar aan sluiten. Maar dat er hier en daar een naadje los heeft gelaten hoeft volgens de dakbedekker nog he lemaal geen lelckages te veroor zaken. En sowieso zou het her stel van loszittende naden on der het normale onderhoud val len en dus absoluut geen reden zijn voor een ingrijpende recon structie van het dak. Dat de boel hier en daar een beetje losliet, was volgens advocaat J. Diecken tenslotte de schuld van de aan nemer. Die had indertijd de dakbedekker de opdracht gege ven om ondanks het slechte weer toch snel het dak aan te brengen. Daardoor is er moge lijk wat vocht tussen de isolatie platen en het dakleer terechtge komen, waardoor die twee la gen nu niet goed aan elkaar vast zitten. De lekkages zijn volgens de advocaat van Rakon een ge volg van achterstallig onder houd van het platte dak of van bouwfouten die Jos Jansen heeft gemaakt. Voor de Rijpweteringse aan nemer is de kwestie rond De Kinderbrug uiterst pijnlijk. De plaatselijke aannemer heeft de school indertijd gebouwd en moest dl snel constateren dat het gebouw niet waterdicht is. Bepaald geen reclame voor de plaatselijke aannemer in een klein dorp. Jos Jansen, die ervan overtuigd is dat de lekkages worden veroorzaakt door het dak, kon echter niet zelf het dak op gaan. In dat geval zou name lijk de garantie op het dak ver vallen. ,,Ik mag het dak niet op en Rakon zegt dat het dak niet lekt. Zo kom je in een vicieuze cirkel terecht", verklaarde de aannemer tijdens de zitting. Rechter Von Mahlzahn deed een voorzichtige poging om uit de vicieuze cirkel van de aanne mer te komen. Hij stelde voor dat Rakon voorlopig bij klach ten over het dak de problemen direct komt verhelpen. Voor een definitieve oplossing zullen de partijen zich tot een hogere rechter moeten wenden. De ad vocaat van de aannemer kon met deze gang van zaken in stemmen, maar de advocaat van Rakon had er nog wat moeite mee. Volgens hem blijft het feit staan dat de oorzaak van de lekkages nog altijd niet is vastgesteld. De rechter doet over twee weken uitspraak. stompwuk caroline buddingh' Het einde van de Stompwijkse glastuinbouw is in zicht. Dit kwam gisteravond naar voren tijdens de vergadering van de Dorpsraad. Volgens een struc tuurschets van de gemeente Leidschendam, ontworpen door het stedebouwkundig adviesbu reau Rboi, zal de glastuinbouw verdwijnen uit Stompwijk en zich concentreren rond veilin gen. Stompwijk en omgeving moeten een recreatieve functie vervullen. Volstrekt oneens Dorpsraadslid Van der Ham was het volstrekt oneens met deze conclusie en vroeg geïrri teerd of de opstellers wel weten hoeveel Stompwijkers werk zaam zijn in de glastuinbouw. „Realiseren zij zich dat deze sector economisch levensvat baar is?" De dorpsraad ziet geen heil in de recreatieve functie. „Dat gaat maar voor een paar maanden per jaar op en daarnaast zijn re creatieve attracties veelal in handen van ontwikkelings maatschappijen. Daar zullen de dorpelingen geen invloed op kunnen uitoefenen", aldus af gevaardigde Belt. Levensvatbaarheid De Leidschendamse wethouder L. van Ewijk van financiën, eco nomische zaken en bedrijven gaf aan dat hij de enige in het college van B en W is die over tuigd is van de economische le vensvatbaarheid van de Stomp wijkse glastuinbouw. Het colle ge heeft daarom beslist dat eerst een aanvullend advies nodig is omtrent de toekomstperspec tieven van de glastuinbouw. Pas daarna wordt een beslissing ge nomen over dit onderdeel van de structuurschets. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV paa Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee EkI Tel. 01718-28554 PEUGEOT VRIJDAG 10 MAART 1995 jacobswoude liesbeth buitink M Als vrouwen uit Jacobswoude i zich aanmelden om bij de brandweer te gaan kunnen ze J niet worden geweigerd. Maar de gemeente voelt er weinig voor actief op zoek te gaan naar -I vrouwelijke spuitgasten. De ka- rJ zernes in Woubrugge en Lei- muiden zouden dan speciaal j J voor hen moeten worden ver- bouwd. Bovendien, zo bleek *3 gisteravond tijdens een geza- menlijke vergadering van alle ,s| raadscommissies, is niet ieder- nj nil Ft] at' weteringbrug/leimuiden d De 40-jarige Leimuidenaar Her- -• man van Schie is gisteren om gekomen bij een ongeval op de Leimuiderdijk in Weterings- brug. De Leimuidenaar, die als hoofd van de sectie financiën een ervan overtuigd dat vrou wen geschikt zijn voor de brandweer. Volgens WD'er H. Dambrink zijn vrouwen simpelweg niet sterk genoeg om tot een brand weerkorps toe te treden. „Wij kennen de tekortkomingen in bij de gemeente Alkemade werkte, werd geschept door een auto die werd bestuurd door een 44-jarige inwoner van Lei derdorp. Die was met zijn auto in de slip geraakt door de glad heid. De man overleed ter plaatse. de vrouwelijke fysiek. Gezien de kosten diegemaakt zouden moeten worden om het voor vrouwen mogelijk te maken bij de brandweer te gaan, vragen wij ons af of dat wel tegen el kaar opweegt", vond zij. Ook burgemeester W. van Dat ultimatum stelde wethou der A. Kea (CDA/ruimtelijke or dening) gisteravond tijdens een gezamenlijke vergadering van alle raadscommissies. „Als De Peppel dat niet haalt, kunnen we de speeltuin niet verplaats ten", dreigde Kea de reservering op het veld naast 't Spant te la ten vervallen. Ook de commis sieleden vonden dat 1 mei als 'een heilige datum' moet wor den gezien. Hoewel de verhuizing van de speeltuinvereniging voor de deur staat, is nog onduidelijk of De Peppel de nieuwbouw van een clubhuis wel kan betalen. De vereniging moet daarvoor zo'n 200.000 gulden ophoesten, waarvan de gemeente tien pro cent betaalt. Kea stelde gister avond wel voor de vereniging een lening van 70.000 gulden te geven. De grote landelijke sub- Beek zette zijn vraagtekens bij de komst van vrouwen in het vrijwillige korps. „Het idee dat ook dit beroep beschikbaar moet zijn voor vrouwen onder schrijven wij, dat is een maat schappelijk gegeven. Maar of dit het meest geschikte beroep is... We werken niet actief aan de sidiefondsen hebben al toege zegd 50.000 gulden bij te dra gen. Waar de rest van het geld vandaan moet komen is nog onduidelijk. „Het verbaast me dat nu de beren uit het bos ko men, hoewel al jaren bekend is dat De Peppel een nieuw ge bouw wil. Dan zorg je er als ver eniging toch voor dat je je schaapjes op het droge hebt?", vroeg CDA'er H. van der Nagel zich af. Kea benadrukte dat de ge meente zich niet hoeft te be moeien met de financiën voor de nieuwbouw. „Het is aan de vereniging om te beoordelen of ze voldoende financiën heeft voor de aankoop van het ge bouwtje." Voor mei moeten alle speel toestellen zijn verplaatst. Naar verwachting begint in het na jaar de bouw van het clubhuis. werving van vrouwen, maar we zullen ook niet op voorhand zeggen dat het niet kan." D66'er M. Hendriks reageerde furieus op de uitspraken. „Dit is onder de maat. Het is aan vrou wen zelf om dit beroep te kie zen. Het ministerie heeft onder zocht dat vrouwen bij de brand weer beslist de veiligheid niet in gevaar brengen en zelfs positief kunnen werken. Waarom moe ten wij daar dan nog aan twijfe len? Wij moeten gewoon vrou wen oproepen om zich aan te melden." Zowel Van Beek als Dambrink krabbelde daarna iets terug. „Mijn twijfels hebben meer te maken met het feit dat ik geen ervaring heb met vrouwen bij het optreden onder actie-om standigheden", meldde Van Beek. „Wij zijn er uiteraard voorstander van om vrouwen in elke positie en in elk beroep toe te laten. Maar daar hoeven we toch niet in elke situatie zo'n punt van te maken, als de ge volgen daarvan problemen op roepen", verwees Dambrink naar een noodzakelijke verbou wing. AUTO'S GESTOLEN - Een 16- jarige Amsterdammer is van nacht aangehouden nadat hij eerder een Opel had gestolen aan de Alphense Diamantstraat. Ook aan de Olympiaweg werd geprobeerd een Opel te stelen, maar dat mislukte. Een Opel die aan de Briljantstraat stond on derging hetzelfde lot. De diefstal van een blauwe blauwe auto van hetzelfde merk die bij de Eksterstraat stond en een rode Volkswagen Golf aan de Paltrokmolen lukte te wel. Man rijdt tegen boom roelofarendsveenEen 58-jarige man uit Roelofarendsveen is gisteravond op de Sotaweg met zijn auto tegen een boom gere den, nadat hij de macht over het stuur verloor. De auto ramde een paar verkeersborden en kwam tegen een boom tot stilstand. Volgens de politie had de man te diep in het glaasje gekeken. Diefstallen in Hazerswoude hazerswoude Dieven hebben gisternacht een aanhangwagen van een erf aan het Westeinde gestolen. Uit een woning aan het Groenedijksepad is dezelfde nacht een onbekend bedrag aan geld gestolen. Dief en heelster aangehouden alphen aan den run» Een 27-jarige man is gistermiddag opgepakt nadat hij een stofzuiger in winkelcentrum Herenhof had gesto len. Getuigen zagen hem een huis aan de J.P. Coenlaan binnen gaan. Daar werden hij en de heelster aangehouden. Twee brandjes in Alphen alphen aan den run Op twee plaatsen in Alpen is vannacht brand uitgebroken. De politie moest omstreeks half drie een brandje in een container aan de Hooftstraat doven dat waarschijnlijk was aangetoken. De schade bleef beperkt. Bij een bedrijf aan de Anne Frankkade ontdekte de politie dat de luifel omstreeks dezelfde tijd vlamvatte. De politie kon het vuur doven maar de pui is vernield. Voor bouw appartementen ouderen De speeltuinvereniging De Peppel in Leimuiden moet voor 1 mei het terrein aan de Wilgenlaan hebben ont ruimd, zodat dan een begin kan worden gemaakt met de bouw van twintig appartementen voor ouderen. zoeterwoude Op de Hoge Rijndijk in Zoe- terwoude wordt bij de kruising met de Oran jelaan een rotonde aangelegd. Burgemeester en wethouders wilden de mini-rotonde al eer der aanleggen, maar slaagden er pas dit jaar in een stuk grond op de hoek van de Oranje laan te kopen. In de oorspronkelijke plannen zou de kruising een T-kruising met voorrang voor het verkeer op de Hoge Rijndijk zijn ge bleven. Het plan voor de mini-rotonde hoort bij de maatregelen die de Hoge Rijndijk door Zoe terwoude verkeersluw moeten maken. Ter hoogte van de Antoniusstraat komt een zoge heten asverschuiving. De bedoeling was dat daar drempelplateaus zouden komen met een bushalte erop, maar van die plannen heeft het college afgezien. Drempels veroorzaken vaak trillingen en zijn daarom niet populair bij om wonenden. De asverschuiving remt het ver keer eveneens af, maar zonder overlast voor de buren. De andere plannen voor het verkeersluw maken van de Hoge Rijndijk blijven hetzelfde. Bij het viaduct van de rijksweg 4 komen ver keersdrempels ter hoogte van de Stadhouder slaan, waar de woningen op enige afstand van de weg staan. De rijbaan wordt over de hele lengte versmald van zeven naar zes me ter. De parkeerplaatsen worden een kwartslag gedraaid, zodat haaks kan worden gepar keerd. Bovendien worden de verkeerslichten bij de Burgemeester Smeetsweg en de Wil lem van der Madeweg zo afgesteld, dat het verkeer naar de N11 voorrang heeft. Zoeter woude hoopt dat de automobilist op die ma nier liever voor de nieuwe weg kiest, dan dwars door het dorp te rijden. De gemeente wil nog dit jaar beginnen met het verkeersluw maken van de Hoge Rijndijk. FOTO BEN DE BRUYN ic zoeterwoude liesbeth buitink Nog dit jaar moet het eerste speelveld van de Zoeterwoudse j voetbalvereniging SJZ worden gerenoveerd. Vorig jaar werd ,e: het tweede veld al onder han den genomen en een jaar eer- -n der werd een speelveld omge bouwd tot trainingsveld. Vol gend jaar wordt bekeken of het derde speelveld ter beschikking g van de gemeente kan komen. De gemeente wil de renovatie d laten uitvoeren door de Heide- mij, die daarvoor bijna 210.000 SI gulden vraagt. De klus kan bij een ander bedrijf voor bijna 11 200.000 gulden worden uitge voerd, maar het veld voldoet E dan niet aan alle eisen. Zo laat de Heidemij het gerenoveerde veld keuren door het Neder- 1( lands Olympische Comité en de Nederlandse Sportfederatie. Over de renovatie van de SJZ- velden is jaren lang gediscussi eerd, omdat de voetbalvereni ging en de gemeente het niet ,n eens konden worden over de aj prijs die de SJZ moest gaan be- .j\ talen. Na jaren bakkeleien be sloot de raad dat de SJZ moest meebetalen aan de renovatie werkzaamheden en zelf een groot deel van de activiteiten zou uitvoeren. Stompwijk moet e problemen a zelf oplossen stompwuk carolien buddingh 1 Stompwijkers moeten de dorps problemen voortaan niet alleen zelf signaleren, maar ook oplos sen. Zodat de gemeente Leids chendam meer afstand kan ne men. De dorpsraad van Stomp- wijk heeft gisteravond inge stemd met het zogeheten buurtbeheer. Volgens de Leidschendamse wethouder L. van Ewijk (financiën) is Stompwijk bij uit- 1 stek geschikt voor buurtbeheer. „Er is hier sprake van een hech te gemeenschap. De dorpelin gen steken hier nog de handen uit de mouwen voor elkaar." Hij denkt dat vooral milieuproble men goed door Stompwijkers zelf op te lossen zijn. Afgevaardigden in de dorps raad zagen het niet zitten om het buurtbeheer te coördineren. „Ik wil geen politie-rol vervul- len", aldus mevrouw Waayer- van de Bosch. De dorpsraad J meende dat het beter is goed op te letten en ter plekke proble men op te lossen. Naar Molenwetering alphen aan den run ruud sep Na jarenlang juridisch touw trekken is er dan eindelijk een overeenkomst tussen het Al phense Ten Berge Coatings en de gemeente over de verhuizing van het bedrijf. De partijen heb ben overeenstemming bereikt over de uitgifte in erfpacht van 1,35 hectare grond aan de Anthonie van Leeuwenhoekweg op industrieterrein Molenwete ring. De gemeente betaalt het bedrijf bovendien 1,5 miljoen gulden als bijdrage in de ver huiskosten. Ten Berge eiste in 1993 nog een schadevergoeding van 6,5 miljoen. Die claim is met de overeenkomst van tafel. Ten Berge is nu nog gevestigd aan de Rijnhavenkade, aan de rand van een woonwijk. Zowel het bedrijf als de gemeente was het er al jarenlang over eens dat die situatie eigenlijk onhoud baar was. Het bedrijf kwam in aanvaring met de toenmalige milieu-wethouder W. de Jong die in februari 1991 via de rech ter de natlakafdeling probeerde te sluiten. De belangrijkste re den voor het sluitingsbevel was het feit dat het bedrijf niet vol deed aan de milieu-eisen. Die eisen waren echter vele malen strenger dan de overheid over het algemeen stelde. De Raad van State vernietigde in 1993 het sluitingsbevel. Het bedrijf diende vervolgens bij de gemeente een eis tot schadever goeding in tot een bedrag van 6.5 miljoen. Door alle publiciteit over de dreigende sluiting wa ren grote klanten overgelopen naar de concurrent, zo verde digde het bedrijf de miljoene- neis. Met de overeenkomst tussen Ten Berge en de gemeente is aan al die ellende een einde ge komen. Wanneer de gemeente raad eind deze maand akkoord gaat, kan het bedrijf op korte termijn beginnen met de bouw van de nieuwe bedrijfsruimte. De vestiging aan de Rijnhaven - kade en de Zoeterwoudse vesti ging van Ten Berge zullen naar het nieuwe onderkomen wor den verplaatst. In de nabije toe komst zal daar waarschijnlijk ook de Scheveningse vestiging van Ten Berge bij komen. Om dit mogelijk te maken heeft het bedrijf een optie op een stuk grond direct naast haar nieuwe onderkomen. Alkemacle werkt op 5 mei gewoon door ALKEMADE Op 5 mei, wanneer heel Ne derland viert dat de Tweede Wereldoorlog precies vijftig jaar voorbij is, gaat in Alke made het leven van alledag gewoon door. De winkels zijn open, er is weekmarkt en zelfs de veiling draait. ,,I.even we eigenlijk wel in Neder land?" vroeg een verbaasde WD-fractievoorzitter H. van Duijkeren zich gisteren tij dens de vergadering van de commissie bestuurszaken af. Als het aan hem ligt, gaat Alkemade op 5 mei op slot. Burgemeester Meerburg kon zich daar wel wat bij voor stellen. Maar een verplichte sluiting zit er niet in, zo liet hij de WlTer weten. Die vond het allemaal maar een vreemde zaak. Alleen door middenstand en veiling er van te overtuigen dat het geen pas heeft om op 5 mei handel te drijven, kan aan de wens van Van Duijkeren te gemoet worden gekomen. Ten Berge Coatings, nu nog gevestigd aan de Rijnhavenkade, verhuist binnenkort naar het industrieterrein Molenwetering. ARCHIEFFOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15