Bewoners met gemeente in slag over aanpak Vlietwijk Bijna ton extra voor Knipbrug jL Leiden Regio Garagehouder wil geluidsnorm kraan Zijldijk omlaag hebben 1 LEOLUXPrimeur BIJ BAALBERGEN Wassenaar ders positief •over gemeentevoorlichting [Minderheid bewoners Sixlaan tegen paaltjes - Architect ontwerpt raadhuis in theatervorm %RIJDAG 10 MAART 1995 De verloedering van de Vlietwijk in Voorschoten neemt toe. Gemeente en bewoners gaan overleg sociale vernieuwing. De bewoners van Vlietwijk maken zich zorgen over de verloedering van hun woonwijk. Daarom heeft de bewo nersorganisatie gisteren met de gemeente Voorschoten afgesproken een forum op te richten dat regelmatig moet gaan praten over de sociale vernieuwing in Vlietwijk. Bei de partijen zijn van mening dat de onderlinge communi catie te wensen overlaat. middel van sociale vernieuwing kan het leefklimaat in de wijk aanzienlijk worden verbeterd, zo is de verwachting. Maar daarvoor is wel beter overleg met de gemeente noodzakelijk. De communicatie tussen bewo ners en gemeente laat tot op heden te wensen over. Welzijnswerker S. Wignand De bewonersorganisatie is een samenwerkingsverband tussen de Stichting Vluchtelingen, het buurthuis Vlietwijk en de Stich ting Assalem (migranten). De zorgen betreffen ondermeer de vervuiling van speelterreintjes en de portieken van flats. Door van buurthuis Vlietwijk heeft gisteren met een vertegenwoor diger van openbare werken en de contactpersoon voor sociale vernieuwing op het gemeente huis gepraat. „Wij willen met goede voorstellen komen vanuit de wijk waar de gemeente iets mee kan doen. De sociale ver nieuwing moet natuurlijk voor een belangrijk deel van de be woners zelf komen. Daarom no digen wij de bewoners van Vlietwijk uit om met initiatieven te komen. Dat kan van alles zijn: het streven naar minder rommel op straat, een andere indeling van speelterreintjes, om maar een paar zaken te noemen. Wij bemiddelen dan tussen gemeente en bewoners om een goed plan uitgevoerd te krijgen", aldus Wignand. Als de bewoners zelf de ver antwoordelijkheid nemen voor hun leefomgeving zal dat aan stekelijk werken. De sociale controle zal toenemen en de wijk wordt weer toonbaar en leefbaar. „En daar is het ons na tuurlijk om begonnen. De ge meente heeft toegegeven dat het overleg tussen bewoners en ambtenaren beter kan. Dat pro bleem hopen we met het forum op te lossen", stelt Wignand. Op 22 maart wordt de eerste bij eenkomst gehouden. Taallessen voor Turkse vrouwen voorschoten De gemeente Voorschoten wil 10.000 gulden besteden aan taallessen voor Turkse vrouwen. Het Educatief Be raad in Voorschoten, waarin naast de gemeente de biblio theek, de Stichting Assalem en de Turkse gemeenschap zijn vertegenwoordigd, had daarom verzocht. Uit onder zoek is gebleken dat de be heersing van de Nederlandse taal en de maatschappelijke participatie bij Turkse vrou wen duidelijk te wensen overlaat. Er werden tien vrouwen van Turkse afkomst bezocht, die erg gemotiveerd waren om een cursus Neder lands te gaan volgen. In Voorschoten worden al taal lessen gegegeven aan een groep van twaalf Marokkaan se vrouwen. Hiervoor is het Studiehuis Leiden en Regio ingeschakeld. Jaarlijks is 15.000 gulden beschikbaar. Een gemengde lesgroep van Turkse en Marokkaanse vrouwen is op dit moment niet mogelijk. Vandaar dat het Studiehuis een aparte curus voor de Turkse vrou wen gaat organiseren. Het buurthuis Vlietwijk zal voor de cursus worden gebruikt. Er worden twee lessen per week gegeven, een les duurt anderhalf uur en kost 135 gulden. Voorlopig gaat het om 25 lessen. Nieuw bestuur stichting UVV 'Je weet het maar nooit' De kraan- en zandoverslaginstallatie aan de Lei- derdorpse Zijldijk wordt momenteel afgebroken, en dat betreurt H. van der Perk van de tegenover liggende garage bepaald niet. Al had hij de laatste tijd weinig reden tot klagen. Na een langdurige strijd tegen het lawaai van de loswal, werden ge- luidswerende maatregelen toegezegd. „Ze heb ben echt woord gehouden. Ik heb de laatste tijd heel weinig last gehad." Toch is Van der Perk niet helemaal gerust over de toekomst. Want al gaat de installatie nu weg, voor hetzelfde geld komt er over een poosje weer eentje te staan. De vergunning voor een zand overslaginstallatie die de gemeente aan de pro vincie Zuid-Holland heeft afgegeven, geldt name lijk voor onbepaalde tijd. Met de inhoud van die vergunning is de garagehouder het niet helemaal eens en daarom protesteert hij vrijdag bij de Raad van State. „Het gaat om de puntjes op de 'i'. Nu hebben ze wel hun best gedaan om de geluids overlast te beperken, maar volgens de vergunning is eigenlijk een hoger geluidsniveau toegestaan." De garagehouder wil dat de gemeente de vergun ning aanpast. Dat de toegestane geluidsnorm om laag gaat. Van der Perk wil het maar liever goed geregeld hebben. „Je weet nooit wat er gaal ge beuren. Bij het Verto-terrein bijvoorbeeld moet ook nog zand opgespoten worden. Het is dan wel zo makkelijk om het van hieruit te doen." Tot voor kort is de installatie aan de Zijldijk ge bruikt bij de zandopspuitingen op het terrein van de nieuwbouwwijk Leyhof. Voordat geluidswering werd aangebracht, had garagehouder Van der Perk veel last van de herrie. Hij kon zijn mede werkers en klanten niet meer verstaan. Ook in zijn bedrijfswoning was het lawaai volgens hem niet te harden. Als eerste onthullen wij voor u de vormen van de Leolux Mincio: zitcomfort dat nu reeds is bekroond. Het design is van Hugo de Ruiter. Wij stellen u in de gelegenheid om de première van de Mincio mee te beleven. Terwijl de rest van Nederland nog even moet wachten, staat de nieuwste Leolux vanaf vandaag al bij ons in de zaak! 2-zitsbank v.a. 3595.- (in Wapitileer) Ook verkrijgbaar als 2V2 en 3-zitsbank Bijpassende fauteuil: Carabas 948 v.a. 2375.- De afdeling Voorschoten van de Stichting Unie van Vrijwilligers (UW) heeft een nieuw bestuur. Voorzitter is W. ten Hoopen, se cretaris L. Bonnema-Rosendal, penningmeester C. Verlooij-De Graaf. I.eden zijn E. Brakel-Van Langen, G. Kulk-Hol en I. van der Meulen-Houwen. De secre taris is te bereiken op het adres Zwaluwweg 209, 2251 NG Voor schoten, tel 071-616017. LEOLUX OPENING - Aad van der Luit, werkzaam bij de afdeling sport en recreatie van de gemeente Leiden, opent vanavond homo- bar 'De Klikspaan'. Deze nieu we bar is gevestigd aan het Ha venplein 2. Disc-jockey Nico Bill is ook present. MEUBELPROMENADE KATWIJK Auto gestolen i eiderdorp Van een parkeerplaats aan de Raaphorst in Leider dorp is gisternacht een auto van het merk Nissan gestolen. De waarde van de auto is niet bekend. Inbraak in school oegstgeest Dieven hebben gisternacht geld gestolen uit een bij school aan de Hazenboslaan in Oegstgeest. Zij kwamen binnen door een ruit in te gooien. In de hal van de school werd een tele foonautomaat gekraakt. Ook namen zijn een geldlade mee. De precieze schade is nog niet bekend. lOp - Meer dan 80 procent van de in- ■ie~ vvoners van Wassenaar is tevre- ;®-%Jen over de gemeentelijke voor- ch(Iichting. Dat is gebleken uit een anMelefonische enquête. Het bu- i; dïreau lnterfoon heeft in opdracht 'defvan de gemeente in januari dat Jerjonderzoek gedaan. Doel was te bieten of de communicatie tus- jsen gemeente en burgerij vol- fdoende is. De onderzoekers maakten ge- iruik van een lijst met 44 vra- |gen. Daarin stonden de bekend- .„Jheid van de verschillende voor af'' jlichtingsmiddelen en de waar lering ervoor centraal. De we- i «celijkse gemeentepagina in een (plaatselijk blad, de jaarlijks ver schijnende begrotingskrant en de bewonersbrieven passeerden ue. Al deze ^voorschoten joost panhuysen Al vele jaren rijden automobilis ten de Sixlaan in vanaf de Pape laan, maar dat wordt binnen kort met behulp van paaltjes onmogelijk gemaakt. De com- openbare werken nam -{hierover gisteravond een una nieme beslissing, een handteke ningenactie van een aantal be- M»vvoners van de Sixlaan ten spijt. Het waren eveneens bewo ners van de Sixlaan die de ge meente Voorschoten vorig jaar nw vroegen iets te doen aan het verkeersonveilige kruispunt Pa- pelaan/Sixlaan. Dit resulteerde uiteindelijk in het plan om een "TtweerichtingenlietspaTL aan te leggen en de Sixlaan /aan een .kant met paaltjes af te sluiten. Maar deze week ontving de ge meente Voorschoten op het laatste nippertje een protest brief met 38 handtekeningen, j ^Daarin wordt betoogd dat het Onderzoek naar borstkanker Het Integraal Kankercentrum West, de GGD Leiden en de gemeen te Voorschoten houden vanaf 21 maart een bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Alle vrouwen van 50 tot en met 69 jaar krijgen hiervoor een schriftelijke uitnodiging. I Iet onderzoek wordt gehou den in een mobiele onderzoeksruimte die op het parkeerterrein te genover het gemeentehuis aan de Leidseweg komt te staan. Over het onderzoek wordt op dinsdag 14 maart een voorlich tingsbijeenkomst gehouden in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat. Aanvang: 14.00 uur. Tijdens die bijeenkomst wordt aan de hand van dia's uitgelegd hoe het onderzoek wordt uitge voerd en wat het belang ervan is. De kans dat er iets gevonden wordt is overigens klein: maar twee procent van de onderzochte vrouwen komt in het algemeen in aanmerking voor nader onder zoek. Informatie: IKW, tel. 071-214237, GGD Leiden, tel. 071- 163322. tiemiddelen werden met een rapportcijfer beoordeeld dat ruim voldoende was. Het bereik van de gemeentepagina is zeer goed te noemen: die wordt door 83 procent gelezen. De begro tingskrant was bij bijna 60 pro cent bekend en ruim de helft daarvan las de krant ook daad werkelijk. De bewonersbrief bleek een zeer doeltreffend middel: vrijwel iedereen (99 procent) leest deze brieven. De meeste ondervraagden willen op meerdere manieren geinfor- meerd worden. De resultaten van het onder zoek worden verwerkt in een notitie over voorlichting, die de gemeenteraad dit jaar krijgt aangeboden. De gegevens zul len worden gebruikt om de co- municatie tussen gemeente en burger verder te verbeteren. hoge aantal overtredingen niet is bewezen en dat de paaltjes het verkeersprobleem alleen maar zullen verplaatsen. „Be paald niet chic", zo typeerde wethouder Van de Poel dit on verwachte initiatief van een aantal bewoners van de Sixlaan. „We hebben het plan aan de bewoners voorgelegd en ik her inner mij dat tijdens een in spraakbijeenkomst een grote meerderheid voorstander was." Niemand van de bezwaarma kers bleek aanwezig op de pu blieke tribune. Wel was er een bewoner van de Sixlaan die zich zeer verbaasd toonde over de handtekeningenactie en ver klaarde dat de meerderheid van de straat de komst van de paal tjes beslist toejuicht. De beslis sing van de commissie komt niet meer in de raad, aangezien het om een verkeersmaatregel leidschenpam dorith ligtvoet Leidschendam wil een bedrag van 94.000 gulden beschikbaar stellen voor de bouw van de Knipbrug. Het gaat om een fietsbrug over de Vliet die het recreatiegebied Vlietland mak kelijker bereikbaar moet maken voor Leidschendammers. Door de bijdrage van de gemeente kan de brug steviger worden uitgevoerd. Hierdoor zal de ver binding in geval van nood ook geschikt zijn voor het vervoer van brandweer- en politiewa gens. De provincie betaalt het res terende deel van de kosten die op 4,8 miljoen gulden worden geschat. De brug maakt, evenals een geplande fietserstunnel on der de Veursestraatweg in Voor schoten, deel uit van de aanleg van het nieuwe provinciale fietspad 9. Het pad begint bij de Kniplaan in Leidschendam en sluit aan de westzijde van de Veurseweg aan op de Voorscho- tense Horstlaan. Voor Leids chendam is de brug ondermeer belangrijk, omdat haar bewo ners dan veel makkelijker het recreatiegebied kunnen bezoe ken. Het college van burge meester en wethouders zal er bij de provincie op aandringen dat de brug zo snel mogelijk wordt gebouwd. Dat moet in 1997 gebeuren, maar of dat wordt gehaald is nog de waag. „In eerste instantie zou de brug reeds in 1992 worden ge bouwd", zegt burgemeester W.F. de Vreeze. Over het uiter lijk van de brug zal in Leids chendam nog het nodige wor den gezegd. De welstandscom missie van de gemeente Leids chendam heeft het ontwerp van de provincie namelijk afge keurd. De commissie vindt het te strak. Ze ziet liever een min der massale brug, die beter past in de landschappelijke omge ving. Volgens een provincie woordvoerder moeten alle par tijen nu maar rond de tafel gaan zitten om te bespreken hoe de e brug eruit moet zien. Postzegelbeurs in Voorschoten voorschoten De afdeling Voorschoten van de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt op zaterdag 18 maart een postzegel- beurs in gebouw De Werf aan de Schoolstraat 4 in Voorschoten. Op het programma staat ondermeer een expositie met diverse the ma's, waaronder de opkomst en ondergang van het Derde Rijk, molens, uilen, evolutie en motoren. Er worden ook vervalsingen en bijzondere zegels getoond. Verder is er een audiovisuele hoek met video presentaties, met onderwerpen zoals politiewerk, graan en brood en dergelijke, weergegeven op postzegels. Er wordt een spe ciale jeugdhoek ingericht. Diverse handelaren hebben een 'dubbel- tjeshoek' voor de jeugd. De thematische vereniging Motoren op postzegels laat zien wat er in de afgelopen jaren op haar terrein uit gebracht is. De vereniging zelf is ook met diverse activiteiten verte genwoordigd. De postzegelbeurs wordt van 13.00 tot 16.30 uur ge houden. De entree is gratis. Informatie: 071-611719. Een impressie van het nieuwe raadhuis van Oegstgeest, zoals het eruit zou kunnen zien. tekening pr 'Een droom van een gemeentehuis'. Zo noemt het Voorburgse architectenbureau e' Fillié Verhoeven zelf de nieuwbouw ach- ter de gevel van de voormalige Jelgersmakli- 55 niek, waarvoor het een 'geheel vrijblijvend' ontwerp heeft ingediend. Het toekomstige gemeentehuis van Oegstgeest krijgt in de plannen van het bureau een raadzaal in de vorm van een theater, met bovenin een pa norama van het dorp. De gemeenteraad heeft de afgelopen 1 week besloten het gebouw van de Jelgers- makliniek ingrijpend te veranderen. Nog voordat die beslissing was genomen, had het architectenbureau het ontwerp voor de nieuwbouw al klaar. Het is al gemaakt in 1993 maar werd door de beslissing van de raad weer actueel. In het ontwerp blijven de voor- en zijgevel van het monumentale pand overeind, conform de wil van de ge meenteraad. Daarachter moet echter een uiterst modern, halfrond en als een tribune oplopend bouwsel komen, met ondermeer verlichte trappehuizen en een open mid denruimte die als raadzaal dienst kan doen. Aan dit plan voor 'de Jel' hebben naast de architecten ook de ingenieursbureaus Goudstikker de Vries en Valstar Simonis en de Bouwcombinatie Leiden gewerkt. Tij dens de raadsvergadering van afgelopen dinsdag liet wethouder Van Eisen (Progres sief Oegstgeest) weten dat het nog lang geen tijd is om voor dit, of welk ander ont werp ook te kiezen. Toch noemde het WD- raadslid R. Haafkens dit plan een voorbeeld van 'Hoe met creativiteit, visie en durf, oud en nieuw verenigd kunnen worden'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13