Leiden 'In Zeeheldenbuurt is echt iets aan de hand' arokkaanse jongeren eschuldigen politie van discriminatie en geweld Burgemeester wil snel praten over problemen Experiment met huurauto's wegens succes geprolongeerd Hoogste punt parkeergarage AZL ;hef henny van egmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 w eiden )e renovatie van de Stadsge- loorzaal aan de Breestraat be- jnt in september. De raads- ommissie voor verkeer, be- tuurlijke vernieuwing en cul- uur ging gisteravond akkoord net het definitieve voorstel 'oor de renovatie, die iets min- ler dan zeven miljoen gulden £tost- Uiteindelijk onderging het re- gAovatieplan van architectenbu- Beau Zaanen maar een paar "jeine wijzigingen. Het bureau leeft opdracht gekregen om het intwerp voor de hal aan te pas- Winkeldief slaat personeel leiden Een 21-jarige Leidenaar heeft, nadat hij was betrapt op het stelen van een reep chocolade in een supermarkt aan de Langegracht, enkele personeelsleden geslagen. De man wilde weglopen, maar werd vastgegrepen door medewerkers van de winkel. Hij is aan de politie overgedragen. De personeelsleden liepen bij de actie verwondingen aan hoofd en hand op. File door losse oplegger leiden Het verkeer op de Hoge Rijndijk heeft gisterochtend een tijd stilgestaan door een oplegger die was losgeraakt van een truck. De chauffeur van de vrachtauto, een 24-jarige Tilburgse, verloor de aanhanger om kwart voor elf in de bocht naar de Ka- naalweg. Doordat de luchtslangen knapten werden zowel aan hanger als truck onmiddellijk geblokkeerd. Onduidelijk is waar om de oplegger losraakte. Vechtpartij in Haarlemmerstraat leiden Groepjes jongeren zijn gisteren na koopavond slaags ge raakt op de Haarlemmerstraat. Een 15-jarige jongen uit Zoeter- meer en enkele van zijn vrienden werden omstreeks 21.30 uur lastiggevallen door een ongeveer 18-jarige jongen die met een andere groep jongeren optrok. De Zoetermeerder weigerde geld en sigaretten af te geven en werd daarom geslagen en geschopt in gezicht en rug. Hij liep lichte verwondingen op. De politie heeft de dader niet kunnen aanhouden. \Korps doet intern onderzoek. leiden annet van aarsen Leidse politiemensen zouden zich schuldig maken aan discri minatie en onnodig geweld. Dat is althans de ervaring van ruim clertig Marokkaanse jongeren. De jongeren, in de leeftijd van veertien tot en met twintig jaar, zijn de afgelopen tijd uitgebreid geïnterviewd door medewerkers van het Meldpunt Discriminatie in samenwerking met de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) en Marokkaanse organisaties. Het Meldpunt, de politie van het district Leiden/Voorschoten én de LWO gaan nu samen op zoek naar maatregelen om de Relatie tussen de politie en Marokkaanse jongeren te ver beteren. Uit het onderzoeksrap port, waarin het relaas van de jongeren anoniem is beschre ven, blijkt dat zij een negatief beeld hebben van de politie vanwege de manier waarop die pen zou behandelen. De politie zou hen vaak bij voorbaat als [verdachten zien. Het rapport wordt overigens niet vrijgege- Gemeente komt nog geld tekort yoor renovatie Stadsgehoorzaal sen. In het midden van de hal moet nu het Uit-bureau komen, terwijl de garderobes verhuizen naar de beide zijkanten. Omdat er voor trappen en liften op de ze manier weinig ruimte over blijft, is de trap naar de Breezaal komen te vervallen. Een kleine tegenvaller is het mislopen van een Europese subsidie van drie ton. De ge meente gaat nu onderzoeken hoe het gat in de begroting moet worden weggewerkt. „We gaan bekijken welke besparin gen mogelijk zijn", aldus wet houder P. Langenberg. Vooral de renovatie heeft de verhoudingen in Leidse Zeeheldenbuurt sterk doen veranderen volgens het rapport. Volgens de bewoners is de buurt er na de ingreep niet op vooruitgegaan. foto loek zuyderduin Rapport geeft volgens onderzoeker 'redelijk beeld' Vervolg van voorpagina De belangrijkste conclusie in het rapport over het extre me stemgedrag in de Leidse Zeeheldenbuurt is in zeer voorzichtige bewoordingen gesteld: 'Er is mogelijk een voedingsbodem voor conflicten tussen autochtonen en allochtonen.' Dat betekent echter zeker niet volgens on derzoeker J. van Holsteyn, die namens de vakgroep Poli tieke Wetenschappen het onderzoek met een aantal stu denten heeft uitgevoerd, dat de conclusie een solide ba sis mist. ven. De betrokken partijen wil len in alle rust werken aan op lossingen. De politie neemt het onder zoek van het meldpunt serieus en zou willen werken aan een goede relatie met de Marok kaanse gemeenschap en vooral ook de jongeren. „We gaan seri eus om met signalen over ver stoorde verhoudingen", zegt politiewoordvoerder R. Blom. „Dit rapport is wat ons betreft zo'n signaal." Hij wil verder niet op de inhoud van het onder zoek ingaan. „Dat hebben we zo afgesproken met het meld punt." De politie zal in elk geval intem onderzoeken in hoeverre de beschuldigingen berusten op feiten. Verder gaan de betrok ken partijen het komende half jaar werken aan oplossingen. Als mogelijke maatregel wordt onder andere bekeken of er een contactmedewerker kan wor den aangesteld. „In Gouda, waar sprake was van soortgelij ke problemen als in Leiden, bleek dat een stap in de goede richting." leiden herman joustra Hij meent dat het beeld dat in het rapport wordt geschetst „re delijk klopt".„Er is natuurlijk een verschil tussen zeggen en doen, vandaar de voorzichtige stellingname. Maar er is echt iets aan de hand." Dat valt af te leiden uit de dreigende taal die een aantal malen is geuit door buurtbewo ners. „Uit al onze onderzoeks methoden kwam steeds min of meer hetzelfde beeld van de wijk naar voren. De uitlatingen van de buurtbewoners be schouwen we in elk geval niet als losse opmerkingen. De uitla tingen zijn gedaan binnen een klimaat van overschatting van het aantal buitenlanders en angst voor het nieuwe." Dat 'nieuwe', en niet de angst voor en afkeer van allochtonen, is overigens volgens de onder zoeker vermoedelijk de belang rijkste verklaring die mogelijk is voor het extreme stemgedrag. Hij denkt in de eerste plaats aan de renovatie van de wijk in de jaren tachtig. Daarna is een groot aantal nieuwkomers in de Zeeheldenbuurt komen wonen, onder wie een aantal buitenlan ders. Het eigen karakter van de buurt is daardoor aangetast. Een deel van de buurtbewo ners vindt dat de achteruitgang van de buurt echter niet alleen aan nieuwkomers maar net zo goed aan de 'oude' bewoners moet worden toegeschreven. Men heeft moeite met eikaars houdingen, gedragingen en mentaliteit die geregeld als 'on beschoft' en 'a-sociaal' worden omschreven. „De spanning en onzekerheid die de nieuwe en minder vertrouwde verhoudin gen tussen bewoners met zich meebrengen, is een van de ach tergronden van het extreme stemgedrag", zo staat in het rapport. De extreme partijen lijken re latief simpele oplossingen voor problemen te bieden en werpen zich elk op hun eigen manier op als stem van ontevredenheid en frustratie. En het extreme stem gedrag bij de raadsverkiezingen was volgens de onderzoekers dan ook vooral een uiting van Burgemeester Goekoop zei gisteravond bij de uitreiking van het rapport over de Zeeheldenbuurt dat 'extra inspannning en wel licht extra geld nodig zijn' om escalatie van problemen in de wijk te voorkomen. „Hoe dat moet weet ik ook nog niet, maar dat criminaliteitsbestrijding één van de manieren is daarvan ben ik overtuigd." Hij zegde in elk geval toe het rapport dinsdag 14 maart aan de gemeenteraad voor te leggen. „En vervolgens denk ik, dat we snel moeten gaan praten met contactpersonen uit de buurt, mensen van het buurthuis en het wijkcomité. Als er één ding helder is is het de opdracht aan het gemeentebestuur om samen met de buurt naar oplossingen te kijken." De burgemeester noemde het rapport verder 'extreem nuttig omdat wij bij bepaalde signalen emotioneel reageren zonder de diepere achtergronden te kennen.' Wat dat betreft zei hij de ge voelens van de bevolking belangrijker te vinden dan hun partij keuze. Al noemde hij het toch geruststellend dat het aantal stemmen in de Zeeheldenbuurt op extreem-rechts bij de Staten verkiezingen van afgelopen woensdag aanzienlijk was teruggelo pen. Onderzoeker J. van Holsteyn zei echter dat van opluchting geen sprake kon zijn. „Die ruim 8 procent van woensdag is in derdaad lager dan de dikke 20 procent bij de raadsverkiezingen. Toch had de Zeeheldenbuurt opnieuw de hoogste score wat ex- treem-rechts betreft van heel Leiden. Hoewel er dus in absolute zin minder op die partijen is gestemd, is er blijkbaar nog steeds iets in de buurt waarom men zo extreem stemt." frustratie en woede ten aanzien van allerlei veranderingen in een buurt die volgens de bewo ners zijn dorpskarakter dreigt te verliezen. „Het zijn vooral men sen met een relatief laag politiek zelfvertrouwen die op extreme partijen stemmen. Kiezers die zichzelf machteloos vinden en een forse mate van politiek cy nisme hebben ontwikkeld." Dat is overigens een beeld, zo wordt gewaarschuwd, dat zeker niet alleen maar van de Zeehel denbuurt kan worden geschetst. Vlietwijk yt -J Bewoners van de I J Vlietwijk in Voor schoten maken zich grote zorgen over de verloede ring van hun woonomge ving. Brandweervrouw yi j- De gemeente kan I 3 ze niet weigeren als ze zich aanmelden, maar actief wordt in Jacobswou- de niet gezocht naar brandweervrouwen. PAARSE STIPPEN Indien u hedenochtend met een lekke band stond, kan dat weieens de schuld zijn van ELF, het Earth Liberation Front. Dat zijn diepzinnige denkers die door het lek steken van banden de aarde willen bevrijden van autodealers. Want die zien zij als de oorzaak van de toename van het autoverkeer en dus de verkwisting van het milieu. De jongens en meisjes van deze vreemde sekte komen ken nelijk uit de regio Leiden, want het is vooral hier dat zij heb ben toegeslagen. Toeslaan betekent in de praktijk: in re cordtempo met een scherp voorwerp zoveel mogelijk ban den lek prikken. Deze week sneuvelden er een paar honderd van auto's bij bedrijven aan de autoboulevard in Leider dorp. Het wordt tijd dat deze bandenprikkers eens teruggaan naar school voor een paar lessen over milieu en over de werking van onze economie. De afvoer en verwerking van oude autobanden bijvoorbeeld, is een groot milieuprobleem. Wie op grote schaal banden lek steekt vergroot de milieuzorgen van onze samenleving. Het is ook zeker niet alleen de schuld van autodealers dat wij in auto's rijden. De markt - wij dus - hunkert elk jaar maar weer naar nieuwe, flitsendere modellen. Dat houdt de mens rustig en tevreden. Onze landsbestuurders spreekt die tevredenheid van de burgers wel aan en zij scheppen daar om de voorwaarden en omstandigheden waaronder wij in onze vehikels kunnen blijven rijden. En dan zijn er natuur lijk fabrikanten die er voor zorgen dat aan de verlangens van het volk wordt voldaan. Nu een moeilijke vraag over de eerste les, beste prikkers: wat moet je doen om het autogebruik in Nederland terug te dringen? Juist, heel goed, je moet er voor zorgen dat de vraag naar auto's daalt! Bijvoorbeeld door autorijden veel duurder te maken, zo prijzig dat wij het niet meer kunnen betalen. Die paar lekgeprikte banden zijn wel vervelend, maar zijn ook weer niet de kosten die de mens er toe bren gen de voiture aan de kant te zetten. Maar heb van het effect van het duurder maken van de auto geen al te hoge pet op. Wij betalen soms meer voor onze au to dan voor ons huis en beschouwen het bezit van een auto als een groot bewijs van persoonlijke vrijheid. Waarmee de vraag maar is opgeworpen of het eigenlijk wel zin heeft te gen de auto te vechten. Persoonlijk vind ik het lek prikken van banden als actiemid del trouwens een daad voor slappe vaatdoeken. En als het alleen voor de sport gebeurt, probeer dan eens de auto van de verantwoordelijk minister of van Tweede-Kamerleden die onze wetgeving maken. Inderdaad, ook ik ben autobe zitter. Ik kan mij zo voorstellen dat de dames en heren banden- prikkers na lezing van dit artikel een niet te temmen aandrang gevoelen het rubber van mijn slee te vernielen. Om te voorko men dat zij de auto van mijn buren pakken, meld ik maar even dat ik een oranje auto heb met paarse stippen. 'Lammenschansweg begint te wennen' Het grote aantal ongelukken op de Lammenschansweg zou het ge volg zijn van het feit dat de automobilisten nog moesten wennen aan de nieuwe situatie op deze gereconstrueerde weg. Dat is de voorzichtige conclusie die de verkeersspecialisten van de gemeente Leiden trekken. Wethouder P. Langenberg zei gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie voor verkeer zelf ook in deze verklaring te geloven. „De nieuwste cijfers, die van februari, zijn in middels bekend. In die maand vonden er op de Lammenschans weg drie ongelukken plaats, waarvan een op de ventweg. De ande re twee ongelukken betroffen een kop-staart-botsing bij een ver keerslicht en een aanrijding bij de De Sitterlaan, waarbij een auto mobilist verzuimde voorrang te verlenen. Het lijkt erop dat hel gro te aantal ongelukken in het begin eerder toe te schrijven is aan het feit dat de mensen moesten wennen aan de nieuwe situatie dan dat er sprake is van een gevaarlijke indeling van de weg." Stand-up comedy in de Leidse Hout LEIDEN LOAAAN LEEFMANS |,Om de saaie zondag te verle vendigen en mijn terugkeer in de horeca te vieren." Dat zegt Bernard Stöxen over zijn nieuw ste initiatief. De voormalige ikroegbaas en ex-raadslid van [Leiden Weer Gezellig begint jzondag 12 maart om 17.00 uur piet een stand-up comedy pro- Igramma in het theehuis in de Leidse Hout. Bij stand-up comedy is het de bedoeling dat veredelde mop pentappers op een klein podi um in het licht van de schijn werpers stappen, de microfoon ipakken en een humoristisch, vaak geëngageerd verhaaltje vertellen. Er zijn vooral in de Verenigde Staten honderden komieken die hiermee hun brood verdienen. Ook mensen uit het publiek mogen, als ze zich geroepen voelen, onaange kondigd proberen de gasten te vermaken. Het publiek hoeft op zijn beurt zijn goed- of afkeu ring niet onder stoelen of ban ken te steken. Zo wil Stöxen het in het thee- Ihuis ook hebben. Een desnoods luidruchtige interactie tussen publiek en artiest. Hij huurde [twee comedians in, Leidenaar Johan 'Pool' Poolvliet en Am sterdammer Ton Slingting en 'hoopt dat tijdens de voorstelling nog een enkeling het probeert. Gemeente stopt 10.000 gulden in project Huur-op-maat, het project waarbij Leidenaars een abonne ment kunnen nemen op huur auto's, krijgt opnieuw een jaar steun van de gemeente. De raadscommissie voor verkeer, bestuurlijke vernieuwing en cul tuur, stemde gisteravond toe voor 1995 10.000 gulden uit te trekken voor promotie van het project, dat ook wel Call-a-Car wordt genoemd. Het project loopt nu ruim een jaar en blijkt redelijk succesvol. Inmiddels hebben zo'n 150 Lei denaars een abonnement geno men op een huurauto. Onder hen bevinden zich opvallend veel universitair geschoolden (47 procent). Volgens ir. Rens Meijkamp van de Technische Universiteit in Delft, die de deelnemers voor een evaluatie rapport ondervroeg, heeft zo'n 36 procent van de deelnemers de auto de deur uitgedaan. „De ze mensen zeggen dat ze er ge middeld zo'n 233 gulden per maand mee besparen", aldus Meijkamp. De beslissing van deze groep om een abonne ment te nemen op Call-a-Car werd in de meeste gevallen ge nomen na een crisis-moment met de eigen auto. „Een dure reparatie, een ongeluk", aldus Meijkamp. „Auto's, die kunnen rijden, krijg je niet weg met Huur-op-Maat. De substituters hadden zelf auto's, die gemid deld elf jaar oud waren." Verreweg de grootste groep gebruikers van Call-a-Car (64 procent) bezat bij- de aanschaf van het abonnement geen auto. „Zo'n 45 procent van deze groep zegt ook in de toekomst geen auto te willen kopen. Een positief lange termijn-effect", aldus Meijkamp. Volgens hem biedt het Huur-op-Maat-princi- pe grote voordelen wat betreft het terugdringen van het auto gebruik. Zo zouden de abonne menthouders bewuster gebruik maken van de auto. „Ze zullen bijvoorbeeld minder snel de au to pakken voor een klein stads- ritje." De vier deelnemende auto verhuurders, Kamsteeg Auto- Rental, Auto Peter, MultiRent en LSL, willen het Huur-op- Maat-project uitbreiden naar bedrijfswagens. „We denken dat daar ook een markt zit", ver klaarde een woordvoerder van Kamsteeg gisteravond. Het succes van het project tot nu toe is volgens wethouder P. Langenberg voldoende aanlei ding om het project in ieder ge val nog een jaar te steunen. „Tienduizend gulden is een be scheiden bijdrage maar onmis baar." In het eerste jaar van Huur-op-Maat trok de gemeen te 40.000 gulden uit, onder meer omdat het project mooi aansloot op de filosofie achter de autoluwe binnenstad. Lan genberg: „Ik geef toe dat het project, wat betreft het ontlas ten van de binnenstad, nog geen reusachtig resultaat laat zien, maar er zijn groeimoge lijkheden." Verscheidene commissiele den vroegen zich af of Call-a- Car nog wel de steun van de ge meente nodig heeft. Volgens de woordvoerder van Kamsteeg is die steun voor het verder groei en van het project onmisbaar. „Promotie door de gemeente werkt goed. Als alleen wij recla me zouden maken, zouden de mensen denken dat het alleen maar een stuntje is van een paar ondernemers." leiden De parkeergarage van het AZL heeft haar hoogste punt bereikt. Gisteren reed Peter Leijh, lid van de Raad van Bestuur van het Acade misch Ziekenhuis Leiden, een witte oldtimer naar de achtste verdieping van het immense gebouw achter het Leidse station. Er is in de garage, die volgens het AZL de grootste van Nederland is, straks ruimte voor 1500 auto's. Zowel patiënten, personeel als bezoekers kunner er parkeren. Tegen een gering bedrag, dat wel. Want om de garage van 15 miljoen gulden te kunnen bouwen, heeft het AZL geld moeten lenen. Van de par- keergelden moet die lening deels worden afgelost. De ingebruikname van de garage staat gepland voor juli. De parkeergarage is de eerste tijd alleen te bereiken via de Wassenaarsweg. Pas als de speciale tunnel voor bussen onder het station (Terweetunnel) klaar is, zal het ook mogelijk zijn vanaf de Plesmanlaan de garage in te rijden. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11