Bijdrage maakt rechtshulp te duur Feminisme moet af van zure truttigheid: leve de mac ha VVD: EU-contributie nog niet goedkeuren Blauwe hoed Psychiater zet ene patiënt in tegen andere Gemeenten mogen aan Betuwelijn meebetalen Gedemonteerd skelet Kabinet presenteert aangepast dijkenwetje Binnenland Amersfoort drie dagen zonder trein Amersfoort Drie dagen lang rijden er binnenkort geen treinen van Amersfoort naar het oosten en noorden. Daardoor moeten dagelijks bijna honderdduizend reizigers met bussen worden vervoerd. Treinverkeer is tijdelijk niet mogelijk omdat de Neder landse Spoorwegen ten oosten van Amersfoort aan het verdub belen van de sporen werken. Het gaat om het weekeinde van 17, 18, en 19 maart. Bedrijven kunnen energiebewuster utrecht Het bedrijfsleven doet nog te weinig zijn best om ener gie te besparen. Met de huidige technische middelen moet het bovendien mogelijk zijn veel doelmatiger om te gaan met ener gie dan nu in afspraken is vastgelegd. Dat stelt de stichting Na tuur en Milieu in een gisteren bij de ministers De Boer (milieu) en Wijers (economische zaken) ingediende nota. Vooral de sec toren papier, zuivel en glas laten het nogal afweten op het punt van energiebesparing, aldus Natuur en Milieu. Dijkstal wil meer rampenoefeningen den haag Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) vindt dat ge meenten en hulpdiensten meer moeten oefenen in het bestrij den van rampen. Volgens de bewindsman blijft het aantal oefe ningen achter bij de planning. Dijkstal heeft gisteren een com missie ingesteld die moet adviseren hoe het oefenen van ram penbestrijding kan worden aangemoedigd. Naar verwachting wordt dit jaar door slechts de helft van de gemeenten bestuurlijk geoefend. Eis: vrijspraak voor ex-leider De Dreef arnhem» De procureur-generaal bij het hof in Arnhem eiste gis teren vrijspraak voor de ex-directeur van het justitieel jongens internaat De Dreef in Wapenveld. Volgens mr. Van der Laan is er te weinig wettig en overtuigend bewijs dat de 57-jarige verdach te ontucht heeft gepleegd met pupillen. De rechtbank in Zwolle sprak hem al in oktober 1993 vrij. De officier van justitie, die 4,5 jaar cel had geëist, ging in beroep tegen de vrijspraak omdat hij vond dat de rechtbank een aantal getuigenverklaringen ten on rechte terzijde had gelegd. De openbare aanklager bij het hof vindt nu echter dat die verklaringen te weinig houvast bieden om de verdachte te veroordelen. Vandaar dat hij vrijspraak eiste. Defensie denkt aan sloop Fokkers den haag Voor negen Fokker-vliegtuigen van de luchtmacht dreigt de slopershamer. Het ministerie van defensie wil de dertig jaar oude toestellen voor een zacht prijsje van de hand doen, maar kopers staan niet te dringen. De Koninklijke Luchtmacht tracht al enkele jaren met weinig succes de F27-troopships te verkopen. De vliegtuigen zijn afgeschreven en overbodig gewor den, omdat de luchtmacht inmiddels modernere toestellen heeft aangeschaft. Wordt er inderdaad geen gegadigde gevonden, dan rest alleen nog de weg naar de sloop, zegt woordvoerder Bus- kens van Defensie. Fractie houdt Brussel liever onder druk De WD-fractie en het CDA in de Tweede Kamer willen de s goedkeuring van het besluit over de betalingen aan de Eu ropese Unie (EU) uitstellen tot het komende najaar. Zo willen ze 'Brussel' onder druk zetten om de fraude binnen de EU se rieus aan te pakken. Bovendien willen ze daarmee voorkomen dat de EU extra geld uitgeeft nu de economische vooruitzichten zonnig zijn. De Kamer buigt zich morgen over een notitie van minister Zalm (WD, financiën) over de afdrachten aan de Europese Unie. Die notitie zorgde on langs voor enige opschudding, omdat Zalm vindt dat Neder land straks minder moet gaan betalen. Die 'boekhoudkundige' opstelling ontmoette kritiek vanuit Brussel en verder van de fracties van PvdA en D66 plus van D66-minister Van Mierlo (buitenlandse zaken). Nederland, achtste wat be treft welvaart in de EU, is dit jaar met ruim vier miljard gul den één van de grootste betalers aan Brussel. In 1999 zal dat be drag zijn opgelopen tot zes mil jard. Tot 2000 liggen de bedra gen vast, omdat daarover af spraken zijn gemaakt op de top van Europese regeringsleiders in het Schotse Edinburgh (1992). Dit zogenoemde 'eigen-mid- delenbesluit' moet echter nog worden goedgekeurd door de Minder burgers maken gebruik van pro deo advocaat De overheid heeft vorig jaar aanzienlijk minder gratis (pro deo) advocaten aan burgers toegewezen dan ooit te voren. In strafzaken daalden de pro deo toevoegingen met 25 procent, in civiele processen met 32 procent. Dat komt door de nieuwe Wet op de rechtsbijstand die ruim een jaar geleden in werking trad, aldus een gisteren ge publiceerd rapport. De minimale eigen bijdragen zijn verhoogd van vijftig naar 110 gulden. De minister van justitie die met die nieuwe wet kwam, Hirsch Ballin (CDA), wilde door middel van de nieuwe regeling bezui nigen op de rechtshulp. den haag anpcentage van 48 hem al bekend, stelt de vereniging. In het gisteren gepubliceerd rapport over de gevolgen van de nieuwe wet staat, dat van de honderd mensen die in 1993 een of andere vorm van gesub sidieerde juridische bijstand ontvingen, vorig jaar nog 85 personen daarvoor in aanmer king kwamen. Dat komt niet al leen doordat de eigen bijdragen die mensen moeten betalen zijn verhoogd, maar ook doordat tegenwoordig veel De Tweede en de Eerste Kamer zijn akkoord gegaan met Hirsch Ballins plan, in de veronderstel ling dat onder de nieuwe wet 62 procent van de bevolking ge subsidieerde rechtsbijstand zou kunnen krijgen. In de praktijk blijkt dit voor slechts 48 procent te gelden. Volgens de Vereni ging voor Rechtshulp heeft Hirsch Ballin de Eerste Kamer dit cijfer destijds onthouden. Tijdens het debat was het per- sneller boven de inkomens grens zitten waarboven geen subsidie op advocatenhulp meer wordt gegeven. De commissie die de effecten van de wet in kaart heeft ge bracht, heeft aan staatssecreta ris Schmitz (justitie) enkele ad viezen uitgebracht die de ergste schade als gevolg van de nieuwe wet moeten wegwerken. Zo wil de commissie dat het inkomen waarboven geen recht op juridi sche hulp meer bestaat, met 325 gulden wordt opgetrokken naar 3.350 gulden bruto per maand. Nu heeft iemand die per maand 3.025 gulden bruto verdient al geen recht meer op gratis rechtshulp. Verder stelt de commissie voor om de eigen bijdragen te verlagen. Schmitz zei gisteren in een reactie dat ze de Tweede Kamer over een paar weken zal laten weten in hoeverre ze de wet wil aanpassen. Ze zal iets doen aan de hoogte van de eigen bijdra gen en de inkomensgrens. wintelre Als de hemel naar beneden komt, zegt het spreekwoord, dan hebben we allemaal een blauwe hoed. Gisteren in het Brabantse Wintelre was het echter een beklagenswaardige eenling die ernstig in het nauw kwam. De man moest door de brandweer worden bevrijd van onder de resten van het ingestorte dak van café-zaal Het Centrum waaraan werkzaamheden werden uitgevoerd. Het slachtoffer heeft het er le vend afgebracht. foto anp Flinke klappen vielen er op 18 juni 1993 in de behandelkamer van een Amersfoortse psychia ter. Omdat hij en zijn arts-assis tent zich ernstig bedreigd voel den door de zeer agressieve, cri minele patiënt, had hij de hulp ingeroepen van een stevig ge bouwde andere patiënt. Die tweede patiënt was een oud-lijf wacht van de vermoorde ben deleider Klaas Bruinsma. Toen de agressieve patiënt de psychi ater bleef bedreigen, maakte de ex-lijfwacht korte metten met de man door hem stevig op zijn gezicht te slaan. Officier van justitie J. van Spanje, eiste gisteren zes maan den cel tegen de psychiater, waarvan drie voorwaardelijk, wegens het in vereniging toe brengen van zwaar lichamelijk letsel en bedreiging. Van Spanje vond het 'absurd' dat de specia list de hulp had ingeroepen van de ene patiënt van wie hij het criminele verleden kende om zich te verdedigen tegen een andere patiënt. De officier kon niet begrijpen waarom de arts niet de hulp van politie had in geroepen toen hij was bedreigd. De psychiater is in november 1993 door het Medisch Tucht college in hoger beroep voor een half jaar uit zijn functie ge zet. De oud-lijfwacht ging in ja nuari voor vijftien maanden de cel in, onder meer voor zijn aandeel in de mishandeling. De psychiater verklaarde gis teren: „Ik heb patiëntenbelan gen verstrengeld en dat had nooit mogen gebeuren. Maar ik ben ook slachtoffer van de affai re. Ik ben blij dat ik mij na twee jaar eens kan verdedigen." Zijn advocaat, mr. Doedens, verweet de rechtbank geen rekening te houden met het gewelddadige karakter van de patiënt tegen wie de psychiater zich moest verdedigen. Uitspraak is op 21 maart. Tweede Kamer. Dat zou dit voorjaar gebeuren, maar de WD-fractie vindt het nu dus verstandiger om even te wach ten. Volgens WD-kamerlid Hoogervorst hebben de Euro parlementariërs De Vries (WD) en Dankert (PvdA) daarvoor al eerder gepleit. Het CDA neigt ernaar de WD in deze zaak te steunen. „We zeggen zeker niet zomaar ja", aldus fractiewoordvoerder De Jong. Het CDA hikt niet zozeer aan tegen de betalingen aan Brussel, maar wel tegen de frau de'binnen de EU. De Jong wil eerst harde toezeggingen op dat terrein van Zalm en het EU-be- stuur. Hoogervorst vindt dat Neder land volgend jaar, als er wordt gepraat over de verdeling van de EU-gelden nè het jaar 2000, al concrete plannen op tafel moet leggen om tot minder 'EU-contributie' te komen. Hij denkt daarbij aan de suggestie van Zalm om rijke landen uit te sluiten van de structuurfondsen voor arme regio's. Andere par tijen in de Tweede Kamer, als mede het ministerie van buiten landse zaken, voelen er weinig voor om al in 1996 harde eisen te stellen. Dertig jaar lang heeft Neder land uit Brussel meer geld ont vangen dan betaald: nu het ein delijk omgekeerd ligt, begint men ineens te piepen, aldus vrij vertaald het Brusselse c Leeuwarden Vorig jaar spoelde op het strand van het Waddeneiland Terschelling een potvis aan. Gisteren werden de botten van het dier bin nengedragen in het Fries Natuurmuseum in Leeuwarden. De onderdelen van het geraamte zullen de komende tijd weer tot een compleet skelet worden samengevoegd. foto anp peter wouda Gemeenten of provincies die specifieke 'eigen wensen' heb ben, mogen desgewenst mee betalen aan de aanleg van de Betuwe-goederenspoorlijn. Dit 'aanbod' deed WD-minister Jorritsma van verkeer en water staat gisteren in de Tweede Ka mer. Volgens de minister kan het aanpassen van een spoortracé in Best als voorbeeld dienen. De gemeente en het rijk delen daar de kosten voor extra voorzieningen. CDA-kamerlid Leers kapittel de Jorritsma gisteren voor haar initiatief. Hij noemde hel een sigaar uit eigen doos. Geluids schermen of landschapsvoor zieningen moeten door het rijk worden betaald, aldus Leers. „Dit is een wel heel erg goed koop gebaar", oordeelde hij over het aanbod van de minis ter. D66-minister Wijers (econo mische zaken) heeft zijn partij opgeroepen niet dwars te gaan liggen ais het kabinet eenmaal een besluit over de Betuwelijn heeft genomen. Hoewel het D66-congres heeft geëist dat al le vijf knelpunten worden aan gepakt. zegt Wijers vandaag in dagblad Trouw dat gewoon niet alle knelpunten in het tracé kunnen worden opgelost. Deel kritiek Raad van State verwerkt Het kabinet heeft de noodwet voor de versterking van zwakke rivierdijken en aanleg van kades aangepast. Dat is gebeurd na op onderdelen forse kritiek van de Raad van State. Zo vond de raad dat de regering onvoldoende heeft aangetoond waarom som mige dijkvakken zo snel moeten worden verstevigd dat daarvoor bestaande wetten opzij moeten worden geschoven. In de aangepaste noodwet die gisteren naar de Tweede Kamer werd gestuurd, is daarom voor elk dijkvak dat onder de nood wet valt een uitgebreide moti vatie opgenomen. In de meeste gevallen komt die erop neer dat de dijk een groter overstro mingsrisico heeft dan één keer in de honderd jaar. In totaal gaat het nu om 145 kilometer dijk. Tot anderhalve week gele den ruzieden Rijkswaterstaat en waterschappen nog over de vraag hoeveel kilometer ver sneld moet worden verstevigd. Kritiek uitte de Raad van State op de naam Deltawet Grote Ri vieren. Volgens de raad is er sprake van een tijdelijke wet „die een weloverwogen opge bouwd stelsel van bestuurs- en onteigeningsrecht opzij zet." Daarmee is de noodwet onver gelijkbaar met de Deltawet die op stapel werd gezet na de wa tersnoodramp van 1953. De Raad van State voelt daarom meer voor de naam Tijdelijke Wet Grote Rivieren. Het kabinet blijft echter bij de oorspronke lijk benaming, omdat de term Deltawet kernachtig de nood zaak aangeeft van de werk zaamheden. Het kabinet komt ook niet te gemoet aan de wens van de Raad van State een datum te noemen waarop de wet weer vervalt. Wel zegt het dat na 1 ja nuari 1997 alleen die dijken on der de wet mogen worden ge bracht die ook nu al op de lijst staan. Minister Jorritsma (ver keer en waterstaat) vertelde eer der dat ze hoopt uiterlijk okto ber volgend jaar de versnelde dijkversterking afgerond te heb ben. Het noemen van een da tum waarop de wet vervalt, schept 'onzekerheid over stuk ken dijk waaraan op dat mo ment nog wordt gewerkt, aldus de regering. WOENSDAG 8 MAART 1995 Leidse journaliste Malou van Hintum viert vrouwendag met optimistisch boekje leiden madeleine rood „Het moet eens afgelopen zijn met het geklaag en gezeur van feministen", vindt journaliste/schrijf ster Malou van Hintum. In haar boek Macha! Ma- charekent ze af met wat ze het 'klaagfeminisme' noemt. Feministische slachtoffers moeten hun el lende en geklaag niet koesteren en vooral moeten ze de jongere vrouwen, die de tijd volgens Van Hin tum juist mee hebben, niet met hun pessimisme en frustraties opzadelen. Laten ze lieyer plaats maken voor die nieuwe generatie: de macha's. Een opmer kelijk geluid op 8 maart, Internationale Vrouwen dag. Toen Malou van Hintum (33) vijf jaargangen van het maandblad Opzij doorbladerde en eens begon te tur ven hoeveel artikelen in de sfeer van gezeur en 'slachtofferisme' het blad bevatte, werd ze achter dochtig. „Het waren er wel erg veel", aldus de Leidse schrijfster. En dat zette haar aan het twijfelen. Ze vroeg zich af of dat gejeremieer wel terecht was en besloot het pessimisme dat het maandblad ventileer de eens onder de loep te nemen. Conclusie: het ge klaag is niet terecht. Die conclusie goot ze in de vorm van een optimisch boekje, èn ze 'creëerde' een nieu we vrouw: de macha. In het maartnummer van Opzij wordt Macha! Ma cha! beoordeeld als 'borrelpraat' en 'veel geschreeuw, weinig wol'. Hiermee geconfronteerd in een Leids ca fé schiet Van Hintum in de lach: „Dat had ik wel ver wacht. Of liever: gehoopt. Want tegen hen richt ik me juist en ze moeten me dus niet gaan prijzen. Uit die negatieve bespreking blijkt alleen maar dat het met hun zure truttigheid erger gesteld is dan ik vermoed de." Anders lag het met VB Magazine, een blad dat zich afficheert als een 'magazine voor werkende vrouwen met ambitie'. Van Hintum had gehoopt en verwacht dat dat blad het pamflettistische boekje juist wel zou prijzen. Hetgeen geschiedde. Hoewel Van Hintum (in het dagelijks leven werk zaam bij het Leids universitair weekblad Mare) in 'Macha! Macha!' afgeeft op de 'vermoeide heldinnen' van de Tweede Feministische Golf uit de jaren ze ventig, moet ze hen nageven dat diezelfde vrouwen (ongeveer 45-plus) veel veranderingen in gang heb ben gezet. De Anti-discriminatiewet, de wetgeving over gelijke beloning het kan allemaal op hun conto worden geschreven. „Als zij er niet waren ge weest, had mijn leven er ook heel anders uitgezien. Daar kan ik veel waardering voor opbrengen", aldus Van Hintum. Verkwanseld En juist daarom begrijpt ze niet dat deze groep vrou wen niet „fantastisch gaat genieten van het succes" en „met een sigaartje onderuit gezakt in een fauteuil gaat zitten." In plaats daarvan hebben de vrouwen volgens Van Hintum hun succes juist verkwanseld. „Ze zijn in bepaalde dingen blijven steken, zuur en pessimistisch geworden. Zo keerden vrouwen zich al snel tegen de 'manne lijke prestatiemoraal'. „Precies dat wat ze nodig had den om hun leven er maatschappelijk en privé wat zonniger uit te laten zien, stopten ze in het verste hoekje van het verdomhoekje", schrijft Van Hintum. En in plaats van maatschappelijk betrokken te zijn, richtten ze zich op vrouwenclubjes of sloten ze zich met feministische praatgroepjes af van de buitenwe reld. In de jaren tachtig begonnen de 'slachtoffer-femi nisten' te klagen over wat 'de belasting van de bevrij ding' wordt genoemd. Goed, vrouwen mochten de werkvloer op, maar moesten het huishouden en de zorg voor de kroost er gewoon blijven doen. Dus hoezo vrijheid? Van Hintum vindt dat vrouwen hun dubbele belas ting tot een vrouwenprobleem maken, wat het feite lijk niet is. „Er is sprake van extra belasting. Maar die hebben mannen en vrouwen allebei. Ook mannen krijgen het zwaarder als hun partner werkt." Rotbaan Daarnaast is de huisvrouw helemaal niet zo zielig als wordt beweerd. Als we toch de term 'slachtoffers' hanterert, wijst Van Hintum er fijntjes op dat vrou wen dat niet alléén zijn. „Het huishouden is niet leuk, maar mannen die al van jongs af aan ingeprent krijgen dat ze later vrouw en kinderen moeten on derhouden met hun baan van negen tot vijf kunnen wat mij betreft ook als slachtoffer worden bestem peld. Dat lijkt me een straf: stratenmaker zijn of een andere rotbaan hebben en ook nog levenslang de verantwoordelijkheid voor een heel gezin dragen." Ze snapt die slachtofferrol die vrouwen creëerden trouwens niet. Want als ze om zich heen kijkt, ziet ze dat de combinatie werk/kinderen in de praktijk best is toe te passen: „Dat mag best eens gezegd worden. Niet dat ik vind dat alles geweldig gaat en we fluitend achterover kunnen leunen, maar je kunt toch ook wel eens wat anders laten horen dan dat gezeur?" Geen mannencomplot De boodschap is duidelijk: ze is de klaagfeministen zat. Wat ze ook beu is, is dat die feministen de schuld altijd bij mannen leggen. „Niet dat ik een lans breek voor alle mannen, want net als vrouwen kun je man nen niet zomaar op één hoop gooien relativeert ze. „Maar ik geloof er niet in dat er iets inherent slechts in mannen zit. Ik geloof niet in een mannencomplot tegen vrouwen, zoals dat in de jaren zeventig wel werd geloofd. Mannen kunnen net als vrouwen on handig zijn. of op zoek naar liefde, eerlijkheid en ge zelligheid. Wat dat betreft verschillen mannen en Vrouwen zijn sinds de jaren zeventig veranderd, maar mannen veranderen langzamerhand ook, meent ze. Ze signaleert een maatschappelijke ont wikkeling, waarin mensen veel meer voor zichzelf moeten zorgen en dat ook doen. Ze ziet steeds meer mannen die zorgzaam zijn en voor zichzelf kunnen zorgen. Die het dus vanzelfsprekend vinden dat de huishoudelijke taken worden verdeeld. Er is volgens Van Hintum een goede kans dat die trend van een 'gelijke levensloopbaan voor mannen en vrouwen' doorzet, maar ze vraagt zich af of ieder een wel zal aanhaken. „Er zijn nog veel mensen die zelf voor een traditionele taakverdeling kiezen. Men sen die een baan en kinderen combineren, vormen slechts dertien procent van de bevolking." Dat geldt ook voor vrouwen op hogere posities. Er wordt nogal eens op gehamerd dat er zo weinig vrou wen in hoge functies zitten. Maar Van Hintum vraagt zich af hoeveel vrouwen dat zouden willen. „Leiding gevende functies hoeven niet per se leuker te zijn. Wat dat betreft relativeren vrouwen hun werk eer der." Frustraties Door al het geklaag van de 'zure Tweede Feministi sche Golf vindt Van Hintum dat jonge vrouwen al bij voorbaat de moed wordt ontnomen hun eigen leven in te richten. „Die tweede-golf-feministen moeten jonge meiden niet opzadelen met hun frustraties. Die frustraties waren ten dele waar, omdat vrouwen vroeger een veel slechtere positie bekleedden. Maar de tijden zijn veranderd. De wereld ligt open voor vrouwen onder de veertig. Ze hebben het tij en de mannen mee. De kansen die ze daarmee krijgen, moeten direct worden aangegrepen. Dat moet je niet bij voorbaat kapot maken." Malou van Hintum: 'Macha! Macha!'. Uitg. Nijgh en Van Ditmar. Prijs: 20.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5