Kamerfracties willen af van anti-NSB-wetje Stakingacties in bouw vrijwel onvermijdelijk PTT Post kan automatisering niet bijbenen Voorraad dollars raakt op bij wisselkantoren -1 H Binnenland 'Er is voldoende grond om CP'86 te verbieden Nieuwbouw Internationale School Het is niet te zien of blessure van sport komt Midden- en kleinbedrijf dreigt met uitzendkracht .WOENSDAG 8 MAART 1995 Boer is controle op varkens zat deventer Vader en zoon De Vries uit het Gelderse Teuge zijn de bloedafnames voor veterinaire controles bij hun varkens spuug zat. De dieren overlijden na de ingreep dikwijks aan stress. Maandag gebeurde dat weer eens, waarop de zoon zich met het kadaver op zijn schouder door de draaideur bij de Gezondheids dienst voor Dieren in Deventer wrong en het op de balie dump te. Zijn vader ging fel in debat met directeur F. Pluimers van de Gezondheidsdienst voor Dieren. Een indringend begin van een actie, waarvoor hij alle varkensboeren in het land hoopt te mo biliseren. De Dierenbescherming steunt hen daarbij. Innu-indianen verliezen strijd met F-16's den haag De Canadese Innu-indianen dreigen steeds meer ter rein te verliezen in hun strijd tegen laagvliegoefeningen van on der meer Nederlandse F- 16's. De Canadese commissie die een milieu-effectrapportage (MER) opstelt voor militaire vluchten vindt echter dat het aantal oefenvluchten kan worden uitgebreid van zevenduizend tot achttienduizend per jaar. De Innu vinden dat de vluchten hun bestaan ernstig aantasten. De Innu zijn dus woedend over het advies, dat volgens hun woordvoerder P. Penashue louter op economische belangen is gebaseerd. Gmelich rekent op aanschaf Apache utrecht» Staatssecretaris Gmelich van defensie rekent erop dat het kabinet eind deze maand zal kiezen voor de aanschaf van de Amerikaanse Apache-gevechtshelikopter. Dat zei hij gisteren op een verkiezingsbijeenkomst van de VVD in Utrecht. Het kabinet bleef de afgelopen maanden verdeeld over de aanschaf van ge vechtshelikopters voor de luchtmobiele brigade. Defensie was van meet af aan voorstander van de Apache, maar zowel pre mier Kok als een aantal andere ministers wilden eerst meer in formatie over compensatie-orders en werkgelegenheidsaspec ten. De strijd om de defensie-order gaat tussen de Apache en de Franse Tigre. 'Weproberen reizigers te helpen' amsterdam gpd De vraag naar dollarbiljetten is zo groot dat banken en andere wisselkantoren door hun voor raden heen beginnen te raken. Terwijl op de Financiële mark ten in de wereld massaal dollars worden verkocht, raken de voorraden bij de NV Grenswis selkantoren (GWK) hier en daar op. GWK is een belangrijke le verancier van buitenlands geld aan reizigers, maar levert ook contant buitenlands geld aan andere banken. De groot- en kleinhandelaar in buitenlands geld moet de dollarbiljetten inmiddels recht streeks in New York bestellen. „Onze vaste toeleveranciers in landen als Oostenrijk en Zwit serland hebben inmiddels ook een tekort aan dollarbiljetten", aldus GWK-directeur Zelders. enschede» gpd De fysiotherapeuten willen best meewerken aan het voorstel van minister Borst (volksgezondheid) om sport blessures uit de ziektekosten verzekering te halen. "Maar de maatregel zoals die nu op tafel ligt, is fraudegevoelig en de uit voeringskosten zijn onbetaal baar, zo blijkt uit de eerste reac ties van de vrijgevestigde fysio therapeuten. D66-minister Borst wil twee honderd miljoen gulden op de fysiotherapie bezuinigen door de behandeling van sportbles sures niet langer te vergoeden. Volgens schattingen gebeuren er jaarlijks 2,7 miljoen ongeluk jes met sporters die 750 miljoen gulden kosten. Volgens J. Poen uit Hengelo, voorzitter van de Vereniging van Vrijgevestigde Fysiothera peuten (WF), is het voor een fy siotherapeut onmogelijk om vast te stellen of een blessure al Het midden- en kleinbedrijf maakt zich grote zorgen over het verlies aan werkgelegenheid bij de grote, zelfs winstgevende bedrijven. Misschien moet het maar eens ophouden met het scheppen van banen en over gaan tot het op grote schaal in huren van uitzendkrachten, dreigde Kamminga, voorzitter van MKB Nederland, gisteren tijdens de presentatie van de laatste MKB-opiniepeiling. Het aantal banen in het mid den- en kleinbedrijf groeide vo- Bel voor catalogus telefoon: 023-3194Q8 fax: 023-316486 Dijkstal wil geen onderzoek naar gebeurtenissen in Utrecht drie partijen: Centrumdemocra ten, Nederlands Blok en CP'86. Eigenlijk lijken ze erg op elkaar. CP'86 zit wat meer aan de rech terkant, voor zover dat nog kan leiden gpd PvdA, D66 en Groen Links willen een verbod op het op pakken en opsluiten van burgers enkel en alleen op grond van hun uiterlijk. Er moet bovendien een onafhan kelijk onderzoek komen naar het optreden van de Utrechtse politie, afgelopen zaterdag bij een anti-racis- medemonstratie. Dit verzoek hebben de drie partijen op tafel gelegd tijdens een spoeddebatje met minister Dijk stal van binnenlandse zaken. vraagd. Maar Dijkstal wil de ge meente niet voorschrijven een onafhankelijk onderzoek in te stellen. Ook vond hij het te vroeg om het optreden van de politie te veroordelen. Wel wil Dijkstal met de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten (VNG) overleg over de vraag hoe met extreem-rechtse demonstraties en -tegendemonstraties moet worden omgegaan. Het openbaar ministerie in Utrecht heeft besloten de 161 overwegend anti-fascistische Dijkstal gaf in de Tweede Kamer toe dat ook hij bij het zien van de televisiebeelden 'af en toe' de wenkbrauwen fronste. Om rellen te voorkomen, pakte de Utrechtse politie een groot aan tal demonstranten op. Volgens PvdA-kamerlid Zijlstra werden daarbij mensen ingerekend al leen omdat ze een helm, bivak muts of leren jas droegen. Het kabinet heeft inmiddels Utrecht om opheldering ge- demonstranten die werden aan gehouden, niet te vervolgen. Hoofdofficier mr. R. Berger en burgemeester mr. I. Opstelten achten het niet opportuun de mensen ook nog eens voor de rechter te dagen omdat de be gane strafbare feiten niet ernstig genoeg zijn geweest. Met het oppakken van de mensen werd het belangrijkste doel van de Utrechtse autoriteiten het voorkomen van aantasting van de openbare orde al gehaald. Drie dagen na de politie-ac- ties geven de autoriteiten toe spijt te hebben van het gebruik van het omstreden artikel 435a uit het Wetboek van Strafrecht. Met dit zogeheten anti-NSB- wetje uit 1933 kunnen mensen op grond van hun uiterlijk wor den aangehouden. „Het gebruik van dit artikel had achterwege blijven", t Opstel ten. Floofdofficier Berger sloot in het weekeinde niet uit dat men sen onterecht zijn aangehouden en zei daarvoor de volle verant woordelijkheid te nemen. „Daar sta ik nog voor honderd procent achter. Ais de politie personen heeft aangehouden en waarvan achteraf blijkt dat dit de ver keerde keuze is geweest, mogen ze mij daar op aanspreken." Berger kan nog niet concreet invullen wat hij de klagers heeft te bieden. Als ze om schadever goeding komen, zit de hoofdof ficier in ieder geval niet met de geldbuidel op tafel. Schadever goedingen moeten namelijk bij het departement worden inge diend. De anti-fascisten eisen een schadevergoeding van twee honderd gulden en i Er bestaat méér dan voldoende grond om de partij CP'86 te ver- Dieden. Dat stelt dr. J. van Don selaar, landelijk specialist ex treem-rechts en verbonden aan de rijksuniversiteit van Leiden. Binnen de wereld van extreem rechts vormt CP'86 een splinter 'maar één met een hoog nazi gehalte', aldus Van Donselaar. Volgens Van Donselaar is ex treem-rechts feitelijk de grote t die\ eld." i de het afgelopen weekeinde in Utrecht. „Extreem rechts is er erg goed in om publiciteit af te dwingen en dat moet ik ze na geven: het lukt ze ook." Hij sluit dan ook niet uit dat de hele ac tie een vooropgezette publici teitsstunt is geweest. „CP'86 is een club die veel harde jongens binnen de gelederen heeft. Op deze manier slaan ze twee vlie gen in één klap: aandacht van de media èn een spannende za terdag voor de harde jongens. CP'86 verschilt wat ideologie betreft nauwelijks van de ande re extreem-rechtse partijen in Nederland. „Het zijn slechts graduele verschillen tussen de „Het is niet alleen een Neder landsprobleem." De indruk leeft bij GWK dat nogal wat particulieren alvast dollars aanschaffen voor een voorgenomen vakantie. Ook zouden particulieren dollars ko pen uit speculatieve overwegin gen. „Maar we proberen de mensen die op het punt van vertrek staan in ieder geval zo veel mogelijk te helpen", aldus de GWK-directeur. Ook bij 's lands grootste bank, ABN-AMRO, is te merken dat de vraag naar dollarbiljetten groot is. „Op kleinere kantoren zou het kunnen gebeuren dat ze op een gegeven moment op zijn", alflus de woordvoerster. „Maar dat duurt nooit langer dan een dag, want in onze centrale kas in Amsterdam zijn nog vol doende dollars aanwezig." Fyswtherapeiu'eni'pïatï-Borst fraude gevoelig dan niet door sportbeoefening is veroorzaakt. „Als zich bij mij in het weekeinde een patiënt met een verstuikte enkel meldt, kan ik niet zien of hij van het keukentrapje is gevallen of op het sportveld onderuit is ge haald. Tenzij hij in zijn sportkle- ding in de spreekkamer ver schijnt natuurlijk." Maar zelfs in dat laatste geval zal de fysiotherapeut dat niet aan de verzekering kunnen melden, omdat hij geen politie agent namens de verzekeraars is. Een woordvoerder van de overkoepelende 'club van fysio therapeuten, het Koninklijk Ne derlands Genootschap voor Fy siotherapie schiet het plan van Borst in het Algemeen Dagblad van vanmorgen niet meteen af omdat hij geen dramatische te rugloop van cliënten verwacht als het aantal behandelingen niet meer (helemaal) wordt ver goed. De meeste sporters ko men slechts incidenteel bij de fysiotherapeut. Amstelveen De Internationale School in Amsterdam verhuist binnen afzienbare tijd naar Amstelveen. De huidige school is uit zijn jasje gegroeid. Er is ruimte voor 250 leerlingen, maar nu zijn dat er al ruim 500. Het nieuwe schoolgebouw is ontworpen door Ton Alberts, Ook CAO-overleg banken levert niets op den haag anp 'We zijn de enigen die banen scheppen delft gpdrig jaar nog met 47.500, het sterkste in de bouw en de zake lijke dienstverlening. Dit jaar wordt gerekend op zeker 60.000 nieuwe banen. De helft van de ondernemers verwacht een ho gere omzet en meer winst voor dit jaar en dat is goed want dan wordt er meer geïnvesteerd en groeit de werkgelegenheid. Kamminga wil zoveel mogelijk ondernemers 'de grens over ja gen'. Daarmee bedoelt hij dat er vooral in de export nog veie groei- en winstkansen zijn. Toch worden de zonnige vooruitzichten overschaduwd door het banenverlies bij de grote concerns omdat het mid den- en kleinbedrijf daarvoor de rekening krijgt gepresenteerd. Kleine werkgevers betalen zich blauw aan hoge premies voor de WW en andere sociale zeker heidsregelingen. „Wij moeten de lasten van de uitkeringen en dergelijke dan wel met elkaar opbrengen, maar dit gaat de onrechtvaardige kant op. Als dat zo doorgaat, krijgen de onder nemers daar een heel ongeluk kig gevoel van", aldus Kammin- Het is vrijwel onvermijdelijk dat er vanaf volgende week dinsdag wordt gestaakt in de bouw. De vakbonden richten zich op langdurige acties, nadat het CAO-over- leg vanmorgen vroeg, na vijftien uur onderhandelen, opnieuw was vastgelopen. De werkgeversorganisatie AVBB vindt dat de drie vakbonden de werkgevers zwaar hebben overvraagd. Hun eisen kwamen volgens AVBB-onderhandelaar J. Vahstal neer op een loonkostenstijging van acht tot tien procent, terwijl hij van zijn achterban maximaal 5,5 procent had te besteden. De bonden voorstelling van zaken door de werkgeversonderhande laar overtrokken. Het merkwaardige was dat de onderhandelingspartij en vrijwel overeenstemming hadden over een nieuwe VUT-regeling en de weg daar naar toe. Ook over de affi- nanciering van de huidige VUT'ers en over een over gangsregeling van vijf jaar was bijna overeenstemming. Niettemin bleek het totale eisenpakket van de bonden te duur voor de werkgevers. De vakbondsonderhandelaars voelen zich door de werkgevers zeer onheus behandeld. „Ik voel me beso demieterd", zei onderhandelaar L. Middendorp van de vakvereniging Het Zwarte Corps. Volgens F. van der Meulen van de Hout- en Bouwbond CNV heeft Vahstal zich 'in het pak laten naaien' door zijn achterban. „Dan moet hij ons niet bestoken met dictaten, maar dan moet hij terug naar zijn achterban om een ruimer man daat te vinden." Ook het informele overleg tussen werkgevers en bon den in het bankbedrijf is gisteravond op niets uitge draaid. Volgens een woordvoerder van de FNV Dien stenbond heeft werkgeversonderhandelaar I. Ruiter slechts 'het waarom van de voorstellen van de werkge vers uitgelegd.' Het CAO-conflict draait om de vormge ving van de arbeidstijdverkorting. amsterdam peet vogels De automatisering gaat te hard voor PTT Post. De techniek van automatisch postsorteren schrijdt zo snel voort, dat de 20.000 fulltime postbestellers een flink deel van hun werk kunnen overla ten aan de machine. De grote vraag is nu hoe de postbestellers de overige tijd nuttig moeten besteden. Daar heeft de directie nog geen antwoord op, dus blij ven de dure machines voorlopig maar minder post sorteren. De technische ontwikkelingen bij het postsorteren zijn al zo ver gevorderd dat de post automatisch kan worden uitgesorteerd op straat en huisnummer. .Nu wordt 35 procent van de post auto matisch gesorteerd, maar dat zou 98 procent kunnen zijn. De fulltime bestel lers zijn nu dagelijks 2,5 uur bezig met het op straat en huisnummer zetten van de post. De resterende 5,5 uur ge bruiken ze om de post rond te brengen. „Die 5,5 uur is het maximum. Langer met de tassen rondlopen is een te zwa re fysieke belasting", verduidelijkt A. J. Scheepbouwer, directeur PTT Post. Als er volop zou worden geautomati seerd. ontstaat het probleem wat de postbode die overige 2.5 uur moet doen. „Dan is er geen binnenwerk meer voorde postbestellers, dus dat kan niet. Technisch en organisatorisch is het nu nog een te grote stap. Op zijn vroegst in 1998 kan worden bekeken of we auto matisch op huisnummer kunnen gaan sorterenaldus Scheepbouwer. De automatiseringsslag zorgt dus niet alleen voor meer efficiency, maar ook voor sociale problemen. De 20.000 full time postbodes kunnen niet worden gedegradeerd tot parttime brievenbe- zorgers. Aangezien de totale hoeveelheid post nauwelijks meer toeneemt zit er rek in de werkgelegenheid bij de bestaande posterij. De directie richt zich dan ook meer op de nieuwe activiteiten. Aange zien de PTT Post alle huishoudens in de computer heeft staan, beschikt ze bij voorbeeld over een interessant adres senbestand voor bedrijven. De bedrijven leveren dc reclame aan en zeggen bij welk soort huishoudens, rijk of arm, huizen met tuinen of flatwonin gen en dergelijke, ze de reclame be zorgd willen hebben. De PTT zorgt voor de juiste adressen, bezorgt de bewoners de reclame en de ondernemer de reke ning. Direct mail was in 1993 goed voor een omzet van 1,1 miljard gulden. Ook met koeriersdiensten en pakketten denkt de PTT Post nog verder te kun nen groeien. Daarnaast heeft de PTT ook een bedrijf op poten gezet, dat het magazijnwerk van kleinere bedrijven overneemt. Ook de postkamers wil PTT Post graag overnemen van de klanten. De directie van PTT Post is er van over tuigd dat de elektronische communica tie in de toekomst een steeds grotere rol gaat spelen. Vandaar dat ze met zuster PTT Telecdm in de nieuwe media is ge stapt. Multi Mali, een elektronisch wa renhuis is het eerste resultaat van die samenwerking. „De goederen die daar worden gekocht, kunnen door PTT Post thuis bezorgd worden. Op die manier profiteren we mee", aldus Scheepbou- Ook is er een plan om 'print en mail'- activiteiten op te zetten. Banken en cre ditcardmaatschappijen bij voorbeeld sturen hun computerbestanden naar de centrale computer en die print dan 's nachts de rekeningoverzichten uit. Een kolfje naar de hand van PTT Post, die immers de afschriften thuis bezorgt. Ook internationaal timmert PTT Post aan de weg. „We verzorgen al de Eu ropese distributie voor een groot aantal buitenlandse tijdschriften, zoals de Bus- sines Week. We zijn nu ook begonnen de hele abonnementenadministratie voor de uitgevers te bezorgen. Daar zit ten nog interessante groeimogelijkhe den", zo meent de directeur. Ideologisch gezien is er nau welijks een streep te trekken, stelt Van Donselaar. „Binnen extreem-rechts schieten de mensen heen en weer. CP'86 is wat dat betreft geen bedreiging. Van die partij en van de CD is aangetoond dat ze een hoog schurken- en nazi-gehalte heb ben. Mensen moeten eerder re kening houden met het Neder lands Blok. Die partij wordt een beetje gezien als 'redelijk alter natief binnen extreem-rechts." Hij ziet in het optreden van CP'86 meer dan genoeg aanlei ding de partij gewoon te verbie den op grond van structurele verstoring van de openbare or de. „Ik denk dat CP'86 bezig is de kop in de strop te steken: er lijkt mij voldoende grond voor een verbod van de partij." Een verbod heeft wel degelijk effect, ook al sluiten de indivi duele leden zich dan mogelijk aan bij andere partijen. „Ie kunt de partij verbieden, niet de mensen. Maar in het verleden waren er minder krachtige im pulsen voor nodig om de partij en te verbieden. Het is effectief omdat dan de electorale ui tingsvorm wordt afgesneden. Men kan niet meer onschend baar dingen beweren." Een uiteindelijk verbod moet van de rechter komen. Die kan een verbod uitvaardigen op ver zoek van een officier van justi tie. „Al zal zo'n procedure niet in gang worden gezet zonder overleg tussen Justitie en poli tiek. Een officier zal dat niet doen zonder politieke rugdek- king." Zware metalen en benzedine in leren schoenen den haag gpd Gelakte leren schoenen bevat ten de kankerverwekkende stof benzedine. Door het looien van het leer met chroom bevatten leren schoenen bovendien zwa re metalen: Als de schoenen worden afgedankt, blijft er puur chemisch afval over. Tot deze conclusies komt de Stichting Natuur en Milieu op basis van een schoenentest. Benzedine kan gevaarlijk zijn wanneer er direct contact mét de huid is. De stof is in de eerste plaats schadelijk voor de men sen die de schoenen vervaardi gen. De zware metalen zijn schadelijk voor het milieu. Natuur en Milieu heeft de schoenenbranche van de testre sultaten op de hoogte gebracht. De meeste fabrikanten en be drijven hebben al toegezegd het produktieproces te zullen ver beteren. Volgens de milieu-or ganisatie is er vooral sprake vén onwetendheid bij de fabrikan ten. De testresultaten zijn ook aan de ministers De Boer (VROM) en Wijers (economische zaken) aangeboden. Natuur en Milieu wil dat de consument vanuit de overheid meer informatie krijgt. Hardrijder dreigt rjjbewijs toch kwijt te raken Als de politie automobilisten er op betrapt dat ze meer dan vijf tig kilometer te hard rijden, moeten ze hun rijbewijs meteen inleveren. Het openbaar minis terie bepaalt vervolgens wat de gevolgen voor de overtreder zijn. Dit wetsvoorstel hebben de ministers lorritsma (verkeer) en Sorgdrager (justitie) gisteren naar de Tweede kamer ge stuurd. De ministers nemen daarmee het wetsvoorstel van hun voor gangers, ministers Maij en Kosto, over. Hardrijders worden hetzelfde behandeld als droit- ken rijders die ook hun rijbewijs verliezen. De officier van justitie besluit of de dronken rijder het terugkrijgt tot zijn proces dient. Jorritsma en Sorgdrager on derzoeken tevens het voorstel van PvdA-kamerlid Van Heemst die auto's van grove snelheids- overtreders verbeurd wil laten verklaren. Van Heemst vindt dat mensen die te hard rijden hun auto als moordwapen gebrui ken. Het kabinet ziet definitief af van het zogeheten puntenrijbe- wijs, ook een voorstel van Maij en Kosto, waarbij overtreders strafpunten krijgen voor gevaar lijke en zware verkeersovertre dingen. Een te hoge score leidt tot ongeldigverklaring van hel rijbewijs. Landen als Duitsland, Frankrijk en de VS kennen al ja ren zo'n systeem.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3