i Leidsch Dagblad 'Arbeidsbureaus voldoen niet' Actiegroep prikt 280 banden lek in Leiderdorp 'Stormachtig' begin Leids referendum Inval Dassault luidt weer smeergeldzaak België in Dollar en pond vallen nog dieper Computerbedrijf Escom betrekt Bols-gebouwen GOED NIEUWS WOENSDAG 8 MAART 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40717 LOSSE NUMMERS 1.65 Sociale Top 2 Aan mooie woorden geen gebrek bij de VN- top in Kopenhagen, maar het beoogde sociale con tract komt er niet. Anti-NSB-wetje 3 PvdA, D66 en Groen Links willen af van het omstreden anti-NSB-wetje en willen een onderzoek naar de Utrechtse politie. Bosnië 7 De spanningen in Kroatië en Bosnië lopen op. De partijen dreigen met uitbreiding van de oorlog. i Tegen fusie j a Een groep van 64 I Z gereformeerde pre dikanten heeft haar stem laten horen tegen de fusie I van de SoW-kerken. Selectieduel Negen regiovoet- Z I ballers speelden gis teravond in Zeist een se lectieduel voor het Neder lands amateurelftal. Goed opgeleiden krijgen boon, kansarmen blijken kansloos De arbeidsbureaus zijn er sinds de reorganisatie in 1991 niet in geslaagd werklozen een betere kans op werk te bieden. De bureaus richten zich vooral op het vinden van banen voor redelijk goed opgeleiden, terwijl ze zich juist zouden moeten concentreren op scholing van kansar men. de Arbeidsvoorziening (CBA) heeft de commissie-Van Dijk ook geen goed woord over. Dit bestuur, bestaande uit verte genwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties en de overheid heeft vooral gepro beerd consensus te zoeken tus sen de diverse partijen en am- den haag gpd per leiding gegeven aan de ar beidsbureaus. Daarom moet het aftreden en worden vervan gen door externe deskundigen. Het rapport van de commissie wordt morgen overhandigd aan de minister van sociale zaken, Melkert. Het ministerie wilde nog geen Dat vernietigende oordeel stelt de vorig jaar ingestelde com missie-Van Dijk (genoemd naar haar voorzitter, oud-CDA-mi- nister Cees van Dijk) die de Ar- beidsvoorzieningonderzocht. Voor het Centrale Bestuur van Melkert zal het rapport onge twijfeld aangrijpen als een be vestiging van zijn besluit om fiks te bezuinigen op de voor malige arbeidsbureaus. Hij wil de komende vijf jaar jaarlijks honderd miljoen bezuinigen op het budget van ruim een mil jard gulden. De nieuwe aanpak van de ar beidsvoorziening wordt in het rapport met de grond gelijk ge maakt. Idee van het bestuur van de Arbeidsvoorziening was dat als er eenmaal goede contacten met werkgevers waren gelegd, dezen bereid zouden zijn werk lozen een (tijdelijke) baan te bieden. Volgens de commissie is er geen enkel bewijs voor die stelling. De arbeidsbureaus zou den zich daarom niet meer moeten richten op het aan werk helpen van goed geschoolde ar zich i perken tot de mensen die het echt nodig hebben: laagge schoolden en ouderen. Ook het financieel beheer van de ar beidsbureaus is slecht, elk over zicht ontbreekt, waardoor ook het bijsturen van het beleid moeilijk is. Kringen rondom het CBA be nadrukken dat de zwartepiet niet eenzijdig bij werkgevers en werknemers kan worden ge legd. ,,Dat is maar de helft van het verhaal." leiden dorith ligtvoet Het Earth Liberation Front (ELF) heeft afgelopen nacht in Leiderdorp de banden lek- geprikt van zeker zeventig auto's. De wagens waren ei gendom van bedrijven aan de auto-boulevard bij de Touwbaan. Het ging om tweedehands auto's, die bui ten stonden voor de ver koop. In sommige gevallen zijn de daders over hekken geklommen om de banden lek te steken. Volgens de politie gaat het om een behoorlijke schade post. „Reken maar uit, zeker 280 banden, die per stuk zo'n honderd gulden kos ten", zegt een politiewoord voerder. Rond kwart voor acht vanmorgen kwam de eerste melding bij de politie binnen. Wie verantwoorde lijk is voor deze actie was niet direct duidelijk. In een kort persbericht aan deze krant maakte het front duidelijk dat de 'prikactie' is gericht 'tegen het aanhoudende geweld van de auto-dealers'. De ac tiegroep vindt dat niemand de verkopers een halt toeroept. Om het groeiende autoverkeer te stoppen is ELF daarom zelf tot actie overgegaan. Het Earth Liberation Front heeft al eerder toegeslagen in de Leidse regio. In novem ber 1993 werden banden lek- gestoken van 69 auto's, die bij Kamsteeg aan de Leidse- weg in Voorschoten stonden geparkeerd. Ook de banden van twintig particuliere wa gens aan de Langebrug in Leiden werden toen lekge- stoken. Kiezers boos over vragen bij stembureau 's leiden wim koevoet Direct na de opening om 08.00 uur, liep het vanmorgen al storm in het stemlokaal aan de Kernstraat in Leiden. Enny Gib- bels en Eva Biesheuvel van de Stichting tot Behoud van het Koninklijk Militair Invaliden huis, met in hun kielzog een lange sliert kiesgerechtigde sympathisanten, kwamen er hun stem uitbrengen voor het Leidse referendum en voor de Provinciale Statenverkiezingen. Van drukte in stemlokaal 1, op het stadhuis, was volgens woordvoerder A. Pechtold daar entegen geen sprake. Vijf pro cent van de kiezers die daar wa ren komen opdagen, weigerden voor het referendum te stem men. Zij worden niet meegeteld bij het opkomstpercentage. Zo'n 30.000 Leidenaars moeten meedoen aan het referendum, wil de uitslag geldig zijn. Vanmorgen kwamen er bij Leidsch Dagblad boze telefoon tjes binnen van kiezers die het vreemd vonden dat hen was ge vraagd of ze aan het referen dum wilden meedoen. De bel lers menen dat ze gewoon twee stembiljetten overhandigd moeten krijgen, één voor de Statenverkiezingen en één voor referendum. .„Nu gaan i nadenken en twijfelen of ze wel willen stemmen voor het referendum. Dat kan ten koste gaan van het opkomstper centage", aldus een kiezer, die zojuist zijn stem had uitge bracht in het stemlokaal aan de Groenesteeg. Het Leidse referendum is een primeur, omdat het de eerste volksraadpleging van Nederland is die op initiatief van burgers wordt gehouden. Inzet is een bouwplan bij het voormalige Koninklijk Militair Invaliden huis, waarvoor een deel van dit gemeentelijke monument moet worden gesloopt. Ook verdwij nen enkele bomen als het bouwplan wordt uitgevoerd. De Leidse gemeenteraad, die in meerderheid voor het bouw plan is, heeft uitgesproken dat hij zich neerlegt bij welke uit slag van het referendum dan ook. De stichting heeft ondanks aandringen van het college ge weigerd een soortgelijke toezeg ging te doen. Zij houdt de mo gelijkheid open dat ze de bouw plannen juridisch blijft bestrij den, ook al is een meerderheid voor het bouwplan. brussel peter de vries correspondent De Brusselse politie heeft eerder deze week een inval gedaan bij de Franse vliegtuigfabrikant Dassault, op zoek naar bewijzen dat ook dat bedrijf steekpennin gen heeft betaald om een grote opdracht van het Belgische le ger in de wacht te slepen. Ook bij Sabca, een gezamenlijke dochter van Fokker en Dassault, werd huiszoeking verricht. Tij dens de huiszoeldng is de poli tie gestuit op brieven van NAVO-secretaris-generaal Willy Claes. Of, en op welke manier Claes bij deze zaak betrokken is, is nog onduidelijk. De Belgische justitie is zich voor de bedrijven gaan interes seren sinds de Agusta-affaire twee weken geleden losbarstte. Door deze affaire kwam Claes al in opspraak. Eén van de tussen personen in hel Agusta-schan- daal bleek in 1989 behale geld Leidenaar Wim Rijsbergen (43) wordt vanavond voorgesteld als de nieuwe trainer van NAC. De huidige coach van Volen- dam heeft vanmorgen een mondeling akkoord bereikt met NAC-manager Martien Vreijsen over een contract voor twee jaar. De andere kandi daat, Herbert Neumann, liet NAC gisteren weten nog vier tot zes weken te willen wach ten met een besluit over het vervolg van zijn loopbaan. Bij de Bredase ploeg waren Rijsbergen en Neumann de enige kandidaten om Ronald Enny Gibbels en Eva Biesheuvel brengen, omringd door sympathisanten, hun stem uit. van de Italiaanse helikopter bouwer ook nog tien miljoen Franse franc (3,3 miljoen gul den) te hebben ontvangen. Eerst werd aangenomen dat het geld afkomstig was van de Fran se helikopterbouwer Aérospa- tiale. Nu lijkt het er meer op dat Dassault in 1989 betaald heeft om een lucratieve opdracht voor de modernisering van Mi- rages en F-16-straaljagers in de wacht te slepen. De Agusta-affaire zelf, waarbij de top van de socialistische par tij 2,7 miljoen gulden smeergeld zou hebben aangenomen, wordt steeds omvangrijker. De sleutelfiguur. SP-penningmees- ter Mangé, heeft gisteren ont slag genomen als voorzitter van staatsbedrijf De Post. Claes had gisteren op het Witte Huis een ontmoeting met president Clin ton. De VS zeggen nog steeds 'het volste vertrouwen' in Claes te hebben. VERZAMELWOEDE amsterdam krf-anp De vrije val van de Amerikaanse dollar en het Britse pond sterling heeft zich vanmorgen op de Europese valutamarkten voortgezet. De dollar koers was kort na het begin van de handel nog eens vier cent lager op een historisch dieptepunt van ongeveer 1,52 gulden, terwijl het pond verder omlaag ging met 3,5 cent tot een diepterecord van 2,50 gulden. Hoewel de koersval van de twee valuta's steeds dramatischer vormen aanneemt, houden de cen trale banken van de industrielanden zich afzijdig. Vrijdag verrichtten de centrale banken omvang rijke steunaankopen voor de dollar, maar de koers ging desondanks met drie cent omlaag. Alleen de centrale bank van Japan spant zich nog steeds in. Haar steunaankopen op de valuta markt in Tokyo haalden vanmorgen echter niets uit. De dollar kelderde tot 88,75 yen en kwam daarmee voor het eerst onder de grens van 90 yen. Op de wisselmarkt in Amsterdam kwam de dol larkoers aan het begin van de handel onder de 1,52 gulden, maar om tien uur was een licht her stel opgetreden tot 1,5300 gulden. Dat was altijd nog ruim drie cent minder dan de slotkoers van 1,5620 gulden gisteren. Het pond kelderde van 2,5365 tot 2,5010 gulden. Doordat beleggers nog steeds vluchten in de schaarse solide valuta's als de Duitse mark en de gulden, raken ook valuta's met een betrekkelijk goede reputatie steeds meer in de problemen. Zo ging de koers van de Franse frank verder omlaag van 31,470 gulden per honderd naar een diepte punt van 31,415 gulden. De Italiaanse lire en de Spaanse peseta bereik ten nieuwe dieptepunten van respectievelijk 0,9395 gulden per duizend en 1,2145 gulden per honderd. De daling van de dollarkoers heeft tot gevolg dat benzine en diesel morgen beide een cent per liter goekoper worden. Wim Rijsbergen trainer NAC breda gpdSpelbos op te volgen. Gister avond checkte Vreijsen voor de laatste keer of Neumann toch niet van mening wilde veran deren. Nee dus. Rijsbergen is zeer positief over NAC en heeft dan ook geen enkel probleem Sparta af te zeggen. Ook met de Rotter damse club was Rijsbergen in gesprek over een eventueel contract. Rijsbergen: „NAC is een prachtige c^ub. En dan komt er ook nog een nieuw stadion. Het bestuur wilde daarom over een contract voor twee jaar praten. Men wil met de nieuwe trainer het nieuwe stadion in. Dat is ook logisch." HET WOORD IS AAN Eric van der Steen Tact is de eigenschap die me VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info VANDAAG OOK OMBUDSMAN PAGINA 16 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Vannacht enkele opklaringen en vooral in de kustprovincies nog kans op een winterse bui. Minimumtemperatuur van plus 2 graden vlak aan zee tot min 2 in het binnenland. Overdag perioden met zon en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Wind zuidwest tot zuid, matig, kracht 3 tot 4, aan de kust van nacht mogelijk nog af en toe krachtig, 6. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS LEENGOED LEENGOEDKOOP LEEN GKB De Gemeentelijke Kredietbank helpi u graag aan geld. Dat betekent: vlotte en vriendelijke afwikkeling keuze uit persoonlijke lening of doorlopend krediet opvallend lage rente Kom maar langs. Openingstijden: werkdagen van 9.00-12.30 uur, donderdagavond van 17.30-19.30 uur. r~N|< GOED VOOR UB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax 071-167158 Capsule met Leids experiment neergestort leipen/noordwuk. Twee Nederlandse wetenschap pelijke experimenten aan boord van de Russische satelliet Fo ton-10, dreigen te mislukken. i heli- apsule De bemanning van ee kopter heeft de veilig ruimte teruggekeerde c tijdens een transport na luchthaven op de grond laten vallen, aldus D. Mesland van de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA in Noordwijk. Een van de twee experimen ten werd uitgevoerd door de Rijksuniversiteit Leiden. De experimenten zijn opgezet door prof. W. Rietveld, hoogle raar fysiologie aan de faculteit geneeskunde van de Rijksuni versiteit in Leiden, en prof. H. van den Ende, celbioloog van de Universiteit van Amsterdam. Rietveld wilde met zijn expe riment de invloed van de ge wichtloosheid op de biologische klok van vier kevers bestuderen. De Amsterdamse geleerde wilde weten hoe eencellige algen zich in een situatie van het ontbre ken van de zwaartekracht ver menigvuldigen. nieuw-vennep/katwuk» cor boos Computerbedrijf Escom trekt in de gebouwen van Lucas Bols in Nieuw-Vennep. De succesvolle onderneming huurt alle be schikbare ruimten aan de Lucas Bolsweg. Raad Bouw in Katwijk is eigenaar van het complex, dat een vloeroppervlakte heeft van ruim 50.000 vierkante meter. Escom heeft de gebouwen no dig voor de administratie, as semblage van computer- en randapparatuur, opslag en dis tributie van goederen. Escom is de grootste compu terketen van Nederland. De on derneming levert aan bedrijven, (overheids)instellingen, scholen en particuliere gebruikers. Mar- keting-directeur G. Lindhout is zeer ingenomen met de Bols- gebouwen. „Ons bedrijf groeit razendsnel; we zitten nu al i zeven kantoorpanden, wat nii bepaald efficiënt is. Straks coi centeren we alle afdelingen i hetBols-complex. I PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I I Ja. dal is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters::m/v BUSINESS T0 BUSINESS BEDRIJVEN K0NTAKT BEURS Info: 071-730663

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1