Na vijf jaar einde aan raadhuiskwestie V 'Ook ouderen willen een avontuurlijke vakantie' NU BIJ D-REIZEN PER PERSOON! 55of' 06-0365 Leiden Regio Bouwverkeer moet over Buitenhoflaan naar de wijk Leyhof Leiderdorpse steun voor buddyproject Wethouder maakt zich sterk voor JOP's VAKANTIEWINKELS: GRIEKSE EILANDEN 570,- COSTA BLANCA GRAN CANARIA MALLORCA/IBIZA ISTRIE TURKIJE 615, J/VOENSDAG 8 MAART 1995 Emoties in raadzaal lopen weer hoog op Na vijf jaar politiek geharrewar kwam er gisteravond rond half twaalf een einde aan de raadhuiskwestie in Oegstgeest. De meerderheid van de gemeenteraad ging op dat moment akkoord met het plan om van de voor malige Jelgersmakliniek het nieuwe raadhuis te maken. „Dit is een historisch moment, dat we ons dan ook zullen blijven herinneren", toonde burgemeester S. Scheenstra zich verheugd over het eindelijk doorhakken van de knoop. De affaire heeft Leefbaar Oegstgeest (LO) een gro te verkiezingswinst opgeleverd, maar recent ook twee wethouders gekost. oegstgeest loman leefmansgingen de raadsleden nog uitge breid en soms verhit met elkaar Hoewel bij aanvang van de ver- in discussie. De fractie van LO gadering de uitslag al vaststond, bleef volhouden dat het op knappen van de Jelgersmakli niek èn het behouden van het huidige gemeentehuis aan het Wilhelminapark de goedkoop ste oplossing is. De andere par tijen, die samen de meerder heid vormen, willen alleen 'de Jel' gebruiken en deze zeer grondig verbouwen. De woordvoerders van alle partijen doken nog eens in de voorgeschiedenis van dit om streden onderwerp. Het pand aan het Wilhelminapark is al ja ren te klein. Maar een plan voor nieuwbouw nabij de Lijtweg werd onder druk van een groot deel van de bevolking afgebla zen. LO speelde op deze protes ten in en haalde in maart vorig jaar uit het niets 42 procent van de stemmen. Enkele weken ge leden sneuvelden hun eigen wethouders Ollongren en Lis man over ditzelfde onderwerp, toen bleek dat hun voorstel voor het gebruik van niet één, maar twee gebouwen het niet zou ha len. „Nu geen halfzachte maatre gelen zoals in vorige colleges. We nemen nu een stap die het raadhuis, naar we hopen, voor decennia van de politieke agen da haalt. En nu ophouden met die demagogische prietpraat. Ik wil niet dat onze opvolgers weer met hetzelfde probleem komen te zitten omdat onverstandige raadsleden ze daarmee hebben opgezadeld." Dat was de reactie van WD-er R. Haafkens op M. Seegers van LO die even daar voor had gewaarschuwd voor een Stopera-effect als de ge meente zou besluiten de Jel gersmakliniek in eigen beheer te verbouwen. Net als tijdens de bewogen raadsvergadering van 14 februa ri was gisteravond van een or delijk debat nauwelijks sprake. Toen fractievoorzitter J. de Soe- ten (LO) tijdens een betoog wat al te vaak door wethouder Van Eisen van Progressief Oegst- Jongen loopt botbreuken op leiderdorp» Een achtjarig Leiderdorps jongen is gistermorgen op de Persant Snoepweg in zijn woonplaats geschept door een au to. Hij is met diverse botbreuken naar het St. Elisabethzieken- huis gebracht. De jongen stak nabij de kruising met de Simon Smitweg de Persant Snoepweg over. Hij was juist uit de bus ge stapt. Bij het oversteken werd hij geschept door een 45-jarige Leiderdorpse automobilist die over de Persant Snoepweg in de richting van de Provincialeweg reed. Inbraken in woningen oegstgeest» Zes meldingen van inbraken in Oegstgeester wonin gen kreeg de politie gisteren binnen. Woningen aan de Johan Wagenaarlaan, de Peter van Anrooylaan, Kees van Barenlaan, Willem Pijperlaan en AJphons Diepenbrocklaan. werden maan dagnacht bezocht. De buit bestond uit schaatsen, een compact disc-speler, een fototoestel, een winterjack en een bodywarmer. Door het boren van een gat in een raampost, waarna het raam geopend kon worden, kwam men binnen. In enkele gevallen lukte de inbraak niet, omdat het raam vergrendeld was met een extra slot. De politie heeft enkele goederen later op de dag terug gevonden. Energiebedrijf verbiedt andere route 1,1 leiderdorp judy nihof -( Steeds meer AIDS-patiënten in *r de Leidse regio doen een be- roep op het buddyproject van 4 het AIDS Projecten Buro. In 1 1993 kregen 39 mensen steun 5> van buddy's, vrijwilligers die de ~f zieken in een terminaal stadium X praktisch en moreel begeleiden. Vorje paf maften ™™nüg pa- tienren gebruik van hét buddy- project. Het project dreigt ech ter in de knel te komen, omdat de financiering niet goed is ge regeld. De directeur van het in Den Haag gevestigde bureau onder streepte gisteren tijdens een vergadering van de Leiderdorp- - se commissie voor welzijn het belang van het buddyproject. Ze i maakte duidelijk dat AIDS 'heel r dicht bij huis is'. In Leiderdorp worden twee mensen geholpen door buddy's. ,,Het is een prachtig project," aldus de di recteur. De financiering ervan is een ander verhaal. „De zieken fondsen zeggen: de gemeente moet betalen. De gemeente zegt: de ziektekostenverzeke raar moet betalen. Waar hoort het in godsnaam thuis?" Tot 1 juli 1994 stelde de overheid nog geld beschikbaar voor het op zetten van buddyzorg. De over heid gaf onlangs aan dat ziekte kostenverzekeraars en gemeen ten de buddyzorg maar moeten steunen. Getracht wordt hier over afspraken te maken, maar dat wil nog niet erg vlotten. Om het bureau enigszins te gemoet te komen, was de Lei derdorpse politiek bereid om het AIDS Projecten Bureau voor dit jaar en voor 1996 een subsi die te verlenen van 500 gulden per Leiderdorper die buddyzorg ontvangt. Maar eigenlijk waren de fracties het erover eens dat voor geld niet bij gemeenten aangeklopt moet worden. „De financiële verantwoordelijkheid moet worden neergelegd waar hij hoort: bij de ziektenkosten- verzekeraars," aldus wethouder C. Kerner (CDA/welzijn). leiderdorp jaap van sanduk Het bouwverkeer voor de Lei derdorpse nieuwbouwwijk Leyhof moet gebruik maken van de al zo door sluipverkeer geplaagde Buitenhoflaan. Van de door de gemeente geplande ontsluiting kan geen gebruik worden gemaakt, omdat het Energiebedrijf Zuid-Holland (EZH) dat verbiedt vanwege de aanwezige hoogspanningska bels. Die vormen volgens het energiebedrijf een te groot ge vaar. De werkzaamheden zullen al eind deze maand beginnen. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens een vergadering van de commissie voor verkeer. „Het is niet de beste optie drukte wethouder P. Bouman (PvdA) zich zacht uit. De com missieleden reageerden ver baasd op het voldongen feit. WD-raadslid P. Kolman maakte zich ernstig zorgen om de schooljeugd. Veel leerlingen van de basisscholen aan de berken hof en de dependance van de Louise de Coligny Scholenge meenschap maken gebruik van de Buitenhoflaan. Zij pleitte dan ook onmiddellijk voor verkeers veilige maatregelen. „Schakel daar de verkeerspolitie in. Het zou een geruststelling voor de ouders zijn." Maar ook de infra structuur van de Buitenhoflaan moet volgens Kolman opnieuw worden bekeken. „Veel bewo ners hebben daar parkeerplaat sen. Zie daar maar eens op te komen of weg te rijden met dat bouwverkeer." Ecoteam „Ik heb een voorstel voor u. U gaat als commissie een ecoteam vormen." Deze boodschap van M. Elshout van het regionale meldpunt ecoteams was duide lijk: „Als bestuurders hebt u een belangrijke voorbeeldfunctie." Elshout kwam de Leiderdorpse commissie voor milieu gister avond voorlichten over eco teams. Dat zijn groepen huis houdens die in een stoomcur sus met elkaar kritisch kijken hoe men milieubewuster kan worden. Door het uitwisselen Wethouder Bouman (PvdA): niet de beste optie. FOTO HIELCO KUIPERS van ervaringen blijkt dat men bijvoorbeeld kan bezuinigen op het energieverbruik. Leiderdorp heeft inmiddels vijf ecoteams. Volgens Elshout hoeven de politici niet per se samen in een club. „Dit is ook een schitteren de kans om samen met burgers iets te ondernemen. U houdt zich in deze commissie tenslot te ook bezig met bestuurlijke vernieuwing." Hoewel de commissieleden zich lovend uitlieten over het initiatief, deed niemand een toezegging zelf mee te doen. „Het hele gezin wordt er bij be trokken, dus moet er eerst wor den overlegd met het thuis front", hielden de meesten de boot af. geest (PrO) werd onderbroken, sneerde hij: „Hou nou toch eens je waffel." Op zijn vraag aan de burgemeester Scheen stra om aan de interrupties een halt toe te roepen antwoordde deze: „U lokt het uit." Nadat ook het raadslid M. Noort (PrO) nog een korte, maar vurige woordenwisseling met iemand op de publieke tri bune had en nog tijdens de ver gadering woorden waren geval len als 'fijnslijper', 'heren, heren politesse' en 'leugens', bracht Scheenstra het voorstel in stem ming. Tien raadsleden waren voor, de zeven van LO tegen. 'Tafeltje Dekje en ook thuiszorg' AI te grote bezorgdheid over de Leiderdorpse ouderen die straks niet meer dagelijks een warme maaltijd krijgen, is niet nodig. Dat vindt CDA-raadslid T. Meij er. Hij denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen met de verminde ring van de sociale contacten en de sociale controle, als de vrij willigers van Tafeltje Dekje min der vaak aan de deur komen. „Negen van de tien mensen die een maaltijd krijgen van Tafeltje Dekje, hebben ook thuiszorg. Bij het dagelijks langsbrengen van de maaltijden kan boven dien niet echt veel tijd aan de mensen worden besteed. Ik hoop dat er door het invoeren van het nieuwe systeem juist tijd vrij komt zodat de vrijwilli gers op een andere manier het contact voort kunnen zetten," zei Meijer tijdens een vergade ring van de commissie voor welzijn. Tafeltje Dekje stapt ge leidelijk aan over op een ander maaltijdensysteem. De ouderen krijgen nu nog elke dag een warme maaltijd. Het is de be doeling dat de vrijwilligers straks nog maar een keer in de week langs komen met een compleet pakket gekoelde maaltijden. Alleen in speciale gevallen kunnen ouderen dage lijks een warme maaltijd blijven krijgen. leiderdorp judy nihof De Leiderdorpse bevolking meer betrekken bij het op poten zetten van Jongeren Ont- moetings Plekken (JOP's). Dat is het plan van wethouder C. Kerner (CDA/welzijn). Kerner wil de mensen alsnog proberen te winnen voor het idee van deze hangplek ken. De procedure waarbij het college een locatie voorstelde en deze in de inspraak bracht, heeft immers niet gewerkt. Bewo ners protesteerden heftig en de meeste JOP's vielen at. Kemer wil naar een andere procedure, door eerst uitgebreid met zowel jongeren als bewoners om de tafel te gaan zitten. Ook van de raadsleden verwacht de wethouder de nodige inbreng door 'met elkaar de wij ken in te gaan'. „We moeten de JOP's uit de sfeer halen van rotzooi, problemen en na righeid. Misschien moeten we zelfs de 'J' er van af halen, en spreken van OP's: ontmoe tingsplekken. We moeten proberen voor el kaar te krijgen dat iedereen, jongeren en bewoners, zich voor zo'n plek verantwoor delijk voelt," aldus de wethouder. Het is de bedoeling dat er in Leiderdorp nog zeker tien - kleinschalige - JOP's bij ko men. Dat hebben de leden van de commis sie voor welzijn enige tijd geleden met el kaar afgesproken. Tijdens een gisteren ge houden vergadering ging de meerderheid van de politiek akkoord met een hangplek in park de Houtkamp, een locatie achter het bushokje aan de Engelendaal. Alleen de WD was nog wat vaag. „We hebben geen problemen met een JOP in de Houtkamp, maar wel met deze plek in het park," aldus H. Zilverentant. HANDEL EN WANDEL Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071-321921 De eerste en enige reis die Her man van der Velde tien jaar ge leden organiseerde voerde naar Egypte. Nu is hij directeur van het volwassen reisbureau Djo- ser aan het Pieterskerkhof in Leiden, dat negentien exotische bestemmingen over bijna alle delen van de wereld heeft. Er zijn bijvoorbeeld tochten per kameel in een Indiase woestijn en walvistochten langs de kust van Nieuw Zeeland. Tijdens zijn studie Egyptologie kwam Van der Velde op het idee om reizen te gaan organiseren. In een zomervakantie ging hij als reisleider mee met een reis naar Egypte. Dit baantje werd bar slecht betaald. Daarom voelde hij er meer voor zelf een reisbureau te beginnen. Hij liet een foldertje drukken en plaats te een advertentie van een paar regels in de Volkskrant. Al snel organiseerde hij behalve in de zomer ook in het najaar en met Kerstmis reizen naar Egypte en enkele andere lan den. Van der Velde schafte een 25 jaar oude bus aan. „Bij mijn eerste reis naar Griekenland had ik geen vergunning", vertelt hij. Dit betekende dat hij met niet meer dan acht personen de .grens over mocht. „Ik som meerde de mensen bij de grens van Joegoslavië uit te stappen en even over de grens naar de wc te gaan. Met een zo goed als lege bus reed ik dan voorbij grenspost, waarna iedereen ge woon weer instapte." Op dit moment organiseert Djoser vooral reizen naar verre landen zoals India, Syrië, Kenya, Mexico en Nieuw Zeeland. Bij deze reizen zijn zowel cultuur, natuur als ontmoetingen met de bevolking belangrijke onder- delen van de programma's. Ver voer en verblijf is bij iedere reis Herman van der Velde: „Tijdens een geregeld en de reisroute staat vast. Maar de invulling van het programma is niet van tevoren vastgesteld. Ter plekke kunnen de deelnemers besluiten wat ze willen gaan doen. De sfeer van de reizen is er vooral een van 'vrijheid, blij heid'. „In het begin meldden vooral jongeren zich aan die een avontuurlijke vakantie wil den, maar de laatste tijd krijgen reis door Nepal werden reizigers per olifant geëvacueerd. we hier ook steeds meer oude ren die ook wel eens iets anders willen dan een OAD-reis." Bij iedere reis gaat Djoser eerst na of het betreffende land op dat moment niet te gevaarlijk is, en of het ministerie van buiten landse zaken geen negatief reis advies geeft. „In Egypte moetje tegenwoordig oppassen met de fundamentalisten, in Mexico zijn er problemen met de India nen, in Turkije met de Koerden en in India is het weer de pest of een aardbeving. Maar je moet je niet te veel door dat soort dingen laten leiden. Je kunt nooit voorspellen wat er gaat gebeuren. Een tijdje gele den werden bijvoorbeeld de deelnemers aan een reis door Nepal onaangenaam verrast door een grote overstroming. Door de zware regenval was een FOTO HOLVAST/MARK LAMERS rivier buiten haar oevers getre den. Aan deze oever stonden de hutjes waarin de reizigers zou den overnachten. Toen het wa ter tot aan de plafonds steeg, moesten de reizigers op het dak van de hutjes klimmen. Later werden ze per olifant geëvacu eerd." paulien koopmans Santini De Leiderdorpse bloemenstudio Margrietje houdt op zaterdag 11 maart de Santini Roadshow. Met deze show wordt de nieu we boeketbloem 'Santini' ge presenteerd. De bloem is het hele jaar in verschillende kleu ren en vormen verkrijgbaar. De show duurt van 11.00 tot 13.00 uur en vindt plaats in de Win kelhof. Mexico Tijdens de Mexicaanse weken bij McDonalds, van 22 februari tot en met 12 april, kunnen be zoekers in Leiden en Leiderdorp meedoen aan een prijsvraag die de voedselketen samen met D- Reizen Vakantiewinkels organi seert. Er zijn vijf hoofdprijzen (geheel verzorgde 9-daagse rei zen voor 2 personen naar Can- cun in Mexico) en tien troost prijzen (een midweek of week end in één van de bungalow parken van Gran Dorado). Hulpsecretaresse In Oegstgeest is sinds enige tijd het bedrijf DMK Services geves tigd. Het is een klein bureau dat volledige secretariaats-onder- steuning biedt aan bedrijven. Bedrijven die bijvoorbeeld te maken hebben met een ver hoogde werkdruk of onderbe zetting, kunnen de hulp inroe pen van een secretaresse. DMK Services is iedere werkdag te bereiken. Tel: 071-157558. OP TAL VAN VAKANTIEREIZEN van vele grote reisorganisaties De Nederlandse touroperators hebben te ruim ingekocht. Profiteer daarvan! Bij D-reizen krijgt u tot 18 maart a.s. 100,- korting per persoon op veel vakantiereizen. Ook in het hoogseizoen! Dus snel naar uw D-reizenVakantiewinkel. Want u weet het: op op! «N PAAR VOORBEELDEN de honderdenj/okant.es). ALLE prijzen bij deelname van min. 2 personen. Bij meer dan 2 personen vaak nóg voordeliger! o.a. Kreta, Rhodos, Kos, Karpathos, Corfu 8-, 15- of 22- daagse vliegreis inclusief appartement. Diverse vertrekdata: van jóTOT* nu al voor b.v Corfu. 15dgn I opril diegreis inclusief bn 1 april 8-, 15- of 22- daagse vliegreis inclusief 2-kamer appartement. Diverse vertrekdata: van ,595/r nu al voor b.v. 15 dgn., 8 april 8-, 15- of 22- daagse vliegreis inclusief 2-kamer appartement. Diverse vertrekdata: van J>5&r nu al voor 8-, 15- of 22- daagse vliegreis inclusief 2-kamer appartement. JM Diverse vertrekdata: vanjSSSr nu al voor b.v. 15 dgn., 12 april 10- of 17- daagse busreis inclusief appartement. Diverse vertrekdata: van Jïèftr nu al voor b.v. lOdgn 12 8- of 15- daagse vliegreis inclusief appartement. Diverse vertrekdata: van^Ztó/- nu al voor b.v 8dgn 18a, EN NOG VEEL MEER. BEL GRATIS 7 DAGEN PER WEEK Kom langs bij een van de 63 D-reizen Vakantiewinkels door heel Nederland. Kijk op pagina 520 van RTL Text of in de Gouden Gids onder de flp "'-z. R van reisbureaus. (maandag t/m vrijdag 09.00 -21.00 uur èn op zaterdag en zondag 09.00 - 17.00 uur). VAKANTIEWINKELS MINDER BETALEN VOOR DE FIJNSTE VAKANTIES.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13