Leiden Hulp voor ouders bij opvoedbureau 'Een hele dag Hilversum voor twee minuutjes uitzending' Meer stroom voor kuststreek Kritiek op Walenkamp vernietigend D66: stop met herinrichting Leids centrum Terugkeer gediscrimineerde werkneemster naar Cronestein lijkt niet waarschijnlijk WOENSDAG 8 MAART 1995 11 Raadhuis Q De voormalige Jel- I J gersmakliniek wordt het nieuwe raadhuis van Oegstgeest. Na vijfjaar politiek geharrewar is er duidelijkheid. Ouders en verzorgers die vragen hebben over de opvoe ding van hun kinderen kunnen nu terecht bij het Op voedbureau Leiden. De twee opvoedingsdeskundigen El- lie Luteijn en Jeanette Wiering verzorgen spreekuren op zeven verschillende plaatsen in Leiden. leiden paulien Ouders die niet goed weten hoe zij de problemen van hun kin deren moeten oplossen - bij voorbeeld pesterijen op school, jaloezie, slecht slapen of angst - konden tot nu toe aankloppen bij een wijkverpleegkundige, de huisarts, de leerkracht op school of een maatschappelijk werker. Leidde deze hulp niet tot een oplossing, dan konden ouders een volgende stap zet ten, en bij de Riagg of jeugd hulpverlening om raad vragen. Maar vaak vinden ouders de ze stap veel te groot en ook niet nodig, hebben Luteijn en Wie- ring gemerkt. Ze waren tot nog toe werkzaam bij Thuiszorg Groot Rijnland en hebben ge constateerd dat ouders wel veel vragen hebben over de opvoe ding. Het is de bedoeling dat het Opvoedbureau het gat op vult dat tussen de verschillende soorten hulpverlening bestaat. Daarbij werken ze wel samen met de bestaande hulpverle nende instanties. Het Opvoedbureau is een voorziening met een lage drem pel. Het wil dicht bij huis hulp bieden. Daarom houdt het duo op zeven verschillende plaatsen spreekuren. Jeannette Wiering houdt inloopspreekuur in het Gezondheidscentrum Meren- wijk (Rosmolen), het consulta tiebureau Noord (Bernhardka- de) en het consultatiebureau Stevenshof (T. Mansholtstraat). Ellie Luteijn doet hetzelfde in het consultatiebureau Mors- kwartier (Robijnstraat), het con sultatiebureau Zuid-West (Be vrijdingsplein), de Raad- en Daad winkel (Uiterstegracht) en Buurthuis Dijk 33 (Apothekers- dijk). De hulp die het Opvoedbu reau geeft bestaat meestal uit korte gesprekken. Soms is een telefoontje voldoende. Zonodig wordt er verwezen naar andere vormen van hulpverlening. Per gesprek wordt een bijdrage ge vraagd van 7,50 gulden, in prin cipe zijn er geen wachttijden. Aanmelden kan via telefoon- r071-161415. Hardrijders op Lammenschansweg leiden De politie heeft gisteren vijftig snelheidsovertreders op de bon geslingerd. Dat gebeurde tijdens een verkeerscontrole gistermorgen tussen half negen en half een 's middags op de Lammenschansweg. Er werden duizend voertuigen gecontro leerd. Twee vrachtwagenchauffeurs kregen proces-verbaal omdat hun auto's overbeladen waren. Klap met hamer Een 40-jarige Leidenaar heeft zijn 27-jarige zus afgelopen nacht met een hamer op het hoofd geslagen. De vrouw moest hiervoor worden behan deld in het Academisch Zieken huis. Oud zeer, waarbij ook de vriend van de vrouw was be trokken, is waarschijnlijk de oorzaak van de ruzie. leiden Grote buizen liggen klaar aan de Haarlemmerweg. De Energie- en Watervoorziening Rijnland gebruikt ze voor de aanleg van nieuwe hoogspanningskabels tussen Rijnsburg en Leiden. Ook is er plaats voor enkele glasvezelkabels. De hoogspanningskabels moeten in de toene mende stroombehoefte van vooral de kuststreek voorzien. In een nieuw hoogspanningsstation achter de Flora in Rijnsburg wordt de stroom met behulp van de nieuwe kabels van 50.000 naar 10.000 volt omgezet. De kabels lopen over een lengte van circa acht kilometer van het nieuwe station naar het oude gasterrein bij de Groenoordstraat in Leiden. Op plaatsen waar de kabels asfaltwegen kruisen, persen de uitvoerders via een nieuwe techniek de buizen door de grond. Bij de fietstunnel onder de Willem de Zwijgerlaan is het echter nodig om te boren. Als de buizen zijn gelegd en de kabels de grond ingaan, krijgen omwonenden op plaatsen waar ze last kunnen hebben van de werkzaamheden bericht. De EWR verwacht halverwege dit jaar klaar te zijn met het hele karwei. FOTO HIELCO KUIPERS Brandweerkazerne A K ^en meerderheid I J van de gemeente raad in Alkemade is voor de sloop van de brand weerkazerne aan de Sta tionsweg. SOL: compromis over uitstallingen in winkelstraten Over winkeluitstallingen moet een compromis mogelijk zijn. Dat stelt C. Verplancke, voorzit ter van het Samenwerkingsver band Ondernemers in Leiden (SOL) in een reactie op de uiter ste datum van l april die de ge meente heeft gesteld. Na die dag moet de binnenstad van uitstallingen zijn gevrijwaard. De gemeente vindt dat winke luitstallingen barricades zijn ge worden - vooral voor rolstoelge bruikers en kinderwagens - en dat ze een chaotisch straatbeeld opleveren. Verplancke stelt voor uitstallingen toe te staan die niet verder dan HO centimeter uit de voorgevel zijn opgesteld. „Van wildgroei is dan geen sprake meer en de doorstro ming blijft gewaarborgd." Het SOL wijst erop dat ondernemers hebben geïnvesteerd in uitstal- lingen. GEWOND - Een 18-jarige En gelsman is gisteravond zwaar gewond geraakt bij een ongeval op de A4 in Leiden. De man stond bij een personenauto op de vluchtstrook van de A4 in de richting van Amsterdam. On verwachts liep hij de rijbaan op. Een vrachtwagen, bestuurd door een 35-jarige man uit Pijn- acker kon de Engelsman niet ontwijken. Het slachtoffer is op genomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Collegepartners hekelen doorbezuinigencle wethouder CDA-wethouder J. Walenkamp (financiën) zal in zijn eentje moeten do'o'rbezuinigen. De collegepartners van PvdA. D66 en Groen Links laten Walen kamp in dit opzicht volledig val len. Ze reageren vernietigend op de uitlatingen die de wethouder eerder deze week in de Vredes- kerk, tijdens een CDA-ledenver- gadering heeft gedaan. Walen kamp zei daar onder meer dat in het jaar 2000 het aantal ge meente-ambtenaren net zo hoog moet zijn als in 1990 (een vermindering met 100) en dat de huidige bezuinigingsoperatie van 18.6 miljoen slechts het be gin is van een proces. Hij vóór spelde dat in de volgende colle geperiode de lasten omlaag kunnen. PvdA-wethouder H. Koek, po litiek verantwoordelijk voor het gemeentepersoneel, zegt dat ze na lezing van het krantebericht, gisteren, even alle energie uit haar lijf voelde stromen. ..Ik heb de krant verder maar niet meer gelezen. Ik wilde m'n avond niet nog meer laten bederven. Alles wat Walenkamp heeft ge zegd, komt geheel en alleen voor zijn rekening. Wat moeten de medewerkers die dit lezen, denken? Waar is dat college mee bezig, zullen ze zich wel af vragen. Bevorderlijk voor het overleg over de inkrimpingen het ambtelijk apparaat is dit al lerminst." R. Peeters, fractievoorzitter van Groen Links, zegt dat ze maar het beste 'laconiek' kan blijven. „Laat eerst de inkt maar eens droog worden van de nota waarin 18.6 miljoen wordt be zuinigd. Als je ziet wat een com motie hierover in de stad is ont staan en de wethouder roept dat er nog veel meer zit aan te komen, dan hoop ik maar dat iedereen even bedenkt dat Walenkamp van het CDA is, dat hij zijn opmerkingen op een le denvergadering heeft gemaakt en dat hij geen college-stand punten heeft vertolkt." O. Wel ling, voorman van D66, stelt koeltjes vast dat Walenkamp, als wethouder financiën, 'hoofdverantwoordelijke' is van de lopende bezuinigingsopera tie. „Als hij ontevreden is over het resultaat tot nog toe, op wie is zijn kritiek dan gericht?" Wel ling vindt ook dat Walenkamp 'aan de verkeerde kant van de discussie' begint. „Hij geeft van tevoren aan hoe veel ambtena ren hij wil. Maar het gaat erom dat we eerst duidelijk maken wat we in de §tad willen. Vervol gens gaan we bekijken hoe veel ambtenaren daarvoor nodig zijn. En lastenverlaging, dat wil iedereen maar ik zie dat niet ge beuren." Politie Zuid-West naar ander bureau Het wijkteam van de politie in Leiden Zuid-West verhuist volgende week van de Pioen- hof naar het voormalig kan toor van de NEM aan de Vrij heidslaan. Daarmee kan ein delijk het complete wijkteam in één gebouw worden ge huisvest. Het bureau aan de Pioenhof is daarvoor veel te In verband met de verhui zing is het wijkbureau in Zuid-West op maandag 13 en dinsdag 14 maart geslo ten. Wijkbewoners kunnen die twee dagen terecht op het hoofdbureau van politie aan de Langegracht. Het NEM-gebouw is een tijdelijk onderkomen voor het wijkteam. Het bedrijfster rein staat te koop. De politie heeft echter de toezegging dat zij er tenminste anderhalf jaar kan blijven zitten. Die tijd wil de politie benutten voor het zoeken van een de finitief onderkomen in de wijk. Het plan voor het opknappen van de Leidse binnenstad - vastgelegd in de nota Buiten ruimte, binnenstad' - wordt uitgevoerd voordat de gemeenteraad er een beslissing over heeft genomen. Het plan, waarop in de raadscomissie ruimtelijke ordening al veel kritiek werd geleverd, moet zelfs nog in de inspraak worden gebracht. D66 is van plan burgemeester en wethouders daarover schriftelijke vragen te stellen. Het herinrichtingsplan voor het Leidse centrum hangt samen met de invoering van de autoluwe binnenstad. Die maatregel, oordeelde de politiek eind vorig jaar, heeft alleen zin als het winkelen in de binnenstad ook plezierig wordt gemaakt. De dienst bouwen en wonen maakte vervolgens een herinrichtingsplan, waarin is vastgelegd hoe bestrating en straatmeubilair in de binnen stad eruit moeten zien. Het plan voor de binnenstad wordt op 14 en 21 maart aan achtereenvolgens de mid denstand en de burgers voorgelegd. In juni neemt de gemeenteraad er een besluit over. Maar intussen worden delen van het plan - dat voorziet in het gebruik van de Leidse lantaarnpaal, bestrating met rode baksteen, het wegnemen van het niveauverschil tus sen rijbaan en trottoir en het verdwijnen van de Leidenaartjes - al wel uitgevoerd. Aan Oude Rijn, Oude Vest en Doezastraat is de herinrichting al in uitvoering of in voor bereiding. „Wij gaan ervan uit, dat de gemeenteraad geen grote wijzigingen in de nota zal aan brengen", zegt een woordvoerster van de dienst bouwen en wonen. Maar volgens D66-raadslid A. Pechtold verkijkt de dienst zich daarmee op de stemming in de ge meenteraad. Pechtold uitte in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening felle kritiek op het plan en die kritiek werd door een aantal andere partijen onderschreven. Het raadslid vindt dat met de uitvoering van de nota gewacht moet worden op de behandeling in de ge meenteraad. Met zijn schriftelijke vragen wil hij ervoor zorgen dat uitvoering van het plan ten minste wordt opgeschort tot de raad een uitspraak heeft gedaan. Ook burgemeester C. Goekoop uitte gis teravond kritiek op de nota Buitenruimte binnenstad, die hij consequent betitelde als 'de nota binnenste buiten'. Daarin wordt bijvoorbeeld het Rapenburg, in tegenstel ling tot de omgeving van de Pieterskerk, niet gerekend tot het rustieke deel van de binnenstad. „Da's jammer. Het zou goed zijn om daar het advies van de monumen tencommissie over te vragen zei Goe koop. Ook de welstandscommissie heeft aangekondigd het plan voor de binnenstad aan een gedegen studie te willen onderwer pen. Eind vorig jaar voelde de vrouw zich slachtoffer van discrimina tie en intimidatie op haar werk, in de Leidse serviceflat Crones tein. Gisteren kwam haar ont slag een stukje dichterbij toen rechter Kamp zich bij het Leidse kantongerecht afvroeg of een Goochelaar Robin Schuil (12) en vijf andere Leidenaars op televisie Hij droomt van de illusionist David Copperfield en magiër Hans Klos is zijn grote idool. Goochelen is de passie van de 12-jarige Robin Schuil. Ondanks zijn jeugdige leeftijd is de basis scholier komend weekeinde voor de vijfde en de week daar op voor de zesde keer op televi sie te zien. „Als ik er van kan le ven, maak ik er mijn beroep van. Zo niet, dan wordt het mijn bijbaantje en blijft het mijn hobby", mijmert de jonge Me- renwijker over zijn toekomst. Robin Schuil was 8 jaar oud toen hij naar het programma 'Geef Nooit Op' schreef met de vraag of hij zijn grootste wens kon vervullen. Dat was het uit voeren van een goocheltruc op" televisie. Presentator Peter-Jan Rens gaf Schuil een staf, hoge hoed, zwarte cape en zette hem voor de camera om onder meer een jong meisje 'door te zagen'. Schuil heeft het studio-optre den op video bewaard. De videoband bevat echter nog meer. De Leidenaar was te zien in 'Nederland Dierenland', met Paul de Leeuw in 'Muilen Dicht' en bij 'Telekids'. De ster van Schuil stijgt in het Neder landse televisie-wereldje. Zater dag is hij te zien in het pro gramma 'Confetti' en zeven da gen later treedt hij op bij Hans Kazan in de 'Magie Show'. „Een hele dag Hilversum voor twee minuutjes uitzending. Toch doe ik het graag, al denk ik dat het mijn ouders allemaal een beetje te veel wordt", zegt Robin ter wijl zijn moeder bevestigend, knikt. Volgend jaar gaat hij naar de middelbare school en is er der televisie te bewonderen. In het spelprogramma '5 tegen 5' van Peter-Jan Rens mag een quintet plaatsgenoten voor de tweede maal proberen een hoofdprijs van enkele duizenden guldens Robin Schuil goocl levisie een konijn tevoorschijn. halve minder tijd voor oefening en voorstellingen. „Maar optre den op een feestje, op de cam ping en voor de kleuters op school, dat blijf ik altijd doen", Quintet Naast Robin zijn komende za terdag nog meer Leidenaars op „Ik heb aardige reacties ge had op de eerste uitzending van vorige week. Maar wat veel mensen niet weten, is dat de programma's een herhaling zijn van precies een jaar geleden. Ze hebben kennelijk moeite de zendtijd te vullen bij RTL Voor ons is het wel vreemd om het nog eens te zien. En we winnen weer niet", grapt Tubbs Creygh- ton, een van de vijf. De mislukte, tweede poging van Tubbs Creyghton om bij het spelprogramma '5 tegen 5' een leuk sommetje bij elkaar te ra den, wordt zaterdagmorgen uit gezonden. En hoewel het dus een jaar geleden is, herinnert Creyghton het zich nog als de dag van gisteren. Niet zozeer de quiz zelf, maar wel wat er alle maal bij kwam kijken. „We had den ons opgegeven, gekke foto meegestuurd en we werden ge vraagd voor een gesprek. Dat had veel weg van een sollicitatie maar we kregen het bericht dat we voor de opname waren uit genodigd." Met z'n vijven togen ze in maart 1994 naar de studio's van John de Mol in Hilversum. Het ging er volgens Creyghton pro fessioneel aan toe: „Schminken, Veel kleding meenemen waar ze uit kiezen en je krijgt een bege leider die je op je gemak stelt. En eerst had in mijn bedenkin gen maar die Rens is echt een leuke, gestoorde vent", aldus Creyghton. Nu de afleveringen van '5 tegen 5' twaalf maanden terugkeer van de huishoudelijk medewerkster nog wel mogelijk is. Het bestuur van Cronestein had de gekleurde werkneemster voor ontslag voorgedragen om dat de onderlinge verhoudingen onherstelbaar beschadigd zou den zijn: gesprekken waren op niets uitgelopen en de tegen partij zocht publiciteit, politie en Meldpunt Discriminatie met verhalen over discriminatie ën een verschrikkelijke cheffin, die ontslagen zou moeten worden. De rechter leek zich daar gis teren wel wat bij te kunnen voorstellen. Hij verbaasde zich er ook over dat de partner van de werkneemster al in zijn eer ste brief aan het bestuur dreig de om naar kranten en tv te stappen. Volgens de advocaat van de vrouw, R.P. Ileeren, is een terugkeer op de werkplek zeker mogelijk. Cronestein moet alleen de omstreden chef fin ontslaan, in plaats van haar klagende werkneemster. Want die cheffin zou de oorzaak van veel discriminatie, intimidatie en andere ellende zijn, zoals volgens de advocaat ook bleek uit een rapport van het inge schakelde bureau CAW (Centra le Administratie Welzijnszorg). Heeren: „Daarin staat zwart op wit dat de cheffin niet ge schikt is voor haar taak als lei dinggevende en medewerkers niet kan binden en motiveren. Sterker nog. ze zou onderdeel zijn gaan uitmaken van het pro bleem door escalerend gedrag tentoon te spreiden." Volgens het bestuur van Cro nestein kan het de cheffin niet zomaar ontslaan, op grond van dat rapport. Hooguit willen be stuurleden met de cheffin pra ten over het neerleggen van de leidinggevende taken. Beschul digingen als zou ze in eten spu gen en VIM in soesjes doen, verwees bestuurslid C. de Wit naar het rijk der fabelen. „Met het eten kan bij ons niet zomaar worden gerommeld. Daar is al- lijd een kok bij en het wordt al tijd door twee mensen rondge bracht." Ook bestreed hij dat de chef fin al eerder mensen zou heb ben 'weggepest'. Zo zou de vori ge cheffin van de huishoudelij ke dienst gewoon 'arbeidsonge schikt' zijn. En niet, zoals advo caat Heeren meldde, 'bang en weggepest'. De advocaat stelde daarop voor om dergelijke oud- werkneemsters als getuigen op epen, maar daar ging de chter top II Wat de discriminerende en indimiderende opmerkingen betreft. Die zouden volgens het bestuur door alle medewerkers worden gemaakt, en niet alleen door de omstreden cheffin. Toen directie en bestuur ervan hoorden, zouden ze ook 'direct in actie zijn gekomen'. Het CAW werd gevraagd een rap port op te stellen en bestuurslid C. de Wit hield een pleidooi voor het personeel. Dat perso neel zou zich erover hebben verbaasd dat de werkneemster nooit had geklaagd over discri minatie en intimidatie en ging 'voluit achter de cheffin staan'. De advocaat van de tegen par tij noemde dergelijke uitlatin gen 'onnozel en dom'. Dat ge sprekken met Cronestein ner gens toe leidden, weet hij aan het feit dat het bestuur alleen maar wilde praten over een af koopsom. De tegenpartij wilde niets weten van dat ontslag en weigerde ook gisteren toespe lingen te maken op de hoogte van een eventuele afkoopsom. De rechter doet op 22 maart uitspraak. later worden herhaald, blijkt wederom de kracht van het me dium televisie. Leden van het Leidse team worden 'opnieuw' herkend en aangesproken in de kroeg of bij de bakker et ger. „En dat is toch e idee", aldus Creyghton. 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: Tenten. Dekkleden. Meubilair. tevens Zeilmakerij I WATERBORG BV.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11