Leidsch Dagblad ING koopt Barings Bank op BEL: 071-128030 Inslag van 'meteoriet' slaat metersdiep gat )ud-vice-premier Mathot hter moord op Cools' Laagterecord voor dollar tra Weeda waardevolste isketbalster van 1994 Problemen in verkeer door gladheid Snelheidsmaniak moet van PvdA auto inleveren Corleone laat zich niet langer intimideren GOED NIEUWS X NDAG 6 MAART 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40715 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Goedkoper 5 Spanje en Portugal worden voor toeristen opnieuw goedkoper. De peseta en de escudo zijn vannacht gedevalueerd. I Klimaat 4» Wat buitenlanders I I met het artistieke klimaat in Nederland te maken hebben is te zien bij het CBK in Leiden. Nog geen abonnee? seefeld gpd oormalige Belgische vice- lier Guy Mathot heeft sa- met de Luikse maffia in de opdracht gegeven tot oord op André Cools, mi- van staat en Godfather Ie Waalse Parti Socialiste. leeft een crimineel die in ;evangenis in aanraking t\ met verschillende leden le tnaffia tegenover de Bel le justitie verklaard, getuige, George Delfosse, imiddels onder politiebe- e Mos naar Werder Bremen, jax moet Davids missen de Mos wordt de nieuwe trainer van Werder Bremen. Iiager Willy Lemke van de Duitse topclub heeft dat vanoch- d bekendgemaakt. •e Mos (47) volgt Otto Rehhagel op, die naar Bayern Mün- n vertrekt. Rehhagel is veertien jaar actief geweest in men. De Mos werd in het begin van dit seizoen ontslagen bij jax kan de komende, zeer drukke maanden niet beschikken Edgar Davids. De middenvelder ondergaat morgen een iratie aan het linkeroog. Daarin is een verhoogde druk op de [bal geconstateerd, hetgeen kan leiden tot gezichtsverminde- Davids kreeg last van zijn oog na een vriendschappelijke dstrijd tegen Vojvodina Novi Sad, enkele weken geleden. Het stel zal naar verwachting acht weken duren. FOTO REUTER CLAIRE REINDL Eén of meerdere meteorieten waren er tot gisteravond nog niet gevonden. Maar het ruim twintig meter brede en bijna acht meter diepe gat op de oe ver van het langwerpige Zuid- duitse Ammermeer, dertig kilo meter ten zuidwesten van Mün- chen, kan eigenlijk nauwelijks op een andere manier zijn ont staan. Zaterdagnamiddag, volgens onbevestigde berichten rond een uur of half zes, hoorden omwonenden een zware, doffe klap. Eén van hen zag „een wel 120 meter hoge zuil van water en modder die recht omhoog wees". Onderzoek met een politie- helikopter in de loop van gis terochtend bracht het gat aan het licht, dat zich al gedeeltelijk had gevuld met water. Inder haast opgetrommelde geologen constateerden dat de sneeuw tot op vijfhonderd meter rond het gat vrijwel geheel gesmolten was en dat weggeslingerde brokken aarde en rots tot in de wijde omtrek waren verspreid. Dit zijn verschijnselen die te ruggevoerd kunnen worden op de inslag van een forse meteo riet, van minstens enige tonnen zwaar. Maar het blijft ook mogelijk dat de explosie afkomstig is van een daar in de Tweede Wereld oorlog terechtgekomen blind ganger. Bovendien kan ook licht-vulkanische activiteit, dat in sommige gevallen kan leiden tot gas-opeenhopingen vlak on der het aardoppervlak, niet ge heel worden uitgesloten. Volgens Felix Bettonvil, verbon den aan de Utrechtse Sterren wacht en voorzitter van de Ne derlandse werkgroep Meteoren, zou er, als het inderdaad gaat om een door een meteoriet ge slagen gat, vlak voor de inslag een bijzonder heldere 'vallende ster', een zogeheten vuurbol, aan de hemel te zien moeten zijn geweest. Tot op dit moment is niet be kend of iemand een vuurbol heeft gezien. HET WOORD IS AAN Dr. D. Brull De inkomstenbelasting maakt ons allen slechter dan we zijn. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Sport 15 t/m 21 HET WEER Barings blij, centrale banken moeten nog akkoord gaan EL PETER DE VRIES scherming geplaatst omdat hij met de dood is bedreigd. De in opspraak geraakte Mathot heeft juridische stappen tegen Del fosse aarïgekondigd. Volgens het persbureau Belga worden diens verklaringen ondersteund door een tweede getuige. Het motief voor de moord op Cools zou zijn geweest dat Mathot de bijna tien miljoen smeergeld van de Italiaanse vliegtuigbouwer Agusta voor de PS zou hebben verduisteld, al dus Delfosse. De Luikse justitie zegt weinig waarde te hechten aan de getuigenis. Internationale Nederlanden Groep heeft de race tegen de klok om de overname van de failliete Barings Bank ge wonnen. Vlak nadat de financiële markten in Oost-Azië waren opengegaan, meldde de bank/verzekeraar dat er overeenstemming was bereikt. ING neemt de 1,7 miljard gulden schuld van Barings over. Naar verluidt in Londen zou de overname zelf voor het symbolische bedrag van een Brits Pond (2,60 gulden) worden afgerond. Amsterdam «gpd/anpjard gulden waard. Een team van 35 deskundigen Barings heeft schulden van tus- van ING heeft het weekeinde sen de 1,5 en 2 miljard gulden doorgebracht op Barings hoofd- opgebouwd met de riskante kantoor in Londen om de boe speculaties. Twee weken gele- ken van de failliete bank nauw- den was de bank nog vijf mil- keurig te onderzoeken. De cura toren wilden graag Barings in zijn geheel verkopen om alle aanspraken en schulden bij één partij onder te brengen. Op splitsing zou Barings klanten en deskundig personeel kunnen kosten. De overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door de centrale banken van Groot-Brit- tannië en Nederland en een aantal andere autoriteiten, zoals het Britse Hooggerechtshof. ING injecteert onmiddellijk 1,7 miljard gulden in Barings, zodat de bank normaal kan doorgaan. Na afbetaling van de schulden houdt Barings daar ongeveer 520 miljoen gulden ei gen vermogen aan over. Vol gens ING is dat voldoende. De werkgelegenheid bij Barings wordt gehandhaafd. ING gaat ervan uit dat zij, sa men met Barings, haar aanwe zigheid op de internationale fi nanciële markten aanzienlijk kan versterken. Voorlopig krijgt ING-bestuurder H. Lindenberg de leiding over Barings. De naam Barings blijft. Barings is blij met de koop door ING. „We staan er volledig achter en zullen oprecht onze medewerking verlenenaldus topman Peter Baring. De Britse minister van financiën Kenneth Clarke liet weten 'opgelucht' te zijn. Inmiddels is het bankdebacle ook een politiek onderwerp ge worden. De oppositiepartij La bour heeft een volledig onaf hankelijk onderzoek eeëist hoe het kan dat een handelaar een bank te gronde kan richten. Pagina 2: Barings Bank en ING Groep zijn echt geknipt voor elkaar. Verwachting tot morgen Op de meeste plaatsen droog Vannacht opklaringen, langs de kust kans op een bui Minimum temperatuur van 4 graden vlak aan zee tot rond het vriespunt in het binnenland. Af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur 7 graden. Wind uit west tot zuidwest, matig, kracht 3 tot 4, aan de kust krachtig, 6. amsterdam krf-anp De dollar heeft een nieuw na oorlogs dieptepunt bereikt. Bij de opening van de Amsterdam se beurs stond de dollar al di rect 3,5 cent lager dan de 1,6130 gulden bij het sluiten van de beurs op vrijdag. De Ameri kaanse munt was een uur later al gezakt tot 1,5630 gulden. Daarmee werd het vorige diep terecord van 1,5650 (van 2 sep tember 1992) doorbroken. Alle Europese wisselmarkten boden vanmorgen het beeld van een slagveld, niet alleen door de koersval van de dollar, maar ook door de devaluatie van de Spaanse peseta en de Portugese escudo. tOUWER DE KONING schien was de concurrentie jaar wat minder." Petra da reageert verrast op haar rkiezing tot waardevolste etbalster van 1994. De spel- lelster van Grasshoppers i zaterdag overladen met nen, waardebonnen en leker terug van het basket- in de Groningse Evene- lenhal. Een dag eerder had atwijkse eredivisionist zich et Friese Damwoude ten van Kroon '75 geplaatst de nationale bekerfinale, lar het meest genoot de 27- lerares uit Rotterdam toch haar uitverkiezing. Dat da, die voor het tweede sei- in Katwijk basketbalt, in ingen voor het All Star in aanmerking kwam, lag lijn der verwachting. Dat avam haar al vier keer eer- Maar dat ik als waardevol- 3eelster uit de bus zou ko- had ik niet verwacht. Ik nog nagevraagd wie mij len gekozen, maar daar ben et achter gekomen. Ik hoop iet coaches en kenners zijn, naakt de uitverkiezing nog 'devoller." Op het jaarlijkse etbalgala kiezen spelers en hes uit hun midden de devolste spelers, •eda zwaait haar teamge- n, van wie Marie José Allers in het All Star Team werd nomen, veel lof toe. „Ik be- uw mij niet als de beste in- uele speelster van de eredi- maar degene met de Het verkeer in de Leidse regio heeft het afgelopen weekeinde veel hinder ondervonden van de gladheid. De Provincialeweg in Katwijk was diverse keren het toneel van ongelukken als gevolg van sneeuw- en hagelbuien. Een au tomobilist verloor de macht over het stuur en ramde met zijn wagen twee lantaarnpalen en de vangrail. De auto kwam tot stilstand nadat de gehele achteras was weggeslagen. Een 22-jarige en een 23-jarige Rijns burger liepen diepe vleeswon den op. Een 29-jarige Leider dorper ramde op dezelfde weg een lichtmast en vangrail. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Molentuinweg. De man liep een hoofdwond op. Een 34- jarige Haarlemmer, die met te hoge snelheid reed, kwam bij de afslag Katwijk in de problemen. Ook nu moesten twee lantaarn palen het ontgelden. De be stuurder bleef ongedeerd. Op de 's Gravendamseweg in Voorhout was het zaterdagoch tend twee keer raak. Een 22-ja rige Noordwijkerhoutse verloor de macht over het stuur. Haar DEN HAAG» GPD Van Heemst vandaag: „Mensen die idioot hard rijden, gebrui ken hun auto eigenlijk als een moordwapen. Dat moet dus in beslag worden genomen. De politie pakt toch ook messen en pistolen af?" Van Heemst bepleit voorts een hardere justitiële aanpak van roekeloos rijdende automo bilisten, die een dodelijk onge val veroorzaken zonder dat drank in het spel is. Nu nog staat de maximum-gevangenis- straf hiervoor op een jaar. Pas als is gebleken dat de automo bilist te veel alcohol heeft ge dronken, kan drie jaar gevange nisstraf worden opgelegd. Op de 's Gravendamseweg in Voorhout kantelde zaterdag door de gladheid een volgeladen bloemenwagen. De bestuurder (midden) liep geen letsel op. Zijn vader (links) neemt de schade op, moeder kijkt verschrikt toe. FOTO FRANS ROOMER De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat automobilisten die de maximum-snelheid grof overtreden hun auto moeten in leveren. PvdA-kamerlid Peter van Heemst zal dit volgende week voorstellen in een debat over verkeersveiligheid. Volgens de grootste regeringsfractie is het niet voldoende als snel heidsmaniakken alleen worden bestraft met tijdelijke of perma nente inbeslagneming van hun rijbewijs, zoals de ministers Sorgdrager (justitie) en Jorrits- ma (verkeer) hebben voorge steld. In het Algemeen Dagblad zegt wagen gleed over berm, fiets pad en talud en kwam uiteinde lijk tegen een hek tot stilstand. De wagen werd fors bescha digd, de vrouw kwam er zonder kleerscheuren vanaf. Later op de ochtend kantelde een bloe menwagen. De 27-jarige Noord wijkerhoutse automobilist werd verrast door een pap van sneeuw en hagel. De bestuurder bleef ongedeerd. Op de Steekterweg in Zwam- merdam en op de Westkanaal- weg in Ter Aar gleden twee au to's in de sloot. De inzittenden klauterden op eigen kracht op de kant. Een 20-jarige inwoner van Leiderdorp verloor door de gladheid de controle over het stuur en gleed in het water langs de Ommedijkseweg in Zoeterwoude. Hij bleef onge deerd. In Leiderdorp reed een bestuurster uit Alphen in een sloot aan de Achthovenerweg, nadat ze een lichtmast had ge ramd. Ook zij bleef ongedeerd. Zes sneeuwbalgooiende jon geren hebben zaterdagmiddag een botsing veroorzaakt op de Zegerbaan in Alphen aan den Rijn. Daarbij werden drie auto's zwaar beschadigd. Niemand raakte gewond. Bij een van de auto's ontstond door een sneeuwbal een barst in de voor ruit en werkten de ruitewissers niet meer. Omdat de bestuurder door de vallende sneeuw niets meer zag, trapte hij op de rem. Twee automobilisten die erach ter reden, konden niet tijdig stoppen. Verzetsmonument Voorschoten door onbekenden met teer overgoten voorschoten frank buurman grootste waarde voor het team. Grasshoppers heeft als beker kampioen een goed seizoen achter de rug. Nu gaan we op 16 maart (bekerfinale in Hoofd dorp, red.) waarschijnlijk op herhaling tegen Tonego. Maar het mooiste zou natuurlijk de landstitel zijn." Sonique Nixon werd uitgeroe pen tot speler van het jaar. De Amerikaan is in dienst bij Weert. De onderscheidingen voor de coaches van het jaar gingen naar Glenn Pinas (man nen Donar, Groningen) en Theo Wouters (vrouwen Prisma Col lege. Utrecht). De talenten Peter van Rij (De Schiestreek, Rotter dam) en Jildis Pronk (Sneek- hout Lyons, Landsmeer) wer den gehuldigd als 'rookie van het jaar'. Onbekenden hebben de afgelo pen nacht het verzetsmonu ment aan de Koningin Juliana- laan in Voorschoten met teer overgoten. Naar verwachting zal het de nodige moeite kosten het monument weer schoon te krij gen. Mogelijk is restauratie noodzakelijk. „Dit is een doelbewuste actie om zoveel mogelijk schade aan te richten. Ik heb er geen woor den voor. Wie doet er nu zoiets? vraagt gemeentevoorlichter M. van Bruggen zich af. De politie tast in het duister over de daders en hun motie ven. Het monument is opgedra gen aan Voorschotenaren die in de Tweede Wereldoorlog zijn gesneuveld. Hun namen zijn in reliëfletters op het monument aangebracht. Deze letters zijn door het teer ernstig aangetast. corleone andrew gumbel THE INDEPENDENT Corleone, diep weggedoken in een uithoek van het ruige binnenland van Sicilië, is er nog niet in geslaagd zich te bevrijden van de gesel van de maffia. In de jaren vijftig kreeg het stadje de bijnaam Grafsteen, we gens het grote aantal maffiamoorden. De machtsstrijd tussen verschillende maf fiabendes hield de nauwe straten in de greep van de angst. De omringende heuvels en bossen waren bezaaid met lijken. De halve stad ging in zwart volgens het strikte gebruik om vijf jaar te rouwen voor een va der of echtgenoot, drie jaar voor een broer of zoon. Toen Mario Puzo een naam zocht voor zijn fictieve peetvader lag de keuze van Don Corleone dan ook voor de hand. In het begin van de jaren tachtig kwam de Corleonesi clan uit het gelijknamige stadje aan het hoofd te staan van de Cosa Nostra (de Siciliaanse maffia) en haar inter nationale drugsimperium. De maffiabazen zorgden ervoor dat het in Corleone zelf rus tig bleef. De pax mafiosa hield jarenlang stand. Maar op 28 januari werd de rust ruw ver stoord, toen de 22-jarige kledingverkoper Giuseppe Giammona in klaar daglicht in de winkel van zijn familie werd doodgescho ten. Ruim een week geleden werd Giusep pe's 27-jarige zus Giovanna samen met haar echtgenoot en twee-jarig zoontje op gewacht. De ouders lieten het leven in een gerfadeloze kogelregen. Het zoontje moest huilend, maar ongedeerd, uit de greep van het bebloede lijk van zijn moeder worden bevrijd. Het trotse modehuis van de familie Giammona is nu gesloten. De moeder van Giuseppe en Giovanna, de enige nog leven de volwassene van de familie, wordt 24 uur per dag door de politiek bewaakt. De moor den op de Giammona's werden in onver valste maffia-stijl gepleegd. De Cosa Nostra wil laten zien dat ze achter de schermen nog steeds de touwtjes in handen heeft. Maar de tijden zijn veranderd sinds de ja ren vijftig. In 1993 koos Corleone een linkse burgemeester en gaf hem een mandaat om de misdadige Cosa Nostra terug te dringen. De maffia wordt nu openlijk besproken in scholen, waar de jeugd van Corleone, zelfs de kinderen van mafiosi, een idee krijgen van een 'normaal' leven zonder geweld. De stad is druk bezig zijn imago op te vijzelen en het toerisme te bevorderen. De plaatse lijke kerk weigert de kinderen van mafiosi te dopen. De burgers laten zich niet langer intimi deren. De begrafenis van de Giammona's liep uit op een massale anti-maffia demon stratie. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. |a, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:. Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. rolc bezorging), /dop. zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1