ÏProces Simpson dreigt geheel uit de hand te lopen if ""Magiërs' bouwen in Italiaanse «Alpen ondergrondse tempel Buitenland spnstfteè Implantaten werken zich soms door de Aziatische neus weer een weg naar buiten ATERDAC 4 MAART 1995 •j (et proces tegen de voormalige Mortheld en filmster O.J. Simpson is vijf weken aan de gang. Het 'O.J.- ~7Acus', zoals het in de Verenigde Sta- Ui wordt genoemd, dreigt inmiddels y Mlledig uit de hand te lopen. De knorde in de rechtszaal doet velen jryjezen dat de zaak tegen de van de [/[ïbbele moord op zijn ex-vrouw en - aar vriend beschuldigde Simpson nt komend najaar zal gaan duren. 1SHINGTON HANS DE BRUUN JRRESPONDENT t getuigenverhoren zijn oeverloos. De inklagers hebben pas twintig getuigen op- 3n (roepen van de 250 die ze hebben aange- j eld. Vervolgens krijgen ook nog Simpsons ïdedigers de kans om hun getuigen aqikele tientallen te laten opdraven. Maar K gevaar dreigt dat hele het proces ongel- g wordt verklaard, omdat de jury al ern- jg is uitgedund. Voorts zitten aanklagers i verdedigers elkaar om elk wissewasje in [haren. En rechter Lance Ito zit erbij en kt ernaar. èt meeste medelijden gaat uit naar de ju- leden. Die doen hun burgerplicht en loeten als 'straf daarvoor in totale afzon- >ring leven. Deze week werden ze wegge- jiurd, omdat Simpsons verdedigers de ge Het proces tegen OJ. Simpson houdt Amerika al maanden aan de televisie gekluisterd. Deze week verscheen de huishoudster Rosa Lopez in het getuigebankje. Met zijn raadsmannen leverde de gewezen football-speler commentaar op het verhoor van Lopez. tuigenis wilden horen van een vrouw die had aangekondigd het land te verlaten. Om te voorkomen dat zij straks niet beschikbaar is, werden de verhoren van andere getuigen opgeschort en werd de getuigenis van deze vrouw op video vastgelegd. Maar omdat de verdediging pas over maan den aan de beurt is, werd die opname bui ten aanwezigheid van de jury gemaakt. De jury krijgt die opnamen pas later te zien. Om te voorkomen dat ze er ook maar een glimp voortijdig van zouden opvangen, moesten de juryleden de hele week in afge zondering in hun bewaakte hotel doorbren gen. „Dit is geen afzondering meer. Dit zijn gewoon gevangenen", zei een TV-commen- tator. Daarbij komt dat de jury telkens als aanklagers en verdedigers een procedurele ruzie uitvechten, de gang op wordt ge stuurd. En dat gebeurt deze arme lieden nogal eens. Inmiddels zijn al vier juryleden vervangen, vooral omdat ze zich niet onpartijdig ge noeg hadden gedragen. Ze zijn vervangen door vier van de tien reserve-juryleden. Maar als het in dit tempo doorgaat, zijn er straks geen reserves meer. En zodra er geen twaalf juryleden meer zijn, is het proces voorbij. Dan wordt het ongeldig verklaard en moet het hele circus opnieuw beginnen. De aanklagers hebben tot nog toe vooral politiemensen laten getuigen die in juni 1994 het onderzoek deden naar de moor den op Nicole Brown en Ron Goldman. Ze hebben een minutieuze schets gegeven van wat er op 12 juni is gebeurd, toen O.J. vol gens de aanklagers zijn ex-vrouw en haar vriend met een mes om het leven bracht. Simpsons verdedigers schoten tijdens hun FOTO'S EPA EN REUTER kruisverhoor echter gaten in die getuigenis sen door aan te tonen dat de politie destijds uiterst slordig te werk is gegaan en bewijs materiaal heeft genegeerd of zelfs heeft la ten verdwijnen. De belangrijkste getuigen van de aanklagers moeten overigens nog verschijnen. Maar eerst was deze week dus de beurt aan Rosa Lopez, de huishoudster van O.J. Simpsons buren, die een alibi voor de voormalige sportheld zou kunnen leveren. Ze zegt dat ze Simpsons auto heeft gezien op het mo ment dat de beklaagde volgens de aankla gers kilometers verderop bezig was Brown en Goldman te vermoorden, l-opez, die dreigt naar haar geboorteland El Salvador terug te keren, werd door de aanklagers drie dagen onder vuur genomen en op diverse leugens betrapt. Maar toch bleef ze overeind. Ze maakte het de aanklagers, die haar meer als een ver dachte dan als een getuige behandelden, niet makkelijk haar getuigenis als ongeloof waardig van de hand te wijzen. Lopez, die herhaaldelijk haar ergernis liet blijken, zei donderdag ronduit tegen aanklager Christopher Darden dat ze haar 'tijd hier aan het verdoen is'. De Amerikaanse media krijgen intussen maar niet genoeg van het proces. Televisie en de boulevardbladen beteden dagelijks vele uren zendtijd en kolommen tekst aan de zaak en lichten de doopceel van iedere betrokkene. Dat heeft er volgens Simpsons voornaamste advocaat, Johnnie Cochran, al toe geleid dat diverse getuigen van de ver dediging zich niet durven melden, omdat ze niet willen worden blootgesteld aan de 'media-aanval'. Intussen denkt zeventig procent van de Amerikaanse advocaten volgens een enquê te dat O.J. Simpson zal worden vrijgespro ken. Vier op de tien advocaten denken dat de jury geen eenstemmig oordeel zal vellen, wat in de staat California een voorwaarde is om tot een veroordeling te komen. iamanhuriani zijn geen duivelvereerders Drrleer dan zestien jaar hebben ze er met engelengeduld aan gewerkt. Zelfs de lokale bevolking had iet in de gaten dat onder haar voeten, in de harde rotsgrond van de Italiaanse Alpen, een tempel- L j pmplex werd uitgehakt dat qua omvang de vergelijking kan doorstaan met een Egyptische pirami- e. De vierhonderd magiërs van de gemeenschap Damanhur onthulden hun geheim, maar zijn JdQndsdien verwikkeld in een 'heilige oorlog' met de roomskatholieke kerk en de Italiaanse overheid, rdtie de werkzaamheden prompt liet stilleggen. Oberto Airaudi, oprichter en spiritueel leider van e_ jamanhur, kent echter de krachten van de menselijke geest en is ervan overtuigd zijn 'Tempel van e Mens', waarvan naar zijn zeggen nog maar een tiende deel is gerealiseerd, te kunnen voltooien. an de gammele lantaarnpalen ;s ings de bochtige bergweg die thft dorpje Vidracco in tweeën caeelt, hangen opvallende pam- 'etten. 'Lieve inwoners van r idracco, we wenden ons direct 3t jullie omdat het onmogelijk 3 ns i» contact te treden met het f jjJorpsbestuur', luidt de harts- ochtelijke aanhef. 'We' zijn de n Tiwoners van Damanhur, die )ogen vrede te sluiten met dc jemeente op wier grondgebied lun 'federatieve staat' zich nu al wintig jaar bevindt. De 'Damanhuriani' pleiten voor vederzijds begrip en samen- jnjverking. Ze onderstrepen dat kei LWV Vidracco, zoals alle andere dor pen in de onttrek, snel vergrijst en gedoemd is te sterven. Da manhur, met haar tientallen flo rerende bedrijfjes, kan volgens de schrijver deze ontwikkeling keren en een fundamentele bij drage leveren aan de economi sche wedergeboorte van de streek. Een boer in ruste verwoordt de scepsis die overheerst bij de vierhonderd Vidracchesizoals de inwoners van de vallei wor den genoemd. „Wij moeten niets hebben van hun hocus po- cus", klinkt het van onder zijn pet. „Het zijn magiërs die heu len met de duivel. Ze zijn uit op de verovering van het hele ge bied. De burgemeester heeft ge- lijk als hij zegt dat we ons hier tegen moeten verzetten". Onwetendheid „Wij, duivelvereerders"? Obero Airaudi moet er smakelijk om lachen. De spiritueel leider van Damanhur is een bescheiden en vriendelijke man van 44 jaar. Alleen zijn grote, priemende ogen doen vermoeden dat hij in contact staat met een voor ons onbekende wereld. Hij zegt strijd te moeten leveren tegen onwetendheid en voor oordelen, die worden gevoed door de kerkelijke autoriteiten en in het bijzonder door de bis schop van de stad Ivrea. „Wij vinden geen gehoor bij de loka le autoriteiten. Ze negeren ons, terwijl wij oude ambachten in ere herstellen, straten asfalte ren, zieke bossen saneren en de landbouw, met ecologische me thoden, uit bet slop halen", al dus Airaudi. Hij hekelt de weigering van de burgemeester aan alle leden van Damanhur een vestigings vergunning en dus stemrecht te geven en kondigt aan dat bij de in april te houden lokale verkiezingen een Damanhur- partij present zal zijn 'om een minimale vorm van inspraak te kunnen garanderen'. Damanhur, genoemd naar een heilige stad uit de Egyptische oudheid, is de afgelopen jaren gestaag gegroeid. In de vallei bezitten de Damanurhiani 120 hectare bos, 60 hectare land bouwgrond en vijf hectare grond waarop in totaal 60 ge bouwen (huizen, boerderijen, fabriekjes, scholen, winkels, la boratoria en een universiteit) staan. Airaudi noemt Daman hur een 'federatie van onafhan kelijke gemeenschappen', een heuse staat met een eigen grondwet, munt (de creditoen gekozen regeerders. De bewo ners hebben een gemeenschap pelijk doel: het creëren van een nieuw volk. Meditatie De weg waarlangs dit moet ge schieden is die van de 'continue meditatie'. „We streven een le vensmodel na waarin elke acti viteit gericht is op het contact met de ziel, de groei van de col lectieve geest en het bereiken van het heilige", aldus Airaudi. Er is geen sprake van een reli gie, maar van een levensfiloso fie, die overeenkomsten heeft met New Age. „Wij stellen de mens centraal en bestuderen magie, esoterie en reïncarnatie om de wetten te kunnen begrij pen die de natuur van het leven en de dingen bepalen. Aldoende lukt het ons serener en dus be ter te leven en weet eenieder (artistieke) talenten te ontdek ken die anders gedoemd waren onder de oppervlakte te blij ven". Airaudi's ogen lichten op. Hij laat weten dat het moment is aangebroken om een bezoek te brengen aan de tempel, de plaats waar zijn filosofie tot vol le en tastbare wasdom is geko men. De 'minister van buiten landse zaken', die luistert naar de naam Corvo (Raaf; alle Da manhuriani hebben de naam van een dier of een plant), stuurt een hypermoderne jeep de heuvel op en parkeert naast de landingsplaats van de Da- manhur-heiikopter. Airaudi zegt glunderend dat zijn gemeenschap, in tegenstelling tot wat wordt beweerd, de mo derniteit niet schuwt. „Wij kop pelen eeuwenoude wijsheid en ambachtskunst aan de modern ste technologie. In Damanhur hebben we een computer op el ke vier personen, en dat is een hogere dichtheid dan in de VS". Bergwand We staan voor een oude schuur. Van iets dat op de ingang van een tempel lijkt geen spoor. Ai raudi roept in herinnering dat de tempel geheim had moeten blijven. „We besloten in 1992 opening van zaken te geven, .na dat een uitgetreden lid had ge dreigd het bestaan van de tem pel te onthullen tenzij we met een miljoen gulden over de brug kwamen", zegt hij met een wrange grijns. Airaudi opent een houten deur en wandelt een met esoterische tekens beschilderde gang in. Van een tempelcomplex nog steeds geen spoor. Aan de rech terkant bevindt zich slechts een klein 'namaaktempeltje', ge bouwd, aldus Airaudi, om onge node gasten op een dwaalspoor te brengen. Hij wil wel kwijt dat er een mozaïek van 36.000 steentjes op de vloer ligt. „Ra-ra, waar is de ingang?", vraagt hij triomfantelijk. Airaudi geeft zelf het antwoord. Met een druk op de miniscule afstands bediening gaat de schijnbaar Het complex kan de concurrentie met de piramiden aan. Hier de spiegelzaal. massieve bergwand langzaam open. De 'deur' is een meter dik en weegt 2.400 kilo. vertelt Ai raudi trots. Erachter gloort een helverlichte gang. De vloer is van marmer; de wanden zijn beschilderd met kleurige fres co's. Airaudi gaat voor in wat een la byrint van trappen, gangen en enorme zalen blijkt te zijn. Overal duiken beelden, zuilen, bollen en nissen op. Met een druk op de knop zakken trap pen weg uit mozaieken of schuiven panelen in muren. De 'tempel van de spiegels', het pronkstuk van Airaudi, heeft een zes meter hoog plafond van glas-in-lood met een oppervlak te van 100 vierkante meter. De erboven bevestigde neonver lichting wekt de suggestie de buitenlucht te zien. „Aan hel plafond hebben tien mensen vijftien maanden gewerkt; het is het grootste glasplafond ter we reld", aldus Airaudi. Handoplegging „Hier zijn we 30 meter onder de grond", zegt Airaudi in de 'Zaal van de Aarde', een van de vijf tempels. „Het hele complex is te vergelijken met een elf ver diepingen tellend gebouw. We hebben in totaal 4.000 kubieke meter rots weggehakt. De eerste tien jaar met de hand; later ook met een drilboor". Het ontwerp, evenals dat van het geraffineerde ontwaterings- en luchtverversingssysteem, is van Airaudi zelf, die echter geen architecten- of ingenieursoplei ding heeft'genoten. Hij was ver zekeringsagent tot hij, 22 jaar geleden, besloot zich fulltime te wijden aan zijn gave om door handoplegging personen te ge nezen. Dit combineerde hij met de studie van magie en esoterie. „Al doende leert men", grapt Airaudi, maar voegt er serieuzer aan toe dat met het geloof in idealen letterlijk bergen kunnen worden verzet. Hij wordt bijge vallen door een beeldhouwer die werkt aan de decoratie van een van de zalen. „Ik was spoorwegambtenaar en heb hier mijn gaven ontdekt. Dit geldt voor alle Damanhuriani", zegt hij. Airaudi zegt deze plaats voor de bouw van de tempel te hebben gekozen vanwege de krachtige magnetische velden. „Ik heb de hele wereld afgereisd om de zo genaamde synchronische lijnen in kaart te brengen. Hier in Da manhur kruisen drie lijnen el kaar, waardoor een ideale werk situatie ontstaat. Het is geen toeval dat in de tempel ook een alchemistisch laboratorium is ondergebracht waar we onder andere reïncarnatie program meren". „De synchronische lijnen moet je beschouwen als een soort on dergronds zenuwstelsel waar langs ideeën en informatie over al het leven van de ene planeet naar de andere reizen. Via deze energiekanalen is het mogelijk informatie in te winnen over het verleden, maar ook over de toekomst en dus kun je gebeur tenissen naar je hand zetten. Het betreft een soort esoterisch Internet. Overigens zijn we ook aangesloten op het echte Inter- net-systeem". Amnestie Buitengekomen keert Airaudi terug tot de of beter, onze werkelijkheid. Hij vraagt zich hardop af hoe zijn tempel te redden en af te maken. De loka le overheden eisen niet langer dat de tempel wordt afgebro ken, maar wordt omgevormd tot een toeristische attractie. Ai raudi lacht grimmig. Hij heeft voorlopig zijn hoop gevestigd op de omstreden bouwamnes- tie van ex-premier Berlusconi. Door een boete te betalen, kun nen illegaal gebouwde bouw werken blijven bestaan, maar FOTO GPD FERNANDO CHIAPPETTA het probleem is dat in de am nestie geen melding gemaakt wordt van ondergrondse tem pels. Een troost is dat de com missie voor schone kunsten de Tempel van de Mens onlangs heeft gekwalificeerd als een kunstwerk dat moet worden be houden voor het nageslacht. Airaudi zucht. I lij staat voor een juridisch gevecht, maar moet ook een nieuw offensief van de roomskatholieke kerk pareren. I lij kijkt strak voor zich uit en zegt op een merkwaardige toon: „Ik heb vertrouwen in de toe komst". Wie weet naar wie en via welke synchronische lijnen zijn gedachten op weg zijn. Een doorsnede van het in de Alpen uitgehouwen tempelcomplex. BANGKOK SHEILA MCNULTY In Azië, waar schoonheid onont beerlijk is voor vrouwen die vooruit willen komen, groeit de industrie - voor kosmetische operaties. Van - Zuid-Korea tot de Filipijnen en Ma- - leisië gaan vrouwen die het zich - kunnen permitteren onder het mes. J Visagisten klaagden over haar scheve ogen en brede neus. Fotografen kon den haar 'voordeligste kant' niet ont dekken. Ontwerpers weigerden haar te kleden. Haar uiterlijk storid haar carrière als zangeres in de weg. Vorig jaar besloot^de 24-jarige Naree Kra- jang daaroïnTets aan haar uiterlijk te doen. Met behulp van plastische chi rurgie liet ze huid en vetweefsel van En ze liet een plooi in het ooglid ma ken. De dokter implanteerde ook een stukje siliconen op haar neusbrug om de neus minder plat te laten lij ken. „Ik kon er niet meer tegen dat anderen me kritiseerden of beledig den", zegt ze. Een blanke huid, kleinere oogle den met een plooi en hogere neus bruggen typisch Kaukasische trek ken zijn in Azië altijd beschouwd als basiselementen van schoonheid. Nu Thailand, in zijn ijver om bij het Westen te horen, fastfood-restau- rants, spijkerbroeken en Hollywood- films heeft omarmd, zijn Thaise vrouwen nog vastbeslotener om deze eigenschappen te verwerven. Van Zuid-Korea tot de Filipijnen en Ma leisië gaan vrouwen die het zich fi nancieel kunnen veroorloven onder Spindler, hoofdredactrice van de Thaise editie van het vrouwenblad Elle. „Ie ziet de klinieken voor plasti sche chirurgie als paddestoelen uit de grond schieten." Montana Ratchadamnuen (30), ei genares van een meubelzaak, heeft recent haar derde neusoperatie on dergaan. Na de eerste ingreep was de neusbrug te hoog, na de tweede was het siliconenimplantaat duidelijk zichtbaar. Nu, na drie operaties, zijn haar neusvleugels getekend door hechtingen en is de neus zelf gezwol len. Die krijgt nog zes maanden om te slinken; pas dan kan ze zien of haar neus haar zo bevalt. „Zo niet, dan wil ik een nieuwe", zegt ze. „Ik wil mooi zijn." Haar 32-jarige echtgenoot Chot Thammathong (32) zegt dat Monta- was niet eens nodig." Maar Monta na, een tengere, aardig uitziende vrouw, denkt dat haar man met die opmerking alleen maar lief wil zijn. Ze overweegt ook borstvergroting en ze wil haar volle lippen dunner laten maken. Hoewel schoonheid in heel Azië belangrijk is, lijkt het voor Thaise vrouwen een regelrechte obsessie ge- yvorden. In het verkeer weigeren ze vaak (wettelijk verplichte) motorhel men te dragen uit angst dat hun haar in de war raakt. Hun kleren zijn nooit gekreukeld en hun make-up is altijd perfect. Veel vrouwen gebruiken crè mes om hun huid lichter te maken. En plastische chirurgie is voor de eli te een mtzsrgeworden. Dr. Thep Vechavisit werkt 12 uren per dag, zeven dagen per week, om men vaak in groepjes om de half-uur durende operatie in zijn kleine ope ratiekamer te ondergaan. In een kli niek onder zijn woonruimte voert de keel-, neus- en oorarts ongeveer 100 neus- en oogoperaties uit, naast face-lifts en borstvergrotingen. Een oogoperatie kost 320 dollar en een neusoperatie 480 dollar. Dr. Surasak Muangsombut, hoofd van de Vereniging voor Plastische Chirurgie, waarschuwt dat er meer dan duizend onervaren artsen in Bangkok actief zijn. Volgens de Thai se wet mag iedereen met een medi sche graad operaties uitvoeren. Als gevolg daarvan hebben ontelbare vrouwen blijvende littekens en pijn lijke infecties opgelopen. Sommige implantaten slijten zelfs gaten in de neus en komen door die gaten weer wat onervaren artsen hebben ge wrocht. Toch vinden Thaise vrouwen het nog steeds het risico waard om zich te laten behandelen. Sommigen me nen dat de juiste ogen en neus letter lijk hun leven kunnen veranderen. Thadsuang Maneejan, een 19-jarige ster in een TV-serie, zegt dat ze in november voor 4.000 dollar een ope ratie onderging omdat iedereen zei dat haar dikke oogleden haar een triest uiterlijk gaven. Haar collega's, haar regisseur en zelfs een waarzeg ger hadden gezegd dat dat ongeluk gaf. In plaats van de kleine rolletjes uit de tijd toen ze nog triest keek, mag ze nu grote rollen spelen van gelukkige vrouwen die aantrekkelijk zijn voor mannen. Er komen steeds meer klinieken en ook binnen bereik gekomen van de groeiende Thaise middenklasse. Dr. Suwatana Poksawad zegt dat vrou wen uit alle maatschappelijke lagen haar kliniek bezoeken. Vaak, zegt ze, moedigen moeders hun dochters aan zich te laten opereren in de va- kantielijd tussen de middelbare school en de universiteit. Zijzelfheeft neus- en oogoperaties uitgevoerd op haar beide dochters. Ze heeft hel echter nog niet voorgesteld aan haar 18-jarige zoon. Thais geloven over het algemeen dat mannen niet zover hoeven te gaan om hun uiterlijk te verbeteren. „Voor vrouwen staat schoonheid voorop", zegt To Phukla, een 20-jari- ge verkoper in een groot warenhuis. „Voor mannen zijn hun karakter, hun eigenschappen en daden be

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7