ZATERDAGS BIJVOEGSEL Duindigt weg, paardesport weg ZATERDAG 4 MAART 1995 Training op Duindigt: „Dit moet een paardendorp worden, dan wordt de exploitatie al een stukje gemakkelijker." FOTO S LOEK ZUYDERDUIN Hij kent het klappen van de zweep al 43 jaar en komt ook met de meest rigoureuze oplos sing. „Bom laten ontploffen en helemaal op nieuw beginnen", luidt het advies van Hans Eijsvogel, dè stem van Studio Sport zodra er een paard het beeld inhuppelt. „Terug naar nul. Weg met alle bla-bla figuren die er niks vanaf weten. Privatiseer de banen, ga op een normale, zakelijke manier werken. Kijk per maand wat de opbrengst is en pas daar het prijzengeld op aan. Rij desnoods een poosje voor driehonderd gulden, maar kom nóóit, nóóit met het verhaal dat Duindigt dicht moet. Dat gebeurt in geen honderdduizend jaar." Onderwerp van gesprek is het zal duide lijk zijn de toekomst van de Nederlandse draf- en rensport in het algemeen en die van Duindigt in hef bijzonder. Het is geen toeval dat het een bijna onlosmakelijk met het an der is verbonden. Duindigt is niet alleen de grootste 'geldmaker' van de zieltogende be drijfstak, met eenderde van de totale omzet, in Wassenaar klopt ook emotioneel het hart van de sport. De trek naar de enige vader landse baan waar behalve draverijen ook ren nen worden gehouden, mag in de loop der tijd dan minder zijn geworden, Duindigt is nog altijd de paardentempel van Nederland, Duindigt is nog altijd een begrip.. „Zelfs ie mand die paard met een t schrijft, weet hoe je Duindigt spelt, merkt trainer/pikeur Rob de Vlieger op. „Als Duindigt dichtgaat is dat de doodsteek voor'de paardesport." De Leid- se gebroeders Hagen, eigenaren van vier paarden, stellen het nog kernachtiger: „Duin digt weg, paardesport weg." Prijzenpot Het lijkt nauwelijks overdreven, nu zelfs de grootste optimisten niet meer kunnen zeggen dat het goed gaat met de draf- en rensport. Aantal banen (ooit dertien, nu nog zes), be zoekersaantallen en totalisator-opbrengsten lopen al jaren terug. Door de opkomst van al lerlei andere en simpeler gokmogelijkheden zoals casino, fruitkast, kraslot en tal van lote rijen met vette hoofdprijzen. De eigen wed denschappen spreken daarbij nauwelijks meer aan vanwege de geringe uitkeringen. En dat alles gaat ten koste van de prijzenpot en de mogelijkheden omdat de paardesport voornamelijk draait op het geld van de wed denschappen. „Dat het goed gaat, hoort u mij niet zeg gen", betoogt Rob Milders. „Maar het is wel een slechte zaak geweest wat er in de winter is gebeurd." De directeur van Duindigt doelt Het moderne harddraven is een puur Nederlandse sport. Ooit gingen boeren en burgers in Friesland met paard en wagen van de kerk naar de kroeg om een Berenburgertje te pakken. Al snel ging het er daarbij om wie het eerst aan de borrel zat en toen daarop geld werd gezet was de wed-strijd geboren. Nu wordt de branche die eruit is ontstaan, beziggehouden door een oer-Hollandse vraag. Wie betaalt de noodzakelijke facelift van de draf- en rensport en de belangrijkste baan: Duindigt in Wassenaar. daarbij op het afblazen van het nieuwe wed spel Derby 8 (verboden door de rechter, maar dat verbod wordt deze maand in hoger be roep aangevochten), het 'technisch faillisse ment' van de baan in Wolvega en de verwar rende berichten over Duindigt zelf. Het voortbestaan van de Wassenaarse baan staat zwaar ter discussie sinds de com missie-Ruts (voormalig topman van Philips, oud PSV-voorzitter) de aanbeveling deed de verouderde accommodatie ingrijpend te mo derniseren. De bouw van een hotel en een congresruimte en de daarbij behorende uit breiding en renovatie stuitte echter op ernsti ge bezwaren van de gemeente Wassenaar. Zo kwam eigenlijk als vanzelf het voormalige vliegveld Ypenburg in beeld als alternatieve lokatie voor het multifunctionele paar- desportcentrum. Einde verhaal voor Duin digt, zo luidde vervolgens de conclusie van de media. Dat blijkt achteraf zeer voorbarig. „De aan bevelingen van de commissie liggen nu bij de commissarissen van de Stichting NDR, de ei genaar van Duindigt en bij de Staatsloterij. Die moeten erover beslissen. In theorie is sluiting dus nog wel mogelijk, maar de kans dat het werkelijk gebeurt is minimaal", zegt Milders. De Koninklijke Nederlandsche Harddraverij en Renvereeniging (KNHRV), huurder van Duindigt, wil ook helemaal niet verhuizen. „Een baan van Europese, nee van wereldfaam, sluit je natuurlijk niet zomaar", benadrukt de directeur. „Als je in het buiten land alleen al vertelt dat er sprake van is, vra gen ze of je je wel goed voelt." Derby 8 Voorlopig draaft Duindigt dan ook gewoon door. Morgen begint het nieuwe seizoen, dat in programmering (met koersen op zondag en donderdag) toch weer geheel is afgestemd op de invoering van Derby 8. Een TV-spel waarbij het drie keer in de week gaat om de voorspelling van een getal. Een enkeling als Hans Eijsvogel vindt dat de draf- en rensport - wereld met oogkleppen oploopt bij het koesteren van de gedachte dat de rechter in hoger beroep zal terugkomen op de eerdere beslissing. Maar de 'paardesport' gelooft er heilig in en gokt er op met Derby 8 een vaste plaats te heroveren in de wereld van de wed ders. Het is uiterst belangrijk voor een organisa tie die goeddeels van weddenschappen af hankelijk is. maar die tegelijkertijd haar imago tegen heeft in de moordende concur rentiestrijd. „Elke- Nederlander waagt wei eens een gokje, maar zodra daarbij mensen en dieren betrokken zijn die wat anders doen dan verwacht, komen de bedenkingen", be seffen alle betrokkenen. Het is een van de oorzaken voor de vrije koersval van de Totalisatoropbrengsten en met de wedkantoren, eerst van Ladbroke, la ter van Hippo Toto, is het niet gelukt die trend om te buigen. „De komst van de wed kantoren heeft de omzet niet vergroot, maar is wel de doodsteek geweest voor het bezoek aan de banen", beweert Milders, die de stel ling met cijfers kan onderbouwen. „Na de komst van die kantoren is de belangstelling teruggelopen van van 2.300 man naar 1.000 tot 1.200 man. Dodelijk voor de ambiance, dodelijk voor de pikeur die zijn ererondje rijdt. En de omzet is niet hoger geworden. Op zondagen is die op de baan en in de kantoren tesamen nog drie ton; vijftien jaar geleden werd alleen op Duindigt zes ton omgezet. Den Haag is de bakermat van het wedden, maar in de wedkantoren, die ook nog eens heel veel kosten, verdwijnt veel 'Haags' geld naar andere banen. Dat geld zou Duindigt goed kunnen ge bruiken voor de opknapbeurt van het com plex en bij de uitvoering van de overlevings plannen die door de KNHRV worden uitge werkt. De vereniging krijgt daarbij van alle kanten steun en suggesties. „Dat is de groot ste winst van het werk van de commissie- Ruts", constateert Milders. „Iedereen is wak ker geschud. Mensen die er ook maar enigszins bij betrokken zijn hebben zoiets van: wat denken die mensen wel: Duindigt weg. Dat nooit." Vier paarden Emotionele opmerkingen uit het achterland bewijzen zijn gelijk. „Duindigt mag niet weg, dat is het Mekka van de paardesport", zo ver wijzen de Leidse gebroeders Hagen naar de draf- en renhistorie van het landgoed die te ruggaat tot 1906. Ook hun vier paarden, die lopen voor stal Leidsehagen, draven vaak over de Wassenaarse baan, die niet alleen een rijke geschiedenis heeft. „Duindigt heeft ook ambiance en een aparte sfeer", voegt, trainer/pikeur Rob de Vlieger eraan toe. „De stalterreinen moeten grondig worden opge knapt en dat zal best wat kosten, maar dat is nog altijd beter dan naar een nieuwe baan te gaan. Daar moet je weer op nul beginnen Duindigt kent iedereen." „Het zou een ramp zijn als dat zou ver dwijnen", beseft Jan van Dooyeweerd met 2.384 overwinningen een van de succesvolste rijders die Nederland ooit heeft gekend. „Maar er moet wel wat gebeuren", zegt de inmiddels 60-jarige voorzitter van de Neder landse vereniging voor draf- en rensport pro fessionals, die nog altijd keihard meewerkt in het entrainement dat hij samen met zijn zoon runt in de Harlemmermeer. „Het is voor niemand een vetpot meer. Met tachtig uur werken in'de week kunnen we het nog redden, maar veel slechter mag het niet wor den." De emotionele argumenten hebben de za kelijke dialoog zodanig in een stroomversnel ling gebracht dat directeur Milders denkt dat binnen anderhalve maand een centrale be slissing valt over Duindigt en de toekomstige structuur van de sport. In de tussentijd wor den van alle kanten oplossingen aangedragen voor de gezondmaking ervan. 'Meer regel maat in koersdagen en aanvangstijden' en 'betere hoofdnummers', staan daarbij in het algemeen hoog genoteerd. Als het erom gaat de baan van de waarheid, zoals Duindigt wordt genoemd vanwege het lange rechte stuk, rendabel te maken, volgen meer speci fieke tips. Een paar voorstellen (van De Vlie ger, Van Dooyeweerd en de gebroeders Ha gen): „Leg er een bocht in, zodat je er een Ideinere baan bij krijgt. Zet lichtmasten neer en koers het hele jaar door. Organiseer ande re activiteiten, zonder dat de draf- en ren sport bijzaak wordt. Zorg voor attracties voor twintigers, die het meeste geld te besteden hebben. Organiseer iets meer voor vrouwen en kinderen en verlaag de toegangsprijs. Pri vatiseer de baan." Privatiseren. Het is het sleutelwoord in alle betogen. Alle direct betrokkenen zijn er voor stander van. „Een koersbaan is tenslotte een bedrijf', zo verwoordt De Vlieger de algeme ne mening. „En een bedrijf moet zakelijk ge leid worden. De baan die het dan niet redt, valt maar af. Er had al veel eerder geprivati seerd moeten worden." Toegangsprijs „Het is helemaal niet uitgesloten dat het er nu van komt", denkt Milders, die met Duin digt vooralsnog liever aanstuurt op verzelf standiging. „Met daarbij vooral een andere verdeling van de gelden. Ik vind dat elke baan een hoger percentage van de opbrengst van de Totalisatorgelden zou moeten krijgen. Dan kun je zelf spelen met die toegangsprijs want het pakket is inderdaad te duur", aldus de directeur die ook 'meer koersen en meer andere vormen van paardesport' wil introdu ceren. „Duindigt en directe omgeving moe ten een paardendorp worden waar van alles te doen is", is zijh wens. „Op het middenter rein wordt al polo gespeeld en we willen ook onderdak gaan bieden aan de Zuidhollandse Jachtvereniging, aan dressuursport en de men-sport. Als dat er allemaal is, wordt de exploitatie wellicht wat gemakkelijker." Nu is de begroting nog sluitend te krijgen, maar daarmee houdt het op. Datzelfde geldt voor de meeste eigenaren, trainers en pikeurs nu 'de koning van de sporten en de sport van de koningen' troonsafstand heeft gedaan en is afgegleden naar modaal niveau. „Vijf pro cent van de eigenaren verdient er wat aan, twintig procent speelt quitte, de rest moet er geld bijleggen. En als trainer en pikeur mag je al blij zijn als je de boel jaarlijks rondkrijgt zo schetst De Vlieger de situatie. „Want als we de index hadden gevolgd", vult zijn vroe gere leermeester Van Dooyeweerd aan, „dan hadden we al het dubbele moeten vragen van de huidige pensionprijs". En pensionprijs het bedrag dat de eigenaar aan de trainer be taalt en geldprijs hebben zich toch al om gekeerd evenredig ontwikkeld. Duidelijk is dus dat de draf- en rensport alleen profijt op levert voor eigenaren en trainers die paarden hebben die de wel rijk gedoteerde klassiekers halen. Op acht, negenhonderd jaarlingen is dat echter een gering percentage. „Niettemin kun je daar iets van terugpakken", luidde het advies van Hans Eijsvogel toen Ladbroke het zes jaar geleden in Nederland voor gezien hield. Op dat moment moest de NDR de toto zelf gaan organiseren en moesten begroting en prijzengeld omlaag. „Met het vertrek van ladbroke als perfect alibi had het destijds ge kund, en drastisch ook", denkt Eijsvogel nog. „Je had er toen zo twintig procent van kun nen afhalen. Van de klassiekers, van de top klasse dus. Een Derby-winnaar is ook tevre den met tachtigduizend gulden in plaats van een ton en op die manier had je de midden klasse ongemoeid gelaten. Belangrijk, want die middenklasse heb je nodig. Dat is de ba sis van het koerswezen. Maar de NDR wilde er niet aan. Nee, die ging liever door met wedkantoren waar zulke gigantisch kosten aan kleven, dat van elke gulden ongeveer drie cent overblijft", scham pert Eijsvogel, die zich er mateloos aan er gert. De freelance-commentator, in het dage lijks leven tandarts in Haarlem, boort de zwakke plekken van de NDR genadeloos aan. „Die hele handel kost dat 't barst", roept hij. „Voor een miljoen werd een prachtig pand aan de Nieuwe Parklaan in Den Haag ver kocht. Met dat geld werd vervolgens een kit- schgebouw met kitschbetimmeringen ge huurd. Voor duizend gulden per dag. Vervol gens gingen ze met de Staatsloterij in zee. Aardige mensen, maar ze hebben geen flauw benul van de draf- en rensport. Eigenlijk is het toch een grof schandaal dat die Staatslo terij, bij een investering van miljoenen, niet precies juridisch had uitgedokterd wie of wat de invoering van Derby 8 in de weg kon staan." Hou me ten goede, zegt Eijsvogel. „Ik hoop dat Derby 8 alsnog doorgaat. Maar dan nog zou het beter zijn als de boel uit elkaar spat. Het klinkt cru, maar zoals de zaken er nu voorstaan zou dat het beste zijn. Dan kun je opnieuw van start gaan, op een zakelijke ma nier. En dan is er best nog wat van te maken, want er zijn plannen gelanceerd waar wel wat inzit. Privatisering, het verhuren van ruimtes op de banen. Dat kan wel werken. Op voorwaarde dat het wordt uitgevoerd door actieve mensen, niet door uitgebluste rakkers. En laat niemand ooit nog komen met het verhaal dat Duindigt dicht moet. Duindigt moet nooit dicht."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31