De Chinees gaat op chic Vrije tijd Zuinig zaaien Aifow Whiskyvat in de tuin Lichtfontein Borduren op papier Smaak Spanje ZATERDAG 4 MAART 1995 963 REDACTIE: 023-150263/j TUIN Van het voorjaar zijn ze weer volop te koop: de voorgekweek- te eenjarige bloemen, de tuin kruiden en de diverse groente soorten. Geen kwaad woord over deze planten, al is mijn persoonlijke ervaring dat eigen teelt beter 'pakt'. Waarschijnlijk ook omdat er nauwelijks tijd ligt tussen uit de grond halen en ter plekke uitplanten. Maar zelf zaaien is boeiender en bovendien veel en veel goedko per. Om te beginnen kijken we wat we nog over hebben aan zaad uit de vorige jaren. Er zijn zaden die maar heel kort kiem- krachtig blijven, anderen kie men nog na jaren. Dus even kij ken of ze het nog 'doen'. Leg een paar zaden op kletsnat keu kenpapier op een schaaltje. Zet warm weg, houd vochtig en kijk aan hoeveel zaden een kiempje komt. Als de helft kiemt dan loont het nog eens de moeite om het zaad te ge bruiken. En nu het zaaien. Vroeger deed ik dat in la ge bakjes en zodra de planten groot genoeg waren, kwamen er gebakvorkjes aan te pas om de kleintjes te verspenen. Sinds ik bij een vriendin een vensterbank vol eierdoos- jes zag, weet ik beter. Niets leuker dan zaai en in kartonnen dozen van (scharrel-leie ren. Het is makkelijk, ziet er leuk uit en verspenen is verleden tijd. Dat wordt sim pelweg verplanten. Nu kunnen de doosjes zowel met potaarde alsook met een mengsel van gelijke delen turf en zand gevuld worden. Maar als we het met potaarde doen, dan moeten we de ze veiligheidshalve ontsmetten om te voor komen dat een schimmel onze kleine kiem- lingen om laat vallen, want hij tast de plant aan daar waar de stengel de grond raakt. Dat ontsmetten gaat heel gemakkelijk. Ik heb het al eerder geschreven: vul een pan met aarde. Stop er een aardappel in, zet in de oven en haal uit de oven zodra de aard appel gaar is. Dan is de grond lang genoeg verhit om eventuele schimmelsoorten ge dood te hebben. Vul alle eierbakjes met het mengsel en doe er dan de zaadjes in, afhan kelijk van de soort één of meerdere zaden. Zet op een warme plaats (licht hoeft nog niet) en houd vochtig. Dek daarom af met een stukje vochtige doek en houd die voch tig. Maar kijk geregeld of er al leven in de brouwerij komt, dan moet alles snel in het licht. Hoe meer daglicht, hoe beter, des te compacter blijven de kiemplanten. Eerst zijn er de eerste twee kiemblaadjes zicht baar en dan ineens komen er weer blaadjes, vaak heel anders van vorm dan de kiem blaadjes. Op dat moment is er weer werk aan de winkel. We knippen nu onze eier- doosjes in allemaal gelijke bakjes, zetten die toch nog even in een bord met water, zodat ze zich goed vol kunnen zuigen en knippen dan de bodem eruit (tenzij die al vergaan is van het water). Nu planten we onze minia- tuurplanten met karton en al uit. Afhanke lijk van soort in een bak, pot of eventueel volle grond. Maar dat laatste mag alleen na enige tijd van afharden. In dat geval de bak jes eerst nog in een bak met aarde en over dag - bij goed weer - maar buiten en 's nachts binnen. Op deze manier kan men planten die moeilijk verspeenbaar zijn bin nenshuis voorzaaien. Ik doe niet meer an ders. LEZERSVRAAG Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Op het thema 'waterspel in de tuin' zijn al talloze varianten be dacht. Een idee uit Schotland: whiskyvaten als waterornament. De vaten worden door Schotse whiskystokers opgekocht in het zuiden van de VS, waar ze twaalf jaar lang zijn gebruikt om de Amerikaanse whisky te laten rij pen. Op grond van een wet mo gen de vaten daar dan niet meer worden gebruikt. In Schotland mag dit wèl, dus doen ze daar nog jaren dienst, zolang er nog tanni ne in het eikehout aanwezig is. Daarna worden de vaten opge knapt en 'verbouwd' tot wateror nament. Voorzien van een elektri sche pomp van klassiek model worden ze nu in ons land in de handel gebracht. Prijs vanaf 469. Meer Informa tie: Fosch Creation, Heerhugo- waard, 02207-20355. NIEUWE CD'S Wim Koevoet*! Paul l Beweging en feeëriek licht kenmerken de nieuwe drijvende fontein 'Pool Jet'. Hij bestaat uit een drie transparante bol len (plexyglas) die op een driehoekig frame zijn gemon teerd. In het hart daarvan bevindt zich een fonteinpomp die 25 stralen produceert. Deze waterwaaier wordt door de lampjes in de bollen 'aangelicht', waardoor in het duister een spetterend sprookje tot leven komt. Prijs 819,50. Meer informatie: Oase Pumpen, 03494-62210. Borduren kan - ook - op papier. Comar Creatief uit Tilburg bracht onlangs zes setjes 7,95) uit, waarmee je die nieuwe techniek kunt proberen. Een setje bestaat uit een plastic zakje met een telpatroon, bor duurgaren en -naald en een stukje geperforeerd papier. In plaats van de naald-met- draad door borduurstramien te leiden, is het nu een kwestie van gaatjes tellen. Het leuke is, dat het borduurseltje nadien in v vorm kan worden geknipt, waarna het bij voorbeeld op een wenskaart kan worden gelijmd of aan een lintje kan worden opgehangen. Wie al genoeg borduurvoorbeelden heeft, kan ook losse geperforeerde bor- duurvelletjes ter grootte van on geveer een A4-tje kopen. Een ecru vel kost 2,95, een 'gou den' vel 3,75. MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding SCHNITZEL MET GROENTE (zie onderstaand recept) AARDAPPELPUREE YOGHURT MET GEMBER Snijd 150 g varkensschnitzel in reepjes. Bak het vlees in 15 g (dieet)margarine/boter bruin. Bak 'A in reepjes gesneden paprika, 200 g in grove stukken gesneden worteltjes en 100 g diepvriesdoperwten even mee. Voeg 1 dl bouillon en 1 eetl. ketjap toe en stoof de groente 10 min. met de deksel op de pan. Maak op smaak met peper én zout en bind het vocht eventueel met wat aange mengde maizena. Strooi er voor het serve ren 1 eetl. geroosterd sesamzaak over. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalo rieën, 20 g eiwit, 13 g vet, 15 g koolhydra ten. GROENTESOEP KALKOENHACHEE MET APPEL (zie onderstaand recept) RODE KOOL AARDAPPELEN Bak 150 g in reepjes gesneden kalkoenfilet in 15 g (dieet)margarine/boter bruin. Bak 1 kleingesneden ui mee. Voeg 1 in blokjes ge sneden appel, 1 'A dl kippebouillon, weinig rozemarijn, een mespuntje gemalen kruid nagel, peper en zout toe en laat dit 15 min. stoven. Bind het vocht met wat aange mengde maizena en maak op smaak met peper en zout. Per persoon: 840 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 20 g eiwit, 8 g vet, lig koolhydra ten. BIEFLAP MET PAPRIKA SCHORSENEREN AARDAPPELEN SINAASAPPELRUST MET KIWI (zie onderstaand recept) Neem de 150 g gare rijst of kook 50 g rijst volgens de gebruiksaanwijzing gaar. Roer het sap van 1 sinaasappel en 1 zakje vanille suiker door de rijst en laat dit eventueel af koelen en/of intrekken. Snijd 1 geschilde ki wi in blokjes. Schep de blokjes door de rijst en verdeel hem over 2 coupes. Garneer eventueel met 1 eetl. zure room en een plakje sinaasappel. Stuif er wat kaneel over. Per persoon: 580 kilojóules, 140 kilocalo rieën, 3 g eiwit, 2 g vet, 29 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso nen. LIEVELINGSRECEPT Als er aardappels overblijven kun je daar lekkere hartige koekjes van bakken. Het re cept komt van MEVROUW H.W. BEEKES UIT LEIDERDORP. AARDAPPEL-KOEKJES Maak de aardappels fijn. Smelt de boter en fruit hierin de gesnipperde ui. Meng de aardappels met de gebakken ui, kaas, peter selie en nootmus- Nodig: rest aardap- kaat tot een stevig pels: ui: geraspte geheel. Vorm van de kaas: peterselie: masa platte koekjes, nootmuskaat; boter. Wentel deze eerst door losgeklopt ei en vervolgens door paneermeel.'Bak de koekjes in hete boter of olie goudbruin. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,-. Belangstelling voor klassieke kookkunst groeit De eenvoudige Chinees op de hoek is op de terugtocht. Ervoor in de plaats komen fraai ingerichte Aziatische res taurants waar gasten gerechten van hoog culinair niveau geserveerd krijgen. De belangstelling voor de klassieke Chinese kookkunst groeit. Het aanzien neemt ook toe. Het meest prestigieuze verbond van restaurants, de Alli ance Gastronomique Néerlandaise, liet per 1 januari 1995 zelfs een Chinees als lid toe. MARTIN VAN HUUSTEE Chinese restaurateurs en koks doen er alles aan hun be kwaamheden op een hoog ni veau te brengen en authentieke gerechten op de kaart te zetten. De ingrediënten zijn geen enkel probleem meer - alles is in Ne derland te koop. De Chinees eet met stokjes. Dat doet hij al drie duizend jaar. Toch kwam de naam voor dat eetgerei, kuaizi, pas in de veertiende of vijftien de eeuw in zwang. Toen aten wij in Europa heus nog niet met vork en mes. Geen wonder dan ook dat Chinezen onze tafelma nieren barbaars vinden. Overi gens houden Chinezen er ook een aantal in ónze ogen merk waardige tafelgebruiken op na, maar zij zullen ons nooit laten merken dat ze ons vreemd vin den, daar zijn ze veel te gastvrij voor. Wel laten ze graag merken het te waarderen als Nederland se gasten in zo'n authentiek Chinese omgeving proberen met stokjes te eten. Snijden van voedsel met mes sen gebeurt uitsluitend in de keuken, nooit aan tafel. Wat grotere brokjes, waar wel eens een botje in zit, mogen in ge deelten worden opgegeten of discreet afgekloven. Voor de soep, die vaak ook als dorstlesser bij de rijst dient en dan niet als aparte gang vooraf wordt gegeten, ligt meestal een porseleinen lepel naast het bord. De Chinees drinkt aan tafel thee of warme rijstwijn. Maar nu ook in dat land de welvaart stijgt, Ondanks de veelvuldig be luisterde mening dat Ne derlanders niet meer bij die zo vertrouwde Chinees uit eten zouden gaan, voe ren deze restaurants nog altijd de top-tien van bui tenlandse keukens aan en zijn er ruimschoots twee maal zoveel van als van de nummer twee op de lijst, het Italiaanse eethuis. Half december 1994 waren er, om precies te zijn, 2131 Chinees-Indische restau rants in Nederland. drinkt men steeds vaker bier of wijn. De nieuwste gewoonte van superrijke Chinezen om zelfs bij het eten whisky of cog nac te drinken, kunnen we maar beter niet overnemen. Wil je het alcoholvrij houden, neem dan thee of water. Tijdverdrijf Voor Chinezen is eten het favo riete tijdverdrijf. Aan tafel pra ten ze vrijwel uitsluitend over de gerechten, hoe die smaken en de manier waarop ze bereid zijn. In een restaurant bestelt dan ook niemand uitsluitend voor zichzelf. Alle gerechten die op tafel komen zijn voor het he le gezelschap bedoeld, zodat ze hun mening over het voedsel kunnen vergelijken. Bij een in formele, huiselijke maaltijd wordt alles gelijktijdig opge diend en is het de bedoeling dat door elkaar uit de verschillende schotels wordt geproefd. Bij of ficiëlere gelegenheden komen eerst wat specialiteiten van het seizoen op tafel, daarna een paar stevige vlees- en gevogelte- gerechten, dan soep en tot slot enkele visschotels. Kinderen leren dat ze aan tafel altijd bescheiden moeten zijn en ruim rijst mogen eten, maar slechts met mate van vlees of vis. Aan gasten echter worden vooral die, uiteraard duurdere en bewerkelijker gerechten aan geboden. Chinezen eten niet alleen graag, maar ook veel. Daarom biedt de gastvrouw aan het eind van de maaltijd vaak nog een schaal met opgebakken rijst of mie aan. Daarmee drukt ze haar spijt uit dat-er van haar nederig voedsel slechts zo weinig was en verzoekt ze de gasten dan nog maar wat van dat kliekje te nemen. Met stokjes eten is een handigheidje. Als ik zo om me heen kijk en luister lijkt het alsof Spanje als vakantiebestemming weer langzaam wakker wordt. Alsof ze uit een winterslaap ontwaken en alles in het werk stellen om hun imago op te poetsen om een ander soort toerist te trekken. Niet langer leggen ze de nadruk op strand, zee en dis co's. Een goede vriend die jaren geleden naar de Spaanse zuidkust verhuisde, kwam vorige week voor familie-bezoek even 'over' en vertelde mij over de nieuwe ontwikkelinqen aan de Costa del Sol, de zonnekust van Spanje overigens een naam die bedacht is door de verkeersbureaus. De Costa del Sol ligt net als de Costa Blanca in de regio Andalusië. Spanje is verdeeld in vijftig pro vincies die in veel gevallen de naam van de hoofdstad dragen. Andalusië, een de groot ste regio's met een oppervlak iets kleiner dan de Benelux, bestaat uit acht provincies: Sevilla, Granada, Cordoba, Almeria, Malaga, Jaèn, Cadiz en Huelva. Het bestutur van Andalusië werkt volgens mijn vriend hard aan wat hij noemt de wederopbouw van o.m. het toerisme. Als voorbeeld noemde hij de hotelschool van Benalmadena, de Es- cuela de Hosteleria, die vorig jaar door de overheid in het voormalig hotel La Eonda in het dorpje Benalmadena, vlakbij Torremoli- nos werd geopend. Hier worden jonge mensen in leeftijd van 17 tot 20 jaar opge leid voor een functie in de bediening. Een jaar lang worden ze zeer intensief getraind door mensen uit het vak. De school wordt geleid door José Roldan Grande en Benito de la Ossa Mereno, twee heren uit de prak tijk die zelf jarenlang in internationale top hotels en restaurants hebben gewerkt. Zij zijn door de Minister van Toerisme geselec teerd om hun ervaringen over te brengen op de jongere generatie. De nadruk ligt op service en kwaliteit die met name op deze school op een heel hoog peil ligt. Het aardige van deze school - met ook een vestiging in Churriana nabij Malaga - is dat de leerlingen hun lesstof direct in de prak tijk kunnen brengen omdat het restaurant van de school dagelijks (ma t/m vr) ge opend is tijdens de lunch. Dat de belang stelling van zowel Spanjaarden als vakantie gangers vrij groot is blijkt uit het feit dat men minstens 4 tot 5 dagen van te voren moet reserveren. Maar, zo vertrouwde mijn vriend me toe, het is dan ook echt de moei te waard. De school is prachtig gelegen in het centrum van Benalmadena Pueblo, waar je, eenmaal binnen vanaf de binnen plaats een formidabel uitzicht over de Costa del Sol hebt. Het restaurant ademt een luxe sfeer uit waar gasten op professionele wijze op hun wenken worden bediend. De lera ren houden een oogje in het zeil en af en toe gaat er best iets fout maar dat mag in deze omgeving. De prijzen zijn alleszins redelijk, onder het gemiddelde, maar dat is ook de opzet. De leerlingen verdienen de overheidsinveste ring in de toekomst immers ruimschoots terug. Praktisch alle studenten zijn, voordat ze de school verlaten, al verzekerd van een baan in de betere hotels en restaurants. En de school vaart er wel hij want nieuwe stu denten staan in de rij om zich aan te mel den. Het voormalige hotel waarin de school is gevestigd telt ook dertig hotelkamers. Die zijn nu nog niet in gebruik maar binnen niet al te lange tijd kunnen toeristen hier overnachten. De lesstof voor kamermeisjes, onderschat dit vak niet, wordt momenteel geschreven. JOHNBEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal POP/POPULAIR The Who - Live at Leeds - Polydor Oude wijn in nieuwe zakken maar toch interessant. Polydor stunt andermaal in deze catego rie met de heruitgave van de le gendarische live-plaat uit 1970 van The Who. Eerder trakteerde het label op een in alle opzich ten verbeterde versie van de ook al uit het begin van de jaren zeventig stammende live-dub- belaar van The Allman Brothers Band. Het origineel van The Who's Li ve at Leeds bevatte maar zes nummers. Op de heruitgave is zo'n beetje het hele concert ge zet (14 tracks), inclusief de grappige speeches tussen de nummers door van Pete Towns- hend. De speelduur, 78 minu ten, is verdrievoudigd en de di gitale opknapbeurt van het ge luid levert een sensationeel re sultaat op. Vijfenttwintig jaar is, zeker in de popmuziek, een lange tijd. Maar de opwinding die het kwartet veroorzaakte met de rockopera 'Tommy', die cen traal staat op Live at Leeds, is er een kwart eeuw later niet min der om. Het blijft een genot om te horen hoe springkikker Keith Moon de potten en pannen ranselt en bassist John Entwistle ondanks alle drukte om zich heen onver stoorbaar blijft stuwen. Roger Daltrey was zonder meer een van de betere rockzangers en Townshend een zwaar onderge waardeerde gitarist. Hij strooit op Live at Leeds met riffs waar veel hedendaagse gitaristen ge noeg aan zouden hebben voor een jaar of tien. Bruce Springsteen - Greatest hits - Sony. Springsteen is al sinds Tunnel of Love uit 1987 niet meer 'The Boss'. Sinds die zeurderige plaat over relatiestoornissen, gevolgd door aan het gezinsleven gewij de albums is het mis met de man die door zijn ontdekker 'de toekomst van de rock roll' werd genoemd. Zijn muziek werd steeds gelikter en ook wat te bruikbaar als Arbeidsvitami nen. In dat proces van vervlak king was er geen plaats meer vooj- zijn vermaarde begeleiders van de E Street Band. Greatest hits biedt meer dan nostalgie. Er staan namelijk ook twee nieuwe en kwalitatief hoogstaande nummers op, op genomen met de E Street Band, 'Secret garden' en 'Blood bro thers'. Vooral laatstgenoemd stuk, dat ongetwijfeld over de bandleden handelt, zorgt voor opwinding. Springsteen kondigt namelijk een nieuw offensief aan. De ruzies zijn bijgelegd en Springsteen belooft dat niet lan ger nuances maar dromen de leidraad voor zijn muzikale handelen zullen zijn. Mooi meegenomen zijn ook de wat oudere maar nog niet eer der op plaat verschenen num mers 'This hard land' en 'Mur der incorporated' (over wapen bezit), beide met een hoog Dy- lan-gehalte. Van het lied 'Streets of Philadelphia', eerder versche nen op de soundtrack van de speelfilm Philadelphia' van Jo nathan Demme, valt eigenlijk nu pas op hoe mooi het is. Het aanbod is voor het overige voorspelbaar. Jammer is dat Springsteen, die zelfheeft gese lecteerd zijn eerste twee platen buiten beschouwing heeft gela ten. Waar is nu 'Blinded by the ljght'? Little Axe - The wolf that house built - Okeh/Epic. Een funkgitarist (Skip McDo nald), een basbeul (DougWim- bish van Living Colours) en een alleskunner als producer (Adrian Sherwood), die 'de we reld' aan de eerste 'ambient blues'-plaat helpen. De wonde ren zijn de wereld nog niet uit. Project-leider McDonald wil met deze opzienbarende plaat de toekomst van de oude blues veiligstellen door ze te koppelen aan de mildste vorm van mo derne techno en house. Veel bluesmuziek bevat deze CD niet. McDonald wil vooral het bluesgevoel laten doorklin ken. Dat is hem gelukt. Op de juiste momenten wordt met samples van onder anderen Howlin' Wolfde toon gezet. Ook de teksten roepen dat bluesgevoel bij de luisteraar op. Voor het overige biedt The wolf that house built (mooi crypto gram, trouwens) vooral funk met knetterende basbijdragen, afgezet tegen een ambient-de cor met nauwelijks te definiëren maar in elk geval wonderschone geluiden. The wolf that house built is een zoekplaatje doordat inhoudsop gave en aanbod niet geheel met elkaar in overeenstemming zijn. Dat is eigenlijk het enige wat te gen dit gelegenheidsproject kan worden ingebracht. WK JAZZ Prima Materia - Peace on Earth - Knitting Facory/Semaphore. De titel van de CD doet terecht aan de late jaren '60 denken. Het titelstuk is een van de vijf lange Coltrane-stuk ken die heel overtuigend in de dramatische stijl van John Coltrane inl laatste jaren wordt gespel Deze nieuwe formatie wl leid door tenorsaxofonist] Belogcnis, die als leerling John Zorn nog te jong is J Coltrane te hebben mees maakt, maar wel heel ovl gend met dezelfde gericn meloze energie improvisl Zijn saxofoonspel is trou^ net zo sterk beïnvloed dof hese geluid van Pharoah ders die evenals de hier n spelende, kleurrijke slagvd Rashied Ali de laatste jan met de grote meester spe Bijna net zo essentieel vo groepsgeluid is hel pulse; spel van William Parker e Gallant, twee van de moe klinkende New Yorkse co bassisten. Allan Chase (Yi Neighbourhood Saxopho Quartet), die op altsax so Ornette Coleman doet de geeft aan de groep iets va speelwijze die puur Coltr epigonisme overstijgt. Gast in twee stukken is di zendpoot John Zorn even op altsax die met zijn gek voor extra dramatiek zorj deze manier gespeeld zal muziek van Coltrane niet snel gedateerd klinken. Mike Del Ferro/Tony Oven /Gilbert Paeffgen - Eveninj Acoustic Music, Osnabrüc Tarenskeen - More to Life I Meets the Ear - Jazz in Motion/Duende Music Deze produkties hebben dingen met elkaar gemee l getogen, melodieuze akot sche jazz met goed opgeb de composities en de aan heid van bassist Tony Ovi ter. Het trio met pianist d! ro klinkt op het eerste gez enigszins voorzichtig en r opzienbarend, maar de z<, kort gehouden improvisa vertonen in hun melodiei' omspelingen van de solid gen composities een bijz< charme. De eersteling var[ akoestische gitarist Taren is representatief voor zijn tisch ongebonden impres1 me. Toch geven ook hier composities van de leider uitstekend uitgangspunt logisch solo werk. Tony 0\ ter overtuigt hier nog met zijn mooie toonvorming, Yuri Honing nodeloos gef zijn sopraansax vermijdt, doorzichtige klank beeld af en toe kundig doorgepi door Willem Jansen op zi 1 zonder samengestelde 'Al I slagwerkset. Een album v goede smaak niet opgeofl1 wordt aan vrijblijvendheii KLASSIEK EichendorffLieder van Wolf Korngold - Boje Skovhus (b1 ton), Helmut Deutsch (pian" Sony. Een snel rijzende ster is d ge Deens bariton Boje Sk(1 wiens naam opeens een b is door zijn hoofdrol in ee name van Die lustige Witi J der Gardiner (DG). Skovh 3 Wenen een van de coryfei f van zowel de Volksopera Staatsopera, blijkt echter een geboren liedvertolker deze CD met liederen van en Korngold, alle op tekst Joseph von Eichendorff, o plooit hij niet alleen een f en soepel gehanteerde lyr bariton, maar ook een bre scala aan expressiemogeli1 den en een groot tekstgev 1 Dat alles maakt deze solo tot iets bijzonders. Oestvolskaja - Compositioi III - Schönberg Ensemble o.l Reinbert de Leeuw - Philips )t Een nieuwe reeks van Phi j gewijd aan het repertoire voor pianist en dirigent R( bert de Leeuw zich immei enthousiasme inzet. Een I dere plaats wordt daarbij i nomen door de mysteriën Galina Oestvolskaja (Enge spelling: Ustvolskaja), del nares van St Petersburg, d dereen onlangs verraste d Amsterdam na een uitvoe van een van haar werken I podium op te komen. De tende, uiterst economisch strumenteerde akkoorden haar Compositions 1970- vormen geen muziek voor gezellige achternamiddag wie de moeite neemt zich tensief met deze intrigerer klanken bezig te houden, dekt een fascinerende nier wereld. Mede dank zij de I zonder fraaie opname en overtuigingskracht van Def Leeuw en het Schönberg 1 semble.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 26