Drie nieuwe attracties in Lelystad Toerisme Nederland en Rusland gaan feestje bouwen Links boven: een impressie van de Movie Stunt Spectacular, nieuwste attractie in Walibi Flevo. Hierboven: China in Groningen, opgebouwd in de Hortus van Haren. fotos walibi flevo/pr en hortus haren/pr ook de 'Tristar', een hogesnelheidsattractie voor 16-plussers. Over twee andere grote noviteiten wordt nog onderhandeld. Om die te kunnen realiseren zal het park in de Flevopolder met een aantal hectaren wor den uitgebreid. De provincie Flevoland vergroot zijn toeristische aantrekkelijkheid met nog twee ande re noviteiten. Nadat koningin Beatrix op 7 april het VOC- schip 'Batavia' heeft gedoopt, wordt op de werf aan de Mu- seumweg in Lely stad een begin gemaakt met de bouw van de 'Zeven Provinciën'. Dit vlaggeschip van admiraal Michiel Adriaansz de Ruijter zal volgens een andere, ook uit de zeventiende eeuw stammende techniek gebouwd wor den. Voor kenners: de Hollandse vlakbouw- methode. De bouw gaat tien jaar duren en kan door het publiek tot in detail op de voet worden gevolgd. Sportmuseum Op een mastworp afstand van de 'Zeven Provinciën' gaat in de loop van mei het eer ste Nederlandse Sportmuseum open. „Het wordt een museum dat dezelfde dynamiek uitstraalt als de sport", voorspelt directeur drs. John van Zuijlen. „Dus niet alleen oude foto's en video's, maar vooral ook een actie ve kennismaking met de sport. Bezoekers kunnen bijvoor beeld een golfballe tje slaan, meedoen met een schermtest, trekkracht meten, schaken tegen een grootmeester, bil- jartles krijgen van een coryfee, tafel- tennisen tegen een kampioen." Maar de nieuwe loot aan Neêrlands museumstam biedt ook een collectie, die een overzicht verschaft van de Nederlandse sporthistorie. Uiteraard worden daarbij ook de magische attributen geëxposeerd waar aan de sport zo rijk is: de beroemde shirts, schoenen, ballen, schaatsen, medailles, cups en andere voorwerpen die verbonden zijn met de 'grote namen' en 'onvergetelijke momenten' uit de vaderlandse sporthisto rie. Bijvoorbeeld: de medailles van Fanny Blankers-Koen, het judopak waarin Anton Geesink olympisch kampioen werd, en de fiets waarop Jan Janssen de Tour de France won. Met wisselende tentoonstellingen speelt het Nederlands Sportmuseum in op de ac tualiteit, bijvoorbeeld jubilea van sportbon den of grote sportevenementen. Zo'n kap stok is in 1996 het honderdjarig bestaan van de 'moderne' Olympische Spelen. De vraag baakfunctie van het museum krijgt gestalte in een bibliotheek met 30.000 boeken over sport, 150.000 sportfoto's en een uitgebrei de verzameling persdocumentatie. Kaas Exposeum Met het Kaas Exposeum De Waag krijgt Gouda op 12 april een „absolute museale primeur", zegt de heer J.G.J. Mulder, voor zitter van het stichtingsbestuur. „Wij zijn heel nadrukkelijk geen museum, maar een Exposeum. Een museum heeft namelijk de taak om historisch onderzoek te doen en een collectie aan te leggen. Het Exposeum doet dat niet, maar werkt met de modern ste interactieve technieken, ontwikkeld in samenwerking met Thijs Chanowski, be kend van De Fabeltjeskrant." Het Kaas Exposeum De Waag herbergt negen mansgrote kijkdozen met daaraan gekoppeld computermonitoren en toetsen borden, waarmee de bezoeker informatie kan opvragen niet alleen over kaas, maar ook over andere typische Goudse produk- ten als aardewerk en pijpen. Rijk van Ming in Hortus van Haren ^TERDAG 4 MAART 1995 -| °l)e radio in de oorlog lakende stemmen van 'Radio Oranje', toe maken van koningin Wilhelmina, geluiden j.yi een Duitse stoorzender, propaga-uit- /pdingen van de NSB, de klanken van de Bitendgymnastiek, de muziek van Eddie ^.hristiani en tal van andere geluidsfrag- fcnten luisteren de tentoonstelling 'Radio Hens bezetting en bevrijding' op, die tot Jmet 29 april te zien en te horen is in het ;|mroepmuseum in Hilversum. Blikvangers h vooral een in een boek verstopt radio- -Jtvangertje, een geluidswagen van Radio- ^ajnroep Herrijzend Nederland en een Duit- tejstoorzender. Het museum aan de Oude JiAersfoortseweg 121-131 in Hilversum is ayjopend van dinsdag tot en met vrijdag 10- Eliuur, zaterdagen zondag 12-17 uur. 035 - 885 888. larkt in Haarlem de aula van het Stedelijk Gymnasium in iys Jacobinestraat te Haarlem vindt op don- ;i2 rdag 9 maart van 19.00 tot 21.00 uur een /Seciaal voor jongeren (14-25 jaar) inge- j hte vakantiemarkt plaats. Het doel is jon- j ren een overzicht te geven van het aan- d in de jeugdvakantiesector. Speciale ndacht wordt besteed aan reizen naar de rde wereld. JJfo: Jan van Diepen, efoon 023 - 25 22 45 Volkenkunde acht volkenkundige musea in Nederland bben een folder uitgegeven met informa- over tentoonstellingen en andere activi- ten die dit jaar worden georganiseerd, el aandacht is er voor Indonesië, dat zich IL ftig jaar geleden onafhankelijk verklaarde, n aantal volkenkundige musea besteedt met tentoonstellingen en bijzondere eve- menten aandacht aan. In de folder krij- n ook de activiteiten voor kinderen een cent. Dit om te laten zien dat volkenkun- ;e musea behalve leerzaam, ook leuk ietsvierdaagsen wildgroei in Fietsvierdaagsen heeft de ïnteek-WV Achterhoek ertoe gezet de orga- -7 iatoren van de verschillende evenemen- rond de tafel te brengen teneinde de achten te bundelen. Gevolg: de data zijn veel meer op elkaar afgestemd en er is n gezamenlijke promotiefolder gemaakt. Toer de Achterhoek (Lochem, Winters- k, Bergh en Doetinchem) wordt nu ge- uden van 20 tot en met 23 juni, de Fiets- ■rdaagse Borculo van 25 tot en met 28 ju- de Fietsvierdaagse De Achterhoek (Laren) 1 tot en met 4 augustus, de Achterhoek- fietsvierdaagse Doetinchem van 8 tot en ït 11 augustus en de Grensoverschrijden- -t fietsvierdaagse Montferland ('s-Heeren- erg) van 15 tot en met 18 augustus. De fol- tr is verkrijgbaar bij alle WV-i kantoren in ■lederland. ïfo: Streek-VW Achterhoek, J$efoon 05750 - 19 3 55. Vakantie anders fliim zestig reisorganisaties, buitensportza- «n, vliegmaatschappijen, campings, fiets- Jlinkels, clubs en reisboeken-uitgevers zul- pto deelnemen aan de zevende 'Vakantie (nders Beurs', die morgen, 5 maart wordt ïhouden in het Kolpinghuis, Smetiusstraat in Nijmegen. De beurs noemt zich 'an- ?rs' omdat veel aandacht wordt besteed m actieve vakanties en bijzondere reizen, voet, per fiets, klimmend, varend, schil- ren of mediterend. De beursorganisatie aakt melding van maar liefst 24 dialezin- ^icheepsposters I «tig historische scheepvaartaffiches zul- n tot en met zaterdag 8 april te zien zijn in I >t Maritiem Museum 'Prins Hendrik', Leu- 4 haven 1 in Rotterdam. De affiches (de gidste dateert uit 1875) maken deel uit van verzamelding die de Duitse rederij Ha- ig-Lloyd heeft aangelegd. Hapag onder- )udt al meer dan honderd jaar vracht- en tssagiersdiensten naar alle werelddelen, et museum is van dinsdag tot en met za- geopend van 10-17 uur, zon- en gen van 11-17 uur. »fo: telefoon 010 - 4 137 342. erse Vakantiemarkt et Iers Nationaal Bureau voor Toerisme Dudt zaterdag 11 en zondag 12 maart in !t Amsterdamse World Trade Centre weer jaarijkse Ierland Vakantiemarkt. Het fes- n. dat vorig jaar meer dan 6.000 bezoe- ïrs trok, wordt gehouden in het kader van Patrick's Week. Er is een uitgebreide va- intiemarkt, er worden vis- en golfdemon- raties gegeven, er is op beide dagen tradi- Jnele Ierse muziek, en er is natuurlijk Iers en en drinken. Daarnaast zijn er Ierse 'odukten te koop, zoals CD's, t-shirts en uien. Een entreebewijs, dat tevens dienst ïet als lot in een grote loterij, kost vijf gul- •n. Kinderen mogen gratis mee. Van 11 tot In Moskou is overeenstemming be reikt over gezamenlijke activiteiten waarmee in 1996 in zowel Neder land als Rusland het 300-jarig be staan van de Russische vloot wordt gevierd. Ook zal er in 1997 worden stilgestaan bij het bezoek dat tsaar Peter de Grote in 1697 aan Neder land (Zaandam) bracht. Volgens mr. De toegangsdeur van het scheef gezakte Czaar Peterhuisje in Zaandam. Ooit logeerde hier de Tsaar aller Russen met de bedoe ling even verderop op een werf het scheepstimmermansvak onder de knie te krijgen. Hij vertrok ech ter alweer snel naar Amsterdam omdat hij doodziek werd van de belangstelling van de Zaanse jeugdfoto anton van daal Piet Buwalda, leider van de Neder landse delegatie, had het er soms veel van weg dat er kernwapenon derhandelingen plaatsvonden. Rus land mag groter zijn, Nederland heeft meer geld beschikbaar. Dat bemoeilijkte het overleg kennelijk, zeker nu het niet om echt geringe bedragen gaat. Delegatielid Hans Bakker, directeur van het Amster damse Scheepvaartmuseum, schat dat alleen van Nederlandse kant al vijf miljoen gulden moet worden opgebracht. De relatie tussen beide evene menten is dat Peter de Grote zijn in Nederland opgedane ervaringen bij de scheepsbouw heeft gebruikt bij de opbouw van de Russische vloot. Russische woorden als kamboes (kombuis), sjtoerman (stuurman), matros en tros herinneren nog aan de Nederlandse tijd van tsaar Peter. De manifestaties (waaronder tal van tentoonstellingen en culturele uit wisselingen) in Nederland gaan van start met een groot evenement op het IJ en de Zaan. Historische sche pen kunnen niet alleen worden be zichtigd, maar ook zullen schijnge vechten worden gehouden. Op het IJ, onder de achterplecht van een compagnieschip, zal op vlotten de opera 'IIBurgomaestro diSaendam' van componist Donicetti worden opgevoerd. Dat openingsfeest in Nederland kan in St. Petersburg worden gevolgd op een enorm tv- scherm. Eenzelfde scherm toont in Nederland hoe de Petersburgers hun herdenking vieren. Er wordt ook gewerkt aan een tentoonstelling van Nederlandse bedrijven in St. Petersburg. Batavia klaar Op vrijdag 7 april zal Koningin Beatrix de in Lelystad gereconstrueerde Oost-Indivaarder Batavia dopen. Het 56 meter lange schip, waaraan ruim tien jaar werd gewerkt, zal na de plechtigheid door middel van een stalen draagstoel met staande masten en volledige tuigage in twee tot drie dagen in het water worden gezet. Tegelijkertijd zal op de werf aan de Oostvaardersdijk een Pasar (Indone sische markt) worden gehouden. Info: telefoon 03200 - 32 9 12. Tol in Tsjechië In Tsjechië is met onmiddellijke ingang een tol-plicht ingevoerd op alle grote wegen rondom Praag en die tussen de Tsjechische hoofdstad en Brno. Dat meldt het ANVVB- blad 'De Kampioen'. Voor ongeveer 27 gul den dienen automobolisten en motorrijders bij de Tsjechische grens (of bij enkele ben zinestations) een vignet te kopen, dat geldig blijft tot 21 januari 1996. Wie in gebreke blijft wacht een boete, die kan oplopen tot 330 gulden. Toerisme groeit door De toeristische bedrijvigheid is in 1994 ge groeid met drie procent. Dat blijkt uit voor lopige berekeningen van de World Touris me Organisation (WTO). Over de hele we reld werden 528 miljoen 'toeristische aan komsten' geteld en de inkomsten (exlusief het internationaal vervoer) liepen op tot 321 miljard dollar. Europa bleef met 315 mil joen toeristen de populairste regio. Veer naar Jordanië Toeristen die van Israël naar Jordanië willen reizen kunnen straks niet alleen gebruik maken van de nieuwe grensovergangen bij Eilat en het Meer van Tiberias, maar ook van een veer dat over de Dode Zee van Ein Gedi naar het Jordaanse bungalowpark Ma'yan zal gaan varen. De eerste bespre kingen daarover zijn kort geleden afgerond. De ferry, zo is de verwachting, zal medio ju ni dit jaar in gebruik worden gesteld. Prijzen Kanaaltunnel Voor de periode van half maart tot eind september gelden voor het vervoer door de Kanaaltunnel (Le Shuttle), afhankelijk van onder meer reisdatum en duur van het ver blijf in Groot-Brittannië, drie tarieven. On afhankelijk van het aantal inzittenden dient voor bijvoorbeeld een vijfdaags retour 300 gulden teworden betaald. Een dagretour daarentegen is er tot eind april voor 139 gulden. Reserveren voor Le Shuttle is niet meer nodig. Het ligt in de bedoeling nog deze zomer, tijdens drukke momenten, vier treinen per uur te laten vertrekken. Spaanse posttarieven In Spanje zijn nieuwe posttarieven van kracht geworden. Voor het verzenden van een brief (tot 20 gram) en kaarten binnen Europa moet nu 60 pesetas worden betaald. Kanobeurs Dit weekeinde wordt in sportcomplex Mer- westein aan de Brinklaan te Nieuwegein de Kanobeurs gehouden. Meer dan zestig Ne derlandse en buitenlandse werven, impor teurs, kledingfabrikanten, reisorganisaties en wat dies meer zij, verstrekken de bezoe kers informatie over alles wat met kano sport te maken heeft. In twee basins vinden demonstraties plaats van onder meer kano polo, slalom en brandingtechnieken. De ex positie is vandaag geopend van 10.00 tot 18.00 uur en morgen van 10.00 tot 17.00 uur. Loopbrug Hortus In de Hortus Botanicus aan de Plantage Middenlaan 2 in Amsterdam is het sinds 1 maart mogelijk de op een glazen circustent gelijkende drie-klimatenkas vanaf een loop brug te bewonderen. Bezoekers kunnen nu op 5 meter hoogte neerkijken op het sub tropische 'oerwoud', inclusief de befaamde in een waterbassin drijvende 'grootste lelie ter wereld', de Victoria amazonica. Info VW Amsterdam, telefoon 020 - 5 512 512. Fiets in Oost-Europa Bij de Fietsersbond ENFB is zojuist de ze vende druk van 'Fietsen in Europa' versche nen. Ditmaal bestaat het handboek voor fietsvakantiegangers uit vijf delen. Nieuw is deel 4 waarin een overzicht wordt gegeven van de mogelijkheden in Oost-Europa. Ant woord wordt gegeven op prangende vragen als 'Hoe zijn de wegen in Albanië en 'Kan ik de fiets meenemen op Roemeense treinen'. De andere delen gaan over: Voorbereiding (1), Europa Noordwest (2), Benelux en mid den-Europa (3) en Zuid-Europa (5). De complete set (te koop bij de boekhandel) van 'Fietsen in Europa' kost 39,90; een en kel deeltje 17,50. Avontuur, daar draait het om in twee nieuwe attracties, die dit voorjaar opengaan; Het Ver borgen Rijk van Ming in de Hortus te Haren en de Movie Stunt Spectacular in Walibi Flevo in Biddinghuizen. Daarnaast krijgt het dagtoerisme er een aantal andere troeven bij: de bouw van het vlaggeschip van Michiel Adriaansz de Ruijter in Lelystad, het eerste Neder landse Sportmuseum in dezelfde plaats, en het Kaas Exposeum in Gouda. Het Verborgen Rijk van Ming is een stukje China midden in het Groningse landschap. Het is in de eerste plaats een historisch en botanisch natuurgetrouwe kopie van een privé-tuin, die toebehoorde aan een welge stelde Chinese ambtenaar uit de zestiende eeuw. Chinese wetenschappers en am bachtslieden hebben de lusthof tot in de kleinste details nagemaakt. Maar de tuin biedt ook een levend stukje hedendaags China. Het Verborgen Rijk van Ming wordt namelijk bevolkt door louter Chinezen, die de*bezoekers meenemen op een avontuur lijke ontdekkingsreis door de Chinese cul tuur. Bovendien biedt het Groningse stukje China tal van optredens en attracties, die allemaal zijn geselecteerd op authenticiteit: van het vuurwerk, de thee die op ceremo niële wijze wordt geschonken, de Dim Sum-hapjes en het porselein in het restau rant, tot de wijze Tai-Chi meester. Ook de tuinmannen, hun gereedschappen en hun werkwijze zijn afkomstig uit China, evenals de sampan waarin de bezoeker rondvaart, het Pi Luo Theemuseum en de hebbedinge tjes in de souvenirwinkel. Het Verborgen Rijk van Ming biedt verder tal van demon straties, doe-mee-activiteiten, speelmoge- lijkheden en optredens van artiesten. Bij voorbeeld: circus en opera, zijdeschilderen, vliegergevechten, Tai-chi lessen, theecere monies, bloemschikken, aquarelleren, kalli graferen, acupunctuur en verkleedpartijen voorkinderen. Stuntmannen Het één jaar jonge attractiepark Walibi Fle vo biedt in het nieuwe seizoen een Europe se primeur: de Movie Stunt Spectacular: een theater met 1.200 stoelen, waarin acht Amerikaanse stuntmannen op spectaculai re wijze laten zien hoe in bioscoop- en tele visiefilms stunts worden uitgevoerd. Zij werken met het filmscript van 'Solomon's Mines'. Het is geschreven door Peter Alexander die vrijwel alle stunts en speciale effecten voor de films van Steven Spielberg op zijn naam heeft staan. Aangenomen mag worden dat de Movie Stunt Spectacu lair grote gelijkenis vertoont met Indiana Jones, een van de grootste publiekstrekkers in Walt Disney's MGM-studio's te Orlando. De stuntmannen die in Biddinghuizen hun bloedstollende kunsten vertonen, zijn professionals die meewerkten in een reeks van Hollywood-successen. Afhankelijk van het aantal bezoekers voeren zij vanaf eind april zes maanden lang hun twintig minu ten durende show één tot zes keer per dag op. Voor groepen is er de mogelijkheid een besloten voorstelling bij te wonen, com pleet met een kijkje achter de schermen. Back stage vertellen de Amerikaanse acteurs hoe het in Hollywood toegaat bij stunts en special effects. Tot de nieuwigheden waarmee Walibi Flevo het tweede seizoen ingaat, behoort

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25