Humor en lichtheid in 'portret Dorian Gray' 'Deze toren is net een gedichtje' Cultuur&Kunst lolly Ackerman voelt zich als een vis in het water Dommelsch Theaterprijs weg Symbolische wereld van naaktmodellen Speelse benadering van noodlotsdrama Alle humor weggewerkt in decor en aankleding ^TERDAG 4 MAART 1995 CHEF ANNEMIEK RUYGROK. 071 -356471PLV.-CHEF JAN RIJSDAM, 071-356472 [azz op zondag tcio* Harry's Jazz and Blues Band speelt zondag 5 maart vanaf 5.3O uur een mix van blues en dixie in café Cheers in Leiden, je Jazz Gazz Swing Band treedt zondag vanaf 15.30 uur op in he Elephant Club aan de Verpolder 14 in Warmond. Aces of yncopation is zondag vanaf 15.30 uur te beluisteren in De [anepoel aan de Huigsloterdijk 257 in Abbenes. Bob Rigter peelt met zijn kwartet zondag vanaf 15.30 uur in café De Jonge- jffer aan de Grent 4 in Noordwijk. •asen met The Phantom gpENK&O in Leiden heeft kaarten voor The Phantom of the Ejera op 16 april, eerste Paasdag. Bij het Uitbureau aan de Ou- Vest 45 zijn ook entreebewijzen te koop voor voorstellingen I april, mei en juni. De musical over de mismaakte man in de gtacomben van de Parijse Opera is te zien in het Circustheater jScheveningen. nschrijving Pleinpop Musici uit Leiden en omgeving kunnen zich inschrijven r het vijfde Pleinpopfestival dat op 13 augustus plaats vindt, ilangstellenden moeten voor 13 mei een demo met eigen >rk, een foto en een biografie opsturen naar de Stichting Plein- ip, Postbus 3280,2301 DG in Leiden. Uit de inzendingen wor- :n negen bands geselecteerd. Om het lustrum extra luister bij zetten, staat op Pleinpop voor het eerst ook een (inter)natio- tal bekende groep. Theatergroep Carrousel met Oscar Wilde 's meest beroemde werk in LAKtheater THEATER IEELDENDE KUNST/MUZIEK/DANS RECENSIE MARCO VAN PELT Irstelling: 'Moment of Creation" van jnsionist Movement. Met onder ande- Molly Ackerman, schilderes, Josephi- (ansen, dans; Jos Kessels, slagwerk en ar. Bram Groothoff, saxofoon, key- fd, drum en zang en Erik Jan Kuiper, jtaar Gezien: 3/3 Kunstcentrum Haagweg 4, Leiden. expansionistische kunstena- geniet de Amerikaanse Mol- ickerman in eigen land enige tendheid. Sinds 1989 houdt geregeld exposities met haar rk, dat volgens Ackerman al- te maken heeft met groei, to- vrijheid en de risico's die met zich meebrengt. Met 'life performance' gister- jnd probeerde de Ameri- inse deze vage termen invul- w te geven. Ze omringde zich arbij met kunstenaars van schillende disciplines, ickerman slaagde gedeeltelijk haar opzet. Want het was ar bedoeling het publiek mee nemen in de studio's van ar' artiesten. „Om te laten n wat er gebeurt als een kun- naar iets creëert", was Acker- ins uitleg. Terwijl de basgita- eerste noten speelde, tfermde Ackermans zich over canvas. Geheel geïnspireerd or de ter plekke verzonnen uziek van Kessels, Groothoff Kuiper en het dansen van hsen schilderde ze dit tijdens de 'performance' vol. Helemaal geïmproviseerd was het niet, op het doek waren al grijze tinten en een cirkel te zien. Met roze verf ging Ackerman aan de slag. Ze leek net Tante Til uit de vreemde jeugdserie 'De Familie Knots'; een kloddertje roze hier, een kloddertje roze daar. Ackermans leek zich weinig aan te trekken van de muziek, die soms iets weg had van The Doors. Nu en dan haalde de saxofoon grillig uit, maar Molly trok onverstoorbaar haar verti- kale en diagonale strepen, waarvoor ze een blokkwast, een penseel en een doek gebruikte. Danseres Josephine Jansen liet zich daarentegen helemaal gaan. Ze gebruikte daarbij ook de snoeren van de apparatuur en zelfs een brandende fakkel. Jansen benutte elke centimeter van de vloer en liet zien dat ze over een soepel lijf beschikt. Ondanks 'de vrij aparte kunst vorm was de verrassing er na zo'n drie kwartier wel vanaf. De muziek was, op sommige pun ten na, té ongecoördineerd. Grote afknapper was het mo ment waarop Bram Groothoff, na een slok bier, vokaal van zich liet horen. Wat er uit zijn keel kwam, leek nog het meest op een valse kraai. Maar Molly Ac kerman vermaakte zich opper best, ze voelde zich tussen alle vertegenwoordigde disciplines als een vis in het water. VOORBESCHOUWING MARGRIET PRINSSEN 'Het portret van Donan Gray' van Oscar Wilde door Theatergroep Carrousel Regie Matin van Veldhuizen Spel Cas Enklaar en Enk de Visser Gezien 6/1, Amster dam Te zien: 8/3 en 9/3, LAKtheater. Leiden „Alle kunst is volstrekt nutte loos," dicteren de acteurs aan het begin van de voorstelling, een citaat uit het voorwoord van Oscar Wilde's meest be roemde werk 'Het portret van Dorian Gray'. Precies honderd jaar geleden werd de 'decadente dandy', onder meer op basis van dit als immoreel bestempel de boek, veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid. Ongevaarlijk is kunst immers nooit geweest. Het portret van Dorian Gray is behalve een meeslepende ro man ook een rijk essay over schoonheid en verval, passie en zonde, kunst en het leven. In ra ke beweringen en wise-cracks schetst Wilde zijn variant op de Narcissus-mythe. De kunst schilder Basil Hallward heeft een portret gemaakt van de meest volmaakte jongeling die hij ooit aanschouwde: Dorian Gray. Door een gemeenschap pelijke vriend, de snob Lord Henry Wotton, wordt de on schuldige Dorian aangemoe digd „het leven ten volle te be nutten en ongeremd zintuiglijk te zijn." Hij verkoopt zijn ziel aan de duivel om zijn jeugd, het enige dat volgens Lord Henry het bezitten waard is, te behou den. Dorian Gray leert snel. Als zijn eerste grote liefde Sybil Va ne zich van het leven berooft De oudere Cas Enklaar en de jonge Erik de Visser spelen alle voorkomende rollen 'Het portret van Dorian Gray'. nadat hij haar de bons heeft ge geven, is zijn verdriet intens en oprecht. Van half zes tot pak weg kwart voor zes lijdt hij he vig, om zich vervolgens door Henry te laten troosten bij de opera. Thuisgekomen bemerkt hij tot zijn schrik een verande ring in het portret: rond de mondhoeken is een wrede trek ontstaan. Dorian Gray blijft jong en mooi, tot hij zich, na tal van verwikkelingen, genoodzaakt ziet het doek te vernietigen en daarmee zijn eigen ondergang afroept. Theatergroep Carrousel maakte onder regie van Matin van Veldhuizen een toneelbe werking van het boek. Twee ac teurs, de oudere Cas Enklaar en de jonge Erik de Visser, spelen alle voorkomende rollen tegen een decor dat wordt gedomi- FOTO BEN VAN DUIN neerd door een beeldschone, le vensgrote afbeelding van een Engelse of Amerikaanse pocket- uitgave van 'The picture of Do rian Gray'. Het psychologisch realisme dat hieruit spreekt (mooie jongeman in weelderig decor, staande voor zijn por tret), wordt in de bewerking van Carrousel volkomen losgelaten. Zo beschrijft Cas Enklaar als de verteller een merkwaardige uit drukking op het gezicht van Ba sil, op dat moment gespeeld door Erik de Visser, terwijl hij zelf vervolgens zijn gezicht ver trekt. Verwarring wekt dat geen moment, door de heldere en in genieuze wijze waarop de over gangen zijn gecreëerd. Met gro te vanzelfsprekendheid hebben de acteurs zich meester ge maakt van de tekst en de perso nages en deze naar zichzelf toe getrokken. Zo ontstaat een spannende toneelervaring, trouw aan de sfeer van het boek, met humor en lichtheid gebracht. Een centrale scène is die, waarin Cas Enklaar als quasi- hysterische nicht frontaal voor het publiek gaat zitten, in het felle licht, en foto's van zichzelf laat zien als viriele jongeman. Een pijnlijk moment waarop kunst en werkelijkheid even sa menvallen en waarin menig toeschouwer van pakweg boven de dertig zijn eigen ervaringen weerspiegeld zal zien: zonder erbarmen in de spiegel kijkend naar de rimpels, de vouwen, de kale plekken. Behalve een ode aan de jeugd is 'Het portret van Dorian Gray' ook een pleidooi voor passie en kunst en vooral voor een combinatie van beide. Cas Enklaar en Erik de Visser zijn erin geslaagd precies de goede toon te vinden tussen af standelijkheid en intimiteit, tus sen inleving in het negentiende- eeuwse dandyisme en een rake typering van het hedendaagse fin de siecle-gevoel. DOMMELEN GPD zoen. Dommelsch wil zich rich ten op evenementen die een breder publiek aanspreken. En bij die aanpak sluit het Oerol- festival beter aan dan het Thea terfestival. De Dommelsche Bierbrouwerijen blijven het Fes tival a/d Werf in Utrecht, het Theaterfestival Eindhoven en het Boulevard-festival in Den Bosch sponsoren. De bijdrage aan het Holland Festival gaat omlaag, maar dat heeft volgens een woordvoer ster geen ingrijpende conse quenties. De Dommelsche Bierbrouwerij en nemen voor het eind van de maand vrijwel zeker het besluit over afschaffing van de nu ze ven keer uitgereikte Dom melsch Theaterprijs. In plaats daarvan zal Dommelsch het Oerol-festival op Terschelling fi nancieel gaan ondersteunen. De Theaterprijs bedroeg 50.000 gulden en werd tijdens het The aterfestival in september uitge reikt aan een belangrijke voor stelling van het afgelopen sei- Heliogravures van Mieke Bijlevelcl in Fotogalerie De Kleine Klup BEELDENDE KUNST RECENSIE ROOS VAN PUT ositie: recente heliogravures Jijleveld. Te zien t/m 23/3, 10-22 uur, zo 12-22 uur, fotogalerie eKleine Klup, Nieuwe Rijn 1, Leiden. eke Bijleveld is van oor- ong fotografe, maar zij ge likt voor de visualisering van ar ideeën de heliografie. Een liogravure is een ets van een o. Fotografie en grafiek wor- n hierbij gecombineerd. Het eindelijke beeld heeft, door t uit verschillende stadia op- xmwde omzettingsprocédé, variëteit aan grijstonen. De pervlakte van een heliogravu- is zacht als fluweel en veel itbaarder dan de koud aan- elende huid van een foto. Een liogravure voegt enerzijds iets n een foto toe en anderzijds (staat een wezenlijk ander eld in vergelijking met een fo- Een heliogravure 'leeft' als lerik tware veel meer. Jen Weke Bijleveld creëert met okzjtiele beeldmanipulaties, or middel van fotografische - etstechnieken, haar symboli- lat-i ie wereld waarin naaktmo- aarijllen mede worden vereeu- ;d door inkt op papier. Bijle- d wijdt zich, zoals zij zelf verfct, aan gevoelskwesties. In ;uu ar werken is de symboliek na- Ste ukkelijk aanwezig. Niet alleen •or de titels die zij toevoegt n de werken maar ook door houdingen van de modellen de attributen die zij (bij zich) >ie Berèn Liedmeier speelt toneelstuk in oude Leidse sterrewacht LEIDEN SANDRA PASSCHIER „Gebouwen kun je vergelijken met teksten. Sommige zijn net belastingformulieren, andere verhalen. Maar deze sterretoren is een gedichtje. Het doet me denken aan 'Le Petit Prince' met dat blauw en wit." Bere'n Liedmeier kijkt met een bewon derende blik rond in de 'Koepel van de Fotograaf van de oude sterrewacht op het terrein van de Faculteit Biologie in leiden. Hier speelt zij 7 tot en met 11 maart de solovoorstelling 'De afstand tot de Maan'. „Toen ik het verhaal van Italo Calvino voor het eerst las, was ik er meteen verliefd op. Ik heb het stuk toen bewerkt tot een voorstelling dat ik mijn eigen huis in Arnhem heb gespeeld. Regisseur Qanci Garaedts van Stichting La Luna heeft dat toen gezien en vertelde mij dat ik in dit stuk kon doorgroeien. Zij heeft mij in techniek verder ge holpen en samen hebben we de huidige versie van 'De afstand tot de Maan' gemaakt." Het toneelstuk begint met een wetenschappelijk citaat van Darwin. Die stelde dat de maan een stuk rots van de aarde was en ooit heel dicht bij de aarde stond. Deze theorie was een tijdlang gangbaar. Het persona ge Qfwfq vervolgt het verhaal met zijn herinnering over de tijd dat de maan vlak boven de aarde hing en hij op de maan kon springen. Uiteindelijk ver telt hij over een verloren liefde tijdens één van zijn reizen naar de maan. Bere'n Liedmeier speelt in de oude •spelen is een feestje voor mij." Liedmeier speelt het stuk in haar eentje. Alleen een stem op band van de Italiaan Rocco Marotta staat haar bij. „Marotta is een beeldend kunstenaar. Hij spreekt typisch Italiaans met al le levendigheid die daarbij komt." Hoe het stuk er precies gaat uitzien, houdt de actrice liever nog geheim. „Het idee is alsof ik een lezing kom geven, en de stem heb ik als bewijsma teriaal." De voorstelling wordt ook ge geven in het kader van de ster- sterrewacht 'De afstand tot de Maan'. rewachtdagen op 10 en 11 maart. „De afdeling Sterrekun- de van de Universiteit was heel enthousiast om dit stuk in de sterretoren te laten opvoeren. Ze zijn me erg behulpzaam ge weest." Per voorstelling kunnen maar negen belangstellenden komen kijken. Voor meer publiek is geen ruimte. „Om in zo'n klei ne, intieme sfeer te spelen is een feestje voor mij. Deze ruim te galmt nogal, maar ik kan hier zelfs fluisteren. Dan verstaat het publiek me nog. De sterretoren geeft zeer veel ruimte voor emotie." Wanneer het mooi weer is wil Liedmeier het dak van de koe pel openmaken. „Als de maan zichtbaar is, is deze bijzondere voorstelling compleet." De toe gang is gratis, maar een vrijwil lige bijdrage na afloop is zeer welkom. Ook is het mogelijk plaatsen te reserveren. Dit kan tussen 9.0Q en 17.00 uur, tel. 085-453516 en van 17.00 tot 18.00 uur, tel. 071-275157. 'Vang mijn ziel', een van de heliogravures van Mieke Bijleveld. Ymir'. Samen met Jiaar zusters dwaalspoor zit. Op zoek naar de is zij geboren op een woonboot sporen van haar verleden, met de naam Ymir. De heliogra- wordt zij geconfronteerd met de vure 'Vang mijn ziel' is te 'lezen' nog onbekende sporen van haar als een verbeelding van de tijd huidige leven, dat zij aan dit, op haar privéle- De theatraliteit van het dage ven gebaseerde, project Ymir lijkse leven legt Bijleveld vast in werkte. Op dit moment is Bijle- fluweelzachte heliogravures, veld in een periode van haar le- waar de grijsnuances zorgen ven dat zij min of meer op een voor een poëtisch tafereel. Ge voelskwesties zoals liefde, ver driet en angst verbeeldt zij door middel van naaktmodellen die zonder enige verfraaiing gepor tretteerd worden en die soms afgebeeld zijn met een attri buut. Onmiskenbaar is de sfeer van kwetsbaarheid (onlosmake lijk verbonden met gevoel) die uit het geheel straalt. THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Voorstelling. 'Vertel Medea vertel' van Pauline Mol naar Euripides door Theater Artemis. Regie: Jos van Kan Spet Manon Nieuweboer, Has Drijver, Hans Somers, Folmer Overdiep en Jolien Wanninkhof. Gezien: 3/3, Schouwburg, Leiden. Medea wordt door haar echtge noot Jason voor een andere vrouw in de steek gelaten. Uit wraak voor dit haar aangedane verraad vermoordt Medea haar beide "kinderen. Zij doodt niet Jason, maar wil hem juist door het ombrengen van hun beider kinderen extra hard treffen. Uitgerekend deze klassieke tra gedie over een moeder die haar kinderen doodt, probeert jeugd theatergezelschap Artemis op toneel te brengen voor een pu bliek vanaf 10 jaar. Dat lijkt een merkwaardige onderneming, maar het gezelschap heeft on der leiding van schrijfster Pauli ne Mol hiervoor een eigenzinni ge vorm gevonden. Wat er aan het verhaal vooraf ging, wordt in nog geen vijf mi nuten samengevat. En dan zijn het de reeds gedode kinderen die aan hun moeder vragen, waarom zij hen vermoord heeft. Door de herhaling krijgt die vraag een centrale plaats. De belangrijkste truc zit in het ve derlicht heen-en-weer schake len tussen leven en dood. Het onverbiddelijke noodlot heeft zich namelijk reeds vol trokken. In losse scènes wordt deze onbegrijpelijke wanhoops daad - als het ware 'zappend' tussen leven en dood - niet echt verklaard, maar steeds een beetje nader belicht. De hard heid van het verhaalgegeven wordt daarbij geenszjns verdoe zeld, maar door een afstandelij ke en ontnuchterende, lichte toon op afstand gehouden. Zo ontstaat vanuit het perspec tief van de twee kinderen een letterlijk speelse benadering: zij proberen in het schemergebied tussen dood en leven al spelend en ravottend vat te krijgen op wat hun ouders - uit vrije wil of bepaald door het noodlot - el kaar aandoen. De vijf spelers vullen dat op een begrijpelijke manier in. Het maakt het ver haal waarschijnlijk herkenbaar der zonder het klassieke verhaal geweld aan te doen. En dat is knap werk. THEATER RECENSIE SUSANNE LAMMERS Voorstelling: Salesman of the year (De droom van een handelsreiziger) door Mark Kingsford. Regie: Michael Helmer horst. Vormgeving Frits van Hartings- veldt. Gezien: 3/3, LAK-theater, Leiden. Nog te zien: 4/3, aldaar. Geen betere plek om tot be zinning te komen dan een tweederangs hotel. Als je er gens met jezelf geconfronteerd wordt, dan is het daar. Buren gerucht en verwarmingsbui zen staan je slechts een half slaap toe. Je gaat piekeren. Ge leidelijk nadert het uur van de waarheid en weet je waar het fout ging. Waar je gefaald hebt. Het is dus maar te hopen dat Mark Kingsford vannacht in zijn eigen mandje mag slapen en niet in een gehuurd bed hoeft te kruipen, want hij heeft heel wat om zich ongelukkig over te voelen. Het leven van Gordon Tamper, een succes vol vertegenwoordiger in en standwerker voor Haarlem merolie, loopt griezelig parallel met Kingsfords mime-come- dy. Tamper (de naam is een grap je over humeuren en knoei werk) is de beste in zijn be drijf, hij wint althans de 'Sales man of the Year Award', maar ondertussen wringt en schrijnt het. Afgezien van alle kleine tegenslagjes en rampjes en mensonterende situaties waarin een verkoper verzeild kan raken, is het leven van een handelsreiziger toch vooral zo naar omdat het zo leeg blijkt. En als 43-jarige denk je dan: 'is that all there is?' Ook in de voorstelling gaat ogenschijnlijk alles goed, maar de grapjes zijn belegen en dun. Het kleine glimlachje dat ze waard zijn, moet veel te lang op je gezicht blijven zit ten. Het heeft er veel van dat alle humor in het decor en de spulletjes is gestoken. Het wordt niet leuk, het )s al leuk, en wie die mening niet van meet af aan is toegedaan, komt helaas niet achter de charme van de voorstelling.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19