zoek naar de Pierre Janssen-touch Op Republikeinse culturele revolutie bedreigt VS Rtv Show ZATERDAG 4 MAART 1995 348 Het moeizame speurwerk naar de juiste aanpak van kunst op TV Kunstmest is te populistisch en Nachtsalon te zwaar. Mieke van der Wey te zwierig en Michaël Zeeman te elitair. Ach, het is nooit goed met kunst op TV. Of zoals programmamaker Hank Onrust het zegt: „Al maak je een interview met Rembrandt zelf, dan nog wordt er nau welijks naar gekeken." Kortom: kunst trekt geen kijkers en is boven dien duur en bewerkelijk. Waarom dan toch op TV? Omdat het moet! Pierre Janssen en zijn legendarische programma 'Kunstgrepen' waren een onverbrekelijke twee-eenheid in de jaren zestig. FOTO ARCHIEF GPD MONIQUE BRANDT EN FRED VAN GARDEREN. Ook de TROS moest er aan geloven; een vaste kunstrubriek op TV. De filmpjes waren snel gekocht, nu nog een titel. Eindredacteur Ted Mooren schreef een prijsvraag uit onder het personeel. „En toen kwam die fantastische vondst van één van ons. Hij zei: 'noem het pro gramma Kunst... omdat het moet'. Je slaat dan twee keer de spijker op z'n kop. De TROS moet volgens de wet kunst uitzenden en persoonlijk vind ik dat kunst ook op TV thuishoort.' Dus vandaar." Kunst... omdat het moet en waarom eigenlijk niet. Mooren: „Dat knutselen bevalt ons wel, maar het soort program ma past niet in ons uitgangspunt. In fei te is het een blok aan ons been. Wij moeten immers breed programmeren, dat is de opdracht en dat staat ook al ja ren hoog in ons vaandel. Daarbij wor den we geacht breed te scoren. Dan is het dus moeilijk om een plekje te vin den voor kunst. Vandaar dat het laat op de avond is weggestopt." Kunst op televisie wordt door de pu blieke omroepen van oudsher als een lastig probleem ervaren. Volgens de nieuwe Mediawet is elke omroep ver plicht tenminste tien procent van de zendtijd te vullen met kunstprogram ma's. Omroepen als de NPS en de VPRO hebben daar geen enkele moeite mee, zij richten hun programma's im mers op een in cultuur geïnteresseerd publiek. Dat kunnen ze doen omdat ze smal mogen programmeren (voor een klein publiek). Maar de overige omroe pen, vooral die van Nederland 2, heb ben de opdracht om zoveel mogelijk kijkers te trekken. En met kunst scoor je nu eenmaal niet. Kunstprogrammamaker en eindre dacteur Hank Onrust (VPRO): „Een goed kunstprogranmma maken is daar bij vreselijk moeilijk. Het beste kun je kunst natuurlijk in het echt bekijken. Voor televisie moet je dus een vorm vinden die bij TV past en die de kijker boeit en emotioneel raakt. Niet te sim pel en niet te ingewikkeld. Verder heb je ook een beetje die Pierre Janssen-touch nodig. Een goede leraar die helder kan vertellen." Passie Bert van der Veer, programmadirecteur bij Veronica, heeft een passie voor kunst, maar weet hoe moeilijk het is om er een breed publiek mee te bereiken. Toen hij nog als programmadirecteur bij RTL werkzaam was, probeerde hij kunst binnen de programmering van de commerciële zender te krijgen. Tever geefs. Van der Veer: „We hebben toen op de zondagmorgen het programma Studio Rembrandt van Jeroen Pauw op gestart. Maar dat moesten we stoppen omdat het niet voldoende kijkers trok. Kunst is, denk ik, dodelijk voor een commercieel station. Maar ik zeg nooit definitief nee. Stuiten wij onverhoopt op een formule die er voor zorgt dat een kunstprogramma wel veel kijkers trekt, dan zijn wij de eersten. Neem zo'n le gendarisch programma als Kunstgrepen van Pierre Janssen. Stel, je loopt tegen zo iemand aan. Dan is de beslissing snel genomen." Van der Veer heeft zijn verantwoor delijkheden (veel advertentiegeld bin nenhalen). Mooren programmeert kunst enkel en alleen omdat het moet. Volgens Kees van Twist van de AVRO is dat hypocriet. „Als je kunst enkel en al leen daarom brengt, ben je als publieke omroep oneigenlijk bezig. Het kan niet, geld vangen uit Den Haag, terwijl je te gelijkertijd lak hebt aan je publieke op dracht. Wie kunst als loden last ervaart, moet de consequenties aanvaarden en commercieel gaan. Vaste plek Frans de Ruiter, ooit lid van de Stichting Derde Net die van Nederland 3 een cul turele zender wilde maken, kijkt weinig TV. Hij is niet tevreden over het aan bod: „Ik kan mezelf niet terugvinden op TV. Ik wil een vaste plek waar ik de pro gramma's van mijn voorkeur, veelal kunstprogramma's, kan vinden. Nu kom ik steeds bij de VPRO terecht. Ook al omdat ik geen zin heb om te zappen. Ik zou het heerlijk vinden om elke avond van pakweg 11 uur 's avonds tot 2 uur 's nachts naar een kunstblok te kijken. Ik snap niet dat zo iets er nog niet is. Het gekke is dat men binnen de omroep alles weet van de kij kers, maar niets van de beweegredenen van mensen zoals ik die niet of weinig kijken. Daar zou eens onderzoek naar moeten worden gedaan." Al jaren voert 'Hilversum' een discus sie over een vast cultuurblok na NOVA op Nederland 3. Maar tot nu toe komt daar weinig van terecht. Een jaar gele den leek het er stilletjes van te komen. Toen stonden na de nieuwsrubriek vijf kunstprogramma's geprogrammeerd: Tussen dag en nacht (VPRO), het boe kenprogramma van Maarten 't Hart op maandag, Roerend Goed (VPRO), kunst programma van Hanneke Groenteman op dinsdag, Lolapaloeza (VPRO), life- style-programma van Bram van Splun- teren op woensdag, klassieke muziek op vrijdag (NOS) en De wereld van Bou- dewijn Büch (VARA) op zaterdag. Alleen de donderdag week af met de docu mentairerubriek Impact (VARA) Die culturele regelmaat is op dit mo ment weer lelijk verstoord. De VPRO is van dat tijdstip vrijwel verdreven, de VARA programmeert op woensdag de politieserie Law and Order als vulsel en de NPS staat stil. Ruzie in de tent. Achterbaks Het plan leek zo mooi; de culturele af deling van de NOS zou bij de splitsing (NOS in NOS. en NPS) gedeeltelijk over gaan naar een nieuw op te zetten poot bij producent ID-TV, genaamd ID-Cul- tuur. Hoofd muziek en dans/program mamaker van de NOS, Piet Erkelens, en vier van zijn medewerkers stapten over naar het Amsterdamse produktiebedrijf van Harry de Winter. Die zou vervol gens een groot deel van de produktie van de NPS-kunstprogramma's voor zijn rekening nemen. Dit viel niet in goede aarde. Toen de 'achterblijvers' van de overstap van hun baas hoorden, werden ze woedend. Achterbaks von den ze het. Ze voelden zich gepasseerd omdat de onderhandelingen zonder overleg waren gevoerd. De inmiddels benoemde directeur Albert van den Heuvel kon gelijk vertrekken. Erkelens en zijn volgelingen vertrok ken ondanks het afblazen van deze 'strategische alliantie' tussen NPS en ID-Cultuur toch naar Amsterdam. En lieten een poel van onrust achter. Bin nen het culturele bolwerk van.de NPS rolt de ene kop na de andere. Nu zit hoofd culturele programma's Rients Slippens weer voor onbepaalde tijd 'ziek' thuis. De laatste der Mohikanen, Hoofd drama Wim Odé, rent zichzelf voorbij in een poging om te redden wat er te redden valt. De kunstproduktie van de NPS draait niet op volle toeren, dat moge duidelijk zijn. Anton Smit, mededirecteur van ID-TV, verwacht dat binnenkort binnen de NPS spijkers met'koppen geslagen zul len worden. „Ik neem tenminste aan dat er gestreefd wordt naar rust. Dus moet er een programma-directeur Kunstzaken worden benoemd. Als die er eenmaal is, kan de samenwerking op Nederland 3 snel gaan. Ook de VARA zal bereid zijn om mee te werken aan een cultureel blok. Ik kan mij voorstel len dat er drie keer geslikt moet worden voordat ze Impact op een ander tijdstip zetten, maar ze hebben volgens mij geen enkele moeite om Zappelin ervoor in te leveren." Bert van der Veer juicht bij het idee dat er zo'n cultuurblok komt: „De pu blieke omroep hoort de beheerder te zijn van ons culturele erfgoed. Ik zal ze ker kijken. Ik moet dan wel even de hobbel van Ferry Mingelen ontwijken, maar daarna haak ik weer aan." Hank Onrust maakt zich ook sterk voor zo'n blok: „Het zou geweldig zijn, als je, net zoals in Engeland The Late Show op BBC 2) weet dat je elke avond iets van je gading kunt vinden. Het is natuurlijk wel erg duur, want je moet er als je het goed wil aanpakken een speciale redactie voor opzetten. Maar daar krijg je dan ook wel iets fantastisch voor terug." Onrust ziet nóg meer heil in een re clamevrij cultureel net. „Dat is in mijn ogen de echte oplossing om kunst op TV een kans te geven. Bovendien hoe ven de andere omroepen zich dan geen zorgen meer te maken om die tien pro cent, laat die maar fijn quizzen." Grachtengordel Frans de Ruiter is fervent aanhanger van zo'n cultureel net. Kunsten '92, een actiegroep waarin ruim 250 kunstinstel lingen zijn vertegenwoordigd en waar van De Ruiter voorzitter is, is kort gele den een onderzoek gestart naar de haalbaarheid ervan. De Ruiter hoopt de uitkomsten van dat onder.zoek binnen twee maanden te presenteren. Met na druk zegt hij: „Het gaat niet om een grachtengordel-aangelegenheid maar om een kwaliteitsnet waarin ruimte is voor allerlei culturele- en kunstpro gramma's." Ted Mooren ziet ook wel wat in zo'n kunstnet. Niet dat zijn TROS daar op moet: „Zo'n net geeft duidelijkheid. Ie mand die kunst wil, stemt er op af. En de ander zapt meteen weg. Tegenstan ders noemen zo'n net een cultuurgetto, maar ik vind dat je zoiets een kans moet geven." Anton Smit vindt het 'bull-shit' en Kees van Twist 'onzin': „Het is volstrekt naïef om te denken dat zo'n net levens vatbaar is. Het kost je vele miljoenen. Kijk maar naar het Frans-Duitse cul tuurnet Arte. Dat bestaat bij de gratie van de politiek, die er veel geld instopt. Toch lijdt het een kwijnend bestaan. Je moet kunst niet isoleren, maar juist door je hele programmering weven. An ders kijkt er geen hond en komt het niet tot zijn recht.Dat betekent een groot verlies." Kijkcijfers Hilversum moddert voorlopig door. Niets lijkt te veranderen. Met kunst scoor je niet en daarom is het voor de doorsnee bons niet interessant. Kijkcij fers zijn, ook in de publieke TV-wereld, nog steeds heilig. Toen Verónica-direc- teur Joop Daalmeijer vorig jaar de Gou den Roos van het TV-festival in Mon- treux naar de Spaanse dansfilm Sevil- lanas van cineast Carlos Saura zag gaan, schudde hij vol ongeloof zijn grij ze hoofd: „Hoe is dit in hemelsnaam mogelijk. Zo'n film scoort toch voor geen meter." Dat het hier om een kwa- liteitsprodukt ging, is voor Daalmeijer geen argument. Toch gloort er hoop aan de horizon. Tenminste, dat denkt Anton Smit. Hij ziet een ommekeer in de relatie tussen TV en cultuurinstellingen. Met name toneel staat volgens hem veel dichter bij TV dan vroeger. „Toen ik zeven jaar ge leden probeerde om afspraken te ma ken over structurele samenwerking, kreeg ik geen poot aan de grond. De theaterwereld wilde absoluut geen in menging. Ik moest maar terugkomen als de produktie klaar was." „Die houding is veranderd. De mees ten willen nu wel praten en in een vroeg stadium bekijken of er een samenwer king mogelijk is. Naast Theu Boermans (Theatergroep De Trust) en Gerardjan Rijnders (Toneelgroep Amsterdam) melden zich steeds meer theatermakers die voor TV en bioscoop willen werken. Het loopt momenteel storm op de Me dia-academie in Hilversum (deze geeft onder meer cursussen op het gebied van TV-technieken, red.). Mensen als Peter de Baan (RO-Theater) en Johan Doesburg volgen een TV-cursus. Ik denk dat men niet langer onderkent dat je op TV produkties kunt maken met een artistieke waarde en een bepaalde maatschappelijke relevantie. Ook in de acteurswereld is een kentering waar neembaar. Vroeger haalde een gere nommeerde acteur zijn neus op voor TV. Nu staan ze in de rij." Dédain Kees van Twist voorziet in de toekomst een blijvende intensieve samenwerking tussen de kunstwereld en televisie. „De mensen uit de kunstwereld die met zo veel dédain op televisie neerkijken, zijn niet met het medium opgegroeid. De jonge mensen die nu van de academies af komen, voelen zich absoluut niet be dreigd door televisie. Integendeel, het is een onderdeel van hun bestaan en hun werk. We werken nu al veel met ze sa men, en dat neemt alleen maar toe. Door zo'n samensmelting is kunst op televisie het mooiste dat er is." Frans de Ruiter zet aan voor een laatste gevecht: „Ze künnen zeggen wat ze willen, maar ik weet zeker dat zo'n cultuurnet er komt. Je wordt nu nog als idioot bestempeld als je dat zegt, maar wacht maar af. Er is een executie voor nodig om omroepbonzen te laten in zien dat ze fout zitten. Dat moet dan maar, want dat net moet er komen." Hank Onrust relativeert: „De BBC wordt hier altijd aangehaald als de idea le zender, maar ook die heeft een hoog tuiniergehalte. Al met al is het in Neder land echt niet zo slecht gesteld met de kunst op TV. Ik vind wel dat we ervoor moeten vechten, anders raken we de kunst op televisie helemaal kwijt. En dat mag nooit gebeuren." WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De conservatieve golf die door Amerika waart, dreigt verstrek kende gevolgen te bij gen voor het cultuurbeleid in de Verenig de Staten. Na de machtsoverna me in het Congres wil de Repu blikeinse meerderheid het mes zetten in de overheidssteun voor de kunsten. Zowel kunste naars als de publieke omroepen dreigen daarvan het slachtoffer te worden. De VS zijn het land van de commerciële tv en radio, maar de publieke omroep heeft toch een zeer trouwe aanhang. De publieke zenders hebben Ame rika educatieve programma's, kunst, en bnderprogramma's als Sesamstraat en de Muppets gebracht. Niet onderbroken door reclame. En dus ook niet betaald uit reclame, maar deels uit de 'algemene middelen'. „Moeten Pino, Kermit en Bar ney dan verdwijnen?", roepen aanhangers van de publieke omroep vertwijfeld uit. En zelfs de zo conservatieve filmster Charlton Heston sprong in de bres voor de kunsten. „Kunst is het brood van de ziel", zei hij tijdens een hoorzitting. En hij verweet de Republikeinen dat brood op rantsoen te willen zet ten. Het voorstel van de nieuwe voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, Newt Gingrich, om overheidssteun voor de pu blieke omroep in te trekken heeft tot felle reacties geleid. Hij noemt die omroepen 'elitair', en alleen gericht op de rijke basse. In deze tijd van bezuinigingen moet die elite volgens Gingrich maar haar eigen boontjes dop pen. De Corporation voor Public Broadcasting werd opgericht in 1967 om de Amerikanen radio- Newt Gingrich, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, vindt dat de publieke omroepen in de VS elitair zijn. FOTO EPA JOSHUA ROBERTS en tv-programma's te bieden, joen mensen af op een van de die zij bij de grote commerciële 629 radio- en 351 tv-stations, omroepen niet vinden. Nu die deels door de CPB worden stemmen maandelijks 180 mil- gefinancierd. Dankzij het Public Broadcas ting System (de tv-tak) zijn tien tallen miljoenen bnderen opge groeid met Sesamstraat, de Muppets en Barney, de immens populaire dinosaurus. Maar PBS brengt ook in honderden ge meenschappen lokaal nieuws. En National Public Radio voor ziet honderden radiostations van nieuws en achtergronden. Het budget van de publieke omroep wordt grotendeels be taald door de luisteraars en kij- kers. Geregeld houden de sta tions inzamelingen om aan geld te komen. Voorts krijgen zij geld van de staten en gemeenten, van bedrijven en uit de verkoop van T-shirts, petjes en ander re clame-materiaal. En wat zij te kort komen vult nu nog de staat aan. Van hun totale budget van 1,8 miljard dollar komt 286 miljoen uit de schatbst. En die bijdrage willen de Republikeinen nu schrappen. Het zal de publieke omroep niet doen verdwijnen, maar wel het leven een stuk moeilijker maken. Vooral de stations op het platteland die, meer dan die in de grote steden, afhankelijk zijn van overheids bijdragen. Als zij dertig procent van hun inkomsten kwijtraken betekent het dat zij programma's moeten schrappen. De publieke omroep is vooral actief als promotor van bassieke muziek, opera, ballet, documentaires en historische series. Programma's die je op de commerciële stations niet zult aantreffen, omdat zij te weinig bjkers trekken. Traditionele cultuur De publieke omroep is de enige die 'traditionele cultuur' op de buis brengt. „Cultuur voor de elite, ja", zeggen de Republikei nen. Maar met die 'elite' bedoe len zij vooral 'links'. Want de publieke omroep brengt tradi tiegetrouw ook programma's over controversiële thema's die bij de conservatieven niet goede aarde vallen. „PBS is geen publieke om roep. Rush Limbaugh, dat is pas publieke omroep", zei Gingrich. Limbaugh is een oer-conserva- tieve radio-presentator die door rechts-Amerika op handen wordt gedragen. Andere Con gresleden stelden 'dat PBS-pro- gramma's strijdig zijn met de Amerikaanse traditionele waar den'. Gingrich wil de publieke om roepen privatiseren. Maar PBS- programmamaker Ken Burns verzucht 'dat we juist een plek nodig hebben die los staat van commerciële invloeden en waar niet constant naar de bjkcijfers wordt gekeken'. PBS is 'de enige bron van niet-cxommerciele kwaliteits-tv en -radio, vc op het platteland van Ameri .De Republikeinen vinder de publieke omroep er ook: der steun van de overheid komt. De verkoop van Bai Muppet- en Sesam-Straat- kelen levert de makers jaai meer dan een miljard dollai De dinosaurus Barney was jaar zelfs de derde meestvei nende entertainment-figuu Amerika, na regisseur Sti Spielberg en tv-gastvrouw rah Winfrey. Van dat geld komt echte weinig bij de publieke omi terecht, zegt Gingrich. Die vindt dat het geen taak vod staat is om kunstenaars te i sidieren, en dus de 345 rrrilj aan subsidies die jaarlijks i musea, schilders, musici ofl letdansers worden gegeven intrekken. Gingrich spreekt| hier over 'begunstigen van elite'. Maar zonder die steun zi de kunsten pas echt het don worden van wie ervoor kan talen. Charlton Heston ze zijn pleidooi voor het Con dat de subsidies er juist toe gedragen hebben „Ameri culturele nalatenschap toej kelijk te maken voor de gew Amerikanen". De Republike culturele revolutie dreigt ongedaan te maken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18