De Beukenhof: naar een ster met souplesse Onder Ons' met de hele club op reis Het Gesprek van de Dag Niet veranderen hoor, Yulduz! Black Booster nog niet overal 'in' VIERDAG 4 MAART 1995 Leen doodgewo- fezondagmiddag, L 45 jaar geleden, P^ten vier mannen 0|ndde tafel met |t idee om met de ehele familie een- Lal in het jaar een bgje weg te gaan, een familie-uitje organiseren. Om jt doel te verwe- 2lfcilijken werd de ireniging 'Onder opgericht en in I50 ging de familie •ijzer, want over pze echte Leidse milie gaat het, Kl ior de eerste keer zamenlijk een igje weg. 15 dereen ging mee. ja's, oma's, kinde- "fn, kleinkinderen alles wat daar ssen in. Het hele be ar werd er voor !ze vakantie - int zo werd het ggie uit door ie- '.01 reen gezien - ge aard. En in de eede week van ju- was het dan zo- Dan ging de he- familie daadwer- lijk op pad. In- jddels, 45 jaar la- is dat ene dagje u jegroeid tot een z' p van drie dagen lar 40 tot 45 men- 07 n bij meegaan. En rer een ding zijn H het allen eens. aim Vie één keer mee al at, gaat altijd Onderonsje van de reisvereniging van de familie Keijzer. Zo te zien hebben ze wel zin in het jaarlijkse uitstapje. eestal blijft het gezelschap in ederland, maar de Keijzers Dkken ook over de grens. Naar ilgië en naar Duitsland. De va- ntiegangers variëren in leef- dvan 25 tot 73 jaar. „De leef- d maakt helemaal niets uit. dereen trekt gezellig met el- lar op. Er er valt eigenlijk nooit z£n wanklank. We gaan gewoon »or de lol en de rest is van on- ergeschikt belang." envijl de hele club bij elkaar zit, komen de verhalen van voorafgaande jaren naar boven. „Weet je nog, toen we in Duits land dat ongelooflijke grote vuurwerk afstaken?" Gelach klinkt door de kamer. Het met veel bombarie aangekondigde spektakel bestond uit zegge en schrijve één vuurpijl, daarna werd een groot bord tevoor schijn gehaald met de tekst 'EINDE VUURWERK'. Enige honderden Duitsers zouden zich in afwachting van het ver toon hebben verzameld op het plein. De Keijzertjes hadden de grootste lol om hun verbaasde blikken. Het is maar één van de vele grappen die tijdens de familie uitjes zijn uitgehaald. Vaste prik is dat er twee mensen worden aangewezen die in de bus als een soort obers de drankjes moeten serveren. Elk jaar zijn ze anders aangekleed. De ene keer lopen ze er als kikvorsmannen bij, terwijl ze het jaar daarop weer vogelverschrikkers zijn. Ieder jaar wordt er wel iets geks beleefd. „Wat heb we die keer gelachen met opa in de wildwa terbaan. Hij en zijn vrouw wa ren nog helemaal droog, tot ze onder een brug door moesten. Daar stonden wij met plastic zakken met water, die lieten we net vallen toen zij eronder door kwamen. Zeiknat waren ze." FOTO HENK BOUWMAN En ieder jaar komen er anekdo tes bij. Om het 45-jarig bestaan van 'Ónder Ons' te vieren wordt er weer een reisje gemaakt, met alle vrienden en bekenden die er in de loop der jaren bij zijn gekomen. Ze zijn vastbesloten om ook het gouden jubileum vol te maken. „We gaan nog ja ren door, daar is het veel te ge zellig voor." WENDY HUUBOOM Theo Bakker Altijd als te burgerlijk links la ten liggen, het LVC. Maar nu gaan de voetjes toch van trip pel trappel over de Breestraat. Ik ga er oor een oog hebben voor Yulduz Usmanova. Wie, wat? Yulduz Usmanova, zan geres van Oezbeekse pop. De vooraankondiging in deze krant had vaders en moeders Bakker lekker gemaakt. LD-ci- taat: 'Zij laat oosterse en wes terse dansstijlen moeiteloos samensmelten. De zangeres is stellig op weg naar wereld faam.' Kunnen we zomaar heen, voor een tientje. Je kunt ook thuis blijven zitten, dan gebeurt er inderdaad niks in Leiden. Daarom het middelba re lijf uit de luie stoel gehesen en op naar het LVC, naar dat relikwie van voorbije tijden, dat wij mij betreft op één avond met terugwerkende kracht haar bestaansrecht zal bewijzen. Dat er een garberobe is, valt al mee, dat in de rij wachtenden nog meer bejaarden staan eveneens. Veel geld te makken hebben de jongeren niet, dus je bent bij de bar lekker snel aan de beurt. En je krijgt je bier in een echt glas. Sjonge al les zit mee, dit moet een goede avond worden. Moeders wil naar voren, ik niet. Beetje jong ben ik nog om de schaamte al voorbij te zijn. Stiekum, zo langs het kantje, schuif ik ach ter haar aan. In mooie traditionele Oez beekse kleding komt Yulduz op. Kleurig, uitbundig, nergens het vrouwelijke accentuerend en daarom zo vrouwelijk. En dan die ogen en de manier waarop zij even bij het betre den van het podium de wenk brauwen optrekt. Het woord 'ondeugend' volstaat niet. Boem, boem, tsjing, tsjing. snerrp snerrp, zang, zang, in ene spuiten Yulduz en haar band weg. Swingen is er een te westers woord voor, eerder stampt de muziek, zweept zij op, zorgt zij ervoor dat je in een mum van tijd alleen nog maar bestaat uit zintuigen, uit hartslag, uit drang om te be wegen. Maar dat doe ik niet. Ik wil niet opgaan in mezelf, ik wil horen en zien, alles van Yulduz en haar muzikanten opzuigen. Ik heb niks tegen nachtegalen of leeuwerikken, maar zelfs een kruising van beiden kan niet zingen als Yulduz. Hoog, laag, zacht, hard, trillend, glij dend, smachtend, huilend, bij tend, gezegend zij de vrouw met zo'n stem. Haar uitstra ling is al even adembene mend. Geraffineerde on schuld, subtiel sensueel. Een volwassen gezicht heeft ze dat meisjesachtig lacht. Allemach tig, daar staat wel iemand. Yul duz is vrouw. Moeders Bakker is ook vrouw en wat voor een, dus onder breekt ze mijn gemekker in de pauze over hoe verkeerd het Volkskrant-artikeltje over Yul duz' CD was: 'Laten we nou gewoon genieten van deze avond.' Ze heeft gelijk, ze heeft altijd gelijk. Maar ik ook, denk ik als het licht in de zaal is ver vangen door dat ene zingende licht op het podium. Zo'n lum mel van een recensent. Wat is de kwestie? Voor islami tische jongeren is Yulduz een droomvrouw: rijk, eigenzinnig, vrijdenkend, 31 en al twee keer gescheiden, wat in haar cul tuur buitengewoon is. Maar ze zingt wèl traditionele volks muziek, want zegt ze: 'Ik vind dat de traditionele muziek be houden moet blijven, maar wel aan de tijd aangepast.' Hoe heerlijk, dat ze niet erop kickt een Oezbeekse Madonna te worden. Maar wat schrijft mannetje Volkskrant: 'Het doet allemaal wat tuttig aan- ....brave muziek....voor een doorbraak in het Westen lijkt dat niet genoeg....haar stem vraagt om een radicale presen tatie, dan is zij binnen een paar jaar een zangeres met wereld faam.' Getekend: Peter van Amstel. De twee danseressen die Yul duz flankeren, vindt hij tuttig, met hun klederdracht en hun sierlijke hand- en armbewe gingen. Van Amstel wil die twee serene vrouwen in Ma donna- klederdracht, in gaten kousen en puntbeha's, hijsen en hen laten schokken met hun onderlijf. Hij wil dat Yul duz haar klasse aflegt, dat ook zij zich op een groot bed zoge naamd laat nemen door een neger. Of dat ze het doet met een vrouw, omdat dat tegen woordig in de mode is. Heer, verhoor Van Amstels gebed niet. Dat niet alles op dit on dermaanse door die Ameri kaanse flutcultuur verloederd raakt. Dat Yulduz geen wereld ster wordt. Zij niet. Toegift, toegift, nog een toe gift, ho nu maar Yulduz, teveel voor een tientje, spaar je ver der maar, het was mooi zo, het was meer dan mooi zo. Ga maar lekker even bijkomen en dan gezellig met je muziek- vrienden jullie bus in. En be vestig nog eens jullie afspraak om bij elkaar te blijven. Dat jullie niet bezwijken voor dol lars en schone schijn. Kom je nog eens terug naar Leiden, naar het LVC? Niet verande ren, hoor! Persoonlijke top-vijf van Ruud van Dijk De nu 31-jarige Ruud van Dijk trad op 1 december 1994 in dienst van De Beu- cenhof als general manager, n de tien jaar dat hij nu werkzaam is in de horeca 14 heeft hij snel carrière ge maakt. Afkomstig van de middelbare hotelschool be gon hij onderaan de ladder als chef de rang in de Rot terdamse gelegenheid De Castellane. Bij het tweester ren restaurant Inter Scaldes leerde hij alles over wijnen, kennis die hem goed van pas kwam bij het Haagse Corona alwaar hij naast chef-kok Robert Kranen borg als sommelier fungeer de en op welke periode hij terugkijkt: „Als een bijzon der aangename tijd waarin we zeer gedreven bezig wa ren en mooie dingen de den." Vervolgens werkte hij vijf jaar in Vreugd Rust met chef-kok Henk Savel- berg die binnenkort in 18 Voorburg de naam van dit befaamde etablissement verandert in Restaurant- Hotel Savelberg. Hoewel een druk bezet man eet hij op gezette tijden bui ten de deur, niet in het minst omdat hij vindt dat je op de hoogte moet blijven van wat de concurrentie doet. Een persoonlijke top vijf van de beste eetgelegen- heden in Nederland samen stellen, beschouwt hij ener zijds als een hachelijke on derneming, maar bestem pelt die anderzijds als een uitdaging. Het kostte hem in elk geval heel wat denk werk om tot een definitieve keuze te komen. De top-vijf van Ruud van Dijk: 1. De Bokkedoorns in Over- veen 2. Seinpost in Scheveningen 3. L'Au berge in Weert 4. De Engel in Rotterdam 5. Vreugd Rustin Voor burg P.S Om alle schijn van partijdig heid te vermijden, laat Ruud van Dijk in zijn top-vijf De Beukenhof buiten beschou wing. Ze hebben kennelijk blind ver trouwen in de smaakzintuigen van Ruud van Dijk, de nieuwe eigenaars van het prestigieuze Oegstgeester restaurant De Beukenhof. „Praat maar met hem, hij weet van de hoed en de rand", zegt Jan van der Klugt die zelf buiten schot wenst te blijven. Zijn partner in deze ho- reca-onderneming, Eddie de Kroes, is klaarblijkelijk een nóg stillere vennoot want die hoor of zie je al helemaal niet. Beide heren zijn branche-vreemd. De één doet in meubels, de ander in vlees. Daarom schuift het duo zonder dralen de man met kennis van zaken naar de voor grond. Die gaat er op zijn beurt eens goed voor zitten. Niet alleen is hij nieuw in 'het Leidse' en wil hij zichzelf derhalve graag profi leren voor de buitenwacht, maar bovendien heeft Ruud van 'Dijk heel wat te vertellen over de koers die hij met De Beuken hof wil gaan varen en waartoe hij van zijn opdrachtgevers alle ruimte heeft gekregen. Na drie maanden van kijken, inventari seren en vooral ook praten zijn de eerste wijzigingen boven ko men drijven. Het woord 'voor zichtig' loopt daarbij als een ro de draad door zijn betoog. Schaduw Dat is niet zo vreemd natuurlijk. Want op de eeuwenoude boer derij aan de Terweeweg, die door een even omvangrijke als schitterende tuin vrijwel volle dig aan het oog van de buiten1 •wereld wordt ontrokken, rust zwaar de schaduw van het ver leden. De 'oude' Beukenhof heeft in het wereldje van de 'haute cuisine' een naam op te houden, waar het restaurant anderzijds met zijn exclusiviteit een.drempel heeft opgetrokken die een moderne bedrijfsvoe ring behoorlijk in de weg staat. Bij elke stap vooruit - noodza kelijk geworden om mee te gaan met zijn tijd - moet Ruud van Dijk daarom eerst drie keer omkijken. Je kan je oude schoe nen wel weggooien, maar dan moet je toch eerst een paar nieuwe hebben. Wat hij doet is derhalve balan ceren op twee gedachten. „Het goede houden inderdaad, en daarnaast De Beukenhof aan passen aan de eisen van deze tijd. Dus zonder het karakter van de oude hoeve en zijn grote naam op culinair gebied aan te tasten, toch op zoek gaan naar een warmere en gezelligere am biance waar het voor een breder publiek goed toeven is. Je be grijpt dat zoiets stap voor stap gerealiseerd moet worden, om dat belangen gemakkelijk kun nen botsen. We willen niemand wegjagen, wel een groter aantal mensen bereiken. Dat zal tijd nodig hebben." Wat de nieuwe man („Noem me maar manager, want beter dan directeur p^st dat bij de he dendaagse bedrijfscultuur") precies voor ogen staat met De Beukenhof omschrijft hij nog het liefst als: „Op zoek gaan naar een ster met souplesse. Maar we willen de filofosie naar onze maatstaven invullen. Meer op de klant gericht. Meer ser vice verlenen, niet meer dat ri gide. De mensen moeten zich hier thuisvoelen, zonder na af loop het idee te hebben dat ze daarvoor ook de hoofdprijs moeten betalen. Ze moeten vooral ook terugkomen." Details Een paar maatregelen heeft Ruud van Dijk alvast genomen. Wat opvalt aan het interieur van de rustieke herberg is dat het wat stijve, klassieke wit plaats heeft moeten maken voor een zachte tint groen, iets tussen mint- en zeegroen in. „Het is een kwestie van accenten ver leggen, het zijn details. Maar het zijn, in de horeca en zeker op dit niveau, de details die het 'm doen. Iets meer warmte, iets meer licht, iets meer open. Want ook de opstelling hebben we wat aangepast." Drastischer is hij te werk gegaan waar het de prijzen betreft die De Beukenhof - van oudsher geafficheerd als exclusief en dus duur - hanteerde. „Op vrijwel alle onderdelen zijn we terugge gaan in de prijs. Zonder, let wel, dat dat ten koste is gegaan van de kwaliteit. Gewoon een scher pere verhouding gezocht, meer van deze tijd waarin de marge's in het bedrijfsleven nu eenmaal kleiner zijn geworden. Zo heb ben we nu een dagelijks wisse lend lunchmenu voor vijftig gul den bijvoorbeeld. Dat is com pleet, hoor, dat kan ik garande ren. En 's avonds een driegan gen-diner voor bijvoorbeeld vij- enzeventiggulden. Dat is toch niet te duur, dacht ik. Uit eten gaan moet een feest zijn waar voor je, het zij nogmaals ge zegd, aan het eind van de rit niet de hoofdprijs moet betalen. Of althans dat gevoel hebt." Dezelfde lijn is dan ook doorge trokken naar de wijnen, nor maal gesproken dat wat een Ruud van Dijk en een deel van zijn staf verzameld onder aan de trap in de h avondje uit eten vaak duur maakt, omdat een fles in een restaurant van die klasse nog wel eens een keer of vijf zes over de kop gaat, zoals dat in vakter men heet. „Toen ik hier begon had De Beukenhof achttien ver schillende wijnleveranciers en wijn op voorraad van een zeer grote waarde. De klant van nu is echter zeer prijsbewust. Zoekt het toch vooral in wijnen van tussen de pakweg veertig en ne gentig gulden. Ook hier hebben we de accenten verlegd en heb ben we nieuwe gebieden aange boord. Mooie, betaalbare wij nen uit landen als Australië, Chili en Zuid-Afrika op de kaart gezet. Nog slechts drie leveran ciers behouden. Uiteraard heb ben we nog een aantal klassieke wijnen achter de hand. Daar blijft altijd vraag naar." Dienstjaren In de personele sfeer is bij De Beukenhof, op de roerganger na dan, niet zo gek veel veranderd. De staf telt achttien mensen en met name in de keuken is er sprake van een welhaast unieke continuïteit. Chef-kok Koos van Fulpen zwaait er sinds mensen- heugnis de scepter, terwijl ook zijn rechter- en linkerhand al heel wat dienstjaren op hun conduite-staat hebben staan. „Een goed concept moet je niet veranderen en wij hebben hier een goed concept. Een mooie combinatie van licht koken te gen een achtergrond van de klassieke school. Ik praat veel, ik overleg graag met het personeel en ik probeer de mensen warm te maken voor die accent-ver- leggingen. Het merendeel kent het klappen van de zweep. De Beukenhof is niet van gisteren, dat scheelt." Zelfs ziet hij zijn nieuwe job als een enorme uitdaging. „Ik over leg geregeld met de eigenaars en verder moet ik het zelf waar maken. De doelgroep van De Beukenhof is breed, wat mij be treft veel breder dan werd aan genomen. We zijn nu bezig met een nieuw logo, met mailing, met evenementen. Met een per soonlijke benadering ook, want daar geloof ik heilig in. Zelfben ik zo veel mogelijk tijdens lunch en diner op de werkvloer aan wezig. Je moet je gasten het idee geven dat ze zichzelf kun nen zijn in een prettige ambian- Aureool Merkt hij, tot slot, dat zijn wat gewijzigde koers ook al tot re sultaten heeft geleid? Bedacht zaam, zoals in alles, kiest Ruud van Dijk zijn woorden. „Op donderdag, vrijdag en zaterdag loopt het goed. Laat ik het zo zeggen: het valt de vaste cliën- tèle zeker op. En de reacties zijn over het algemeen zeer positief. Nu de mensen zien binnen te krijgen die nog altijd denken dat eten in De Beukenhof niet voor hen is weggelegd, omdat dat aureool van vroeger, dat super- exclusieve, zo nadrukkelijk bo ven de zaak hangt. Natuurlijk zijn we exclusief. In onze ser vice, in onze ambiance en in ons eten. Maar we zijn niet on bereikbaar en zeker ook niet onbetaalbaar. De mensen moe ten de smaak te pakken krijgen. En dat kost nu eenmaal tijd. Want we willen niets forceren." AD VAN KAAM 'XTC-pillen zijn uit en de nieu we pepdrank Black Booster is in'. Vanaf deze week is dit legale pepmiddel, dat er een beetje uitziet als lichtgekleurde cola en waarmee je 'door' kunt gaan, overal in Nederland te koop. In Leiden is het evenwel nog niet zo ver. De meeste koffieshop houders zijn nog niet op de hoogte van het bestaan van het nieuwe 'wondermiddel', laat staan dat ze het verkopen. In de nieuwe energiedrank zit het natuurmiddel Guarana, een Zuidamerikaanse plant welke oppeppende stoffen bevat, en een dosis dextrose beter bekend als druivesuiker. Daarnaast be vat Black Booster de maximale hoeveelheid cafeïne die volgens de warenwet is toegestaan, en juist die combinatie is volgens een aantal koffieshopmedewer kers gevaarlijk, al denken de uit vinders daar geheel anders over. Een van de medewerkers van koffie en theeschenkerij 'De Eerste Kamer' reageert nogal verbaasd als hij van deze nieu we combinatie hoort. „Wij ken nen het produkt nog niet, dus ik weet niet zeker of we het ook gaan verkopen. Maar Guarana en cafeïne klinkt wel vrij heftig hoor, dus ik denk niet dat we het zo snel zullen doen." Eigenaar Smal van koffieshop 'Twins' is eveneens niet bekend met de nieuwe pepdrank, maar als hij hoort wat er in zit gaan zijn haren overeind staan. „Ik heb jarenlang minimaal dertig mokken koffie per dag gedron ken, en ik was er dus gewoon hartstikke verslaafd aan. Cafeï ne is een geweldsverslaving, en de combinatie met Guarana maakt het volgens mij onwijs gevaarlijk. Ja, je mag best zeg gen dat de Leidse hashgoeroe het allemaal maar niks vindt, al die cafeïne. Kijk, Guarana op zich is hartstikke goed spul. Op Wall Street en op de Beurs van Tokio gebruiken ze het al jaren, en ik gebruik het zelf ook. Al leen die cafeïne erbij vind ik ge vaarlijk. Die nieuwe drank, waar ik voor de rest nog niet van ge hoord heb, ga ik in ieder toch echt niet verkopen." Iedereen kan met het drankje, dat maandag 27 februari offi cieel in de Amsterdamse disco theek The iT werd gepresen teerd, langer 'doorgaan'. Het geeft nieuwe energie. Het spul wordt al sinds 1 februari in de hoofdstad met succes verkocht. Nu de pepdrank overal in Ne derland verkocht kan en zal gaan worden, verwacht de dis tributeur van Black Booster, Marcello Reichmann, dat zijn produkt de Nederlandse jeugd zal veroveren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17