Eenheid met de schepping Kerk Samenleving Maart roert zijn staan REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356481 KORTWEG Kruisweg In de Voorschotense Dorps kerk is nog tot 12 april de 'Kruisweg' van de hand van Cor Maarleveld en Joop van Doip te bezichtigen. De 14 schilderijen brengen verschil lende momenten van de kruis weg van de Heer in beeld. Bei de kunstenaars wonen en wer ken in Vlaardingen. De Kruis weg is ontstaan in samen spraak met leden van de wijk- gemeente Immanuël in Vlaar dingen. De expositie is in Voorschoten te bekijken voor en na de gebruikelijke activi teiten in de kerk en tijdens de wekelijkse openstelling op de vrijdag van 11.00 tot 14.00 uur. Ex-junk Jeugd-evangelist Jaap Diele- rrtan is op zondag 5 maart te gast bij de Nieuw Leven Evan gelie Gemeenschap in Alphen aan den Rijn. Dieleman was vroeger kunstschilder en drug gebruiker. maar het evangelie veranderde zijn leven radicaal. De bijeenkomst in Alphen wordt gehouden in de aula van het schoolgebouw op de hoek Verlengde Marnixstraat- Jongkind Coninckstraat 102. Aanvang 10.00 uur. Stille omgang De jaarlijkse Stille Omgang in Amsterdam wordt gehouden in de nacht van 18 op 19 maart. Deelnemers uit Leiden en Oegstgeest kunnen zich op zondag 12 maart opgeven in de Gerfkamer van de pastorie van de Lodewijkskerk aan de Steenschuur, na de Hoogmis van 10.00 uur. Dat is ook mo gelijk op donderdag 16 maart vanaf 19.00 tot 20.00 uur in de Romanuszaal aan de Mare (achter de Hartebrugkerk). Deelnemers uit Hazerswoude, Katwijk, Rijnsburg, Voorhout en Warmond kunnen zich op geven bij de plaatselijke bestu ren. Songs of Praise In de Groene- of Willibrord- kerk in Oegstgeest wordt op zondag 5 mei weer een Songs of Praise gehouden. Het koor 'Cappella pro Cantibus' onder leiding van Theo Tobé voert onder meer werken van Men delssohn uit. Liturg is ds. H.R. Plomp en Theo Goedhart be speelt het orgel. De t gratis. Aanvang 19.001 Moker Het radio-programma van Moker besteedt vandaag en morgen aandacht aan de in ternationale vrouwendag (8 maart). De overdenking is van pastor G. Paardekooper uit Voorschoten. Moker zendt op zaterdag uit van 09.30 tot 10.00 uur en op zondag (een herhaling) van 19.00 tot 19.30 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Oud-minister H.J. Witteveen op de bres voor het Soefisme In zijn actieve leven was Hendrik Johannes Witteveen bepaald geen kleine jongen. Maar in zijn werkkamer in Was senaar, vanwaar hij uitkijkt over een paradijselijk stuk je natuur, hangt het portret van een meester door wie hij zich graag laat onder wijzen. Witteveen, oud-mi nister van financiën en ex- president van het Interna tionale Monetaire Fonds, is een hartstochtelijk aan hanger van de Indiase mysticus Hazrat Inayat Khan. WASSENAAR/KATWUK ARVID VAN DER WOLF/GPD Witteveen, nu 73 jaar oud, kan met liefde naar het portret kij ken. Hij vindt het 'heerlijk' be zig te mogen zijn met het door Inayat Khan uitgedragen Soefis me, een oeroude leer die terug gaat tot in de tijd van de Egypti sche mysterie-scholen en die ervan uitgaat dat alle godsdien sten ontspruiten aan een uni versele bron. Van hem ver schijnt dit jaar bij uitgeverij Ser- vire in Katwijk het boek Univer seel Soefisme. Het aardige is dat Witteveen al praktisch zijn hele leven bezig is met het Soefisme, dus ook al tijdens zijn ministerschap in twee kabinetten in de jaren zes tig en later als topman van het IMF in Washington in de jaren zeventig. Zelfs tijdens het vervullen van het presidentschap van het IMF in Washington heeft hij de bele ving van het innerlijk kunnen koppelen aan het bezig-zijn met zeer aardse, financiële zaken. Geheel passend in de filosofie van zijn leermeester, vindt hij. Want die predikt onder meer 'synthese', tussen uiterlijk en in nerlijk, tussen stilte en het uit voeren van taken en verplich tingen. De kern van Inayat Khans boodschap, die vanaf het begin van deze eeuw in het christelij ke Europa wordt uitgedragen, gaat echter dieper: de werkelijk heid van het leven ligt in de in nerlijke kern, de ziel, van de mens besloten. In contact met die goddelijke kern, ook wel Ho ger Zelf genoemd, hervindt de mens vrede en eenheid met de schepping. En: niet de innerlijke wereld is een illusie, zoals de ra tio wil doen geloven, maar juist P u z OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Tweepersoons-riem (6); 7. Verzamelt weer niet zo vlot (5); 8. Grillig deel van het jaar (5); 9. Onzinnige klap (5); 10. Zo heet dat het verdrietig is (4); 11 Vroeg vermoeid om iets in de douchecel (6); 12. De zon zal het meisje vast niet terugzien (6). Verticaal: 2. Centraal gezien een militair met brandstof (5); 3. In zee lo pende dieren (6); 4. Hij heeft maling aan mensen die 'm met ijverig vinden (6); 5. Mooi exem plaar (4); 6. Geurig en verkwik kend voor de maat (8); 10. Eén van de drie van de kapitein (4); 11Naam van een zanger (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL UUUUH UliUUU □LÜUU a uuuu QQQDE3 ULJ LUUULSUUU U QQUQ U QQQH □OU UUÜ LJEJLf EJQQ □UUU b uuauuuu a □au uuu OQQB Q H J. Witteveen: „Soefisme is een rijke leer die je niet eventjes in een jaartje onder de knie krijgt." foto cpd de uiterlijke. De uiterlijke we reld is 'maya', zegt de ooster ling, ofwel 'schijn'. Paplepel Johannes Witteveen kreeg der gelijke verlichte uitspraken al met de paplepel ingegoten, want zijn ouders - vader Willem Gerrit was ingenieur te Deven ter - waren al overtuigde soefi's. Witteveen junior is er nooit aan gaan twijfelen, ook niet in de puberteit, een periode waarin veel jongeren het ouderlijke ge- dachtengoed overboord zetten. „Bij mij ging het eerder anders om. Ik begon me er meer en meer in te verdiepen. Ik was al een tijdje bezig in de Vrijzinnig Christelijke Bond en volgde vanuit een zekere afstand het soefisme. Op een gegeven mo ment dacht ik: zoals Inayat Khan het zegt, zo zit het leven in elkaar. Ik vind zijn leringen heel universeel en veelomvat tend. Er zit niet alleen veel mys tiek in, maar ook veel psycholo gie. En ze sluiten op alle manie ren aan bij de huidige weten schap." „Neem Inayat Khans stelling dat de schepping in feite uit vi braties bestaat. We weten in middels uit de wetenschap dat er atomen zijn, in feite trillingen dus. En dan is de vraag wat geest is, en wat materie. Inayat Khan zegt: waar geen substantie is, is leegte. En die leegte, zegt de mysticus, is aldoordringende geest, waaruit de substantie, de materie ontstaat. Aanvankelijk dacht de wetenschap dat er niets is in die leegte. Maar nu weet ze, onder meer aan de hand van de quantummechani- ca, dat de materie telkens weer uit die leegte ofwel geest ont staat. En zo zijn er veel meer dingen. Soefisme is een rijke leer die je niet eventjes in een jaartje onder de knie krijgt." Johannes Witteveen is er al een leven lang mee bezig. Als minister en als topman van het IMF heeft hij zijn geloof min of meer in stilte met zich meege dragen. En hij is ook altijd trouw gebleven aan de dagelijk se oefeningen die de 'innerlijke school' van het» Soefisme op draagt aan de ingewijde om goddelijkheid te ervaren. Daar toe horen gebeden, concentra tie-oefeningen om gedachten onder controle te krijgen en schoonheid te ervaren, contem platie, het uitspreken van klan ken, zogenoemde mantra's of wazifa's, en ademhalingsoefe ningen. „Als dat allemaal lukt ben je toe aan echte meditatie, aan ontspanning in stilte." „Niet altijd gemakkelijk hoor", lacht Witteveen. „We hebben het in het Westen altijd druk en je gedachten gaan maar door en door. Het is een kwestie van goed oefenen. Maar als je ermee doorgaat, bereik je zeker de stilte waar Inayat Khan het over heeft. Uiteraard is dat ook afhankelijk van je manier van leven. Als je dingen doet die an dere mensen schaden en die disharmonieus zijn kun je dit niet goed doen." - Hoe heeft u zelf eigenlijk al die oefeningen kunnen opbrengen in de wereld van geld, tussen alle drukte, uiterlijkheden en recep ties, die er ongetwijfeld aan vast zaten? „Als een echte wereld van glitter en glamour heb ik het niet ervaren. Bovendien: je moet toch een keer naar bed. Al ben je dan nog zo moe, dan moet je toch even de tijd nemen voor geestelijke oefeningen. En dat heb ik altijd trouw gedaan, ook tijdens m'n vele reizen. Dan slaapje ook beter." „Verder was er ook altijd wel een groepje gelijkgezinden, hoewel ik natuurlijk niet met ie dereen over Soefisme kon spre ken. Er was op een gegeven mo ment in Washington zelfs een soefikring, waaraan mensen meededen uit onder meer de VS, Turkije en toen nog Perzië." - U heeft het over waarheid, harmonie, synthese tussen Oost en West. Hoe heeft u eigenlijk dergelijk idealen kunnen combi neren met een functie in het IMF, dat toch geldt als een in stantie die op een harde manier financiën saneert van Derde- Wereldlanden? Witteveen: „Bij het IMF ging het erom op monetair gebied tot samenwerking te komen ten bate van de ontwikkelingslan den. En dan streef je ook naar harmonie, want je probeert ver schillende opvattingen en be langen van landen bij elkaar te brengen. Ik vind dat ik m'n be ginselen ook bij het IMF trouw ben gebleven. Het in evenwicht brengen van een uit balans ge raakt huishoudboekje van een natie beschouw ik als een ide aal. Natuurlijk waren daar vaak harde maatregelen voor nodig, maar daar hadden sommige landen het dan ook naar ge maakt." „Bij het IMF zijn we erin ge slaagd heel wat landen vooruit te helpen, waarbij van onze kant flinke financiële steun is verleend. In de periode van de oliecrisis hebben we in het ka der van de zogenoemde Oilfaci- lity landen kunnen compense ren voor gederfde olie-inkom sten. Bovendien hebben we in het kader van het Trustfonds op een gegeven moment een deel van de goudvoorraad verkocht, nadat de zogenoemde gouden standaard in de wereld was los gelaten, en de opbrengst be schikbaar gesteld voor de aller armste landen." Witteveen is nog jaren na zijn vertrek bij het IMF actief blijven spreken over wereldfinanciën en in het bijzonder over de on rustbarend groeiende schulden last van de Derde-Wereldlan den, maar nu opereert hij nog slechts in de luwte. „Ik houd sommige vakbladen bij en geef nog af en toe een lezing." Veel actiever is hij in de nadagen van zijn aardse leven met het uit eenzetten van de inspiratie van zijn meester Hazrat Inayath Khan, onder meer tijdens lezin gen in het land en activiteiten in de Soefi-tempel in Katwijk. Harmonie - Gelooft u in een New Age, waar we in het Westen steeds vaker over horen, een spiritueel tijd perk, waarin de mensen meer in harmonie zullen leven met hun omgeving? „Daar geloof ik in. Je ziet nu een tijd van overgang, een tijd vol verwarring. De mens is aan het experimenteren, met drugs, met seks. Normen en waarden lijken verloren te gaan. Dat kan het moment zijn van het weer verbinding zoeken met die ei gen goddelijkheid, die harmo nie geeft en die het hart vervult. Het is een kwestie van wakker worden, van het inzien dat het leven minder beperkt is dan je denkt." Eigenlijk overbodig te vragen aan Hendrik Johannes Witte veen of zijn hart al vervuld is. Hij kijkt vanuit zijn werkkamer naar buiten over de weiden, waar de ontluikende lente bezig is frisse kleurtjes in het land schap te toveren. „Het is ontzet tend fijn in de laatste fase van m'n leven zoiets moois te mo gen uitdragen." DE RECHTER hob weer je: ofirr Ki)K MAAR ,ER ZiT EEN PL AKKERTJE \jahj DE. cnEFUHEiD OP. Mr. Jesse van Muylwijck "5C+tiETEN SCHAADT DE EEZoNDHELiD. HET KAN OATEN VEROORZAKEN KON.BESUJiT W.S.ITIH STB. M31." HEINZ er z/t wps arpers op pa// cv£ «ww maai? te (saam op/su/mem, BOES HET WEER De uitdrukking 'maartse buien', die dezer dagen zo vaak wordt ge bruikt, roept bij mij herinneringen op aan de koude voorjaarsmaanden van eind jaren zestigen begin jaren zeventig. Ze bleven maar komen, die massieve, verijsde wolkenge vaarten, scherp afgetekend tegen een helderblauwe, polaire lucht. Soms kon je je even in de lente wa nen met die felle maartzon in je ge zicht, maar het volgende moment ratelden de hagelstenen pijnlijk op je voorhoofd of vlogen de centime- tersdikke sneeuwvlokken je om de oren. Als tegen het einde van de maand het kwik dan eindelijk eens de 10 graden overschreed en de natuur een beetje groen werd, had koning winter nog wel eens een verrassing in petto. Het beeld van bloeiende trompetnarcissen, die hun kopjes treurig boven de sneeuw uitsteken, staat me nog helder voor de geest. Maart roerde zijn staart in die jaren vaker dan tegenwoordig, lijkt het wel. In de warme jaren negentig nam februari soms al de rol op zich van de eerste voorjaarsmaand; in 1990 en 1995 was de sprokkel maand warmer dan een normale maartmaand. De koudegolf van ge matigde allure, die momenteel gro te stukken van Europa in zijn greep heeft, zal voor velen, die al bedeeld waren met voorjaarskriebels, een koude douche zijn aange men. Vooral de Britten krege flink van langs. Een kleine, g ne depressie, die langs Loné naar de Noordzee trok, leverc te delen Engeland een flink f sneeuw. Bij ons waren het vooral de z windstoten, in combinatie m gen en natte sneeuw, die voo de rillingen zorgden. Het kwi schommelde gistermiddag ti 2 en 5 graden. Ook vandaag aan de koude kant, maar de j trekjes verdwijnen, als de wir de loop van de dag aan krach boet en de buien verdwijnen, passeert een zwakke rug van druk, die de zon wat ruimte g maar de maartse grillen zijn i verre van over. In het brongel van de arctische luchtsoort, v we ons bevinden, komt bij de punt van Groenland een depr tot ontplooiing, die morgen v een hervatting van het wissel weer zorgt. Na een koude nac met landinwaarts lichte vorst het overdag regenen, met mc natte sneeuw als voorgerecht Maandag en dinsdag keren d maartse buien terug, een alle tje van zon, regen, hagel en sneeuw. De echte lente blijft lopig in de ijskast. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Half tot zwaar bewolkt en vooral langs de kust nu en dan regen. Rond Oslo vooral morgen kans op op klaringen. Middagtempe- ratuur van +3 graden langs de kust tot -3 langs de grens met Zweden. Zweden: Vandaag veel bewolking en enige tijd sneeuw, in het zuiden regen. Morgen opklaringen en overwe gend droog. Middagtem- peratuur van -5 graden in het noorden tot +4 in het uiterste zuiden. Denemarken: Vandaag naast opklarin gen enkele winterse bui en, misschien met on weer. Morgen overwegend droog en aan vankelijk flink wat zon; tegen de avond regen. Middagtemperatuur rond 4 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Ierland en Schotland be wolkt en vooral in de middag en avond regen. Engeland droog en vooral in het zuidoosten perioden met zon. Morgen in Engeland eerst naar het oosten wegtrek kende regen. Verder overal af en toe zon, afgewisseld met een (winterse) bui. Middagtemperatuur omstreeks 6 gra- België en Luxemburg: Vandaag in de ochtend nog mogelijk een winterse bui. Daarna droog met af en toe zon. Morgen eerst wat zon. Later op de dag van het westen uit regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Middagtem peratuur omstreeks 6 graden. Spanje: Vandaag aan de Costa's in het zuidoos ten en zuiden veel zon. Verder flink wat wolkenvelden en vandaag in het noord westen, morgen ook elders, plaatselijk regen. Maxima vandaag van 10 tot 15 graden, langs de stranden tussen Beni- dorm en Marbella en in Andalusie enke le graden hoger; morgen overal iets zachter. Canarische Eilanden: In het noorden nu en dan wolkenvelden, verder flink wat zon. Droog. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden, hier en daar ook zon en enkele buien. Morgen vrijwel overal droog en zonnige perioden, in het westen later meer bewolking, gevolgd door regen. Middagtemperatuur van daag van 3 graden bij Lyon tot rond 9 plaatselijk in het zuiden; morgen hogere temperaturen^ Temperatuur op 2000 meter in de Franse Alpen vandaag onge veer -9 graden, morgen iets hoger. Italië: Erg wisselvallig weer. Vandaag in het ui terste zuiden en op Sicilië af en toe zon en vrijwel droog. Maar verder op grote schaal regen- en onweersbuien. Tempe raturen van 8 graden op de Po-vlakte tot 14 bij Rome en 16 op Sicilië. In de Itali aanse Alpen en de Dolomieten vooral vandaag regen, boven 600 meter sneeuw. Op 2000 meter -5 tot -10 gra den en vrij veel wind. Morgen wolkenvel den, af en toe wat zon en waarschijnlijk droog. Temperatuur op 2000 meter da lend naar rond -10 graden. Duitsland: Vandaag in het zuiden bewolkt en sneeuw. In het midden en noorden en kele opklaringen, afgewisseld met een winterse bui, in het middelgebergte een sneeuwbui. Morgen in het noorden nog kans op een winterse bui, maar verder droog met perioden met zon. Middag temperatuur 3 tot 6 graden. Tempera tuur op 1000 meter hoogte in het mid delgebergte omstreeks -3 graden, op 1500 meter in de Beierse Alpen rond -7 graden. Zwitserland: Vandaag nog kans op een sneeuwbui. Morgen droog en flink wat zon. In som mige dalen nevelig. In de dalen middag temperatuur rond 4 graden, op 2000 meter hoogte tussen -10 en -15 graden Oostenrijk: Vandaag bewolkt en regen, eerst boven 800 meter, later boven 500 meter sneeuw. Morgen in Karinthië nog kans op een sneeuwbui, maar verder droog en perioden met zon. In het dal circa +4 graden, op 2000 meter morgen -5 tot - 10 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind ZONDAG 5 MAART 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07 .18 Zon onder Maan op 08.35 Maan onder Waterstanden Katwijk Hoog water 05.31 17.48 Laag water 01.37 14.01 MAANDAG 6 MAART 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.16 Zon onder Maan op 09.03 Maan onder Waterstanden IJmuiden Hoog water 06.35 18.55 Laag water 02.24 15.06 i Weerrapporten 03 maart 19 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Aberdeen Athene Barcelona Dublin sneeuwbui licht bew. half bew. licht bew licht bew regenbui/ Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen onweer Las Palmas half bew Locarno onbew Luxemburg Madrid Malaga Mallorca half bew. licht bew. half bew. onbew half bew licht bew. half bew. spT Stockholm Warschau zwaar bev Wenen licht bew Zürich regen/ Bangkok onbew Buenos Aires half bew Casablaw Johannesburg licht bew Los Angeles New Orleans New York bew. nno2 17 COLOFON leidsch dagblad -e van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE: B M. Essenberg, G.P Arnold (adj), J. Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D Paauw, tel dag 9.30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -32350E Fam. benchten 023-317337 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma-vnj. van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17 00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (ind BI per acc giro aut per maand 31,05 per kwartaal 87,70 per jaar 337,55 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag o KLACHTEN BEZORGING r ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071-1280301

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12