Luchtvaartconflict EU-VS op komst Proces-Andreotti begint in september Roep om aftreden Russische minister Cruciale dagen voor toekomst Somalië Buitenland Etalladur in peilingen ran voetstuk geduikeld Belgische politie rolt deel ran Algerijns netwerk op Rokers in de tegenaanval iIJDAG 3 MAART 1995 Jgemeen Nederlands Persbureau CPO Geassocieerde Pers Dienst dependent RTR Reuter UPI Ex-president Mexico in hongerstaking afxico-stad Oud-president Carlos Salinas de Gortari van Mexi- •o is vanochtend in hongerstaking gegaan. Hij protesteert daar- irhee tegen de manier van onderzoek naar de moord op de poli- icus Colosio. Salinas geeft zijn hongerstaking pas op als de mi- lister van justitie hem zuivert van aantijgingen dat hij het on derzoek naar de moord op Colosio tijdens zijn presidentschap jou hebben toegedekt. i^izzadief krijgt levenslang Iorrance In de Amerikaanse staat California is een man giste- g°)en veroordeeld tot zeker 25 jaar en mogelijk levenslange celstraf 1 Vegens diefstal van een pizza. Dat is het gevolg van een nieuwe wet, die voorschrijft dat iemand die voor de derde keer et;oor de rechter staat tot levenslang kan worden veroordeeld. De Veroordeelde was eerder gestraft voor beroving en later voor een daartoe. Nu moet hij zich verantwoorden omdat hij een pizza heeft weggegrist uit handen van een jongeman, enj "vlaandag gesprek in Duitse metaal 0jiüNCHENWerkgevers en werknemers in de Duitse metaalin- p[ustrie hebben gisteravond laat besloten tot nieuwe onderhan Het gesprek begint maandag. Afhankelijk van het re- erspltaat beslissen de werknemers of de staking al dan niet wordt c 'litgebreid. De werkgevers reageerden gisteravond positief op ieijet aanbod van de bond IG Metall om zonder voorwaarden a^ooraf te gaan praten. Bovendien hebben de werkgevers toege- [s1egd om niet vóór 8 maart gebruik te maken van het wapen van erjitsluitingen. o{ 0dBonn verbiedt organisaties Koerden otjONNDe Duitse autoriteiten hebben gisteren het Koerdische )nhformatiebureau (KIB) in Keulen gesloten en vijf Koerdische or- janisaties in de deelstaat Beieren verboden. Het zouden volgens Jonn mantelorganisaties zijn van de Koerdische Arbeiderspartij PKK) die sinds november 1993 in Duitsland verboden is. De paatregel is het rechtstreeks gevolg van een serie aanslagen op furkse reisbureaus. Deze zouden het werk zijn van Koerdische k ixtremisten. ^Problemen rond uitlevering Roldan De documenten waarin Laos heeft vastgelegd bunder welke voorwaarden de Spaanse ex-politiechef Luis Roldan oiieze week aan zijn vaderland is uitgeleverd, zijn volgens een be^oordvoerder van het Laotiaanse ministerie van justie vals. njpanje houdt vol dat de uitleveringspapieren wel rechtmatig ijn. Als het vervalsingen zijn, moet Madrid het voormalige ioofd van de Guardia Civil waarschijnlijk vrijlaten. Roldan wordt )nder andere verdacht van corruptie, machtsmisbruik, verdui stering en belastingontduiking. 'Discriminatie in VS houdt aan' 5enève De Wereldraad van Kerken heeft tegenover de VN-Men- ienrechtencommissie kritiek gespuid op de Verenigde Staten, 3vaar volgens de raad de rassendiscriminatie aanhoudt. De on- zelijke behandeling van rassen vindt vooral plaats op het gebied [an huisvesting, onderwijs, gezondheidszorg en werkgelegen- jieid. De Wereldraad van Kerken sprak in dit verband van ernsti- [e schendingen van de mensenrechten. Paus reist in oktober naar VS /aticaanstad Paus Johannes Paulus II bezoekt in oktober de herenigde Staten. Hij zal op 5 oktober in New York de viering Ian het 50-jarig bestaan van de Verenigde Naties bijwonen en aarna Newark, Brooklyn en Baltimore bezoeken, aldus het Va - icaan. Vorig jaar werd een pausbezoek aan de VS uitgesteld, na dat de kerkvorst zijn heup had gebroken. xïhirac favoriet presidentsverkiezingen rus hans gertsenDe Franse premier Balladur, )rrespondent die in luttele weken tijd van de absolute favoriet in een mogelij- e Franse presidentsverkfezin- ke verliezer is veranderd, rea- in beloven alsnog heel span- geert nuchter op de aardver- :nd te worden. Tot voor kort schuiving in de kiezersvoorkeur, rt ek premier Edouard Balladur „Ik heb vertrouwen in de Franse lizenhoog favoriet, maar twee kiezers", aldus Balladur. lilingen tippen Jacques Chirac Balladur heeft de afgelopen i als de meest waarschijnlijke weken veel kritiek te verduren innaar. De terugkeer in de ra- gehad. Vorige maand ging hij in van de burgemeester van Pa- de ogen van velen wel erg snel s is even spectaculair als de door de knieën toen hij met stu- ije val van Balladurs populari- dentenprotest werd geconfron teerd. Door een omstreden Nog maar enkele weken gele- maatregel vrijwel onmiddellijk in gaven de meeste peilingen weer in te trekken, gaf hij voe- in dat Balladur zowel zijn par- ding aan het beeld dat steeds genoot en rivaal Jacques Clii- meer Fransen van hem hebben: c als de socialistische kandi- dat van een man die conflicten lat Lionel Jospin zonder veel tot elke prijs uit de weg gaat. oeite zou verslaan in de twee- Het afluisterschandaal waarin beslissende ronde. Volgens zijn steun en toeverlaat, minis- ,vee vandaag verschenen pei- ter van. binnenlandse zaken ïgen bestaat nu zelfs de kans Charles Pasqua, een bedenkelij- it de Franse premier de twee- ke rol lijkt te spelen, heeft Bal ronde niet eens haalt. ladur evenmin goed gedaan. En Volgens een van de peilingen ten slotte lijken veel conserva- ndigt Balladur in de eerste tieve kiezers zich niet te kunnen !>nde met 20 procent van de vinden in de toon van Balladurs temmen ruim achter Chirac campagne. Zonder hem ooit 5,5 procent) en Jospin (24 met name te noemen', zet Bal- 1 ocent). Ook de andere peiling ladur zich voortdurend af tegen ijst Chirac als winnaar van de zijn vroegere vriend en partijge- nd april te houden eerste ron- noot Chirac, aan, maar met minder grote Chirac pleit voor een grondi- irschillen. Chirac zou 22 pro- ge hervorming van de Franse int halen, Jospin en Balladur samenleving, terwijl Balladur de k 21 procent. Maar volgens boodschap verkondigt dat het pide onderzoeksbureaus zal dankzij zijn beleid van de afge- hirac zowel Balladur als Jospin lopen twee jaar al een stuk beter lim verslaan tijdens de beslis- gaat. Daar lijken steeds minder inde, tweede ronde van begin kiezers van overtuigd. iussel peter de vriesten vastgehouden op verden- orrespondent king van bendevorming en ver boden wapenbezit. Volgens de )e Belgische politie heeft een politie is een deel van GIA naar eel van het ondergrondse Eu- België uitgeweken nu de grond opese netwerk opgerold van de onder haar voeten in Frankrijk •lamitische terreurgroep GIA. te heet is geworden, 'e gewapende arm van het Al- Bij 15 huiszoekingen werd erijnse moslim-verzet bereidde een heel arsenaal zware wa- 'aarschijnlijk vanuit België pens, munitie, granaten, nacht- anslagen in Europa voor. Mi- kijkers en moderne communi- ister van justitie Wathelet catie-apparatuur in beslag ge- leeft dat gisteravond gezegd na nomen. Daarnaast trof de poli- Jolitierazzia's onder Algerijnen tie geld aan en materiaal voor h Brussel, Luik en bij Wavre. het vervalsen van identiteitsbe- Gisteravond werden nog ze- wijzen, ter tien moslimfundamentalis- Amerikanen onderhandelen met afzonderlijke Europese landen Tussen de Verenigde Staten en Europa dreigt een stevig conflict over luchtvaartverdragen. Eurocommissaris Neil Kinnock van transport heeft zes lidstaten van de Europe se Unie dringend verzocht geen aparte verdragen met de VS te sluiten over een vrije toegang tot de wederzijdse vliegroutes. De Amerikanen zeggen dat ze zich daarvan niets aantrekken en de onderhandelingen gewoon voort zetten. brussel* aly knol correspondent Kinnock wil uiterlijk op 10 maart de verzekering dat Dene marken, Oostenrijk, Finland, Zweden, België en Luxemburg niet op eigen houtje met de VS in zee gaan. De zes zijn in de af gelopen tijd stuk voor stuk door Washington benaderd voor een zogeheten 'open skies-con tract'. Ook hebben de Amerika nen een aanbod gedaan aan Noorwegen, Zwitserland en IJs land. Een paar EU-lidstaten, Frank rijk voorop, voelt niets voor een vrijere toegang van Amerikaan se vliegmaatschappijen tot het Europese luchtruim. Frankrijk en anderen vrezen in dat geval namelijk voor het voortbestaan van de eigen luchtvaartmaat schappijen. Door de Amerikaanse zet zouden de tegenstanders van aparte verdragen met Washing ton echter in de praktijk al 'om singeld' raken door landen die wel oren hebben naar een ak koord met de Amerikanen. Voorts dreigt tussen de Europe anen onderling een conflict over de vraag wie met de VS mag onderhandelen over de contracten: de individuele lid staten of de Europese Commis sie in Brussel. Niemand bij de Europese Commissie zou de zaak op dit moment aanhangig willen ma ken bij het Europese Hof van Justitie. Dan zouden immers al le onderhandelingen over de wederzijdse opening van de luchtruimen voor jaren komen stil te liggen. De Europese Com missie dreigt echter impliciet wel met een gang naar het hof. Tot nu toe heeft Nederland als enige EU-land een volwaar dig open skies-contract met de VS. Met Duitsland hebben de Amerikanen een interim-ak- koerd. Met België zou de zaak zo goed als rond zijn. Het Nederlands-Amerikaanse contract heeft volgens Brusselse bronnen als enige weinig te vre zen van een eventuele negatie ve uitspraak van het Europese Hof. Nederland en de VS sloten hun overeenkomst namelijk al voordat er sprake was van een algemeen akkoord tussen de EU en de VS. Kinnock meent dat EU-lan- den die nu nog niet aan een 'open skies-verdrag' toe zijn, misdeeld worden als teveel an dere lidstaten wel hun vliegrou tes voor de Amerikanen ope nen. De Amerikanen zouden dan praktisch een onbelemmer de toegang tot de hele EU heb ben, terwijl maatschappijen uit bepaalde EU-landen omge keerd geen vluchten binnen de VS zouden mogen uitvoeren. Zij zouden zich bijvoorbeeld moe ten beperken tot een vlucht vanuit Europa naar New York, maar geen verbinding mogen onderhouden tussen Ameri kaanse steden onderling. Kinnock denkt bovendien dat de EU als geheel er een betere afspraak met de VS kan uitsle pen dan de EU-lidstaten afzon derlijk kunnen. rome eelco van der linden correspondent Giulio Andreotti, senator-voor- het-leven en in het verleden ze ven maal premier van Italië en 21 keer minister, zal in Palermo een proces moeten ondergaan wegens banden met de maffia. Dat heeft rechter Cristina giste ren besloten na beoordeling van het 80.000 bladzijden tellende dossier-Andreotti, dat is opge steld onder leiding van hoofd procureur Caselli. Het proces zal op 26 september beginnen. De 76-jarige Andreotti zei gis teren dat hij „met verbittering aan een onterecht proces" zal deelnemen. „Ik dacht dat twee jaar vooronderzoek genoeg was om achter de waarheid te ko men", aldus Andreotti. Zijn ad vocaten zeggen overtuigd te zijn van de onschuld van Andreotti en zich geen zorgen te maken over de uitkomst van het pro ces. De magistraten baseren zich vooral op de getuigenissen van zestien 'spijtoptanten'. Ze zijn tot de conclusie gekomen dat Andreotti vanaf 1968 in Rome de belangen behartigde van Co- sa Nostra in ruil voor honderd duizenden stemmen en dat hij op de keper beschouwd moet worden gezien als lid van de maffia-organisatie. Volgens een van de verklik kers, Di Maggio, die de politie in staat stelde de 'baas der mafia- bazen' Toto Riina begin 1993 te arresteren, zou Andreotti in 1987 Riina persoonlijk hebben ontmoet. Hoofdprocureur Caselli toon de zich gisteren tevreden met het besluit van rechter Cristina. „Het is de eerste bevestiging van een these die wij na twee jaar van scrupuleus onderzoek hebben ontwikkeld", aldus Caselli. Hij liet doorschemeren dat het besluit ook moet wor den gezien als een antwoord op de pogingen die de afgelopen weken zijn gedaan om de spijtoptanten in discrediet te brengen, Kort voor de rechter zich uit sprak over de zaak-Andreotti, werden in Palermo twee jonge ren vermoord. Een van hen, Marcello Grado, is de neef van maffiabaas Totuccio Contorno, die al jaren met de Italiaanse justitie samenwerkt. Contorno was lid van de Corleonesi, de maffia-clan van Riina die op Si cilië de dienst uitmaakt. De on derzoeksrechters geloven niet dat er een verband bestaat met het proces-Andreotti, maar slui ten niet uit dat een nieuwe maf fia-oorlog op het punt van uit breken staat. Miljard banen Tachtig Duitse nodig rond politiemensen eeuwwisseling aangeklaagd Als aan het einde van deze eeuw de hele beroepsbevolking van de wereld een baan wil hebben, zijn een miljard nieuwe arbeidsplaatsen nodig. Dat blijkt uit een notitie van de Ver enigde Naties. Op dit moment is ongeveer een derde van de beroepsbevol king economisch inactief en zijn ongeveer 120 miljoen men sen werkloos. Nog eens 700 mil joen mensen zijn gedeeltelijk werkloos. De vooruitzichten zijn ont moedigend, aldus de VN. Dit komt vooral doordat in de in dustrielanden de economie sinds de jaren zeventig wel groeide, maar de werkloosheid eveneens opliep. In de ontwik kelinglanden komen in de jaren tot de eeuwwisseling nog 260 miljoen nieuwe mensen op de arbeidsmarkt. De Duitse justitie gaat tachtig agenten vervolgen wegens mis handeling van buitenlanders. De openbaar aanklager heeft belangrijke getuigen die kennis hebben van misstanden bij het Hamburgse politiekorps. Volgens het TV-programma Panorama voerden agenten 'schijnterechtstellingen' uit op naakte Afrikanen. In een geval besproeide een agent zes naak te Afrikanen met traangas. De ambtenaren zijn vrijwel alle maal werkzaam in het politie bureau bij het centraal station van de Hamburg. Eerste onthullingen over het Hamburgse politieschandaal in september vorig jaar leidden al tot het aftreden van de sociaal democratische minister van binnenlandse zaken in de stads taat Hamburg, Werner Hack- mann. President Jeltsin buigt het hoofd tijdens de minuut stilte die in de Ostankino-studio's in acht werd genomen voor de vermoorde directeur van bet station, Listjev. foto reuter gennady galperin moskou hans geleijnse correspondent De moord op de directeur van de Russische staatstelevisie Ostankino zorgt voor nieuwe politieke onrust in Moskou. Een uiterlijk zeer aangedane presi dent Jeltsin zei gisteren tegen het verzamelde personeel van de TV-zender dat hij twee hoge justitiefunctionarissen in Mos kou had ontslagen. Maar zowel parlementsvoorzitter Rybkin en verscheidene fracties als in vloedrijke journalisten zeiden dat minister van binnenlandse zaken Jerin het veld moet rui men. De Ostankino-topman, oud journalist en populair TV-pre- sentator Vladislav Listjev werd woensdagavond bij de ingang van zijn flat in Moskou door twee mannen doodgeschoten. Een uiterst sombere Jeltsin kon digde -gisteren opnieuw een of fensief tegen de misdaad aan, waarvoor hij onmiddellijk een nieuw decreet heeft uitgeschre ven. Maar hij moest tegelijk toe geven dat de moord op Listjev aantoont dat „president, rege ring noch juistitie zijn opgewas sen tegen de misdaadgolf Jeltsin heeft al vijfmaal een grootscheeps anti-misdaadof- fensief aangekondigd. Vorig jaar juni stelde hij minister Jerin en geheime-dienstchef Stepasjin persoonlijk verantwoordelijk voor het slagen of falen van de misdaadbestrijding. Beiden zit ten echter nog steeds op hun post. De moord op Listjev veroor zaakte gisteren nog meer op schudding in de media dan die op dagbladjournalist Cholodov, vorig jaar november. Gisteren zonden alle TV-zenders voort durend nieuwsflitsen uit en on derbraken hun gewone pro gramma's. Bovendien was er 's avonds op alle zenders een twee uur durend herdenkingspro gramma, waaraan werd deelge nomen door talrijke politici, on der wie de vroegere Sovjet-pre sident Gorbatsjov. De algemene opinie onder de deelnemers aan het programma was dat Listjev het slachtoffer is geworden van een politieke aanslag. Zolaiig Jeltsin aan de macht is, woedt een hevige strijd om de controle over de media en speciaal Ostankino. De TV-zender wordt niet alleen in heel Rusland bekeken, maar ook in een groot aantal andere republieken die zijn voortgeko men uit de vroegere Sovjet- Unie. nairobi frans van den houdt correspondent Somalië heeft zijn lot weer in eigen handen. Na ruim twee jaar aanwezigheid van een aanvankelijk Amerikaans en later een VN- interventieleger, is nu het woord weer aan de clanleiders en hun zwaar bewapende le gers. Aan de buitenlandse militaire inter ventie kwam gisteren voorgoed een einde toen Amerikaanse en Italiaanse mariniers zich terugtrokken op hun oorlogsschepen, nadat ze hadden gezorgd voor de veilige af tocht van de laatste 1.500 Pakistaanse VN- manschappen. „We zijn gekomen en hebben ze gevoed. Zij werden weer sterk en gaven ons vervolgens een flinke opdonder, waarna we weer kon den oprotten", aldus een Amerikaanse offi cier. Nadat de VS eind 1992 hun operatie Restore Hope waren begonnen om de snelle en veilige distributie van voedsel voor de hongerende Somaliërs mogelijk te maken, leek de actie aanvankelijk een succes te worden. Hoewel de ergste hongersnood ei genlijk al voorbij was, konden hulporgani saties vanaf dat moment makkelijker hun werk doen. Maar na verloop van tijd begon de aanwe zigheid en het niet altijd zachtzinnige op treden van duizenden buitenlandse solda ten, voor in de hoofdstad Mogadishu, irrita ties op te roepen bij de Somalische leiders en hun legers. Vooral omdat de Verenigde Naties meenden dat ze de Somaliërs bij tijd en wijle een lesje moesten leren. Bloedige botsingen waren het gevolg, wat yoor VN- commandant Jonathan Howe weer aanlei ding was de jacht in te zetten op clanleider Aideed. Hij werd verantwoordelijk gehouden voor aanvallen op VN-soldaten. Vanaf dat mo ment ging het in Mogadishu helemaal mis. Het geweld escaleerde en tientallen VN-sol- daten en honderden Somaliërs werden ge dood. Ook al nam het VN-leger (Unosom) uiteindelijk gas terug, de relatie was voor goed verstoord. De vredesinitiatieven van de VN werden weliswaar door de clanleiders in woord ge steund, maar hadden geen enkel effect op de situatie in de hoofdstad. Het werk van westerse hulpverleners werd steeds moeilij ker. Het VN-leger werd voor iedereen een blok aan het been en kostte alleen nog maar veel geld in de afgelopen twee jaar een kleine vier miljard dollar. Zal het, nu Unosom is vertrokken, toch nog allemaal goed komen met Somalië? De hulpverleners bezien de nabije toekomst met enig optimisme. „We hopen dat we hu weer tot afspraken kunnen komen met de diverse clans, zoals vóór de interventie", zegt de directetir van een Britse hulporgani satie. „Tijdens de aanwezigheid van het VN-leger lukte dat niet. Voor ons is het daarom, denk ik, beter dat Unosom weg is." Veel Somalische burgers denken er heel an ders over. Ze menen dat de wereld hen in de steek laat. Niet alleen omdat ze geen en kel vertrouwen hebben in hun eigen leiders, maar vooral ook omdat ze er nu econo misch gezien flink op achteruit zullen gaan. Unosom had namelijk banen en veel geld te vergeven. Nu dat leger verdwenen is, zijn de meeste mensen weer werkloos en moet de economie het plotseling weer zonder de ve le miljoenen dollars stellen. Dat leidt onherroepelijk tot een zeer forse terugslag, zoals de afgelopen maanden al is gebleken in een stad als Baidoa, waar de VN-troepen al in november vorig jaar ver trokken. In de stad wordt nog steeds gehan deld, maar op een veel kleinere schaal dan tijdens de hoogtijdagen van de VN. Maar in het binnenland is ook te zien dat het vertrek van de VN-soldaten niet op alle gebied tot verval leidt. Steden als Baidoa, Kismayo en Belet Huen, eens broeinesten van clanrivaliteiten, zijn maanden na de te rugtrekkingvan de blauwhelmen nog steeds redelijk rustig en stabiel. Er wordt aan plaatselijke en regionale besturen ge werkt, de landbouw floreert en openbare voorzieningen werken zo goed en zo kwaad als het gaat. En dat allemaal voornamelijk dankzij de Somaliërs zelf. Met angst en beven volgen diezelfde platte landsbewoners de gebeurtenissen in de hoofdstad. Want iedereen is het erover eens dat, als de clans daar niet snel tot een ver gelijk komen, de geboekte succesjes in de rest van het land binnen de kortste keren weer teniet worden gedaan. De komende dagen zijn wat dat betreft cruciaal. Als de strijders die de zee- en luchthavens hebben overgenomen meerdere clans ver tegenwoordigen, zoals vorige week afge sproken in een akkoord, dan is er hoop dat op korte termijn alle clanleiders bij elkaar gaan zitten om een politieke koers uit te stippelen. Makkelijk zal dat overigens niet zijn, want de onderlinge verdeeldheid is niet gering. Was het optreden in de haven en op het vliegveld echter een eenzijdige actie van Ai- deed en zijn mannen, dan zullen de andere groepen het er zeker niet bij laten zitten. Dan is de basis gelegd voor een nieuwe bloedige veldslag. Met de afscheidsgroet van menige VN-soldaat 'Vechten jullie het nu zelf maar uit' geeft de wereld er al blijk van dat ze dat het meest voor de hand liggende scenario vindt. Washington Tegenover het Witte Huis, in Lafayette Park, kwamen gisteren getergde Amerikaanse rokers bijeen. Met de bijeenkomst verzetten ze zich tegen de steeds grimmiger wetten die in de Verenigde Staten gelden tegen het roken. Twee deelnemers aan de manifestatie vergeleken hun favoriete sigaren. foto afp joyce naltchayan

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7