Kok verwacht veel meer groei in 1996 Binnenland Een voorproefje Nog even vasthouden en dan naar Haïti 'olitie Groningen grijpt )ende en 14-jarige leider Spraakmakender dan ooit! Auschwitzleugen bestraft Maij en Oostlander bieden excuses aan Alleen in Weekblad Privé Heerma prefereert twee gedetineerden in één cel boven wegsturen gestraften 'Instituut voor psychotherapie heeft veel weg van sekte' y 3IJDAG 3 MAART 1995 CPD Geassocie* [ongeren voor automatisch donorschap ^mfrsfoort Ruim 63 procent van de jongeren voelt voor 'auto- hatisch donorschap'. Dat betekent dat ze instemmen met or- ;aan-verwijdering voor transplantatie, tenzij ze een verklaring lebben getekend dat ze dat niet willen. Dit blijkt uit een enquête jie het bureau Inter/View in opdracht van het jeugdblad Pri- jieuronder vijfhonderd jongeren hield. Driekwart van de onder vraagden zei een codicil op zak te hebben. Morgen op pagina 2 fan deze krant opnieuw meningen van lezers over het onder werp orgaandonatie. Boze boeren dreigen met acties iel* Ongeveer 250 tot driehonderd boze boeren hebben gister avond in Tiel besloten de komende dagen actie te gaan voeren. Het ministerie van landbouw is niet tegemoet gekomen aan hun fisen over schade-uitkeringen na de recente waterdreiging in jet rivierenland. De Vakbond van Varkenshouders zou acties ioorbereiden zoals het bezetten van belastingkantoren, stemlo- lalen bij de Statenverkiezingen en het ministerie van landbouw (elf. Dlieschade door vrachtschip niet vergoed jOTTERDAMDe Roemeense staatsrederij Navrom hoeft de Ne- jerlandse Staat geen vergoeding te betalen voor de olieveront- •einiging door het vrachtschip Borcea. De Staat had voor de Rot- érdamse rechtbank ruim één miljoen gulden geëist als vergoe- iing voor de kosten voor opruiming van olie op de Zeeuwse en midhollandse stranden. De Borcea sloeg op 4 januari 1988 voor ie Belgische kust lek en verloor ongeveer 75 ton zware stookolie. Ontslag Amsterdamse agent onterecht [msterdam De Amsterdamse hoofdagent Jan van Daalen is jloor zijn werkgever, de gemeente Amsterdam, ten onrechte ont- lagen. Ook moet opnieuw worden bekeken of hij een schade vergoeding krijgt. Dat bepaalde de Centrale Raad van Beroep in btrecht deze week. Van Daalen ligt al sinds 1978 in de clinch pet de korpsleiding van de Amsterdamse politie. Hij beschul digde zijn collega's van het bureau Warmoesstraat van corrup- 4VJ demonstreert tegen plan Radio 1 iilversum De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is egen het plan om de nieuwszender Radio 1 te laten werken :oals de televisienetten. Ook op Radio 1 zou er een vaste samen werking van omroepen op een vast deel van de dag moeten zijn: WRO, KRO en NCRV 's morgens, VARA, VPRO en NPS 's mid- iags en TROS en de EO 's avonds. De NVJ houdt dinsdag een iemonstratieve bijeenkomst over de kwestie. Het NOS-bestuur ïakt donderdag de knoop door. Kabinet besluit in lente over bestemming belastingmeevallers den haag gpd Premier Kok denkt dat de economische groei in 1996 meer dan het dubbele kan bedragen dan de voorzichtige schatting van het kabinet. „Het gaat om een zeer mar kant verschil", zei Kok gisteren tijdens een spoeddebat. Of de verwachte belastingmeevaller gebruikt kan worden om de koopkracht voor de laagste inkomens te verbete ren, zoals Kok vorige week bepleitte, besluit het kabinet pas dit voorjaar. Dan is duidelijk hoe de economie en de schatkist er écht voorstaan, aldus Kok. zoek van de Groen Linkser, hoe zeer die ook aandrong. ,,Ik laat me niet verleiden tot onverant woorde vluggertjes", zei Kok. Vorig jaar is een belasting meevaller van 2,1 miljard gul den geboekt. Die is al in het fi nancieringstekort gestopt, waardoor dat nu nog maar 2,2 procent bedraagt. Dat is veel la ger dan de 2,7 procent die het in 1998 volgens het regeerakkoord moet zijn. Als hel tekort structu reel onder de 2,7 procent komt, mag er gepraat worden over öf verdere verlaging van het finan cieringstekort, of over meer las- De premier was naar de Tweede Kamer geroepen door Groen- Links, die in Koks pleidooi voor koopkrachtverbetering een 'goedkope verkiezingsbabbel' vermoedde. Fractievoorzitter Rosenmöller wilde van Kok we ten welke 'concrete maatrege len' hij wil nemen om een ver dere scheefgroei in de inko mensverhoudingen te voorko men. De premier wees het verwijt van Rosenmöller van de hand en wilde niet ingaan op het ver- tenverlichting voor meer banen öf, in bijzondere gevallen, over investeringen in de economie. Kok zei gisteren te kiezen voor een 'verantwoorde combinatie' van de mogelijkheden. Binnen het kabinet en de re geringspartijen wordt al gerui me tijd verschillend gedacht over wat er met het verwachte extra geld moet gebeuren. Pre mier Kok en zijn PvdA pleiten naast koopkrachtverbetering voor meer lastenverlichting om banen aan de onderkant van de markt goedkoper te maken. Mi nister Zalm van financiën en zijn partij de WD houden er voorlopig aan vast de meeval lers te gebruiken om het tekort verder te verlagen. Ook D66 geeft het tekort voorlopig voor rang. Minister Zalm zegt dat het te kort zo laag is als gevolg van eenmalige extraatjes en dat het structurele tekort zonder die in cidentele meevallers 3,5 procent bedraagt. Rotterdam Onder andere op de Kop van Zuid in Rotterdam legden bouwvakkers gisteren even het werk stil om de werkgevers te laten zien dat het ze menens is. De bouwbonden stelden de werkgevers gisteren een ultimatum: als er uiterlijk 13 maart geen CAO is, wordt er gestaakt. Dan zullen de bouwplaatsen er ongeveer zó uitzien. De bonden willen dat het loon dit jaar met 2,25 procent wordt verhoogd. Struikelblok in de CAO-gesprekken tot nu toe is de VUT. De werkgevers willen de VUT- ieeftijd verhogen, de bonden houden vast aan 57 jaar. foto anp john de pater roningen anp politie in Groningen heeft r de vierde keer binnen een ar een groep gewelddadige ngeren aangehouden. De nde, die onder aanvoering lond van een 14-jarige jongen, ordt verdacht van zeker zeven erovingen met geweld in de fad Groningen. De vier bendeleden (14, 17 en 9 jaar) hebben een bekentenis fgelegd. De politie spreekt van :n zorgelijke ontwikkeling, "et baart ons zorgen dat de daders steeds jonger blijken te zijn." Bij een van de overvallen, werd een man met een mes in de hartstreek gestoken. Hij lag enige tijd in kritieke toestand in het ziekenhuis. Ook een bewo ner van de wijk Lewenborg werd door de overvallers met, een mes neergestoken?** Het motief van de jongens was verveling en gel&Sbod. Dé- opbrengst van de overvallen, enkele duizenden guldens, ging op aan uitgaan en kleding. Boete en voorwaardelijk geëist tegen Belg den haag anp soesterberg Een eerste groep mariniers is vanmorgen yanaf de vliegbasis Soesterberg vertrokken naar Haïti. De 54 militairen gaan deel uitmaken van de VN-vredesmacht Unmih die in Haïti gaat helpen bij het organiseren van vrije verkiezingen. De totale compagnie, die uit ruim 150 man komt te bestaan, wordt voor een halfjaar uitgezonden. In Haïti zijn de afge lopen dagen weer zo'n twintig mensen gear resteerd die betrokken zouden zijn geweest bij een complot om president Jean-Bertrand Aris- tide te verjagen. Dat gebeurde vorige week ook al eens. Volgens het onafhankelijke Haïti- aanse Persbureau is een van de gearresteerden een voormalig vooraanstaand lid van de Ton- tons Macoutes, de paramilitaire terreurorgani satie onder het familiebewind van de Duvalie- foto anp paul stolk Officier van justitie mr. A. Mol hoek heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag een boete van 6000 gulden geëist te gen de 53-jarige Siegfried Ver beke uit Antwerpen. Tevens eis te ze een half jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar. De offi cier acht de man schuldig aan belediging van het joodse volk en het aanzetten tot rassenhaat. Verbeke moest voor een reeks feiten verantwoording afleggen, zoals voor het verspreiden van het boek 'De Rudolf Expertise' onder 454 scholen in Neder land, vorig jaar. In dat boek wordt op een ogenschijnlijk we tenschappelijke wijze 'uitge legd' dat de massale vergassing van joden in de Tweede We reldoorlog een mythe zou zijn. Dit vergrijp staat in Duitsland te boek als Auschwitzleugen. Verder heeft de Belg volgens de officier het Leuchter Rapport, dat ook dergelijke beweringen bevat, aan de openbare biblio theek in Leiden en aan het Haarlems Dagblad gestuurd. Ook zou hij medeschuldig zijn aan het verspreiden van antise mitische pamfletten bij particu lieren in Nederland. Tot slot dagvaardde mr. Mol hoek hem voor het uiten van beledigende opmerkingen je gens joden en het ontkennen van de holocaust tijdens een zitting bij het gerechtshof in Den Haag, op 10 maart vorig jaar. Daar diende in hoger bel roep een kort geding van onder meer het Cllil (Centrum vari Informatie en Documentatie ls-r raël) tegen hem. In zijn pleidooi, dat hij zelf hield, ging Verbeke volgens het openbaar ministerie opnieuw zijn boekje te buiten. Om dat laatste nu te voorko men, beriep Verbeke zich giste ren op zijn zwijgrecht. Zijn ad vocaat, mr. C. Dekker, voerdë het woord voor hem. Dekker achtte het openbaar ministerie op vrijwel alle onderdelen niel- ontvankelijk. De raadsman wierp op dat de bij particulieren verspreide pamfletten kopieën waren, le der willekeurig persoon had die kunnen maken- Vervolgens stel de de advocaat dat de boeken naar het Haarlems Dagblad en de.Leidse bibliotheek namens het Vrij Historisch Onderzoek het instituut waar Verbeke samen met zijn broer en een uitgever werkt waren ver stuurd en dat dat instituut dus aansprakelijk was. In de zaak van De Rudolf Expertise tenslot te zou het onderzoek niet deu gen. Over de inhoud van de uitla tingen van Verbeke is nauwei lijks gesproken. De officier van justitie vond die zó min dat ze volgens haar geen discussie waard waren. Ook de advocaat hield zich louter aan de juridi sche kanten van de zaak. Uitspraak 16 maart. Bolkestein pikte 'vulgaire aanvallenniet Provinciale Staten DEN HAAG GPD De CDA-Europarlementariërs Maij Weggen en Oostlander hebben WD-leider Bolkestein vanmiddag schriftelijk excuses aangeboden voor hun aanvallen op diens 'buitenlandrede'. Bol kestein eiste gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Putten dat het CDA de 'vulgaire aanvallen' van beide parlemen tariërs zou verontschuldigen. Bolkestein zei in eerste in stantie niet te hebben willen re ageren toen ex-minister Maij hem maandag vergeleek met de leider van het Vlaamse Blok. ,,Wij kennen haar in Den Haag", aldus Bolkestein, „en weten hoeveel gewicht wij aan haar woorden moeten hech ten." Maar toen ook Maij's collega, Europarlementariër Oostlander, soortgelijke uitspraken over Bolkestein deed, was de maat voor de WD-leider vol. Oost lander beschreef Bolkestein de ze week als een vertegenwoor diger van de 'eigen volk eerst'- CDA-leider gaat verder dan vorig kabinet De aanval van Oostlander wekte bij Bolkestein de indruk van een 'georkestreerde cam pagne' tegen hem persoonlijk. „Deze uitlatingen zijn be ledigend, beneden alle peil en raken kant noch wal." Pikant is dat Oostlander en Maij niet geheel eige ner beweging het boete kleed hebben aangetrok ken. Gisteravondwerden zij volgens betrouwbare bronnen onderhouden door fractievoorzitter Heerma en partijvoorzit ter Helgers. den haag/helmond gpd-anp Wanneer het openbaar ministe rie moet kiezen tussen twee ge detineerden in een cel of er een tje wegsturen, dan maar liever het eerste, zei CDA-leider Heer- ma gisteren op een verkiezings bijeenkomst in Helmond. Kort gestraften en mensen die zich telkens opnieuw schuldig maken aan veel voorkomende criminali teit kunnen ook heel goed met zijn tweeën in een cel worden opgesloten, vindt hij. Heerma gaat hiermee verder dan zowel het huidige als het vo rige kabinet. Hij hekelde het be leid van D66-minister Sorgdrager van justitie. Haar beleid, dat zij deze week nog eens bevestigde, is dat alleen in noodgevallen twee gevangenen in een cel kun nen worden geplaatst. Twee jaar geleden zei de toen malige CDA-minister van justitie Hirsch Ballin dat voorzichtig moet worden omgesprongen met het plaatsen van twee of meer gedetineerden in een cel. Hij wees toen onder meer op de vaak moeilijk handelbare drugs verslaafden. Als die samen in een cel zouden worden geplaatst, zou dat een zware druk op het bewakingspersoneel leggen, zei Hirsch Ballin toen. Ook de vak bonden van gevangenisperso neel hebben zich altijd verzet té gen deze suggestie. De mogelijkheden om twee gevangenen in een cel te plaat sen zijn onder het vorige kabinet overigens wel verruimd. Afge sproken werd dat vreemdelingen die wachten op uitzetting, en de genen die moeten zitten omdat ze een geldstraf niet hebben be taald, samen kunnen worden vastgezet. Heerma is het eens met haar' plan samen met middelgrote ge meenten de komende jaren extra cellen te bouwen voor kortge strafte kleine criminelen. Wat betreft Heerma kunnen dit con- tainercellen zijn. 'ntermediair stelt praktijken IVG in Groningen aan de kaak iRONINGEN GPD )e Inspectie voor de Volksgezondheid in Groningen gaat een onderzoek in- tellen naar de praktijken van het In- tituut voor Video- en Gestalttherapie IVG) in Groningen. Aanleiding voor iet onderzoek is een artikel in het gis- eren verschenen blad Intermediair, iet weekblad voor afgestudeerde aca demici. Volgens dit artikel heeft het IVG veel veg van een sekte. De Groninger socia- e dienst heeft in de afgelopen jaren ientallen therapieën van cliënten be kostigd. Hiermee zijn volgens Interme diair 'tonnen' gemoeid. De financiering van nieuwe aanvragen en verlengingen van al lopende behandelingen zijn met onmiddellijke ingang opgeschort in af wachting van de uitkomsten van het onderzoek. De beschuldigingen die Intermediair uit aan het adres van het IVG zijn niet mals. Wies Moget (51), die samen me.t haar vriend en compagnon Vincent Scho- cron, een Fransman, de leiding heeft van het IVG, is volgens het artikel 'paranoïde en meedogenloos'. „Officieel is het een psychotherapeutisch instituut, maar in werkelijkheid heeft het alles weg van een sekte", aldus Intermediair. Moget eiste, aldus Intennediair, een on voorwaardelijke trouw van haar mede werkers en duldde geen kritiek. Sjnds 1991 leidt zij zelf therapeuten op, alle maal mensen die eerder bij haar onder behandeling stonden. Twaalf patiënten betaalden elk vijfduizend gulden voor een opleiding van dertig dagen per jaar. In het tweede jaar van de opleiding wer den de 'studenten' ingezet als onbezol digde therapeuten, aldus Intermediair. In de praktijk van Moget worden vooral vrouwen met incestervaringen behan deld. Een ex-therapeut, ene Peter, werd vol gens het weekblad door Moget beschul digd haar beide dochters te hebben ver kracht. De voormalig medewerker was zich van geen kwaad bewust, maar liet zich door Moget overtuigen. Hij zou zijn wandaden hebben verdrongen. Het kwam zelfs zover dat de man zich vrij willig aangaf bij de politie. Hij werd weg gestuurd omdat hij niet geloofwaardig overkwam. Een andere medewerkster, Marloes, kreeg volgens Intermediair te horen dat haar man betrokken was bij een com plot, een misdadige satanssekte. De wouw geloofde dit en scheidde van hem. Toen zij later begon te twijfelen, werd ze samen met haar dochtertje op genomen in het huis van Moget in Veen- dam. Dit huis mochten ze zeven maan den lang niet zonder begeleiding verla ten. Ook zouden cursisten en mede werksters hypnosesessies ondergaan waarvan sommige deelnemers zich nu herinneren dat ze door mannelijke colle ga's werden verkracht. Ondertussen heerste er een zeer gespan nen sfeer binnen het IVG. Begin dit jaar heeft een aantal cursisten zich gedistan tieerd van de methodes van Moget. Zij meldden hun ervaringen bij de Inspectie voor de Volksgezondheid. Ook de sociale dienst werd, ongeveer een maand gele den, ingelicht, maar die zou niets met de klachten hebben gedaan, aldus Interme diair. De auteur van het artikel, de Gro ninger Rob Nanninga, zegt te beschik ken over declaraties van een ex-cliënte waaruit zou blijken dat de sociale dienst al in 1990 bedragen van duizenden gul dens overmaakte aan Wies Moget. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. mar sreeLT 400 £MM£RS StaéSAOS NU NO&tJO WR^NS.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3