Bolkestein beschadigt kabinet voor twee beekjes Gorbatsjov-tijdperk is nog maar net begonnen Feiten &Meningen Carlos Salinas valt heel erg diep Foutje, bedankt! VRIJDAG 3 MAART 1995 152 NIEUWSANALYSE Carlos Salinas: prestige kwijt, archieffoto ap De voormalige Mexicaanse president Carlos Salinas de Gortari is niet te benijden. Kort geleden was hij nog een man van aanzien die het imago had een doortastend hervormer te zijn; een man die Mexico wilde hervor men en moderniseren. Nu ligt zijn reputatie aan digge len. Eens was hij de lieveling van de internationale finan ciële wereld. Nu vallen critici en voormalige bondgeno ten hem aan omdat hij zijn opvolger Ernesto Zedillo zou hebben opgezadeld met ongekende economische en financiële problemen. Woensdag trok Salinas zijn kandidatuur in voor het voorzitterschap van de Wereld handelsorganisatie WTO. Dinsdag moet de ex-president het Spaans benauwd hebben gekregen toen justitie zijn broer Raul aanmerk te als de hoofdverdachte achter de moord op José Fran cisco Ruiz Massieu, lange tijd de voormalige nummer twee van de Mexicaanse regeringspartij PRI, pal achter Carlos Salinas. Een dag later suggereerde openbaar aanklager Pablo Chapa Bezanilla zelfs dat de ex-presi dent belang zou hebben gehad bij de dood van Ruiz Massieu, ook nog zijn voormalige zwager. De laatste 'stond waarschijnlijk in de weg van som mige projecten van Salinas'. „Hij doorkruiste mogelijk bepaalde belangen", zei de jurist. Carlos Salinas was woedend: „Het gesuggereerde motief lijkt me absurd". Carlos Salinas zegt dat zijn broer onschuldig is. Maar Mexicaanse media en een groot deel van de bevolking menen dat Raul één van de zogeheten 'dinosaurissen' is van de PRI, conservatieven in de partij die de strijd tegen de corruptie dwarsbomen en democratische her vormingen willen tegengaan. De 'dinosaurissen' keer den zich tegen mannen als Massieu en Luis Donaldo Colosio. Deze laatste was door de PRI aangewezen als opvolger van Carlos Salinas, maar werd in maart '94 vermoord. De rijke en invloedrijke zakenman Raül zou volgens de Mexicaanse media volop hebben geprofiteerd van de door Carlos doorgevoerde privatisering van staats bedrijven. Hij zou bovendien een aardige stuiver heb ben overgehouden aan het project Solidaridad dat offi cieel tot taak had de armoede op het platteland te ver minderen. Maar ook al zou Carlos Salinas' rol bij de politieke moorden op hoge PRl-functionarissen gezuiverd wor den; de arrestatie van zijn broer markeert een dramati sche periode van drie maanden waarin zijn aanvanke lijke roem en dadenkracht totaal zijn verbleekt. Carlos droeg het presidentschap op 1 december vorig jaar over aan Ernesto Zedillo na een ambtstermijn van zes jaar. Drie weken later brak er een grote crisis uit rond de peso. De koppeling van de koers aan de Ameri kaanse dollar was niet meer te handhaven als gevolg van gebrek aan vertrouwen in het financiële beleid en onrust in de deelstaat Chiapas. Veel Mexicanen verwijten de president zijn opvolger te hebben opgezadeld met een overgewaardeerde munt, een lage economische groei en een groot tekort op de betalingsbalans. De centrum-linkse oppositiepartij PRD diende bij justitie een officiële klacht in tegen Salinas en verweet heip de economische problemen van zijn land te heb ben verhuld. Alleen door te zwijgen kon Salinas in de race blijven voor het voorzitterschap van de WTO, meende de PRD. Volgens de oppositie en de Mexicaanse vereniging van banken had de peso vorig jaar april al gedevalueerd moeten worden, maar wilde Salinas daar niet aan uit vrees voor internationaal gezichtsverlies. De eerste golf van kapitaal vlucht had volgens hen plaats kort na de moord op Colosio. Salinas wil van geen fouten weten. „Mijn verantwoor delijkheid eindigde op 30 november", zei hij. Zedillo is de boosdoener. „Hij is er verantwoordelijk voor dat een probleem veranderde in een crisis", doelend op de de valuatie eind december die gevolgd werd door een enorme kapitaalvlucht naar het buitenland. Zedillo, door Salinas benoemd, was zijn mentor al eerder afge vallen. „Wij leven in een economische noodtoestand, waarvan de ernst voorkomen had kunnen worden als er tijdig maatregelen waren genomen", verklaarde hij. Volgens Zedillo zijn de economische problemen juist verergerd door de politieke onrust en moordpartijen, die op hun beurt weer het gevolg waren van een totaal gebrek aan democratie. Een indirecte verwijzing naar Salinas die weliswaar heivormingen had doorgevoerd, maar dat op een halfslachtige manier had gedaan. Als het monopolie van de PRI en de greep van de Mexi caanse regeringspartij op de samenleving maar in stand bleef. Zedillo brak bij zijn aantreden in december meteen al met een partij traditie: hij nam een lid van de oppositie op in de regering. Eens was Salinas een gevierd man. Samen met de presidenten George Bush en Bill Clinton stond hij aan de wieg van het Noord-Amerikaanse Vrijhandelsver drag (Nafta). Hij leerde andere Latijnsamerikaanse staatshoofden hoe ze staatsondernemingen moesten verkopen en de economie liberaliseren. Toen volgden de opstand van indiaanse boeren in Chiapas en de moord op presidentskandidaat Colosio. Mexico's veel geroemde politieke stabiliteit was als sneeuw voor de zon verdwenen. De arrestatie van zijn broer Raül gaf ambteloos bur ger Carlos de genadeklap. Hij is nog geliefd bij heel wei nig Mexicanen. „Ik stemde voor hem, maar nu zien we hoeveel hij van het land heeft gestolen", luidt het ver nietigende oordeel van Rafael Ruiz, een verkoper van kranten in Mexico-Stad. „Hij is een dief, een moorde naar." MEXICO-STAD Rtr-ANP Opstelling WD-leider in debat A73 kan averechts uitpakken Politiek lijkt af en toe verdacht veel op voetbal. Je bekijkt de wedstrijd en vraagt je af, waarom er zoveel mensen naar kijken. Een opstootje, foute passes, een afgekeurd doelpunt. Wat is de tactiek in deze wedstrijd? Moet de ploeg zo kampioen worden? Met de A73 is er ook zoiets aan de hand. Op het eerste gezicht is er een ongemeen spannende strijd uit gevochten. De roodgroenen (PvdA/D66) versus de blauwen (WD). In het kabinet werd het nog 1-0 voor de roodgroenen. Een dag later overwonnen de blauwen, met de hulp van 'te genstander' CDA en wat kleine partijtjes. Ook moesten de roodgroenen het met een man minder doen, omdat ze 'm niet konden vinden. Hoe het ook zinderde, het resul taat is niet om over te juichen. Een relatief onbelangrijk besluit is misbruikt voor partijpolitieke doeleinden. Het kabinet heeft een knauw opgelopen. Dat zal toch niet de bedoeling zijn ge weest van de 'meesterstrategen' Wallage, Bolkestein en Wolffensperger. De strijd om het stukje snelweg was rechtstreeks op de televisie te volgen, als ware het een wed strijd uit de Champions League. Is de A73 zo'n belangrijk onder werp, vraag je je af. Welnee. Ei genlijk gaat de twist over twee beekjes die vanaf de Duitse grens naar de Maas lopen. Daar moet het verkeer op de oostoe ver overheen. Wallage mag dan roepen dat de weg natuurgebie den van 'internationale beteke nis' doorkruist, niets is minder waar. GEVOLGEN GERING Vraag een willekeurige Limbur ger waar het Roer- en Swalmdal liggen, en hij zal lang moeten nadenken. Bij Roermond en Swalmen, misschien? Voor alle duidelijkheid. Limburg telt veel mooie en nationaal belangrijke natuurgebieden, zoals de Mein- weg, de Groote Peel of De Ha mert. Maar daar horen de 'dalletjes' niet bij, hoe fraai het er ook is. Vergeleken met de aanleg van de vijfde baan bij Schiphol, zijn de milieugevolgen van de A73 gering. Door aanleg van de Be tuwelijn wordt vele malen meer geweld gedaan aan het natuur lijk landschap van Nederland. En dan de andere kant van de medaille. Zou een weg op de westoever nu zo'n ramp zijn. Welnee. Daar kan het bedrijfsle ven ook best mee leven. Vraag een doorsnee Limburger wat hij vindt van het gevecht tussen oost of west, en hij zal zeggen dat het hem weinig kan schelen. Hoe hard het provinciebestuur Lilipaly helpt A73-motie aan meerderheid Het PvdA-kamerlid Lilipaly heeft gistermiddag zonder aanwezig te zijn de doorslag gevende rol gespeeld in het debat in de Kamer over de aanleg van de A73 bij Venio. Lilipaly had zijn fractie zijn va kantie-adres in het buitenland niet opgegeven. Daardoor kon de PvdA hem niet tijdig trace ren en volgens parlementair gebruik zijn persoon wegstre pen tegen een geheide voor stemmer bij de motie van CDA en WD. PvdA- fractieleider Wallage noemde de gang van zaken na afloop van de stemming 'bui tengewoon spijtig'. Als Lilipaly zijn fractie tijdig had ingelicht hadden Wallage en de zijnen maatregelen kunnen treffen volgens het zogeheten 'pa ring-principe'. Lilipaly had verlof om er met zijn zoon (die in Bosnië dient) een paar da gen tussenuit te knijpen. Maar hij had moeten melden waar hij te bereiken was. Bij 'paring' spreken fracties af om bij niet-gevoelige onder werpen kamerleden die met de beste wil van de wereld niet bij de stemming aanwezig kunnen zijn tegen elkaar weg te strepen. Dat geldt bij lieden die doodziek zijn of vanwege verblijf in verre oorden niet tij dig kunnen terugkeren. Indien Lilipaly had gemeld dat hij het land zou verlaten (hij zat met zijn zoon in Albertvil- le) en de 'paring' mogelijk had gemaakt zouden de stemmen uiteindelijk hebben gestaakt: 70 voor en 70 tegen de motie van CDA en WD. Dan zou er komende dinsdag opnieuw zijn gestemd, waarbij de fracties alle tijd zouden hebben om hun leden op te trommelen en compleet aan wezig te zijn. Hadden de stemmen dan wederom ge staakt met 75 en 75 dan zou de motie verworpen zijn ge weest. Het reglement van orde van de Tweede Kamer schrijft dat voor. Er was dan immers geen meerderheid voor ge weest. DEN HAAG «ANP Het kabinet werd door de WD in zijn hemd gezet. Achter de regeringstafel van links naar rechts de ministers Jorritsma, De Boer en Wijers. foto anp ook roept, de bewoners willen gewoon een verbinding tussen Venlo en het zuiden. Waar dan ook. En Bolkestein mag dan vinden dat het kabinet zijn randstede lijke arrogantie moet afwerpen, en 'het niet beter moet weten' dan provinciale bestuurders. Maar het is de taak van regering en parlement om het eindoor deel te vellen, als er een natio naal belang zoals een investe ring van een miljard in het ge ding is. Bolkestein is er als de kippen bij om dat te zeggen als het in zijn kraam te pas komt. MILIEU-HART Het spel overziend, kun je je verplaatsen in de denkwereld van de 'trainers' van PvdA, D66 en WD. De PvdA-strateeg had bedacht dat de A73 een unieke kans was om het milieu-hart van zijn partij te laten zien. Schiphol, daar is voor de soci aal-democraten niks 'groens' meer aan te redden. Op de Be tuwelijn heeft de PvdA ook laag ingezet. Bijkomend voordeeltje was dat ze D66 de wind uit dé zeilen konden nemen, door samen een 'milieu-overwinning' te boeken. Vervolgens zou D66 zijn mond moeten houden bij de Betuwelijn. Dat de eigen PvdA-minister Margreet de Boer door de drang naar 'west' in grote problemen werd ge bracht en haar geloofwaardig heid een deuk zou krijgen, telde blijkbaar niet voor Wallage. MeesterstrateegWolffensperger had gewoon niet zoveel te wil len. Die moest mee met de PvdA. En heer Bolkestein, de Cruijff onder de fractieleiders? Hij is een ondoorgrondelijk mens. De A73 is hem geen kabi netscrisis waard, zegt hij. Maar hij steunt wel een motie die zijn eigen WD-ministers Jorritsma en Van Aartsen terechtwijst. STAKEN Misschien had ook hij net als PvdA en D66 uitgerekend dat de stemmen zouden staken. Dan zou de kameruitspraak geen consequenties hebben, en had hij zonder gezichtsverlies kunnen 'leven' met west. Mis schien voorzag hij slechte ge volgen bij de statenverkiezingen door de 'pirouette' van Jorrits ma. Wat hij ook gedacht heeft, zijn gedrag is een slag in het ge zicht van partijgenoten die met veel moeite een andere afwe ging hebben gemaakt dan de fractie. Bolkesteins opstelling zou wel eens averechts kunnen uitpakken. De 'milieupartijen' PvdA en D66 zitten nu immers in het defensief. Bij het volgen de project de Betuwelijn zullen ze echt moeten scoren. En als er nu wat op het spel had gestaan... Maar Bolkestein stuurt de coalitie richting degra datievoetbal vanwege een weg over twee beekjes. DEN HAAG ANS BOUWMANS illustratie tom janssen Is de zwarte Wolga die woensdag op een binnenplein aan de Leningradsld Pro- spekt geparkeerd stond een voorbode van de grootste wederopstanding sinds Lazarus? Volgens Michail Gorbatsjov hangt er inderdaad iets in de lucht. „Weet u, het Gorbatsjov-tijdperk is nog maar net begonnen. Ik weet niet wie er allemaal op het stereotype beeld blijven hameren Gorbatsjov is geschiedenis, Gorbatsjov heeft zijn biezen gepakt, Gorbatsjov heeft eieren voor zijn geld gekozen, Gorbatsjov is een judas, enzo voort. Ik trek mijn eigen conclusie dat Gorbatsjov niet is vertrokken, dat hij nog bijzonder waardevol en belangrijk is. Gorbatsjov praat even onstuitbaar als al tijd over zichzelf in de derde persoon. Zijn gezonde, door de zon gebruinde ge laat staat in schril contrast met de gla zige oogopslag en het pafferige voorko men van president Boris Jeltsin. Drie jaar lang moest de gewezen Sovjet- president hulpeloos toekijken hoe Jeltsin zijn macht afknabbelde en hem zijn voorrechten één voor één afnam: zijn bureau in het Kremlin, zijn Zil limousi ne, zijn officiële telefoon en wat de genadeslag leek in de kleinzielige per soonlijke vete zelfs zijn nederige dienst-Wolga. Niet dat Gorbatsjov dit voertuig zelf ge bruikte. Hij verplaatst zich in een Merce des, eigendom van het Gorbatsjov Fonds, zijn eigen denk-tank annex fan club. In deze luxe wagen pendelt hij naar Moskou vanuit zijn datsja in het dorpje Koltsjoega, waar de ex-president en zijn vrouw Raisa meestal te vinden zijn als ze niet op reis zijn in het buiten land. Toch vervulde de Wolga, die Gorbatsjov door de veiligheidsdienst van het Krem lin was toegewezen, een belangrijke rol. De auto vertegenwoordigde Gorbatsjovs laatste door het staatsapparaat verleen de privilege. Vorige week zaterdag werd zelfs die laatste band doorgesneden. Toen Gor batsjov na een reis naar de Siberische stad Novosibirsk naar Moskou terug keerde, was de Wolga weg. Het Kremlin, in de persoon van Jeltsins veiligheids- Michail Gorbatsjov: mijn tijd komt nog. chef Alexander Korzjakov, had Gor batsjov de auto ontnomen. Volgens Gor batsjovs naaste medewerker Alexander Likjotal was de boodschap duidelijk. „De autoriteiten wilden laten zien wie de baas was." De oorzaak van de gepikeerdheid van het Kremlin was Gorbatsjovs drie-daag se bezoek aan Novosibirsk, waar hij zich nadrukkelijk presenteerde als een voor aanstaand, ambitieus politicus in plaats van zich bescheiden op te stellen als een relikwie, een gewezen grootheid. Vol gens Likjotal hadden plaatselijke pro- Jeltsin functionarissen zelfs geprobeerd om het water in het hotel waar Gor batsjov verbleef af te sluiten als straf voor zijn aanmatigende optreden. Maar zodra de Wolga was ingenomen, werd het Kremlin door de Russische pers onder vuur genomen wegens klein zielige wraakzucht. Geschrokken keerde de regering op haar schreden terug. Dinsdagavond stond de auto weer op de parkeerplaats van het Gorbatsjov Fonds aan de Leningradski Prospekt. Voor het eerst in Gorbatsjovs slepende vete met de gewezen partijbaas uit Sverdlovsk (nu Jekatarinburg) kon Gorbatsjov er op bo gen tenminste een miniscuul stukje ter rein te hebben teruggewonnen op zijn voormalige protégé. „Het past niet in het straatje van de pre sident dat Gorbatsjov hardop nadenkt archieffoto reuter gennadi galperin en tot Rusland spreekt", zei Gorbatsjov eergisteren tijdens een pauze in een ron de-tafel seminarie over de economie. De bijeenkomst de jongste in een reeks openbare optredens van Gorbatsjov, waarin hij steeds meer op de politieke toer gaat veranderde snel in een plat form voor kritiek op de huidige Russi sche leiders en de richting van het land. De waardering voor Jeltsin is diep ge zakt. Zijn geloofsbrieven als democra tisch hervormer zijn besmeurd met het bloed dat in Tsjetsjenië is gevloeid en zijn gezondheid baart steeds grotere zorgen. Door deze omstandigheden ziet Gorbatsjov ruimte voor een mogelijke terugkeer. Om Gorbatsjovs nationalisti- sche geloofsbrieven op te poetsen, heeft het Gorbatsjov Fonds onlangs een verza meling documenten en artikelen gepu bliceerd onder de titel: De Unie had ge red kunnen worden. Gorbatsjov weigert te zeggen of hij zich in decembqr van dit jaar verkiesbaar zal stellen voor het parlement of dat hij wat waarschijnlijker lijkt deel zal ne men aan de presidentsverkiezingen van juni volgend jaar. Hij geeft wel toe dat de verleiding groot is: „Wanneer ik de be slissing neem, zal ik kunnen zeggen: 'Ik zie dat velen niet willen dat ik meedoe. Dat vind ik bemoedigend'." Zijn kansen lijken vooralsnog klein. Vo rige maand publiceerde het dagblad Ne- zavisimaja Gazeta zijn maandelijkse lijst van de honderd meest invloedrijke poli tieke figuren van Rusland. Gorbatsjov was de tweede van onderen, vlak achter Sergei Mavrodi, het meesterbrein achter de MMM piramide-zwendel. Maar Gor batsjov gaat onverschrokken voort met het plegen van plaagstootjes en het ge ven van hints over zijn doeleinden. „Ik zal mijn besluit nemen. Het kan positief zijn of negatief, maar als het positief wordt, zullen we zien wat de kiezers er van vinden." Otto Latsis, politiek commentator van de krant Izvestia, ziet in Gorbatsjov een man die zijn verkiezingscampagne al is gestart. „Hij wil zich duidelijk kandidaat stellen", aldus Latsis. „Maar ik geloof niet dat hij kan winnen. Hij is geen dui delijk alternatief voor Jeltsin. In de ogen van de meeste Russen vertegenwoordi gen beide politici hetzelfde. Als de kie zers Jeltsin moe zijn, hebben ze ook ge noeg van Gorbatsjov." Maar Gorbatsjov ziet wel degelijk een rol voor zichzelf. „Er moeten nieuwe men- c sen worden gekozen, een nieuw team onder aanvoering van zeer ervaren lei- ders, zodat het volk niet bedrogen wordt." Wellicht wil Gorbatsjov ook zijn t Zil limousine terug. „Ze hebben me boos gemaakt toen ze zeiden dat het Gorbatsjov tijdperk voorbij was." MOSKOU ANDREW HIGGINS VERTALING: MARGREET HESLINGA

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2