Larsson houdt Feyenoord in de race Hollandse dag in Rotterdam Van Kempen in Finland op zichzelf aangewezen Sport alken '68 et trainer ip de keien 11 Witschge: 'Ik sloeg in een reflex' tIJDAG 3 MAART 1995 willem spierdijk, 071 -356464, plv.-chef rob onderwater, 071-356463 i?an Hal naar WK schansspringen ^iden* Peter van Hal neemt deel aan het wereldkampioenschap hhansspringen. De 22-jarige Leidenaar, die dit jaar al twee na- tonale titels in de wacht sleepte, reist af naar Thunderbay in Ca fe tada, waar het WK schansspringen van de KI20 van 16 tot en I het 18 maart wordt gehouden. Verder nemen voor Nederland le langlaufers Vincent Vermeulen, Niels Hopman, Michiel de [root en Jan Jacob Verenius en aan de Noordse combinatie Ri- hard Jansen deel aan het evenement, dat in zijn geheel van 9 bt en met 19 maart duurt. ^taatsen voorziet einde Ajax-boycot en haag» Jos Staatsen, voorzitter van het sectiebestuur betaald jetbal, gaat ervan uit dat het conflict tussen de KNVB en Ajax lier de weigering van de Amsterdamse internationals om tegen jrtugal te spelen, in der minne wordt geschikt. ,,Ik sta in con- ct met Ajax-voorzitter Van Praag", zei Staatsen gisteren voor o< camera's van RTL 4. „We willen onderling tot goede afspra- 2 >n komen. Dit is in het belang van het Nederlandse voetbal, o et is nog te vroeg om te stellen dat we er wel zullen uitkomen, •e aar ik denk dat we op de goede weg zijn." t erslei jen op stoel van Van Zoghei itterdam Jan Versleijen is door het bestuur van Dordrecht'90 r'( ingesteld als trainer voor de rest van dit seizoen. De oefen- eester, die halverwege deze competitie bij De Graafschap werd irvangen door Frans Körver, neemt de plaats in van Nico van jghel. „Deze beslissing heeft te maken met de resultaten", :htte manager Piet Lagarde het voortijdig vertrek van Van Zog- tL el, die gisteren nog de training leidde, toe. „Je probeert als club ts anders als het niet gaat. Het heeft meegespeeld dat de trai- )c sr volgend seizoen ergens anders werkzaam is (Vitesse, red.)." Ie ersleijen werd gisteravond benaderd door Frans Derks, de oud- a :heidsrechter die na dit seizoen Cees den Braven als voorzitter jvolgt. Wereldwijde schorsing voor Cantona rrichDe schorsing van Eric Cantona is wereldwijd. Ook de FA sloot de Franse aanvaller van Manchester United uit tot 30 iptember van dit jaar. De wereldvoetbalbond volgde gisteren Ja e straf die de Engelse FA Cantona eerder oplegde. De even be- >n ;nadigde als heetgebakerde international reageerde onlangs in ai ;n duel met Crystal Palace de frustratie over zijn rode kaart als d ;n kungfu-vechter af op een treiterende supporter. hl osep Guardiola maand uitgeschakeld ftrcelonaJohan Cruijffkan een maand lang niet beschikken ver Josep Guardiola. De spelbepaler van FC Barcelona heeft olgens clubarts Fernando Banos een spier gescheurd in het lin- erbeen. Guardiola raakte woensdag in het duel met Paris Saint- ermain in de zeventiende minuut al geblesseerd. Amor verving em. Cruijff mist momenteel ook Nadal en de Roemeen Hagi oor blessures. ieldboete voor Wim Rijsbergen ;ist» Trainer Wim Rijsbergen van Volendam heeft een geldboe- van 250 gulden gekregen. Daarbij zette de tuchtcommissie in de KNVB een eerdere, voorwaardelijke straf van 250 gulden ingezet in een onvoorwaardelijke. Rijsbergen betrad tijdens roningen - Volendam zonder toestemming'het speelveld en le- irde commentaar op de leiding. Real Zaragoza laat Rotterdammers in De Kuip ontsnappen Henrik Larsson begint een fenomeen in het Europese voetbal te worden. De Zweedse spits van Feye noord is na gisteravond de enige speler in Europa die in alle ronden - uit en thuis - heeft gescoord. Zeven stuks heeft hij er nu, na vijf wedstrijden, achter zijn naam staan. Zelfs Ove Kindvall deed hem dat in zijn beste jaren niet na. rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Dank zij Larsson is Feyenoord nog steeds op de been in het Europa Cup-toernooi voor be kerwinnaars. Want het elftal van Willem van Hanegem balan ceerde gisteravond op het rand je van de afgrond. Tegen het voortreffelijk spelende Real Za ragoza dreigde heel lang een debacle, maar bleef de nul ach terin door de kunsten van Ed de Goey overeind en was de knal van Larsson in de korte hoek, halverwege het tweede bedrijf, net genoeg voor de overwin ning: 1-0. De Scandinaviër bewees an dermaal zijn waarde als mid denvoor voor Feyenoord. Maar de man die gisteravond zijn ploeg op de been hield en er voor zorgde dat Feyenoord uit zicht houdt op de halve finale van het EC 2-toernooi, was Ed de Goey. De nummer één van Oranje stond de afgelopen maanden onder druk, omdat hij niet meer de zekere uitstraling van vorig seizoen had en de he te adem van Ajax' Edwin van der Sar in zijn nek leek te voe len. Voor de ogen van bonds coach Guus Hiddink liet de boomlange inwoner van Gouda gisteravond in de Kuip zien dat hij nog altijd indrukwekkende prestaties kan leveren. De Goey tikte kanonskogels uit de bovenhoek, keerde met zijn voeten schoten van dichtbij en moest met zijn vuisten vier Henrik Larsson was de enige Feyenoorder die gisteravond af en toe loskwam van zijn tegenstander. Hier probeert Jesus Solana de matchwinner de voet dwars te zetten. foto anp keer achter elkaar redding bren gen bij 'pegels' van Zaragoza's gevaarlijkste man Gustavo Poyet. „De Goey is nog steeds één van de besten van de we reld", aldus Van Hanegem. „De Goey was vanavond geweldig. Feyenoord had veel aan hem te danken." Gelet op de kracht van Real Zaragoza en de minimale voor sprong waarmee de Rotterdam mers straks naar Spanje afrei zen, zal Feyenoord De Goey in dezelfde uitblinkende vorm hard nodig hebben om de halve eindstrijd te bereiken. De vraag is evenwel of de sluitpost over veertien dagen wel deel uit maakt van de selectie. De komst van zijn eerste kind is precies voor de uitwedstrijd op 16 maart gepland en als het erop aankomt, zo heeft De Goey de leiding van Feyenoord duidelijk gemaakt, kiest hij voor het kraambed in plaats voor het volgepakte Romareda-stadion van Zaragoza. Van Hanegem weigerde zich na de winst op Real druk te ma ken om de dreigende proble men. Al besefte hij dat de situa tie na de winst op de Spanjaar den actueler en belangrijker is dan ooit. Van Hanegem: „Maar de vrouw van De Goey is toch niet belangrijker dan Feye noord? Iedereen maakt zich vreselijk druk om de vrouw van Ed. Nou, dat kind zal heus wel een keer geboren worden. Ik heb vandaag nog gehoord dat er in Blijdorp een olifant na pre cies 22 maanden een kleintje heeft gekregen. Ik neem aan dat die vrouw van Ed er heus zo lang niet over zal doen." De grappen en grollen van de Kromme ten spijt, heeft Feye noord in de return alle kwaliteit die de selectie rijk is nodig om de return goed door te komen. Gisteravond kwam immers al aan het licht hoe beperkt en ar moedig het elftal is zonder het drietal Taument, Scholten en Van Gobbel. Zonder De Goey en Rob Witschge, die de uit wedstrijd na zijn rode kaart in de slotfase zeker niet mee maakt, dreigt Feyenoord op nieuw te worden gekortwiekt. En zo veel geluk als in de Kuip heb je met een kwaliteitsarm elftal tegen Real Zaragoza geen twee keer. In de eerste helft bleek al dat Feyenoord, met Errol Refos, Rob Maas, Trustfull en Henk Fraser in de achterste linie, wei nig tot niets te vertellen had te gen het duo Esnaider en Poyet, die bij de Spaanse bekerhouder voor het grootste gevaar zorg den. Maas kwam handen en voeten te kort om de Argentijn Esnaider af te stoppen. Hij mocht de Finse arbiter Koho zelfs dankbaar zijn dat hij geen rood kreeg, toen hij de spits van Real Zaragoza op de rand van het strafschopgebied met twee handen naar de grond trok. Ko ho volstond met geel, maar fluisterde de kleine Brabander in de pauze toe dat het verstan dig zou zijn als hij na rust de dekking van Esnaider aan een ander zou overlaten. De technische staf van Feye noord greep in de pauze in. Bosz, die slimmer speelde en minder overtredingen nodig had, nam de bewaking van de aanvaller over. Maas verdween naar de rechterflank en Refos werd de tweede mandekker. In aanvallend opzicht hielp het Feyenoord allemaal weinig, wa re het niet dat Larsson juist uit een klutsbal van de mee naar voren gerukte Maas de winnen de treffer kon scoren. De kleine Zweed, die in de lucht geen pot ten kon breken, dook gretig op de bal toen die via het been van Maas achter de Spaanse defen sie viel. Via de korte en uiterst kleine hoek poeierde Larsson de bal met al zijn krachten langs keeper Andoni Cedrun. Van Hanegem, met een brede grijns: „Mij zal niemand meer horen mopperen. Mijn hart heeft het overleefd. En in Euro pa Cup-voetbal kan iedereen zeiken over het spel, maar er is slechts één ding heilig. Precies, het resultaat. Dat is nu niet an ders dan de vorige keer tegen Bremen. Ook toen kwamen we een ronde verder." Feyenoord: De Goey; Refos, Bosz, Trustfull, Maas en Heus; Fraser, Wit schge; Kiprich, Larsson (82. Van Loen), Blinker (87. Esajas) Real Zaragoza: Cedrun; Belsue, Cace- res, Aguado, Solana (62. Lizarralde); Garcia (82. Nayim), Aragon, Poyet, Ge- li; Esnaider, Higuera ans gearresteerd tterdam «anp n het begin van de voetbal- sdstrijd Feyenoord- Zaragossa de Kuip heeft de Rotterdamse litie gisteravond vijftien Ne- rlanders gearresteerd. De yenoordfans waren in het be- van vuurwerk of probeerden ojectielen over de afrastering gooien in de richting van een Joep aanhangers van de aanse tegenstander. Dat heeft jj n woordvoerster van de Rot- damse politie gezegd. Tegen voetbalfans is proces-verbaal igemaakt. e gjlkenburg ;ltlken'68 heeft het contract 3I et trainer Theo Lelieveld ont- j( inden. Het bestuur van de dkenburgse zaterdagvierde- ei isser was ontevreden over de sultaten onder de oefenmees- rv r uit Nieuwveen, die aan zijn patste seizoen bij Valken bezig rotterdam anp Feyenoord heeft wat met rode kaarten tij dens Europese wedstrijden. Rob Witschge was na Arnold Scholten (tegen Werder Bremen) en John van Loen (vorig jaar tegen Porto) de derde Rotterdammer in twee jaar die de rode prent kreeg te zien. Witschge deelde gisteren in het duel met Real Zarago za, bij een opstootje vier minuten voor tijd, als reactie op een kopstoot een tik uit aan de Spaanse aanvaller Higuera, die daarop the atraal ter aarde ging. Witschge staat een zware schorsing te wachten. Van Loen sloeg vorig seizoen Fer nando Couto van FC Porto. De Europese voetbalunie strafte streng: vier wedstrijden. Tegen Zaragoza mocht de Utrechter, die in de belangstelling staat van de Japanse club San Frecce uit Hiroshima van Wim Jansen, voor het eerst weer meedoen. Van Hanegem gunde hem bijna tien minuten. Scholten kreeg de vorige ronde in de spectaculaire wedstrijd tegen Werder Bremen twee keer de gele kaart. Hij zat gisteren zijn schorsing, een wedstrijd, uit. Witschge had achteraf spijt van zijn daad. Hij was zo gewaarschuwd voor de soms the atrale acties van de Spanjaarden. „Esnaider spuugde me en Higuera gaf me een kop stoot. Eigenlijk kopte hij me op mijn neus. Ik reageerde met mijn hand in een reflex. Ik sloeg hem, ontkennen voor de tuchtcom missie heeft geen zin. Had ik maar eerst tot tien geteld. Dit was een domme actie." Jan Siemerink was tegen Richard Krajicek de onderliggende partij. Siemerink kan het net niet bolwerken tegen Krajicek Enige slachtoffer van affaire met ploegleider Frans Overdevest rovaniemi gpd rotterdam gpd/anp Op het gezicht van Wim Buitendijk ver scheen gisteravond eindelijk een glimlach. Alles leek de directeur van het ABN AMRO- tennistoernooi de afgelopen week tegen te zitten. Blessures van Goran Ivanisevic, Sergi Bruguera en Boris Becker sloegen de kop van zijn spelersveld weg. De prestaties van de Nederlanders maak te echter weer veel goed. Voor het eerst in de 22-jarige geschiedenis staan er namelijk drie Hollanders in de kwartfinales van het Rotterdamse tennisfestijn. Sjeng Schalken opende gisterochtend het bal. De lange Limburger, na het vertrek van Becker als lucky-loser tot het toernooi toegelaten, sloeg gedecideerd zijn landgenoot Joost Winnink van de baan: 6-2, 6-2. Vervolgens wreekte Paul Haarhuis in een zenuwslopen de partij tegen Kenneth Carlsen zijn maatje Jacco Eltingh, die een dag eerder van de Deen verloor. In de derde tiebreak hield de Eindhovenaar het hoofd het meest koel: 6-7 (8), 7-6 (5), 7-6 (4). Richard Krajicek had de laatste dans met een 7-5, 6-4 zege op Rijns burger Jan Siemerink. Krajicek, laat aangetrokken door de orga nisatie na onenigheid over de hoogte van het startgeld, kwam los op 5-5 in de eerste set. Tot dat moment was de opslag van Sie merink vrijwel onbespeelbaar voor de Ha genaar. In de elfde game slaagde Siemerink er niet in zijn eerste opslag binnen de lijnen De servicedoorbraak had verregaande ge volgen. Krajicek serveerde de eerste set uit, 7-5, en Siemerink had zich in de eerste ga me van de tweede set nog niet hersteld van die tegenvaller. Weer verloor hij zijn opslag, op het vierde breekpunt na vijf keer deuce. Het was de enige break die Krajicek nodig had. Hij concentreerde zich op behoud van de eigen opslag en serveerde met behulp van twaalf aces de partij na vijf kwartier naar een goed einde: 6-4. Buitendijk liep toen al enige tijd handen wrijvend door Ahoy'. De afmeldingen was hij allang vergeten. Het succes van de Ne derlandse tennissers blijkt namelijk heel wat publiek naar Rotterdam-Zuid te lokken. Gisteravond werden aan de kassa's van Ahoy' nog vijftienhonderd kaarten verkocht en woensdag zat het sportpaleis tot de nok toe vol, ondanks de televisie-uitzendingen van de Europa Cup-wedstrijden van Ajax en Feyenoord. Krajicek, vorige week de beste in Stuttg art, won gisteren zijn zevende wedstrijd op rij. Zijn oude dubbelpartner was daarvan het slachtoffer. Krajicek krijgt nu zijn nieu we compagnon in het dubbelspel, Andrej Medvedev, tegenover zich. Sjeng Schalken zat vorig jaar als toe schouwer op de tribunes van Ahoy' en hoopte dat hij ooit nog eens het steenrode centre-court zou betreden. Twaalf maan den later zit hij bij de laatste acht van één van de grootste indoorevenementen van unt atp t-1ot "lil inhor-1aah cnol allemaal", moest de schuchtere achttienja rige toegeven. „Toen ik twee jaar geleden Nederlands kampioen werd, was dat voor mij al een mijlpaal. Daarna keek ik op tegen de Satellites, maar de eerste waaraan ik deelnam, won ik meteen. En nu sta ik al in de kwartfinales van een ATP-toernooi". Schalken moet het daarin opnemen te gen qualifier Omar Camporese, die gisteren verrassend weinig moeite kende met Alexander Volkov (6-2, 6-3). Drie weken ge leden stond Schalken in Lippstadt nog te genover de Italiaan, die de partij pas in de derde set (6-3) kon beslissen. „Hij is een beetje een luie tennisser, maar wel een met een verwoestende forehand en een goede service", analyserde Schalken zijn komende tegenstander, die in 1991 het toernooi in de Maasstad won en daarna door een elle boogblessure weer in de anonimiteit ver dween. Als Schalken vandaag van Camporese wint, komt hij een aardig eind in de buurt van het eerstvolgende doel dat hij zich heeft gesteld. De inwoner van het Belgische Kes- senich wil tijdens Wimbledon bij de beste 110 tennissers van de wereld behoren. „Dan ben ik verzekerd van rechtstreekse plaatsing voor het hoofdtoernooi", verdui delijkte Schalken, die door zijn derde zege tijdens een ATP-toernooi (vorig jaar ver sloeg hij in Rosmalen de Tsjech Vacek en sneuvelde hij vervolgens tegen de Oosten rijker Antonitsch) in elk geval opschuift van _L2fi_r Zijrt Klerk's-pak is van vorig jaar, op zijn muts staat Kaas en Hout, zijn jack is van Labello. Leesbaar, ondanks het verwij deren van de sponsornaam. Kortom: Richard van Kempen rijdt wat merkwaardig uitgedost rond op de één meter dikke ijs laag van de Ounasjoki rivier in Finland. Na vijf jaar Klerk's zit Vein Kempen zonder sponsor, al zou je uit zijn uitmonstering kun nen afleiden dat hij er ruim vol doende heeft. Het lijkt er der halve op dat hij het enige slachtoffer is geworden van de affaire die zijn oorsprong vond in een Oostenrijkse kroeg. Daar, aan de toog, leverde Arnold Stam ten overstaan van een journalist pittige kritiek aan het adres van ploegleider Frans Overdevest. De rel eindigde met de winst van Stam in de strijd om de KNSB Cup. Alle betrok kenen zijn voor volgend jaar onder de pannen. Alleen Van Kempen niet. Er werd nogal wat modder over en weer gegooid, met als gevolg dat Van Kempen uit de ploeg verdween. Dat hij zater dag in Finland aan de start voor de twintigste Alternatieve Elfste dentocht staat, is te danken aan een privé-sponsor. Van Kempen (30) is niet aan -/iin sterkstr- seizoen als mara thonschaatser bezig. De riet dekker won in zijn carrière meer marathons op kunstijs dan wie ook (47 stuks), pakte vier keer de KNSB Cup, werd Nederlands kampioen op kunstijs en veroverde twee keer de officieuze wereldtitel op na tuurijs. Maar dit sezioen won hij nog niets. Van Kempens grootste moti vatie om door te gaan, is zijn erelijst. Voor zijn gevoel is die nog niet compleet. „Ik ben nog nooit Nederlands kampioen op natuurijs geworden en ik heb nog nooit een 200 kilometer wedstrijd gewonnen. Ik ben er van overtuigd dat ik nog steeds de capaciteiten heb om die lijst compleet te maken. Met twee tweede plaatsen heb ik heel dichtbij een Nederlandse titel op natuurijs gezeten. Erik Hui zebosch was me een keer voor en Bert Verduin een keer." De wedstrijd op de Oosten rijkse Plansee, waarin Erik Hui zebosch Van Kempen te snel af was, is geen moment waar hij met trots aan terugdenkt. „Ik heb mezelf toen aardig leren kennen, door de manier waarop ik op mijn nederlaag reageerde. Ik ergerde me altijd aan de ma nier waarop iemand als Bart Veldkamp met een nederlaag omging, maar ik reageerde pre cies zo aggressief in mijn teleur stelling. Dat is me nooit meer gebeurd. Althans, niet in het openbaar. Toen ik van Verduin verloor, had ik oo( zin om het ijs uit de Plansee te schoppen, maar ik stond na een paar mi nuten rustig voor de camera's om mijn woordje te doen." De eerste kans om zijn erelijst te completeren komt voor Van Kempen zaterdag. Helemaal kansloos acht hij zichzelf niet in de Alternatieve Elfstedentocht. „Ik ben zeker niet favoriet num mer één, maar ik heb de zege wel in mijn achterhoofd. Je moet ook een beetje geluk heb ben. Voor een plaats bij de eer ste vijf ga ik zeker. Anders had ik beter de weg van de minste weerstand kunnen kiezen en thuis kunnen blijven. Dan had ik wel geroepen dat ik blij was dat ik niet mee mocht naar Fin land'. Als het zaterdag niet lukt, zul len de twee open plekken in zijn prijzenkast de laatste jaren van zijn loopbaan beheersen. „Als ik alleen met mezelf te maken heb, In een eenmansploeg, ga ik me op die twee wedstrijden richten. Op kunstijs ga ik me dan richten op een dagresul taat. De Cup winnen is voor een eenling onmogelijk. Dat heb je dit seizoen aan Huitema gezien en ik heb zijn capaciteiten niet eens. Als ik toch nog in een ploeg terechtkom, wordt het weer anders. Dan heb je niet al leen met je eigen plannen te maken. Maar ik ga in elk geval door. Een sponsor is een extra motivatie, een kans om eens iets terug te doen naar je ge zin.."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17