De liedjes en radioredes van toen Jeugdboek waarschuwt tegen racisme Cultuur&Kunst Galeriebond Nederland boos over btw-verhoging Verfijnde poëzie en onmogelijke standjes Deltaplan cultuurbehoud ook voor niet-rijksmusea VRIJDAG 3 MAART 1995 CHEF ANNEMIEK RUYGROK, 071 -356471PLV -CHEF JAN RIJSDAM, 071-358 Exposities in Leiden en omgeving leiden» Onder de titel 'de vrouw vertrekt' exposeert Carla Graft tot 29 maart haar pasteltekeningen in de bibliotheek aan de Wijngaardenlaan 4 in Leiderdorp. In het leescafé van de Centra le Bibliotheek in Leiden is tot 28 maart de foto-expositie 'Men sen uit Vietnam' te zien. De foto's zijn gemaakt door Irene van Velzen tijdens een reis door Vietnam. Wim Slingerland exposeert onder de titel 'De natuur van veraf en dichtbij' een serie natuur foto's in de bibliotheek van Noordwijkerhout. In de vitrines van de bibliotheek is werk te zien van keramiste Bep Lagerweij. Prijs Jeugdtheaterschool Leiden leiden De Jeugdtheaterschool Leiden heeft de eerste prijs ge wonnen met het stuk 'Op de vlucht'. De wedstrijd was opgezet door de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Flevoland. Doel was om het repertoire van stukken voor en door jongeren uit te breiden. Met de prijs a 15.000 gulden kunnen de schrijvers Liesbeth Huibers en Kees van Leeuwen van de Jeugd theaterschool hun stuk uitwerken tot een avondvullende pro- duktie. Glitter rockparty in LVC leidén Bij LVC is het morgen party-time met glitter, glamour en teenybopper rock. Compleet met plateauzolen neemt de groep Whrooaaargh het publiek mee op een trip langs Mud, Sweet, Slade en andere glitterrockers uit de jaren zeventig. De Amster damse formatie Kiss This brengt geschminkt en al de nummers van hun helden: de Amerikaanse groep Kiss. Tussen de optre dens door spelen dj 's Angelique en John jaren zeventig-disco en draait het Filmhuis oude opnamen van Mud, the Rubettes en Status Quo. Het LVC aan de Breestraat 66 gaat open om 21.00 uur. Stevie Wonder komt naar Maaspop Rotterdam De onderhandelingen hebben even geduurd, maar de komst van Stevie Wonder naar Maaspop 95 op de Müllerpier staat inmiddels vast. De Amerikaanse superster is geboekt als hoofdact op de eerste dag, zaterdag 20 mei. Hij treedt op met een 33-mans symphonie-orkest. Op de tweede dag (zondag 21) neemt Elton John die ereplaats in. International Concerts Le Ba teau heeft verder Tears For Fears gestrikt als vervangende act voor Candy Dulfer, die wegens andere verplichtingen heeft moe ten afzeggen. De kaartverkoop begint maandag aanstaande. Nederlands muziekarchief Noske gered den haag Het Nederlandse muziekarchief van de Haagse oud violist Willem Noske is definitief veilig gesteld. De Stichting Mu- sica Neerlandica heeft de privé-collectie nu in haar geheel over genomen. Verschillende subsidiënten, zoals het Prins Bernhard Fonds en de Algemene Loterij Nederland, hebben dit mogelijk gemaakt. Twee jaar geleden dreigde de vioolcollectie aan een in stelling in de VS te worden verkocht. De verzameling zou onge veer tien miljoen gulden waard zijn. Patijn opent Theo Thijssen Museum Amsterdam Burgemeester Patijn van Amsterdam opent op 11 maart het Theo Thijssen Museum in het geboortehuis van de schrijver in de Jordaan. Thijssen (1979-1943), schrijver, onder wijzer en politicus, werd vooral bekend als auteur van 'Kees de Jongen'. De plechtigheid heeft plaats op de stoep voor het muse um in de Eerste Leidsedwarsstraat 16. De collectie van het mu seum omvat manuscripten, boeken en correspondentie van Thijssen, evenals foto's en objecten variërend van Thijssens wandelstok tot de boekenkast die de schrijver Jan Mens voor hem maakte. Het museum zal van donderdag tot en met zondag geopend zijn. Beelden van bollen 1995 Tulpen van Yvonne Poelstra-Holzhaus. foto pr voorhout Moderne aquarellen, schilderijen, zeefdrukken, prenten en oude boeken: alles wat betrekking heeft op de bol of de bloem die er uit komt, hangt, staat en ligt vanaf 25 maart bij advocatenkantoor Dekker in Voorhout. Het is de vijfde keer dat het bedrijf een dergelijke expositie houdt en op dit lustrum is onder meer werk te zien van Yvonne Poelstra-Holzhaus, Joop Rozendaal, Anneke van Dorst en Clara Palacios. Beelden van bollen is tot 3 april te bezichtigen, maandag t/m vrijdag van 19.00 uur tot 22.00 uur en in het weekeinde van 13.00 uur tot 18.00 uur aan het Teijlingerloo, Torenlaan lc. amsterdam gpd De Galeriebond Nederland (GbN) heeft bij minister Zalm van financiën protest aangete kend tegen verhoging van het btw-tarief op kunstverkopen van 6 naar 17,5 procent per 1 ja nuari van dit jaar. De verhoging is onbillijk en concurrentiever valsend, stelt de GbN in een brief aan de minister. „Er is ten onrechte van uitgegaan dat de kunsthandel voornamelijk tweedehands zou zijn en daar door vergelijkbaar met de twee dehands markt voor auto's." De GbN wijst er op dat Enge land en Duitsland van de Eu ropese Unie tot 1999 dispensa tie hebben gekregen van de in voering van het hoge btw-tarief voor kunst-transacties: „Deze uitzonderingspositie zal leiden tot een concentratie van de kunsthandel in dié landen, wat zeer nadelig zal zijn voor de toch al zwakke positie van de Nederlandse kunstmarkt." De Nederlandse Vereniging van Galeriehouders (NVG), de tweede belangenbehartiger in deze sector, heeft haar leden in middels op het schadelijke ef fect van de nieuwe regelgeving gewezen. In het NVG-medede- lingenblad wijst men erop dat een prijsbewuste kunstverza melaar voortaan rechtstreeks naar een atelier kan gaan, waar hij een kunstwerk als 'nieuw goed' tegen een btw-tarief van 6 procent rechtstreeks van de kunstenaar kan kopen. Bij een galerie wordt het werk als 'twee dehands' beschouwd en betaalt hij het 17,5 procent-tarief. „Laat de kunstenaar ook nog geheel of gedeeltelijk de commissie vallen die volgens de regels de galerie toekomt, dan hangt de strop voor de galerie klaar." Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën zijn de Nederlandse organisa ties te laat geweest met hun re acties, in tegenstelling tot de belangenbehartigers in Enge land en Duitsland. Luchtmachtkapel en Jeans met bevrijdingsmusical in Leidse Groenoordhallen i Trees die danst met haar Canadees. Op het Leidse- plein waar de lichtjes in middels weer zijn gaan branden. Het zijn frasen uit liedjes die vijftig jaar gele den enorm populair waren. Nederland was bevrijd en iedereen zong ze uit volle borst mee. De kapel van de Koninklijke Luchtmacht ontdeed de deuntjes uit die blijde dagen, maar ook die uit de oorlogsjaren zelf, van het stof. Met de dans- zanggroep Jeans speelt het orkest die nummers in de wervelende bevrijdings musical 'On the air' in de Leidse Groenoordhallen op donderdag 30 maart. LEIDEN LETTY STAM Militairen en showmuziek is een combinatie die historisch is gegroeid. Legers beschikten al tijd al over musicerende solda ten. Al was het maar om de pas erin te houden tijdens een mars. De geschiedenis van de Luchtmachtkapel begint offi cieel in 1951. De leden speelden toen vooral op militaire cere monies. De muzikanten waren allereerst soldaat en konden tij dens hun opleiding een instru ment leren bespelen. En wie goed was, kon in diensttijd op klimmen tot professioneel mu sicus. Dat is inmiddels geheel om gedraaid. De Luchtmachtkapel neemt alleen mensen aan die een conservatoriumopleiding of gelijkwaardige studie achter de rug hebben. Het orkest is nog maar zelden te horen bij mili taire gelegenheden en symfo nieën en moderne composities voor blazers hebben de mars- 'On the air' in de Leidse Groenoordhallen. Een wervelende bevrijdingsmusical van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht met de dans- en zang groep Jeans. foto pr muziek al lang vervangen. De Luchtmachtkapel heeft zelfs een eigen groep arrangeurs in dienst die met dirigent/compo nist Jos Pommer de muziek schrijft voor de showprogram ma's. Deze club besloot dat de spe ciale bevrijdingsmusical luchtig en wervelend moest zijn. En omdat het oog ook wat wil, werd contact gezocht met Jeans.'De groep bestaat uit tien mensen die zowel zingen als dansen. Ze hebben al een aantal televisieshows gemaakt. Ook trekt Jeans al zo'n vijf jaar door het land met een eigen pro gramma. De Luchtmachtkapel en de zangers/dansers hebben voor deze produktie stevig uit gepakt. Jeans is te zien in maar liefst 175 speciaal gemaakte kostuums. De radio is de rode draad van de show. Het toestel was tijdens de oorlog verboden. Het stie kem luisteren naar het nieuws, de toespraken en liedjes bracht verbondenheid en hield de moed erin. 'On the air' begint met taferelen uit het decadente Berlijnse uitgaansleven in 1930. De opkomst van het nazisme, de mobilisatie, de Duitse inval worden uitgebeeld in muziek, dans en liedjes als 'You're in the army mister Jones' en 'Who do you think you're kidding mister Hitler'. Stukjes uit de oorspronkelijke radiotoespraken van onder meer Churchill, Truman en ko ningin Wilhelmina flitsen door de show heen. De musical ein digt met een spetterend bevrij dingsfeest waar 'Trees met haar Bevrijdingsshow Greetje Kauffeld^ in Leiden ot en Noordwijk c Het Engelse Syd Lawren< Orchestra geeft woensdag 2fei maart een bevrijdingssho e in de Stadsgehoorzaal in Le^; den. Speciale gast is Greet Kauffeid. Twee dagen late, op vrijdag 24 maart, zijn c band plus zangeres te hore tijdens een diner-dansant i het Oranjehotel in Noon wijk. Op het programma staa nummers die Glenn Milk voor zijn makkers aan h< front speelde zoals 'In tf mood', Moonlight Serenad 1 en 'Tuxedo Junction'. Oc speelt hel gezelschap muziee van andere big bands a Count Basie, Tommy DorsdP en Artie Shaw. Het 16 mens sterke Syd L< wrence Orchestra onder le ding van Bryan Pendleto j; bestaat uit een koper-, saj[| en rythmgroep. Vocaliste zijn Sarah Gilbert, Tony J<e cobs en de close harmoiie groep The Serenaders. Kaaig ten zijn verkrijgbaar bij dg Stadsgehoorzaal, telefoo 131704, het Oranjehotel, t( lefoon 01719-19340 en htf1 WV. Canadees danst' op het verlu E te Leidseplein. Kapel van de Koninklij Luchtmacht en Jeans met bevrijdingsshow 'On the a donderdag 30 maart or uur in de Groenoordhalli Kaarten zijn verkrijgbaar de Groenoordhallen en WV. Anne Provoost krijgt Woutertje Pieterse Prijs 1995 Drummer R.E.M. in ziekenhuis frankfurt ap antwerpen/amsterdam sandra jongenelen De Vlaamse schrijfster Anne Provoost (30) wil geen vrijblijvende boeken schrijven. Haar romans zijn er voor het leesplezier, dat is zeker. Maar ze moeten ook ergens over gaan. Vijf jaar geleden debuteerde ze met een roman over seksuele kindermishandeling: 'Mijn tante is een grindewal'. Het boek kreeg in België twee prijzen voor jeugdlite ratuur. 'Vallen', haar tweede roman, gaat over racisme. Voor het boek, bestemd voor 14-jarigen, ontving ze gisteren in Amster dam de Woutertje Pieterse Prijs van 25.000 gulden. 'Vallen' is ook genomineerd voor De Gouden Uil, een nieuwe literaire prijs van 40.000 gulden waarvan de uitreiking ook deze maand is. Het boek is bedoeld als waarschuwing te gen extreem-rechts, vertelt Provoost aan haar Antwerpse keukentafel. De schrijfster woont vlak bij het Centraal Station, in een wijk met veel buitenlanders. Op straat ziet ze hoe haar zwarte en gesluierde buurtge noten een andere behandeling krijgen dan zij. Racisme speelt zich letterlijk voor haar deur af. „Ken uw vijand" is haar motto. „Door jongeren te laten zien hoe een neo nazi spreekt, hoopt ik ze te waarschuwen tegen elk bruin-denken." 'Vallen' is het verhaal van de 16-jarige Lu cas die met zijn moeder vakantie viert in het huis van zijn kort daarvoor gestorven groot vader. In het dorp doen praatjes de ronde over het oorlogsverleden van opa. De puber weet niks van die verzwegen gebeurtenis sen. Terwijl hij achter de waarheid komt, raakt hij in de ban van neo-nazi Benoit. „Word niet zoals je grootvader", waar schuwt zijn moeder nog vergeefs. Het boek vertoont volgens de jury trekken van een klassiek noodlot; traag, maar on ontkoombaar gaat het op het huiveringwek kende slot aan. Provoost verhaalt „zonder gepreek, zonder terechtwijzing, zonder mo ralisme". stelt het juryrapport ook. De schrijfster is het daar deels mee eens. Het boek is niet moraliserend in de zin van bele rend; het waarschuwt zonder het waarschu wende toontje. Maar het is wel moralistisch omdat het niet vrijblijvend is. „Ik wil iets veranderen aan de bestaande situatie; een bijdrage leveren aan het debat over racis me." Haar volgende boek - in haar hoofd al klaar - zal gaan over de Afrika-moeheid. Voor veel mensen is dat continent afge schreven. Ze zijn het beu geld over te ma ken zonder dat het iets lijkt op te lossen. Provoost gokt dat het volgend jaar in de boekwinkel ligt. De drummer van de Amerikaanse popgroep R.E.M., Bill Barry, gisteren ter observatie in een Zwitsers ziekenhuis opgenomei na tijdens een optreden te zijn getroffen door een ernstige aar val van migraine. Dat heeft een woordvoerster van de groep de Verenigde Staten, Michele Rawson, laten weten. Barry kon het optreden, in Lausanne, niet afmaken. Ravvso zei later dat het goed met hem ging, De agent van R.E.M. Duitsland, Marek Lieberberg, had eerder gezegd dat de drun mer was getroffen door een hersenbloeding. Rawson zei dat d niet waar was. De Zwitserse krant Le Matin meldde dat Barry tijdens het cor eert naar zijn hoofd had gegrepen en van het podium was voerd. Zanger Michael Stipe had tegen het publiek gezegd dat d drummer „ernstige migraine" had, aldus de krant. R.E.M. maal momenteel een toernee door Europa. Voor 10 en 11 maart staa optredens gepland in de Utrechtse Prins van Oranjehal. Twee uitersten tegenover elkaar in Leidse Galerie Amber den haag anp leiden sandra passchier Het ingetogene van kalligrafie en de directheid van shunga. Deze twee uitersten zijn tegen over elkaar te zien in de Leidse Galerie Amber. De shunga- prenten beelden onverhuld het liefdesspel uit, waarbij de ge slachtsdelen van vrijende Ja panners ongegeneerd in de meest onmogelijke standjes ge toond worden. Terwijl kalligra fie heel subtiel en verfijnd poë zie en schilderkunst verenigt. De shunga-prenten zijn af komstig van de in de Verenigde Staten wonende, Japanse schil deres Tadao Saito. Shunga is een aparte kunstvorm in Japan, waarbij" erotiek centraal staat. Oude houtsneden in de galerie zijn volgens de oude techniek gemaakt: met blokken werd de inkt laag voor laag aangebracht, waarbij de vlakken zo veel mo gelijk op de lijnen moesten aan sluiten. Gênant In de schilderingen van Saito komen dezelfde kenmerken naar voren. Het hele fijne dat terugkomt in de lijntjes van het haar, de ingewikkelde patronen van de kleding, de verborgen symboliek. Saito's schilderingen verschillen qug kleurverdeling. Een tweetal prenten is niet compleet ingekleurd. Ze laten veel wit zien dat de naaktheid van de liefkozende lichamen ex tra benadrukt. „Pornografie heeft in Neder land een heel andere betekenis. In Japan is shunga een eigen genre. Die lichamelijkheid zoals die afgebeeld wordt in de shun- Ook niet-rijksmusea moeten voor conservèring van hun col lecties na 1997 géld kunnen blij ven krijgen uit het Deltaplan voor het Cultuurbehoud. Dat zegt de Rijkscommissie voor de Musea, een onderdeel van de Raad voor het Cultuurbeheer, in een advies aan staatssecretaris Nuis van cultuur. De bewinds man heeft eerder gezegd dat het huidige Deltaplan in de periode 1997-2000 voor de rijksmusea wordt gehandhaafd. Het plan is bedoeld om achterstanden bij beheer en het conserveren van museumcollecties zoveel moge lijk weg te werken. Overigens blijkt tot nu toe slechts eenderde van de niet- rijksmusea een beroep te heb ben gedaan op de gelden van het Deltaplan. Dat tweederde geen subsidie heeft aange vraagd kan volgens de Rijks commissie liggen aan de subsi dieregeling, waarbij het rijk 40 I procent betaalt en de overige procent door provincies, meenten of particulieren mo worden opgebracht. Mogel levert het voor de musea pr blemen op de 60 procent bij i kaar te sprokkelen. Op dit moment bestaat ge goed beeld van hoe groot achterstanden in de consen ring bij niet-rijksmusea zi Daarom pleit de commis: voor een brede inventarisat vergelijkbaar met zoals het in monumentenzorg is gebeur Om te voorkomen dat er stee weer nieuwe achterstand ontstaan en nieuwe inhaalop raties nodig zijn heeft de Rijl commissie een opzet gemaa voor een nationaal conserv ringsfonds. Dat moet net als h Nationaal Restauratiefon gaan werken. Dit is een partic lier fonds dat leningen op gu stige voorwaarden verstrekt i waarbij vervolgens uit terugb taalde leningen nieuwe kredi ten worden verstrekt. World Liberty Concert gaat door De shunga-prenten in Galerie Amber beelden onverhuld het liefdesspel uit. arnhem» anp foto loek zuyderduin ga-prenten, zul je zo nooit te rugvinden in Europese schilde ringen", vertelt galeriehoudster Irma Roefs-de Wit. Zelf is ze geen favoriet van shunga. „Ik vind het toch tamelijk gênant als de genitaliën zo open en bloot op het vlak staan. Balans Roefs' hart gaat meer uit naar de zeven oude kalligrafiën. „Hierbij wordt van een karakter een beeld gemaakt, maar het karakter blijft leesbaar. Deze kunstvorm heeft ook de minste pretenties. Karakters bestaan immers. De kunstenaar geeft er alleen een persoonlijke inter pretatie aan. Deze techniek ver eist een grote concentratie. Het teken moet in balans zijn en om dat te bereiken moet zo'n doek soms wel tien keer overnieuw gemaakt worden." Om het geheel te complete ren, staat in de galerie ook kera miek uitgestald. Schalen uit Vietnam, China en Japan, uit respectievelijk de dertiende, achttiende en de negentiende Wat hiervan afwijkt, is een ke teltje met twee kopjes. Ze zijn afkomstig van de kunstenares Petra Heesbeen uit Leeuwar den. „Wij hebben haar werk er bij gezet, omdat de techniek en de perfectie die zij hanteert het zelfde is als bij het oude Ooster se keramiek", aldus Irma Roefs- de Wit. De expositie in Galerie Amber is te zien tot en met 27 maart, aan Hooglandsekerkgracht 8 in Lei den. Openingstijden: woensdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Het World Liberty Concert dat op 8 mei in Arnhem wordt ge houden ter herdenking van de vijftigjarige bevrijding van Euro pa gaat definitief door. De ge meente Arnhem en organisator hebben daarover gisteren over eenstemming bereikt. Eerder leek de lokatiekeuze voor het concert roet in het eten te gooi en. Het concert was gepland in de uiterwaarden van de Rijn ter hoogte van de John Frostbrug, die in 1944 een belangrijke rol heeft gespeeld bij de bevrijding van Nederland. Na het hoogwa ter in februari weigerden verze keraars echter de schade uit te

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16