'Stel statenverkiezingen uit' Leiden bruist? Leiden dynamisch? Randstad/Schrjjvende Lezers Helikopter als vliegende ntensive care-inrichting Gay Games moeten Olympische Spelen overtreffen Beestachtige praktijk? _Z3 A Bevolking misleid door schijndemocratie Drukwerkje met tendentieuze tekst het beste I.D. voor uw nieuwe keuken /RÜDAG 3 MAART 1995 chef gert visser, 071 -356439.plv.-chef paul van der kooij, 071 -356441 Tussenlanding na valse bommelding nfn haag Een Boeing 747 van de KLM heeft vanmorgen een tussenlanding gemaakt op het vliegveld van de Noordameri- kaanse stad Bangor, nadat bij de maatschappij een bommelding was binnengekomen. Direct na de landing werd het toestel doorzocht, maar een bom is niet gevonden. Het toestel was met 403 passagiers en 18 bemanningsleden op weg van New York naar Schiphol. Ruim een uur na vertrek kwam bij het KLM-kan toor in New York een telefoontje binnen dat in het bagageruim een bom zou liggen, die om 3 uur Nederlandse tijd zou ontplof fen. De Boeing zette daarop koers naar Bangor waar het om vijf over half 3 landde. Het toestel komt naar verwachting zaterdag ochtend vroeg in ons land terug. Uitstoot AVR binnen de normen' rotterdam Onderzoek van de Milieudienst Rijnmond toont aan dat de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) geen normen heeft overschreden bij de uitstoot van rookgassen. Dat heeft de milieudienst gisteren bekendgemaakt. De stichting Afval en Milieu en Greenpeace beschuldigden de AVR er recent van de milieuvoorschriften te hebben overschreden. De organisaties wezen daarbij op de mogelijke uitstoot van dioxine. Het onder zoek van de Milieudienst Rijnmond toont volgens een woord voerder aan dat zich in de eerste zes weken van dit jaar wel sto ringen hebben voorgedaan aan de rookgasreiniger van de AVR. Die behoort tot de meest geavanceerde in Europa. Het besluit luchtemissies afvalverbranding stelt als norm dat een verbran dingsoven als gevolg van storingen niet meer dan 96 uren zon der rookgasreiniging in bedrijf mag zijn. De AVR heeft deze norm volgens de milieudienst niet overschreden. Taxi-tarievenslag in Rotterdam rotterdam De abonneetaxi doet met ingang van eind maart zijn intrede in Rotterdam. Op vertoon van een jaarabonnement kunnen reizigers dan taxiritten maken die naar verluidt 20 tot 30 Hprocent goedkoper zijn dan het gebruikelijke tarief. Taxicentrale e Maasstad gaat volgens hetzelfde principe werken als taxicen trale de Hofstad in Den Haag, die als voorbeeld dient. Beide on dernemingen werken nauw samen met de Stichting Abonnee- jtaxi in Den Haag. Woordvoerder H. Mulder van de Maasstad maakte het intitiatief voor de Rotterdamse abonneetaxi gisteren Ibekend. De nieuwe taxicentrale zal met haar abonneesysteem een tarievenoorlog in de Maasstad ontketenen. Ook andere taxi bedrijven en - verenigingen tonen belangstelling voor het sys- teem, ook al omdat een verharding van de cuncurrentie de Rot terdamse taxibranche weinig goed doet. Rechtbank naar de schietbaan den haag Leden van de rechtbank in Den Haag willen naar de schietbaan om duidelijkheid te krijgen in een moordzaak die ze gisteren behandelden. Terecht stond een 47-jarige Hagenaar. Hij wordt ervan verdacht op 24 december 1992 de Scheveningse ho telier Wim Bloemkolk te hebben doodgeschoten. De verdachte houdt echter al ruim twee jaar vol dat het pistool tijdens een worsteling zomaar afging. Op de schietbaan denkt de rechtbank antwoord te krijgen op de vraag of dat aannemelijk is. Een in specteur van de politie Haaglanden gaat na, of een onderzoek op de schietbaan mogelijk is zonder dat mensen gevaar lopen. De rechtbank wil dat een deel van de situatie, zoals die door de verdachte tot in de kleinste details is geschetst, wordt nage speeld. jPEN haag gpd ie eerste vliegende intensive 2i.bare-inrichting in Nederland, Iifiet Helikopter Ambulance Pro- Diject, houdt een proef van drie laanden in de regio Zuid-Hol- |and, Zeeland en het westen van bord-Brabant. Het Haagse Ro le Kruis-ziekenhuis kreeg giste bezoek van de vliegende in- care-inrichting. De helikoptervluchten richten zich vooral op het vervoeren van patiënten die van lokale ziekenhuizen naar academische ziekenhuizen moeten worden overgeplaatst voor specialisti- scher behandeling. Later zullen ook gewonden vanaf de weg worden opgehaald. ,,Het gaat om de zware gevallen", vertelt initiatiefnemer Frans Russen, ic anesthesist en hoofd spoedei hulp in het Rotterdamse 1 Dijkzigt-ziekenhuis. Ambulan cevervoer is vaak te schadelijk door de lange reistijd en het ge- o, hobbel over de weg. Bovendien is ambulance-personeel niet ca pabel om de zorg voor intensive care-patiënten te dragen. De helikopter hoeft niet op te trek ken en te remmen en heeft geen last van files. Ook is er altijd ge specialiseerd personeel aanwe zig: een arts en een verpleeg kundige". Het helikopter-project wordt medisch begeleid door de Stich ting International Aeromedical Transport and Counseling (Iat- co), die de helikopter huurt van Heli Holland BV. Naast de pi- lootstoel is ruimte voor een brancard die door een extra deurtje naar binnen kan. Een vlucht kost per uur zo'n 3300 gulden, de medische staf meegerekend. Alleen de vlieg- tijd wordt berekend. Het team staat van zonsopgang tot zons ondergang op vliegveld Zestien hoven gereed. De helikopter heeft al vier patiënten met goed gevolg overgevlogen naar het Dijkzigt-ziekenhuis. In Duits land en Zwitserland is dit ver voer wegens kostenbesparingen en langere afstanden al jaren in geburgerd. amsterdam gpd Het moet de grootste sportieve en cultu rele manifestatie ter wereld worden, zelfs groter dan de Olympische Spelen. Die ambitie hebben de organisatoren van de 'Gay Games Amsterdam 1998' zich ge steld. Het evenement heeft plaats van 1 tot 8 augustus 1998 en men verwacht dat zo'n twaalfduizend sporters en kunste naars aan de spelen zullen deelnemen. Het aantal bezoekers aan deze spelen voor homoseksuele mannen en lesbi sche vrouwen wordt tussen de vijftig- en honderdduizend geraamd. De organiserende Stichting Gay Les bian Games Amsterdam 1998 presen teerde gisteren het financiële draaiboek voor de spelen aan de Amsterdamse sportwethouder Frank de Grave. Daaruit blijkt dat voor het evenement een bud get van 14,4 miljoen gulden moet wor den uitgetrokken. Voor de stad Amster dam verwacht men met de komst van de spelen een economische injectie van ruim honderd miljoen. De spelen in Amsterdam zijn de vijfde Gay Games die sinds 1982 elke vier jaar worden gehouden. Tot nu toe hadden deze altijd plaats in de Verenigde Staten en Canada. De laatste spelen waren vo rig jaar in New York met 10.200 deelne mers. In 1993 koos The Federation of Gay Games Amsterdam uit als organisa tor van het evenement. Doel van de Ga mes is het bevorderen van de wereldwij de emancipatie van homo's en lesbien nes. De openings- en sluitingsceremonie van de spelen hebben plaats in het nieu we Stadion Amsterdam. Er staan tussen de twintig en dertig sporten op het pro gramma, waarvan er al 17 zijn vastge steld. Daarnaast behoren ook niet-Olym- pische sporten tot de mogelijkheden zoals bridge, schaken en ballroom-dan cing. Ook gehandicapte sporters kunnen aan het evenement deelnemen. Een cul tureel programma, verspreid over diver se locaties in de stad is een tweede on derdeel van het evenement. Nog vorig jaar raamde de organisatie de kosten van de spelen op 6,3 miljoen gulden. Volgens stichtingsvoorzitter Marjo Meijer is de ruimschootse verdub beling van dat bedrag gebaseerd op de laatste spelen in New York. Van de nu geraamde 14,4 miljoen gulden moet 6,4 miljoen komen uit sponsering, donaties, fondsen en merchandising. De rest van het bedrag moet worden opgebracht uit de kaartverkoop. Zuidhollandse commissaris van de koningin vreest lage opkomst Als het aan de Zuidhol landse commissaris van de koningin, J.M. Leemhuis- Stout, had gelegen waren er op 8 maart helemaal geen verkiezingen geweest. Er is alles aan gedaan om de statenverkiezingen uit te stellen. Tevergeefs. Het gevolg is dat de Zuidhol landers waarschijnlijk drie keer in anderhalf jaar naar de stembus moeten om een provinciebestuur te kiezen. den haag monica wesseling Leemhuis is daar fel tegen ge kant omdat zo'n abonnement op de stembus desastreuze ge volgen heeft voor de opkomst. De snelle wisseling van de wacht maakt bovendien het provinciebestuur vleugellam. Om dat te voorkomen had de verkiezing van Provinciale Sta ten moeten worden uitgesteld tot na de afsplitsing van de stadsprovincies Rotterdam en mogelijk Haaglanden. Tot het allerlaatst is bij de mi nister van binnenlandse zaken en de Kiesraad gevochten voor uitstel. Niettemin staan ook in Zuid-Holland op 8 maart de stembussen klaar. „Maar ik blijf proberen in elk geval de verkie zingen na de afsplitsing van - Rotterdam en Den Haag, ineen te schuiven. Anders zitten we jaren achtereen met komende en gaande bestuurders", aldus de commissaris. De op 8 maart gekozen pro vinciebestuurders moeten na één jaar en acht maanden plaatsmaken voor een heel nieuw gezelschap. Op 1 januari '97 is Rotterdam zelfstandig en dan verandert dus ook het be stuur van de rest van Zuid-Hol land. Een normale zittingster mijn van Provinciale Staten is vier jaar. Een.kortere periode houdt volgens Leemhuis het ge vaar in zich dat de statenleden over niets durven te beslissen en alles op de bekende lange baan schuiven. We kunnen ons dat absoluut niet permitte ren. Er moét-de komende jaren een besluit wallen over onder meer de toekomst van de Bol lenstreek en de Alblasserwaard. We zullen moeten bouwen en plannen. Bovendien moet de af splitsing van Rotterdam orden telijk en sociaal aanvaardbaar Commissaris van de koningin J.M. Leemhuis-Stout: „Zonder lef ligt het stil en dat mag niet." worden afgewikkeld. Het vraagt moed van de politici om, on danks de korte zittingsperiode, hun nek uit te steken en beslui ten te nemen. Zonder lef ligt het stil en dat mag niet. Weer kiezen Een jaar nadat Rotterdam Zuid- Holland de rug heeft toege keerd, stapt waarschijnlijk Den Haag op. Dat betekent opnieuw verkiezingen.En dat wil ik dus voorkomen. Je krijgt het niet meer aan de burgers uitgelegd dat ze wéér moeten kiezen." Voor Leemhuis zelf lijkt ook niet alles duidelijk te zijn: Hoeveel statenleden Zuid-Holland mi nus Rotterdam gaat tellen? Goh, nog niet over nagedacht." Er valt nog een heleboel te beslissen als Rotterdam en Den Haag zelfstandig verder g^an. Wat te doen met de rest van Zuid-Holland? „Een fusie met Noord-Holland of een deel van Utrecht lijkt logisch, maar ik kies nog nergens voor." De opkomst bij de verkiezin gen van Provinciale Staten is traditioneel laag. Leemhuis noemt zichzelf spekkoper als op 8 maart de helft van de burgers van Zuid-Holland een stem uit brengt. Voor de twee daarop volgende verkiezingen verwacht zij een veel lagere opkomst. De constatering van de Leidse hoogleraar bestuurskunde, A.J.G.M. Bekke, dat de provincie zichzelf onvoldoende verkoopt en daardoor bij de burgers on bekend (en onbemind?) is, on derschrijft zij. „We moeten ons zelf beter uitventen. Meer laten zien wat we doen, trots zijn op wat we doen. Geen mens weet dat wij zorgen voor grote recre atiegebieden, goede wegen en voldoende ziekenhuizen dicht bij huis." Helderheid Beter laten zien wat de provin cie doet, maar ook beter laten zien wat de provincie juist niet kan doen.Bij de inspraak over de hogesnelheidslijn hebben we steken laten vallen. We hebben de burgers het idee gegeven dat ze konden meebeslissen over de komst van de trein, terwijl dat niet zo was. Fout." Maar Leemhuis zoekt 'de schuld' van de lage opkomst niet alleen bij, zoals dat heet, het ambtelijk apparaat. De be stuurders, die 83 gekozen politi ci, zitten volgens haar teveel in een ivoren toren. „Het moeten weer bestuurders van de bur gers worden. Ze hebben het contact met de achterban, hun kiezers, verloren. Er wordt be- FOTO DICK HOGEWONINC stuurd, maar over hun hoofden heen." Met de komst van de frisse ploeg bestuurders hoopt de commissaris dat het beter zal gaan. Zijzelf zal er in ieder geval flink achteraan zitten. Ook de lauwe campagne doet de kiezer niet direct naar de stembus hollen. De campagne is, dat constateerde Bekke ook al, opgehangen aan landelijke thema's. „Ik erger me daar be hoorlijk aan. Het is natuurlijk prima als landelijke kopstukken de verkiezingscampagne onder steunen, maar laat die corifeeën zich dan ook over provinciale problemen uitspreken. Over het Groene Hart, de ziekenhuispro- blematiek of de moeilijkheden bij fusies tussen scholen. We doen genoeg, maar veel te wei nig mensen weten het." Universiteiten hebben weinig zicht op contractonderzoek den haag anp De universiteiten hebben veel te weinig zicht op het onderwijs en het onderzoek dat ze voor over heidsinstellingen en bedrijfsle ven verrichten. Het financieel be heer van deze activiteiten schiet bij een meerderheid van de der tien universiteiten tekort. Dat staat in een rapport van de Algemene Rekenkamer dat giste ren is verschenen. De universi teiten moeten snel aan een beter beheer werken, meent de Reken kamer. Al in 1988 waarschuwde het voor achterstanden in het be heer, maar nadien is er geen we zenlijke verbetering opgetreden. En dat terwijl de inkomsten door de werkzaamheden voor ande ren steeds belangrijker worden voor universiteiten. De inkom sten uit deze zogenoemde derde geldstroom zijn gestegen van 525 miljoen gulden in 1989 tot 958 miljoen in 1992. Dat is 17 pro cent van de totale inkomsten van de universiteiten. Uit het onderzoek door de Re kenkamer blijkt dat geen enkele universiteit precies weet wat contractonderzoek en -onderwijs precies kost aan mensen en mid delen. Wel is duidelijk dat uni versiteiten de drie belangrijkste opdrachtgevers (ministeries, de Europese Unie en de zogenoem de collectebusfondsen als de Hartstichting) te weinig in reke ning brengen. 'Verminder kloof zwerfjongeren en maatschappij' amsterdam anp De kloof tussen zwerfjongeren en de burgermaatschappij moet worden verminderd. Dat is een taak voor de Stichting Zwerfjon geren Amsterdam (SZA), die dat met een nieuwe benadering van de doelgroep wil proberen. De SZA is opgericht door de Amsterdamse stichtingen Street- cornerwork en Jongeren Advies Centrum (JAC) en moet worden gezien als een 'werkmaatschap pij'. De nieuwe organisatie wil het probleem van de circa 1300 zwerfjongeren in Amsterdam be naderen door de doelgroep in drieën te verdelen. Een groep met wie op korte termijn geen resultaten zijn te bereiken, een groep perspectiefvolle zwerfjon geren die op korte termijn (bin nen drie maanden) op een goed spoor zijn te zetten en een zoge noemde zorggroep met proble men op het terrein van psychia trie, verslaving en zwakbegaafd heid. Die laatste groep heeft naar verwachting continu hulp nodig. De stichting werkt nauw sa men met andere hulpverlenings organisaties. De SZA hoopt met de nieuwe aanpak driehonderd jongeren per jaar te bereiken. Daar blijven ongeveer honderd zwerfjongeren van over met wie een intensieve hulpverlening wordt gestart. De nieuwe stich ting verwacht met deze aanpak succes bij 70 tot 80 procent van de zwerfjongeren. De nieuwe hulpverleningsor ganisatie maakt gebruik van tien deskundige hulpverleners die de nodige ervaring met zwerfjonge ren hebben. Hierbij wil ik mijn ongenoegen eens kenbaar maken over het gemeentelijk beleid dat men hier in deze stad op sommige punten uitstippelt. Diverse steden in ons land maken reclame voor zichzelf en nodigen burgers en onderne mingen uit om in hun bruisen de en dynamische gemeente te komen wonen en werken, me dewerking wordt verleend. Helaas, Leiden bruist niet en is ook niet dynamisch, terwijl wonen en werken bijna on doenlijk wordt. Reclame hoeven we voor Lei den niet te maken, dat kan ook niet. Maar Leiden, al jarenlang één van de armste steden van Nederland, heeft hier wat op gevonden, n.l. binnenkort een stad met bijna de hoogste on- roerend-goedbelasting van Ne derland, met spoedig de meeste vluchtelingen, met hele hoge reinigingsrechten, werkloos heidcijfers en een stad waar de meeste parkeerbonnen worden uitgeschreven vanwege het uit gestippelde parkeerbeleid (lees parkeerterreur). Kortom, dat is pas reclame. In Leiden staat 's morgens een speciaal aangenomen leger van gulzige parkeerwachtertjes te trappelen om de bewoners, consument en ondernemers, vooral in de binnenstad te voor zien van een bekeuring, hup weer 74 piek, met als resultaat, dat het publiek weg blijft en dus naar andere winkelcentra gaat. De gevolgen tekenen zich al af in Leiden en vooral in de bin nenstad. Ondernemers zien zich geconfronteerd met een gestaag dalende omzet, steeds hogere gemeentelijke belastin gen en kosten, kortom, de vaste lasten zijn bijna niet meer op te brengen, met als gevolg steeds langere leegstand van winkel en bedrijfspanden. Voor de ho reca in Leiden komen er betere tijden, deze groep mag zich ver heugen op het inmiddels van kracht geworden Gemeentelijk Speelautomatenbesluit en de daaruit voortvloeiende forse omzetdaling van gemiddeld 10.000 tot 15.000 gulden op jaarbasis of soms nog meer. Te vens is de horeca-onderneming bij eventuele verkoop nog 10.000 gulden minder waard. Afgezien van de diverse faillisse menten die dit automatenbe- sluit oplevert, heeft dit ook na delige gevolgen voor de werkge legenheid in deze sector. Leiden bruist? Leiden is dyna misch? Als je in Leiden je eten kan verdienen, kan het ergens anders veel beter! Ontdek het "voordelige" verschil Ftussen duur en duurzaam Korevaarstraat traat II. tel: 071 - 149859 Naar aanleiding van de ontsta ne commotie rondom het KMI- gebouw wil ik gaarne vermel den dat al anderhalf jaar gele den bekend was, d.m.v. publi caties in uw krant, dat er een overeenkomst bestond tussen de projectontwikkelaar ener zijds en de gemeente Leiden anderzijds. Gewoon doorzetten die slooppartij. Geen hond wordt beter van een referen dum, verhoging van gemeente lijke belastingmaatregelen of jammerlijke praktijkpogingen van de(s) Moens(z)ende die ren... eh, arts. Het is echter wel te hopen dat de ontwikkelaar een pand neer zet dat mooi oogt. Daarna krijgt hij dan wroeging van die bo men, laat zijn vermogen aan de Leidse ingezetenen, die er dan de Papenwegse polder mee gaan volplanten. Laat Maarten maar reclame maken, desnoods gratis. Condor lust hem inmid dels niet meer. Ik kan hem niet meer zien. Jammer voor de fam. Muurling, die zo de opgebouw de faam teniet ziet gaan. Condor en Ruud Duivenvoor den, Leiden. K /I De gemeenteraad heeft angst voor het refe- j rendum. De wethouders hebben een contract afge- sloten met de projectontwikkelaar, waarbij i geen van de verantwoordelijke politieke I partijen de moed had te corrigeren of het gemeentebestuur terug te fluiten. Er is totaal niet geluisterd naar de tegen- j standers van de sloop, gebundeld in de j 'Stichting tot behoud van het Koninklijk Mi litair Invalidenhuis' Wat een democratie! 9 De gemeente blijft maar hameren op het I tekort aan woonruimte en houdt geen reke- j ning met de behoefte aan groen en leef baarheid van de woonomgeving. Men ziet wat er met de mooie Vijf Meil aan is gebeurd. Van bestuurders mag men verwachten dat ze met creativiteit te werk gaan en het niet bij een eerste ingeving laten. - Mocht de Leidse bevolking bij de verkie zingen op 8 maart a.s. tegen de sloop zijn, dan moeten er politieke koppen rollen. De verantwoordelijke bewindvoerders - alleen zij en niemand anders - zijn schuldig aan het eventueel op te brengen bedrag van 2,5 miljoen gulden schadevergoeding bij verwerping van het bestemmingsplan. Er zijn fouten gemaakt en de bevolking is misleid door schijndemocratie. In het belang van de democratie, die zij zeiven zo hoog in het vaandel dragen, moe ten zij opstappen en verdwijnen uit de poli tiek, in het algemeen belang van Leiden en haar inwoners. Die hebben zij zoveel scha de toegebracht met hun halsstarrig beleid, dat zij dat beter over kunnen laten aan mensen die meer ontzag hebben voor de mocratie, openheid en inspraak. J. van Putten, C. Baart, Leiden. Het stukje 'Over milieu gespro- den in mijn bus, met een deels sluit staat al vast; ik zal tegen ken' door M.CJ. Bosch in het tendentieuze tekst. In de week- het bouwplan Hoge Rijndijk LD van 22 februari '95 is mij uit blaadjes van de afgelopen da- stemmen, omdat ik het een het hart gegrepen. Op dezelfde gen staan weer grote stukken plan op de verkeerde plaats datum kreeg ik een drukwerkje over het referendum. Ik heb het vind, dat op een onfatsoenlijke van de burgemeester van Lei- nog niet gelezen, maar mijn be- manier dreigt te worden door- Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 gedrukt. Dat is al vele maanden duidelijk! Dan die proviciale verkiezingen. De vier grote partijen hebben geen goed antwoord op de milieu-crisis en de bedreigingen voor het Groene Hart. Het wordt steeds duidelijker dat de boel gaat vastlopen. Dan zal de zogenaamde economische groei worden doorgeprikt als een vals geloof. Gevraagd: kriti sche economen. In afwachting daarvan zal ik niet op een grote partij stemmen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15