Baanderij doelwit inbrekers NIEUWS IN T LAND. acobswoude wil woonwagenplaatsen kwijt Bezorgdheid over verbouwing Jelgersma |K «"SST" Leiden Regio/Rijn Veenstreek Alpheuse wethouder gaat winkelen in Amerika Leiderdorp krijgt extra geld voor verzorging ouderen Jaar cel voor verkeerd afgelopen SM-spelletje RIJDAG 3 MAART 1995 CHEF HENNY van EGMOND, 071 -356414. plv -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 „Blaffende honden weren inbrekers JWerwoude-dorpBlaffende honden hebben gisternacht tot entwce keer toe inbrekers op de vlucht doen slaan in Hazerswou- bede-Dorp. In een huis aan het Mondriaanplantsoen was een bo- in yenlicht al geforceerd, maar durfden de inbrekers niet naar bin- fsfcen te gaan. Datzelfde gebeurde bij een huis aan de Rubenslaan. «Benzine aangestoken ■tÜB/ARMOND Onbekenden hebben gisternacht een spoor van ben- mr&ine op het voetpad tussen de de Poelweg en de Lommerlust- 'ei]aan gegoten en dit vervolgens in de brand gestoken. Daarbij is r®4le heg die rond een woning aan de Poelweg stond, afgebrand. Tweetal overvalt Alphenaar llphen aan den rijn Een 42-jarige Alphenaar is gisteravond in de thenialaan door twee mannen beroofd van zijn rugzak. Kort laarvoor had het slachtoffer de daders op de Lijsterlaan zien n taan. Op de Rhenialaan bedreigde een van de mannen de Al- ne ihenaar met een pistool. Terwijl de ander op de uitkijk stond, nd teroofde de ander hem van z'n rugzak en renden weg. Hierin ;aten girobetaalkaarten en een klein geldbedrag. Vrouw ziet inbreker, maar zwijgt Klphen aan den rijn Een inbreker heeft de afgelopen nacht zijn geslagen in een huis aan de Bartokhof in Alphen, terwijl de lewoonster gewoon thuis was. De vrouw zag vanuit bed hoe de nan in kasten zat te rommelen. Ze was echter zo bang dat ze rich stilhield. Pas uren later durfde de vrouw uit bed te komen. De inbreker was toen gevlogen. De bewoonster mist reisdocu- nenten en een tas. /oorschoten Een 19-jarige Leidenaar is gistermiddag op heter- iaad betrapt bij een diefstal in een supermarkt aan de School- ;traat in Voorschoten. De man wordt door de politie verdacht 'an een groot aantal inbraken in woningen en winkels, voorna- nelijk in Leiden. Hij heeft er een aantal bekend. De Leidenaar vordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Winkeldief betrapt alphen aan den run* Wethouder Van der Veen-Meer- stadt van ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling en direc teur stadsontwikkeling Van der Veen maken begin mei een stu- dereis naar Amerika. Zij bren gen daar een bezoekje aan mo derne winkelcentra in Washing ton, Baltimore, Minneapolis, St. Louis en New Orleans. Hoofddoel van de trip is het opdoen van ideeën, die moge lijk voor Alphen bruikbaar zijn. De gemeente wil in de toekomst nieuwe winkelcentra zo veel mogelijk in het oude centrum inpassen. Dat centrum moet volgens Alphen 'het kloppend hart van de gemeente' worden. In 1993 werd voor de komende jaren een bedrag van 1,4 mil joen uitgetrokken voor een aan tal onderzoeken naar de herin richting. Het is niet de bedoeling dat de twee met een lijvig rapport vol aanbevelingen uit Amerika terugkeren. Wel zullen ze hun daar verzamelde documentatie materiaal aan de raadscommis sie ruimtelijke ordening en commissie plan- en beleidsvor ming overleggen en zullen erva- Vater stijgt Quick Boys tot lippen itwijk peter van der hulst iet water stijgt de Katwijkse letbalvereniging Quick Boys it aan de lippen. De laatste vee weekeinden moest de club edstrijden afgelasten omdat :t grondwaterpeil in de duinen in te hoge stand bereikte. En ruok voor het komend weekein de, als het eerste elftal van uick Boys tegen Velo moet pjantreden, wordt de toestand s 'zorgwekkend' omschreven, oorzitter A. Guyt vindt dat het /aterleidingbedrijf, dat een rïngebied in de duinen heeft, kening moet houden met het :it dat het voetbalcomplex lieuw Zuid op een van de laag- punten is gelegen. Twaalf jaar geleden zijn rond de velden van Quick Boys ringleidingen aangelegd. Daarvoor stonden de velden veelvuldig onder wa ter als gevolg van de waterwin ning in de duinen. De leidingen voeren sindsdien het te vele wa ter af op het riool. R. Visser, hoofd waterproduktie van de Energie en Watervoorziening Rijnland, vermoedt dat de pro blemen bij Quick Boys het ge volg zijn van de veelvuldige re genval. Visser: „Het is in elk ge val niet het gevolg van wijzigin gen in de-bedrijfsvoering, want die is de laatste twee jaar niet veranderd. De vele neerslag zou de oorzaak kunnen zijn, want er is de afgelopen tijd meer dan het dubbele gevallen" leiderdorp monica wesseling Er komt extra geld voor ouderen in Leiderdorp. Gedeputeerde J. Pool heeft dat de gemeente toe gezegd mits er een goed plan op tafel komt. Pool zoekt hiermee een oplossing voor de lange wachtlijst bij het verzorgings huis De Dillenburg, het enige verzorgingshuis dat het dorp kent. Door de ouderen wat langer thuis te laten wonen en verhui zing naar het verzorgingshuis dus uit te stellen, wordt de wachtlijst iets minder lang. Dat kan volgens Pool door de oude ren thuis extra zorg te geven. Daarvoor is geld nodig. De ge deputeerde heeft dit dus toege zegd in een gesprek met wet houder Kerner. Extra zorg voor ouderen om deze in staat te stellen thuis te blijven wonen, vergt samenwer king van de zorgverlenende in stellingen. De wethouder gaat dan ook praten met de stichting thuiszorg Groot Rijnland, ver pleeghuis Leythenrode, De Dil lenburg en het samenwerkings verband van verzorgingshuizen in Leiden en omstreken. Er wordt ook bekeken of het mogelijk is in De Dillenburg ou deren te laten verplegen. Homo's kunnen wellicht toch 'trouwen' in Zoeterwoude zoeterwoude liesbeth buitink Homoseksuelen kunnen zich binnenkort wellicht toch laten in schrijven in een relatieregister in de gemeente Zoeterwoude. Bur gemeester en wethouders doen opnieuw een voorstel voor de in stelling van een dergelijk register, hoewel de raadscommissie wel zijn eerder grote vraagtekens bij het officieuze huwelijk zette. Het relatieregister geeft homoseksuelen de kans een soort huwe lijk te sluiten, zonder dat de inschrijving juridische gevolgen heeft. Voor de inschrijving zouden alleen mensen in aanmerking komen die al een samenlevingscontract hebben afgesloten. Het register is daarom alleen bedoeld voor de 'emotionele en symbolische waar de', benadrukt het college in het voorstel. Bij de eerdere behandeling van de instelling van het relatieregis ter, keerde vooral het CDA zich fel tegen het voorstel. Ook de WD uitte bezwaren, die vooral betrekking hadden op het extra werk dat de Zoeterwoudse ambtenaren door het register zouden krijgen. Al leen Progressief Zoeterwoude was voorstander. Gemeentesecretaris L. 't Hart verwacht echter dat het nieuwe voorstel wel kan rekenen op een meerderheid in de gemeenteraad. „In het huidige voorstel is het relatieregister kostendekkend en dat neemt een aantal bezwaren van vooral de WD weg. Binnen het CDA blijft het wel omstreden, maar we verwachten toch wel dat het nu haalbaar is." Het voorstel wordt op dinsdag 7 maart behandeld in de raadscommissie welzijn. den haag/oegstgeest» loman leefmans De rechtbank in Den Haag heeft een 44-jarige man uit Oegst- geest tot een jaar celstraf ver oordeeld. Eind 1993 mishandel de hij een prostituée. De vrouw had ingestemd met 'softe SM' maar de man sloeg en knevelde en dwong haar tot orale seks. Ook zette hij wasknijpers op ge voelige lichaamsdelen. De offi cier van justitie eiste twee jaar cel. De verdachte ontkende niet dat hij op 29 november 1993 met de vrouw, die hij had be- steld bij een escort-service, een sado-masochistisch 'spel' speel de. Maar van dwang was geen sprake, vond hij. Officier van justitie Van Ek dacht daar an ders over. Volgens hem zitten er grenzen aan de commerciële erotiek. Wat de Oegstgeestenaar had gedaan, stond gelijk aan verkrachting. De advocaat vroeg om vrij spraak. Volgens haar ging het weliswaar om 'een typische ma nier van het met elkaar doen', maar de man dacht wat hij deed geoorloofd was. Hij bestel de én betaalde 400 gulden per uur voor seksueel geweld en voelde zich achteraf in het ge heel niet schuldig. Mensen zeggen: wat moeten wij in dat gat?' jacqbswoude aap rietveld cobswoude en de provincie ggen in de clinch over het ■oonwagencentrumpje aan de laadhuislaan in Leimuiden. Ja cobswoude stopte anderhalf 3 aar geleden zo'n 150.000 gul den in het opknappen van het 3Kampje. Maar woonwagenbe- ;oners willen er niet staan, zegt Leunissen, hoofd van de sec- or welzijn van de gemeente. De rovincie verdenkt de gemeente r echter van de komst van ■oonwagenbewoners te be- noeilijken. Leunissen stak gisteren voor le provinciale commissie cultu- ele en sociale zaken de lof- rompet over het Jacobswoudse voonwagencentrum. „Het is ïelemaal opgeknapt, het is irachtig gelegen aan het water :n het ligt op maar één kilome ier van het centrum van het lorp. Maar we krijgen die vier ilaatsen gewoon niet vol. Het is e gek om los te lopen. We had- ien vijf mensen op de wachtlijst :n nadat die benaderd waren lebben we nog met negen mensen onderhandeld. Maar )ijna niemand heeft belangstel- ing. Die mensen zeggen: wat noeten wij in dat gat." Van de der standplaatsen aan het ri viertje de Drecht is er inmiddels êén bezet. In het provinciaal woonwa genplan staat dat Jacobswoude ?es standplaatsen moet aanleg gen. In vergelijking met andere gemeenten van dezelfde om vang is dat veel, betoogde Leu nissen. Met de vier standplaat sen zou de gemeente aan zijn erplichtingen hebben voldaan. ,En als er voor deze standplaat sen al geen belangstelling is, wat heeft het dan voor zin er ;nog twee bij te maken? Dat is Op het woonwagencentrum aan de Drecht in Leimuiden wordt inmiddels één woonwagen opgetrokken. Maar het is bijna ondoenlijk om de vier plaatsen vol te krijgen, betoogt de gemeente Jacobswoude. ringen toelichten. De gemeente Alphen heeft voor de ontwikke ling van het stadshart reeds pro jectontwikkelaar Meijer Aanne mingsbedrijf uit Den Haag inge huurd die een zogeheten mas- terplan moet opstellen voor de ontwikkeling van het stadshart. Daarbij houdt de gemeente zich wel het recht voor uiteindelijk met een andere projectontwik kelaar in zee te gaan. Van der Veen en Van der Veen-Meerstadt maken de reis overigens niet gezamenlijk. Omdat beiden een nogal volle agenda hebben, is besloten dat ze elk de helft van de trip, van 5 tot en met 13 mei, voor hun re kening zullen nemen. Boven dien worden de kosten van de reis op deze manier gedrukt. De trip kost de gemeente nu 6700 gulden. Plan betere beveiliging industriegebied Het industrieterrein De Baanderij in Leiderdorp is in toe nemende mate het doelwit van dieven. Steeds vaker wordt er ingebroken. Zowel in bedrijven als in auto's. Het aantal delicten steeg vorig jaar met negentien procent ten opzichte van 1993. geld weggooien." Maar volgens de provincie is het ten minste voor een deel aan de gemeente te wijten, dat de plaatsen al anderhalf jaar leegstaan. Zo zou Jacobswoude van de bewoners eisen dat zij hun eigen wagen meenemen en die wagen moet dan ook nog voldoen aan bepaalde afmetin gen. Vraag naar standplaatsen is er nog genoeg, betoogde gede puteerde L. Stolker. Maar vol gens Leunissen werpt de ge meente geen enkele belemme ring op. Stolker wilde niet zomaar vol doen aan het verzoek van Ja cobswoude om de twee extra standplaatsen uit het provinci aal woonwagenplan te schrap pen. Zij vroeg de gemeente her nieuwde pogingen te doen om de huidige vier standplaatsen FOTO BEN DE BRUYN aan de Raadhuislaan vol te krij gen. „En mogelijk kan het pro vinciaal steunpunt woonwagen centra daarin bemiddelen. Lukt het niet,"dan zal de provincie de gemeente niet op zijn nek gaan zitten over de aanleg van die andere twee standplaatsen." De prostituée werd die mid dag door een chauffeur van haar seksfirma afgeleverd bij het huis van de Oegstgeeste naar. Vooraf was afgesproken dat het om SM ging. De vrouw had daarvoor ook enkele attri buten bij zich. De prostituée vond de situatie echter zeer be dreigend. Ze was de dagen na het voorval erg geëmotioneerd en besloot uiteindelijk aangifte te doen. President Bodewes van de rechtbank oordeelde dat er inderdaad sprake was van mis handeling en veroordeelde de man tot een jaar gevangenis straf. Oranjevereniging roept Leiderdorp op vlag te hijsen Een vlag aan elke gevel in Lei derdorp op koninginnedag en 5 mei. Het is het ideaal van de plaatselijke Oranjevereniging. Door het houden van een vlaggenactie, wil de vereniging alle inwoners van Leiderdorp weer in de gelegenheid stellen mee te vlaggen Net als vorig jaar kunnen zij voor veertig gul den een vlaggeset bestellen. De vlaggenstokhouder wordt dan gratis door bestuursleden van de Oranjevereniging aan de ge vel bevestigd. Dat gebeurt op 8 april. Elke vijftigste besteller ontvangt de vlaggeset gratis. Vorig jaar hield de vereniging voor het eerst zo'n actie. Het werd een enorm succes. Er wer den ruim 200 vlaggen verkocht. Het bestellen van een set kan bij Saskia Zandvliet 89 65 51, of Rien Blauw 89 38 64. Lezing over uitkering De stichting Werkgelegenheid Leiden houdt op dinsdag 7 maart een lezing voor mensen die een uitkering krijgen en een eigen bedrijf willen opzetten. De thema-bijeenkomst, die wordt verzorgd door medewer kers van het GAK en sociale za ken, duurt van 13.30-15.30 uur. Deelname kost 25 gulden. Aan melden is verplicht en kan via 071-146878. leiderdorp judy nihof „Vermoedelijk ligt het in werke lijkheid zelfs hoger. Het zijn na melijk politiecijfers, maar wij weten ook niet alles. Niet ieder een doet immers aangifte", zegt politie-woordvoerder H. Boeser. De Baanderij staat op de tweede plaats van de meest door inbra ken getroffen bedrijfsterreinen in de Leidse regio. Alleen een terrein in Hillegom scoort ho ger. Als de ondernemers bereid zijn om mee te werken, willen politie, gemeente, justitie en Kamer van Koophandel maatre gelen nemen om De Baanderij veiliger maken. Volgens Boeser is het raadzaam dat onderne mers hun panden beter beveili gen en er een beveiligingsbe drijf wordt aangetrokken. Dat betekent dat er de hele nacht toezicht is. De politie neemt De Baanderij wel mee in de surveil lance, maar dat is niet voldoen de gebleken om de inbrekers af te schrikRen. Een beveiligingsbedrijf in schakelen kan volgens Boeser alleen maar als de ondernemers hieraan willen meebetalen. „Het is een vrij kostbare zaak. Maar als je het kan verdelen over alle bedrijven, is het te be happen. Wel is het zo dat kleine bedrijven minder hoeven te be talen. Men draagt bij naar om vang van het bedrijf." Op De Baanderij zitten onge veer tachtig bedrijven. Na zes uur is het er uitgestorven. Soci aal toezicht is er niet. Volgens Boeser leeft het plan voor een betere beveiliging erg onder de ondernemers. Met name de on dernemers van de autoboule vard zouden wel oren hebben om mee te doen aan een bevei ligingsproject. Een dergelijk project heeft in de gemeente Vianen al tot goede resultaten geleid, weet Boeser. „Daar is het aantal delicten met 75 procent gedaald." Het beveiligingsproject staat of valt met de bereidwilligheid van de ondernemers, aldus Boeser. Om die bereidwilligheid te peilen krijgen alle Baanderij- ondernemers binnenkort een enquête-formulier in de bus. VRIJE TIJD LEIDEN Kalveren. In activiteitencentrum Bar en Boos is vrijdag 3 maart een informatie-avond over het transport van kalveren door Europa. De lezing wordt gehouden door PETA (People for Ethical Treatment of Animals) en begint om 20.30 uur. Triathlon. De Leidse politie sportvereniging organiseert op 24 juni de negende kwart-triathlon van Leiden. Deelnemers kunnen zich op 4 maart van 12-16 uur inschrijven bij de receptie van het politiebu reau aan de I^angegracht. Inschrijving kost 25 gulden per persoon. Informatie: 071-258888. Postzegels. Voor postzegelverzamelaars is er op zondag 5 maart van 11-16 uur de Voorjaars Postzegelbeurs. De beurs wordt gehouden in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan. De toegang is gratis. Toerfietsen. De Leidse Tourvereniging Swifttoer houdt zondagoch tend 5,12,19 en 26 maart toertochten voor de recreatieve toerfietsen De start is bij het clubhuis van Swiftour in het park De Bult bij het industrieterrein Roomburg. De afstanden variëren van 25 tot 60 km. De starttijd is tussen 8.30 en 12 's ochtends. Informatie: 01715-3395. ALPHEN AAN DEN RUN Rommelmarkün buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan wordt op maandag 6 maart een rommelmarkt gehouden. Aanvang 19 uur. Aquarium. De aquarium- en terrariumvereniging 'De natuur in huis' houdt op dinsdag 7 maart een contactavond in buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst. Aanvang 20 uur. TER AAR Expositie. Schilderes Leny de Vries exposeert in maart in bibliotheek 'De Aarlezer'. De schilderijen zijn te koop. In het Gezondheidscen trum geeft zij ook cursussen in tekenen en schilderen. Informatie: 01722-3159. oegstgeest joost panhuysen Veel omwonenden van de voormalige Jelgersmakliniek kijken uit naar de reno vatie die dit verwaarloosde gebouw als toekomstig raadhuis van Oegstgeest te wachten staat. Ze zijn echter minder te spreken over de geplande uitbouw aan 31 de achterzijde, zo bleek gisteravond tij dens een door de gemeente belegde bij eenkomst in diezelfde Jelgersmakliniek, die nu tijdelijk onderdak biedt aan de agrarische school. Waar de gemeente de voorgevel van de voormalige kliniek wil laten restaure ren, zal het achterste gedeelte juist her bouwd worden. Bewoners van de Van Assendelftstraat vrezen dat hun uitzicht zal lijden onder een al te moderne 'face lift', die niet goed past bij het oorspron kelijke gebouw. Daarnaast toonden eni ge aanwezigen zich bezorgd over de kans dat de uitbouw zonlicht zou weg nemen en fraaie bomen zou doen ver dwijnen. „We willen juist meer bomen achter de kliniek", legde een bewoner uit. De nieuwe wethouder M. Poelmans (D66) en zijn collega G. van Eisen (Pro gressief Oegstgeest) toonden begrip voor de bezwaren van de bewoners, maar ga ven geen harde garanties. Er lag immers nog geen concreet plan op tafel. Van Ei sen: „Op 7 maart neemt de gemeente raad een principe-besluit over het ge schikt maken van de kliniek als nieuw stadhuis. Pas daarna gaan wfe bepalen hoeveel het gaat kosten en hoe het er precies moet gaan uitzien." Tegelijkertijd werden de direct omwo nenden met nadruk uitgenodigd mee te praten over de toekomst van de kliniek. Uiteindelijk toonden vier aanwezigen zich 'onder voorbehoud' bereid zitting te nemen in en speciale werkgroep, die het overleg met de gemeente moet verge makkelijken. Momenteel overwegen B en W een achterzijde van de Jelgers makliniek die vijf etages telt in plaats van de huidige vier. Dit zou resulteren in la gere plafonds en een uitbreiding die be perkt kan blijven tot ruim zes vierkante meter. „Het is wel de bedoeling het even laag te houden als het bestaande ge bouw", zo stelde wethouder Poelmans de zaal gerust. Hij zei ook dat van de zes tig geplande parkeerplaatsen er niet meer dan tien in de directe omgeving van de voormalige Jelgersmakliniek ko men. Poelmans: „Er komt geen parkeer plaats voor de deur." KOM ZIEN HOE 'T MET ONZE NIEUWSTE KOLLEKTIE ZIT, f LEDER LEIDERDORP ROTTERDAM-ZUID Meubelplein 8 -.Tel. 071/416395 Stadionweg 39C - Tel. 010/4827765 'S WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13