Leiden bewoners kamp zien iaog kansen Het is weer droog in de Condorhorst 'Een zaligheid dat die tent dicht is' Reuzenstoel en megabroek moeten ook van de straat Directeur Nijenrode wil toelatingsexamen voor universiteiten Wethouder Langenberg: wijkbezoekjes wel zinvol Dief strooit met sieraden (IJDAG 3 MAART 1995 henny van egmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 ld" ek\>aartplein tevreden na hoorzitting nJ toezegging dat zij op hun huidige centrum kunnen Rijven kregen zij niet. Maar toch waren de meeste bewo- ixs van het Trekvaartplein tevreden na afloop van de 5kjsprekirig van het woonwagenplan in de provinciale 734nmissie culturele en sociale zaken. Want gedeputeer- _J L. Stolker en de statenleden hielden niet meer vast n vervanging van het kamp aan Trekvaartplein, met h 104 plaatsen, door een woonwagencentrum met :rtig plaatsen in de Broek- en Simontjespolder. En dat ;en de bewoners als winst. pen aap rietveld pens de hoorzitting vooraf- nde aan de commissieverga- jing hadden A. Offenberg en van Esch namens het Trek- artplein nog grote twijfel ge- i over de bereidheid van de ivincie om af te zien van de- fitralisatie. „Wij krijgen de in tik dat de provincie niet wil lijken van het oorspronkelij- plan. In dat geval moet ik u jarschuwen dat de kans groot jdat het overleg over de toe- mst van het Trekvaartplein itloopt", zei mevrouw Offen- Fg' [n het oorspronkelijke plan |ft er in de Broek- en Si- mtjespolder slechts plaats tachtig gezinnen van lonwagenbewoners: veertig in gens en veertig in woningen, bewoners willen het huidige ital standplaatsen aan het ïkvaartplein uitbreiden tot i, om ervoor te zorgen dat kinderen straks ook zelf- dig op het centrum kunnen |nen. „Het is het beste cen tra van Nederland", zei Van ch. Volgens de bewoners hebben filister Dijkstal en staatsecre- fis Tommei van Binnenlandse jken het spreidingsbeleid voor jonwagenbewoners verlaten, lar die conclusie ging Stolker de statenleden wat al te ver. Iet beleid van Dijkstal en- mmel wijkt niet af van het concentratiebeleid van de af- open twintig jaar", zei Stol- „De doelstelling staat nog :ht overeind. Er is geen libe- 3 /rouw raakt 2850 gulden kwijt iiden Een 65-jarige Leidse is gistermorgen bestolen van 2850 ulden, die zij kort tevoren had opgenomen bij een bank aan de reestraat. De vrouw stopte het geld in een vakje in haar tas en eed de rits dicht. Ze deed boodschappen op de markt en in de upermarkt en zette thuis haar tas weg. Toen zij 's avonds het eld wilde pakken was het verdwenen. De vrouw heeft aangifte edaan van zakkenrollerij. Baanderij -3 Het industrieterrein I J De Baanderij in Lei derdorp is in toenemende mate het doelwit van die ven. Gay Games yi f- De grootste sportie- I J ve en culturele ma nifestatie ter wereld. Dat is de ambitie van de organi satoren van de Gay Games Amsterdam 1998. leiden herman joustra De benedenburen halen opge lucht adem. Het gezin aan de Leidse Condorhorst dat de laatste jaren geregeld voor wa teroverlast zorgde, verlaat bin nenkort zijn flat. Eigenaar Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft de betrokken buren laten weten een opzegging te hebben ontvangen van de huurders. „Ik ben blij verrast", aldus een van de benedenbu ren. „Ik was bang dat het een slepende kwestie zou worden. Vandaar ook dat ik dat zware geschut in stelling heb ge bracht." De vrouw doelt daarmee op de brief die ze onlangs aan di recteur Boggia van de WBL stuurde. Zij schrijft daarin dat het gezin drie keer in de laatste Wateroverlast door vertrek bovenburen opgelost veertien maanden bij het ge bruiken van de wasmachine een overstroming zou hebben veroorzaakt, met als gevolg een fikse waterschade in de onder liggende panden. Bovendien zou er geregeld sprake zijn ge weest van een levensbedreigen de situatie, omdat de overstro mingen dermate ernstig waren dat het water zelfs uit de stop contacten sijpelde van hun ap partementen. Ook zou er ont ploffingsgevaar bestaan bij de geiser van de bovenburen. Citaat uit de brief: „Ik zal er persoonlijk voor zorgen dat u, mijnheer de directeur, ontslagen en gerechtelijk vervolgd wordt zodra er slachtoffers onder ons bewoners vallen, omdat u zich al jaren niets van dit geval aan trekt, hoewel u al ettelijke keren op het probleem attent bent ge maakt. Maar uw ontslag kan natuurlijk de verminking of dood van bewoners nooit goed maken. Ik hoop dat eens uit uw ivoren toren komt en iets onder neemt. In een toelichting op deze brief zegt de bewoonster dat ze zich met name kwaad heeft ge maakt over de lakse houding van de WBL. „Kijk, om als bu ren nu actie te ondernemen te gen het gezin, leek ons niet de juiste weg. Ons was wel duide lijk dat ze het niet breed hadden en geen nieuwe spullen konden kopen. Maar de WBL heeft dui zenden woningen. Hadden die dan niet andere woonruimte kunnen zoeken? Of hadden ze dan niet samen met de sociale dienst een regeling kunnen tref fen waardoor er toch nieuwe spullen zouden kunnen worden aangeschaft? We hebben in elk geval vaak genoeg aan de bel getrokken bij de WBL, maar we hoorden nooit iets." Directeur Boggia zegt echter al een tijd op de hoogte te zijn geweest van de kwestie. „Het was ons echt wel duidelijk dat de situatie snel moest worden opgelost", zegt hij. „Alleen moeten wij als woningbouwver eniging de zaken altijd zorgvul dig benaderen. In geval van overlast is er een bepaalde pro cedure die we moeten volgen. We schrijven zo iemand aan, nodigen hem vervolgens uit voor een gesprek en schrijven hem vervolgens indien nodig nog een keer aan. Pas dan kun nen er eventueel maatregelen worden genomen. Het is jam mer voor degenen die overlast ondervinden, maar zo'n proce dure kost tijd." „Hij had ons best wel wat eer der kunnen vertellen dat hij met de zaak bezig was", reageert de bewoonster. „Voor hetzelfde geld hadden de buren het recht uit ongeduld toch in eigen hand genomen." Hoe dan ook, uiteindelijk hoeven zowel WBL als bene denburen niets meer te doen. „De huuropzegging is het be wijs dat de huurder zelf voor een oplossing heeft gezorgd", aldus Boggia. ralisatie ingetreden. Maar het beleid biedt wel aanknopings punten tot onderhandelingen." „De deur naar grotere kampen staat toch op een kier", zei sta tenlid M. Klijnsma (D66). Het deconcentratiebeleid is bedoeld om de integratie van woonwagenbewoners te bevor deren. De scholing van veel be woners laat te wensen over en ze komen bijna niet aan werk. „Het Trekvaartplein wordt erva ren als een niet geïntegreerd deel van de samenleving. De mensen moeten betere kansen krijgen op scholing en werk", zei Stolker. Maar volgens de bewoners functioneert het centrum aan het Trekvaartplein juist uitste kend en leidt een verhuizing tot problemen. Door een project scholing en werkgelegenheid zijn de afgelopen vier jaar ze ventien bewoners aan het werk gekomen. 24 van de deelnemers zitten nog op school. „Dat is toch een duidelijke verande ring", zei opbouwwerker L. van Vliet. „Mensen waarvan wij hadden verwacht dat ze nooit werk zouden krijgen hebben nu een baan." Stolker deed slechts voorzich tige toezeggingen aan de bewo ners, maar die hielden zich vast aan die lichtpuntjes. „Ze heeft toch gezegd dat de vorige af spraak over een centrum van veertig wagens en veertig hui zen buiten de bewoners om is gemaakt", zei Van Vliet. „En dat ze het probleem nu in overleg met de bewoners wil oplossen. Dat is positief." leiden carine damen Directeur E. Bomhoff van het scholingsinstituut Nijenrode en CDA-kamerlid W. van de Camp waren gisteravond de enigen die elkaar met woorden te lijf gingen in een forumdiscussie over de toekomst van het on derwijs. De discussie werd ge houden in het Academiege bouw aan het Rapenburg en maakte deel uit van de verkie zingscampagne van het CDA. Bomhoff is voorstander van het introduceren van een toela tingsexamen. Daarbij verwijst hij naar de situatie in Amerika. Die bewijst volgens hem dat niemand het recht van studeren ontzegd hoeft te worden maar dat de betere studenten via zo'n examen automatisch op betere universiteiten geconcentreerd worden. Van de Camp meende dat Nederland te klein is voor zogenaamde 'A- en B-universi- teiten'. De tegenstellingen tussen Bomhoff en Van de Camp dreigden af en toe hoog op te lopen, maar tot een echte dis cussie kwam het op de slecht bezochte avond, die georgani seerd was door SPIL (vereniging van studenten politicologie) en het CDJA, niet. Vooral omdat forumvoorzitter H.J. de Jonge, decaan van de faculteit Godge leerdheid dat niet toeliet. Hij gaf links en rechts mensen het woord waardoor er enige chaos ontstond en niemand echt goed meer wist waar hij een reactie op gaf. De forumleden, onder wie ook R. Fraanje, vierdejaars student bestuurskunde en lid faculteitsbestuur en W. van Kat wijk, lid Provinciale Staten voor het CDA, praatten ook langs el kaar heen. Sky aan de Musschenbroekstraat. „Kinderen van hooguit veertien jaar gingen er na schooltijd naar binnen", zegt een van de omwonenden. FOTO HIELCO KUIPERS Omwonenden koffieshop Sky aan Musschenbroekstraat halen opgelucht adem Een goede buur was koffieshop Sky niet echt, zeggen omwo nenden van het pand aan de Musschenbroekstraat dat op last van de burgemeester is ge sloten. „Het was vaak vechten buiten", aldus één van hen. „En er is een tijd geweest dat ik mijn televisie moest afstemmen op de muziek die ze bij Sky binnen draaiden. Dat hield op nadat ik een aantal keer met de politie had gebeld. Sky kreeg een mu- ziekverbod. De politie heeft me eens gewaarschuwd over dat bellen, maar het viel wat dat be treft nog wel mee. De jongens die in Sky kwamen, zwaaiden nog steeds vriendelijk naar me." Hij zag woensdag een grote verhuiswagen voorrijden, waar in de inboedel van Sky ver dween. „Er waren mensen van de recherche bij en mensen in grijze uniformen. Douane vol gens mij. De recherche heeft heel veel foto's van het pand ge maakt. Het is voor mij een za ligheid dat die tent nu dicht is." Politiewoordvoerder R. Blom noemt alleen een bezoek van de deurwaarder, de fiscus, de dou ane en de afdelingen bijzondere wetten en drugs en wapens van de politie op 9 februari. „Maar het kan best zijn dat de belas tingdienst woensdag nog een keer langs is geweest." Een bewoner van de Mus schenbroekstraat wijst naar een man die voor de deur van Sky staat. „Dat is de eigenaar", zegt hij. „Hij weet het hele verhaal." De man loopt echter snel weg. „Ik ben niet de baas", zegt hij. „Ik kwam hier wel eens als be zoeker." Sky moest sluiten nadat de politie bij een controle had ge constateerd dat in de zaak soft drugs werden verkocht aan minderjarigen. Volgens de alge mene plaatselijke verordening is dat niet toegestaan. Ook een tweede koffieshop, High Light aan de Oude Vest, moest dicht. Een buurman van Sky zegt dat verkoop aan jongeren met de regelmaat van de klok voor kwam. „Dan zag je kinderen van hooguit veertien jaar, schooltasje op de rug, na school of even in de pauze naar binnen gaan." Een andere omwonende: „Dat is het hele punt. Als je ziet dat kinderen van twaalf, dertien jaar gaan gebruiken, dan komt daar weerstand tegen." „Het doet me geen verdriet dat de koffieshop nu dicht is", zegt ook een buurvrouw. „Ik ben geen voorstander van kof fieshops. Bij Sky was het vaak 's avonds getier en geschreeuw op straat. Er was nog wel eens ruzie en die herrie is lastig. Af en toe smeten ze er met glaswerk of gingen de ramen van de tent in." De overtredingen op de al gemene plaatselijke verorde ning kwamen de gemeente goed uit. De raad had net beslo ten dat het verschijnsel koffie shops buiten de singels niet meer zou worden toegestaan. In de buurt wordt nu druk gespe culeerd over de volgende ge bruiker van het pand. „Er zou een Surinaams eethuis inko men, hebben we gehoord", zegt een van de omwonenden. Veel zin heeft het volgens hem niet. „Uiteindelijk wordt het rijtje huizen waar Sky zat, gesloopt. Dat is al een paar jaar bekend. Als dat niet zo was geweest, dan was ik hier niet naar toe ver huisd." buurt te bekijken en met bewo nersorganisatie te praten. Vol gens hem hebben vrijwel alle Leidse wijken grofweg dezelfde knelpunten zoals parkeer- en verkeersproblemen en crimina liteit. In plaats van bezoekjes af leggen doen de raadsleden er beter aan naar oplossingen te zoeken, zo vindt Gijsman. Het beantwoorden van brieven van Leidenaars duurt bijvoorbeeld nog steeds te lang. Langenberg is het voor een deel eens met de voorzitter van de wijkvereniging. „Maar toch kunnen we tijdens zo'n bezoek zeer minutieus opsnuiven wat er speelt. Ter plekke gedane toezeggingen worden genoteerd en in enkele gevallen heeft dat onmiddellijk effect", aldus Lan genberg. De wethouder en zijn collega's zijn van plan zes buur ten per jaar af te werken en de D66'er sluit niet uit dat de wijk van Gijsman binnenkort aan de beurt komt. leiden loman leefmans „Natuurlijk, als burgemeester en wethouders een wijk bezoe ken, is dat niet zaligmakend. Maar het heeft wel dégelijk zin. Laatst in de Merenwijk werden we gewezen op de parkeerpro blemen bij de Kopermolen. Dat werd op verzoek binnen enkele dagen provisorisch verholpen en de kans is groot dat als we geen bezoekje hadden afgelegd er misschien niets was gedaan." Dat zegt wethouder P. Langen berg (D66/bestuurlijke vernieu wing) in een reactie op de uitla tingen van voorzitter J. Gijsman van buurtcomité Hogewoerd. Die vindt dat de problemen niet in de wijken liggen, maar op het stadhuis. Gijsman uitte zijn kritiek in het buurtkrantje Het Hoogste Woerd. Hij vindt het 'merkwaardig' dat plaatselijke politici met enige regelmaat fietsend 'de wijk ingaan' om de -eiden wim koevoet Is de reuzenstoel van meubelwinkel Wisse Snelderwaard een winkeluitstalling? En de mega broek van Fasel Jeans? „Ja", zegt de gemeente. Er is geen essentieel verschil tussen deze objecten en de met koopwaar gevulde rekken of sandwich- borden. Dat betekent voor de meubelhandelaar en de kledingverkoper dat ook zij na 1 april aan staande stoel en broek niet meer buiten voor de winkel mogen hebben staan. G.J. Wisse en K. Fasel weigeren aan die oproep gehoor te geven. Ze voelen zich beledigd dat de bekendste recla me-uitingen in de Haarlemmerstraat op een hoop met andere winkeluitstallingen worden ge gooid. De gemeente wil de Haarlemmerstraat 'schoon' maken omdat ze is dichtgeslibt. Vooral rolstoel gebruikers en mensen met kinderwagens komen er maar moeilijk doorheen. Alarmverkeer kan al leen maar snel op de plaats van de ramp komen door een enorme schade aan te richten. Verder vindt de gemeente dat het aanzien van de straat moet worden verbeterd. „Maar die stoel", zegt Wisse, „is geen winke luitstalling maar een herkenningspunt. Versie ring. En een toeristische attractie die honderden keren per jaar wordt gefotografeerd." Volgens Wisse dient het gevaarte ook nog eens als straat- meubilair voor de jeugd. Tal van kinderen onder breken de sleur van het boodschappen doen met hun moeder met die stoel." Wisse's stoel is 2.10 meter hoog. Het zitgedeelte is 90 bij 90 centimeter. De houten troon staat al sinds december 1991 voor de zaak. „Ik zie dage lijks mensen met geleidehonden voorbijkomen. Nog nooit is er een tegenaan gelopen." „Ik begrijp best dat de doorgang moet worden gewaarborgd. Ik zou er dan ook voor willen plei ten dat het asfaltgedeelte van de straat 'schoon' blijft. Maar op de strook met klinkers langs de winkelgevels moet wat mogelijk zijn. Het kilome ter lange lint van koopplezier mag geen lange, le ge straat worden." Wisse verwijt de gemeente dat ze inconsequent is. „Als die stoel weg moet, dan moeten ook die vier mupi's van de gemeente weg. Maar de ge meente haalt op die manier geld van adverteer ders binnen dus die zullen wel blijven staan. Prin cipes zijn toch al ver te zoeken in deze kwestie. De gemeente heeft ons jarenlang precariorechten laten betalen voor winkeluitstaflingen. Pas na de invoering van reclamebelasting durfde ze winke luitstallingen aan te pakken. Het gaat de gemeen te meer om het geld dan om een mooie stad." De manshoge pantalon van Fasel staat er al sinds 1973. Wat de kledingverkoper betreft blijft - ie gewoon staan. Hij heeft zowel principiële als praktische bezwaren tegen de gemeentelijke maatregelen. Principieel: „Ik moet dat ding bin nenhalen voor de gehandicapten maar van die mensen kunnen wij niet bestaan. Die kunnen toch met hun karretjes gewoon middendoor?" Praktische: „Ik heb een kleine winkel. Als ik die broek moet binnenhouden, pas ik er zelf niet meer in." Fasel is ziedend op de gemeente. Veel van wat hij zegt, kan beter maar niet in de krant. Hij vat zijn kritiek uiteindelijk zelf samen: „Zakelijk in zicht hebben ze niet op het stadhuis. Geen won der, er zitten daar allemaal overjarige schooljon gens die denken dat wat ze in hun moeilijke boe ken lezen de werkelijkheid is." De dief die vannacht een greep deed in een vitrine bij Vroom Dreesmann aan de Aalmarkt is onderweg naar buiten de helft van zijn buit weer verloren. Op het pad naar de uitgang lag na de in braak een spoor van siera den. De inbreker vernielde de glazen toegangsdeur en sloeg met een baksteen de vitrine in. Dronken man raakt in coma I Een 22-jarige Leidenaar die vannacht door de politie werd opgebracht wegens dronkenschap is in de cel in coma geraakt. Agenten kwa men de man, die nauwelijks nog op zijn benen kon staan, tegen op de Aalmarkt. In de cel raakte hij buiten bewust zijn. De man is daarop over gebracht naar het Acade misch Ziekenhuis, waar hij na een tijdje weer bijkwam. De broek van Fasel staat er al sinds 1973. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11