Gespierd fietsbeen voert vet sneller af Trouwen kan ook anders Bijenkorf 125 jaar Trends Niet lenen voor vakantie Topmodellen te duur voor haute couture Gezondheid Langslapers: rust, reinheid en regelmaat Wachtend bestaan mi WOENSDAG 1 MAART 1995 961 Wie een jurk met laag decolleté kiest kan met bladgoud 'Ja, ik wil' als tijdelijk sieraad laten aanbrengen. foto gpd. Het aloude hoedje maakt plaats voor een witte wilde haardos, bestaande uit een kap met een sluier van wit bezemhaar. Voor hem een hoofddeksel van zwart bezem- haar. Kettingen of colliers worden vervan gen door een tekening op de huid van blad goud, al dan niet met de tekst 'Ia ik wil'. Kortom, voor wie er op zijn bruiloft eens anders wil uitzien dan de doorsnee-bruid of -baiidegom. is er keus genoeg. Ruim veertig Nederlandse ontwerpers laten de komende weken bij Art Casey in Rot terdam zien hoe het ook anders kan. De ex positie in de galerie aan de Mariniersweg omvat een groot aantal sieraden (ringen), tassen, hoeden en schoenen. Onder hen ontwerpers als Renate Volleberg, Bart Kon ter, Huub Haanen, Jean Hilkens en Jackie Habets. „Er wordt vaak zo fantasieloos getrouwd," zegt Nicolette Brunt van de galerie. „Jurk, handschoenen, hoedje, vaak dertien uit een dozijn". Volgens haar kan het malckelijk an ders. In elk geval spannender en mooier. Ze heeft daarom onder de noemer 'Ja, ik wil' de ontwerpers gevraagd hun visie op het moderne trouwen te geven. De expositie bij Art Casey duurt tot en met 18 maart. Het 125-jarig bestaan van De Bijenkorf wordt de komende maanden uitbundig gevierd. In maart komt de laatste Lord Wedgwood of Barleston serviezen signeren, waaronder speciaal gemaakte re plica's van het Frog- servies dat Catharina de Grote in 1753 liet ontwerpen. Het oor spronkelijke servies be vindt zich in de Hermi tage in St. Petersburg. De conservatrice van het museum komt er ook voor naar Neder land. De schrijversmarkt, een Bijenkorf-traditie tussen de jaren '50 en '80, wordt in ere her steld. Op 25 maart ko men ongeveer vijftig auteurs in Amsterdam hun boeken signeren. En dan is er de speciale uitgave van een tele foonkaart en een her- denkingsmunt, die het hele jaar als geldig be taalmiddel bij het wa renhuis te gebruiken is. Voorts staan er diverse exposities op het pro gramma. Zoals de ver kooptentoonstelling Straight Forward, in samenwerking met de Amsterdamse Galerie Leitmotiv. Jonge kun stenaars tonen er vanaf 20 maart hun ontwer pen voor woningin richting. De nog jonge ontwerp- studio Maarten Vrolijk kreeg de opdracht een collectie design-pro- dukten te ontwerpen. Het werden een bank en fauteuil, een bijzet tafel, een lamp, gor dijnstof, een dekbed overtrek, een vloer kleed en een zilveren kandelaar en schaal. Vrolijk werkt samen met de binnenhuisar chitect Age Jan Mulder. GELDZAKEN Ook al duurt het nog even voor de zomer zich weer aandient, vakantieplannen wor den alweer volop gemaakt. In deze grauwe wintermaanden kan het vooruitzicht van warme stranden of zonnige terrassen je een geweldige oppepper geven. Maar zo'n licht puntje heb je niet als je nu al op je vingers kunt natellen dat je je een reis naar het zon nige zuiden helemaal niet kunt veroorlo ven. Is het dan geen uitkomst als je in de etalage van het reisbureau - waar je stiekem toch af en toe de aanbiedingen bekijkt - met grote letters ziet staan dat je je vakantie in termijnen kunt betalen? En dat je boven dien nog 1000,- extra als vakantiegeld kunt lenen? Helaas, het antwoord daarop moet een vol mondig 'nee' zijn. Natuurlijk kan het gewel dig aanlokkelijk lijken om tóch op reis te gaan als je dacht dat je er absoluut het geld niet voor had. Maar hoe graag ik ieder ook zijn of haar vakantie gun, toch raad ik ie dereen af op reis te gaan als je daar geld voor moet gaan lenen. Hoe zo'n vakantie op krediet kan uitpak ken, kan ik laten zien aan de hand van het voorbeeld van Ellen en Jens en hun gezin. Zij hebben een moeilijk jaar achter de rug. Jens is door een reorganisatie zijn baan kwijtgeraakt, en is na maanden van onze kerheid geplaatst bij een bedrijf waar hij een stuk minder verdient dan in zijn oude baan, terwijl alle vaste lasten wel zijn afge stemd op dat hogere inkomen. Ze hebben zoveel mogelijk bezuinigd en Ellen volgt een cursus waarmee ze ook een baan hoopt te kunnen vinden, bijvoorbeeld voor halve dagen. Als onderdeel van de bezuinigingen hebben ze afgesproken dat ze voorlopig niet op vakantie gaan. Maar dan ziet Jens in het huis-aan-huis- blad een advertentie van het plaatselijke reisbureau, met een aanbieding voor een reis naar Florida. De reis is vrij goedkoop ten opzichte van andere, vergelijkbare ar rangementen. En.... er kan in termijnen be taald worden. Het lijkt Jens te mooi om waar te zijn. Juist na alle spanningen die de reorganisatie en zijn nieuwe baan met zich meebrachten, zijn ze naar zijn gevoel har der aan vakantie toe dan ooit. Hij heeft het gevoel dat ze na twee weken Florida weer bergen zullen kunnen verzetten. Dus gaat hij op informatie uit. Het is niet zo verwonderlijk dat hij door het gesprek bij het reisbureau nog méér zin krijgt in de reis. Enthousiast komt hij thuis en overhandigt Ellen een stapel brochures. Op dit punt wilde ik Ellen en Jens maar even alleen laten met hun brochures, in de hoop dat ze het bij dagdromen laten, en bij tijds inzien dat het geen goede zet is om op krediet op reis te gaan. Want wat zou ze te wachten staan als ze gebruind en uitgerust terugkomen van hun vliegvakantie? Een af betaling van een paar honderd gulden per maand, gedurende misschien wel twee jaar. En dat terwijl ze juist zo veel mogelijk moesten bezuinigen, en het onzeker is of hun inkomen er in de nabije toekomst wel op vooruit zal gaan! De afbetaling van de vakantie zal ze nog hoofdbrekens bezorgen als ze allang wéér aan vakantie toe zijn. Een basisregel voor het afsluiten van een krediet is dat de looptijd van het krediet overeen moet komen met de levensduur van het produkt dat je ervoor gaat aan schaffen. Het krediet moet in ieder geval niet langer lopen dan je met het produkt doet. Als je bijvoorbeeld een lening afsluit voor een tweedehands auto met een loop tijd van vijf jaar, moet je in de gaten hou den dat de auto ook inderdaad rijf jaar meekan. Begeeft hij het voor die tijd, dan moet je nog afbetalen, terwijl je niets meer aan je auto hebt. Dat vraagt om problemen. Met het vakantiekrediet gaat déze basisre gel overboord. Ik kan me voorstellen dat juist doordat het krediet door het reisbureau wordt aangebo den, de drempel om geld te lenen voor veel mensen wordt verlaagd. Dat het ernaar uit ziet dat het heel gewoon is om voor een va kantie te gaan lenen, net zoals je bijvoor beeld geld leent voor een koelkast. Maar een lening voor een koelkast kan heel ver antwoord zijn, terwijl het lenen van datzelf de bedrag voor een vakantie valt af te ra den. Er is één soort vakantie waarvoor je een uitzondering kunt maken: als mensen bijvoorbeeld éénmaal in hun leven naar Ca nada willen om familie te bezoeken. Maar dan gaat de basisregel wél weer op: dan be taal je jaren af voor een vakantie waar je ook jaren op kunt teren. Meer informatie over verantwoord lenen is te vinden in de folder 'Geld lenen en uw budget' van het Nibud. Te bestellen door overmaking van 4,25 op Postbankrekening 368700 t.n.v. Nibud, Den Haag, onder ver melding van de titel. CHRISTINE GROENEWEGEN Nibud Naomi Campbell en haar 'zusters' hebben zichzelf uit de markt geprijsd, bovendien zijn de ontwerpers een beetje uitgekeken op 'hun type vrouw'. foto epa De discussie rond de riant betaalde topmodellen is opnieuw losgebrand. Jarenlang hebben Linda Evan- gelista, Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Helène Christensen, Christy Turlington, Cindy Crawford en Carla Bruni het beeld bepaald, maar zij krijgen con currentie. Honderden veelal zeer jonge collega's, - zonder sterallures en aanzienlijk goedkoper - wach ten op hun kans. Een van hen is de 20-jarige Duitse Nadja Auermann, die in een paar maanden het meestgeyraagde fotomodel werd. Niet alle topcouturiers zijn even enthousiast over de 'zeven zusters' en de gegroeide praktijk dat zij astro nomische bedragen vragen. Kalveren is de weinig flatteuze aanduiding van de Franse ontwerper Paco Rabanne en Emanuel Ungaro noemt hen vampiers. Gianni Versace doet niet mee aan dit negativisme. „Ons beroep dient er ook voor mensen te laten dro men", meent hij. Anderzijds tekent zich volgens hem een nieuwe mode en een nieuw type vrouw af: ele ganter, vrouwelijker, zinnelijker. Zijn twee ontdek kingen, Christen MacMenamy en Shalom Harley, moeten rond de eeuwwisseling de schoonheidsido len van de jaren '50 en '60 laten herleven. kOV« A-i-4 ATLANTA AP Als baby's 's nachts niet goed slapen kan dat komen door dat ze overdag te veel geprik keld en gestimuleerd worden, variërend van mee uit winke len nemen tot ze oppakken bij de geringste kik. Veel ouders ondervinden slecht slapen als het grootste probleem bij het opvoeden van hun kinderen, vooral in de eerste twee jaar. De Ameri kaanse kinderarts Sara Hark- ness van de Pennsylvania Sta te University deed onderzoek naar het probleem en ontdek te dat Nederlandse baby's en hun ouders nog het beste voorbeeld geven. Harkness stelde vast dat Nederlandse baby's beter slapen en ook eerder de hele nacht doorsla pen dan in de VS. Harkness schrijft het verschil toe aan een voorkeur voor rust en regelmaat onder Ne derlandse ouders. Amerikaan se vaders en moeders zouden vooral uit zijn op het zo veel mogelijk prikkelen van hun kind om de geestelijke ont wikkeling te stimuleren. Ne derlandse ouders besteden ook overdag aandacht aan het in slaap brengen van hun kind. Ze pakken hun baby's minder vaak op en praten minder met ze. Nederlanders vinden dat een baby moet le ren zichzelf bezig te houden, stelde Harkness met enige verassing vast. Ook leggen ze kinderen elke dag om dezelf de tijd in bed. „Misschien is die regelmaat en die dagelijkse routine van rust de sleutel om een slaap- patroon te ontwikkelen waar aan zowel het kind als de rest van het gezin behoefte heeft", aldus Harkness. De adviezen van kinderartsen en consultatiebureaus spelen volgens Harkness een belang rijke rol. Amerikaanse ouders krijgen vaak te horen dat zo veel mogelijk stimulansen no dig zijn voor de sociale en geestelijke ontwikkeling van hun kind. „Zij willen een lief devolle en spannende omge ving met steeds nieuwe din gen voor hun kind", aldus Harkness. „Nederlandse ou ders hebben daarentegen lan ge tijd de drie r's gevolgd: rust, regelmaat en reinheid. SPREEKUUR MARISKA KOSTER arts Stel dat u verplicht zou zijn elke week drie middagen door te brengen in een afgesloten ruim te waar een machine een deel van uw lichaamsfuncties over neemt. Stel dat u zich in de tus senliggende tijd nooit helemaal goed voelt, moe bent, uw werk of huishouden maar half kunt doen. En stel dat u altijd een streng dieet moet houden: maximaal een liter vocht per dag, maximaal vijftig gram eiwit per dag, maximaal zoveel van bepaalde mineralen. Als u zich dit allemaal kunt voorstellen, dan hebt u een flauw idee over wat het leven inhoudt van een nierpatiënt die behandeld wordt met dialyse. Het leven is overleven gewor den, altijd in de ijzeren tredmo len van dieet en dialyse, wach tend tot de deur naar een nor maal leven wordt geopend, wachtend op het bericht dat er een donor is, dat er een nier ge transplanteerd kan worden. In Nederland leiden meer dan 1600 nierpatiënten dit wach tend bestaan, elk jaar komen er zo'n 450 mensen bij en elk jaar overlijden 80 tot 100 patiënten omdat voor hen transplantatie te laat komt. En helaas zijn er elk jaar minder donor-nieren beschikbaar: in 1993 426, in 1994 waren het er 376, dat is twaalf procent minder. Wat is nou twaalf procent zult u zeg gen, maar twaalf procent min der nieren betekent dat de wachttijd, dus de tijd aan de dialyse, is opgelopen van 3,5 jaar naar bijna rijf jaar. En hoe langer iemand afhankelijk is van dialyse, hoe groter de kans dat andere organen ook slechter worden. En dan kun je trans plantatie wel vergeten. Uit het bovenstaand blijkt wel dat er een schrijnend tekort is aan organen. Ik heb het hier al leen over nieren, maar hetzelfde geldt voor harttransplantatie, longtransplantatie, lever- en al- vleeskliertransplantatie. Waar om is dat zo? Waarom lukt het niet om in Nederland voldoen de organen voor transplantatie beschikbaar te krijgen, terwijl België dat probleem niet kent en zelfs organen 'exporteert' naar onder andere Nederland? Dat ligt voor het grootste deel aan het feit dat in Nederland door nabestaanden toestem ming moet worden gegeven voor orgaantransplantatie. In Nederland kennen we welis waar het donorcodicil, maar dat bezit helaas geen rechtsgeldig heid. Concreet: als u een donor codicil invult en u komt onver hoopt te overlijden, dan kunnen uw nabestaanden toch toestem ming weigeren, eigenlijk dus te gen uw wensen ingaan. Het aantal donorcodicils is trou wens, ondanks intensieve voor lichting, de laatste jaren nauwe lijks gestegen. Raar eigenlijk, want omgekeerd wil zo'n 80% van de Nederlanders wel graag een orgaan of weefsel ontvan gen als dat eens nodig mocht zijn. In België daarentegen wordt iedereen beschouwd als donor tenzij er tijdens het leven be zwaar tegen is aangetekend (het 'geen bezwaar'-systeem). Het is dus zo, dat het orgaan tekort in Nederland grotendeels op rekening komt van een fa lend donorbeleid en niet op een donortekort. De regering is op de hoogte van de situatie en heeft dan ook de Wet op de Orgaandonatie in voorbereiding die dezer dagen in de Tweede Kamer zal worden behandeld. Waar gaat het in de ze wet om? Ten eerste moet de donor beschermd worden. Het mag niet zo zijn dat iemand te gen zijn wil donor wordt. In het huidige systeem is die kans zeer wel aanwezig, immers de nabe staanden geven de toestem ming. Ten tweede moet de wet het orgaanaanbod verhogen. Het huidige systeem laat een daling in het aanbod zien. Ten derde moet de wet be vorderen dat de organen recht vaardig verdeeld worden, en dat is bij de huidige schaarste zeer moeilijk. Ten slotte moet de wet voorkomen dat er commerciële handel in organen gaat ont staan, iets wat kan opbloeien bij de huidige schaarste. Het mo ment om de Orgaandonatie goed te regelen is nu aangebro ken. Dat moment mag niet on benut voorbijgaan! „Minder vet in voeding kan wel een effect op het choles terolgehalte hebben, maar een garantie is het niet. Er zijn mensen bij wie het cholesterolgehalte dan juist stijgt. Een veel grotere zekerheid is meer beweging. Maar in alle campagnes om mensen te wijzen op de gevaren van een hoog cholesterolgehalte is beweging volkomen onderbe licht gebleven. De westerse wereld let veel te veel op vet." LONDEN MARGO VAN WUGERDEN Arts Alexander MacNair is in Groot-Brittannië geen onbeken de- Regelmatig publiceert hij zijn visie op het voorkomen van hart- en vaataandoeningen in vooraanstaande medische tijd schriften als The Lancet en Bri tish Medical Journal. De pre ventie-arts bestudeerde jaren lang talloze onderzoeken naar het gedrag van cholesterol in het menselijk lichaam en kwam tot de conclusie dat het een stof is die de wetenschap herhaalde lijk verbaast. Zo zijn er volken, bijvoorbeeld in Afrika, met een traditioneel zeer hoge vetinname, die toch een laag cholesterolgehalte heb ben. Er zijn testen met ratten die steeds meer te eten kregen, maar ook meer moesten lopen, waarbij het gehalte stabiel bleef. De sterftecijfers aan hart- en vaataandoeningen in Europa vertonen een piek in de jaren zeventig, terwijl er van een ver hoogde vetinname geen sprake was. En dan is er nog de beruchte Franse paradox. Frankrijk heeft een aanzienlijk lager sterftecijfer door hart- en vaataandoenin gen, terwijl de inname van bo ter, melkvet, eieren en vlees ze ker niet minder is dan in andere Europese landen. Vermoedens over de invloed van alcohol (ro de wijn) en de andere leefwijze in Frankrijk zijn er genoeg, maar er is geen enkel overtui gend bewijs. Jarenlang gingen onderzoekers ervan uit dat het verminderen van vetinname met voeding een gunstig invloed zou hebben op cholesterol. Testen wijzen dat ook uit. „Maar", zegt MacNair, „alleen het gemiddelde choles terolgehalte van de groep gaat omlaag. Individueel is dat abso luut niet het geval. Bij sommige mensen daalt het fors, bij ande ren stagneert het, bij een deel van de groep stijgt het zelfs. Het is niet te voorspellen welk effect gaat optreden en je kunt ie mand dus nooit de garantie ge ven dat andere, vetarmere voe ding het cholesterolgehalte zal verlagen." Cholesterol is nodig om vet- brokjes te kunnen afvoeren. Het wordt in de lever aangemaakt. Te veel cholesterol, vooral in combinatie met een hoge bloeddruk, kan de aderen ver nauwen en verstoppen, en hart- of herseninfarcten veroorzaken Vetten in voeding bevorderen de aanmaak van cholesterol, maar inmiddels is bekend dat er ook vetten en (trans) vetzuren zijn die de produktie juist af remmen. Volgens MacNair is de hoeveel heid en samenstelling van voe ding die iemand inneemt, niet doorslaggevend. Van belang is wel wat het lichaam er verder mee doet. „Van nature is dé mens een jager, iemand die veel beweegt. Het probleem is dat de mens in de loop der eeuwen al lerlei bewegingen achterwege heeft gelaten. Daardoor is de verhouding tussen bewegen en energie-opname volledig zoek geraakt." Met als gevolg dat sommige mensen een te hoog choles terolgehalte hebben, wat vaak gepaard gaat met hoge bloed druk, een hoge bloedsuikerspie- gel en overgewicht. De combi natie van die vier aandoeningen staat ook wel bekend als Syn droom X. Het houdt in dat de drager een zeer hoog risico heeft op een hart- of vaataan- doening. Dat risico neemt vooral af als het vet sneller kan worden afge voerd. Een dieet kan helpen, maar is volgens MacNair vrijwel altijd tijdelijk en daardoor niet langdurig effectief. Door spieren te ontwikkelen, is het lichaam in staat zelf vet sneller af te voe ren, waardoor het cholesterol- Ooit heeft een wetenschapper daar een grappig onderzoek naar verricht. Die liet een groep studenten gedurende een perio de dagelijks met één been fiet sen. Na verloop van tijd bleek het meer gespierde fietsbeen in derdaad sneller in staat vet af te voeren dan het minder gespier de andere been. Bewegen is in de visie van Mac Nair geen kwestie van drie keer per week hardlopen. Dat heeft maar een beperkte invloed op de spierontwikkeling en vetver- branding. Zinvoller en eenvou diger is het volgens de Brit in het dagelijks leven meer bewe ging aan te brengen. Door trap pen te lopen, te fietsen, of een keer te rennen voor de bus. Meer bewegen door trappen te lopen, te fietsen of een keer te rennen voor de bus.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8